eowe Langedjkor Conrant(Tweede blad) Pe nieuwe Regeering FEUILLETON 1SOLA. Kamer van Koophandel. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1925. Die nieuwe regeerigg. jfu het Nederlandsche gezantschap bijl den Paus nieiding is geworden tot zoo'n ernstige poli- ,]je crisis, zal het velen interesseeren iets meer jtrent de geschiedenis van dat gezantschap te «ten. fleeds kort na het herstel van onze afhankelijk!- y. in 1915 n.l., werd het eerste gezantselmp den Paus ingesteld, hetwelk tot in 1872, na jjving van de Kerkelijke Staten bij Italië, on,- («ebroken gehandhaafd bleef. Vier gezanten volg elkaar in die periode achtereenvolgens op, de r"ste was een nietj-Katholiek van Duitsche af- Ugt, de drie anderen waren Katholieken van leische afstamming. Bij de behandeling van de footing voor 1872 stelde de liberaal Mr. Dum)- bij amendement voor om het gezantschap op heffen, welk amendement toen met 39 tegen stemmen werd aangenomen. Vóór stemden de leralen, tegen de katholieken, de conservatiet- en anti-revolutionairen waren bij de stemming rdeeld. Op 4 Februari 1872 werd de gezant •uggeroepen. Van 1872 tot 1915 vaardigde onze eering driemaal een buitengewonen gezant af pauselijke jubilea; de zendingen werden tel- a vervuld door een katholieken hofdignitaris. [n het voorjaar van 1915 werd Mgr. Nolens in gracht van den tijdelijken voorzitter van den nisterraad, Mr. Cort van der Linden naar Kot- gezonden. 't Gevolg van die zending was een (sontwerp tot instelling van een gezantschap den Paus met een bijzondere en tijdelijke zen,- ig. Dit tijdelijke gezantschap werd achtercent gen swaargenomen door de heeren Regout, luller van Peursem en Mr. van Nispen tot renaer. n 1921 besloot de Kamer het'tijdelijk gezant jap in een vaste post om te zetten, waarna de ds genoemde heer Mr. van Nispen tot Sevenaer gezant benoemd werd. Benige ,na 1921 ondernomen pogingen om- de et weer op te heffen, mislukten doordat vei* eidene liilks gegroepeerde kamerleden tegen mden, totdat nu de poging van Ds. Kersten lukte, doordat hij steun vond bij groepen, die algemeen-politieke motieven meegingen, zon- dat ze tegen het gezantschap zelve bezwaar ien. Nfu meenen velen, dat na de stemming over 'het endementf-Kersten het lot van het gezantschap slist is. Zulke meening is onjuist. Ten eerste iet nog over het artikel zelve gestemd wórden, ■volgens nog over de begrooting in haar geheel, delijk moet de Eerste Kamer nog over diezelfde jrooting beslissen en tenslotte moet er de Ko~ klijke goedkeuring aan worden verleend Eerst al die instanties in een voor Ds. Kersten c.s. nstigen zin doorloopen zijm, zou het gezantschap geheven kunnen worden, d.i. niet eerder voor iril van het volgend jaar. Dat het zoover komen zal, is zelfs niet aana°(- lijk. Nu de beslissing over het amendement- irsten gevallen is en het doel dat vele voorstem - ra zich te bereiken stelden, inderdaad ook be kt is, de ineenstorting n.l. van de coalitie, au bben dezelfden zich gehaast te verklaren, dat het niet zoo bedoeld hebben en onzen gezant rustig bij het Vaticaan willen laten, wanneer ,Gij weet niet waarom hij wegblijft? Neen, mmin als ieder ander. Maar het bevreemdt ons emaal. Hij heeft er met mij over gesproken zich het district te vestigen wat meer het toer ht over zijm grondbezitting te houden. Hij ft zelfs een wenk gegeven, dat hij naar een '6 jonge vrouw met wat geld zou uitzien, daar gaat hij opeens met dat jacht onder ze'.l, zwerft van de eene have naar de anndere als Vliegende Hollander, totdat wij eindelijk hoo dat hij irt Peru is aangeland. Zonderling, t waar, mevrouw Disney iWaarom is <lat zonderling?" vroeg Isola koel. Lord Loetwithiel niet altijd een liefhebber zeilen geweest?" Zekermaar als iemand er van spreekt zich zijm geboorte #p laats te vestigen, en het ian t doet, moet er toch een reden voor wezen, twaar?" ,Dat weet ik niet. Iemand doet dikwijls iets een gril, niet om een bepaalde reden." ,0, dat is een vrouwenbegrip. Een man, die 1 naam van man waardig is, doet nooit ie+s een gril," zeida Crowther, op een toon alsof een verborgen be teekenis in zijin woorden lag, toen keek hij over de tafel, en den kolonel 't oog krijgende, veranderde hij van toon en eieren, terwijl hij er op liet volgen. „Gij kent rd Loetwithiel zek er wel, kolonel IPfcney? ft heb Lord Lostwithiel dikwijls gezien toen nog een kleine jongen was," antwoordde de onel onverschillig. „Zijin vader was een van de enden mijmer jeugd- Maar dat is zoo lang eden." Boe oud zoudt gij denken dat hij is? B'ie vraag kan ik u bezwaarlijk beantwoorden, heb de jaren niet geteld, die verloopen zij'a iert ik hem als schooljongen te Eiton gezien De heeren bleven n'iet lang onder bun glas wijn ten. De dokter en zijm gastheer spraken over 'dbouwde predikant zanikte over een lezing, eerstdaags in da «school gehouden zou worden, Ba katholieken met Kefi aan 'a lands bestuur wil len samenwerken. Konden de katholieken hetzelfde van de coa litie verkrijgen, deze zou dan ongetwijfeld hen steld worden, maar na de zeer uitdrukkelijke verklaringen van de Christelijkt-Historischen is zulks niet aan te nemen, terwijl Mgr. Nolens niet minder nadrukkelijk was in de opzegging van de samenwerking met degenen, die het" gen zantschap zouden helpen afstemmen. Mr. Marchant, de leider der Vrijiz/Dem. heeft het in de Zaterdag gehouden vébgadiering van dien bond duidelijk gezegd, dat er slechts twee moge lijkheden zijn, óf de katholieken vormen met an der épartijen een regeeringsblok, óf de katholieken maken de toepassing van een coüstitutioneel-par- leinentai rstelsel onmogelijk door zich te isoleeren. Mogelijk willen de katholieken door zich tijde lijk afzijdig te houden nog. eens duidelijk doeu uitkomen, dat een vruchtbaar parlementair leven zonder hunne medewerking onmogelijk is. In dat geval krijigen we eerst nog een minderheids-kabi net of een zakenrministerie. Het leven van zulk een regeering kan slechts van korten duur zijn en daarna kunnen de katholieken niet langer de verantwoordelijkheid ontwijken om mèt andere partijten het bestuur over te nemen. Welke par tijen zullen dat zijn? Zullen ze weer gaan samenwerken met A. R. en C-ëH., welke laatsten in geen geval op hun ziens wijze betreffende het gezantschap bij don Paus zullen terugkomen? Of zullen ze ingaan op het aanbod der S.D.AJ*. en Vrijz. Dem. gedaan om met hen een demoorar tisch blok te vormen, terwijl die partijen reeds bij voorbaat toezegden niet alleen het gezantschap bij den Paus te zullen handhaven, maar ook art. 123 van het Indische Regeeringsreglement te zul len opheffen, welk artikel moeilijkheden aan de katholieke missiën in den weg legt? Het antwoord zou niet moeilijk zijn, als het maar geen „politiek" vraagstuk betrof. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken op Woensdag 25 Nov. des avonds 6.30 uur ten stadhuize te Alkmaar. Afwezig de heeren: Wagenaar, Offers, Dokter, En del en Kolster. Na opening door den voorz. de-heer Arntz, worden de notulen van de vorige vergadering on veranderd goedgekeurd-. Een schrijven is ingekomen van den Dir. van het Postkantoor te Alkmaar, dat 1 Dec. de Zon dagbestelling zal worden opgeheven, met opgave van het uur, wat men geschikt acht voor het afhalen der Poststukken. De voorz. stelt voor hier den tijld te bepalen van 122 uur en niet tusschen 1011 uur. De heer Ringers zegt namens het gemeente oé- stuur, dat het zich met dezen tijd kan vereenigen. Een onderzoek is ingesteld naar het feit dat men niét kan telefoneeren met Zwitserland. Deze verbinding is nog niet tot stand gekomen met het oog op het slecht verstaan. Pogingen zullen worden aangewend om Alkmaar in het internatio naal verkeer op te nemen. De Kamer zal bij dc Posterijen aandringen om haar wissellooper3 van wisselgeld te voorzien. De heer Messelaar vindt 't niet erg om met gei- past geld te bezorgen. De voorz. acnt dit niet voor zaken maar voor particulieren noodzakelijk. b. Missive vafi Ket Ministerie Van Arbeid, Hanf- del en Nijverheid, inzake het vetbesluit. Voor kennisgeving aangenomen. c. Verzoekschrift van de N.V. „E.SO.N.A." om dé subsidie voor de bijdrage tot het open houden van net N.H. Kanaal voor 1926 te oon- tinueeren. Het Bureau adviseert daaraan gevolg te geven, behoudens de goedkeuring van den betrokken Minister. De voorz. zegt dat de N.V. een ijsploeg hoeft aangeschaft met subsidie van diverse eorporar ties en de Kamer. Voorgesteld wordt ook dit jaar die subsidie te verstrekken. Goedgevonden is f 25 te geven. d- Antwoord van den Minister van Arbeid!, Handel en Nijverheid, op het schrijven der Ka mer- do. 10 Oct. 1925, inzake invoerrechten op Landbouwproducten in Duitschland. De heer Grondsma vindt het eigenaardig dat men zoo lang moet wachten alvorens men iets hoort. De Voorz. antwoordt dat aangedrongen is op gegevens. Dinsdag is het verdrag officieel door de rege ring geteekend. De heer Hoogland wenscht nog eens aan te dringen op gegevens om onjuiste geruchten te kunnen negeeren. Aan dit verzoek zal worden voldaan. e. Afschrift, ter kennisname, eener missive van het Dept. van Financiën, betreffende waardebe paling bij invoer. De voorz. zegt dat deze zaak aanhangig zal worden gemaakt bij den raad van beroep van invoerrechten. f. Adres der K. v. K. te Utrecht om te geraken tot verlaging van de tarieven voor abonnementen der Rijkstelefoonaansluitingen. g. Dito van de K. v. K. te Groningen De voorz. herinnert aan het voordeelig saldo van 5 millioen gulden der Posterijen en de tarief ven nog niet zijm verlaagd. Gaat het abonnementsgeld naar "beneden dan werkt het bedrijf nog met een w?nst van 2 ton. Deze adressen zijn ondersteund. h. Verslag der Gemeente Helder. De voorz. brengt dank voor het keurige werk door Helder verricht. i. Adres der Kamer van Kooph. te Utrecht, inzake toepassing der zegelwet. Gevraagd wordt wanneer het noodzakelijk is, inplaats van een formaatzegel een plakzegel te gebruiken. De fisciis wordt er niet door benadeeld en op meerdere plaatsen kan dan aan het zegelrecht worden voldaan. Dit wordt gevraagd om te ontkomen aan het feit, dat men de stukken naar den ontvanger van 't buitengewoon zegel moet zenden. De heer Messelaar meent dat hiertegen bezwaar zal bestaan op grond, dat men te laag zal zege len. De heer Nobel meent dat al veel zou zijn onleit vangen, wanneer de ontvanger der registratie het zelfde mocht doen als de ontvanger van 'f bui tengewoon zegel. Het adres wordt ondersteund. j. Adres van de K. v. K. te Nijtmegen, inzake Deensche toegangsbewijzen voor buitenlaadsehe kooplieden. (De betrokken Minister heeft te kennen gege ven aan deze bezwaren zijln volle aandacht te wijlden). De heer De Raat acht het een groot bezwaar en verstond geen woord van alles wat er tot ant woord op zijm opmerkingen gezegd werd. Kolonel Disney rookte zwijigend en met een bewolkt voor hoofd een cigarette. Later, in de gezelschapskamer, terwijl zijn doch ters een duet uitgalmden, richtte Vansittart Crowther bijma uitsluitend het woord tot mevrouw D isney, alsof zij de eenige van het gezelschap was, die hij zijn oplettendheid waardig keurde. Hij deed allerlei voorstellen tot festiviteiten, waar aan de Disneys moesten deelnemen picnics, roeitochtjes, enz. „Ge moet ons helpen om wat leven in het dis trict te brengen," zeide hij, Disney met onge wone vriendelijkheid toesprekende. „In dat opzicht zult gij waarsijhnlijk niet veel hulp van ons hebben," antwoordde Disney koel. „Mijn vrouw en ik houden van een stil huiselijk leven, en nemen ons vermaak op een zeer kleine schaal." Op dit oogenblik werd gemeld dat het rijtuig van Kolonel Disney voor was. Hiji wierp zijn vrouw een blik toe, die duidelijk te kenden gaf dat hij wilde beengaan, en zij stond schielijk op 1 uit den lagen leunstoel waarin zij gedoken had j gezeten, in zekere mate als een gevangene, ter wijl Crowther zich over den met pluche bekleer den arm boog om haar toe te spreken. AlJegra was in een gesprek over William Morris' laatste gedicht verdiept met Colfox, die verrukt was met iemand te spreken, die zoo pas uit de wereld van kunst en litteratuur kwam over 't geheel verrukt in Allegra een meisje te vinden, dat zulk een sterk contrast niet de dames Crowther was. Maar zij zag de beweging om heen te gaan en i spoedde zich naar haar broedér toe. Een "kort i afscheidnemen volgde en toen de eerste van de gasten weg was, liet het een gevóél van onrustigf- j beid na in de anderen, wier rijtuigen een half I uur later besteld waren. Op een saaie partij is één I 'vroeg vertrek genoeg om alles te bederven; ter- j wijl waar echte vroolijkheid heersoht al de negen 1 Muzen en de drie Gratiën zouden kunnen heen gaan, zonder dat zij gemist werden. I X. „Je moest mevrouw Crowther maar liever een kaartje sturen, Isola," zeide Martin Disney twee dagen later, toen zijn vrouw aan haar schrijf tafel zat om haar familiebrieven te «chrijven. „Kaartjes! O, Martin, dat zou zij zoo stijf vin den. Ik zal haar gaan bezoeken. Zij is Donderdag- namiddags altijd thuis, en zij heeft gaarne dat ik kom." „Dat spijt me, want ik had liever dat je daar geen voet meer in huis zette." „Martin I" „Ik heb niets tegen Mevrouw Crowther, lieve Isola, maar de man is onuitstaanbaar. Zoo on schuldig en onervaren als 'je bent, moet je, dunkt mij, wel gevoeld hebben dat eergisterenavond de toon, dien hij tegen je aannam, tot beleedigendis toe familiaar was." Isola had zich zoowel verlegen als bedroefd gevoeld door de ergerlijke oplettendheden van haa rgastheer, zijn bedekte toespelingen en zijn ai rvan op een vertrouwelijlken voet met haar te zijn. Het was haar op dien avond toegesche nen alsof ,ziji zich voor 't eerst van haar leven, de oogen van mannen en vrouwen, had te scha men. Zij had haar echtgenoot geen woord gezegd, van Crowthers lastige familiariteit, en gehoopt dat hij er niets van gemerkt zou hebben. Zij' zat nu blozend en ontróerd \7oor hem, met neergeslagen oogen, en met de eene hand onrusl- tig de papieren, die op haar 6chrijiftafel lagen, heen en weer schuivende. „Lieve* in dit alles is niéts om je te bedroei- ven," zeide Disney vriendelijk, ,,'t Is jouw schuld: niet dat de man een ploert is; maar het zou mijin schuld zijn als ik jou of Allegra vergunde wepr naar dat huis te gaan." „Hij is tegen Allegra toch niet lomp geweest." „Neen; maar misschien zou het nu haar beurt worden. Het was ook zijn bedoeling niet om lomp tegen jou te wezen. Hij wilde alloen op zijn hate lijke manier bijzonder beleefd zijn. Etr zijn in die klasse mannen, die niet fatsoenlijk jegens een mooie vrouw en niet beleefd jegens een leelij'ke kunnen zijln. Hij wilde je zeker door zijn compli!- menten streelen. Wat legde hij een nadruk op de attenties, die Loetwithiel op dat bal voor je had! Waren zijln attenties zoo in 't oog loopend?" „Och neen, niet meer dan voor anderen,ant woordde Isola fluks. „Hij heeft verscheidene koe ren twee- of driemaal met Belinda Crowther gedanst. Iedereen vond dat zij het knapste paar in de zaal warenniet dat hij zoo knap is, na tuurlijk hij heeft alleen maar een voornaam voorkómen." Bat tneH in Denemarken een paar Honderd den moe* betalen. De Secretaris zegt dat deze bepaling steunt op een oud ewet en gaaf men dit wijzigen, zal een geheele wetswijziging noodig zijn. Het adres wordt ondersteund. k. Schrijven van het Gemeentebestuur te Alk maar .inzake samenstelling van het Hoofdstemf- bureau. De Secr. leest de namen voor. Voor kennisgeving aangenomen. 1. Schrijven van het Gemeentebestuur te Alk maar, met bezwaren tegen de inkrimping van het aantal postbestellingen op werkdagen te Alkmaar. .Voor kennisgeving aangenomen. m. Afschrift van een adres der Ned. Vereen, van Fruit verwerkers, gevestigd te Amsterdam met bezwaren tegen het ontwerp van wet tot het heffen van aocijn3 op Inlandsche vruchtenwijn. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Het gewijzigd ontwerp tot aanvulling Ze gelwet. Inleiding van het lid, den heer H. ile Raat. Uit de toelichting blijkt, dat aan vele bezwar ren is tegemoet gekomen, maar is de Min. jammer genoeg niet overgegaan tot heffeng bij de bron. Het systeem van heffing deugt niet, en moet men aandringen op wijziging hiervan. De wet is een onding, en schadelijk voor handel en indus trie. De Regeering is niet op de hoogte van de verhouding tusschen winkelier en leverancier. Bij de regeling zal worden aangedrongen om de wet niet in te voeren. Het adres zal worden verzonden aan de nieuwe Regeering. Afschrift van een adres der IJmuider Vischl handelvereeniging te IJmuiden, inzake het ge wijzigd ontwerp tot aanvulling van de zegelwet. De heer Kolster verstrekt, hieromtrent een toe lichting. Spr. zegt dat de vereen, bezwaar maakt legen de weeldebelasting. Bij dit artikel kan het niet geheven worden aan de bron en ook niet bij de venters, doordat door gebrek aan administratie dit niet te oontroleeren is. Spr. stelt voor adhaesie te betuigen aan dit adres en te verzenden aan den nieuwen Min. De heer Grunwald hoopt dat ieder hier tegen op komt en heel Nederland in de gevangenis komt Door deze wet wordt het recht met voeten ge treden. Ze zijn gek. Adhaesie wordt betuigd. Benoeming Commissie tot onderzoek der gé loofsbrieven van de gekozen leden. Van kleinbedrijf en grootbedrijf moeten er 4 aftreden. De heer Kolster, Grondsma, Messelaar en Blau- boer zijn bij enkele oandidaatstelling voor het grootbedrijf herkozen. Voor het kleinbedrijf is een eandidaat meer gesteld dan er plaatsen zijn, zoodat er een ver kiezing moet plaats hebben. De nieuwe eandi daat komt uit het manufacturenvab. Als Commissieleden woraen benoemd GrunwalcB en Lakeman voor het kleinbedrijf de heeren De Raat en Kuiper. Als voorz. dé heer Schmalz. De voorz. betreurt het dat een cand'daat uit een branche wordt gesteld, waarvan er reeds 4 in d eKamer zitten. Men moet zooveel moo-elijk leden hebben verdeeld over het gehoele district. Adressen van den Ned. Bond van Importeurs en Grossiers in Bevroren Vleesch en Vet, nader omschreven op de agenda der vorige vergade ring. Inmiddels heeft de Minister van Arbeid', H. en N. daarop geantwoord met het volgende schrijven: Allegra kwam uit den tuin binnenloopen en brak den draad van het gespreik af. Isola stak de drie visitekaartjes in een enveloppe en adres seerde ze aan mevTouw Vansittart Crowther. Zij gevoelde dat de goede matrone verwonderd en teleurgesteld zou zijln door zoo iets cerefflanieels van een jong vrouwtje, jegens wie zij een moe derlijken toon had aangenomen dat zij had aangespoord om elk uur van den dag op Gleaa'- verill te komen dat zij minstens elke week' éénmaal op het lunchroom of op de thee had ge- noodigd en dat zij op ritjes naar Lostwithiel of spoorwegl-uitstapjes naar Plymouth wilde mëe- nemen. Isola had zich niet vergist, want drie of vier dagen later kwam mevrouw Crowther haar een bezoek brengen en berispte haar er over dat zij kaartjes had gestuurd. „Gij hadt er alle drie verleden Donderdag hij, moeten wezen," zeide zij. Mijnheer Colfox heeft ons een gedicht van Swinburne voorgelezen, uit een van de nieuwe tijdschriften er zijn tegen- woorig zooveel, dat ik niet meer weet welk. Ber linda was er verrukt over, maar Alicia en ik zijn er zoo niet van op de hoogte. Mijnheer Colfox reciteert mooi. Gijl kunt niet over zijn voor dracht oordeelen als gij hem alleen bij de Bijbel lezing hoort." Zij bleef een uur, prees Isola's theezetten en de gebakjes van haar nieuwe keukenmeid, deed} een aantal vragen naar Allegra's opvattingen en bezigheden, en was zoo hartelijk, en eenvoudig, vriendelijk en natuurlijk als men maar kon ver langen. 'Het speet Isola dat zij verplicht was een ult- noodiging op'iet lunchroom, die haar en "Allegra gulhartig werd opgedrongen, af te wijzen. „Ik zou, na het lunchroom, met u beiden natr Lostwithiel rijlden, en wij konden daar wat win;- kek bezoeken, en dan een kop thee in het Talboth;- hctel drinken, terwijl de paarden water kregen; en dan zou ik u de kamer laten zien waar uw schooonzuster verleden jaar zoo bewonderd is ge worden, Miss Lel and, en waar ik hoop dat gij in den aanstaanden winter ook menigmaal dansen zult.- Nu het ijs is gebroken, zijn wij voornemens met onze bals voort te gaan, dat kan ik u zeggen. Mijn dochters denken er over een tennis-bal op touw te zetten tegen het einde van September. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3