yo. 139 I' Dinsdag 24 November 1926 84e Jrarrag Stemmingsbeeld op de Broekeniiüing. Pjzegt-" Plaatselijk Nieuws NIEUWE LASGEDIJKER COURANT (Nadruk, ook met vermelding van de bron, verbodsn.) uitgebreidheid J.I. Woensdag was sehrijiver 'dezes toevallig cn mvrijtwillig toehoorder bij een gesprek ter veiling usschen twee bouwers. De eene bouwer is reeds volkomen rentenier, ie uidere heeft het voor zoowat 75 pet. tot dezen joo gewenschten staat des levens gebracht, 't Zijin eiden trouwe koorklanten. Neen, 'k ga van die wuwers geen portret uitbeelden, 't is me niet m hen, maar om dat gesprek te doen, om de mea- lingen, die werden uitgesproken. Die twee hadden 't over het stemmingsbeeld lat de vorige week verscheen in de „N. L. Crt. „Die vent (hier wordt de schrijiyer bedoeld!) ichrijft maar raak. Hij durft ook leugens neer- ichrijven." Ste lje voor, lezer, daar sta je bijl, moet iat aam iooren en je mond houden. Deze beschuldiging wordt uitgesproken door le driekwart rentenier. Voor 't gemak betitel Sk de beide heeren maar met rentenier en drie- iwart. Rentenier„Wat heit ie dan logen? Driekwart: „Man, week in, week uit zet ie dr boven: Stemmingsbeeld van. de Broeker veiling, lat is niet waar, niet juist. We hebben hier een .angedijker en geen Broeker veiling." Rentenier: Maak je je daarom nou zoo druk? dat nou zoo erg Die Langedijker veiling van jou staat toch in Broek? Driekwart: (geagiteerd, druk, met klem) Jij, jij kent de geschiedenis zeker niet. Je weet toen, lat wij de oudste brieven hebben, dat wij hier le eerste veiling stichtten, die we de Langer fiiker veiling noemden, de grootste, de best ge legene, de mooiste, de.hier raakt mijn drie kwart achter zijn adem. Wat geen wonder was, le woordenstroom liet hem geen tijld tot ademen, lij is er rood van; hij meent wat hij zegt. De mn is, wat men in de wandeling noemt aang ebrand. Hij berijdt blijkbaar lustig een stok? iaardje. De rentenier-trekt eens aan zijn pijp, de glimp lach op 't reeds gerimpelde gelaat toont, dat 't gesprek hem animeert. Hij' wacht even. Jijk- om zijtn kameraad, wat „op aam te loen omen. Echt leuk, schalksdi laat hij dan volgen: „Ben jij ook al van dat hondje gebeten? Mijn driekwart was onder de wijze kalmte des mteniers al wat bijgekomen, de hoogroode wan >n waren al weer wat natuurlijker gekleurd. ju aar nu I Hij' stuift op, zijn aangezicht is purperkleurig. I „Wat hondje het me beten?" barst hij los. I' Bentenier: „Dat van de jalouzie, maar je kunt ft blijkbaar niet verdragen, dat er een flinke, le- ^nskraohtige veiling aan de Langend ijk bij ge «omen is, die uitnemend loopt en goed floreert. I De driekwart herneemt daarop koppig en nijdig 1,31 aar dit is DlE Langendijker veiling en wij 'Hebben de oudste brieven." 'k Heb opmerkzaam toegehoord, en mijl is veel duidelijk geworden. Nog telkens èn hier en ook «elders hoort ge van die uitdrukkingen, die van I zekere kleinzielige bekrompenheid getuigen. Ik Ivind het een zoo opmerkelijk verschijnsel, dat lik er eens een heel artikel aan wil wijden; kheb |er nu geen tijld voor. 1 Mijn rentenier en mijn driekwart zijn nog nie uitgesproken. Het thema van de oudste, groot,te Iveiling is blijkbaar uitgeput; ze gaan tot een lander over, eveneens naar aanleiding van he I Stemmingsbeeld. I Nu hebben ze 't zoowaar over de Provinciale I Commissie. I Driekwart: „Dat het ie 's goed zaid, daar konnen ze 't mee doen. Een overbodig overblijifr 1 eel uit den oorlogstijd. Geldverslindend ding. «Dat was de spijker op zijn kop. I Den rentenier kon je de verbazing van zijta gezicht aflezen onder 't betoog van zijn cob Ilega.Die verbazing klinkt ook op uit zwoorden, I „Maar man, 'kun je dan niet lezen, hij hee I het precies anderom bedoeld en geschreven, als I Die twee 'kunnen het dezen morgen nie elkaar vinden. Dra gaan ze elk huns weegs. De driekwart gelijkt een nijvere bij in mi'dr zomertijd. Gelijk deze gonzend van bloem tot bloem vliegt, om honing te puren, zoo klampt I gene ter veiling nu deze dan die aan. 'k Wil wedden, hij heeft het over de oüdfete Jen mooiste veiling en over de overbodige, dure Provinciale Commissie. 1 'kNeem nu afscheid van de trouwe koorklanten «h n«ua 't thema van de Piov. fiommisem oyer. Vorige week schreef ik als men met haar werkwijze niet geheel op de hioogte is, moet men voorzichtig zijn in het beoordcelen. Een van de plaatselijke leiders bewees me de vriendelijke, zeer gewaardeerde attentie, door mjj het jaarverslag 1924'25 ter hand te stellen. Dus kan ik thans beter oordeel en en met 't werk van die Commissie keiyiis maken. Eerlijk bom ik er voor uit, 't is qje enorm meel gevallen. De lezing van het verslag heeft me ver? sterkt in de reeds vorige week uitgesproken mee ning, dat haar werk meer ligt aan den stillen buitenkant van de organisatie, en daardoor min der de aandacht tot zieh trekt. Het werk heeft nietteminn groote beteebenis; zonder 't verslag zouden we er zoowat niets van hooren, zo.u 't geheel aan onze aandacht voorbijgaan, 't Mooiste resultaat van 't werk der Provinciale Commissie vind ik afgedrukt op bladz. 12 van het verslag. 'k Bedoel de bemoeiing van dit ondierdeel der organisatie inzake het tuinderscrediet. D'at is eeu uitstekend resultaat geweest, en 't is zoo goed dat dit ook eens is gepubliceerd. Dat behoort tot dat stille werk dat niets met marktlawaai van doen heeft. 'k Betitel het als echt maatschappelijk werk, bewijs van ware solidariteit, van meeleven met en Zorg dragen voor den financieel zwakken colie- ga. Daar heb ik en ongetwijifeld alle meelevende bouwers respect Voor. De pootgoedcommissie van den Noorder Markt-, bond beveel ik inzonderheid ter lezing aan de alinea van bladz. 9 onderaan. ,,'t Is niet alleen gewensoht, maar ook nood zakelijk, dat de verkoop van. poters, over de veilin gen plaats heeft." ,,'t Verheugt me, dit van de Prov. Commissie als haar meening te vernemen. Van de kooltelling wordt ook gewag gemaakt. Ronduit wordt toegegeven, dat er aan die telling iets haperde. Ook hier constateer ik met genoe gen, dat 't verslag óén lijd trekt met mijn epis teltje van de vorige week. 't Vaste voornemen zit i blijkbaar voor, te. komen tot de meest juiste cijfers. De om zot-cijfer» van de Noord-Hollandscne vei lingen zijd in 't verslag opgenomen. Broek op Langeddijk heeft een omzet gehad in 1924 van f 3.974.184.88, 't is voor mijd drie kwart. rentenier misschien wel een harde pil, maar Noordseharwoude heeft bijkans eenzelfde omzetcijfer gèhaald en brengt het tot 3.810.368.75 gulden. Nu zou ik achter sommige beweringen in 't verslag wel een vraagteeken willen zetten, en bewijsvoering gewenscht achten. Zoo b.v. op blz. 6. „Het ingestelde organ isatief merk, in samenwerking met den handel, kort weg genoemd het U.C.B. heeft in onze Provincie, vooral tijdens de vroege aardappelencampagne, bewezen een gunstigen invloed te hebben bij de vraag naar het product." Zeer gaarne zag ik hierop bewijls bijgebracht. 'k Vrees, dat het gemakkelijker zal blijken, di- tfe doen afdrukken dan te bewijzen. i De handelaars aanden Langendijk denken er zeer verschillend over. Ook kan ik niet laten eenige critieb uit te brengen. 'kWil heusch niet doen aan muggenzif terij, maar dat 't verslag prettig leest, kan ik niet zeggen. 'kGeef een paar voorbeelden slechts. Bladz. 4. „Wat of de toekomst ons zal brengen, is heden nog duister." Ik vermeen, dat dit geldt voor t heden, voor gisteren en morgen, zoolang de aarde bestaan Dadelijk daarop ziet de schrijver op dezelfde pagina „een hangend spook", de hooge beraamde invoerrechten. Heusch, zoudt ge niet wens^hen, - dat 't spook spartelend hing aan een hennepen koord? In denzelfden zin komt nog iets moois voor- Ontdaan van de bijzinnen luidt de hoofdzin- Het hangende spook geeft alleszins reden tot groote ongerustheid enspannend zien we uit naar het resultaat, wat onze Hcofdorganisatn? zal weten te bereiken. Spannend zien, kan dat door dien keugel Doch genoeg, 'k wenschte er slechts op te wijzen. Waar zoo "belangrijke zaken worden behandeld, daar is de vorm zeker geen hoofdzaak, maar daarom toch niet een onverschillig iets. Waar de schrijver zeer terecht en juist wijst op 't belang van goede sorteeringen, uniforme doelmatige verpakkingen, die 't aanzien van product- verhoogen en in waarde doen rijzen, daar ben ik zoo vrij' op te merken, pas dit ook toe op de vormen, waarin de verslagen worden gegeven. Ook dat is'reclame voor de goede zaak en doet 't aanzien van de Provinciale Commissie m waarde toenemen. ,4 - OUDKARSPEL. BOERENLEENBANK. Zaterdagavond vergaderde de boerenleen- bank in buitengewone bijeenkomst, ten lokale van den heer C. Vis. Met inbegrip van 39 volmachten, konden 140 steiUmen worden uitgebracht. De' voorz. de heer G. Hart noemt het een aangename taak het groot aantal opgekomen leden .namens bestuur en raad van toezicht welkom te kunnen heeten. Spr. hoopt dat de besprekingen op. aangenamen toon zullen worden gevoerd, en dat er saamhoortgheid zal bestaan ten genoege van ons zelf en ten voor- ideele van de Bank. Hierna worden |door den secretaris, den lir. A Timmerman de notulen van de vorige ver gadering gelezen en onder dank aan den sa mensteller goedgekeurd. Punt statutenwijziging. De voorz. Door de nieuwe wet op de coöpe ratieve vereenigingen is het noodlg geworden statuten en huishoudelijk reglement te herzien Dooï de wet wordt aan de fiscus het recht ueireven inzage nemen van de boeken. Om gegeven inzage d de statutenwijzi- dtt te voorkomen is net Q^n spaarbank te ging mogelijk gewor.^ geen stichten, waarvan a s par. den gevorderd. inzage van de boeken kan *de nood. Daarvoor is de statutenwijz.> S Boerenleen- zakelijk geworden. En door ujtbe. bank wordt garant gesproken i '00r taling van de spaargelden. De secretaris wijst er nog op dat meerdere artikelen moesten worden gewijzigd 111 ver band met de nieuwe wet. Een der voon.>aamste wijrigingen is wel, dat de leden nu niet meer ieder hoofdelijk aansprakelijk zijn voor een te kort of verlies, maar ieder voor zijn aandoel in verhouding tot het aantal leden. Hierna worden de concept statuten voorge lezen en blijkt hieruit dat een spaarbank kan worden gesticht en de stichting gewenscht is om aan het zegelrecht te ontkomen en o/m te voorkomen dat door de fiscus inzage wordt genomen van de boeken. Verschillende wijzigingen blijken nog, evenj zoo de gewijzigde aansprakelijkheid, zooals die hierboven door den secretaris werd medege deeld. v Wij willen hierbij nog vermelden, dat het salaris van den kassier niet meer door de alge- meene vergadering wordt bepaald, maar door het bestuur onder goedkeuring van den raad van toezicht, terwijl eveneens de benoeming van een kassier onder goedkeuring van don raad van toezicht door het bestuur wordt ge daan. De voorz. doet nog mededeeling dat de sta tuten eerst door de besturen der'verschillende banken afzonderlijk zijn behandeld, daarna op de ringvergaderingen zijn besproken ein tenslot te na beraadslaging met de C.« Bi. deze con cept-statuten worden aangeboden. Waar niemand der aanwezige leden over den inhoud der statuten het woord verlangd, wor den deze met algemeene stemmen aangenomen. Thans wordt artikelsgewijze behandeld het huishoudelijk reglement. Bij een paar artikels wordt nog eenige dis cussie gevoerd. Aan het artikel betreffende de bloedver wantschap tusschen kassier en bestuur en raad van toezicht tot in den derden graad, en even- zoo in het bestuur of in den raad van toezicht wordt toegevoegd de bepaling dat de be staande toestand blijft gehandhaafd, tot deze door den tijd zelve wordt opgeheven. Het huishoudelijk reglement wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter zegt dat door de aanname van de statuten het mogelijk is geworden een spaar bank te stichten, De stichtingsacte hiervan wordt voorgelezen en besluit de vergadering met algemeene stem men, dat tot stichting kan Wrden overge gaan. Bij de nu volgende rondvraag zegt de se cretaris, doordat de salarisregeling aan het be stuur is gekomen, afscheid te nemen van de algemeene vergadering, waarin dit punt tel ken jare werd behandeld. Spr. brengt der ver gadering dank voor de humane wijze waarop dit onderwerp steeds is behandeld geworden. De rondvraag levert verder niets op en sluit ■'voorz. met een woord van dank voor de op komst en voor de gezellige besprekingen. - NOORDSCHARWOUDE. BOERENLEENBANK. Bovengenoemde Bank vergaderde gisteravond 7 uur ten lokale van den heer J. de Bakker. Aanwezig 100 leden en 21 volmachten, totaal 121. De voorz., de heer G. Baxten, opent de vergar dering en spreekt er zijin genoegen over uit dat men voltallig is op deze buitengewone ledenverr gadering. Echter was een buitengewone opkomst noodig, omdat een gewichtig werk aanhangig is. Ik heet u allen welkom, en verwacht dat een ieder zal meewerken om de vergadering aangenaam, gezellig en vo-jrspoedig te maken. Pok heet ik* welkom de Pers, en verzoek den heer Paarlberg als secretaris te wilien fungeeren, die zich deze aanwijzing laat welgevallen. Door denzelfde worden hierna de notulen van de vorige vergadering gelezen en onder dank aan den samensteller goedgekeurd. Thans komt in behandeling de Statutenwijzb De vooreez. zegt dat dit noodig is geworden door de nieuwe CoOperatiewet die 1 Jan. '26 in werking treedt en moeten de Statuten hierop kloccen. Door -de C. B. zijn de conoeptrstatuten verzonden en behandeld in de besturen der ban ken, daarna in de ringvergaderingen en ten slotte in de Centrale Ring vergadering. Z-ooals ze werden voorgelegd werden ze niet aanvaard en zijn ven- bazend veel veranderingeii voorgesteld, doe doof de C. B. zijn aangebracht. Artikelsgewijze behandeling is een verbazend (groot werk en stelt het bestuur daarom voor de statuten en bloc te behandelen. Zou er door -onze bank één art. in de statuten worden gewijzigl, dan komt dat de bank te staan op f150. Nu is V Centr. met de Regeqring overeen gekomen dat - tuten door een notaris zullen worden in de sta. en kogti dd, iedere bank f15. Zoo orde gemaa^ -. dit een gewichtige zaak, en als is gebleken ,ord Weoschen, zoo zal dit mocht- iemand het ww j worden verleend. dat de zaak ia De heer A. Barten vertrouwt - «Herig wat orde zal zijin, maar is toch nieuwsö. er in veranderd is. De heer Kliffen vraagt ook een toelichting o^ de voornaamste wijzigingen. De voorz. leest dientengevolge de toelichting van de C. B. voor en zegt dat het thans mogelijk is geworden een spaarbank te stichten om te voorkomen dat de fiscus inzage van de boeken j krijigt en om aan het zegelrecht te ontkomen. I Verder blijkt bij de aansprakelijkheid dat'de leden niet meer hoofdelijk aansprakelijk zijn, maar van hun aandeel in verhouding tot het aantal leden. Dat er geen bloedverwantschap tot in den der den graad mag bestaan tusschen kassier en bq- etuur en raad van toezicht of in het bestuur of in den Raad van Toezicht. De kassier wordt benoemd door het bestuur onder goedkeuring van den Raad v. Toez., ter wijl tevens door die ooileges het salaris en pen sioen wordt geregeld. De rentevoet wordt door het bestuur geregeld onder goedkeuring van den Raad v. Toez. Dit zijin de voornaamste wijzigingen en nadat nog eenige vragen zij'n behandeld, worden de Sta tuien zooals ze zijn voorgelegd, goedgekeurd met algemeene (120) stemmen. Vaststelling van een huishoudelijk reglement. Dit wordt artikelsgewijze behandeld. Door den heer P. Smit wordt het voorstel ge daan het uittredingsgeld van f 10 te verlagen dat door niemand wordt gesteund, en komt dus niet in behandeling. Het huishoudelijk reglement wordt met alge meene stemmen aangenomen. Oprichting van een Spaarbank. Het reglement hierop wordt voorgelezen en besluit de vergadering door aanname hiervan tot de stichting van de Spaarbank. Echter kan hiertoe niet eerder worden o verge gaan dan na. goedkeuring der notulen. Rondvraag. Deze levert weinig van belang op, waarna voor zitter tot sluiting overgaat en doet dit onder dank voor de'opkomst. hoop -dat de bank zal groeien onder de nieuwe statuten en dat het ieder lid wel mag gaan. - BROEK OP LANGENDIJK. De Directeur van het Postkantoor alhier geeft voor de verpakking van Postpakketten vbor het St. Nicolaasfeest het volgende in overweging: Pakt de pakketten nog steviger in dan anders. Gebruikt vooral stevig pakpa pier en sterk touw. Schrijft het adres liefst op den omslag. Veilig is een tweede adres in het pakket te sluiten. Adressen met lak vastge- ehcht laten los en worden daarom niet toege- laten. .j

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1