èl IJK ectie Dinsdar December 1926 84e J&ftrr&i? Gemeenteraad Zuidscharwoude, N n 230. g 9 ;hine< el, !S ;oek aan ome :1 in rookarti- iodat u op uw :nheid welke n rijk fiesor- .KM AAR'. bakkers) hoe- der Devente^ l te Zwolle, te n tusschen die ■eeten ontstaan, nan uit Deveifc volgens de Aw en te licht w nam het voor schepen Ot.to secretaris der Amsterdam om te ruimen. Bi' den Deventer e fout lag aan brak water, ;nter had me" gilden, „de Ik' /an de Gronin' l daarmede W NIEU WE LA HIKE DIJK ER COURANT Staten Zuidscharwoude eveneens in de te kl 1 Weth Kiwin nT. j i De salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. De opheffing van de Broeker lijn, en de verhoogde garantie. De wij ziging van de verordening rege lende de belasting op. vermake lijkheden. De schoolarts. De raad dezer gemeente vergaderde gister avond half acht in voltallige zitting: Na opening worden de notulen onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Goedkeuring van Ged. Staten op het besluit t verhooging der presentiegelden ingaande 1 Jariuar il926. Dankbetuiging van de afd. Het Witte Kruis voor de subsidie ten behoeve wijkverpleging. Bericht van B. en W. van Noordscharwoude dat de gemeente Zuidscharwoude voor de bijz. verschuldigd f I8O6.6V2 en f 17121.72. Ingekomen is het eerste Jaarverslag van de Volksuniversiteit te Alkmaar. Naar aanleiding van het voorlaatste stuk zegt heer Kramer dat het laatste bedrag hem niet duidelijk is. De gemeente Noordscharwoude keert hetzelfde uit als zij terugvordert van de andere gemeente. Dat komt hem vreemd voor, waar Noordscharw. toch ook het schoolgeld ontvangt van de kinderen uit andere gemeente. Noordscharw. ontvangt dus meer, wordt er dus beter van. De voorz. zegt dat de schoolgelden worden afgetrokken. Het zou onbillijk zijn als het niet gebeurde. De heer Kramer zegt dat toch dezelfde ver goeding wordt gegeven als teruggevorderd wordt. De voorz. zegt dat het hem eenigszins ver en zal er nader op terug komen. Wat echter door u wordt verondersteld, zegt voorz. -abeurt in de praktijk absoluut niet. De heer Kramer zegt dat de sommen van uit kering en vergoeding toch niet gelijk kunnen ïijn. De uitkeering van de buitengemeenten moet anders zijn. De voorz. zegt dat het schoolgeld moet wor- len afgetrokken. De heer Kramer zegt er het vorig jaar al niet evreden over te zijn geweest. De voorz. zegt een onderzoek toe. De raad keurt het besluit van B. en W. goed lat aan C. Schoen bij zijn 25-jarig jubileum ls gemeente-ambtenaar een enveloppe met 25 werd overhandigd. Dankbetuiging van C. Schoen voor het blijk 'an waardeering hem geschonken. Dankbetuiging van „Kunst na Arbeid" voor verleende subsidie. Voor kennisgeving aangenomen. Den verzoek van de maLariacoimmissie om 1| *nt per inwoner subsidie. Op voorstel van B, en W. wordt goedgunstig eschikt waar reeds een post hiervoor op de 'egrooting voorkomt. Dan komt, in behandeling een circulaire van d. Staten, betreffende de verhóoging van dia clarissen van burgemeester, secretaris en onh anger. De voorz. doet in verband hiermede eenige aededeelingen en zegt: dat in 1919 door den raad) bloten is Ged. Staten te verzoeken deze ge nerate in de 4e klas te plaatsen. Aan dit verzoek door Ged. Staten geen gevolg gegeven, ver moedelijk door een abuis ter griffie. De gemeente 1 iidkarspel werd wel jn de 4e klasgeplaatst en ferdeh de salarissen door de Kroon op een hooeer 'drag vastgesteld, 'dan toen het besluit werdl fenomen. De gemeente1-ambtenaren zijln in het 'gemeen gedupeerd door het feit, dat toen Ged. 'aten in '21 een rondschrijlven zonden aan de «meentebasituren betreffende de salarisverhoor 'mg, hiervan niets is terecht gekomen, doordat StaatfCommissie werd ingesteld om hier- v«r rapport uit te brengen. Zijln de salarissen: het personeel der Lichtbedrij'ven gebracht op 1 norm door de Comm. aangenomen. Thans seer geacht w chter is de Comm. eervol van haar taak ontheven koekbakkers n heteekent dat, dat de ambtenaren nog even la wordt: 'er zijn als in 1921. Spr. begroet de circulaire -Vj v VT« griote instemming, omdat nu aan de gemeerv gildebroe e «ambtenaren een beter salaris kan worden ge- ,Eh zeg evep. Het komt mij dan ook consequent voor ven disserta^ lat de raad, aan de hand van het besluit in 1919 gemeente in de 4e kl. te plaatsen, dit aan Staten in overweging geeft. Broek en Oudf 'mrsgel zijn reeds in de ie kl., en haddien Ged. geworden van een misverstand in Haarlem en verzoek ik den raad aan de circulaire te voldioen. I De heer Groen. Is er geen advies van B. en W.? 1 De voorz. De meerderheid stelt voor de gemeeoi- te te laten in de klas, waarin zij is. De heer Groen. En ik wil verklarén het met de meerderheid van B. en W. eens te zijln. Het is wel in 1919 besloten*, maar toen gold het bedraj- £en die lafier waren dan later de regeling is ge weest. Het voorbeeld met Oudkarspel gaat. dus mank. Oudkarspel had ook het advies gegeven, aan de hand van de eerste cijlfers, maar later werden de bedragen hooger gebracht. Em is men algemeen va noordeel dat dit niet juist is. Ook zie ik niet in dat de levensstandaard is verhoogd. Was dit wel het geval, dan zou er aan verhooging te denken zijn. Wat Broek betreft, dit is een veel grootere gemeente. Ik meen dat men het salaris moet beoordeelen, of het ambt den vollen mensch vraagt, of gelegenheid laat voor neven betrekkingen. Nu wil ik het burgemeester van Noordscnarwoude-zijin niet als een nevenbetrek king beschouwen, maar dat men als burgemeester van een andere gemeente kan optreden, is jok een factor. De tijden zijn niet rooskleurig en is het ook than sniet de gelegenheid tot salarisver- hooging over te gaan. De heer Dijkhuizen is er voor dat de amhtena'- ren goed betaald worden. In de gegeven omstanf- dighoden, waar het bestuur van een kleine ge meente reeds zooveel kosten 'met zich brengt, is het moeilijk het salaris op een juist peil te brvo;- gen. Broek staat in een hoogere klasse, maar die gemeente heeft ook meer draagkracht. Oudkarspel doet alle moeit com weer naar beneden te komen. En laten wij' nu niet haar voorbeeld volgen d ior eerst te verhoogen en daarna te trachten lager te komen. Met -het oog op de. economische toestan'- den is het ook niet raadzaam de salarissen te ver hoogen, te meer waar het hier een burgemeester is, die 2 gemeenten heeft. Dan is het salaris' van de 3e kl. toch tamelijk voldoende. Wel ben ik er voor om den secret, meer te geven, mair men kan in deze moeilijk gaan splitsen. Gaan wij1 in eeo hoogere klasse, krijgt ook de gem.-ontv. meer en dat is toch niet de bedoeling. Spr. is op deze gronden niet voor inwilliging. De heer du Burck is het in één opzicht met den heer Dijkhuizen eens, dat Gem.-ontv. een bij baantje is. Het ambt van burgemeester is echter geen bijbaantje. Dit eischt den geheelen mensch. Ook des avonds moet hij door het lezen van diverse tijidsehriften en bladen in het belang van de gemeente werkzaam zijln. Waar een ander naar de sociëteit gaat, moeten burgem. en secret, zich 's avonds reeds voorbereiden voor de taak vdn den volgenden dag. Daarom ben ik er voor aan Ged. Staten te verzoeken de gemeente in de 4e klas te plaatsen. Ik doe liever teveel recht aan 2 ambtenaren dan ODrecht aan 1. Waar mij Dok is gebleken dat de levensstandaard aan den Lani- gendiik zeer hoog is, noopt dit mij om mede te werken de gemeente in de 4e kl. te plaatsen. Het is wel eigenaardig dat 2 gemeenten aan den Lnn'- gendijk in de 4e klas staan en 2 in de 3e. Ook heb ik nog nooit opgemerkt, dat een ambtenaar, waa neer hij het bijltje er bij neerlag, een kapitaaltje had verzameld. Wij moeten dan ook hiernaar zien: is de arbeider zijln loon waardig. Waar die burgemeester en secret, door het nemen van abon nementen zich op de hoogte moeten houden van den polsslag der samenleving, ben ik er voor om Ged. Staten te verzoeken de gemeente in de 4e klass ete plaatsen. De heer Bekker wijlst erop dat de verhooving voor Zuidseharw. voor 2 ambtenaren een verschil bel eekent van f 1000 en voor 3 f 12.30. Ik acht het onverantwoordelijk dit bedrag op de gemeente te leggen. De burgemeester is reeds aan zijn maxir mum, de secret, nog niet. Nu zegt du Burek, dat de secret, ook 's avonds werkzaam moet zijn. Mair de Secret van Noordscharwoude is tevens Secret, van 0udkar3pel, dus is het werk niet zoo erg, wanneer wij weten dat Noordscharwoude. e-m drukker gemeente is dan de onze door ie scholen en lichtbedrijven. De verhooging is voor ons te zwaar om aan te nemen. De voorz. zegt dat Reinders lo-secret. is van Oudkarspel en het werk verricht in zijn zgn. vrijen tijd. Oudkarspel heeft een ambtenaar en is Reinders taak den ambtenaar na te gaan ia die dingen die hij niet omvat en stukken te teekeaen. Uit een bijbetrekking mag men ook niet afleiden dat. het ambt niet den vellen persoon vraagt. De Secret, vervult hier zijn taak geheel zelfstandig. Vorige jaren had men hier ook een ambtenaar van ff 750 en is het overdadige gemeentezorg om hiero pte wijzen en geen overbodige weelde het salaris te verhoogen. niet benijdenswaardig. Later zijn de salarissen belangrijk verhoogd. Nu wil ik niet zeggen dat ze op peil zijn, maar waar is de grens. Ged. ét. zeggen niet dat wsj in de 4e klasse moeten. De voorz. Dian zou u weer sputteren en zeg gen: we zitten hier niet voor kwajongens. Weth. Kroon wijst er dan nog op dat de get" mcente 6 jaar terug meer inwoners had en kan er niet toe overgaan voor verhooging te zijn. De heer Kramer kan zich vereenigen met de meerderheid van B. en W. op de grondien door de andere heeren genoemd. Spr. onderschrijft ten volle de woorden van weth. Kroon: waar is de grens. De salarissen kunnen thans voldoende ge acht worden. De heer Zeeman vindt het jammer dat de amb tenaren de dupe worden van het stelsel van Ged1. St. waardoor de gemeenten geen invloed hebben op de afzonderlijke vaststelling der salarissen. Spr. gevoelt wel voor verhooging van den Secret. Hij in de eerste plaats moest een flinke vertioor ging hebben en is er van overtuigd, dat eeu bete re bezoldiging van dezen, ambtenaar gemotiveerd is. Het is echter niet mogelijk zijn salaris alleen te verhoogen. Die zelfstandigheid bezit de raad niet. Door het aannemen zou ook de gem.-ontv. omhoog gaap en gaat dit boven de draagkracht van de gemeente. Men moet dan ook terdege d4 praetische gronden van Groen en Dijkhuizen in (•ogenschouw nemen. Spr. is er niet voor deze regeling voor B. 3. en O. te aanvaarden, hoewel hij betreurt dat de Secret, hiervan de dupe wordt. Door de distributie' van burgemeesters vanuit Haarlem, is aan de gemeente geen keuze gelaten in den persoon, waardoor men misschien het ambt van B. en S. kon vereenigen. Op deze gronden is spr. tegen het advies van de minderheid van B. en W. Spr. vraagt dan nog of het juist is dat de secretaris geheel wordt uitgeschakeld. De voorz. Zeer zeker.. De heer Zeeman. In 1919 voldeed hpt salaris aa nde klasse die wij wensehten. Automatisch is de 4e kl. door Haarlem verhoogd en dat is het gesputter van Oudkarspel, dat de salarissen hoo ger werden dan waarop het verzoek was geba"- seerd. Toen werd het voorstel aangenomen op de salarissen van f 1800, f2100 en f975 en zouden wij boven onze nstand gaan dit te aanvaarden naa rhet besluit in 1919. Weth. Kroon wijst er dan op dat de burgemeesl- ter ee nambtswoning hééft en f12 per week verwoond. De tuin ziet er netjes uit en dien 00- - taald hij zelf. Spr. zou er niet tegen zijn de huür eenigszins te verlagen. Wij! allen weten dal de behoefte voor het hoofd van de gemeente klein is en zou hij daarom willen voorstellen de woning met een paar honderd gulden te verlagen. Weth. Bekker steunt dit voorstel. De heer du Burck zegt dat dit op hetzelfde neerkomt als Kroon zich bij zijn voorstel aan sluit. Wanneer Kroon liever recht doet aan 2 dan onrecht aan 1, laat hij dan mijn voorstel steunen. Ik verwacht meer suoces van mijln voor stel dan van huurverlaging. De heer Kroon zegt dat er bij! hem geen sprake is van reoht of onrecht. Hiji wil de huur van f 12 verlagen. De heer du Burck. Dat is ook te hoog. De heer Bekker. Het voorstel van du B. scheelt geen paar honderd gulden maar f 1280. De heer Du Burck. Wanneer het voorstel'-Kroon wordt aangenomen, heeft de Secret, niets en wordt die het kind van de rekening. Het bevreemd den heer Zeeman dat lit zoo plotseling in den raad komt. Hijl had er liever eerst zijn gedachten over laten gaan. Hij 'eau niet concludeeren of de huur te hoog is. Misschien wel voor den betrokken persoon, maar spr. weet vereenigen een uitzondering te maken wanneer men 't geheel niet wil hebben. In stemming gebracht wordt dit voorstel ver worpen. Voor de heeren Kroon, Bekker on du Burck. Tegen de heeren Dijkhuizen, Kramer Zee man en Groen. Ter tafel komt het schrijven van de Spoorwe# Maatsch. betreffende de voorgenomen opheffing van het Broeker Spoor met ingang van-1 Mei '26, mits de garantie van f 10.000 op f20.000 wirdt gebracht, waarbijl voorz. er op wijst dat de op>- brengst van de lijin negatief is en een verlie3 in de exploitatie oplevert. B. en W. stellen in hun advies voorop dat het een zeer voornaam belang is mede te werken dat de lijn met opgeheven wordt maar behouden blijft, zij stellen voor aan de Mij. te berichten, dat wan1- neer men bereid is tot een beteren dienst en verla ging van tarieven, de garantieverhooging in ern stige overweging kan worden genomen en wordt hïernfede gehandeld in den geest van Broek, ter wij] ook Alkmaar alles zal doen om deze lijn te behouden. Ook is door B. en W. besproken de noodzakelijkheid van een auto te laten rijden od het Broeker Spoor en dit kan geschieden door een particulier of middels subsidie van ie be trokken gemeenten en Oudkarspel en Noordschar woude. Maar alvorens te besluiten willen B. en W. eerst de toezegging van de Mij. vragen dat er 6 treinen zullen loopen ïn deze twee richtingen en ook buurtverkeer wordt ingevoerd. De heer du Burck herinnert aan het enthousi uf- me aan den Langendijlk toen de lijn kwam dloor het werken van burgemeester Kroon. Nu echter gaat men met de bus. Ik acht 't echter van groot belang, dat de lijm blijft bestaan, meer uit 't oog punt dat Langendijlk een handelscentrum is. Wat de Mij. gedaan heeft' geeft echter niet veel moed, en ik geloof dat met deze richting uit te gaan, de lijtn. 1 Mei '26 weggaat. Spr. kan zich vereenij- gen met" het voorstel van B. en W. maar zou met gedegen voorstellen willen komen. Hij zou eerst de andere gemeenten willen hooren hoe die deh'- ken over een autodienst en dan bij de Mij. aan te komen met de plannen. Gaat de lijm weg, dan heeft de bestaande autodienst die handen vrij1 en is de concurrentie weg. He heer Groen. Wanneer de lijln langs ons dorp ging was ik voor het voorstel. Thans heb ik er heelemaal geen moed op. Toen er 9 treinen liepen ging er ook geen mensch mee. Broek echter heeft een rechtstreeks belang. Men behoeft in 't ge heel geen bewonderaar van de bus te zij'n, inte gendeel, maar men redt 't hier niet zonder bus. Het meerendeel van de menschen gaat liever met het spoor dan met de bus. Ook ik. Maar de af standen op Langendijk zijn te groot, dat men de verleiding kan weerstaan, niet met de bus te gaan. De spoorlijln kan alleen blijven bestaan door een groot geldelijk offer van de gemeenten. Ech ter is het overbodig het nog langer te probeeren. en zie ik ook niet in dat tariefsverlaging heb verkeer zal bevorderen. De voorz. Het heeft mijl getroffen dat ook u overtuigd is dat de menschen dé voorkeur geven aan de spoorlijm. Dan mankeeren alleen nnog maar de maatregelen om de menschen 'n de i tram te krij'gen. Laat men een bus daarheen rijden, j zullen velen daarvan gebruik maken. Maar" dan 1 moet men ook alles doen om 't spoortje te behou,- den. Ein 6 treinen is niet gering, wanneer die h open op tijden dat de menschen meegaan. Uit j offieieuse bron is mij medegedeeld dat met ingang van 1 Jan. iemand een autodienst op Broek 1 wenscht te beginnen. De aangewezen weg. is dat I do Mij. eerst uit den hoek komt. Ik beveel dit 1 onderwerp dan ook in den ernst van den raad aan. Wat is er tegen om voor een jaar een proof te nemen. Z.A. deelt nog mede dat de Mïji. geen autodienst zelf zal exploiteeren. De heer Dijkhuizen is van oordeel dat. door een zoo niet hoe de gemeente er tegenover staat. Het autodienst op Broek de levensvatbaarheid van de salaris van burgem. van N. en Zuidscharwoude is niet te laag, en wordt de Secret, met d t voor stel niet geholpen. Spr. zo uhet meer toejuichen wanneer die geholpen kon worden. Alvorens tot behandeling over te gaan zou hij het liever eerst met de stukken onder de oogen willen zien. De heer Dijkhuizen wijst er op dat de huur in overeenstemming is gebracht met de koop som, die toch eenmaal is uitgegeven en komen daarbij de kosten van onderhoud voor de gemeen' te. Het voorstel is dan ook niet juist en kan Spr. zich er niet mede vereenigen. Em het salaris van burgemeester van 2 gemeenten is toch goed te Ee heer du Burck acht het verkeerd dat die kwestie van burgemeester Van 2 gemeenten aan de orde komt. Dan zo urnen kunnen zeggen- een rijke ambtenaar moet weinig verdienen en een arm ambtenaar veel. Dit is een verkeerd element. De heer Kramer kan zich niet met het voorstel lijn zal blijven bestaan. Maar bij een particulieren dienst zullen die tarieven en de tarieven van 't spoor tezamen hooger worden dan de tarieven van do automaatsch. Dat middel zal dus geen goede gevolgen hebben. Maar dan moeten de ge meenten de reizigers ook zoo goed als gratis vee voeren om succes te hebben. De heer Bekker zegt dat men al eens een sehet ma heeft gemaakt voor een subsidie van f 100 of f 150 en het Vervoer voor den geheelen Langenf dijk op 10 cent per persoon te stellen. Men heeft kan3 dat de autodienst die tarieven gaat verhoogen wanneer de lijln weg is. Voor den tuinbouw is liet gewenscht dat wijl de lijn voor personenvei*- voer behouden. De heer Kramer is niet optimistisch gestemd in verband met de houding van de Mij. Ten eerste heeft de Mij. er toch niet geheel en al een nadeer lig saldo aan. Wel wanneer men personen- en goederenvervoer gescheiden houdt. Rr wordt zat

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3