Rheumatiek de dagen toen dies was en een 'an geheel andier rige menschdom •lgende i café binnen gescheiden van de werken, waartoe het "We- nfonds in staat zal stellen, gestadig aan de >gen verbetering wordt gewerkt. Het moet de doeling zijn, ook op de Waterstaatsbcgrooting ertoe gelden te blijiven uittrekken, zoodat niet e kosten van onderhoud en vérbetering der jgen uit het Wegenfonds zullen behoeven te orden bestreden. De werken, waarvoor gelden jn uitgetrokken f5.021.900, bepalen zich tot de ovincies Gelderland, Zuid- en Noord-Holland, eeland, Noord-Brabant en Overijsel. Groningen a, moet nog wachten, daar f6.000 noodig is om n brugwachter van eeen nieuwe woning te voor-, en. Zij ntegenwoordig verblijf verkeert, blijkens tragi1-oomische beschrijving in de Memorie vap oelichting, in jammerlijken staat. Pp het Wegenfonds stelt de Minister blij'k- ia rhooge verwachtingen. Het wetsontwerp tot stichting van dit Fonds .1 nu wel niet lang meer uitblijlven. Een ooro- jssie onder voorzitterschap van Mr. Fokker drlid der Tweede. eKamer, onderzoekt de wij waarop een belasting van motorvoertuigen die naast de rijwielbelasting den grondslag an het Wegenfonds zad vormen moet worden gericht en haar rapport kan elk oogenblik wor- verwacht. Is dit Fonds er eenmaal, dan kan wegen verbetering met kracht worden aange- akt, zóó krachtig, dat, naar de meening van den [luister, „binnen niet te langen tijd het Rijka- regennet aan de eisohen van Het tegenwoorig erkeer zal voldoen". Pluim veeteelt De broedmachine. In dit artikel zullen we de behandeling van qc roedmachine vermelden, zonder echter al,te zser a details te treden, omdat er van broedmachines elerlei systemen en merken bestaan, die in de vijze van behandeling eenigszins verschillen. Bij aankoop van een goede machine ontvangt trouwens ook een uitvoerige handleiding. tVe wenschen den pluimveeliefhebbers, die nog een begrip van het kunstmatig broeden hebben, aarin een algemeen inzicht te geven en de be zitters van broedmachines nog eens te wijzen op enkele dingen, die tot hun schade wel eens verwaarloosd worden. De meest geschikte plaats voor een broedma chine is de kelder en bij voorkeur een, die op het Noorden of Oosten gelegen is (droge lucht). In een kelder heeft men n.l. zoowel op den dag al.; bij nacht een vrij constante temperatuur en die is noodig, want hoewel de warmte in dé machine natuurlijk op kunstmatige wijze ver kregen wordt, is de warmtegraad van de om ge vende lucht begrijpelijker wijze van veel invloed De warmtebron bevindt zich gewoonlijk op zij de machine en wordt verkregen door petro' leum, gas of electriciteit. De verwarming deor electriciteit is natuurlijk het zindelijkst, rnair een nadeel is, dat men, eerstens niet overal over electriciteit beschikt en tweedons binnenshuis of buitenshuis storiugen kunnen optreden, die eene voortzetting van cle verwarming verhinderen. Gas levert het inconvenient, dat soms onverwacht een verhoogde of verlaagde druk optreedt en de ver warming dus niet constant is. Wij voor ons heb ben steeds met petroleumlampen gewerkt, die ons een weinig 'meer werk versohaffen, maar de mees zekerheid bieden. Twee systemen zijd er s Leen te, waarnaar de verschillende fabrikanten hunne broedmachines maken ,n.l. de verwarming der eieren door warme lucht en door warm water. In het eerste geval wordt de lucht, die van buiten de machine in dringt langs de warme lamp geleid, die door ecne bijzondere inrichting de schadelijke petro- leumdampen buiten de machine houdt en terug leidt. lu het andere geval verwarmt de lamp het water, dat in een rood koperen tank gedaan die de geheele eieren-oppervlakte (eieren-lade) overdekt. Welk systeem voorkeur verdient? Beide zijd Wel is het ons steeds opgevallen, dat de lucht in warmbwatermaehines over het algemeen wat van te hoog vetgehalte is. Moet men dus om bijizonr dere omstandigheden vreezen, dat de lucht in het broedlolsnal te hoog is, dan kan men met een warmwatarmachine goede resultaten l>erei.- ken, anders prefereeren we een heeterluchtmachine Tegen te droge lucht is meer te doen, dan tegen lucht van te hoog vochtgehalte. In den handel zijd hvgrometers verkrijgbaar, waarop men het vochtigheidsgehalte kan aflezen van de lucht, in het broedlokaal. Practisch heeft men er niet veel aan; ervaring is de beste leermeesteres. Naarmate de eieren langer in de machine liggen, zal er meer vocht uit verdampen en wordt dus de lucht kamer in het ei grooter. Zo onu en dan houdt men Jus de eieren tegen het licht om te zien, of de luchtkamer niet te snel of te langzaam ver groot. Versche eieren hebben een luchtkamer ter groott evan een dubbeltje (de bekende kleine indeuking, die men bijl het pellen van een gekookt ei waarneemt) en tegen dat het kuiken uit het ei moet uitbreken is deze luchtkamer tot op een derde van den inhoud vergroot. Een en ander ij duidelijk waar te pemen, als men het ei tegen een ontstoken zaklantaarntje houdt. Hoe groot de luchtkamer na op de verschillende tijdstippen van het broedprooes zijin moet, leert ons alleen de ervaring en de natuur. Heel goed is het b.v. om dagelijks even de- ontwikkeling te volgen van het ei, door een kip uitgebroed. Is de lucht in de broedmachine te droog, dan droogt het ei ook te sterk uit, wordt het vlies, dat onder de schaal zit, te stug en kan het kui ken zich niet bevrijden. Is de lucht te vochtig geweest, dan ontwikkelt zich op het lichaam van het. kuiken een lijmachtige massa, waardoor het dier eveneens onmachtig wordt de schaal te verbreken, en zoo dat al gelukt, toch spoedig sterft. Tegen lucht, die te vochtig is, kan men waken door minder ventileeren in de broedka- mer, tegeü fe 'droge lucht 'tSdjr Kef Sprenkelen! met water in het lokaal, door het leggen van nat te dweilen onder de machine of door het plaatsen van een bakje water in de machine. De temperatuur in de machine behoort in de eerste drie dagen (van het z.g. aanbroeden) 104 tot 105 graden Fahrenheit te zij'n, vervolgens 103104 graden en nadat de eerste eieren zijn aangepikt weer 104105 graden. Deze tempera tuur moet gevonden worden op een hoogte, gé- lijk aan den bovenkant der eieren. In de machine- hangt dan ook steeds epn speciale thermometer vcor broedmachines en wel zóó, dat de kwikbal met den bovenkant der eieren gelijik is. In de machine bevindt zich een eleotrisch lampje van een zaklantaarn. Het batterijtje is aan den bui tenkant bevestigd evenals het schakelaartje, waar mee het licht in de machine kan worden ontsto ken of gedoofd. Aan de voorzijde van de machine is een deurtje of luik met" dubbele glazen raam? pjes, waar doorheen we dus in de verlichte ma chine kunnen kijken om de temperatuur af te lezen of het uitkomen der kuikens gade te slaan De regulateur i3 het onmisbaar hulpmiddel, waarmee We de temperatuur kunnen regelen. Het bevindt zich gedeeltelijk in en voor een ander, deel buiten de machine. Het deel buiten de ma chine bestaat uit een balanceerstaaf met aan één einde een metalen klepje, dat boven de warmte bron rust. Die balanceerstaaf is door een schroef (de regulateurschroef) verbonden met het gedeel te, dit zich in de machine bevindt en dat bestaat uit enkele verbonden ijizeren en aluminimum:- stangen. De heele werking in bijzonderheden uit eenzetten, gaat hier niet, maar de zaak komt daarop neer, dat de verbonden ijizeren en alumi nium stangen bijl verhoogde warmte niet in de zelfde mate uitzetten en er daardoor een „trek" ontstaat aan de balanceerstaaf, die daardoor het klepje boven de waterbron licht en zooveel warm te laat ontsnappen, dat de temperatuur in de machine blijft, zooals deze is ingelteld. Vóór lnen de eieren in de machine doet, brengt men deze op temperatuur, waarvoor de lamp, 2 a 3 dagen tenminste, 'vóór den aanvang van het broe den wordt ontstoken. Is de warmte in de ma chine nu éindelijk op 104105 graden gestegen, dan wordt zoodanig aan de regulateurschroef ge draaid. dat de balanceerstaaf het afsluitklepje juist, heel even boven de warmtebron doet zwe ven (een oent-dikte). Dreigt de temperatuur dan te dalen, dan zal de spanning tussehen regular teur en balanceerstaaf verminderen en het klepje zich dus geheel sluiten; wordt de warmte te hoog, dan verhoogt zich ook de spanning, wordt liet klepje dus verder gelicht, gaat meer warmte verloren en blijft de temperatuur gehandhaafd. Is de machine eenmaal goed ingesteld, dan niet meer aan de regulateurschroef morrelen, want daarmee zijin al verscheidene broedsels verloren gegaan. Gaan op den 12en dag de zich ontwikke lende vruchten in de eieren meer warmte ont wikkelen en uitstralen, waardoor de klep zich hoog licht, ook dan niet knoeien aan ie regula teurschroef, maar de lamp lager draaien. Inplaats van metalen stangen, gebruikt men tegenwoordig voor regulateurs vaak ether-capsules, welker wer king op dezelfde beginselen steunen. Nadat de machine is ingesteld, moet men dé eieren nog niet inbrengen, voordat de tempera tuur zich minstens 24 uur op het ingestelde aan tal graden gehandhaafd heeft. In ons volgend artikel gaan we verder in op de behadneling van de broedmachine. Laat het zoover niet komen met Uw Wacht toch niet to' 'at Uw handen voor goed krom en misvormd zijn.Wachttochniettotdatgealseen stumper door de kamer strompelt. Rheumatiek wordt veroorzaakt door ziektestoffen, die zich op de pijnlijke plaatsen gaan vastzet ten. Wrijven met Akker's Kloos terbalsem voorkomt dat gevaar. Gebruik dus tijdig KSoosterbalsp m Sport- on WojfK.i Programma N. H. V. 15 November. 1B. Alkmaar 1Rood Wit 1 V.AF.C. 1—Hollandia 3 IW.F.C. 3—Meervogels 2, 10 Alcmaria 3—Q.S.C. 2, 2C. D.T&. 1—Vrone 1 Helioo 1Spanbroek 1 N.V.V. 1—Holland 1 Befgen 1—C.S.V. 1 3C. Schoorl 1—Alcmaria 4 Rood Wit 2V.A.F.C. 2 Uitgeest 2—Groot Schermer 4C. Zeevogels 2N.V.V.-2 Spanbroek 2D.T.S. 3 Holland 2—Schoorl 2 Vroüe lijden Bi' K. Bruin Bruin? r Meerman Haak Beuchampet Bun+sma Jb. Hartland Zeeger? Krom v d. Wolff. Lasag"» Mol Keet Grover? Korstanje AdópirahtenT t Alcmaria a—-D.T.S.a, 1 uur, Haak j' N.V.V.a—Hollandia a, 1 uur Hartig Zeevogels a—Alcmaria b, 1 uur MoJ 1 Vrone a—Alkmaar a, 1 uur, KorstanjV Indien geen tijd vermeld, aanvang 2 uur. Overzicht 8 November. Ik heb Zondag een verbeterd elftal van Alc maria aan hét werk gezien en geconstateerd dal met dezen voortgang er nog menig elftal dér 2e klasse zal struikelen tegen de Alcmariai-burcLt. Zandvoort, welke verleden jaar aan alle Alkmaar- sche kampioensillusies een einde maakte en dir seizoen op eigen terrein wederom de kaasstedelinl gen overwon, moest nu de vlag strijken en ver loor met 20, een uitslag die evengoed 40 had kunnen zijin. Het Sportpark was uitstekend bezet. Alcmaria mag zich in groote belangstelling ver heugen, ook uit de buitengemeenten. Ik zag be langstellenden uit Heiloo, Bergen, Schoorl, Scher mer, Hoorn, Paneras, Schagen en niet te ver geten, de Langedijkers. Door de afkeuring der meeste velden, maakten vele spelers een reisje naar Alkmaar. Typisch was het medeleven van hen met Alcmaria. Ik zag zelfs menseh°n van buiten Alkmaar, welke van vreugde dansten toen Alcmaria's eerste punt in de touwen werd ge schoten. Neen over publieke belangstelling heeft Alcmaria heusch niet te klagen. Arm en rijk was ruim vertegenwoordigd. Dunk zij het actieve Bestuur had ik in Idé overdekte tribune een prachtplaats vanwaar ik het spelverloop prachtig kon volgen. Over de leiding van den heer Katoen uit A.'dam een w oor tl van lof. De ex-voorzitter van den N.H.V.B kweet zich goed van z'n moeilijke taak en de aanwezige scheidsrechters hebben zeer zeker dezen middag veel kunnen leeren. Toch blijft het leiderschap een ondankbaar „baantje". Zeer zeker moeten 'leze heeren zich boven publiek en critiek verheffen, want een dergelijke wedstrijd vereischt vlug heid en overleg van den leider. Het was een pret tige sportmiddag en ik betuig het sympathieke Alcmariabestuur m'n hartelijke dank. Ik ben als gast aanwezig geweest en heb me als lid van Alcmaria gevoeld. Mooier kan het toch ni°t. |Om tot onzen N.H.V.B. terug te keeren IB. Hier werd hèt geheele program „aarsom" gekeerd en was ik daardoor vrij van m'n vcor spelmanie. Trouwens ging er slechts één wedstrijd door en acht ik het ditmaal niet van belang dit te memoreeren. We gaan dus over tot de popu laire afdeeling 2C. Bergen Versloeg de Oudorpers met 40 welk edaardoor echter niet ontmoedigd behoeveo te zijh. Als ik bedenk dat S.D.W. twee klassen houger is gepromoveerd, zal ik toch zeker gelijk hebben als ik het resultaat van dezen wedstrijd' goed noem. Als de Oudorpers zich weten te handhaven in deze klas is het ruim voldoende. De Oudorpoorrespondent een woord van lof voor z'n gezellig verslag. Over Bergen wederom klachten van ruw spel Hef wordt tijd dat heeren scheidsrechters een? flink ingrij'pen, dan knapt dat zaakje daar wel OP- r Het eerste elftal van Vrone m'n speciaal com pliment voor de winstpunten welke van Castri- cum werden meegenomen. Dit had ik zeker niet verwacht. Ik vermoed dat het elftal de inzin king te boven is en verwacht nu meerdere suc cessen van de Pancrasser club. Dat gaat ié goede kant uit. M'n oude vrienid Hoogland is corres pondent geworden van het „Groentje" naar ik vernam. Wel oude jongen, ik wil me er op abon- neeren, speciaal om „in de kennis" te blijven. Wat zeg ej ervan? Volgens mijn verwachting verloor Holland van N.V.V. Toch gaat het met dit elftal de goedé kant niet uit, hoewel.begon Alcmaria dit sei zoen ook niet met een seri enederlagen? We wil len hope nop een gunstige Ahabilitatie. Hollani mag echter wel beginnen met een extra heffing van f2.50 van hare kapitaalkrachtige spelers. Ik vernam van f20 boete wegens het uitkomen van een ongerechtigd speler en het terugtrekken vao het adspirantenelftal uit het competitieverband. Brrrrr....! De Hollanddames vragen miji een recept te winnen. Wel heel eenvoudig. In tegenstelling met verleden jaar is Holland nu geschaard on der de gehoorzame dienaren van Zijne Excellentie Steeds zijin m'n voorspellingen stipt opgevolgd en ik heb warempel plannen om met 1 Dec. a.s- het elftal als één mijiner keurcorpsen te benoe men, hoewel.... ja dan moeten ze eigenlijk niet onderaan gaan staan. Het recept van mij' is -lus heel eenvoudig. Een winstvoorspelling van Véte- raan. En daar zouden die dametjes me wel voor willen zoenen net als verleden jaar de D.T.3.- dames Van -deze ben ik ze nog steeds „tegoedT doch wie weet.... Dat scheidsrechter Kok niet aanwezig wa? vermoedde ik reeds verleden week. Deze schijn' momenteel elke week voor den N.V.B. in het veld te komen. De N.H.V.B heeft niet het recht van voorkeur, dit berust alleen bij den N.V.B. en net is dan ook wel duidelijk dat onze arbiters d-zen Bond prefereeren boven de provincialen Bond Indien ze vooruit willen dienen ze dan ook fan N.V.B. bij voorkeur te accepteeren. Hij heeft "ech ter door tijdige kennisgeving aan den N.H.V.B- secretaris wel voor een plaatsvervanger gezorgd en is dus van het „niet opkomen" geen sprake gewees't. Dat onze scheidsrechters zich echter eveo goéd voor 'den N.H.V.B. beschikbaar blij'ven stel len is zeker te respecteoren, hoewel ik geen twee heeren tegelijk wou dienen. Maar... Veteraan is ook al... Opa. De Zeevogels handhaafden zich als no. 1 door Heiloo met 20 te slaan, een resultaat wat ik had verwacht. De Vogels worden m.i. zeer ern stige concurrenten voor D.T.S. dat deze keer door terreinafkeuring vrijaf had. 3 C. Hier een stevig compliment aan de vereeniging S;choorl. Dit elftal is sinds verle den jaar vooruitgegaan en VaFc 9 'is 'daarente gen achteruit „geboerd." Wie zou verleden jaar verwacht hebben dat Schoorl de Vafc- reserves nog wel op eigen terrein zou kloppen? En nu is het gebeurd. O grillige Voetbalkoning Inmiddels den ingeslagen weg volgen Schoorle- narenI 4 C. Schoorl 2 beantwoordde aan mijn verwachtingen en verloor van de Vrone-re- serves. N.V.V. 2 boekte een mij wel wat al te reusachtige overwinning op Spanbroek 2. De cijfers 8—0 zullen wel te sterk geflatteerd zijn. Dan hielden de D.T.S.-adspiranten zich ook weer stipt aan m'n voorspelling en verloren met 3—0 van N.V.V. Dat was toch zeker wel wat te erg Tijs? Van de 8 te behalen stemmen kwam Vete raan wederom met 6—2 gekozen uit de bus, be gon zich eens uit te rekken, zette een Fanatiek overwinnaarsgezicht en ging toen kalm en be daard over tot de orde van den dag of wel de Voorspellingen 15 November. 1 B. Alkmaar dat hedenavond het zeven jarig bestaan herdenkt ontvangt met slaperige oogen en lood in de schoenen Rood Wit. De match gaat wegens draaierigheid der Go Ahead leden niet door of wordt afgelast. Vafc zal niet al te veel moeite hebben omi van Hollandia 3 te winnen. W.F.C. 3 wint van Meervogels 2 terwijl Alc maria 3 zich met gering verschil ziet gesla gen door de Q.S.C.-reserves. 2 C. Hier is de met spanning verwachte ontmoeting D.T.S.-Vrorie, een wedstrijd welke al jaien als film met succes loopt in de Lange- dijker zoowel als de Pancrasser Elite Cinema. Als altijd een uitverkocht huis. Veteraan zal de aloude rivalen persoonlijk komen aanmoedigen. Ik raak het vertrouwen in D.T.S. eenigszins kwijt en met Vrone is het herstellende, doch voor beide partijen kan ik slechts een gelijken stand noteren, wat voor D.T.S. een tegenvaller zou zijn. Dit elftal dient vooral nu geen punt meer te verspelen anders komt er van l^et kampioenschap dat de Oudkarspelingen dit jaar van hun club verwachten, niets. Ik ver wacht dat Vrone deze keer wraak zal nemen en roet in het eten zal gooien voor de puntjes die D.T.S. reeds Van'haar heeft meegenomen Ik vrwacht een enorme belangstelling. Heiloo zal wederom beginnen met de scha- tde in te halen ten koste van de Spanbroekers. In Nieuwe Niedorp komen de Zeevogels op bezoek en zullen nu ze den kop bezetten, wel probeeren te winnen. Ik geloof wel op een klei ne overwinning te mogen rekenen. Ir, Bergen komt Castricum op bezoek onder leiding van Zeegers. Een gooi, smijt en trap- maar-raak-partij, een „afgedroogde" scheids rechter enz. enz. Bergen winti Commentaar overbodig. Ik kreeg van verschillende belangstellende lezers en lezeressen deze week brieven met de vraag om ;den tegenwoordigen stand van 2 C. te willen plaatsen. Ik had dit reeds eerder wil len doen doch de plaatsruimte was steeds te beperkt. Deze volgt echter, bijgewerkt tot en met Zondag j.l. Zeevogels 1 8 6 1 1 13 1.62 D.T.S. 1 7 4 3 0 11 157 Bergén 1 6 4 119 1.50 Vrone 1 '7 4 1 2 9 1.28 N.V.V). 1 7 3.1 3 7 1.00 Heiloo 1 8 3 0 5 6 0.75. Spanbroek 1 '3 1 0 2 2 0.66 C.S.V. 1 7 1 2 4 4 0.57 Oudorp 1 4 0 13 1 0.25 Holland 1 5 0 0 5 0 0.00 Men ziet hier den goeden stand der vier Om te beginnen wil ik het door mij aanbevo- bovenste en den tieurigen stand vaini Holland, len recept aan de Hollanders ingeven en wel: Holland wint met gering verschil van S.D.W. Dit zal denkelijk de noodige „ausdauer" wel aanmoedigen. De Oudorpers moeten me echter niet „om een hoek" gaan aankijken. 3 C. Schoorl ontvangt op eigen terrein Alcmaria 4 en nu Schoorl den goeden vorm heeft te pakken gekregen, volgens Schoorle- naar zou het mij tegenvallen indien de Alkmaar ders een puntje wisten te bemachtigen. Voor uit jongelui. Rood Wit zal van Vafc 2 wel weten te win nen terwijl Uitgeest 2 de puntjes-in Assum houdt ten koste van de Schermer polderboeren 4 C. Zeevogels 2 speelt een verloren spel tegen de reserve N.V.V.-ers terwijl D.T.S. 3 naai Spanbroek 2 moet. Ze kunnen wel thuis blijven, dat wordt een gebroken elftal. Holland 2—Schoorl 2 eindigt in een kleine Schoorlsche overwinning terwijl het tussehen cle reserve-elftallen van Vrone en Bergen op een gelijk spel uitloopt. Van de adspiranten is D.T.S. er het aller slechtst aan toe. Alcmaria a. is in staat om op eigen terrein met 8—0 te winnen. N.V..V ver liest stellig van Hollandia a. De Zeevogels spelen gelijk met Alcmaria b. terwijl Vrone in dien de jongens wederom flink hun best wil len doen wel van Alkmaar kan winnen. Ten slotte noodig ik de D.T.S.dames van verleden jaar uit wederom in onze rubriek te willen verschijnen. Jonge- en oudelui (want die lezen net even hard als onze jeugd), het is vandaag mooi ge weest. Ik heb schrijfkramp. "VETERAAN! 'Sctlthle Stunt Ruwe Handen geneest men met PU ROL

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 5