purol' Van alles en noir wat Gesprongen Handen ruwe huid jSjP Per Telefoon gedrongen tnflen men bedenkt, dat 4e geteld- telde streek zeer dicht is bevolkt, moet men vreezen, dat' een groot aantal mensonenleveaa is verloren gegaan. Ook Messina is opnieuw geteisterd. Niemand jn deze stad kan zich een cycloon van zulk een; kracht herinneren. Ook hier hebben de houten ge- kouwen bijzonder geleden. Talrijke mensohen zijn door steenen en dakpannen gewond. De elektri sche geleiding werd verbroken, zoodat ,de stad [n het donker lag. Ook de kabelverbinding met ket vasteland is verbroken en het verkeer met peggio is onmogelijk. Terwijl de kleinere schepen tijdig in de ver schillende havens beschtftting hebben gezocht, tevond zich een aantal transatlantische 'stoom schepen biji het losbarsten van den cycloon nog op zee. De Amerikaansche boot „President Sere [iel" trachtte driemaal tevergeefs die haven van Napels binnen te loopen. Ernstige verliezen aan mensohenlevens worden niet gemeld. In het Oostelijk deel van Sicilië moet vrijwel de geheele sinaasappeloogst zijln vernield. Bovendien wordt een koudegolf gemeld. De tem peratuur daalde te Rome en Napels tot 4 gr. seneden nul. Te Milaan werden 2 personen dood gevroren op straat gevonden. In geheel Zwitserland is de temperatuur zeer ;aag. Het blijft nog sneeuwen. De stations van iraubunderland, Oberland en Bern hébben ree dis eèn sneeuwval van 30 a 50 c.M. vastgesteld. Op de Jungfrau heerseht een. koude van 9 gr. onder nul. Tengevolge van een wolkbreuk en een hevi ger. storm zijn bijna alle telefoon- en telegraaf draden in Madrid' vernield. De verbindingen van Madrid met het buitenland, de Noordelijke pro vincies en eenige Zuidelijke provincies waren dientengevolge verbroken. De treinen hadden veel «rtraging door de schade aan de spoorlijnen, lie versperd waren door de telegraafpalen eD draden. Er woedt een hevige' storm op de Fransje jknst. Een visschersvaartuig van Douarnenez is verongelukt; de zeven opvarenden zijin verdron ken. Te Melbourne is door een wervelwind een'Ier masten van het voornaamste radio-station ver nield. Uit verscheidene plaatsen van Australië worden voorts scheepsongelükken gemeld, die men schenlevens hebben gekost. Biji de opening van hel zeilseizoen op Zaterdag, sloegen van een jacht drie personen over boord en verdronken. Stormen en wolkbreuken. De laatste twee dagen is de westkust van Florida geteisterd .door geweldige stormen en wolkbreuken. Te Tampa zijn vijf personen ge- i dood en velen gewond, terwijl in andere ste den aanzienlijke materieele schade is aange- richt. Nadruk verboden. Eert uw vader en uw moeder! Dit gebxl, get geven in het Mozaïsch tijdperk, geldt ook nog voor onze dagen. Etn dat is te loven. Toch is >jammer, -doodjammer, dat de wetgever de schoon ouwelui, althans de schoonmoeders, van weers zijden ook niet als voorbeeld van vereering ga- steld heeft. Wijl vragen u in gemoede: wanneer en waar moet een schoonmoeer het nu niet ontgelden zij is overal en ten allen tijde het onderwerp Ier gesprekken en het mikpunt der spotters. On- rerstandigen, zegt ge. Toegestemd, maar 't euvel, iw.z. de goede hoedanigheden van een lieve schoonmoeder te miskennen,, neemt eer toe dan^, af. Het kwaadspreken over zoo'n familielid is internationaal. De Engelsche pogingen om de lachspieren in Weging te brengen, hebben biji voorkeur bei- trekking op zoenen, onfortuinlijke weddenschapt peh, onhandige golfspelers, dronkaards eu schoon moeders. De Franschman laat het liefst lachen om grap'- pen, die betrekking hebben op soldaten, minnen, frivole vrouwen, Duitsche toeristen, staatsluci- fers en ook schoonmoeders. Tn Duitsehlan-d komt vooral de traditionele professor voor, die zijd parapluie vergeet, ver der het meisjeshart, dat voor Herr Leutnant in liefde is ontvlamd, de pantoffelheld zonder huisl- sleutel en... de schoonmoeders. Italiaan geeft de voorkeur aan welgedane geestelijken, dameshoeden, en ja, het is nu eeni- niet anders volgens de classificatie van den professor, ook aan schoonmoeders. Het meest goedlachs is de Amerikaan. Die heeft om zoo te zeggen overal pret om, maar 't ergste doet hij het over een armen drommel, die door de een of andere rust is verpletterd', den stijven Eingelschman, de limonade, die eigenlijk whisky is, over de Italiaansche orgeldraaiers, j sleehtsoortige auto's en.... de Amerikaansche De schoonmoeders moeten het dus in alle grapf- )en ontgelden; voor de ontwikkeling van de na- ionale en internationale mop is zij derhalve van de allergrootste beteekenis, afgezien nog van het feit, dat alle heeren der schepping op één na sen hun schoonmoeder veel te danken hebben 1. Intusschen is de nieuwe wetenschap haar yeel verschuldigd. Mogelijk dat om en bij het jaar 3000 deze dames meer erkenning weder vaart. Een zeer geleerde Heer, Professor John William Gregory heeft prettige vooruitzichten geopend voor de dames en heeren diie het jaar 3000 beleven. Zijln prognose komt hierop neer* Tn 3000 is de aardbol overvuld, wanneer bet tensehdom zich in dezelfde mate als thans ge schiedt, vermenigvuldigen blijft. Het jaar 2050 zal er getuige van zijln, dat de aarde juist genoeg voedsel zal opleveren voor haar bewoners. In ^00 zal er echter geen voedsel genoeg meer zijin. wanneer alle «nvruchtbare gedeelten der aeffte productief gemaakt WordenNoord!- en Zuidpool in lusthpven veranderd, dan nog zal er voor 700 milliard menschen geen bestaansmoge lijkheden zijn. Natuurlijk zal er een woningnood ontstaan, waarbijl die van 19141920 nog maar kinderspel is. De heer John William Gregory voorspelt te vens dat er tussohen de blanke en gekleurde ras sen een strijd op leven en dood zal ontstaan. Mochten de Kaukasische rassen zich met de Eu- ropeesche vermengen, dan beteekent dit do on dergang van Eiuropa. Zooals Portugal onderging, toe nzijn bevolking zich vermengde met de kleur lingen der Koloniën. Wij niet, maar de ongelukkigeg die het Jaar 3000 bereiken, hebben eerst het recht te spreken over den goeien ouden tijld Eilacie, daarom niet getreurd, na ons den zond vloed. De Heidelbergsche hoogleeraar Niebergall ver haalt in zijd'boek over „Persoon en Persoonlijk heid" van den man, -die zijin pijpje opstak aan de smeulende asch van zijln verbrande buis en daarna weer plannen maakte voor de herbouw. En met die eene daad van zijn pijpje opstellen verheft hij zich ineens boven de ellende van zijn lot en hij wordt on3 als een wij3 en verheven man geteekend. We hebben te kiezen in ons' le ven. Wie op de scherveD -van 't voorbij-gegane geluk blijft staren gaat ten onder. Als de' zon in het Westen is ondergegaan komt ze in het Oosten weer op, zegt een oud spreekwoord en wie bij alle tegenspoed 't oog op de toekomst gericht houdt, zal vooruil komen. Een eenvoudige Volendammer heeft -dit bewezen. Toen de fris- sehe vroolij'ke „Krieg" een paar jaar aan den gang was zwalkte Hein, zoo heet de held van het verhaal, op zee. 'Op een dezer tochten bleef hij in Ca-lifornië achter. Na een leven vol avonturen, wist hij zich op te werken tot caféhouder in New York. Dit moet in het drooggelegde Ame rika een zéér winstgevend baantje zijn! „Hij is met het stoomschip „Volendam" naar Holland gekomen. Dit snoepreisje naar Vol'en- dam kost hem wel f 1000, maar hij heeft veel meer „op zak", aldus vertelt men te Volen'ic.m. Fabelachtige bedragen heeft „de Neef uit Ame rika" verdiend. Geen wonder, dat 't geheele dorp het Koof-.? op hol is gebracht. Een ieder is vol van de avon turen vain 'de populairste man van Volendam, bijgenaamd „de Centen-slokker" en van zijn yrij- gevigheid. Speciaal in de café's geeft de popu laire man blijken van zijn gulheid. Wanneer Hein er is, loopt ieder café vol. Eén der caféhouders moet zelfs dezer dagen extra personeel gerequi- reerd hebben! Tijdens een uitvoering te Volendam deed1 od een avond het gerucht -de ronde, diat de „Centen- slokker" in de zaal aanwezig was, wat de geheele zaal bijkans in opschudding bracht. Gelukkig- bleek het slechts de broer van de „beroemdheid"' te zijln, zoodat het „incident" spoedig geëindigd, was. Van verschillende zijden vertelt men dat eeni ge Volendammers met hem naar Amerika willen vertrekken, om eveneens rijk te worden. Zóó zijn sind de ontdekking dier nieuw*, wereld in 1492 door Columbus, veler oog-^n ge richt geweest op Amerika. Het Amerika van 433 jaren geledén, zooals dit zich aan Columbus en zijn tochtgenooten vertoonde, n.l. een lage, zandige kust, m t armzalige Indianenhutten, zijn. eenzame prairies en eindelooze wouden, biedt hu een geheel ander aspect. Want dat is wel het wonderbaarlijkte in de ongelooflijke snelle ontwikkeling van Amerika, da thet in 'iets meer dan 400 jaren zich heeft opgewerkt van fantastich goudland, doelwit van Eairopeesche avonturier, tot een echt goudland, waarheeit het goud der oude wereld1 stroomt in steed breeder stroomen. Eeuwen lang was Ame rika een wingewest, waaruit Spanjaarden, Portu geezen, Hollanders, Engelchen en Fransehen haal den wat er slecht te halen was, eeuwen lang heeft men de Nieuwe Wereld uitgeplunderd, uit gebuit, zonder zich in 't mifist te bekommeren om de rechten der inheemsche volkeren, die men onmeedoogend uitroeide. En toch is dat zelfde Amerika gegroeid tegen de verdrukking in, toch speelt het than3 de eerste viool in hét wereld con cert, neen, sterker nog, treedt het op als dirigent van dat concert. Wie kan zich permitteeren een. Caillaux, een vertegenwoordiger van het zege vierende Frankrijk uit den wereldoorlog, naar huis te sturen met de boodschap, dat men van zijp voorstellen niet gediend is? Wie kan verre bïii'ven van een confe'rentie te Locarno, welke feitelijk een voortzetting is van het werk door den Amerikaan Dawes aangevangen? Wie houdt zich afzijdig van al het gemodder en gemier in oud-Europa en wiens schaduw ligt toch dreigend ever alle landen der oude wereld? Amerika,steeds weer Amerika. Als zoo'n rijke Amerikaan, 'n goudvinkje zcu 'n Jordaner zeggen, eens naar 't oude Evrópa oversteekt, rekent hiji op 'n flinke reissoro. On langs maakte de Amerikaan dr. Keshishian, in gezelschap van zijln vrouw en kind, een vaeanfie- rei3 door Europa en was op weg van Ltmden naar Parijis. In den trein kreeg men gezelschap van iemand, die zich voorstelde als een .groot Australisch veehandelaar. Hij' bleek ee gezellig causeur, die ook in de Fransche 'hoofdstad de vacantiègasten bleef vergezellen. De vorige week werd op uitnoodiging van den veehandelaar, nog een vriend, die pas ee nerfenis van 300.000 dol- lar ontvangen had, naar 't hette, in den gezelli- gen kring opgenomen. Toevallig kwam het gesprek op dea Fransehen wisselkoers, en zoo langs hun neus weg merkten de twee vrienden op, dat het nu juist een geschik te dag was om Amerikaansch geld >m te zetten in francs, omdat het Fransche muntstuk stel'Ug rijzen zou. D'e dokter had er wel o-ren naar, en tong met de twee vrienden naar een bankkantoor l»n verzilverde cheques ter waarde van 60.000 francs. Op 'den terugweg stelde Vle Australiër voor in een klein café wat te gebr liken, waarop de dokter inging. Hij had al zijn géld' in den zak van zijn regenjas en zat naast de twee vrienden op de bank in het café. Na kortea tijld excuseer de 't tweetal zich dringende bezigheden j maar zeven uur zouden zij weer present zijn I voo rhet diner. Toen de dokter even later zijn jaszak onderzocht, was al het geld verdwenen. Natuurlijk waren de vrienden om zeven uur niet aan tafel. D'e ambtenaren van den veiligheids dienst, bnmiddellijk van het geval in kennis ge steld, meenden, dat het hier een befaamdie inter nationale bende betreft, die al sind3 jaren op Amerikanen opereert. Ook wij kennen dit slag vaD lieden, geboren I op eigen erve, opereerend op 't vaderlijk erfdeel. Zoo'n inheemsche gladjakker heeft deze week voor de Amsterdamsche rechtbank terechtgestaan. 'tWas een 38-jarige man, zekere Lijster, die niet voor 't eerste het beste strafbare feit gevier- schaard werd. Hij reisde het land af en wist van talrijke menschen, meest bankiers en advocaten, met al lerhande praatjes kleine bedragen tot f -10 „ter leen" te krijgen. Bij het kamerlid Abr. Staalman had hij zich uitgegeven voor een broer van diens collega BrPat Hij zeide eenige verteering m in café Poten te hebben gemaakt, maar geen geld bij zich te hebben. De heer Staalman leende den man f 10, in de hoop het spoedig terug te ontvangen. Bij een Amsterdamscb advocaat vervoegde de man zich in de kwaliteit van veekooper. Hij had- koeien gekocht, maar had1 er één koe bij' ontvangen, die mond- en k auwzeer had. Nu ver zocht hij den advocaat schadevergoeding voor 'hem te eischen. Daaj bij1 vroeg bij alvast f 10 voorschot, omdat hij al zijn geld uitgegeven had bij den koop van koeten. Ook de portier van de Incasso Bank was er voor eenige guldens ingevlogen. De Lijster had het eigenlijk begrepen op de directeuren van de bank, maar toen die afwezig bleken, tia! hij' den portier maar het geld afhandig gemaakt. In dit geval was hij een veehouder uit S'rijen, wien men in een café zijn portefeuille met geld ont rold had. Ite getuigen verklaarden uitvoerig hoe zii' ex ingevlogen waren. De heer Staalman verklawle 'neg, lat De Lijster zich bijzender voor zijn wo ning interesseerde. Hij vond"haar wel aardig, maar erg klein. Hij zelf bezat vele hectaren grond. Ook werd den heer Staalman een lekker kaas je leloc-Td, dat tegelijk met het geld vers'tuurdi zou worden. I Den portier van de Incasso-Bank had hij voor- i gespiegeld dat hij een rekening-Courant had op 1 het bijkantoor van de bank te Dordrecht. Hij had 1' 10 noodig voor de reis naar zijin woonplaats. Drie jaar was de eis.h maar de beklaagde die dit wat „somber" vond, vroeg een lichtere straf. 'tis met groote heeren slecht kersen eten, de bónfd'ge bom- te Weerselo moet dit met scha en schande ervaren, 't Vorig jair werd de man aangesproken door een coöperatieve Vereeniging tot betaling van f 40, als bijdrage in het tekort der vereeniging. Hij weigerde te betalen, ook teen hij daartoe veroordeeld werdi. „Men kon hem toch niets maken," beweerden zijln raadgevers. Desondanks werd er beslag gelegd op zijln bce- renplaatsje. Dit voorjaar werd het plaatsje door een notaris publiek verkocht. Ito kooper vorderde daarop zijn eigendom op met het gevolg, dat de vorige week de inboedel, het v ee, de landbouwproducten, kortom ae ge- 'heele inventaris door een deurwaarder uit Almelo op den openbaren weg werd verkocht. Eln dat alles om f40, di ede boer best had kunnen be- len! Be verzenen tegen de prikkelen slaan is af 1 te keuren en eon goede raad in den win dl" slaan verdient evenmin toejuiching, te meèr als men j zelf de man is, die do. klappen krijgt. Een landbouwer van Rouveen wilde te Zwolle dezer dagen telefoneercn. Hij ging daartoe naar het telegraafkantoor; de juffrouw aan het loket vr >eg hen,'wat hij wenschte, zocht het nummer op en verwees den ts>er naar de cel. Vooraf had laatstgenoemde haar te kennen gegeven dat hij heo igoed wist hoe teleteneeren in zijn werk gaat. Toon de boer in de oei was, begon hij aan hét t(*.stel te draaien wel ruim tien minuten. Nadat hij' eon poosje gepauzeerd had, begon hij met een krachtige s?em in de buis, die bestemd is, om aan te luisteren, te roepen: 56781, wel twintig keer er elkaar. Toen hij' geenge- l oor kreeg, dacnt hij, dat de draad geknapt zou zijn. Nadat hij aan zijn verplichtingen had vol daan, vercrak hij'. 'OndertrouwdJille Theodoras Koor email, te Haarlem en Mananie Christina Schakel. Jan Dalenberg te AJ onaar en Cornelia Albei- tina de Puijper. Getrouwd: Teunis Kosten te Zijpe en Aaltje Selhorst. Overleden;: GeertjJonker 42 jaar, e ent ge noot e van Nico laas van Assem. Gemunte SIMT PANCRAS. (Ingeschreven over do maand Novembe-.) Geboren: Maartje, 'dochter van Simon Duif eD Neeltjè Wonder. Gehuwd en overleden: geerie. Gemeente BROEK OP LANGENDIJK. (Ingeschreven over do maand November.) Geboren; Hilletje, dociiter van P. VLser en van A. Glas. Jan, zoon van T. van dor Plas en van D. Dekker. Neeltje, dochter van G. Blok ker en van J. Geluk. Pieter zoon van J. Voort huizen en van N. Oly. Ondertrouwd: G. Keizer, oud 25 jaar, rijks ambtenaar wonende te Kerkrade en T. Sjoerdsma, oud 25 -jaa Getrouwd: D. Vriesman, oud 21 jaar, schip per, wonende te Zijpe en M. Slot, oud 21 jaar. Overleden: Willem Balder, oud 90 jaar, we duwnaar «van Trijntje de Geus, overleden. Gemeente OUDKARSPEL. (Ingeschreven over de maand November.) Geboren: Christina, dochter van Cornell;; Bakker en Geertruida Bossen. Grietje, dochter van J. van Hout en Grietje Kaptein. Gerrit, zoon van Jan Swager en Maartje Koordës. Maartje, dochter van Jacob IJfs en Neeltje. Reinoutje Klomp. Huwelijksaangiften: Dirk Bakker 24 jaar en Albertina Stam, 20 jaar. Huwelijken: Johannes Leek 22 jaar en Ca- thrina Kos 25 jaar. Overleden: Maartje v.d. Sluis, oud 47 jaren, echtgenoote van Pieter -Moeijes. Doos30-60-90dTube80d BijApoth.en Drogisten Marktberichten - LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 2 December. 67000 kilogram roode kool le soort 4.6.-10, idem 2e soort 1.60—2.60. 22300 kilogram gele kool le soort 2.60—3.80, idem 2e soort 1. 1.90. 18300 kilogram denen 1.50—3.70. 1025 ki logram uien 6.30. Grove uien 5.30. Drielingen 5.10. 3025 kilogram peen 4-èO—4.80. 3 December. 73200 kilogram roode kool le soort 2.50—6.00, idem 2e soort 0.90—2.20. 41600 kiiogram gele kool le soort 2.50—4.40, idem 2e soort 0.00 —2.20. 18300 kilogram denen 1.30—3.50. 6050 kilogram uien 5.80—6.60. Grove uien ë.40-- 5.70. 1600 kilogram peen 5.10. - DEN HAAG (V.D.) 3 Dec. - Naar wij vernemen heeft Dr. De Visser, \oorz. der frac tie der Chr. Hist. Kam er club z:ch hedenoch tend op reis begeven naar 't Loa om ter au diëntie bij de Koningin te wordeiii ontvangen. - NOORDERMARKTBOND. 2 December. 152800 kilogram roode kool 2.20—6.40, idem doorschot 1.804 50. 20200 kilogram gele kool 2.40—3.80. idem doorschot 2.90—3 20. 47200 kilogram deensche witte kool 2.10—3.40, idem doorschot 1.50—1.90. 3 December. 1400 kilogram uien 6.—. Drielingen 6.60. 159200 kilografn roode -kool 2.10—6.60, idem door- schot 2.=5.—. 13000 kilogram gele kool 2.70 -4.60, idem doorschot 1.80—2.70. 47400 kilo gram deensche witte kool 2.20—3.60, idem dooi schot 1.70—1.80. 1500 kilogram kroten 2.60. 2200 stuks bloemkool, le soort 9.10. WARMEN HUIZEN'. 1 December. Roode kooi le soort 2.20—4.10. Gele kool 1< soort 1.40—3.20, idem uitschot 1.30—1.40. Bl.- koo! 2e soort 4.80. Aanvoer 3000 kilogram roode kool, 2600 kilogram gele kool, 160 stuks bloemkool. 2 December. Roode kool le soort 2.5.80, idem 2e soor; 1.90—2.20, idem uitschot 1.302.20 Gele koo! le soort 2.2.20 idem 2e soort 1.401.60. idem uitschot 1.20. Deensche witte kool le- soort 1.70—3.20. Aanvoer 23300 kilogram roode kool, 84Ü0 kilogram gele kool, 1870P kilogram deensche witte kool. LONDEN.^- Een telegram uit Bordeaux aan de „Daily News" meldt, dat er een on bloedige omwenteling in Spanje zou hebben plaats gehad; Hef bestaarde gezag is door een civiele regeering vervangen. Burgerlijke M md Gemeente SCHQORL, (Ingeschreven over de maand November.) Gefcoren: Gijsbertus Petrus, zo an van Petrus Joseph Stam en van Catharina Jhlendrike Qry. - ALKMAAR. 2 December. Spruiten 10.24.— per 100*kg. Groene koo! 2.10—5.60 per 100 stuks. Bloemendalerkool 2 3') 5.80 per 100 stuks. Roode kool 2.^—5 70 per 100 kilogram. Gele kool 1.9Ö—4.20 per 100 kg. Wortelen 10.50—10.90 per 100 bos. Uien 5 10— 7.30 per 100 kg. Boerenkool 1.60—5 40 per 10!) stuks. Andijvie 0.90—3.60 per 100 stuks. Wit lof le soort 37.-44 idem 2e soort 22.- —28.— per 100 kg. - BOVENKARSPEL. 2 December. Bloemkool le- soort 12.70—19-60, idem 2 soort 6.5010.80, idem 3e soort 0.902.90'pc 100 stuks, aanvoer 189C0 stuks. Roode koe! 1.90—3 20 per 100 kg., aanvoer 4200 kg.; gele kool 2.20—2.90 per 100 kg., aanvoer 1600 kg. Witte kool 0.30—0.80 per 100 kg., aanvot 5800 kgt

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3