Laogedjjker Coiirant(Tweede blad) Plaatselijk Nieuws KEL)lL.Lfc/iOiV 1 O O L A. Binnenland {^e/rtuc/zfc tocA Keclit zaken 1.20 per 100 bos loemendaler.kooj ||6flW® ie 0.201.40 pjt -45.—, id. 2e srt )16 kilogrammes 59.—, idem .briekskaa m«| s met merk 58.-. tiissie boerenkar baa nte 1.70 per ■oote gele 2.45 per baal, aan; soort 18.30—28.3( soort 2.60—5 Roode kool l 800 kg. Gele koo ;r 9200 kg. an voer 18300 kg kleine 4., ;t. Witt, •4.7( ZATERDAG 14 NOVEMBER! 1925. - ZTTIEMHARWOUDR. Gisteravond vergaderde die Coop. Boerenleent ank te Zuidscharwoude ten huize van den heer [ramer. De opkomst was slécht, niet meer dan 9 leden waren aanwezig. Ce voorzitter, den heer C. de Jong, speet het, at zoo weinigen pp 't appel waren. Deze verl- adering, zei hij1, moest noodzakelijk genoudein -orden, daar Statutenwijziging noodig is als ge- olg van de nieuwe wet op de Coöperatieve Ver gingen. De Centrale Bank heeft de Sitatu- pasklaar gemaakt voor de locale Banken, 'erst is een concept aan all eBanken toegezonr welker Besturen, Kassiers en Baden van gezicht dit concept behandelden. Uit die col le :3 zijn afgevaardigden gegaan naar de Riag- ergaderingen, waar den vertegenwoordiger, na rnstige besprekingen, werd opgedragen de noo [ige wijzigingen, aanvullingen en wensohen in [e Centrale Bingvergadering naar voren te bren- Daarna is door den rechtskundigen adlvi- eur dit concept aan de locale Banken toe ge- ouden dat deze nu hebben, aan te nemen of verwerpen. Nemen ze het aan, dan kunnen de tatuten collectief worden verleden, willen ze r wijzigingen in, dan moeten ze het afzonierlijk [oen. De kosten in het laatste geval zijn veel icoger. - Verder deelt voorzitter mee, dat de heer J:. Jerkhout als lid van den Baad v. Toezicht en an de Bank heeft bedankt. Voor wat hij in belang der instelling heeft gedaan, zegt hij ïem dank. Besproken wordt de vraag, of de statuten in ijn geheel moeten worden voorgelezen, of wel in igemeene trekken de wijzigingen zullen wor- len aangegeven. Men besloot alles voor te lezen «rwijl de kassier de noodige toelichtingen geven al, waar en waarom die wijzigingen zijn aango- racht. We stippen het voornaamste er uit aan. Het werkgebied der Bank wordt in het Huist oudelijk Beglement en niet in de statuten om- reven. Lid der Boerenleenbanken kunnen wor- len wettelijk gereglementeerde Waterschappen, polders en polderdistricten). In de beëindiging aa het lidmaatschap is verandering gebracht; iemand failliet of wordt hij onder curat eele gesteld, dan kan het Bestuur het lidmaatr ehap opzeggen krachtens een besluit van de Hg. Vergadering. Hetzelfde geldt ingeval van luwelijk, voor zoover het een vrouw betreft, "roege reindigde dit automatisch. Wie later dan weken voor het einde van het boekjaar zijta idmaatsehap opzegt, blijlft nog lid gedureni» et geheele volgende boekjaar, voorheen bleef een alleen aansprakelijk. Bij de regeling was de aansprakelijkheid lichtte ie kassier toe, dat bijl oprichting van nieuwe oop. vereenigingen de naam de aanwijzing van iet doel moet bevatten, het woord coöperatief n de aanduiding van die WijZe van aansprakel ijkheid welk ezijn kan W. A. is wettelijke aans prakelijkheid, d.i. voor gelijke doelen. G. A. is ;ewijzigde aansprakelijkheid, d.i. onbeperkt 'en A. is uitgesloten aansprakelijkheid, <Li. zaa ier aansprakelijkheid. Wie dit in dien naam opt leewt, maakt slechts een groot gebaar. Uitge- igd wordt dat de statuten de onbeperkte aans prakelijkheid voor gelijke deelen voorschrijven, en nadeelig saldo in zeker boekjaar op de ba- .ans voorkomende, kan onmiddellijk over de le en de vóór 1 jaar uitgetredenen worden om1- ^slagen. Plaatsvervangende leden van den B. v. T. zijin ervallen. Uitsluiting van personen, die in zeke- en graad dan bloed- of aanverwantschap tot eatuuraleden, kassier of tot lid van den B. v. staan, kan bijl Huish. Regl. worden geregeld, dient om familieregeering of nepotisme te voor- :oraen. Bentevoet, provisie en andere voorwaar len niet te stellen waarop geld mag worden ge- fiend of in depót genomen zal niet langer door le algem. vergadering geschieden ,doch door net lestuur onder goedkeuring van den B,. v, T. Ook le kassier wordt niet langer meer door de let 'envergadering benoemd, doch door het bestuur D Hij ging op zijn ontdekkingstocht uit, met den "armen omslagdoek, dien hij voor de oude diensty- 'ede van zijin moeder gekocht had, over den arm. ïet was, bij zijn onuitsprekelijke vreugde over djn thuiskomst, een kleine teleurstelling voor Km, dat hijl niet, zooals hij zich had voorger 'leid, den omslagdoek over Tabitha's breede schou l®rs had kunnen leggen in het huishoudsterskar tertje, waar juist plaats gecpeg was voor een iinenkast, een tafeltje, een gem&ikelijken arm- fod. en Tabitha zelve. Bij was een hartelijk man, en van een zoo ?Uijk karakter, dat het hem onmogelijk was ude banden te vergeten of voor vroegere betrekj- 3ngen onverschillig te zijin. Tabitha was met l« teederste herinneringen zijner jeugd verbonden Ilet den weduwstaat Zijher moeder en met ha.ar Wcede huwelijk, i 'een huwelijk, dat haar niet "*1 geluk opleverde. Op zeven en dertigjarigen «ftijd had zij een tweeden man genomen, dlie "^igê jaren jonger was dan zij, George Leiand Iteaamd, een welmeenend en hoog ontwikkeld ledikant, met zwakke longen, welke veirbintei- geldt voor die vasfetelling Vaü het salaris. De Alg. Verg. kan in 't vervolg ook per advertentie worden opgeroepen. Nieuw is de her voegdheid van de janken tot het doen van inl- casso's en het stellen van garantie's en tot den aan- en verkoop van effecten voor leden en voor derden. Ook kunnen met toestemming van de Centrale Bank voorschotten of credieten worden toegekend aan rechtspersonen, die voor het lid maatschap niet in aanmerking komen (b.v. kerk en schoolbesturen) en andere niet-leden (b.v. bor gen, die de borgstelling niet in eens kunnen af betalen, maar toch van goeden wille zijn. Voort aan zal hoogstens 2/3 van de getaxeerde waarde der te verbinden goederen op hypotheek kunnen worden verstrekt, het was 50 pet. De duur der vereeniging wordt voor onbepaal- den tijd verlengd. De kassier legt uit, dat vroe ger een ooop. vereen, bij koninklijk besluit en bij wet kon worden opgericht. Bij koninklijk be sluit, dat weinig kostte, echter slechts voor hoogt stens 30 jaar bij wet, dat veel kostte, voor on- bepaalden tijld. Nu kan ook bij K. B. een ooop. vereen, voor onbepaalden tijd worden opgericht. Het Huish. Begl. moet aan de goedkeuring van de O. B. worden onderworpen, omdiat vele art. der statuten in dit Tegl.' weder uitgewerkt zijn- Voor ontbinding der vereen, en wijzigingen dér statuten zijn bepalingen voorgeschreven in overeenstemming met de nieuwe Wet. Als lid van den B. v. T. werd gekozen die heer W. Muller. Voorzitter deelde mee, dat die volgende verg die hier weer precies 4 weken later wordt ge houden, de behandeling van het H. H. B. aan de orde komt. Bij stemming over de voorgestelde statuten wijziging waren all eleden voor. Met dank voor aanwezigheid en geduld' voor de behandeling der agenda volgt sluiting. OÜDKARtSPEL. Verloren: een zwarte damesmantel. Inlichtingen ter Secretarie. DfE REGEERINGSURTSÏS. 1 Naar wij vernemen, zal Minister Colijn aan H. M. de Koningin adviseeren, het verzoek om uit slag van de vier Roomschi-Katholieke Minsters (de heeren Weiter, Lambooy, Kooien en Bon*- gaerts) NIET in te willigen, en zullen dó overige Ministers, eveneens de heer van Karnebeek, wel ke zijn begrootingspost zag verwerpen, hun ambt blijven waarnemen, totdat de Koningin een be slissing zal hebben genomen. Indien het verzoek om ontslag door de Koningin niet mocht worden geweigerd, zullen oo£ de overige Ministers hun ontslag verzoeken; in dit geval aoht men in parlementaire kringen een Nationaal Kabinet hei meest waarschijnlijk. f HET GEZANTSCHAP BIJ BEN PAUS. Het gezantschap bij den Pauselijken .Stoel werd nadat het in 1872 was opgeheven in 1915 onder algemeene instemming tijdelijk her steld, als zijinde in het belang van de vredespoli tiek. Hoéwei dit motief na het eindigen van oen wereldoorlog vervallen was, besloot men in 1920, onder hevig verzet van wijlen Jhr. de Savornrn Lohman, het gezantschap permanent te verklaren. Bij de begrooting voor 1922 deed de heer Van der Laar een vergeefscbe poging om op deze beslissing terug te komen. Na de verkiezingen, van 1922 trad Dó. Kersten op als kampioen tegen de diplomatieke erkenning van den Paus. Weder om tevergeefs. De mislukking van al deze pogin gen kon den heer Schokking er, in het zicht van de verkiezingen, in 1924 niet van weerhouden een nieuwen aanval op het gezantschap te doen, mei nog geringer resultaat. Evenwel, Ds. Kersten bleek vasthoudend; bij „kreeg medestanders in degenen, die in verband!' met de bezuiniging voor opheffing begonnen te gevoèïen. Maakte de heer Nolens in 1922 nog goedmoedige grapjes over de onervarenheid van Ds. Kersten, thans was zijn toon stug en afger meten. Zoo werd het gezantschap tenslotte bet strui kelblok voor deze Begeering. De aanhouder heeft gewonnen, Ds. Kersten triumfeert! Men zal nu begrijpen, waarom hij „de horzel van de Coalitie" werd genoemd nis werd aangegaan toen haar eenige zoon een cadet was, en haa rvier jaar later weer weduwe liet met een dochtertje, dat te midden van ziekte en droefheid geboren werd, en op verlangen van haa rvader Allegra gedoopt werd, alsof zijn kin 1 oen wereld van vreugde was ingetreden. Door dien nazomer van de tweede liefde zijner moeder been, in al haar zorg en kommer, was Tabitha tJ»uw aan haar gehecht geweest, een hartelijke hulp in de verpleging van haar zwakken echtgenoot gedurende het laatste jaar van de ziekte, dia hem ten grave had gesleept; zijl had de wedtuwe vertrooéfren het ziekelijke kind opgekweekt, tot dat het een gezond, Roeiend meisje was geworden, dat door haar schoonheid iedereen voor zich in nam. Vijf en dertig jaar lang had Tabitha lief en leed met zijin moeder gedeeld, en dat hij de goede ziel nu aan zijin huisielijken haard moest missen, was een bepaald verdriet voor Martin Disney. Wie zou voor al die oude familiestukken, waar van elk een geschiedenis had, en die zij! van dón o,en op den ander had zien overgaan, zooveel zorg dragen als Tabitha? Een nieuwerwetsohe dienstbode zo uer maar mee spotten. Neen, noe verWeugdd hij ook was weer thuis te zijn, zoiider Tabitha was daar voor Martin Disney een zel- kere leegte. Crown Teraoewas. een rij nette huisjes boven de haven aan den weg naar Hilson. Hij behoefde" niet naar het nummer van Tabitha's woning te tegen Pijnen Groote geneeskracht AbsoSuut pijnverdrijvend Togal-tabictten lossen het urinezuur op, gaan dus direct naar de bron der pijnen, verdrijven deze snel en zeker, maken ge- wrichten of spieren weder los en lenig en «MO rusten niet eerder alvorens zij U volkomen hebben genezen. De groote geneeskracht en pijnstillende werking der 'Togal-tabletten worden door 1500 dokters-attesten, welke wij in 6 maanden tijds ont vingen. volkomen bevestigd. Snel en zeker werkend tegen Rheumatiek, Gewrichtspijn, Ischias, Jicht, Griep, Verkoudheid, Infiuehza, Slapeloosheid, Hoofd- en Zenuwpijn Dr. E. te S. schrijftTof nu toe heb ik Togal bij gevallen van rheumatiek en ischias dikwerf voorgeschreven en daarbij merkwaardig snelle gi nezingen waargenomen." Soortge lijke attesten bereiken ons dagelijks, ook vele van partikulieren. en f 2.- 'r- Q. te K. schrijft: Voor mij en voor mijne patiënten is het een buitengewoon aangename gewaar wording de pijnstillende werking van dit prachtige geneesmiddel mede te maken. In vele gevallen is de snelle genezing verbijsterend." Bij alle Apoth. en Drog. f O.f DE GESCHIEDENIS VAN EEN GEVATTE i KOUDlE Hoedt U voor liane gevolgen. In ons lage landje tnet zijin ongestadige, tel kens wisselende weersgesteldheid en temperatuur, is, het, vooral in het aanbrekend seizoen, bijtij, onmogelijk kouvatten te vermijden. Waar de we tenschappelijke wereld er steeds meer toe bomt de direct ©oorzaak van verschillende ziekten tóe te schrijven aan de gevolgen van gevatte kou Ie, jneenen wij! het niet ondienstig den lezers van de Nieuwe Laltgedijlker Courant iets meer te ver tellen ove rkouvatten en de ziekten welke daad- uit kunnen ontstaan. Wij1 aohtèn dit zelfs van zoo veel belang dat wij ieder aanraden dit arti kel, na het nauwkeurig gelezen te hebben, uit te knippen en te bewaren. Hoe en waar men koude kan vatten zal, dunkt ons, wel iedereen weten. Tooht en vocht zijn groote bondgenooten van de kouvatting. Op straat, in de tram, in huis, letterlijk overal staat men bloot aan kouvatten. Zelfs al is men, zooals 's winters, dik en warm gekleed, één moment is er maar voor noodig, één rilling, éénmaal niezen, en men weet reeds dat een verkoudheid het ge volg is. Ieder weet echter niet wat een gevatte koude is, en juist daardoor komt het, dat menigeen een verkoudheid verwaarloost of verkeerd behandelt. Een gevatte koude is een soort infectie, onver schillig in welk deel van_het lichaam zich deze vastzet. Bij sommigen begint het met een gewone neus-verkoudheid, om daarna door te gaan naar de keel, (angina, enz.), anderen weer datten kou op het hoofd, waardoor de gevreesde aangezichtsf pijn ontstaat of rheumatiek in de aangeztohtej zenuw, voorts zijin er die kou vatten op spieren of ledematen. Op welke wijze men echter kou vat, steeds is het weer dezelfde infectie welke ons die ongemakken bezorgt. Een gevatte koude kan leiden tot gevolgen waaraan men vele jaren kan lijden, en welke zeer zeker Voorkomen had den kunnen worden wamfeer tijdig was ingegre pen. Wij bedoelen hier rheumatische aandoenint- gen in het algemeen, die mede tot de gevolgen van gevatte koude benooren. Deze aandoeningen kunnen ontstaan omdat na een kouvatting het organisme door zijin 'verminderden weerstand veel vatbaarder is. Rheumatische aandoeningen nemen verschillende namen aan, al naar gelang van het lichaamsdeel dat zijl als zetel kiezen, zooals ge- wriehtsrheumatiek, spi-errheumatiek, zenuwrheu- matiek, spit, ischias, enz. In wezen zijn zij ech- uer alle broertjes en zusjes omdat zij hun oorzaak vinden in een gevolg van gevatte koude. Tegen de gevolgen en de gevaren aan een ge vatte koude verbonden, kan niet genoeg worden gewaarschuwd. In ons land in het bizonder, vin den de middelen, die tegen gevatte koude worden aanbevolen, een dankbaar bestaan. Men zij ech ter voorzichtig, tusschen het koren schuilt een boel kaf. Sommigen nemen een watje, drankje .of zalfje, en werkelijk, de pijnen worden er wel eens mede verzacht. Een ieder zal het thans echter duidelijk zijn dat een infectie, die zich in een bepaald lichaamsdeel heeft vastgezet, niet van buitenai verdreyen kan worden. Er bestaat een medicament, dat sedert eenige jaren door doktoren en publiek zeer wordt geroemd: Togal-tabletten. Een ieder -weet thans wel dat Togal rheumatische aandoe ningen geneest, evenals influenza en griep, wat ook gevolgen van gevatte koude zijin. Maar waar om zou men eerst Togal-tabletten gaan gebruiken als een gevatte koude den vorm- aangenomen heeft van rheumatiek. Met enkele tabletten, bijl de eer- i ste kenteekenen van verkoudheid genomen, vrij- i waart men zich van eventueele gevolgen. Een 'j zaadje kan men gemakkelijk vernietigen, maar i wacht men totdat het ee nboom geworden is, dan zijn er vele kosten, moeite en tijd aan verbonden. Moge deze eenvoudige beeldspraak het hare er toe bijdragen dat een iedier Togal in huis neemt, of nog beter: bij zich draagt. Voor gevatte koude en hare gevolgen is hót een ware talisman. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 13 October. zoeken, want zij stond zelve aan het venster, waar zij met sohaar en spons aan haar bloempotten bezig was. Elen kreet, half van schrik, half van vreugdó, ontsnapte haar, toen zij die forscne ge stalte zag aankomen. „Mijn Hemel; mijnheer Martin, zijt gij het?" riep zij uit. „Ja, Tabitha, ik ben het en ik wil wel een3 horren wat je mij te zeggen kunt hebben. Ik hen nooit zoo teleurgesteld geweest, als toen ikr eergisteren thuis kwam en vond, dat je als een deserteur je post 'verlaten hadt jij', die ik on voorwaardelijk vertrouwde I" Tabitha zag hem vertegen aan, met een blik alsof zij hem stilzwijgend smeekte niet boos te .zijn. Zij nam dit verwijt aan met allen schijn van het verdiend te hebben en dat zij geen ver ontschuldiging tot haar verdediging had. „Wilt gij niet binnenkomen, mijnheer Martin, en wat rusten?" verzocht zij; en zonder am, woord af te wachten, liep zijl haastig ie kimer uit en Verscheen aan de open deur. „Ja, natuurlijk kom ik binnen. Ik heb veel met je te bespreken veel meer dan op straat gezegd kan worden." Tabitha liet hem de klein ekamer binnen, zoo holder en net, hoewel de geheel einhoud op eep veiling nauwelijks tien pond opgebracht zou heb ben. Zij bood hem haar weelderigsten armstoel aan een grooten mandestoel met lichtkleurig l sitsen kussens en toen hij plaats had genop De openbare zitting begon met de voort zetting der behandeling van de zaken tegen' de onwillige aangeslotenen bij de waterleiding te De Rijp. Deze beklaagden zijn wel aangeslo ten, maar omdat zij weigerden het abonnements geld te voldoen, weer_afgesneden. Hun verweer luidt nu, dat zij door zich te laten aansluiten, aan hun verplichting hebben voldaan en deze aansluiting niet inhoudt, dat zij het abonnementsgeld zullen voldoen en het water gebruiken. Dit laatste is hun door de afsnijding onmogelijk gemaakt. Na verhoor van den burgemeester en den heer Hubsen, hoofd van het bedrijf te Purmer men, stond zij voor hem als een gevangene voor de techtbank en met een uitdrukking van schuld' op haar anders zoo kalm gelaat. „Tabby, daar heb je mijln geschenk uit Indië. Dat. zal je warm houden als-je in najaarsavondeu boodschappen gaat doen, zooais je in mijln moei- ders tijd deed't. Ga zitten, ik heb je een heelen. boet te zeggein" Tabitha nam het geschenk met verrukten dank aan. Dat mijnheer Martin zoo ver weg aan haar 1 gedacht had, terwijl hij zijn hoofd vol had met vechten, en in 't aangezicht van den dood! Dat was te veel, en de tranen rolden haar langs de wangen terwijl zij hem bedankte. „En nu, Tabitha, moet je me oprecht antwoor den op een rechtstreeksche vraag. Waarom heb je in Januari mijn vrouw veriaten?" j „Dat is gemakkelijk te verklaren, mijnheer. Ik word oud, en ik had genoeg van het aienen. Mevrouw kon mij zeer goed missen. M'sschieó was zij ook.ni^t zoo aan mij gehecht als gij. Jon gelui hebben graag jonge gezichten om zien heen. „Dat kan ik allemaal begrijpen; maar dat ont hief je toch niet van je plicht jegens mij. Je hadt me beloofd door mijn jonge vrouw zorg te dragen." „Ik heb mijn best gedaan, mijnheer Martin, zoolang als ik haar kon voldoen," stamelde Ta bitha, bij dit verwijt verbleekende. „Heb je oneenigheid met mijn vrouw gehad? Had zij iets op je aan te merken?"

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3