li Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zat er dar 28 November 1925 84e Jftrrav; per vi maanden f 1,15 J. H. KEIZER, sneden AZIJN urrent ING no Fa. R. J. HOtfWlNG St. Nicolaas-Geschenken Vergrootingen Fotografisch Atelier ARPAD MOLDOVAN, HIKE BREIJER's OLYMPIADE WO. 141 Intbno. TEUKtwa si aat Bk" NIEUWE L4WGED1JKER 101RA\T Dese Goar&nt verseoijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABORRI1E1IT8PKIJ1 HKIMtfTSUK-UITOfiVKa: BU B R SI.! Voordtcharwoude. t* a na iKi EHHjui Th 1-i ragal* 78 et-, «lka rafel maar 18 al, faiti littiri if Tigaett» vordn naar plaatsraioti ftirikiod. BrSeree raahutraau te* dee Uitrever' Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. 12.10 11.10 Mient 7 - Tel. 644 - Alkmaar Wij hebben voo** U een prachtcol* collectie in diverse als Kolenbakken, Vulemmers, Vloerplaten Warmwaterborden en -Stoven, Bed- kruiken, Zakketels en -Pannen, Petro leumkachels, Blauwbranders, Petroleum stellen, Schaatsen, Wand koffiemolens enz REVUE VAM DE WEEK. 24 November. Sinterklaas en zijin Piet vertoeven reeds sinds ettelijke dagen in het lieve vaderland. Zij hebben er geen berouw van, de dikke winterplunje te hebben aangetrokken, want de profetie dat de winter in 1925 vroeg zou invallen, is reeds verl wezenlijkt. Zelfs staat op het weeklijstje van ongevallen het eerste ijb-slachtofferEien 10- jarige knaap te Voskuilen (N.H.) waagde zich op het ijlsvliesje en moest 't met zijn jong leven bel- koopen. Hier en daar sohijtnen er inderdaad reels „balkjes" te leggen onder de ijskorst! In normale omstandigheden is 't in dezen tijd! des jaars op het Haagsche Binnenhof bij dag en hij avond, vaak tot diep in den naolit, onver poosd „varet-vient" van afgevaardigden, terwijil in de groote vergaderzaal van- ons Lagerhuis het electrisch licht schier onverpoosd gloeit, - de waterval der breedsprakigheid en praatlustigheidl voortdurend klatert en stroomt.... Thans is 't er als uitgestorven. Een paar maal zijn eir in de af geloop en week vergaderingen gehouden van politieke fracties. Wat op die bijl eenkomsten werd „bekokstoofd" is niet wereld' kundig geworden. De Kabinetscrisis duurt voori; en de „buitenwacht" moet zich ook thans ver genoegen met geruchten. Gemeld werd o.a. dat op de jongste bijeenkomst van den Ministerraad' •weer present waren de vier katholieke ministers, die 't eerst hun ontsiga aan H.M. hebben verzocht. Haar thans het geheele Kabinet demissionair is, behoeft men geenerlei „gevolgtrekking" te ma1- ken uit dat wederom „a ugrand complet" verga deren van den Baad der Kroon. De verschillende leiders van de groote politieke fractiën hebben, hun tocht naar Het Loo gemaakt. Slechts de S.D.A.P. kwam met openbaarmaking van de wijj- ze, waarop zijl de crisis wil trachten op te los|- sen. In een manifest werd in ondubbelzinnige bewoordingen tot de Katholieke Staatspartij de uilnoodiging gericht, een „zwart rood blok" te vormen, zooals dat werd genoemd. Men zal zUh herinneren, dat Dr. Nolens bij het groot-politiek debat van den vorigen winter verklaard heeft, hoe slechts „in het uiterste geval", door zijne fractie zou worden overwogen, in hoever samen|- gaan met de soc.-democraten mogelijk ware. De wijze, waarop in de katholieke pers dit voorstel Werd ontvangen, vestigde allerminst den indruk, dat men in D-r. Nolen's politieke sfeer geneigd is, or op in te gaan. Trouwens, na de stemming ove rhet amendementfKersten, dat de crisis be rokkende, was de afstand tussehen „zwart" en >,rood" grooter geworden dan deze ooit is ge weest. Te Botterdam ontvouwde Mr. Marchant. het nieuwe Vrijiz. Democratische program. Er ook 'op gericht een „zwart-rood bloc" te kunnen vor men. De kans dat de Tweede Kamer vóór Kerstmis in de gelegenheid zal zijm den Budjgetf-arbeid te hervatten, wordt met den dag kleiner. Uit de Begeeringskeuken komt thans natuurlijk geen nieuws van beteekenis. De heer Kleerekooper, het soc.-democratisch Kamerlid, heeft zijn plan om over de cycloonramp van Augustus te interpeller ren, prijis gegeven. Zal Vragen tot de Begeeringt richten. Daar er toch geen uitziekt bestaat ip het spoedig weer bijeenkomen van de Kamer. Trouwens er is over de stormramp weinig muer te „praten". Dat van het verkrijgbaar stellen van een steunpenning is afgezien, toónt genoeg aan, met hoe milde hand men gepoogd heeft de dachtt offers der Augus-tustramp tegemoet te komen. De Rijksmiddelen over Octobe rj.l. toonden, vergeleken met de tiende maand van 24 een „accres" van o.c. zes ton. Uit de jongste Personalia: prof. mr. J. A. van Hamel, directeur der rechtskundige af deeling van den Volkenbond, te Genève, zal optreden als Commissaris van den Volkenbond te Dantzig. Uit de jongste misdadigheidlsrubriek teeken ik aan: de eigenaar van een logement aan den O.Z. Voorburgwal te Amsterdam werd door een zwa ger gestoken, met noodlottig gevolg. Men wist den dader te pakken. Te Wassenaar had een ouder wetsehe „bekkesnijdersrpartijtje" plaats, lat een der vechtershazen het leven kostte. Het O. M. der Rechtbank te 'a Gravenhage eischte wegens oplichting, twee jaar tegen een zaakwaarnemer, die bleek „samen te werken" met een advocaat in de Residentie. ALLE SOORTEN FOTO's in zuivere, artistieke uitvoering. in alle maten, in bruine en zwarte kleur, naar elk portret (ook naar oude, verbleekte foto's) Noordscharwoude. Geopend WOENSDAGS van 10-4 uur. ZONDAGS alleen voormidd van 9 12 uur Het Atelier is verwarmd De politie te Bloemendaal had.'t geluk een d°r leden van de Haarlemsche inbrekersbende, welke al sinds ettelijke weken de buurt der Spaarnes'ai! onveilig maakt, in 't net te krijigen. Waardoor de kans groot werd, dat ook de andere leden van dezen Schinderhanneshkongsi wel haast onscha delijk zullen worden gemaakt. Aan den CVm- loisc en Lagen Dijlk te Botterdam, werd een 74- jarige grijsaard in zijn huis overweldigd. De rco ver wist een aanzienlijke geldbuit te vermeeste ren. Voor den rechter te Amsterdam stonden: terecht een aantal dieven, gewezen leden van het personeel éener groote firma in ameublemen ten e.d., die op de meest geraffineerde wijze ge durende een paar jaar de bedoelde firma geplun'- derd hadden. Tegen de beklaagden, alsmede te gen een stelletje helers en heelsters, werden tamia- lij'k gevoelige straffen varieerende tussehen li/? jaar en acht maanden gevangenisstraf, gevorderd. Een als steeds lange en bonte lijlst van onge vallen. Op de Haagsche Laan van Meerdervoort werd een 79-jarige gep. brigadier-majoor van de Bijks- vel-dwacht door een auto aangereden, niet met doodelijk gevolg. Te Heerlen stortte een mijn1- gang in, drie arbeiders lieten er het leven- In de mijn Oranjei-Nassau, in dezelfde Limburgsche plaats, is een 38:-jarige Poolsche mijinwerker door muurinstorting gedood. En een derde allerdroevigst ongeval had te Heerlen plaats. In eene kiezelgroeve zijn twee kinderen gestikt. Te Nieuwediep stortte een vliegtuig neer. De inzittenden officier vlieger en aidspirant- waar nemer, werden dermate gewond, dat zij' keer kort na het ongeval bezweken. In de Wilhelmina-galerij te 's Gravenhage werd een werkman 'getroffen door een neerstortenden pilaster, met doodelijk gevolg. Te BotterI'am woedde een geweldige brand, die het feestlokaal „Kurzand" aan de Heijiplaat, verwoestte. Er w-rd voor f 30.000 (door assurantie gedekte) schade berokkend. In het Oosten des lands daalde Zaterdag een nevel neer; een mist, zoo zwaar, dat ze allicht in mijtn eerstvolgende ongevallenreeks nader moet worden vermeld. Waarmee ik voor ditmaal weer de jobstijdingen reeks beëindig. Te vermelden is nog, dat de Baad der Hofstadi besloot de „polizeistunde" voor de Haagsche ca fe's te bepalen op half een, inplaats van Kalf twee 's nacht?, behoudens bijlzondere vergun ning voor bruilof ts-par tijen. Of deze maatregel inderdaad het „moreel peil" van de Hofstad zal doen stijgen, wordt vrij algemeen betwijfeld In de hoofdstad werd het 125?jarig bestaan van het vermaarde Leesmuseum gevieri. In den loop des tijüs is „het Lees" voqr de Amsterdam mers van zeker ecategorie eene onmisbare instel ling geworden. Tenslotte: de Nederlandqche Bank heeft weer goüde ntientjes in oniloop gebracht. De meester, van ons hadden sinds ettelijke jaren zoo'n tientje niet onder de oogen gehad. Sommigen hield-er ze met groote behoedzaamheid vast, alsof de waar de dezer goudstukjes op zeker moment omhoog zou gaan... Thans zijn we er weer in profusie. Ik zend den lezer, de lezeressen van mijln weekf-habbeltjes den hartelijken wensoh toe, dat zij zich in het bezit van zeer vele-nieuwe, schit terende tientjes zullen mogen verheugen. Alsook de waarschuwing: men zij er voorzichtig mee!.... De tijden zijn er allerminst naar om abusievelijk een tientje voor een cent uit te geven!.... Speciaal Corsettenmagazijn Groote keuze. Lage prijzen Q CORSE TFN 55 BUIKBANDEN t> BrNTEH UDERC! W BECHTHorDERS W ELASTIEKEN KOUSEN DAMESVERBAND SOUSBR4S 'én ROKBESCHERMERS. Depót Paltha Almelo) BUITENLAND'. Er heerscht weer een crisisstemming in ed hoofdsteden van de twee groote Eiuropeesche re- publieken. In de eerste plaats heeft Frankrijk, weer eens een Kabinetscrisis die voortspruit uit de finan;- cieele crisis die langzamerhand latent begint te worden. Nadat Clementel getracht had de JFrah- sChe financiën in orde te brengen en deze was opgevolgd door Caillaux wiens pogingen eveneens mislukten, kwam Painlevé aan de beurt, die thans eveneens zijln zware taak zal moeten- overdragen aan een anderen financieelen deskundige. De So cialisten zijln tenslotte niet ingegaan op de aan biedingen van Painlevé en kantten zich tegen verscheidene artikelen van de regeringsvoorstel len. Zoodoende moest het Kabinet wel struikelen en Zondagmiddag bood Painlevé het ontslag van het Kabinet aan. Zooals verwacht werd heeft de Fransche President Briand zich met de Kar binetsformati ebelast. Deze zal nu trachten een nationaal Kabinet bijieen te brengen doch reeis verluidt dat zijn pogingen zullen mislukken.'Dan komt Herriot weer aan de beurt die zal trachten een linkseh radicaal Kabinet te vormen. De Soci alisten schijlnen thans nietongenegen te zijn in een dergelijk Kabinet zitting te nemen. OndertuSH schen trekt de franc zich niets aan van de poli tieke crisis en daalt nog steeds. Reeds is de frank onder de 10 HollandJsche Genten gekomen, een stand die bijlna nog nimmer bereikt is. Voor Frankrijk en geheel Europa is het te hopen dat sopedig een weg zal gevonden worden om een ver dere daling te voorkomen. De ellende door de inflatie in Duitsohland' teweeg gebracht staat ons nog te duidelijk voor den geest. Ook te Berlijn is een crisis uitgebroken doch van veel minder ernstigen aard. Daar zijd het de Duitsch-Nationalen die zich tegen het verdrag van' Locarn overzetten. In gevaar brengen doen zij het verdrag niet. Tenslotte hebben de Sociaal- Democraten beslaten voor het verdrag te stemmen. Als tegenprestatie heeft Luther toegezegd na het teekenen van het verdrag met zijn geheele Kabi net te zullen aftreden. Weer is dus de weg ge baand voor het herstellen der Groote Coalitie van Dqitsche Volkspartij tot de Sociaal-demoora- ten. Een dergelijke ooalitie steunende op een" ge weldige meerderheid in het Parlement zal met succes deverdragen van Locarno kunnen uit voeren. Het Fascistisch regiem in Italië schijnt thans wel zijd hoogtepunt te bereiken. Met ijzeren vuist regeert Mussolini, ontbindt de socialistische partij1,, ontbindt de vrijmetselaarsloges en maakt zich zelf tot dictator. De pers is aan banden gelegd, slechts het geluid der FascistjsChe bladen worüt vernomen. In deze omstandigheden oordeelt Mus solini het wel het meest verstandig maar riet persoonlijk naar Londen te gaan om het verdrag van Locarne te onderteekenen. Er mocht eens iemand zijn die minder gediend is tfan Mussolini's ijzeren vuist.... Uit Londen komt than3 een verheugend bericht. De broeder van Abdi-el-Krim heeft den eorrespon- den tvan de „D'aily Express" een vredesboodschap aan Painlevé overhandigd. In deze boodschap wordt de Atlantische kustzone en het gebied: ten noorden van de Tetuanf-Tangerlinie aan Span je aangeboden. Krim eischt het thans in zijd liezit zijnde gebied op en den titel van. Emir. Men ziet dat Krim zijin 'eischen wel eenigszins gemaj- tigd heeft. De voorstellen zijln thans naar Parijs gezonden waar het nieuwe ministerie de dank bare taak zal hebben met Krim in onderhandeling te treden om voor goed een -einde te maken aan den onheilbrengenden oorlog in Marokko. De over eenkomst aldus Krim moet geregistreerd worden- bij den Volkenbond. Hiertegen zq,l Frankrijk wel geen bezwaar kunnen maken. De oorlog in Syrië schijuit thans in het nadeel der Druzen te verloopen. De berichten lil'dan gunstig voor de Fransehen die een omsingelingsl beweging uitvoeren. Het is te hopen dat nok aan dezen kolonialen strijd spoedig een eind© zal worf-

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1