Plaatselijk JSieuws lTit dun Omtrek Het Duitsch Nederlandsche Handelsverd r|t ST Buiieiilamt (Marine. Beklaagde verkocht deze fietsen aan een burgerwachter. Hij beweerde thans dat hij de rijwielen moest verkoopen voor een hem onbe kenden ^toker. Het was echter aan alles te mer ken, dat de beklaagde een onbeholpen poging deed om zie haan de gevolgen van zijn misdrij ven te onttrekken, doch de officier mat ook bier met de volle maat en vorderde opnieuw een jaar gevangenisstraf. Gevaarlijk handelsartikel. De brugwachter A. P. J. G. Meveneens te Helder, die van den vorigen beklaagde de twee rijwielen ver beneden de werkelijke waarde had1 gekocht, stond daarna terecht ter zake schuld- heling. De man had een der fietsen direct met 10 gulden winst van de hand gedlaan. Zijn verweer dat hij een naar zijn meening behoorlijken prijs voor de rijwielen had betaald' was geen beletsel voor den officier om tegen be klaagde wegens schuldheling f 100 boete of 10 dagen hechtenis te vorderen. Elen wonderlijk geknoei. Een 25-jarig handelsreiziger uit Bergen, C. v. d. B.., die zaken deed met een rijwielherstel ler uit Breezand, ontving van deze f 83.75 om te voldoen aan een firma te Leeuwarden die hem duchtig achter de veeren zat, ook kreeg die reiziger f 25 om af te schrijven op de per soonlijke vordering, die hij op den rijwielher steller had. Het bleek echter later dat de rei ziger het bedrag van 83.75 niet aan de firma nad overgemaakt en nu stond hij terecht ter zake verduistering. In flagranten strijid met de verklaringen van den rijwielhandelaar en diens vrouw, beweerde beklaagde nu, dat hij1 het ont vangen geld had gebezigd om de vordering van f67 die hij1 nog van zijn -cliënt te goed was, af te doen. Het restant had hij gezonden naar Leeu warden, gelijk met een verzoek om f 10 provi sie die hij nog had te vdrderen op die rekening van flen rijwwielhandelaar af te schrijven. De firma had echter met deze wijze van 'afrekenen geen genoegen genomen. Het ergste was echter dat de officier heden evenmin genoegen nam met deze manier om met een andermans duiten om te springen en tegen beklaagde ter zake verduis tering van gezegde f 83.75 niet minder dan f 100 boete of 100 dagen hechtenis vorderde. Ook geen aanbevelenswaardige methode. Een aardappelenhandelaar uit Beverwijk hod f 60 te vorderen van den in de eersite zaak ge noemden scharrelaar in aardappelen, puik best in de kook en als meel op de schotel, Kees O te Alkmaar. Hij had Kees al meermalen aangepompt maa r't bleef 'bij mooie beloften. Op 8 October maande v. d. 'Sch. opnieuw beklaagde tevergeefs aan zijn woning. Hij was expres met een a"to in gezelschap van zijn zwager Z. en den chaul- feurpakhuisknecht B. uit de Wijk overgekomen. Zij volgden O. naar een café waar hij ging bil jarten en daar pakte de woedende aardap'pelgros- sicr hem beet, smakte hem op den grond en met assistentie van Z. en B. ontnamen zij Kees O., die geen pap meer kon zeggen, diens portefeuille en gingen er met de ford als echte autobandieten vandoor. Onderweg werd de inhoud van d» met geweld geroofde portefeuille nagezien, doen het bleek dat er geen cent inzat. De geweldpleger? hadden dus geen oent gewonnen, maar wel zich 'n hoop ellende op den hals gehaald, d' ar het een ernstig feit was, Waaraan zij zich hadden schuldig gemaakt. Dit werd hun thans duidelijk gemaakt, toen zij heden terecht stonden. Het was hun geluk dat de beroofde ook geen schitterend- figuur sloeg en düs veel verzachtende omstandigheden wer den aangenomen, zoodat de officier zich bepaal de tegen Sch. f 50 boete of 50 dagen en tegen de twee handelaars ieder f25 boete of 25 dag<-n. De heer Corn. O, de beschadigde partij, dien de een civiele actie Du tegen beklaagde N. J. S. van 'f 20 wegens een beschadigde manchester jas en een engelsch overhemd. Bestrafte lichtzinnigheid. De 18-jarige Nel V. uit Medemblik, die ver oordeeld werd voorwaardelijk tot 2 maanden gev- wegens rij-wielverduktering en die de voorschrif ten verwaarloosde, werd heden aangezegd tot de voorw. straf ten uitvoer zou worden gelegd tot. welk doel zij direct werd gevangen genomen, trots tranen en gebeden. Opdat niemand zon worden ontsticht, gingen de deuren dicht. Een zedezaak tegen een Amsterdamschen ker misreiziger, die te Hoorn een dusdanig feit hadj gepleegd, werd met gesloten deuren behandeld. ZiULDiSCHARW OUElE. Het Socialisme. - In het lokaal van den heer P. Krajper weri vanwege de Vrijiz. Christelijke Jongeren B-mi de tweede der serie lezingen gehoudien. Als spre ker trad op de heer W. v. d. Vall van Heiloo met bovengenoemd onderwerp. Het was spr. een genoegen voor de V. C. J. B. dit onderwerp te behandelen. De definiti evan het socialisme luidt als volgt: „Socialisme tieet in het algemeen het streden om in de 'plaats van de bestaande samenleving een andere te stellen, waar de productiemiddelen in staat yan gemeenschappelijk eigendom zullen zijn. Te onderscheiden zijn ten eerste het collectivisme d.i. het socialistisch stelsel dat verlangt dat 'de productiemiddelen aan de gemeenschap zullen be- hooren en ten tweede het communisme, wat is het stelsel van gemeenschap van goederen en afschaffing van eigendomsrecht. Aan de han-d van de 'geschiedenis ging spr. na dat de Criek Plato reeds 427 jaar voor Christus, een systeem wilde opbouwen in drie groepen véi- deeld. Ten eerste de handwerklieden, ten tweede de wachters of krijgslieden en. ten derde de Priesters. De tweede groep zou een steun zijn, welke geen mijn en dijn zouden kennen. Plato was reeds voorstander van gelijke rech ten voor mannen en vrouwen. Bij de Romeinen, löü jaren voor Christus kwa men twee groote figuren naar voren n.l. de ge broeders Praicnus. Lij- constateerden dat de toe standen in en in rot waren. Ce boeren, de voort brengers der landbouwproducten, gingen gehukt onder^de macht van den geidanan. -Tiberius Graichus ontwierp een akkerwetmt- werp, waardoor de grond onteigend zou worden ten behoev evan de agrariërs. Beiden moesten hun strijd tenslotte met den dood bekoopen. In den tijd van Christus was er een volssstnm .van 4000 zielen, de Asseeérs, die zich geheel af gezonderd had. Zij- bezaten een gezamenlijk ver mogen pn een gemeenschappelijk dak. Geen en kel handwerk werd verricht dat wees naar strijd, geen oorlogstuig werd door hen gemaakt. Jezus' woorden zelve gaven getuigenis van naastenliefde, zegt spr. Hij kwam in opstand tegen de sjacheraars en kwam op voor de ver drukten. Vervolgens ging spr. een en ander na van de geschiedenis der Eransche revolutie, welke een groote sprong bewerkstelligd neeft. Toen werd de bourgeois verdrukt door ie adel en geestelij-kneid. De z.g. vierde stand ier r.g.. niets bezitters gaven hun leven voor die idealen maar verhregen hun vrijiheid niet. De Eranscnman Necker, bankier en staatsman, die zelf geen socialist was, kwam er toe te zeg gen, dat de burgerlijke eigenaren niets gedaan iiadden voor de burgers die niets bezaten. De voortbouwende denkbeelden der Fransche Revolutie zijn daarna treffend naar voren ge bracht door Saint-biemon die van meening was ■dat het eigendomsrecht aangetast behoorde te wor den, daar de machthebbers niet .op recht steu- ne,n maar op de bajonetten. Dit gezegde kan nelaas ook nog op onzen tijd toegepast worden. Na de pauze behandelde spr. de ideeëd van Robert Ownen, die zelf fabrikant was. De ontwikkeling van het kapitalistisch stelsel had het gevolg dat de kinderexploitatie toege past werd. Het ^platteland rondpm de fabrieks- eentra's werden ontvolkt door kindersterfte. Robert Ownen begon in eigen fabriek laags de weg der evolutie de arbeidsduur te hervormen. Owen ging verder en kwam er toe zijtn arbeiders goede en goedkoope levensmiddelen te verschaf fen. Hij legde hiermede de grondslag der Coöpe ratie. De groei der coöperatie-idee is tegenwoor dig op allerlei gebied te constateeren. Tenslotte behandelde spr. nog een paar stroo mingen, welke in verband staan met het socia lisme. n.l. het .anarchisme, dat beoogt de vrijt heid van het individu en het socialisme. Van Karl Alarx en Eriedrich Engels, die de miat- schappelijke omstandigheden scherp becritiseerden en daarbij organisatorisch te werk gingen, üok in ons. land is net socialisme tot de menschep gekomen, en het is na een menschengenerattei voor velen verstaan. Wij hebben in ons Laad. een die recht op kan staan, en die zichzelf wa penen kan met net geesteszwaard. Met een opwekking om te traonten iets te zijn in het leven, los van vooroordeel, eindigt spr. zijn rede. Hierna Werd nog eenige gedachten wisseling gehouden, waarna de voorz. met een woord van dank sloot. Spaans Jz. nu 'de notulen voor, welke goedge keurd werden. De voorz. deed mededeeling dat deze tweede vergadering wettig was. Daarna werden de ge wijzigde statuten artike"sgewijze voorgelezen en algemeen goedg. keurd. Ook het huishoudelijk reglement werd met enkeie kleine wijzigingen aanvaard. Niets meer van belang aan de orde zijnde, en 'de rondvraag niets opleverende, sloot de waarn. voorz. met enkele woorden van dank de vergadering. HEERHUGOWAARDi. Ingevolge onvoldoende opkomst van leien op de eerste daarvoor uitgeschreven vergadering, werd Maandag door de Boerenleenbank een twee de buitengewone vergadering gehouden voor Sta tuten-wijziging en de vaststelling van een huis houdelijk reglement. Na opening der vergadering eh lezing der notulen, werd de bespreking over bovengenoemde zaken door den voorz. ingeleid1. Eenige discussie wordt gevoerd over de uitbrei ding der bestuursbevoegdheden, over de herkies- baarheid van bestuursleden en denRaad vip Toezicht, doch de vergadering vereenigt zich ten slotte met het daaromtrent in de Statuten vast gelegde. Volkomen accoord gaat men ook met de bepalingen, welke een z.g. familie-regeering uit sluiten. Met algemeene stemmen wórden de ont worpen statuten door de vergadering aangenomen. Daarna gaat men over tot de behandeling van het huish. regiem., hetgeen artikelsgewijs glschierlt Opgenomen wordt o.a. de bepaling, dat de bor gen jaarlijks kennisgeving zullen ontvangen van den stand van het crediet waarvoor ze bo'rg zijio. Door enkele leden wordt een aanval gedaan op de boeteheffing bij het niet verschijnen ter al gemeen evergadering. Door het bestuur wordt met warmte handhaving van het stelsel bepleit Hiertoe besluit de vergadering, doch het bestuur ontvangt den wenk om bij verhindering de grens tusschen geoorloofd en niet-geoorloofd niet al te scher pte trekken. Nog wordt in overweging ge geven voor de vorige vergadering ontheffing van boete te verleenen. Bet bestuur is van oordeel, dat hiervoor geen reden bestaat, aangezien ieder wel weet, dat vor statuten-wij!ziging zdó trouw mogelijke opkomst noodig is. Door den voorz. wordt nog een vraag beant woord betreffende het recht van opzegging van borgtocht, door de borgen, een vraag omtrent dot de Centrale toegezonden saldibiljetten. Ook hei huish. reglement wordt in zijtn geheel aan genomen. Aanwezig waren 120 leden, ingekomen 2 vol machten. Nog wordt bepaald dat bij eventueel niet voldoening van boete zoo noodig door net bestuur krasse maatregelen zullen worden ge nomen. Hierna sluiting. Duitsche tevredenheid. In een opstel, dat de „Deutsche Allg. Ztg." wijdt aan de pas tot stand gekomen handels overeenkomst tusschen Duitschland en- Nederlaag treffen ons een paar opmerkingen. Sprekend over de nieuwe Duitsche invoerreeh. ten op fruit, groente, visch en kweekerij-produc- ten zegt het blad, dat een poging on/.erzijxlj die rechten voor onzen invoer in Duitschlanu verlaagd te krijgen van zelf sprak en dat Neder- land ook niet aarzelde in den vorm dier crediet verlenging een tegenprestatie aan te bieden, die voor Duitschland van waarde was. De zakni, die Duitschland in dit geval deed acht het blad voor Duitschland „recht gunstig", want de cor,, cessie die Duitschland deed door verlaging der tarieven beteekent economisch geen offer voor Duitschland, maar een verlichting van lasten voor zeer breede kringen. „Men moet dus erkennen rechtvaardigheids, zin gebiedt het dat ditmaal de Duitsche on- derbandelaars werkelijk een gelukkige hand heb ben gehad" zo obesluit het blad zijn opmerking over deze zijde van de zaak. Dat dat onze verwachtingen van 'de overeen- komst, niet hooger spant, zullen wij wel niet behoeven te zeggen. Het blad bespreekt voorts de verlangens van sommige takken van exportnijverheid in Duitsch- land, dié gehoopt hadden, dat voor hun artikelen een lager invoerrecht in Nederland zou kunnen worden verkregen, Dat ging evenwel niet zegt de „D. A. Ztg." want voor dezelfde artikelen eischt Duitschland een hooger ipvoerreöht. vendien zouden dergelijke eischen, naar men hoort, van Nederlandschen kant zeer onaangename te- geneisohen hebben uitgelokt in de kwestie der spoorwegtarieven voor het vervoer naar de ha vens." Dat die zinsnede juist zou kunnen zij'n willen wij-niet aannemen, nadat zoo kort geleden eerst de minister van Buitenlandsehe Zaken ons heeft verzekerd, dat zijn departement ten aanzien vaj dit vraagstuk diligent was. Als de bewering vu dé „D. A. Ztg." evenwel iets beteekent, dan be duidt ze dat onze onderhandelaars öp dit terrein niet met gerechtvaardigde Nederlandisehe verlan gens voor den dag zijn gekomen. Dat het blad zich verbeeldt, dat onze nijverheid voor het groot ste deel haar ontstaan dankt aan den wereldoor- log, bewijst reeds, dat het al zeer slecht geïnfor meerd is over de toestanden hier en zijn ver mi ning, dat wij ons maar in hoofdzaak bij den landbouw moeten houden ontbeert in verbaai daarmede elk gezag. (Hdbl.) Hoe treffend sluit hierbij aan het oordeel van onzen medewerker, de nschrijver der „(Stemming? beelden!" Z.e vorig nummer. (Red.) - BROEK OP LANGENDIJK. Aan het postkantoor uaroek op. Langendijk ea de daaronder ressorteerende huippostkantoren werd gedurende de maand November 1925 in gelegd f44y2.15, terugbetaald f 5013.18. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boek je draagt het nummer 895. - BROEK OP LANGENDIJK. V erloren een paarlmoer halssnoer. Gevonden een nikkeien horloge, een bos sieutels met slot. Inlichtingen bij den gem.-veldwachter. - BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere plaatsgenoot Dr. B.. Gemser, thans Ned. Herv. predikant te'Lutjegast (Gro ningen) is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de simietische talen en in de wetenschap van het Oude Testament aan het Transvaal Uni versity „Cellege" te Pretoria. Dr. Gemser werd geboren te Broek op Langendijk in 1896; hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Groningen in de theologie en in de semietische letteren en heeft zich, behalve op het Hebreeuwsch, onder leiding van professor Böhl, vooral ook toegelegd op de bestudeering van het spij kerschrift en van de Asyriblogie. Een jaar ge leden is de heer Gemser cum laude gepromo veerd tot doctor in de letteren op een proef schrift over „De betetekenis der persoonsna men voor onze kennis van het leven en den ken der oude Babylo'nieërs en Assyriërs." Het proefschrift werd ook in het buitenland als verdienstelijk werk aangemerkt* De heer Gem ser is thans leéraar in het Hebreeuwsch aan de beide Groningsche gymnasia. - BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van de coöperatieve boeren leenbank in het lokaal van den heer J. de Boer. De waarnemende voorzitter, de heer S. Wa genaar opende de vergadering met te zeggen dat hij dit met gemengde gevoelens deed. Ader- eerst daar de voorzitter verhinderd was wegens de plotselinge ongesteldheid zijns vaders, en x ook door de afwezigheid van den kassier, die zich aan een oogenblikkelijke operatie moest onderwerpen. Hopende dat zij wederom spoe dig leerstellen mogen, achtte de voorz. te spre ken namens de gansche vergadering. 1 In 'de plaats van den kassier, las de heeJc - OUDE NIEDORP. De coöperatie „De Tijdgeest" van Wipkel hield alhier in het café van den heer Balk gis teravond een vergadering, waarin de Directeur dier vereeniging den toestand van „De Tijd- geest" uneen zette waaruit bleek dat die gun- stig was. De aanwezigen werden onthaald op koffie en thee, ja zelfs werd koek rondgedeeld en den heeren sigaren gepresenteerd. Het ge heel werd afgewisseld door radiomuziek, zoo- dat het een gezellige avond was. Jammer, dat de opkomst niet grooter was, de oorzaak hier van was wel de slechte wegen. I - OUDE NIEDORP. I Wegens niet aannemen der benoeming als hoofdingeland der banne door den heer P. Steur, zal op Woensdag 16 December a.s. een nieuwe stemming voor hoofdingeland plaats hebben. - SINT PANCRAS. Gevonden voorwerpen een haaren broche met afgezette goudpunten. Inlichtingen ter secretarie. KAMER VAN KOOPHANDEL HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Tot leden der K. v. K. voor Hollands Noor derkwartier zijn voor de afd. klein bedrijf, de aftredenden herkozen. In de plaats van den heer G. Nobel te Lutjewink^werd gekozen de heer B. G. G. König, te Schagen. Binnenhuid DE FORENSENAANSLAG VAN DEN EX-KROONPRINS. Voor den Raad van State, afd. voor de Ge schillen van Bestuur,' is gisteren rapport uit gebracht inzake het beroep van het Gemeente pestuur van Wieringen tegen het besluit van Ged. Staten van Noord Holland, waarbij de door genoemd gemeentebestuur aan den ex- Kroonprins van Duitschland opgelegde foren senaanslag is vernietigd. Geen der belanghebbende partijen was ver schenen. DE MISLUKTE KABINETSFORMATIE Mr. Marchant heeft in druk doen verschijnen het gehe'ele verloop van de hem door de Ko ningin verstrek:e opdracht. Het stuk bevat de door mr. Marchant aan dde leiders der R. K. en S. D. A. P.-fracties gerichte brieven, als mede de daarop door hem ontvangen antwoor den en eindigt met de mededeeling, dat de hr. Marchant naar aanleiding daarvan aón de Koningin heeft medegedeeld, tot zijn leed wezen de verstrekte opdracht niet te kunnen aanvaarden. DE OVEREENKOMSTEN VAN LOCARNO. INDRUKKEN VAN DE PLECHTIGHEID Ter aanvulling van de officieele berichten over de onderteekening van het verdrag van Locarno dient er op te worden gewezen, dat zij, die als toeschouwers bij de plechtigheid aanwezig waren, duidelijk den indruk kregen, dat het hier geen louter formeele handeling gold, doch dat met groote hartelijkheid van alle zijden de eindstreep werd gezet onder een historische ontwikkeling,, welker beteekenis alle betrokken partijen ten volle beseften. Van Brit- sche zijde stond men er ten zeerste op, de wel willendheid tegenover de gasten tot het uiterste door te voeren. Gedurende de geheele plech tigheid, die een uur en een kwartier duurde, werd uitsluitend Fransch en Duitsch gesproken uitgezonderd Baldwin's, slotwoorden, hetgeen voor Engeland een ongewone gebeurtenis was. De Duitsche gedelegeerden werden bij hun binnenkomst buitengewoon hartelijk ontvangen en op de perstribune waren voor de Duitsche journalisten plaatsen op de voorste rijen be schikbaar gesteld, terwijl vertegenwoordigers van belangrijke Engelsche organen zich we gens plaatsgebrek met staanplaatsen moesten behelpen. De redevoeringen der Duitschers werden door allen, die de taal machtig waren, met groote aandacht gevolgd en uit de vriendelijke wijze, waarop minister Chamberlain op de ver schillende passages reageerde, bleek dat hij vorderingen in het Duitsch heeft gemaakt. Op straat werd de Duitsche delegatie bij aan komst en vertrek door het publiek begroet. Storm en sneenw. Zuid-Italië en Sicilië zijn door zwaar wei geteisterd. De laatste dagen der vorige wee* werden reeds onweer en storm gemeld, die Zon dagnacht tot een cycloon zijln aangegroeid, ver gezeld van hagelslag. Be zee tusschen Sicilië en het vasteland van Italië tot aan de golf vn» Napels werd door springvloeden zóó opgezweept dat door de golven aan de kust alles werd ver nield, wat binnen haar bereik kwam. De spoor weg-. telegraaf- en telefoonverbindingen werden verbroken. Het ergst sdhijbt het bij Reggio di Calabria gelegen Bagnara di Calabria te hebben geleden- Alle verbindingen zijin verbroken; de huizen zija door den storm weggevaagd; boomen werden ont worteld; al levensters vernield. In den na Ti- ging ook het electrisch licht uit. De bevolk ie' vluchtte in paniek uit de huizen, die dreigden tz worden weggespoeld. De geheele visschersvUn- werd tegen de rotsen te pletter geslagen. huizen werden weggespoeld als leege kisten. In Pagli is, naar wordt gemeld, vrijwel de geheele oogst vernield. Eveneens komen prnntige berichten uit Monteleone. Uit de kleinere plaat sen tusschen de groote centra ontbreken aHe °a' dere berichten. Vastgesteld is, dat de zee op i Bomaaige punten 1É0 M- diep, het land ie binnen' 't-jammer, ouwelui, zijden ook steld heeft waar moei zij is ove der gesprc verstandig ï.w. z. de sehoonmoe af. Het 1 internatioi De Eng beweging trekking peh, onhai moeders. De Frar pen, die 1 frivole vj fers en Tn Duit professor der het ir liefde is c sleutel en De Ital: geestelijke maal niet den profe Het me heeft om ergste doe door de e stijven Eu whisky is slechtsoort sehoonmoe De scho pen ontge 'ionale en de allergy feit, dat san hun 1. lm veel verst jaar 300C vaart. Ee William 1 geopend 3000 bele Tn 3O0C mensehdor sehiedt, v zal er get- voedsel z 3000 zal t 2elfjg wai

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 2