Plaatselijk ISieuvvs Lu den Omtrek Nieuwstijdingen Het Duitsch-MeMsche Handelsverdrag De Crisis Buitenland ,ij van tie weeromstuit ook, maai als een die kiea- ,ijn heeft. Xu gaat 't. beeld of wilt ge de. vergelijking niet ,p ,daar hapert wei wat aan. Maar ik durf toch beweren, dat Duitsckland [fl gunstige rol van Jaap de Hollander in de vetf- ,e|ijking kan .spelen, Nederiand 't type vertoont an d« Zeeuwscne boer, en de tuinbouwers als ie Zeeuwsche boer wel kunnen lachen om 't ge- 0,1 ,maar nuchter beschouwd, als kiespijnlijders. Immers, neel 't voordeel van den overvragenden Puitscher is aan diens zijl. t Ia de Hmtsche fiscus, die de opbrengst van t invoerrecht in 't laadje 3chuift, 'tZal wel Itijd durende strijd blijven tusschen de theoretici, ,ie 't gelag betaalt, het land dat 't recht heft, ,f het land dat exporteert. He waarheid ligt m.i. fel in 't midden. Beiden betalen en 't percentage wisselt naar de conjunctuur en naar tal van 'actoren, die nooit vooruit zijln te bepalen. Dan is door dat overvragen aan Duitsche zijde het voordeel verkregen van t/2 pet. rentebesparing op de leening van 140 millioen, dat bedraagt ook naar van 700.000 gld. per jaar. Dat bittere pilletje wordt in de Nederlandjsche jers alvast versuikerd door de toevoeging: meer in overeenstemming met den tegenwoordigen ren tevoet. Ja, 't is waar voor de Nederlandsohe geldimarkt. Jlaar ook ginds? Komt men daar soms óók voor 51/2 pet. klaar? Alsof de risico ten tijde dat de eening.werd verstrekt geen hoogere rente recht? vaardigde. Ik vraag, waar kan Michel tyecht voor 51/2 pet.? Voor die rente geeft Uncle Sam een „niet thuis", Rrat maar zeggen wil, dat ook dit een offer voor Nederland beteekent. Wij trekken aan 't kortste eind en we heDben enorm hooge rechten moeten afkoopen! Alle andere voorstellingen schijnen me voorals nog met de feiten in strijd. Nuchtere beschouwing van deze zaak zet een domper op elke eventueele opkomende zucht om 't geval mooi en voor ons gunstig voor te stellen. En toch zie maar naar buiten. De wereld is wit, bekleed met die smetteloos witte vacht, lastig voor den voet, maar een lust der oogeu. 't Is winterweer, wij aan den Langendijk houdea van matige kou, van ijls en sneeuw. 'tKomt ods van pas. VooJj.de kool, die dan niet zoo rot, voor de portemonnaie, die altijd hebben kan. We lebben moed, van morgen was de stemming wil lig ter veiling. Laat 't dan lastig zijd op straaJt, we hebben dien last er voor over.' 'tMoet nu van de kool komen. - ZUIB1S1CHARWOUl!(E. De huishoudster van De. van Meurs viel van de trap en brak helaas een arm. TOO NELL W EDlSTKI JDl De derde uitvoering van den Tooneelwedlstrijd. uitgeschreven, zooals men weet, door „Het Kiev Tooneel, werd Zondagavond gehouden. De Tooneelzaal van Concordia was wederom zoo goed als uitverkocht. De Beverwijiksohe Geheelonthouders Tooneel- vereeniging trad op met het-drama: „De Zwei- ver van Prodnetskoi" in vijf bedrijven. De han deling heeft plaats tijdens het uitbreken der Russische revolutie. Van de uitvoering geen verslag. Wij eerbiedigen n wensc'h van „Het Kleine Tooneel" om de beooordeeling in dezen niet vooruit te loopen. Luid werd er geapplaudiseerd, na afloop moest er enkele malen worden gehaald. Met groote belangstelling worden de wedstrijd! uitvoeringen gevolgd. - SINT PANCRAS. Nu men met het leggen van de hoofdleiding is klaargekomen, blijkt het Provinciaal Water leidingbedrijf ernst te zijn met zijn opvatting omtrent, de aansluiting van den Achterweg. De zaak is als volgt. Nadat men de toezegging van het gemeentebestuur had ontvangen, is het Prov. Bedrijf onmiddellijk begonnen met de werkzaamheden. Toen naderhand bleek, dat ook de Achterweg, een buitenwijk met op het oogenblik zeven aansluitingen, bij het bui zennet was inbegrepen, begon men tegenwer ping te maken. En kwam men voornamelijk op oe schadelijke exploitatie yan dat gedeelte. Door den burgemeester werd toen getracht den hoofdingenieur te bewegen een gunstig advies uit te brengen. Oo.a. werd door den hr. burgemeester gewezen op het daargelegen bouwterrein, hetwelk voor een groot deel eigen dom der gemeente is, en voor een billijken prijs aan de burgers wordt verkocht. Reeds is men daar met huizenbouw begonnen. En daar het gemeentebestuur de bewoners daar ter plaat se in dezelfde rechten wilde laten deelen, ver wachtte men geen tegenkanting bij het Wa terbedrijf, waar dit toch al in een gunstige positie verkeert door op het overige gedeelte een groot aantal aansluitingen te hebben op korten afstand. Het bedrijf meende echter den Achterweg niet te kunnen aansluiten, mede om geen precedent te scheppen tegenover de ge meente Koedijk, welke ter plaatse in hetzelfde geval verkeert. Zooals bekend heeff die ge meente een eigenaardige grens, welke zich tus schen St. Pancras en Oudorp uitstrekt Zooals men ons echter inlichtte, schijnt de brandkranenkwestie tusschen St. Pancras en het Prov. Bedrijf niet vreemd te zijn aan de houding van laatstgenoemde. We gelooven wel, dat het gemeentebestuur alle pogingen in het werk zal stellen, om de Achterwegkwestie tot een goede oplossing te brengen. -t SINT, PANCRAS (Zuideinde.)' J Maandagavond vergaderde de Ijsboeier 't Zuideinde in het lokaal van den heer Beers. 1 De voorz. opent met een woord van welkom, - hopende, dat deze vergadering zich kenmerkt door dezelfde -gezelligheid, waarop vorige ja-, ren werd vergaderd. Hierna lezing der notulen door den. heer K. Madderom, we.ke door humoristische samenstel I ling meermaien de lachlust opwekten. Zonder, op ofa anmerkingen goedgekeurd. De rekening van den penningmeester geeft I aan een ontvangst "van f 169.25 met inbegrip j van het saldo 1924, terwijl aan uitgaven staat geboekt f90.90, alzoo in kas f78.35. Echter j moet nog worden opgehaald f71.50 aan huur I van den ijsboeier. Boeken en bescheiden wer den bij monde van den héér Glas ie. orde be vonden. Onder applaus deelt de voorz. mee, dat dezen avond 50 cent presentiegeld wordt gegeven. De heer J. Wit aftr., werd bij accla matie als bestuurslid herkozen. "Waar deze voor zijn werk den boeier 10 dagen voor niemen dal mag gebruiken, hier echter zelden aan toe komt, wordt besloten daarvoor inplaats f 5 toe te kennen. Hierop verkrijgt de bode het woord. Vorige jaar, zegt deze, ben ik door de weersgesteldheid weinig in functie geweest, maar moest toch al ondervinden, hoe sommige leden konden uitvaren, wanneer het deze niet precies naar wensch ging. Waar wij toch allen bij een ijsperiode het meest gebaat zijn, ver zoekt hfj in het vervolg een loyale medewer king van de leden. Besloten wordt bij vorst de geheele vaart open te roeien. Dit in tegen stelling met andere jaren, toen men soms niet verder ging dan diegene, welke dien dag kool moest laden. Contributieheffing en vergoe ding voor aanleg van den ijsboeier bleven ge handhaafd. Eveneens de huurprijs van deze,, terwijl er nog eens op werd gewezen, dat de gene, bij wien met invallenden vorst de boeier in huur is, verplicht is een ander vaartuig ter beschikking te stellen, terwijl besloten wordt voor 2 wagons winterproducten een man te^ stellen. Bij openhakken zal ieder z'n gedeelte worden uitgemeten. Na afhandeling der agenda werd nog een loting gehouden van koolmanden en touwwerk met als hoofdprijs dé traditioneel wordende „krentebol" die aan den voorzitter ten deel viel. In het vooruitzicht van dit smakelijk hap je sloot de voorzitter hierna de vergadering met een woord van dank voor de aangename bespre kingen, LIPS' KABOUTBRSPEL. Wie met den Lips sleutel sluit, sluit veilig! De Firma Van Vuure, te Alkmaar, stelt bo vengenoemd, zeer onderhoudend kinderspel, gra tis beschikbaar. Langs wegen, vol voetangels en klemmen, kan men den inhoud der gevulde brand kast op no. 39 winnen, maar met den sleutel van Lips' fabricaat. In den vorm van de voor dit spel geldende regels is dit mogelijk. Men krijgt die er gra tis bij. Een Wolffbericht uit Berlijn d.d. 30 No vember meldt: Het op 26 November geteekende aanvullend verdrag van het Nederlandsch—Duitsche han delsverdrag bevat een overeenkomst betreffen de de tarieven, die eerst met de ratificeering van het aanvullend verdrag bindende kracht verkrijgt. De douanekantoren zijn echter aangewezen, de overeenkomst van 2 Dec. 1925 af, dat wil zeggen van den dag af totdat het douanetarief met de ratificatie terugwerkende kracht ver krijgt, zoodanig op te vatten, dat het verschil voor de te betalen bedragen volgens het auto nome en .verdragsdouanetarief voor de in de overeenkomst verlaagde goederen, wanneer zij in Nederland of in een der meest begunstigde landen zijn geproduceerd of vervaardigd, zon der zekerheidsstelling en rente, wordt opge schort. Mr. MARCHANT's POGING TOT OPLOSSING DER CRISIS MISLUKT. Vanwege de Katholieke Tweede Kamerfrac tie. ontvingen wij het volgende cc^imuniqué In een op heden, 30 November gehouden, op één lid na voltallige vergadering der Katholieke Kamerfractie der Tweede Kamer, is door de ze eenstemmig ontkennend geantwoord op de vraag of zij in beginsel bereid zou zijn hare medewerking te verleenen tot het vormen van een parlementair kabinet, steunende op de ka tholieke. sociaal-democratische, en vrijzinnig- democratische fracties. De Katholieke Kamerfractie, onverzwakt handhavende hare meening, dat een kabinet, steunende op. de drie rechtsche partijen, de meeste waarborgen geeft voor een alzijdige behartiging van 's Lands belangen, heeft te gen de gevraagde medewerking o.m. het be zwaar, dat zij haar tot samenwerking zou bren gen met de sociaal democratische arbeiders partij, wier diepere beginselen met de Katho lieke beginselen lijnrecht in strijd zijn. Alleen bij uiterste noodzaak zóu de Katho lieke Kamerfractie tot deze, om verschillen de redenen door haar zeer ongewenscht ge achte samenwerking kunnen overgaan. De Katholieke Kamerfractie ziet niet in, dat deze noodzaak thans reeds aanwezig zou zijn. (De heer Van Wijnbergen was niet op de vergadering tegenwoordig.) (Hbld.) i Die inoord aan den Overtoom. We, .laten hjer uitvoeriger volgen de gronden van het vonnis, tegen den 43>-jarigen bouwon dernemer Muylwijik te Amsterdam gewezeo in zake den moord op 22 Oct. 1915 op den maket- laar Busch. De rechtbank heeft niet bewezen geacht, het rimpair ten laste gelegde, moord; evenmin dood slag. noch diefstal gepaard aan geweldpleging; van deze ten laste leggingen is bekl. dus vrij? gesp roken. De rechtbank heeft hierbijl overwogen, dat het op grond van de verklaringen des deskundigen volkomen aannemelijk is, dat bekl. niet he:ft gehad het opzet om te dooden en dat er tuaaeh'ep. het wegnemen van geld en goederen van het lijk van Buseh en bekl's handelingen onmllJle]- lijk vóór diens dood geen verband heeft bes+nan. Wel heeft bekl. eerst het verband tus^hen deze zijne handelingen en den dood van Busch geloochend, maar dat hij1 daarvan later is terug gekomen heeft hij door de verklaring, welke hij daarvan heeft gegeven, volgens de meening van de deskundigen, waarbijl de rechtbank zich aanL sluit, aannemelijk gemaakt. Uit zijn gedrag on middellijk na den diood Van Busch meent die rechtbank, gezien den persoon van bekl., zooals ze dien kent uit zijln geschriften, niet de voor bekl. ongunstige gevolgtrekking te moeen ma ken, dat de dood van Busch voor hem geen onf verwacht tf'eit is geweest. Ook de afwijkingen van oorspronkelijk door bekl. afgelegde verklaringen van later door hem gegeven lezingen mogen volgens de meening van de rechtbank niet te zijlnen nadeele worden uitge legd, omdat deze afwijkingen slechts bijkomstige omstandigheden betreffen en er bovendien een tijdsverloop tusschen deze onderling verschillen de verklaringen is van 10 jaar. De rechtbank overweegt ook, dat niet is ko? m envast te. staan, dat Busch belangrijk meer geld biji zich had dan bekl- opgeeft van zijn lijk te hebben weggenomen. Gebleken is, dat de inhoud van diens portefeuille zeer wisselend was weder in verband met het groote tijdsverloop sinds deverdwijlning v.an Busch kan de herinne1- ring aan de schattingen van destijds bij een vluchtigen blik in die portefeuille niet dan zeer vaag zijn. Spreekt de rechtbank bekl. M. M. dus vrij1 van den hem ten laste gelegden moord, van dief stal gepaard met geweldpleging; zij acht wettig en overtuigend bewezen mishandeling den dood tengevolge hebbende en diefstal, en wel op grond hiervan, dat hij eerst heeft verklaard, dat hij ggeld. en goederen van het lijk genomen heeft om het voor de rechthebbenden te bewaren en hij later een en ander zich heeft toegeëigen. Voorts overweegt de rechtbank, dat, al wil men aannemen, dat Busch op het punt stond, bekl.'s huisrecht te schenden, en al moge drei gende schending van zijln huisrecht voor bekl. mede aanleiding zijln geweest om Busch aan te vallen, hij dit toch niet in de eerste plaats heeft gedaan ter verdediging van zijln huisrecht, maar uit vrees tegen Busch, dien hij op dat oogenblik zag als den vermogenden man, die hem in zijn groote financieele moeilijkheden met zijn vorde»- rmg nog erger in het nauw dreef. De mishandeling aldus de rechtbank in haar vonnis, wordt dus niet beheerscht door de be doeling van verdediging van het huisrecht, maar door woede. Dat zij gepleegd is onder een zoor danig krachtigen - physischen dwang, dat hier- aan geen weerstand was te bieden,' neemt de rechtbank niet -aan. Ook kan de rechtbank' zich niet vereehigen met het verweer van den verdediger, dat bekl. zich aan verduistering, welk misdrijf verjaard: zou zijd, heeft schuldig gemaakt. Zij ziet in het feit van het wegnemen van geld en goederen van het lijk van Busch wettig en overtuigend bewezen diefstal. Terzake van mishandeling den dood tengevolge hebbend, en diefstal, veroordeelt die rechtbank bekl. tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van 8 maanden in voorloopige hechtenis doorgebracht. De eisch was 20 jaren. De veroordeelde heeft zijln vonnis met volkor men zelfbeheersching aangehoord en ook nadat het voorgelezen was niets meer gezegd. Boor een kneenWbal gedood. I Zekere P. Staubert, die met ds. v. d. Bergh, 1 predikant te Sittard per fiets kwam, uit Geleeo op weg naar zijn woonplaats, werd in de nabij heid van de kolonie „Kleindorp" (gem. Sittard!) door een troepje opgeschoten jongens met sneeuw ballen nageworpen. Een der sneeuwballen trof den predikant juist tegen den slaap; door de kracht waarmede geworpen was, kwam deze worp zeer ernstig aan, want onmiddellijk stortte de heer v. d. Bergh van zijn rijwiel en bleef bet- wusteloos liggen. Voorbijgangers, die het ongeluk zagen gebeuren, snelden direct toe en vonden ds. v .d. Bergh buiten hennis. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De geneesheer kon slechts den dood constateeren. Door de politie werd onmiddtellijlk een onder zoek ingesteld. Dit had tot gevolg, dat een dier sneeuw ballen werpers werd gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Jeugdige onbezonnenheid heeft hier helaas een noodlorfig gevolg gehad, zegt de „Maandagmor gen. Laat het eene ernstige waarschuwing voor sneeuwballen werp eis zijn. Naar de „Res.-bode" verneemt, bereidt de directeur generaal van den arbeid een re geling voor om op Zaterdag 2 Januari alle fabrieken en werkplaatsen stop te zetten, zulks opdat niet voor een halven dag, vlak na Nieuw jaar en voor Zondag 3 Januari de fabrieken op gang gebracht behoeven te worjlen. De werk uren van genoemden Zaterdag zullen later wor den ingehaald. Volgens de „Res.-bode" zal de verkoop van de rijwielbelastingplaatjes voor 1926 op de postkantoren eerst op 1 Januari a.s. begin nen. Hoewel de plaatjes reeds aan de postkan toren zijn toegezonden, zullen ze dus niet, zoo- als verleden jaar gedurende December ver krijgbaar^ zijn, daar gebleken is, dat het pu bliek ze pas koopt als de maand bijna geëindigd is. De daarmede samenvallende Kerst- en Nieuwjaarsdrukte eischt zooveel van de be schikbare krachten op' de postkantoren, dat de autoriteiten bovengenoemde order de meest gewenschte oplossing achten. DE UITVOERING VAN HET VREDESVERDRAG. DE ONTRUIMING VAN KEULEN. Gisteren is de ontruiming van Keulen door de Engelsche bezettingstroepen begonnen. Een luitenant en honderd man hebben de stad ver laten. in het geheel zullen circa 10.000 man worden teruggeroepen. De Engelsche Rijn-flot tille, die uit 5 motorbooten en 6 kleine stoom- barkassen bestaat, zal heden haar werkzaam heid staken. De bemanning wordt op 6 De cember naar Engeland, teruggezonden. De .storm. De droeve vermoedens, die gerezen zij'n, sedert de loodsschoener Terschelling^Vlieland vermist wordt beginnen langzamerhand bange werkelijk heid te worden, nu men nog steeds van geen enkele zijde eenige mededieelingen heeft gekre gen ,die twijfel omtrent het lot van schoener en bemanning toelaat. De mogelijkheid, dat de opvarenden zich hier of daar in veilighsid be vinden, wordt dan ook, nadiat alle nasporingen toth eden vruchteloos zijln gebleven, uiterst ge ring geacht. De verdwenen loodsschoener, een stalen moi- toi'-loodsvaartuig met een motor van 90 p.k. be hoort tot het Tweede District van 't Loodswezen. Het vaartuig is nog "Woensdagmiddag van den vuurtoren Brandaris gezien, buitengaats ter hoog te van Vlieland. Men dacht dan ook niet, dat er voor vaartuig en bemanning gevaar dreigde. Toen echter den volgenden dag, na een woeligen, stormaebtigen nacht van angst en spanning, het weer opgeklaard scheen en de orkaan uitgewoed was, en de schóener niet meer in zicht bleek, nam men de mogelijkheid aan," dat diez etijiens den storm was afgedreven. Thans, helaas, ver keert men in de steil^7% meening, dat de loodkr schpener mét de gansclie bemanning in de gol ven is omgekomen. De laatste storm heeft van ons varend volk den tol geëischt van verscheidene menschenlei- vena. 1 1 DE OVEREENKOMSTEN VAN LOCARNO. De onderteekemng van de verdragen van Lo carno zal plaats hebben in de groote gouden ontvangkamer vanihet Foreign Office, die vroe ger reeds het tooneel is geweest van vele ge wichtige bijeenkomsten en plechtigheden, of schoon nooit van een gebeurtenis van zulk ge wicht. De plechtigheid zal te elf uur beginnen. Van te voren zullen tien bevoegde vertegexis- woor-Jqrers van de onderteekenende mogendhe den bijeenkomen om de volmachten der gede legeerden te verifiëeren. De onderteekening zal plaats hebben in het midden van de kamer op een groote rechthoekige tafel met een groen kleed. De Britsche delegatie zak aan het hoofd van de taiel plaats nemen. Baldwin zal aan de rechterhand van Chamberlain zitten. De an dere delegaties zullen in dezelfde volgorde aan de tafel plaats nemen als in Locarno. Van den linkerkant der Britsche delegatie te beginnen is die als volgt: de Franschen, de Tsjecho- Slowaken, de Polen, de Belgen, de Duitschers en de Italianen. Achter de tafel zullen diplo matieke vertegenwoordigers van de ondertee kenende mogendheden zitten.: de Britsche ge zanten te Parijs, Berlijn en Brussel, de leden van het Engelsche kabinet en de hooge com missarissen van de Engelsche dominions. Na de voorbereidende werkzaamheden zal ■de rechtskundig adviseur van het Foreign Of fice rapporteeren, dat de volmachten der gede legeerden zijn onderzocht en geldig bevonden. Chamberlain zal daarop voorstellen, dat de ge delegeerden tot het onderteekenen van de ver schillende verdragen overgaan. Het verdrag van Locarno of het verdrag van Wederzijd- schen Waarborg, zooals het officieel heet, zal door de gevolmachtigden worden gesigneerd in alphabetische volgorde van de Fransche na men hunner landen,. Baldwin zal het verdrag evenals Chamberlain .onderteekenen, die voor dit speciale doel een pen zal gebruiken in ideri vorm van een ganzeveer, die de leden van: 'de Britsche delegatie hem hebben geschonken. Iedere gevolmachtigde zal met zijn eigen pen teekenen, daar het usance is dat deze pennen als historische curiosa in de verschillende lan den worden bewaard. Van de onderteekening van; het verdrag van Locarno zal een. filmopname worden gemaakt. Dit is de eerste" maal, dat de onderteekening van een internationaal verdrag wordt verfilmd. Onderscheiding voor Chamberlain en mevrouw Chamberlain. De koning heeft Chamberlain, den minister van Buitenlandsche Zaken tot ridder in de Ordè van den Kouseband benoemd en mevr. Chamberlain tot dame van het Grootkruis in de Orde van het Britsche Rijk. (Hbld.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 5