De Crisis BnïtcnbirMl Veilings VV »ekoverz'cht Marktberichten Westzaas onderhavflfgekanteld on in lea on- derdijk gevallen. De oorzaak is te wijten aan de duisternis en dichien mist, waardoor den chauffeur voldoende uitzicht werd belemmerd, zoodat -bij zonder zulks- te weten te dicht lan^n den berm reed, De twaalf inzittenden kondien slechts met groote moeite uit hun benarde posi tie worden gered. De doktoren De Wit en Van Dam, geassisteerd door een broeder van de kliniek, verleenden de eerste hulp. Verscheidene passagiers bekwamen ernstige -wonden. De bus werd geheel versplinterd. Ben ernstige vechtpartij'. Een man gedood, een gewond. In den laten avond van Zaterdag is in de Hom,'- melstraat bij het Velperplein te Arnhem een 52- jarige man bij een vechtpartij doodgestoken. Omtrent de toedracht van deze noodHot.tige vechtpartij, die binnen 10 minuten een zoo dra matisch einde nam, kunnen wij het volgende mee- deelen Zaterdagavond liep de 52-jarige klompenmaker (Daarna met een neef, den arbeider Doams, in de winkelstraten van de binnenstad. Een zoon van den klompenmaker had eenigen tijkl geleden 'ruzie gehad met zekeren Schoot, hij was nu met een vriend uitgegaan en zijin vader vreesde dat er wee rruzie met Schoot zou komen. Vandaar dat hij in de stad naar dezen en ook naar zijn zoon uitkeek.'In de Walstraat sprak hij een tweetal jongelui aan en vroeg een hunner of nij niet Schoot heette. Toen het antwoord ontkennend luidde, liepen oom en neef door tot de HommeJ - sche poort. Daar gekomen keerden beiden terug en liepen de Hommelstraat af> om te zien of de zoon van Daams er ook was. Omstreeks kwart over elf was het tweetal op den hoek van Hom|- melstraat en Velperplein; zij ontmoetten daar twee personen. Daams Sr. vroeg een hunner: hen jij Schoot? De aangesprokene antwoordde- Ja, die ben ik, en wat moet je van me hebben? Da delijk daarop viel de oude Daams den man aan, die in het gezelschap van Schoot was, zekeren Van Hees en bracht dien eenige slagen toe. Schoot trok dadelijk partij voor Van Hees en sprong met een geopend zakmes op Daams Sr. toe, maar raakte eerst slaags met den jongen Daams die voor zijin oom stond- Schoot bracht dezen een ernstigen messteek toe ter hoogte van den rech terschouder bij den oksel, waarvan een hevig bloer dende wonde het gevolg was. Vervolgens ging Schoot den ouden Daams te lijf en bracht hem vier messteeken toe aan hoofd en rug en ten slotte een steek in de hartstreek, die dood'olij'fc was. De getroffene zakte ineen en overleed bijna dadelijk daarop. Toen de oude Daams op den grond lag heeft Schoot hem nog eenige malen op het hoofd getrapt. Toen de neef van den ver- "slagene Schoot zijn daad verweet, pakte deze hem beet en diende hem een pak slaag toe. Met Van Hees begaf Schoot zich toen naar het hoofdL bureau van politie om van het gebeurde konnis te geven. Daar meldde zioh ook een burger, die beidlen als de daders aanwees. Schoot en Van Hees zijn daarop aangehouden. Het lijk van den klompenmaker Daams ie naar het gemeenteziekenhuis overgebracht; zijin neef werd daar verbonden en kon toen huiswaarts gaan. Het mes waarmede de noodlottige mishandeling werd gepleegd, is door de politie in be.dag ger nomenn evenals een combinatie tang, welke ver moedelijk ook in de vechtpartij als wapen wer.i gebezigd. De 52f-jarige verslagene was gehuwd en vader van zes kinderen. Moordaanslag. Te Bussum heeft in een villa aan de Corverlaan ean inlandsohe bediende een" moordlaanslag gcr pleegd op een dame, die hij! van Java naar hier vergezeld had. 's Morgens had hij zijn mevrouw om een voorschot op zijn loon gevraagd, doch een weigerend antwoord bekomen, 's Middlags her haalde hij zijn verzoek en toen hij nog geen geld kreeg, haalde hij plotseling een groot mes te voorsehijta, waarmed ehij de dame te lijf ging. Deze wist den aanval af- te weren en wilde daar op de kamer uitvluchten, doch de Javaan bleek vooraf den deurknop van de kamerdeur te hehf- ben weggenomen. Toch slaagde zij er in. door de serredeur, naar buiten te komen. Zij bleef ongedeerd. De Javaan is later op straat gearresteerd. De noodlottige vechtpartij' te Arnhem. In verband met de ernstig evechtpartij op Za terdagavond in de Hommelstraat te Arnhem kan nog worden medegedeeld, dat Schoot, die den 52- jarigen klompenmaker Daams met een mes over hoop stak naar het huis van bewaring werd overt- gebraeht. Zijin metgezel Van Hees werd op vrije voeten gesteld. Predikantenkwesties. Twee predikanten zijn den laatsten tijd uit het ambt weggeloöpen. De eene hield op het onverwachtst zijn afscheidspreek en legde zijn ambbt neer, de andere schreef vanuit zijn va- cantieverblijf, dat hij niet meer terugkwam. De eerste ging den volgenden dag tot de Ge reformeerde kerken over en keerde daarm'ee terug op wat hem nu dus ook een dwaling zijns weegs moet toeschijnen. Van den andere ver meldt de pers, dat een ernstig richtingsver schil hem noopte tot heengaan. Moeilijkheden dus met de gemeente of althariss met den ker- keraad, aldus schrijft het „Orgaan van den Bond van Ned. Predikanten", dat toen het zijn artikeltje schreef, nog niet van het feit op de hoogte was, dat de Egmondsehe predi kant weder tot zijn gemeente was terugge keerd. Het blad wil geen oordeel uitspreken over j de beide gevallen, omdat het de bijzonderhe den niet kent, doch het spreekt met mede- I doogen van de eindelooze moeilijkheden, waar voor deze mannen, ernstige mannen ongetwij- feLd geen andere oplossing hebben kunnen vin Sof dan doör heen te gaan. Under predikanten1 is een dergelijk heengaan geen kleinigheid. -Dat doét men slechts in den grootsten nood of in ernstige overspanning. Was hier geen andere weg? Zijn er in de Hervormde kerk ?geen besturen, die toe moeten zien? Zijn er geen raadslieden meer onder de predikanten? Laat een zoo groote kerk haar predikanten in zulke moeilijkheden maar voorttobben, tot zij er wanhopig een eind aan maken? Is er geen instantie in de kerk, die een andere oplossing dan ambtelijken zelfmoord mogelijk maakt? Overtreding der Zegelwet. Eenige handelaren te Alkmaar hebben Vrijldag per post een kaart van den ontvanger der regi stratie ontvangen, waarin werd meegedeeld, dat zij beboet zijn wegens overtreding der Zegelwet 1J17. De overtreding bestaat hierin, dat zij hét remboursbedrag, dat op een zending rust, van een beurtschipper hebben ontvangen en daarvoor in zij'n boekje geteekend, zonder daarbij een pJak- zegel te gebruiken. Zij meenden, dat zulks over bodig is, daar het beurtvaartadres reeds gezer- geld is of vergezeld gaat van een gezegelde kwi tantie. Zij oordeelên dat het niet de bedoeling van den wetgever kan zijn, dat over eenzelfde bedrag enkele malen zegelkosten worden betaald. Het gebeurt immers wel ,dat een zending via een expediteur over verschillende béurtveren loopt, en dan zonden telkens de zegelkosten moeten worden voldaan. De bovenbedoelde handelaren zullen voor elke geconstateerde overtreding 'f 100 boete'moeten be talen. Enkelen moeten een paar honderd gulden offeren, er zijn er echter ook bij, die 800 en f 1000 moeten betalen. Mist. f Zaterdagavond is in het Oosten de3 lands zulk een geweldig dikke mist komen opzetten, dat het verkeer op de wegen zoo goed als geheel weri stopgezet. Verschillende au to'3 zijin onderweg blij ven steken. Een automobilist, die er nog in gef- slaagd was van "Botterdam naar Deventer te ko men deelde mede, dat hij tusschen Amersfoort en Apeldoorn een vrachtauto in de sloot had! zien liggen, terwijil een andere auto tegen een boom was opgereden. Hij had niet kunnen nagaan, of hierbij persoonlijke ongelukken waren gebeurd. Een autobus, die vanaf Deventr naar Apldoorn vertrok is bij den oprit van den Twellosohen dijk van de helling gestort en omgeslagen, laar de chauffeur, door den mist misleid, de verkeerde richting had genomen. De autobus zat vod menr schen, die er wonder boven wonder met den schrik afkwamen, op een kleine verwonding na, door een der vrouwelijke passagiers opgeloopen. De reizigers konden voor het grootste deel nog hun bbestemming per trein hereiken. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den Britschen gezant, teneinde de deelneming dier Nederlandf sche regeering te betuigen bij het overlijden van koningin Alexandra. In verhand met het overlijden van Koningin Alexandra hing Zaterdag uit het gebouw van de Engelsche delegatie te Den Haag de Engelsche vlag halfstok. De hoofden van verschillende legaties te Den Haag hebben hun deelneming met het overlijden v&n Koningin Alexandra aan den Eongelschen gezant betuigd- Bij Kon. besluit is bepaald, dat aan de op 1 Januari 1925 in dienst zijnde ongehuwde direct teuren bij het Staatsbedrijf van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie ook de laatste 2 perio dieke verhoogingen zullen worden toegekend. ZljtfWROUW VERKOCHT. Te Terborg heeft dezer dagen de 30-jarige F. Pasman zijn 24-jarige vrouw voor f 40 over gedaan aan den 7©rjarigen scharenslijper B., uit Genderingen. Er werd een soort koop-ac te in duplo opgemaakt. Na vijf dagen keerde de vrouw echter bij P. terug, waarop B.. zijn geld terug verlangde. De politie heeft de bei derzijds geteekende koopacte in handen ge- Het blijkt, dat P. zijn echtgenoote nog al dikwijls alleen thuis moest laten, wegens ge- dijwongen logies. Zoo bleef hij nog onlangs geruimen tijd weg om bij zijn terugkeer in de echtelijk ewoni.ng te ervaren, dat sedert enkele eken het gezin was vermeerderd. Of dat de reden tot het besluit van den verkoop van zijn vrouw is geworden, is niet bekend maar in elk geval gunde hij nu den 76-jarigen „huis vriend" het verdere genoegen van den echt voor veertig heele guldens nadat vijftig was gevraagd en dertig geboden. De vrouw had twee kinderen ,die door den kooper met „las ten en lusten" mee werden overgenomen. Dat B. geen huis had om het aan de nieumkoop als woning aan te lieden, bleek minder be zwaarlijk. De nieuwe gezinsformatie overnachtte in boe renschuren en hooibergen en vond, de kou van den vroegen winter ten spijt, overdag be hagen in het verblijf in d ekrije natuur van he tschoone Geldersche landschap. Wat daarbij d ekinderen van de vrouw heb ben geleden kan men zich denkein. Het heele geval heeft, zooals gezegd, vijf dagen geduurd ,niet door lkwaden wil, van den kant van den ouden B., die zijn nieuwe echtgenoot flink in de kleeren stak, haar kin deren van het noodige voorzag ,wat jurkjes en ondergoed betrof, wat hem, inbegrip de koop som voor de vrouw, goed f 100 kostte. De vrouw, die eerder, toen haar echtvriend anderhalf jaar lang gedwongen „van huis wa^j van B. had. getuigd, dat zij1 hem „als man zijnde nog zoo mis niet achtte, liet B. nu na 5 dagen al in den steek en keerde naar haar oude liefde, bijl Pasman, terug, en werd in genade opgenomen. B. Vroeg aan Pasman bescheiden, de f 40 koop som terug van de resteerende f 60 voor kleeren repte hij; niet eens, doch hij kreeg in het geheel niets. PER TELEFOON.) Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Heer 'Marchatit heden opnjeuw eene uitnoodiging 'Ontvangefi °P Het Loo te komen om door de 'Koningin' te worden gehoord. Dit zou volgens „Het Volk" beteekenen, 'het opvólgen van hef aan H. M. gegeven ad vies aan den Heer Marchant het vormen van een Kabinet op te dragen. Binnenland BE 0RIRIS. Men schrijft uit parlementairen kring aan „Het Centrum": Steeds meer wint de meening veld, dlat mr. Mart chant, die de politieke leiding bij het doelbewust in het leven roepen van het conflict had, geroepen zal worden, om zijn krachten aan de ophming der ontstane crisis te beproeven. De vraag is echter, welke opdracht hem zal worden geger ven Een Kabinet te formeerea, steunend op °de partijen, die haar stem aan het amendement er- sten gaven? Of eenvoudig een meerendeels-Kabi- net? of een Kabinet tout court? In het eerste geval zal hiji wel aanstonds voor de vereerende opdracht bedanken. In het tweede geval wordt verwacht, dat zij althans een poging zal doen, door zioh tot de sor ciaal-democratisohe en katholieke Kamerfracties wenden met een „democratisch" program, waarop hij haar medewerking en steun verzoekt. Na de verklaring van mgr. Nolens wordt echter ver wacht, dat de katholieke fractie zal weigeren, medewerking te verleenen. In het derde geval wordt evenzeer verwacht, dat hij eerst zal trachten een meerderheid-s-Kabi- net te vormen, maar wordt de mogelijkheid niet niet uitgesloten geacht, dat hij', indien dit mis lukt, met een minderheids-Kabinet zal uitkomen, uitsluitend steunende op de vrijzinnig en die -soe.- demoeraten. DTs gelijk Mac Donald in Engeland' deed. Hij zou daardoor de gelegenheid krijgen, een „democratisch" program te ontwikkelen, waar door de arbeiders gelokt zullen worden. Na het eerste éöhec volgt dan Kamerontbinding, waarna men zou hopen een versterking der beide fracties en een toenadering van de katholieke fractie. Het tweede, boven genoemde geval wordt het meest waarschijnlijk geacht. Daarna zouden vol gen een poging tot vorming van een Rechts Zakenkabinet, alsnog het meest in overeenstem^ j ming met de huidige politieke situatie. Koningin moeder Alexandra overleden. Een Reuter-bericht meldt nog, dat koningin Alexandra te 5.25 kalm is ontslapen. De koning', de koningin, de koningin van Noorwegen (naar j dochter) prins Henry en andere vorstelijke per sonen waren aan het sterfbed. De prins van War lès en de hertog van York kwamen te laat, daar -j hun trein door mist vertraging had. Na een rustigen nacht te hebben doorgebracht, had de koningin een nieuwen aanval van haar hartkwaal gekregen en des middags werd aan gekondigd, dat zij snel achteruit ging. Een groote menigte had zich zoo meldt de Britsehe draadlooze dienst voor haar woning te Londen verzameld in afwachting van de bul letins .Toen bekend werd hoe ernstig haar toe stand was, werden tal van openbare en semi- openbare feestelijkheden afgelast. De belangrijk- si e van deze was het noenmaal, dat men voor nemens wa3 den prins van Wales in de Guild hal aan te bieden. De tafels waren reeds gelekt en tal van vroege gasten waren reeds in de Guildhall aanwezig, toen het bericht kwam, dat de lunch was afgelast. Enkele minuten later wer den de spijzen, voor het feestmaal gereed gel- maakt, en de bloemen, waarmee de zaal en de tafels versierd waren, gezonden naar de Loni- densohe ziekenhuizen, waarvoor koningin Alexan dra altijd buitengewoon groote belangstelling had Zij' verscheen sedert tal van jaren te Londen i voornamelijk in het openbaar op Alexandra-dag j in Juni, waarop ten bate van de ziekenhuizen i kunstrozen worden verkocht, welke verkoop jaar- lijks tienduizenden ponden opbrengt. Tot twee jaar geleden had de Koningin*moeder in weer wil van haar hoogen leeftijd de gewoonte op Alexanidrardag in een open landauer door Lon den te rijden, waarbij zij steeds zeker kon zijn van een hartelijke ontvangst, j Meer dan 62 jaar geleden kwam zij als prinses Alexandra van Denemarken als vèrloofde van dep dateren koning Edward VII onder groot vreugdebetoon van de zijde dier bevolking naar Engeland en weldra mocht zijl ziehWerheugen in de genegenheid van het Engelsche volk,-die met de jaren sterker werd. Dit bleek zeer duidelijk toen in 1901 koning Edward en koningin Alexan- dr ahun tienrajrig bewind begonnen, i In ,1913 werd de dag herdacht, waarop zij j vóór 50 jaar in Engeland kwam en ook toen bleek, welke achting men haar toedroeg. Telleen jare werd haar daarna bij iedere verschijning in het openbaar te Londen hulde gebracht. De laatste jaren leed zij aan doofheid, maar tot het einde toe toonde zij daadwerkelijke belangstelling in het ziekenhuiswezen, den toestand van het verplegend personeel en vele andere aangelegenhe den. Haar vier nog in leven zijinde kinderen zijn koning George,, de „princess royal", hertogin van Fife, prinses Victoria Alexandra Olga Mary en koningin Maud van Noorwegen. 'Scheed het koudere weer en de flinke nacht vorsten in het begin der week aanvankelijk op de stemming aan de veiling een gunstige» invloed uit te' oefenen en was er ook eenige neiging tot prijsstijging, njet de vorst is ook die geringe opleving' weer verdwenen. Al thans was hij de laatste dagen gedrukter dan ooit. Van de koolsoorten werd ook in deze week weer het meeste roode kool aangevoerd nl. ruim 100 wagons, wat belangrijk meer was dan vorige week. Voor een groot deel was het 2e kwaliteit, terwijl de goede kool meestal tot de grootste soorten behoorde. Vandaar dat de' enkele partijen mooi kleingoed voor binnen- landsche bestemming nog vrij goede prijzen konden opbrengen nl. f3.50 tot f4.30. Het ove rige noteerde echter veel lager en varieerde meestal van f 1.— tot f2.50 per 100 kilogram, er ging ook wel groote kool voor f0.70 óf f 0.80 per 100 kilogram. Ook van gele kool was het kwantunr grooter dan vorige week nl. 45 wagons, wat hoofd zakelijk het gevolg was van de voorraad, die in min of meer bevroren staat van het land werd aangebracht. De prijs voor de kleinere kool was iets beter, maar kwam meestal niet boven de f3.—terwijl de andere gemiddeld f 1.50 per 100 kilogram opbrachten. Het aanbod van witte kpol bleef met 45 wa gons in totaal gelijk aan vorige week en be stond voor het kleinste deel uit gewone, die den ouden prijs van f 0.70—1— per 100 kilo gram handhaafden. Van Deensche witte was het meeste groote kool, die aanvankelijk fl.70 en de laatste dagen iets minder opbracht. Voor kleinere was f2.50 meestal de hoogste notee ring. Het verloop van aanvoer en prijzen der bloemkool was niet gunstig. De vorst was oorzaak dat er slechts 80.000 stuks aan beide veilingen samen werd aangevoerd, de bloemen klein van stuk waren en er aan de kwaliteit weL,eens wat haperde. Dit alles was natuurlijk op de prijzen van invloed. Maandag werd voor de beste reuzen nog tot f25.— per 100 stuks betaald, in het midden der week was de hoogste noteering f 18.— tot f20 en de laat ste dagen f 12.— tot f15—Voor de afwij kende kwaliteiten en dit was het grootste deel waren de prijzen natuurlijk naar ver houding, tot f 6.als laagste noteering, terwijl 3e soört maar een paar centert per stuk kon opbrengen. Schot in den uienhandel wil er maar niet ko men, voor export is er bijna geen vraag. 'Het geringe aanbod (alles bijeen 8 wagons in deze week) weerhoudt een groote prijsdaling, dóoh na een kleine verhooging tot ruim f 6.—, kwam de prijs de laatste dagen weer op f5.50 per 100 kilogram. Het geringe aanbod van een kleine wagom peen per idag werd nogal graag opgenomen te gen den tamelijk goeden prijs van f4.— per 100 kilogram. - LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 23 November. 4400 „stuks bloemkool le soort 9.40—15.id. 2e soort 2.80—4.10, id. 3e soort 1.30. 59000 kg. roode kool le soort 1.20—3.70, id. 2e srt. 0.50—1.—. 62000 kilogram gele kool le soort 1.10—2.20, id. 2e soort 0.60—1.—. 28900 kilo gram witte kool 0.60—1.20, deensche witte 1.10 -2.90. 8500 kilogram uien 5.——5.60, grove uien 4.40—5.—. 50 kilogram drielingen 5.20. 3900 kilogram peen 3.60—4.—. 2650 kilogram bieten 2.60—2.80 24 November. 8100 stuks bloemkool le soort 9.50—15.50, id. 2e soort 3.10—5.90, id. 3e soort 0.802. 76000 kilogram roode tooi le soort 1.20—4. idem 2e soort .0.50—1.31200 kilogram gele kool le soort 1.10—2.20, idem 2e soort 0.60— 1.—2500u Kuogram witte kool 0.80—1—, deen sche witte kool 1.40—2.40. 5500 kilogram uien 4.50—5.40 grove uien 4.40—4.80. 2600 kilo gram peen 3.40. HOO kilogram blauwe aard appelen 5.20. - NOORDERMARKTBOND. 23 Noveiflber. 3600 kilogram dien. Uien 5.40—6.10. Drielingen 5.40—5.80. Nep 8.30. Grove uien 5.705.90. 2500 kilogram peen 3.30. 90400 kilogram roode kool 1.10—4.40. 28400 kilogram gele kool 1.10 —3.30. 35000 kilogram witte kool 0.70—0.90. 31200 kilogram deensche witte kool 1.50—2.70 125 kilogram kroten 2.40. 2100 stuks bloem kool 6.40—10.20 idem 2e soott 1.202.50. 24 November. 2400 kilogram uien. Uien 5.30—5.50. Drielingen 5.20. Nep 8.— 9700 kilogram peen 2.80—3.50 74400 kilogram roode kool 1.30—4.60. 42800 kilogram gele kool 1.2.30. 39800 kilogram witte kool 0.60—0.90. 50200 kilogram deensche wtite. kool 1.20—2.60 650 kilogram ramenas 3.— 600 stuks bloemkool le soort 7.608.30 idem 2e soort 2.2.30. - ALKMAAR. 23 November. Aanvoer 15 koeien 270.500.—, 3 vette kal veren 90.180.— per kg. 0.75—1.60. 16 nuch tere kalveren 17.28.—. - BOVENKARSPEL. 23 November. Groote gele uien 2.30—2.65. Drielingen 2.80 —3.05 per baal, aanvoer 270 baal. le soort bloemkool 7.50—17.50, idem 2e soort 3.20— 7.80, idem 3e soort 2.30—4.— per 100 stuks. Aanvoer 44800 stuks. Roode kool 1.40—2.20 pér 100 kg. aanvoer 10200 kg. Gele kool 1. 1^.90 per 100 kg. aanvoer 14500 kg. Witte kool 0.80—1.20 per 100 kg. aanvoer 11900 kg. Bieten groote 10.80, kleine 5.20 per 1000 st., aanvoer 67^0 stuks. Spruitkool 1.05—1.35 per 15 kg., aanvoer 40 zak.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3