Fo. 180 Dinsdag 17 November 1925. 84a Jvarf*-*» Uit ons Parlement Plaatselijk Nieuws Stemmingsbeeld op de Broekerveiling, NIEU WE LAMJKER GOVIANT Begelmatige stijiging tfan uitgaven en ministerieel optimisme. Gewone en buitengewone uitgaven. De kiezers en de kabinetsformatie. Buitenland sche zaken en het amendement Ber sten. De regeeringscrisis. )e regeeringscrisi3, door de aanname van het jv den heer Kérsten ingediende amendement art .3 der begrooting van buitenlandsehe za- tot opheffing van het gezantschap bijl den heeft aan al wat er voor dien ten voort- nadeele van de regeering en haar begrootingen s, vrijlwel alle beteekenis ontnomen. De t Butgers van Bozenburg had op een regel- tige stijging van de uitgaven en het onverbe?- lijk optimisme van den heer Colijn, minister finantiën gewezen, de heer Van Gijn op het t ver genoeg doortrekken van de scheidingslijn schen gewone en buitengewone uitgaven op- rkzaam gemaakt en er aan herinnerd, dat het dig blijlven van den gulden heel andere oor. ken had aan het finantiëei beleid der regeer; ng, heer Heemskerk verklaard, dat de partijen rechts prijs bleven stellen op samenwerking dat de kiezers niet den kabinetsformateur dden aan te wijzen en de heer Van Bappard' wenschelijkheid betoogd om landbouw bij het psirtement van arbeid onder te brengen. Élu in avondvergadering had bij de behandeling der grooting van buitenlandsche zaken de heer resselhuys verklaard, dat inzake het Belgisch lgisch verdrag, Nederland aan den verïiezeoden nd was en dat arbitrage en ontwapening zon;- wederzijdsche veiligheid onbestaanbaar ware blkeen en de minister op den Volkenbond als bruikbare grondslag voor den wereldvrede ge- zen. Toen in deze zelfde avondvergadering ;nde de heer Kersten het amendement in, dat het gezantschap bij den Paus een eind" moest iken. Dat gaf den heer Nolens aanleiding te rklaren, dat bij aanname van dit amendement katholieke partij zou moeten overwegen of aan deze begrooting wel haar stem zou kunnen ven en of zij1 zelfs wel met dit kabinet of welk binet ook, voortgekomen uit groepen, die tej- het gezantschap stemden, haar stem zou nnen geven. Maar de heer Snoeck Henkemane tzich door deze verklaring blijkbaar niet in- nideeren en handhaafde de vrijiheid der chrisf ijkhistorischen om de post voor het gezand- Jap ,dat hem blijkbaar een doorn in het oog te helpen schrappen- Toen daarna, ook de Vliegen verklaard had, dat de socialisten het amendement zouden stemmen en de-heer archant te kennen gaf, dat de vrijzinnig-demo- iten de coalitie in de gelegenheid wilden atol- te bewij'zen, dat zonder haar een regeering t mogelijk was, was de zaak beslist. Met 52 ?en 42 stemmen werd het amendement aange ven waarbij alleen de anti-revolutionairen met katholieken stemden. En onmiddellijk na deze mming rees de minister-president, de heer Co- n. op om te verklaren dat aangezien tengevolge n deze aanneming de vier katholieke ministers Mag zouden vragen en de katholieken fei te lt hun steun aan de regeering hadden opgezegd rdere behandeling van de begrooting hem niet adzaam scheen, waarop de voorzitter de behan- h'ng schotste. In de Eerste Kamer stelde d!e er Mendels eveneens schorsing der beraadsla ag voor. tylaar noch de minister van justitie, oh de meerderheid der Kamer bleek in het de Tweede Kamer gebeurde aanleiding te vin- a om de wijziging van het Burgerlijk Wetboek de Paillissementswet niet verder te behandier En na enkele opmerkingen o.a. omtrent de roeping van den schuldenaar bij faillissement» nvrage, werden de beide ontwerpen dan ook ogenomen. - OUDKARSPEL. T uinbouwvereeniging „DE EENDRACHT". De tuinbouwvereeniging „De Eendracht" ver aderde Zaterdagavond ten lokale van den ■er C. Vis alhier. Aanwezjg 67 leden. Dc voorz. de heer Jb. de Boer opent de Nadering met eerst den leden en de Pers V welkom toe te roepen. Zoo zijn wij «dan ïrvolgt spr. weder in herfstvergadering bij kaar. Velen hebben reeds hun kool in de ;huur. Zij, waar dit niet het geval is, zullen let erg rustig zijn en laten wij dan ook ho- -n dat de vorst niet zoo doorgaat. Zoo zijn er verschillende wolkjes aan de lucht, en is er thans ook een groote wolk, in den vorm van het toltarief van Duitschland. Hoe het hiermede afloopen zal is niet bekend. Wij weten niet of er verzachtende omstandig heden zullen worden verkregen. Laten wij niet te pessimistisch zijn en hopen, daarbij ziende naar datgene wat Italië heeft verkregen. En komt er meerdere vraag naar onze producten, misschien dat de tarieven dan nog niet zoo drukken. De vorige herfst is alles ook nog goed terecht gekomen. Wanneer wij onze producten aan dm grond toevertrouwen, dan vragen wij ons af: hóe zal het gaan, hoe zal het afkomen. En dan denken wij daarbij aan den hagelslag van an derhalve maand terug. Waar de hagel gevallen is is schade aangericht. Zoo blijkt ook hieruit, dat wij een zeer riskant bedrijf hebben. Dit punt hagelschade zal dan ook straks worden besproken. »- Met den wensch dat de besprekingen in aan- genamen toon mogen worden gevoerd, ver klaart voorz. de vergadering voor geopend. Hierna verkrijgt de secretaris, de heer A. Timmerman, geiegenheid tot het lezen van de notulen, die onder dank aan deaii samensteller worden goedgekeurd. Mededeeiingen. De analyses van het gedane' kunstmeston- derzoek waren als volgt: Superfosfaat 14.10 pCt., gegarandeerd 14 pCt. Ammoniak 20.35 pCt. gegarandeerd 20 pCt. Chitisalpeter 15,35 j pCt. De voorz. zegt dat men zeker tevreden mag zijn en heeft het gehalte uitstekend voldaan. J Door „De Eendracht" is in samenwerking met „Tuinbouwbelang" van Noordscharwoüde I Dan zegt voorz. dat men hoe langer hoe een 2-jarige tuinbouwcursus gesticht, welke j gevolgd wordt door 16 leerlingen. meer op de hoogte moet zijn met de kunst mest. Deze kunnen wij voor onze bedrijven j niet meer missen. Om hierover voldoende ken nis te verkrijgen is een cursus gesticht voor bemestingsleer, waarvoor zich 29 leerlingen hebben opgegeven. Met dezen cursus zal spoe- i dig een aanvang worden gemaakt, j Dan komt in bespreking het punt aanvrage j steun hagelschade, naar aanleiding van een van het hiervoor samengestelde comité ontvan- I gen circulaire. De voorz. zegt, dat nadat men van de s'cha- de gehoord had, door de vier betrokken ver- eenigingen is vergaderd en daaruit een comité is samengesteld en werd de vraag besproken j hoe aan de gelden te komen? j De schade moest opgenomen worden en wie j 'dat gedaan heeft, heeft niet alleen een ondank- bare maar een zeer moeilijke taak gehad.- Ook ik zegt voorz. heb verschillende perceelen be- 1 zocht. De percentages van schade verschilden I veel. Er waren er die schade hadden opgegeven waar geen schade was en er waren er met groote. schade. Maar wel werd de gedachte i gevestigd dat steun noodzakelijk was. Misschien is het een verzuim geweest dat we geen oproeping hebben gedaan, om opga ven te ontvangen, wie schade hebben geleden, maar wij hebben niettemin terdege gevoeld, dat de schadelijdenden vergoeding toekomt, hoewel de vergoeding niet veel zal kunnen bedragen. Voor steun zijn aangeschreven de N'oorder- marktbond, de L.G.C. en Warmenhuizen en daarbij tevens de bij den Noordermarktbond aangesloten vereenigingen. De secretaris leest hierna het verzoek om steun voor en wordt mededeeling gedaan dat de Noordermarktbond f 1000 beschikbaar stelt. De heer G. IJff vraagt waar de gelden van daan moeten komen, waarop voorz. antwoordt van uit de kas der vereeniging. De vergadering besluit hierna to{: het ge ven van steun. Door het bestuur wordt voorgesteld f200.— te geven In de bestuursvergadering was 1 der leden voor f 100 en 1 stemde blanco. Gevraagd wordt of dit bedrag van de kas af kan. De voorz. antwoordt dat de kas f950 be vat, zoodat het voorgestelde bedrag er wel af kan. De heer A. Eecen vraagt hoeveel sneezen er voor vergoeding in aanmerking komen. Geantwoord wordt, dat het 59 personen be treft en men meent dat het gaat over 800 k 850 sneezen. De schade wordt geraamd tus- scehn de f 6000 k f 8000. De perceelen waar de schade beneden de 5 pCt. is geschat, zul len niet voor vergoeding in aanmerking komen. Zonder verdere discussie wordt het voorstel van het bestuur hierna aangenomen. Bestuursverkiezing, aftredend de heeren P. Wijn en C. Borst Pz. De uitslag van de gehouden stemming is, dat de beide aftredenden worden herkozen met resp. 62 en 64 stemmen. De heeren aanvaarden weder hun benoeming Verloting van 4 maal 100 pond steenkool. De gelukkigen zijn de heeren A. Duijvis, P. Jonker, E. Vlug, en P. Raven. Regeang openhouden burggracht. fcenige vacatures in de hiervoor bestaande comissie worden weder aangevuld. Bespreking eventueele benoeming van een kunstmestcommissie. De voorz. vraagt: is men over de regeling tegenwoordig tevreden? en voegt hieraan toe: het bestuur wel. En is het bestuur ook van oordeel dat men heel gevoegelijk zoo kan door-, gaan. Heeft men een commissie, dan zal men ver plicht zijn de kunstmest aan huis te ontvangen: hetgeen wel eenige bezwaren met zich brengt. De kunstmest kan gemakkelijk bij Timmerman worden opgeslagen en dé extra vergoeding die hiervoor betaald moet worden, heeft men er graag voor over. De opgaven van de kunstmestprijzen ver schillen soms weinig of in het geheel niets met die, die bij inschrijving worden bedongen. Besloten wordt op den ouden voet te blijven doorgaan. Rondvraag. De heer A. Timmerman wekt de leden drin gend op Zaterdagavond op de vergadering van de Boerenleenbank tegenwoordig te zijn. Het betreft Statutenwijziging waarvoor drie vierde der leden vereischt wordt. De voorz. bespreekt dan de kooltelling, waarvoor straks de circulaires weer zullen wor den rondgezonden. Het is hier niet het slechtst, zooals wel eens gezegd wordt, maar toch ook niet het best. Spr. geeft de vergadering in overweging de telling nu eens goed uit te voe ren en te doen blijken dat -er geen onwil in het spel is. Daar heeft men maar schade van. Het voornemen bestaat bij het bestuur, ter controleering steekproeven te doen. Dan is voorz. door een der leden er op ge wezen, dat veel last van de eenden wordt on dervonden. Het is op het oogenblik den tijd dat de eenden mogen los zwemmen, en wilde dit lid aan de gemeente verzoeken te bepalen j dat de eenden in Bet geheel niet meer los j mogen zwemmen. De voorz. zegt dat een eend schade doet, maar ook nut. Een ander lid heeft geen schade van de eenden maar wel van de duiven en zou graag zien dat deze werden vastgehouden. Nog eenigen tijd wordt er over dit onder werp gesproken waarbij vele verschillende mee ningen naar voren komen. Een der leden zegt nog: wij moeten beide punten niet te krap aanhalen, anlders raken we aanstonds allemaal ziek de gemeente uit. (Ge lach.) De voorz. zegt Idan dat het bestuur eens met de eendenhouders zou kunnen praten. Geeft dit niet, dan zou hij, die schade van de een den heeft een klacht kunnen indienen bij het gemeentebestuur. De rondvraag levert hierna niets meer op, waaipp voorz. tot sluiting over gaat met een woord van dank voor de aangename besprekin gen, en aan de leden en pers voor hun op komst. Spr. hoopt dat er in het belang van de vereeniging is gewerkt en onder het uitspre ken van den wensch, dat men in de voorjaars vergadering zal kunnen zeggen, dat het een heel goed jaar is geweest, valt de hamer. - ZUIDSCHARWOUDE. Tot leden van hef kiescollege van de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren Jb. Berkhout, J. Kroon, C. Kroon en J. Schoen maker Jz. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren D. de Geus Jbz., P. Won der, C. Berkhouwer Pz. en P. Schoorl voor 2 vacatures. - ZUIDSCHARWOUDE. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. ten Bruggencate, thans politie-agent te Amsterdam is benoemd tot gemeente-veldwachter te Eg- mond aan Zee. - BROEK OP LANGENDIJK. Beroepen bij de Chr. Ger. Kerk alhier Ds. A. Gruppen van Vlissingen. - BROEK on ANGENDIJK. tNiaar wij vernemen zal, nu de tegenwoordige verloskundige naai naar nieuwe standplaats is vertrokken, de verloskundige practijk wor den waargenomen door Dr. Verdonk tot 1 Jan. 1926, waarop de nieuw-benoemde, Mej. Jonker, haar practijk alhier hoopt te aanvaar- Iden. - BROEK OP LANGENDIJK. Maandagavond had te Broek op Langendijk een ernstige botsing plaats tusschen een wiel rijder en een voetgangster. De heer G., ko mende van Alkmaar, reed een viertal personen achterop, die naast elkaar loopende, slechts een smalle opening links van den weg vrij lieten. De heer G. belde en wilde links pas- seeren toen de meest links loopende vrouw, de Wed. V. nog naar den verkeerden kant uitweek waardoor een botsing onvermijdelijk was. Bei de personen liggen nu met eeii ernstig ge kneusd been. I.aat dit voor voetgangers nog eens een ern stige waarschuwing zijn, toch rechts van den weg te houden. - BROEK OP LANGENDIJK. Verloren voorwerpen, een gouden damesarmbandhorloge, een bril. komen aanloopen een konijn. Inlichtingen geeft de veldwachter. We zijn nu alweer in de tweede helft van November. In de afgeloopen week schatte men de hoeveelheid van de winterkool, die reeds geborgen is. op 70 k 80 pCt. 't Weer kan nu, naar den tijd van 't jaar, eikendag veranderen. Vorige Vrijdag viel er al sneeuw; dit is iets wat we graag zien, als alles geborgen is. Voor strengere vorst is het nog wat vroeg, inzonderheid met 't oog op de zoo gewilde bloemkool. Voor dit artikel kunnen we heele- maal geen koude gebruikèn. Zoo beginnen de tuinbouworganisaties zich al weer onledig te houden met vergaderen. De vereeniging „Waarland en Omstreken" kwam reeds bijeen, de „Nieuwe Langedijker Cou rant" gaf er uitvoerig verslag van. Op die vergadering kwam ook de kooltelling ter sprake en het is naar aanleiding van dit verslag, dat ik over deze zaak ook iets wil schrijven. Straks zullen de andere organisaties zich even eer s met de kooltelling bemoeien. 'k Meen te mogen vaststellen op grond van tal van uitlatingen van bouwers, dat de telling verre van populair is. Ja, er waren er niet wei nigen die met eenig leedvermaak de ongunstige resultaten van 't vorig seizoen hebben begroet. Er zijn er, die ronduit zeggen, heel die kool- telüng is overbodig. Ze zou alleen zijn inge steld. opdat een bepaald onderdeel van de organisatie (bedoeld is de Provinciale Com missie) eens een bewijs van leven zou kunnen vertoonen. Over dezen tusschenschakel in de organi satie denkt men hier lang niet eenstemmig. Somiggen zien in haar een overbodig over blijfsel uit den oorlogstijd; anderen meeneim dat deze schakel in het georganiseerd vereeni- gingsleven niet kan gemist. Een der redenen, waarom men minder gun stig over haar denkt, kon wel gelegen zijn ia het feit, dat de practische bouwers weinig van haar werken gewaUr worden. Dit behoeft ech ter heelemaal geen reden te zijn en is aller minst een bewijs, om daaruit reeds haar over bodigheid af te leiden. In de Nederlandsche Staatsinrichting is ook plaats voor den Raad van State. Van dit hooge college hoort en ziet die gewone burger wei nig of niets. Toch is algemeen bekend, dat ge noemd ins.ituut in onze landsregeering een wel stille maar toch gewichtige functie vervult. 't Zou kunnen zijn, dat zulks met de Pro vinciale Commissie ook het geval was. Voor hen, die niet geheel op de hoogte van haar werk zijn, is voorzichtigheid in het oordeelen v/el gewen scht. Bekend is, dat de Provinciale Commissie de hoofdleiding heeft in de kooltelling. "De voor deden van dit werk zijn moeilijk in cijfers! om te zetten. De eerste kooltelling dateert uit de oorlogs jaren. Een juist overzicht van de aanwezige voorraden was destijds noodzakelijk met 't oog op de verdeeling van- de hoeveelheden voor hef binnen- en buitenland. Voor dien tijd heeft men eigenlijk nooit ge weten hoe groot de voorraad aan het begin van de campagne was. De hoeveelheidsopgaven berustten louter op schatting en die bleken meermalen lang niet met de werkelijkheid over een te komen. Velen zien het nut Vian de telling alleen hier-.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1