si Ijsvermaak Dinsdag 8 December 1925. '84e 1arra g longatien g] Stemmingsbeeld op de Broekerveiling geeft ruwe huid Uit den Omtrek NIEUWE LAEEDIJKEii C0ÜRAHT {Nadruk, ook met vermelding van de bron, verboden.) Dezer dagen bladerde ik eens in de oude notu len van de eertijds zoo vermaarde „Naamlo.ze Vereeniging van Tuinbouw en Handel, kortweg de „Naamlooze" geheeten. En daar deed ik een zeer eigenaardige ontdek king. De in 't voorjaar van 19U0 opgerichte koopliedenvereeniging „D|e Koophandel" had een missive aan de Naamlooze gezonden, heet 't in die notulen. Dus i3 onze „Koophandel" vijf en twintig jaar oud, beleeft ze haar zivleren jubileum, zojiler dat we daar iets van gewaar werden. Gait nat nu maar zoo? En dat alles op een droogje, zon der olifant, fanfares, redevoeringjen en wat an ders in soortgelijk geval mode is. 'k Stel mij voor, dat op de eerstvolgende verga dering een der leden het bestuur eens zal ieter- pelleeren. "Want 't is tooh te erg, dat zulk3 ge heel onopgemerkt is voorbij gegaan. D,e Jtioop han del heeft iets beteekend in die vijf en tint.g jaar van haar bestaan. Telkens en telkens weer vindt, ge in de notulen van de „Naamlooze" haar naam vermeld. Zeker, als we eens gaan vergelijken, wat uit de Naamlooze is gegroeid, met wat thans „Koop handel" is, dan zou de vergelijking zeer ten nadeele van de laatste uitvallen. Maar die verge lijking deugt immers niét, gaat niet op. De Koop handel heeft do algemeene belangen van den han del gediend; wie aan naar beueekenis twijfelt en daarvoor met minachting de schouders ophualt, hem geef ik in overweging, Lees en bestudeer de geschiedenis. Die zal u genezen van uw dwa ling, zij is voqr de ontwikkeling van den tuin bouw vruchtbaar geweest. De Sereen, „de Koophandel" brengt de schrijver van 't Stemmingsbeeld zijln eerbiedige hulde. Ziezoo, dat is één zaak besproken; maar ik heb ditmaal zooveel op 't hart, dat ik bijna niet weet waar te beginnen en waar te eindigen. Toen schrijver dezes zeg vier stemmingsbeelden geschreven had voor de „N. L. Crt.", zei een goede vriend tegen hem, schrijf er nog eens vier, dan ben je uitgepraat. Er zijln er geen vier, maar wel veertig op ge volgd ,en nu doet zich 't verschijnsel voor, dat ik schier overstelpt ben en word van allerlei in drukken. Allereerst 't vorige stemmingsbeeld heeft de aandacht getrokken. Een dag nadat het stukje in de Langedijker versoheen, gaf 't Handelsbl- een beschouwing, die wonderwel klopte nut 't stemmingsbeeld. Ge weet 't, lezer 't nummer van i.l. Donder dag van de „N-L.Crt." gaf van dat alles bericht. De Deutsche Algemeine Zeitung was uiterst best te spreken; de Duitsche onderhandelaars had den heel goede resultaten bereikt; daarop rea geert 't „Hdbl.". Nu is die Duitsche courant maar niet een blaadje zondier be teekenis; 'tis het Duitsche offi- cieuse regeeringsorgaan. 't Staat in contact niet de regeerings-bureaux't is daarom dat aan dit bericht zooveel waarde moet worden gehecht. Maar er is in dat blad1 en in dat zelfae arti kel nog iets wat èn Handelsblad èn Nieuwe Langedijker Courant niet voldoende tot zijn recht laten komen. En daar wil ik en passant even op wijizen. 'tls goed voor de redactie van het Volk en ook voor het anti-tariefwet comité, dat vóór zekere Juni- geheurteniasen met zooveel nadruk verzekerde en nadien uit den treure herhaalde in artikelen en advertentiën: „Weest op uw hoede, 't voorgestelde tarief is protectionistisch, we krijgen straks de reheninng thuis." Em men herhaalde dit en poogde de massa wijs te maken, dat onze verhooging van 5 op 8 pet. de oorzaak was van de ramp, die ona in October overkwam, met de inwerkingtreding van 't Duit sehe tarief. En nu, heeren redactieleden Van "het Volk, hee- ren van het anti-tariefwet comité, leest nu eens wat het Duitsche officieuse regeeringsbladi schrijft: „Met 't oog op 't feit, dat die Neder'anuscha invoerrechten geen protectionistisch, doch een zuiver financieel karakter dragen, is niet aangedrongen op verlaging dier Nederlandscne ta tie ven." De pers heeft tot taak onder alle omsta niig- hedfen de waarheid te dienen; zonder aaozxen cGs persoonswaarheid vraagt niet naar politieke kleur of richting. Ze is soms hard. Zou 't nu uit zijin met andere voorstellingen? Nu eerst begin ik aan 't stemmingsbeeld van de afgeloopen week. 't Is mie een waar genot, at te schrijvenalles is aanwezig om een opgewekt beeld te teekenen. Een veiling, die tjokvol is, alle paden dicht be zet,, op 't koor geen plaatsje open. Sterk op- lo.ipende prijzen, ijs en sneeuw. Mein Liebchen, was willst du noch mehr? En wie nu meent, dat ieder een opgewekt ge zicht zette in de afgeloopen week, Vergist zich. Geachte lezer, 'k heb me vottge week een paar maal geducht geërgerd; dat zat 'm niet in oe zoj- even geschetste gelukkige en gewenschte markt positie. Daarin heb ik van harte genoten, die heeft me goed gedaan. Maar ik heb me geërgerd aan een persoon, aan een ake'igen vent, dien ik in navolging, ('k kon een slechtere kiezen) van een bekend en beroemd auteur, Nurks wil noemen. Nurks heeft geen kool. 't Was een gezellige boel op de veiling. Wat "n volkwe zagen gezichten, in langen tijd niet aan schouwd; bouwers uit de Heerhugowaurd, van St. Pancras en van Koedijk kwamen nieuwsgie rig een kijkje nemen. Ze waren in October en November bijna niet te zien geweest, en nu komen, ze eens poolshoogte nemen. Er ligt immers sneeuw 't is koolweer. 'kKan me die bouwersmental''teit zoo goed indenken; inzonderheid van de kool bouwers van buiten He Langendijk. Was hun jaar tot op heden zoo gunstig? Zij hebben toch op een uitzondering na, niets aan de hooge rdoem- koolprijzen geftad. De vroege koolbouw neeft geen voordeel opgeleverd; October en November was voor de koolmenschen allerongelukkigst. Zou net nu zóó verder moeten? Alles vól kool, de boeten vol, geen handel, geen afzet en geen orijs? Is het te verwonderen, dat tal van nijivere bouwers des avonds het hoofd vol zorgen hebben neer gelegd? Ik vraag, zijn de gevolgen van 1922 en 1923 geheel te niet gedaan door 1924? Bezie zóó eens de bouwers, die ifol belangstel ling de marktsituatie komen opnemen. Hun glim lach spreekt me meer dan een lang betoog- 't 13 de hoop die opleeft, de hoop ojp een zoo noouig goed kooljaar. De winterkool moet nog zooveel Nurks ziet niets van dit alles. „Hé. kijk nou die boeren eens. Nou kunnen ze wel komen en wat nebben ze een schik. Dook je, dat ze straks -met hun kool komen O neen, ze moeten 't onderste uit de kan hebben. 'kGun hun het deksel op der lui voorgevel." Alius spreekt Nurks. Nu moet ge zoo iets hooren en ook zoo iets zien - uitspreken, want de toon is zoo veelzeggend en 't gelaat zoo laatdunkend welsprekend. Lezer .begrijpt ge mijn ergernis? 'k Geloof, ge ergert u ook. j Maar 'k herhaal Nurks heeft geen kojl. j 'k Wilde eens weten hoe de bouwers reageeren op een gebeuren als in do afgeloopen week. Hoe hun meening was, hoe ze over dé situatie dachten, i Dtis klampte ik 'n bejaarden, in den bouw vergrijsden tuinder aan; oen op wiens oordeel ik prijs 3tel. „Zou 't geen aanbeveling verdienen, om nu toch op te ruimen? 'tGaat zoo hard en de prij zen loopen zoo op. We zij'n toch nooit zek°r van 't weer? Mij zou dunkon, dat 't bepaald ver standig was een flink deel van den voorraad op te ruimen. Denk je dat ook niet?" Aldus vroeg ik. We spreken van jij en jou bij ons in Broek in gemoedelijk gesprek. „Wat zal ik zeggen man! Vergeet niet, 't is nog zoo vroeg in den tijd, pas December. De boel, die buiten is, kan als verloren beschouwd worden, als radicaal weg. Ein nu is de prijs wel al aardig bijgekomen, maar nog heelemaal nie. hoog te noemen. Dan moet je niet vergeten, dat we straks aan de bloemkool moeten. Indere ia- ren veilen we doorschot en veldgoed tot Januario toe. Nu is het nog een groote vraag of er straks meer kool is dan 'in andere jaren. Wie dat inziet, 't veldgoed weg, 't buitenland ook onder ijs en sneeuw, die zal 't met me eenö wezen, dat alles er buitengewoon gunstig voorstaat." Zoo dacht mijti vriend, een bejaarde bouwer; en hij staat in z'n oordeel niet alleen. Moge hij gelijk hebben, schrijver deze3 te voor zich tig blijken in zijn opvatting. Kuch i/,ji keil VOOR DIEN POLITIERECHTER. Zitting van 7 December. if Sinferklaasbedéeling. De politierechter deelde heden als een moder- ne Sint zijn rijke gaven met 'kwistige hand uit. I De officier, mr. Hijmans, werd ditmaal vervan- gen door mr. v. Loockeren, want voor hem was het St. Nioolaasfeest ditmaal niet aangenaam ver rassend, daar nij Zaterdagmiddag, op weg naar het parket, door de gladheid kwam te vallen en het ongeluk had, den rechterarm te breken. De eerste die heden in aanmerking kwam door den politierechter bedacht te worden, was een 19-jarig Duitseher, tot voor korten tijd als huis knecht werkzaam bij Dr. Loots te Hem. Hoewei Hoewel de dokter veel met dezen snaak ophad, vergoid hij dit met grove ondankbaarheid door hem geweldig te bestelen. Hij stond nu terecht wegens diefstal van 2 bankjes van 10 gulden, door hem uit een in de slaapkamer liggende portefeuille had geroofd. Hij erkende dit en ook dat hij een horloge had weggenomen. Niettegen staande de treurige ervaringen met dit ventje opgedaan, was Dr. Loots heden nog zoo edel moedig de clementie voor beklaagde in te roepen. De officier, minder vergevingsgezind, vorderde 1 maand gevangenisstraf. De politierechter stelde de uitspraak op a.s. week. Een beste bram in. Een „snoiter" uit het dorp van beste doin- knaine en raipe doinbrame jiffrau, die zich te Castricnm 'n aardig stuk in zijn pellerientje ge- pooijerd had, wenschte zich in het nachtelijk uur van Castricum nuisw»artssch te begeven. Hij had nog het benul 'n fiets van 'n ander weg te nemen om daarmede anaax zijn dierbaar dorp hgmond aan Zee te peddelen, maar onderweg raakte hij. met het karretje ondersteboven en bleef hij voor mirakel aan den weg liggen. Duar werd hij ge vonden door den eigenaar van de fiets, die er met een auto op uitwas gegaan om den dief op te sporen. Bij verstek werd dezen benevelden zwijhejager veroordeeld tot f 25 boe e of 25 dagen. Het stond vrijwel vast, dat men hier te doen had met een dronkenmansstraek en niet met een ern stig bedoelden diefstal. Op de proef gesteld?. Een 41-jarig Hoornsche straatmaker, een bij zonder sterk liefhebber van jandoiedel jn den vorm van oude snik, heeft als hij de radiator vol gepompt heeft, ook nog hevig te strijden mat kleptomanische verzoekingen, 'n Flink stuk in z'n kraag gaat bij hem gewoonlijk vergezeld met diefstal. 'n Tijd lang had de man zi.ch, dank zij do hulp van het Leger dc3 Heils, zich *ran drank en hel plegen van strafbare feiten onthouden, doch met Hoornsche kermis was het weer mis. In een roes ontvreemdde hij een rijwiel, dat hij be Amsteruam verkocht. Tot bezinning gekomen, keerde hij te rug onder de koesterende vleugels van het L. u. H. en hield hij zich tot heden weer behoorlijk in toom. Op dien grond was de officier aan ook zoo welwillend, slechts 3 maandfen gev. voorw. te vorderen. De politierechter bepaalde de uit spraak op 12 April, teneinde beklaagde gelegen heid te geven, om te toopen, diat het hem met zij'n bekeering ernst is. Slegt geen quaet af rauwe praiet. Ften arbeider te Oudorp, die meer bier had geconsumeerd dan voor zijln toch- al niet bijzon der sterke hersenen nuttig was, gaf blijk van zijn totaal gebrek aan zelfcontrole, door den rijks- veldwaechter Visser eenige hoogst onbeschofte en beloedigende woorden toe te voegen. Welk feit hem heden werd aangerekend met f25 boete of 25 dagen. Die mag zieh wel het vleesch kastqklten. Een arbeider uit Heiloo, dewelke zich te Alk maar bevond in licht beschonken toestand en in de Kapelsteeg een urologische, om 't nu maar eens netjes te noemen, overtreding pleegde, werd door den agent Daienberg deswege aangesproken. De delinquent gaf kennelijk een onjuisten naam op en gedroeg zien overigens zoo onhlebbelijk, dat de agent het nood'ig vond dezen sinjeur cp te brengen. Daar bleek meneer niet van gediend. Hij ver zette zich krachtig en wist zich los te rukken en den agent een ZQodanigen slog tegen het hoofd te geven, dat diens uniformpet 'n eind wegstoof. Voor dez ebuitensporigheden 'stond de rapen- plukker, (bijnaam van de Heilooërs) heden terecht en werd veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen. Dezelfde snurker zal eerstdaags ook nog terecht moeten staan in de bekend» bloembollendiefstal- zaak. Als dé (Sender zegtafstappen Dan heb je niet déar te trappen. En wie dit dan wel doet, zal evenals een ar beider uit Wervershoof, die op den Oosterdijk zonder licht reed en geen gevolg gaf aan het be vel van den veldtwachter do gevolgen van aie onverschilligheid hebben te dragen. Hij toch werd veroordeeld tot f30 boete of 30 dagen. Bestrafte bemoeizucht. Een veehouder te Schagen waarschuwde een fietsrijder, die geen licht op had, voor de nade ring van den agent v. Harén en was daardoor oorzaak, dat deze ambtennaar belemmerd werl om dc overtreding te constateeren. Ondanks zijn toelichting, dat hij 't hoofdzakelijk had geuaan om den man te waarschuwen, dat hij niet zonder licht mocht rijden, werd' deze bemoeizieke vee- fokker gestraft met f 10 boete of 10 dagen. Een storm in een glaasje water. Een 57-jarig arbeider te Helder stond fereehi ter zake bedreiging tegen het leven van een medearbeider, die was belast met de keuring vai het door beklaagde aangevoerde zeewier. Die keu ring geschiedde niet naar genoegen van den leve rancier en hij zou dan den keurmeester met een mes hebben bedreigd onder de Veelbelovende me dedeeling dat hij hem zou vermoorden. Zijn z-x>n hoewel ook woest op den keurmeester had hem 1 teen tegengehouden. Beklaagde, aan wien rechts kundigen bijstand werd verleend door mr. Po- lack, erkende wel dat hij' heftig had uitgepak, tegen den keurder van het zeewier, maar hij ont kende pertinent, dat hij een mes Voor den dig had gehaald. Hij verkeerde daartoe in de onmo gelijkheid ,daar hij nooit een me3 bij zieh draagt. De offioier zag echter de zaak nogal zwart gallig in en vorderde 14 dagen gevangenisstraf. De Verdediger drong aan op nietigverklaring net dagvaarding, subsidiair een zeer clemente straf Nu, dat kwam dik in orde, daar de beklaagde ge -straft werd met f 10 boete of 10 dagen. D's ro litierechter nam blijkbaar aan, dat zulke liard blaffende honden gewoonlijk niet bijten. Een lastig stadgenoot. De volgende en laatste beklaagde van heden was er een die hard kon blaffen; omdat mlen bang is, dat hij oók bijten zal. Het was een boerenknecht te Medemblik, die meent veel praatjes te kunnen maken, omdat hij zoo sterk is. Ala hij met Piet van 't Voer aao 't knokken was geraakt, zou hij wel in de eerste ronde uitgeteld kunnen worden, maar de heer Poggeman,' manufacturier, beschikt niet over deze bokseapaciteiten en had 'n heeleboel laat. van den pochhans, op grond van een incidentje nat op de harddraverij was voorgevallen, werd de heer P .steeds door hem heleedigd tot hij ein le lijk aangifte deed en de praatjesmakende kracht patser heden fet f25 boete of 25 dagen werd veroordeeld. verzacht minimum geneest Kasleening. W ARMENHUIZEN. Naar wij vernemen heeft de gemeente Warmen- huizen hare tijdelijke kasleening bij de firma ie Lange de Moraaz te Alkmaar gesloten. ST. PANCRAS. Toen de Gebr. Groen dezer dagen eens op hur land gingen kijken naar één tijdens den laatsten storm omver gewaaid schuurtje, hetwelk -aai geplaatst was als toevluchtsoord bij slecht weei tijdens het werken op den akker, kwam men tol do ontdekking, dat dit reeds voor 3/4 geiedte was weggehaald; zeer zeker om in deze k>ucu dagen als brandstof dienst te doen. Zoo mee zeide, had men ernstige vermoedens op een zekei persoon, waarom ook de politie werd gewaar schuwd. OUDE NIEDORP. De volgende lotelingen van de lichting 192< zijn voor den dienstplicht toegewezen als volgt C. Bakker fij 21e Reg. Inf. (1-5 Juli). P Bak ker 21e Reg. Inf. opleiding onderofficier, 04 -i Januari). W. Blankendaal 21 Reg. Inf. (1—5 Juli). M. G. Kind, zeemacht (13 September'! J. Langedijlk 21e Reg. Inf. (15 Juli). M O Kind, Zeemacht (1—3 September). J. Laaq-elij! 21e Reg. Inf. (1—5 Maart). C. Moras ?l.e Reg Inf. (1—5 Maart).

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1