Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Donderdae 3 December 1925 34e J art* g J. H. KEIZER. per 3 maanden f 1,15 Buitenlansch Overzicht Een goede Piano. Fa. P. Th. YPMA, Lsngest. Alkmaar. Vraagt Catalogus aan zonder verplichting Rechtzaken ITO, 143 mui, uuruu tl NIEU WE AlllGEOlJKER COURANT Des» uourani verscnijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. HifiU*.OTlCUa-UITttSVStt rui» a li t it i j tut tHiCUN: Tm 1— S re««li 78 et-, ilki rifil am IB ot. j &BQHHSIE1ITSFKIJ8 SUBKKL: Woordicharwoude. foitt letters if Tigoetten vordn aar plaatsruimte berekend. Brieve*' reahtatreeco dei üitsrevir" Nadruk verbaden- Het is wel meer gebeurd, dat jukt wannéér men meende iets bereikt te hebben, het nage oogd® doel plotseling zoo ver buiten ons be reik scheen, dat de mogelijkheid van bereiken, voorgoed scheen afgesloten. Het leven is wissel vallig en de mensch veranderlijk, en men moet daarom maar nooit te vast rekenen zelf3 op wat al binnen armlengte in ons bereik lijkt te lig gen. Een onverwachte plotselinge beweging van het leven en we rollen naar den anderen kant, waar we mijlen ver van het doel vandaan lijken Het kan ons voorzichtig maken en een beetje wantrouwig wanneer de menschen hoera roepen, omdat we ons dan jukt zo oduidielijk de zonder linge grillen van het leven herinneren. En wan neer dan ook te Londen de verdragen van Locar no geteekend zijtn, dan behoeven we daarom de legers en de politie niet af te schaffen en een licht mutsje op te zetten. Het k nog guur en overal blaast de ijzige wind van het, wantrouwen en de hebzucht. Dan past een dikke wollen muts, diie je ver over de ooren kunt trekken. Maar de lluitsch-nationalen trekken haar er wat al te ver over, zoo ver, dat ze niet hooren, hoe er toch een nieuw geluid - bedeesd en angstvallig nog en o zoo zachtjes boven Eiuropa begint te neuriën, dat de menschen verwonderd de Jucht inkijken en glimlachen als kwam de lente. De lente komt mkscnien nog niet, is er ten minste nog niet. Ver weg en dichtbij1, in China, waar de generaals elkaar en het chineesche volk doodvechten, in België, waar Walen en Eranchii- jons het niet velen kunnen, dat de Vlamingen dezelfde rechten krijgen ais zij en het minister Heymans kwalijk nemen, dat hij laat onderzoe ken, of de wettelijke voorschriften in zake da onderwijstaal te Brussel wel worden nageleefd, in leriand, waar Listermannen en Zuid Ieren el kaar het licht in de oogen èn het kleinste stukje land niet gunnen, overal heerscht nog de barre winter van het onrecht. ^En Duitschland zert, daarin hebben de Duitsch-qhtionalisten wel ge lijk, wordt nog niet als gèlijkberechtigde be schouwd en heeft zich nog te-bukken onder al lerlei onrecht. Maar is het daarom noodig, om, als „Der Tag" doet, te voerspellen, dal ie dag zal komen, waarop Europa in Vlammen zal staan en in deze vlammen het verdrag van Locarno, met d enamen der onderteekenaar3, zal opgaan Dood gaan we allemaal en ziek worden we ook wel en ongelukkig vaak. Dat is zeaerder nog dan dat de wereldi weer in vlammen zal ko men te staan, die ook het verdrag van Locarno zullen jverteren. Maar daarom komt men nog niet op de receptie van een gelukkig bruidspaar met de mededieeling, diat ze straks toch, en wie weet hoe spoedig, sterven móeten en van elkaar moeten gaan na verlerlei ziekte en ellende wel licht. Die twee jonge menschen staan vol ver wachting voor het nieuwe leven. Laat ze ver trouwen, dat hun verlangen bevredigd Zal wor den. Het vertrouwen zelf en het verlangen zijn cok wat waard, zijn krachten in het leven. Europa en de wereld verlangen ook, verlangen naar de lente en den eindelijken vrede. En dat verlange nis een kracht, die den vrede nader bij kan brengen. Maar wanneer de Duitsch-nationa- len nog op liet oogenblik, dat te Londen het huwelijk wordt ingezegend, ons met hun som bere voorspellingen verontrusten, dan glijdt er een donkere schaduw over dat verlangen, dit de kracht ervan dreigt te verlammen. Is dat het wellicht, wat de Duitsch-nationalen bereiken wil len? Zelf wenscheen ze dezen Erode niet, waarbij ook Duitschland offers moet brengen. Ze wrok ken nog altijd over de nederlaag en den vrede van Versailles. Wat helpt het? De lente van het' vorig jaar komt toch niet terug. Waarom zoudco we dan niet uitzien naar^ de nieuwe lente De Franschen doen het ongetwijfeld ook, nu een nieuw ministerie hun nieuwe hoop in het hart- geeft. Het ziet er nog altijld een beetje treurig voor hen uit. Ook Painlevé is over den finan- tiëelen warboel gestruikeld. Ein het is nog niet goed duidelijk, hoe die opgeruimd zal mooter) .worden. Wanneer men eenmaal achterop is ge- Vakkundig getoast en niet duur, desgewenscht op termijnen bij Ook bij wijze van proef in huur te verkrijgen. Reiskosten vergoed. raakt, dan is het oen heel karwei weer in te halen en op dreef te komen voor een volk zoo goed als voor een mensch. Bovendien willen de Franschen van het leven op een andere voet niet- weten, zoodat/ bezuinigen vrijtwel onmogelijk is geworden. Ze zullen het dus in de vermeerdering van hun inkomsten moeten vinden. Maar daarover kunnen ze het onderling zoo slecht eens wor den, dat de eene minister van finaritiën na den anderen en ten slotte een heel ministerie in het onderling krakeel van de beenen raakt. Painlevé gaf teveel aan de socialisten toe. Zullen Briand, die een nieuw ministerie on Ier onder zijn commando krijgt en Loucheur, die daar in. het departement van financiën beheert, aan de overzijde doen? Het ministerie zelf is niet meer naar rechts gericht. Ein dat maakt het wel "waarschijnlijk. Maar dan dreigt van socialistische kant gevaar. Eu al is dat gevaar niet rechtstreeks zoo acuut, de radicalen willen zich niet al te ver van de socialisten verwijderen. Hot cartel van de beide partijen, waarop zoowel Herriot als Painlevé steunden, is nu feitelijk verbroken. Maar de socialistische radicalen en een groot ded -Ier radioalen willen geen verbond met oentnyn of rechtsche partijen en moeten dus de socialisten te vriend houden. Zullen ze er in kuntien slagen om toch een financieel ontwerp tot stand te brengen, dat Frankrijk eindelijk uit den finan- cieelen warboel helpt. Maar Briand is een handig man. Wellicht dat daarom de Franschen weer nieuwe hoop in het hart voelen, en ie franc stijgt. Het is verstandig zoowel van de Franschen als van de franc. We zullen goed doen hun voorbeeld' je volgen.Het is ongetwijfeld de beste manier om de voorspellingen der Duitsch-nationalen te schand ete maken. VOOR, DEIN POLITIERECHTER, r Elen rcuzcstrop. De zaak tegen den Alkmaarschen handelaar, die gestolen lo6d had gekocht, werd heden voort gezet en rezen tegen den beklaagde zulke ernstige bezwaren, dat hij tot 4 maanden gevangenisstraf ter zake van opzettelijke heling werd veroor deeld. Een knecht met lange vingers. Een slagersknecht, thans te Beemster werk zaam, had van Februari tot Maart van zijn vroegeren patroon gelden, van klanten ontvan gen, zich wederrechtelijk toegeëigend. Het jon ge mensch stond heden voor die oneerlijkheden terecht en werd veroordeeld tot 2 maanden voor waardelijk met 2 proefjaren en de verplichting f82 schadevergoeding uit te keeren in termijnen aan den-benadeelden slager., Duur ruitje. Een boerenknecht uit Egmond binnen had zich op 18 October door een glasruit in het door den landbouwer Bommer bewoonde jperceel te ver nielen, te verantwoorden. Boer Bommer vond den steen in de voorkamer. Hij had ons ventje per fiets zien voorbij gaan en koesterde direct ip hem verdenking. De aardigheid kwam het jonge mensch heden op f 20 boete of 20 dageq te staan. Ze hebben hier 'n beetje hooger tarief dan bij het kantongerecht. Nog hooger getaxeerd. In het café ter Burg te Schoorldam, al we ar een geanimeerd kermisbal werd gegeven, vlogen twee foxtrotters elkaar in de zemelkleurige ha ren. Een der duellisten gebruikte een bierfleooh- je en aaide daarmede zijin tegenstandier op het hoofd. Dergelijke strijdmiddelen vallen" niet in den smaak van den politierechter en dus werdl deze plattelander hooger getaxeerd dan zijn voor ganger, di ealleen maar ruitentikker en geen koppensneller was en dientengevolge toi f 25 boete of 25 dagen veroordeeld, i Dial viel reusaelitig mee! Een jongmenseh uit Akersloot, ter kermis op gegaan naar Noord- en Zuidschermer, geraakte daar in 't nachtelijk uur- aan 't bakkelijen met eenige hem niet welgezinde andere kermisgas ten. Hij zag geen kans om ®r onder uit te komen en trok nu een mes, waarmede hij' een der aan vallers in den arm tróf en hem, zooals de vak term luidt, bloedend verwondde. Geëischt werd f 30 boete of 30 dagen, maar de politierechter, hoewel het gebruik van kortjan niet toejuichend, nam aan dat beklaagde uij^ zelfverdediging had gehandeld en sprak hem vrij. Een solied adres voor lotenverkoop. Een ingezetene van Bergen had zich belast met den verkoop van loten ten bat® van een voet bal vereeniging. De verkoop ging alsof 't gesmeerd was, maar de penningmeester wachtte tevergeefs op afrekening. Een kwitantie ad f 26.40, kwam met het teleurstellende achterschrift „gewei gerd" onbetaald terug. De onbetrouwbare Lten- debit ant werd heden wegens verduistering ver oordeeld tót 2 maanden gevangenisstraf onvoor waardelijk en tot betaling van f 26.40 aan den heer Konoelaar te vVormerveer. (Had ie ze maar!) Mondgevecht nut bovenharen. Een jeugdig echtpaar te Alkmaar werd naar hun oorueei gehinderd door het gestommel vah pandoerende bovenburen. Zij klommen samen .le trap op en hielden daar tegen de kaartende bo ven buurtjes ZQp'n bèleedigende predicatie, met al lerlei scheldwoorden gegarneerd, diat zoowel pa pa als mama ieder tot f 10 boete of 10 dagen werden veroordeeld. Diaar moet je voorzichtig mee zijh. Een gewezen colporteur voor de vermaarde stof zuiger Electro lux, tuans gepromoveerd tot too- neelmeester, Had zich zelf zoo'u nuttig instru ment opafbetaling aangeschaft, maar beging de domheid de stofslurper te verkoopen aan ee.o juffrouw te Koedijk, lang voor dat dit ia huur koop gekochte instrument zijn eigendom was. Met zoo'n vrijpostigheid wordt niet gesold en heden stond de gewezen bezitter van die stof zuiger terecht wegen3 verduistering. Hij werd voorw. veroordeeld tot 2 maanden en is verplicht aan de N. V. Eleot-ro lux te Haarlem f 165 te vergoeden. Dat is spijkers met koppen slaan. Dwaze begeerlijkheid gestraft. Twee landbouwers uit Zijpe, de gebroeders T- hadden zich uit louter hebzucht vergrepen aan de aardappelen, behoorende aan den landbouwer De Wit en zich een hoeveelheid wederrechtelijk toegeëigend. Hoewel de dadiers niet bepaald gun stig bekend staan, stemde hun oprechte bekente nis tot clementie en werden zjj ieder tot slechts f 30 boete of .30 dagen veroordeeld. Zijn mond le wijd open gezet. Een landbouwer te Schermerhorn kreeg ver schil van meening met twee gebroeders, die op zijn erf kwamen informeeren naar verloren ge raakte eënden. Hij1 hield zich da .rbij zoo weinig aan de regels der wellevendheid, dat hij! heden wegens eenvoudige' beleediging tot f 10 boete cf 10 dagen werd veroordeeld. Het laatste woord nog niet gesproken. Een scholier van de ambachts of landbouw school te Schagen stond terecht ter zake belee diging van den agent Flapper, die hij een onbe schoft woord zou hebben toegeschreeuwd. Bekl. verdedigd door mr. D. Sluis, ontkend bedoeld woord te hebben gebruikt. Hij heeft op het po litiebureau erkend oinllat op hem een zeker? pres sie is uitgeoefend. De beleedigde agent bleef bij zijn verbaal, maar 4 andere jongens van de vak school verklaarden weer als getuigen a décharge, ■dat het woord in casu niet was gebezigd,. Do officier hield, zich aan den verbalisant en vor derde f 10 boete of 10 dagen. Mr. Sluis pleitte vrijlspyaak op grond dat Flapper zich vermoede lijk heeft vergist. Er is hier een non liquet een onduidelijkheid, zegt pleiter. De politierech ter ,die niet over 1 nacht ijs gaat, waagde zich niet aan een beslissing, maar verwees de raak naar de voltallige rechtbankTres faciunt oollj- quim... 3 kunnen recht spreken... Huishoudelijke misère. Een gepensioneerd onderofficier te Helder stond terecht wegens mishandeling van den monteur of conducteur S. aldaar. Hij verdacht dezen me neer dat hij er de hand in had, dat zijn pleeg zoon er met zijin echtgenoote was vandoor ga- gaan. Gedurende een niet bepaald wetenschap pelijk onderhoud over deze teere kwestie, had de beleedigde echtgenoot den ander een slpg toe gebracht. In aanmerking genomen de omstandig heid, werd beul. tot f 5 boete of 'S dagen ver oordeeld. Dwalen is menschel ijk. Een bevroren vleeschslager te Alkmaar, die nogal eens door jongens uit de buurt wordt ge plaagd, meende op 28 Oct. dat de 13-jarige J. dB. hem weer voor den mal stond te houden. Verwoed sprong hij achter de toonbank naar vo* ren en diende den knaap een schop toe. Het bleek echter later dat de knaap voor zijn vader een ons rookvleeseh moest halen. De wat al te drif tige en voorbarige slager stond heden terecht- en werd veroordeeld tot f20 boete of 20 dagen plus 'n klant kwijt! ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. I Zitting van 1 Bieeembcr. Uitgeslapen klantjes. Twee aardappelventers Corn. D1. en Hendr. Sch. uit Alkmaar, stolden heden terecht wesrens oplichting van een landbouwer te Oude Niedorp, die zij onder voorgeven, dat zij aardappelen kon den leveren aan de P. H. Stichting te Egmond aan Zee,8400 kilo aardappelen a f 5 per 100 K.G. zonder geld wisten los te krijgen. Na de leverantie aan de P. H. Stichting zouden zij betalen. Daar echter die leverantie op louter fan tasie berustte, volgde ook geen afrekening en de aardappelenboer uit O. Niedorp mocht het toeval wel zegenen dat hij door tusschenkomst van de politie te Worinerveer weer 5700 nog onverkochte piepers terug kon krijgen. Ze had den trouwens de hcele partij, al verpatst aan zekeren Tummen. Beide beklaagden staan niet gunstig bekend' De politie houdt hen in de gaten en heeft trou wens al tegen deze onbetrouwbare handelslieden- gewaarschuwd in de plaatselijke bladen. De eer ste beklaagde is reeds eenige malen wegens op lichting veroordeeld. Hij was het die eenige ja ren geleden Pastoor v. d. Loos te Uitgeest er tusseben nam voor f2 5 die hiji beweerde nood'g te hebben voore een handkar. Hij stelde zicb toen voor als een nieuwe, ziekelijke parochiaan, hoewel hij woonde te Oterleek. D'aar beide be klaagden pertinent bleven ontkennen de leverar.- ti eaan de P .H. Stichting als voorwendsel t? hebben gebruikt om de aardappelen op creiiat los te krijgen, werd de verder ebehandeling uit gesteld tot a.s. week ten einde nog eenige nieuwe getuigen te 'hooren. Onverbeterlijke deugniet. De 23-jarige stoker H. J. M. te Helder, «Ho thans' vertoeft in de strafgevangenis te Haar lem, staa tnu weer terecht wegens oplichting van een ooihert costuum en 'n overjas, verkre gen op een sohijlnbaar door zijn achtenswaardige vaaer geschreven briefje. Het pak trok hij aan en de overjas beleende hij te A'd'am voor f10. Bekl. heeft zich van af zijin 16e jaar reeds aan strafbare feiten schuldig gemaakt. Alles is reeds beproefd, hem op het rechte pad te houden, maar tevergeefs. De justitie heeft eén aan het belacho- lijke grenzende clementie met hem gebruik!. Zelfs is hij' nog tot twee maal toe voorwaardelijk veroordeeld. Maar alles tevergeefs! Het geduld van den officier waè dan ook vol komen uitgeput en het mag niemand verbazen, dat hij heden 1 jaar gevangenisstraf voor dit onverbeterlijk jongmenseh vorderde. Nog meer op zijn geweten. Bovenbedoeld beklaagde stondi ook nog terecht wegens diefstal van twee rijiwielen, gepleegd in Sept. j.l. Een daarvan werd ontvreemd uit da vestibule van een bon-dsgebouw en het and-re uit de bewaarplaats bij het instituut van de

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1