Stemmingsbeeld op de Broekerveiling, JP1 aan verdiend. Behalve de gewone vraoht moet toch nog 2.50 per wagön goederen worden bijt betaald. Ten tweede heeft er reeds eenautodienst géloopen.Wijk hebben een proef gehad. En niet tegenstaande dat gingen er geen mensohén met de trein mee. Ten derde is de gelegenheid er even goed met de trein mee te gaan, door in Broek uit te stappen. Nu komt de Mijl. neer op het verlig, maar er zijn toch in andere jaxen winsten gemaakt en die worden vergeten. De toestand is niet zui ver. Ook is liet niet goed dat reizigers met abon nement niet gratis op die lijn kunnen rijden en vanaf St. Pancras moeten bijbetalen. Spr. go- looft niet dat men veel zal bereiken en gevoelt er niet veel voor om mee te werken. 'En indien de bestaande firma misbruik zou maken van de verkregen vrijheid; waar kikkers zijn, zijn ode vaars, en zou zeker een ander ook met een dienst beginnen. Maar dit kunnen wij niet van de fa. verwachten. Spr. wil de zaak laten rusten en wijst op het nadeel voor de gemeente hieraan ver bonden. Het publiek gaat met de bus en niet mee rmet het spoor. De voorz. In het begin was de bus een nieuw? tje. Maar dat is er nu af. De treinen loopen thans, niet op goede tijdstippen. Een proef kan allicht genomen worden. E.n dan bijina ieder jaar is er verlies geleden op de „exploitatie". Uit de toege zonden rekeningen bleek alleen dat de garantie niet zooveel was overschreden. Echter zijm de lonnen verhoogd, is liet materiaal duurder gewor den en is de bestaande garantie daarvoor niet meer toereikend. De heer Kroon. Ons wordt door de Mijl het' mes op de keel gezet. Maar het zijn daar ook kooplui. Ik ben dan ook voor het nemen van een proe fen is het toch niet onmogelijk dat de Mij. bijdraait. Het zo uheel jammer zijn wanneer de lijn wegging. Dat is toch al te gek. De heer Groen. Het is een teeken des tijde. De Mij. denkt er ook over den lokaalspoorweg BehagenWognum op te heffen. En dan is het zer dubieus of men met een garantie van f 20000 voordeel zal hebben. De Mij1, heeft er geen enkel belang bij en de proef zal blijken een dure proef te zijn. De menschen denken niet meer aan de lijn en wordt het een al te dure proef. De voorz .zegt dat er bij betere treinenloop en verlaagde tarieven zeker meer gebruik van zal worden gemaakt. De menschen voelen zich in een trein veiliger en is het jammer om de trein zoo maar voetstoots op te geven. De heer Bekker zegt dat bij een autodienst op Breek men ook bij huis kan instappen. Het is voor een jaar te probeeren. Wil de Mijl niet, wij hebben ons in geen geval te binden. De beer du Burck zegt dat in de K. v. K. dioor de heeren Hoogland en Wagenaar op het behoud van de lijn is aangedrongen. En waar deze aan drang uit handelskringen komt, leent hij dadraan gaarne het oor. Wanneer het tarief van de trein verlaagd wordt, zal het tarief "van 10 cent met de auto wel iets verhoogd kunnen worden. Wat is er tegen te trachten te verkrijgen wat een zeker deel van de burgers van den Langendlij'k wenscht De heer Kramer wijst er dan op dat er over '24 een ontvangst was van £7500, over '23 f 17700 en over '22 f 23000. Bij een garantie van f 20000 zal dus de gemeente in de meeste gevallen moeten bijdragen. Te allen tijde zal het geld kosten en is het bijna niet mogelijk boven de f 20000 uit te komen. De risico voor de Gemeente is heel erg groot. Een reden te meer dat de verhoogde garantie door ons niet moet worden aangenomen. De voorz. antwoordt dat men dat kan afwach ten. Het voorstel van B. en W- kan toch aanvaard Dat bindt tot niets. De heer Zeeman is voor het voorstel. Maar wanneer de Mijl ingaat op de verschillende diri- gen behoudt hij) zijn stem echter voor. Ik steun het meer uit nieuwsgierigheid hoe de Mij. er tegenover staat. Door het laten rijden van een auto naar Brrek begeeft men zich in een avon tuur ,en daar doe ik niet aan mee. Ik laat mij ►uiet door het concurrentiiespook beinivloelen.; De ïheer Dijkhuizen zo utdevens aan de Mij. De neer Dijkhuizen zou tevens aan de Mij. willen vragen de garantie van f20000 te verla gen. Ze is toch ook van f 28000 op f 20000 gej- vallen. De voorz. antwoordt dat met een garantie van 1'28000 er 6 treinen zouden loopen en met f 20000 4 treinen. De heer du Burck. De voorz. heeft vernomen (dat 1 J an. een autodienst wordt geopend en meent dat men dan met Mei gemakkelijk besluiten kan, doordat men dan resultaten ziet. De heer Groen is tegen het voorstel. Het gaat hier om een garantie van f 20000 en vragen daad- voor faciliteiten. Wij binden ons door dit besluit moreel en het is eigenaardig om later te zeggen dat de garantie ons te hoog is. Bij de exploitatie van dit jaar zouden wij f8175 hebben moeten, bbijbetalen. Nu moeten wij ons niet lekker maken met de jaren dat f 23000 werd ontvangen. Dat bomt nooit meer. Dat wij1 het garantiebedrag zullen bereiken is absoluut denkbeeldig, en zul len wij zeker ieder jaar moeten bijpassen. De hee rZeeman. Ik hoop dat de Miji. niet hapt. Scheiden doet wee, maar het betere komt teg^uL over het andere. Nu kan men met kunstmiddelen beginnen, maar het blijft lapwerk. Het is een gevaarlijk avontuur. Ik hoop dan ook dat later niet op de moreele gevoelens van'den raad wordt, gewerkt, want ik onttrek mij daar absoluut aan. De voorz. zegt dat men zich met het aanvaarr den van het voorstel tot niets bindt. De heer Dijkhuizen wijst er nog op dat bij de verhoogde tarieven te opbrengst is verf- minderd en acht hét niet uitgesloten dat bij verlaging van tarieven de opbrengst wordt v :r- hoogd. De heer du Burck is van oordeel dat er abso luut geen moreele verplichtingen aan verbonden zijn. De heer Groen zegt dat wanneer men in de garantie volkomen vrijheid houdt hij zich niet tegen het voorstel zal verzetten. Met allen voor wordt het voorstel van B. on W- hierna aangenomen. Een schrijven is ingekomen van.de raadsleden du Burck en Dijkhuizen waarin wordt gezegï dat het verzoek van C. Leijen om salarisverhooi- ging als zijmde niet op zegel gesteld, ten onrechte is ter zijde gelegd. De voorz. erkent dit en zegt dat in de zegel wet in een art. een uitzondering wordt gemaakt voor adressen om salarisverhooging waarin een. bepaald bedrag genoemd wordt. Bij, overschrijding van de f1000 moet het verzoek wel op zegel gesteld. B. en W. stellen voor den doodgraver met in gang van 1 J^n. een verhooging van f25 toe te De. heer du Burck dacht dat er wel iets voor was om aan het verzoek te voldoen. Een ver1- hooging van f 100 op f 150 is niet te erg. Met het oog op den zwaren arbeid, overwegende dat er 17 a 18 sterfgevallen per jaar zijln, en-in verband met bijkomend werk, acht hij het niet overdre'- ven aan het verzoek te voldoen. Be voorz. wijst er op dat hij in 1920 een ver hooging heeft gehad van f25. Hat aantal graven is met 17 of 18 maar 12 jaarlijks. De heer Dijkhuizen spreekt er zijn verwon lei- ring over uit dat het adres niet bijlade raadsstuk ken lag. Ik meen dat de voorz. alle stukken moet overleggen aan de hand van art. 67 der gemeente wet ,ook al meent hij dat een stuk gezegeld meet zijn. Spr. kan zich echter met het voorstel van B. en W. "vereenigen. De heer Zeeman wensoht meer naar voren te brengen het lugubere werk dat vefricht moet v/orden. Het is geen betrekking waar men zoo happig op behoeft te zijin. Een extra belooning voor dit werk is zeker gepermitteerd Spr. is dan ook voor een verhooging van f50, en meent dat men den aard van het werk in «ogenschouw moet nemeu. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de heeren Kroon, Bekker, Dijkhuizen, Kra,-; mer en Groen voor. De heeren Zeeman en du Burck stemden voor f 50. In behandeling komt thans een voorstel van de heeren Kramer, Dijkhuizen en du Burck tot wijziging van de verordening inzake belasting op de publieke vermakelijkheden. Genoemde heeren wenschèn de belasting niet' meer te heffen naar de oppervlakte van de lokaliteit, maar een perf- centage van de ontvangsten. De voorz. wijst erop dat een dusdanig voor stel anderhalf jaar terug is verworpen.. De heer Zeeman is tegen belasting op ver makelijkheden. Er zijn teveel moeilijkheden aan verbonden. Wat men ontvangt beteekent niet veel en dat betreur ik niet. Kon er schei ding gemaakt worden tusschen vermakelijkhe den en nut, dan kon hij zich nog beraden. Om van alle uitvoeringen belasting te heffen daar is hij niet voor. De heer Dijkhuizen zegt dat zooals het nu is, de belasting onbillijk is. Het voorstel wordt uit billijkheidsoogpunt gedaan. De voorz.. zegt dat gewoon bij uitvoeringen f4 wordt geheven en bij kermis naar opper vlakte. De heer Groen zegt dat menschen die voor ppleizier iets doen het gemakkelijkst en 't best de belasting kunnen betalen. Spr. is er voor de belasting te heffen naar ontvangst. Het be drag dat men daardoor zal ontvangen zal groo- ter zijn dan nu. De heef du Burck zegt dat de heer Zeeman begint met een standje te maken aan hen, die de verordening yillen wijzigen. De voorz. Dien indruk heb ik niet gekregen Anders had ik den heer Zeeman eropp gewe zen andere woorden te gebruiken. Du Burck vervolgt met te zeggen dat Zee man dwaalt. Wanneer deze wijziging wordt aan genomen kan evengoed aan zijn bezwaar te gemoet worden gekomen. De voorz. zegt dat in de verordening geen uitzonderingen kunnen worden gemaakt. Al leen wordt er in opgenomen dat uitvoeringen voor een liefdadig doel geen belasting schuldig zijn. De heer Zeeman zegt dat zijn bezwaar wordt opgeheven door de verordening alleen met kermis van kracht te doen zijn. Dan worden de concerten van het fanfarecorps en de uit voeringen van Staatspensionneering en geheel- onthouderstooneelvereeniging er buiten gehou den en komt men niet in moeilijkheden. Het voorstel van de drie heeren wordt hier na aangenomen met de heeren Kroon en Zee man tegen. B. en W. zullen de volgende vergadering met een ontwerp verordening komen. Een schrijven is ingekomen van'Üe raadsle den Dijkhuizen en du Burck, vervattende: a. bij de omliggende gemeenten pogingen aan te wenden voor de gemeenschappelijke aanstelling van een districtsschoolarts. b. bij de regeering door middel van een adres aan te dringen op spoedige aanstelling van een districtsschoolarts en hierop de adhae- sie te vragen van alle Nederl. gemeenten. c. den plaatselijken geneesheer voorloopig aan te stellen tot schoolarts. De voorz. zegt naar aanleiding van een vraag van 'den heer du Burck over dit onderwerp een conferentie te hebben gehad met de gemeente besturen' van Langendijk em St. Pancras, en men in het qlgemeen zeer lauw tegenover dit vraagstuk stond. De heer Dijkhuizen zegt dat het groote nut niet nader behoeft te worden aangetoond, dat heeft men feeds gehoord uit de lezing van dr. v.d. Hoeve. Wil men er direct iets voor doen, dan moet men beginnen met den plaatsel, ge neesheer ermee te belasten. Ik acht het ook zeer nuttig er direct mee te beginnen. Kjnde ren, waarvan gezegd werd, dat ze geen aanleg hadden of achterlijk waren, bleken later doof te zijn of slecht ziende. Kleine gebreken die- in <len beginne genezen hadden kunnen wor den,, bleken later ongeneeslijk te zijn. Dingen die met medisch toezicht voorkomen hadden kunnen women. Beter is het districtsschool- artsen te benoemen, en steiien wij voor vanuit Zukischarwoude hierop bij de regeering aan te dringen. Zou de regeering o zich laten wach ten, dan is voorstel a. zeer nuttig en zou een district kunnen worden gevormd van 6000 kin deren, waarvan de kosten van onderzoek vol gens dr v.d. Hoeve f 1.— per kind zouden be dragen. Wij meenen dan ook te moetea voor steilen bij punt c. te beginnen. De heer du Burck zegt dat er reeds 25 jaar propaganda is gemaakt, maar Nederland ten achter komt bij andere landen waar dit toe zicht gecentraliseerd is en -van de regeering uitgaat. Spr. wijdt in den breede hierover uit, ver schillende verklaringen van doktoren en pro fessoren aanhaiende. De heer Kramer zegt ook op duidelijke wij ze het nut te hebben hooren uiteen zetten, en het een goed ding zou zijn wanneer in deze richting gegaan kon worden. W ainneer men echter de inlichtingen van den voorz. hoort, komt de vraag naar voren of men wel alreeds zoo dicht aan de zaak toe is, als wij wenschen. Spr. is geen voorstander, van een adresbewe ging omdat de resuita.en daarvan in den regel niet zoo groot zijn. Men heeft"meer succes door zelf rechtstreeks te adresseeren. De omstan digheden dragen er misschien toe bij, dat de regeering nog niet zoo ver is als zij zelf wel wenschte. Plaatselijk beginnen is een lapmiddel dat geld kost Daarom sta ik huiverig tegenover hel voorstel. De zaak kan en moet behartigd worden, maar om stappen te doen, daarvoor is de tijd nog niet aangebroken. Ein men kan toch ook niet zonder gegevens zijn stem er aan geven. De heer Groen heeft ook met genoegen de lezing bijgewoond en wil het nut niet ontken nen. Wanneer ik echter mijin hart 'rechtuit spreek dan heeft dr. v.d. Hoeve bij mij geen andere stemming kunnen wekken, dan dat ik er lauw tegenover sta. Van noodzakelijkheid van invoering mag niet gesproken worden. Wanneer is er aandrang door de ouders uitge oefend? Een ouuer die de opvoeding met zorg betracht zal met ernst op zijn kinderen toezien Wat de aanstelling van den pl. geneesheer be treft, dat is ook door dr. v.d. Hoeve afgekeurd Dr. v.d. Hoeve heeft gezegd, dat dat het mid del niet mag zijn. Spr. meent dat men moet af wachten wat de hooge Landsregeering in deze zal doen De heer Zeeman vraagt of er reeds eenige bekendheid is over de mogelijke uitvoering van punt c. En wat de plannen van de regee ring betreft, alleen dan hoort men vanuit den Haag wanneer door het volk sterke pressie wordt uitgeoetend. Waar de Staat de leerplicht heeft ingevoerd, daar mogen de ouders rechten vragen. Men moet alles doen om de zaak zoo. veel mogelijk te bevorderen. Ik kan mij dan ook ten volle vereenigen met het adres. En mem moet trachten iets te bereiken, al is het dan ook het lapmiddel. De heer'Bekker vraagt of de heeren voorstel lers zouden kunnen aangeven hoe groot het district kan wezen en- met welke gemeenten geconfereerd kan worden? De heer du Burck zegt dat men per school arts op 6000 kinderen kan rekenen. Wanneer men hiervoor neemt 20 gemeenten, em de arts heeft een salaris van f 6000, dan kost dit per gemeente f300, en wanneer men Zuidschar- woude rekent op 200 kinderen wordt het f 1.50 per kind. Spr. meent dat deze uitgave tegen over het nut niet teveel is. Spr. voegt hier nog aan toe dat reeds in 1909 bij de staatsbegroo- ting het punt schoolartsen door Dr. Aalberse aan de orde is gesteld, en dit vooral van veel nut achtte met het oog op kinderen die t.b.c. waren of onderwijzers. Nu zijn we 16 jaar verder en hebben er niets meer van gehoord, dus acht hij het alleszins gewettigd bij de re- egering aan te dringen. In stemming gebracht wordt het adres ver worpen met alleen de heeren Dijkhuizen, Zee man en du Burck voor. Bij de nu volgende rondvraag, vraagt de hr. Dijkhuizen of de wijziging van de verordening op het tapverbod ook invloed gehad heeft op de kermisviering. De voorz antwoordt,- dat niet gezegd kan worden dat de wijziging aanleiding heeft ge geven tot een onordelijker verloop dan voor de wijziging- De rondvraag levert verder, niets op, waarna sluiting volgt. 'Ziet ge muggen, lang van pooi, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. y De Commissie voor de Malariabestrg'ding door de btiiolking" nj van <3 lijn heef Nu. ga: p ,daar Klaar le gunst: elijking (Nadruk, ook met vermelding van de bron, verboden.) Het zakenleven drukt zijn stempel op de ge sprekken en gedragingen ter veiling. We zijn.daur anders, spreken er andera ,oordeelen er andiers, dan in elkanders milieu. Nee, vat dat nu niet zoo op, als waren we came leons, heden zus ,mo"rgen zoo. We zijn. en blijden dezelfden, doch liet zakelijke domineert, 'k Geef een voorbeeld. We doen ter veiling ook aan politiek, maar anders dan buiten 't veilingsgebouw. Alleen daar binnen acht ik 't mogelijk, dit glibberig pad zóó kalm, zóó nuchter te bespreken. We hebben er onze eigen politieke terminiologie. die ge in niet één dag- of weekblad aantreft. Ge makshalve aanvaarden we slechts twee partijen; r lie worden gepersonifioeerd naar de zaak die a3n|de orde is, of wel naar de personen, die cp den voorgrond treden. Thans kennen we alleen CoÜjhisten en Maxchandisten. De politieke crisis wordt behandeld onder de veilingbedrijvigheid door. Zoo kunt ge soms noot ren, zonder eenige inleiding of overgang na een opmerking over koolprijzen of „wat wegen die gelen", is liijl al klaar met een s<tel ministers? leder weet, wie die „hijf' is, en 't is opmerkelijk, hoe men er in dien kring over oordeelt. „Ze zijln nu nog aan 't handjeklappen." „Hoeveel zouden ze er aan verdienen?" „Vandaag ruzie, morgen 't glad eens." 1 Maar de crisis duurt te lang, in de politiek komt al weer de klad. 't Weer beoordeelen we naar de verwachte zake- lijke gevolgen. In 't begin van de week gierde en bulderde de stormwind, die de kracht van den orkaan vertoon de; onze huizen nebben geschud, de gebinten - der woningen gekraakt. Heeft dit nu iets met onze veiling te maken, vraagt deze of gene misschien, Wij van de veiling antwoorden: och arme, kom ééns hier en kijtk die armzalige bloemkool tjes eens aan. De hagel heeft 't blad danig toegetokeld en 't is nou net of door de kou die kleine bloeml- kens ineengeschrompeld zijln. En daags na dien geweldigen storm, nadat de kalmte in de natuur is weergekeerd, zeggen we zakelijk kalm: „er is vandaag vast weinig aan de markt." Een dag of wat later, het laagje hagel met sneeuw gemengd, dat moeder aarde dekt, ver dwijnt. 't Wordt een modderpoel op de buitenwe gen. De temperatuur is hoog. We zeggen reactie op 't veranderde weer ter veiling: „wat zal nou de kool gaan rotten; want de boeten zijn zoo vól." Dan is de stemming weer somberder. Trouwens er was reden toe in den aanvang dezer week. We weten het, de Novembermaand van 1925 is bitter sleóht geweest voor bouwer en koopman; de prijzen waren miserabel en 1 omzetten, gering. Ex ging niets van beteek en is van den grooten voorraad af, en dat is een leeiijk ding. Er komt ook maar geen enkel' nieuws uit Ber lijn. Zal er nog iets van komerij van die in uit zicht gestelde verlaagde invoerrechten? Zoo breekt de morgen aan van den 27sten November, 't Groote nieuws is er, de overeenkomst tusschen Duitschland en Nederland is geteekeni, de kool 1 De Nieuwe Langedijker Courant was er als de kippen bij en gaf bulletins uit, die gretig werden gelezen. j De stemming is voor de zooveelste maal deze week omgeslagen en er is nu ook reden voor. 'tKan niet worden ontkend, 't resultaat is mee gevallen, er is verruiming en verademing gehei men. De gevolgen van de hooge tarieven sinds, begin October waren funest; de officieele uitvoeroijfers voor October waren voor onze artikelen witte en savoyekool naar Duitschland nog geen D/j millioen K.G. ter waarde van f26000; in 1924 was dit over dezelfde maand bijina 15 millioen K.G. ter waarde van drie ton. En al is het zeker waar, dat meerdere oorzaken op den minderen uitvoer naar Duitschland invloed hebben uitgeoefend als de groote eigen teelt, ie ellendige economische toestanden ginds, de groo te doorslaggevende factor is toch het invoerrecht van M 400 per waggon van 10.000 K.G. geweest Ein nu is dat euvel een half euveltje geworden. De regeling stond reeds in de „N. L. Courant", dus behoef ik detze niet te herhalen. Ons winterproduct, de stapelkool is belasit van 1 Januari tot 31 Mei met M 200 per 10 ton en voor den oorlog was dit recht M. 250. Is het wonder dat men nu in handels- en tuin derskringen anders en hoopvoller de toekomst in ziet dan op 1 October j.L Ein toch, reeds denzelfden morgen dat 't bericht ons bereikte, verloochende zich het nuchtere, za kelijke element, dat steeds ter veiling den toon aangeeft niet. De vraag rijlst op, wat hebben we nu eigenlijk bereikt? Em dan kan 't antwoord niet an Jew luiden: ,,'tZijln de Duitschers, die al de voor- deelen hebben weten te bedingen. Sommigen von den het handig, anderen eoht Duitsch, zooals men aan de overzij manoeuvreerde. Zij- decreteerden den lsten October de enorm hooge tarieven en wachtten kalm af. En wat deed Nederland? Werd de Duitsöhe zet op 'I economische schaakbord door een Nederlandbcho i gelijkwaardige zet gevolgd? I Holland stuurde er een oommissie op af- wij I konden opzitten, pootjes geven en mooi wad spelen. De Duitecher wachtte de commissie kalmpjes af en zal haar wel zéér beleefd en „zuvorkom- mend" behandeld hebben. Ein nu 't resultaat. Be situatie heeft wel iets van die welke eens meemaakte op de boot TerneuzenVlissio) i gen. Jaap de Hollander verkocht op de h.ot I messen. Voor een rijksdaalder niet voor 2.25 niet maar voor uiterst 2 gld. wou Jaap de men schen met zoo'n mes gelukkig maken. I Niemand voor f 2.dan houd ik de messen, zegt Jaap. „Geef me d'r maar een," zegt e-m Zeeuwsche boer. Jaap ontvangt 2 gld. en geeft fie' I op 't oog keurig mooie mes over. Dan probeert hij horloges te verkoopen, maar niemand koopt er een. Maar m'n messen, die motten weg, zegt Jaap- Niemand meer een mes? Niet voor f2.— heel» 2 Nederlandsehe guldens Nou dian voor f l-75( 1.50. 1.25, 1 gld., 0.90, 0 80 ets. niet? Nou vraag ik de som van 75 ets." Lezer, toen had ge 't gezicht moeten zien va» de boer, die f 2.betaalde. Jaap de Hollands lachte hem uit, het publiek laohte en zelf laohW jie Zeeu ral ,maa immer: juitsche: tl3 dc t invoer jtijd dui mie 't g* 3f het la (vel in 't ivisselt i 'actoren, Dan is iet voort de lee naar vai Dat bi :rs alvi overee :evoet. Ja, 't i Maar ooi 51/2 pet. leening, t; raardigd voor 51/2 Voor d Wat mas Uederlan Wij tr de enorn Alle ai iog met Nuchte domper c t geval I En toe is wit, t lastig vp tls.wi n mati zoo van voor de aebben n lig ter v we bebbe - ZU De hui de trap De der uitgeschr Toom Tooneelz! als uitve De Be vereenigi ver van delmg h Russische Van de den wens beooordee Luid wei er enkeh Met gr uitvoerin - sir Nu m< is klaarg leidingbe omtrent. De zaak van het het Proi de werkz ook de het ooge rennet v ping te ue schac Door d< den hoo advies u: burgeme bouwteri dom der aan de 1 daar me gemeenti se in de: wachtte terbedrij: positie v een gro< korten a Achterwi geen pr< meente 1 geval vt meente e schen Si Zooals brandkn het Pro; houding We gi alle pog Achterw brengen,

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4