IN rar Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Donderdag- 19 November 1995 84e J-arra g- *ïG- bij iarte ns. Crocq per 3 maanden f 1,15 J. H. K.EIZER. Buiteiilansch Overzicht Rechtzaken Wo. 137 UTERe rKLirinB bi orme tering rel 352 een beetje mee nu mooi open jachtig. Vooral rechtshalf viel - uit. Een oor- hard vlak over ld in geschopt, en worlt weer or en Jb.Groen heen 4—0 De hard te verant- rorm. Als Kor- n wedstrijd ge- s. Zou de „gr fRONEj-ADSP, ooien wedstrijd ïaar liefst met lfde opstelling 0. en wederom ijtn de partijen agd, toch weet ringen en doel- dhot. Nog geen met een mooi komt de A;- opzetten, doch kende conditie, mts is niet te juist een mooi- oen. Dan is 't veemaal pradr .lies geen fout, 't spoedig rus- in de meerdfcr- t belet nog 2 met een mooi roor t einde do' Kroon leidde aaronder 4 al waar ze na,- moesten verlie* 3—1. In 't 2o :n beetje. Een. uit, terwijl P- ingedeeld. Ik e het einde der tfeel meer over beste er maar lORLEN.AAlh NIEUWE LMÜËDIJKËR (OliliVT u\ J Deie courant verueJujnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. BBDAOÏEUB-ÜITfifBYKB BUBCBIii Noordscfearwoucte. t&lZti u«it ij me iliUm Tm 1—1 ragals 78 ct,5 alk* regal neer 18 et. ItHlh littsts if Tigsettsa sarin ïaar pliitsraioti birfknd. BnevM reohtaftrMka im dee üit»ev«r' bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD, Nadruk verboden. Het traetaat van Locarno is niet het eenige symptoom van de ziekte die -Eiuropa sinds *ea grooten wereldoorlog onder de leden gekregen heeft. Voor wie goed toekijikt, openbaren zich de ziekteverschijnselen overal. Alleen is het eene wat dreigender voor het leven van den patiënt dan het andere. En de onzekerheid, die de onder linge verhoudingen op het Eiuropeesche vastelan'a beheerschte, meer nog de tegenstelling tusschen Dnitcchland en de Entente, waarin het Europeer rclie leven onwrikbaar scheen vastgeschroefd, maakten een oplossing als Locarno, gebracht heeft, driegend noodzakelijk. Deze oplossing i3 onge twijfeld slechts een voorloopige. Eu van de toet kmstige houding der twee partijen, maar van de patente als de sterkere, wel in de eerste plaats zal het afhangen, of de tegenstelling zal worden opgeheven. De besluiten van den gezantenraad omtrent de ontruiming der Keulsche zóne die op December zal plaats hebben en omtrent den toestand in het Rijnland, waar net regiem verzacht zal worden, openen geen slechte vooruitzichten. Maar het is niet waarschijinlijk, dat ze Duitschlani geheel zullen voldoen. Er leeft daar nog altijd een sterk verzet tegen het toegeven aan den drang naar verzoening, zoolang niet voor de offers, die Duitschland brengen moet, ook andere offers, aan een verzachting van regiem in het bezette ge bied van de zijde der Entente gebracht worden Dat wil niet zeggen, dat men, behalve dan de Duitsch-nationalen, tegen onderteekening van de verdragen van Locarno is. Maar met die verdragen wordt het zieke Euro pa niet geholpen. Dit geneesmiddel moet zij'n werking doen. En of het die doet, daarover zullen we eerst kunnen oordeelen, wanneer werkelijk ie tegen stelling en de vijandschap worden opgeheven, die nu nog Europa verdoelen. Men moet den geest van Locarno een kans geven. Ein die kans krijgt nij niet. wanneer men niet verder komt dan de on derteekening van verdragen, wanneer bij een der partijen het gevoel van onrechtvaardige behan.id ling en verdrukking blijft. Alleen overeenkomr stcn die beide partijen tevredien stelt, heeft die volle waarde. Zou de overeenkomst tusschen Italië en Amej- ika kans hebben? De geheel nieuwe verhouding, waarin Europa tot Amerika geraakt is in een ander symptoom van Europa's na-oorlogsche ziek te, Fin in de reizen van allerlei Europeesche dele gaties die ter zake van schuldregeling den Oce aan oversteken, openbaart dit symptoom zich op zper duidelijke wijze. Op de FranSehen en Roemer niërs zijln de Italianen gevolgd. Ein zij hebben het er beter afgebracht "dan hun Fransche ool- kga's. De Amerikanen ziju over de Fransche po- lotiek van na den oorlog nooit goed te spre ken geweest, niet alleen, omdat ze die een ge vaar vonden voor de wereldvrede, maar ook omdat ze haar noodlottig achtten voor "de Fransche finantiën en dus voor hun eigen kans op het terugkrijgen van het aan Frankrijk ge leende geld. Senator Boral heeft dat onlangs nog eens uitdrukkelijk uiteengezet met de op-* merking, dat ook Rockefeller zijn bakkersre- kening niet betalen kan,' wanneer hij al zijn geld verdoet aan diners en wijnen en jachten. F>e Italianen stonden daarom, toen ze naar Washington kwamen, in een veel gunstiger Positie. Bovendien waren de Amerikanen over tuigd, dat Italië veel armer was dan Frankrijk j-n dus lang niet zooveel betalen kon.. En zoo heeft de Italiaansche delegatie een overeen komst mee naar huis kunnen nemen, waar zelfs oe veeleischende Mussolini mee tevreden kan jojn. Over.de eerste 5 jaren behoeft geen rente hetaald te worden. Dan betaalt Italië 10 jaar kmg een achtste procent, waarna de rente ge leidelijk opklimt tot 1 procent, op welke hoogte 2e staan blijft van 1950 tot 1980, terwijl de laatste 2 jaar 2 procent betaald zal worden. De afbetalingen met 5 millioen dollar per jaar klimmen op tot 80 millioen in het laatste jaar. J-iec is een regeiing waar frankrijk ja- loersch op kan zijn. En het is begrijpelijk, .dat men in Frankrijk weer nieuwen moed gaat vatten. Een zoo voordeelige regeling als die van Italië verwacht men wel niet. Maar men hoopt toch, dat Amerika nu ook tegenover een nieuwe Fransche delegatie wat toeschietelij ker zal zijn. Want men begrijpt te goed, dat men het niet maar blauw blauw laten kan en Frankrijk op nieuw zal moeten trachten een regeling te tref fen. Zeker zal Amerika om deze schulden geen oorlog gaan voeren zooals senator Boral te recht opmerkte. Maar Frankrijk's crediet eischt even zeer als de goede verstandhouding met Amerika een regeling. Juist aan crediet en ver trouwen in zijn finantiëele kracht heeft Frank rijk op het oogenblik meer dan ooit behoefte. Maar op dit oogenbbk moet ook een regeling- het moeilijker dan ooit vailen. De behandeling van Painleve's ontwerp in de finantiëele Kamer commissie en de wijze, waarop men met dit ontwerp omspringt, bewijzen wel, hoe slecht Frankrijk's finantiëele toestand is en hoe men zich pijnigt over een methode om dé zaken weer in orde te krijgen. Ongelukkig women deze zoo Tiopelooze po gingen nog gedeeltelijk gesaboteerd door de partijpolitiek. Inplaats dat de onderscheidene partijen zich uitsluitend afvragen, wat in het belang van Frankrijk moet gebeuren'en hoe men dat met wederzijdsch goedvinden bereiken kan, blijven ze allen hun eigen finantiëele stokpaardje be rijden en waardoor overeenstemming over een bepaalde regeling vrijwel onmogelijk wordt. Het is de binnenlandsche strijd, die ten kos te van Frankrijk zelf wordt uitgevochten. En dit doet onwillekeurig denken aan China, waar ook, maar in heviger mate, de binnen landsche strijd der generaals het land ver scheurt en het tot rust komen van China uit- sluit. Jn dien strijd staan blijkbaar drie partijen tegenover elkaar, die van Tsjang-tso-lin in het Noorden, die van Feng in het midden en die van Woe pei foe meer naar het Zuiden. F eng heeft blijkbaar Peking in^ zijn macht en heeft er den president der Chineesche re publiek reeds afgezet. En tusschen hem en Tsjang-tso-lin dreigt nu het eerst een botsing. Maar het is wel waarschijnlijk, dat ook andere mogendheden, als Japan en Rusland, zich in dezen 'Strijd zullen mengen. En daaruit ontstaat voor den wereldvrede het grootste gevaar. Alleen de algemeene ziektetoestand en de uitputting, die er het gevolg van is, schijnen een oorlog in het verre Oosten nog te keeren. VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van 16 November. Wat ge zaait, zult ge maaien! Twee voorwaardelijk veroordeelden, die zich in hun proeftijd niet hadden gehouden aan de voorschriften, plukten thans de wrange vruch ten van hun onverschilligheid. De voorw. ge vangenisstraf zal worden ten uitvoer gelegd. Ook een preserttkaasje. Een meer drank- den ordelievend visscher uit Egmond aan Zee, bij de Justitie maar al te goed bekend, moest nu weer^bestraft wor den wegens vernieling van eem Jas aam zeke ren D. toebehoorend, op 1 September, toen hij de. bloemetjes eens extra buiten had gezet. Hij werd nu nog veroordeeld tot f30 boete ^of 30 dagen. Maar als hij zich niet betert, zal zijn bedje op de krocht wel worden gespreid. Van het paard afblijven. "Een Alkmaarsch saisoenwerker, brandstof fen en Janplezier-koetsier, kreeg op 20 Sept. niet zoo'n beetje de damp in toen een paar ietwat kaggele jongelieden zich met zijn paard bemoeiden, het dier op den hals klopten en aan de manen zaten te "harken. De koetsier, die geen bepaald geduldig karakter heeft jsn wiens ucoitueu nogai .os zi.ien, stond dai aron- kemansgezanik niet toe en onthaalde een hun ner op een reuzemep, zoodat hij direct de straatsteenen van de Laat (het stuk speelt in Alkmaar) zeer hartelijk kuste. De koetsier was zeer voldaan over deze oplossing van de kwes tie, die hem heden echter op f 10 boete of 10 dagen kwam te staan. Vreemde eenden in den bijt. Een clubje jongelieden uit Alkmaar waren in den nacht van 20 op 21 September aan het kermisvieren te Zuidscharwoude. Al heel gauw ontstond een conflict in de herberg vara De Geus met eenige Langedijkers, die natuur lijk dat stelletje stadsopscheppers met leede oogen aanzagen. Het draaide op knokken uit waarbij een jeugdige kalkbewerker uit de kaas stad zich zoo weerde tegen zekeren Jan B. uit Broek, dat hij heden werd veroordeeld tot f20 boete of 20 dagen. Lafhartig en gevaarlij*k. Voor den gemeenteveldwachter Prins van Zuidscharwoude ging de kermis niet „onopge merkt" voorbij. Hij kreeg in den nacht van 22 op 23 September, toen hij een einde wilde "maken aan een vechtpartij en de gummistok trok, van een ander belangstellende eem pijn lijken trap tegen de buik. De dader, die naar hij zeide, zoo overstuur geraakte bij het zien van de gummiknuppel, werd thans veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen. Geen pottekijkers aan boord. Een opzichter van de Zuiderzeevisscherij te te Hoorn, die zich op 9 September aan boord van een vischvaartuig wilde begeven, ten ein de een onderzoek in te stellen naar de aanwe zigheid van een verboden kuilnet, werd door de visschers, twee gebroeders, zóó onvriende lijk ontvangen, dat gezegde Hoornsche broe ders heden broederlijk terecht stonden wegens belemmering van een ambtshandeling. Daar uit de behandeling bleek, dat een bepaald ern stige wederspannigheid hier niet had plaats gehad, stierf dit kind een zachten dood en werden de ontoeschietelijke spieringjagers ie der tot f 15 boete of 15 dagen veroordeeld. Een goeie maagd voor het beleg van- A'kmaar. Een 40-jarige losse arbeidster uit Venhuizen leverde het bewijs op dat een nijdige vrouw de kaas niet van haar boterham laat halen. Ze meende als arbeidster te zijn aangenomen op een inmaakfabriek te Bovenkarspel, doch de opzichter van die fabriek dacht er anders over en wilde de sollicitante bij den arm ne men om haar uit het lokaal te zetten. Maar hij 'kreeg leelijk den wind van voren, werd in zijn oogen gekrabt en met een mes in zijn arm verwond. De kattige juffrouw stond heden voor die fei-f ten terecht en betoogde met een geweldigen woordenvloed, dat de opzichter-haar had mis handeld. Hij had haar getrapt, geslagen en te gen den grond gegooid. Uit zelfverdediging had zij een koolmes genomen en daar was de opzichter toen zelf ingeloopen. Een onderzoek naar de gezondheid van be klaagde heeft aan het licht gebracht, dat zij zeei zenuwachtig is én in verband daarmede werd de juffrouw tot slechts f 7 boete of 7 dagen veroordeeld. De officier had 1- maand gev. voorw. gevorderd maar daar ging be klaagde heelemaal niet mee accoord. Misschien dat ze met deze geringe boete, een waarlijk zeer clemente stra6, wel genoegen zal willen, nemen. Eert de grijsheid. Een boekdrukker te Alkmaar kreeg in een der geanimeerde Witte Kruis tentoons tellings- nachten in de Harmonie kwestie over de recht matigheid van zijn toegangsbewijs met een be- jaar'l controleur tevens Directeur van een on zer Nachtveiligheidsdiensten. De typograaf pas te onder de discussie niet op zijn woorden en stond thans terecht terzake beleediging. Op grond dat de voornaamste getuige ziek was, werd de verdere behandeling van deze gewich tige zaak verschoven tot 14 December. Ook een teveel aan praatjes. Een breeugescnouaerüe arueiuer des velds, uit nareixKdispe., meer gecharmeerd op kermis borreltjes dan wel bepaald nuttig voor 'm is, werd om deze en meer andere redenen door den rijksveldwachter Noot uit een café te Dirkshorn verwijderd. 'De uitgestootene gaf zijn ontevredenheid daarover in zoodanige bewoor dingen te kennen, dat een prooes verbaal we gens beleediging niet kon en mocht uitblijven en hij heden veroordeeld werd te dier zake tot f 15 boete of 15 dagen. 'n Lijder aan dezelfde kwaal. Een te Blokker woonachtige tuinder, op de kermis te Bangert het stuur over zij'n gezond verstand, verloren hebbende, beleedigde daar den gemeente veldwachter naar aanleiding van een vroeger tegen hem opgemaakt proces ver baal. De man deed het nu voorkomen, of hij met de beste bedoelingen bezield, den veld wachter Lub had uitgescholden, maar een boete van f15 of 15 dagen maakte hem dui delijk dat zulke onzin niet door den PoI.Rech- ter wordt geaccepteerd. Verdunde melk-producent. Een voormalige melkslijter, thans losse ar beider te Onderdijk gem. Wervershoof, onder vond op minder aangename wijze het bestaan van een keuringsdienst voor waren, toen hem door Dr. Moll glashelder werd aangetoond, dat hij leelijk met de door hem geleverde melk had geknoeid. Hij stond heden terecht en tegen hem werd volgens oud beproefd recept 1 mnd gevangenisstraf gevorderd. Echter op grond van beklaagdes klacht over zijn armoedig en kommervol bestaan, zal de ambtenaar der re- classeering een onderzoek instellen ein op de zitting van 14 December rapport uitbrengen. Verandering van spijs doet eten. Ter afwisseling in hun moeizame tochten op het zilte nat, ter bemachtiging van de duur betaalde visch, besloten een paar Egmonder trollervisschers in den avond van 5 October opp de kippenvangst te gaan. Aangezien deze nuttige huisdieren maar niet zoo als spreeu wen langs den weg vliegen, waren ze wel ge- downgen het kippenhok van een'landbouwer te Egmond Binnen te inspecteeren. 6 mooie kip pen en een haan waren het resultaat van hun bemoeiingen. De buit werd in een gonje zak gestopt, maar helaas, toen keerde de kans, de geweldige rijksveldwachter Mine, groot 1 M. 90 op z'n sokken, kreeg de heeren in de gaten, maakte een ambtelijk praatje, onderzocht het zakje met de kippen en heden was het de Po litierechter die hen verder onder behandeling nam. Een hunner was niet verschenen, maar de aanwezige zondaar stond zoo te lamenteeren dat de politiere hter besloot een nader onder zoek in te Stenen en de zaak aanhield tot 14 December. Ook een negotie. Een vrachtrijder uit Obdam, die voor een landbouwer te Spanbroek een partij piepers, genaamd bravo's zou markten, voerde deze op dracht niet uit, maar behield de aardappelen voor zich zelf. Daar was niets tegen, maar hij betaalde den prijs niet die de aardappelenteler had opgege- n.m. f4.50 toch slechts f3.80. Dat geklungel kwam uit en heden stond de vrachtman terecht wegens verduistering. Hoewel hij betoogde dat op dien dag de markt slechts f3.was, zooals bleek uit de marktberichten van den Langen- dijk, kön hij er zich niet uithoornen en werd hii veroordeeld tot f30 boete of 30 dagen #n schadevergoeding aan den boer tot een bedrag van f7.55. Dat worden dure patatten. Afstappen of je portemonnaie. Een motorrijder uit Enkhuizen, die zoo bru taal was in den avond van 4 October zonder merkbaar licht te tuffen, werd door den gem. veldwachter van Venhuizen tot afstappen gelast van welke aanmaning meneer leer jas gern no titie beliefde te nemen. Tot schade van zijn financien, daar hij heden ook nog vefoordeeld werd tot f20 boete of 20 dagen, wegens het niet voldoen aan een vordering, art. 15 Motor en Rijwielwet en art. 184 Wetb. v. Strafrecht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1