Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen FtëlJILLKT< >N. 1 8 O L A. m hare Qj? volgen tegen P IJ 11 0 fl OUD® NEBDORP. Tot diaken bij de Ned. Herv. Kerk alhier Is herbenoemd de heer H. Woutman. De heer J Stekelbos werd benoemd tot ouderling in aè plaats van den heer D. Kaag, die had bedankt* BROEK OP LANGENDIJK. Uit de dubbeltallen voor ouderlingen in de Geref. Kerk alhier, bestaande uit de heeren A. v. d. Haar, W. Koedijik, H. Pasterkamp en 8. Wagenaar, zijm de beidie laatste gekozen. Uit die dier diakenen bestaande uit de hoeren H Balder, W. Dirkmaat Jnz., C. Klooster'éer en K. Slot Jr., ook de beide laatste heeren. BROEK OP LANGENDIJK. Ds. A. Grupppen van Vlissingen heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier be dankt. BROEK OP LANGEINDiïJK. De heer A. Slot PAz. kwam Zaterdagavond door de gladheid zoodanig te vallen, dat hij ver scheidene dagen het bed zal moeten houden, we gens opgedane fractuur. t BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden een portemonnaie met eenig ge'd, en een fietssleutel; inlichtingen bij den veldwachter. BROEK OP LANGENDIJK. De IJsclub „Wintervermaak" maakt hare baan in gereedheid; alhoewel nog niet officieel cpen- gesteld, redien er Maandagmiddag al reeds een masea menschen schaats; de baan is gemaakt achter het veilinggebouw. IJSrEESTEN. Onze ijverige en voortvarende IJsclub „Vol harding" te Oudkarspel heeft niet zoodra de kou ie van de vorst gevoe d, of zij loopt „warm" om „het ijzer te smeden ais het heet is." Dit middel werkt dan dubbel. Het verdrijft de koude en men maakt ook anderen warm. Zie maar eens naar de in dit nr. voorkomend; ad vertentie. A s. Woensdag, morgen dus, zal de baan op het „Waaruje" worden geopend, en zal ook tegelijk het nieuwe clubgebouw in ge bruik worden genomen. Een feestelijke op.ning wordt voorbereid. Tegelijk, het kan niet op, za! ook het kampioenschap hardrijden van den l.angendijk worden verreden. Uitgeloofd wordt een zilveren wisselbeker. Zie verder de advertentie, die naar we hopen, niet voor niets in de krant is geplaatst. Van neer de sneeuw weg is, dan maar weer vorst. In elk opzicht kunnen wij den winter gebrui ken. suft DE MALARIA-FILM. Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit nr. voorkomende advertentie, waarin een zeer belangrijke, nuttige en leerrijke voorstelling wordt aangekondigd. Wij bedoelen de Malaria- film, die a.3. Dondierdag in „Concordia" zal draai, en. De vertooning gaat uit van het Bestuur van het „Witte Kruis", dat het dan ook zeer op prijs zal stellen, wanneer belangstellenden en belang hebbenden deze filmprent met hunne tegenwoor digheid vereeren. Voor verdere bijzonderheden wjj nnaar ,je advertentie. DE VORST. Uit alle deelen van het land komen berich ten over het openstellen van ijsbanen. Overal heeft het ijs van de sneeuw te lijden gehad, zoodat men nergens van „spiegelgladde ba nen" kan spreken. Het ijs in de kanalen is nog bijna overal ook al tengevolge van de sneeuw onberijdbaar. lntusschen hebben Zondag in het geheele land duizenden menschen op de b^inen en op slooten en de berijdbare plassen geprofiteerd van de populaire schaatssport. De Gouwzee tusschen Marken en'Monniken- 32) Hij vertelde iedereen dat het bij Martin Dis ney een ideaal-huisgezin was een gezin, waar het een voorrecht mocht heeten toegang te heb ben. ,,'tls voor mijin gevoel alsof ik het aange name van het huiselijk leven nooit gekiend heb voordat ik Angler's Nest kende," zeide hij op zekeren avond op Glenaverill, waar hij en .lie dokter een van Crowther'd dringende uitnoodi- gingen op wat hij a la fortune du pot noem lie, had aangenomen, het fortune du pot van den man, iens hart gloeit bij de ged|aohte aan zijn keukenmeid, die honderd guinjes loon heeft, en wiens trotschheid het onverckragelijkst is wan neer zij den schijn van nederigheid aanneemt. „Waarlijk," zeide Crowther, „gij verbaast mij want ik heb altijd gedlacht dat daar iets niet in den haak was." „Wat wil die uitdrukking te kennnen geven, mijnheer Crowther?" vroeg de hulpprediker koel. „Ooh, dat weet ik niet. Niets bijizonder3al leen stelt men zich een idieaal-huisgezin meestal niet voor als een mooie vrouw van twintig jaar. die met een man van vijftig getrouwd is. Dat verschil van leeftijd i3 wel wat te groot." „Ik geloof niet dat verschil van leeftijd zoo veel tot huwelijksliefde afdoet," hernam Colftx. Deedemona had Othello lief, die een man van rijpen leeftijd was." „En een Moor," viel Crowther hem met een ruwen lach in de rede. „Wij mogen wel blij zijn dat kolonel Dïsnney geen Moor is, en dat ar dus op Angler's Nest minder gevaar is dat het tot ©en uitbarsting komt. E|n nu, Baynham, over Rheumatiek, Gewrichtspijn. Ischias, gnfluenxa, Griep Duizenden en nogmaals duizenden lijden vreeselijke pijnen, ontstaan door de gevolgen van een gevatte koude welke niet tijdig werd bestreden. Neemt in deze gevaarlijke maand bij de geringste kouvatting enkele Togal-tabletten zl) hoeden U, door hare gecombineerde samen stelling van erkende medicamenten, voor alle gevolgen van gevatte koude. Rheumatische aandoeningen zijn een gevolg van gevatte koude, vocht en tocht zijn hare grootste bondgenooten. In de gewrichten zetten de urlne- zuur-kristallen zich vast; zij zijn het die U zulk een onhoudbaren pijn veroorzaken. Uwe verkoudheid "BS puntje» die de vreetelijke pijnen veroorzaken Na zeer kort gebruik van Togal. De scherpe punten zijn reed» opgelost en afgevoerd, de pijnen grootendeels verdreven. Volkomen aenezing wordt met Togal verkregen, Togal-tabletten rusten niet eerder alvorens alle urinezuur-kristallen opgelost en afgevoerd zijn. Zij gaan direct naar de bron der pijnen, verdrijven deze snel en zeker, zuiveren het bloed van de vastgezette infectie, maken gewrichten en spieren weder los, lenig en normaal en genezen U gegarandeerd. Ieder dient thans te weten, dat zalfjes, smeersels, watten of andere mid- deltjes de urinezuur-kristallen niet kunnen oplossen. Togsd is^ het eenlge dat niet alleen de pijnen absoluut verdrijft, Dr. F. Q. te K. schrijft: Voor mij en voor mijne patiënten is het een buiten gewoon aangename gewaarwording de pijnstillende werking van dit prachtige ge neesmiddel mede te maken. In vele ge- vallen is de snelle genezing verbijsterend." ook volkomen genezing brengt. Dr. E. te S. schrijft: .Tot nu toe heb ik Togal bij gevallen van rheumatiek en ischias dikwerf voorgeschreven en daarbij merkwaardig snelle genezingen waar genomen." Soortgelijke attesten bereiken ons dagelijks, ook van particulieren. Verkrijgbaar bi) alle Apothekers en Drogisten f 0.80 en f 2.— 1500 Dokters-attesten in 6 maanden. Imp.: Pharm. en Chem. Groothandel A. J. Ameye. A'dam Beter clan kinine'slikken, lx het muggen dood te tikken. tDe ComrmaaU vvur.de Malariabestrijding d»«r de hernlkinq" dam is dichtgevroren, maar ook. ud.ar is net ijs niet vertrouwd. De verbinding met Mar ken geschiedt nu gedeeltelijk te voet, gedeel telijk per ijsvlet. Verscheidene stoombooten, op de thuisreis van de Leeuwardermarkt, zijn ingevroren. Ofschoon het in Friesland sterk gevtóren heeft Vrijdagnacht ongeveer 24 graden - is het ijs er nog zeer onbetrouwbaar. Geluk kig dat overal een laag sneeuw ligt en men er daardoor nog niet aan denkt groote tochten te maken. Toch zijn er reeds twee slachtoffers van het ijs, nl. te Ureterp en Ferwerd. Zij waagden zich op het ijs, zakten er door en konden niiet gered worden.-Vooral op de groote kanalen die het wate?°riaar de zeekant voeren, is het ijs zeer onbetrouwbaar, omdat van wege het velé water in de provincie met alle zeeslui£én zo ohard mogelijk gestroomd wordt. Bovendien is het ijs niet gaaf, doch met sneeuw vermengd en derhalve minder draag krachtig. Het is dus oppassen. Uit Urk wordt gemeld: Zaterdagavond geraakte een tiental motor- visschersvaartuigen voor de kust in het ijs dat pad door het bosch. Wie duivel kan er na deel bij hebben als ik het afsluit?" „Menigeen, en juist degenen, die ik geloof dat gij er het minst door zoud't willen benadeèlen," antwoordde de dokter. „Oude menschen en zwak ke mensehen, die den weg naar die kerk lang gennoeg vinden, zelfs met behulp van die be korting." „,,'t Is ook wat bekorting!" riep Crowther, zied een glas port inschenkende, en die karaf zijn gas ten toeschuivende. „Het kan geen verschil van honderd meters maken." „Het maakt een verschil van een kwartsmijl en het bewijs is dat iedereen er gebruik van j maakt en dat er den naam van Kerkpad aan ge- I geven is. Ik zou niet probeeren het af te sluiten, als ik u was, mijnheer Crowther. Gij zijt een ppopulair man in dit kerspel, want gij hebt aan deze plaats heel wat geld ten koste gelegd en oo- j der de menschen gebracht en gij teekent mild in voor al onze liefdadige instellingen en wat niet al: maai* ik moet u zeggen, dat als gij probeert dat oude pad door uw bosch af te sluiten, .gij I de minst populaire man binnen een omtrek van tien mijlen zult worden." j ,8preek mij niet van probeeren het af tè slui ten." zeide Crowther trotsch. „Ah ik morgen de hekken verkies te sluiten, zal ik het doen en er niemands vergunning voor vragen. Het boseh is mijn bosch, en er is in mijn bewijzen van eigendom geen enkele clausule dat iedereen recht geeft om er door te gaan; en ik zie niet in dit ik mijn hazelootenboschjes en mijn kastanjebo men door een troep kwajongens moet laten be schadigen onder voorwendsel van naar de kerk te gaan. De groote weg is voor dat gespuis?" riep Crowther, heftiger wordende toen hij zijn vijfde glas port naar binnnen had geslagen. „Ais die niet goed genoeg voor hen is, laten zij dan maar naar de Banter's Kapel aan het andfSre Ai spueuig zag men aan den wal het gevaar waarin de visschers verkeerden en on middellijk werden maatregelen genomem De reddingsvereeniging „Hulp en Steun" be mande een ijsvlet met een tiental visschers, weike over en door het ijs,, niet zonder levens gevaar, verbinding met de visschers trachtten te krijgen. Toen deze tot stand gekomen was, probeerde men de vaartuigen in de haven te brengen. De lijnen, aan de vaartuigen verbon den, waren honderden meters lang. Slechts 3 vaartuigen, de Urk 39, 97 en 77, gelukte het,, binnen te komen. Een zevental vaartuigen geraakte door den eb meer en meer tegen het strand. Hun positie is gevaarlijk, doch gevaar voor menschenle- vens is er niet. De visschers loopen over het ijs naar den wal. Men vreest, dat de vaartuigen de Urk 16, 114, 69, 164, 119 75 en 58 ver loren zijn. Men is bezig een geul door het ijs te m%- ken en zal men trachten de vaartuigen alsnog te redden. De Urk 69 is reeds lék. Zondagavond is de veerdienst Enkhuizen— Stavoren stop gezet, 's Morgens is de boot met een half uur vertraging te Enkhuizen aan- einde van het dorp gaan." „Ik dacht dat gij een streng conservatief en en een steunpilaar voor Kerk én Staat waart, mijnheer Crowther," zeide Colfox. „Moet ik mijn xooren gelooven als ik u de Ranter's Kapel hoor voorspreken „Die is goed genoeg voor zulk rapalje, mijn heer. Wat komt het er op aan aar zij heen gaan „Vervolg de jongens voor overtreding, als gij wilt," hernam de dokter, „hoewel ik betwijfel oi het gerecht hun meer dan een nominale boete zal opleggea voor de misdaad van een handvol noten meegenomen te hebben-uit een bosch, dat open geweest is sedert ik pas begon te loopen en de Hemel eet hoeveel jaren vroeger; maar laat de oude stakkerds naar de kerk strompelen langs den korteten weg, die hen daar brengen kar.. Later gaan zij wel langs den kortsten weg, als zij naar het kerkhof gebracht worden maar ian worden zij gedragen. Ontneem den arme hun pri vileges niet, mijnheer Crowther. Niemand die dat ooit gedaan heeft, is schotvrij geblevenn. Er is altijd iemand, die het voor hen opneemt." „Ik geef er geen zier om wie het voor h^n opneemt, Baynham. Ik zal mijn bewijzen van eigendom nazien, en als er geen bepaling is om trent. het recht van doorgang, zult gij zien ent de hekken a.s. Zondag gesloten zijn." f De Zondag-ochtend kwam, en aan elke zjjla van het oud epad waren de hekken nog open. en van Crowther's bedreiging was niets geksmen. De hekken hadden zóó lang opengestaan, en wa ren "zóó oud en vermolmd en van onderen in den weeken grond zóó vastgedrongen, zóó verward in varens en vingerhoedkruid, zóó begroeid met mos, dat. het te betwijfelen wa3 of iemaal ze 'J Wel hadi kunnen sluiten. Zij schenen in den giond Wfeven vagtgeworteld te zijn als de groote bruine dennenstammen die er aan weerszijden statig naast stonden. gekomen, daar men zich door een 'groot ijs veld van -circa 20 minuten gaans moest heen- werken. Alle verkeer op zee is thans onmogelijk, Twee stoombooten van Koppée's scheeps agentuur zijn Zondagmorgen van 'Amsterdam naar Lemmer en van Kampen naar Amster dam vertrokken en schijnen op dé Zuiderzee in het ijs' te zijn blijven steken. De stoomboot die van Amsterdam' vertrok de „Friesland," werd geëscorteerd door de groote sleepboot „Daniël Goedkoop", die eeri ijsbieker met zich voert. Het andere stoom schip, is van Kampen Zondagmorgen" aaar Amsterdam vertrokken. Men weet op het oogenblik niet, waar bei de schepen zich bevinden en van de „Daniël Goe koop" heeft men rfiets gehoord. Gistermorgen heeft men alle pogingen in het werk gesteld om te weten te komen waar de 3 schepen zicji bevinden, doch tot half acht gistermorgen was dit nog niet gelukt. Het stoomschip „Zwolle" van de zélfde scheepvaartonderneming dat Zondagmorgen v, Amsterdam naar Zwolle vertrok, heeft de reis volbracht en is in Zwolle aangekomen. Ongerustheid over het lot der schepen en de opvarenden behoeft voorloopig niet te be staan. Zeer waarschijnlijk zijn ze ingevróren. Overwogen wordt marinevliegtuigen uit te zenden, om de plaats op te sporen, waar de schepen vast zitten. EEN STRENGE WINTER? Heden dooit 't. Ia de laatste nachten vroor het van 8 tot 14 gr. F. Van nacht is 't weer omgeslagen. „Volharding", de IJsclub van Oud karspel kondigt haar ijisfeesten reeds aan. Hoe stevig 't reeds winterdle, leest men uit onderstaand overzichtje. Weerkundigen voorspellen een strengen winter. Koude in het buitenland. De strenge vorst heerscht over geheel Euro pa. Uit alle landen komen berichten "binnen van lage temperaturen Een kouderecord schijnt Munchen te heb ben behaald. Daar was de thermometer tot 27 gr. onder nul gedaald, bij een barometerstand van 786 m.m. Munchen schijnt de koudste stad van Europa te zijn. Volgens de berichten is in Noord Rusland het kwikzilver slecht tot 26 gr. onder vriespunt gedaald. Ook op de hoogste toppen der Alpen is de temperatuur nog niet zoo laag als in de Beiersche hoofd stad. Het telegrafische verkeer van en naar Munchen is tengevolge van deze koude groo tendeels gestoord. Tsjecho Slowakije, Frankrijk en Engeland melden eveneens strenge vorst. In. Frank rijk is het vooral geweldig koud in het ge bied, van de Vogezen en- van de Alpen. St, Etienne zijn reeds 3 personen door de kou de omgekomen. Uit Belgrado wordt geseind dat door de vorst de scheepvaart op de Donau onderbro ken is. Zelf? in Italië is het ongewoon koud. Te Rome daalde de temperatuur tot 1 gr. onder nul,, te Venetië totjtP te Padua tot 5, te Luga no tot 7 en te T\}$iin,'tot 8. Gevaarlijke klanten. Of er moqi/3 broches te koop waren? vroeg de dame in heUFr^nsch. De twee boeren, dië in haar gezelschap waren, zwegen en bepaalden zich to' kijken. De juwelier het gebeurde in een groote zaak op het Koningsplein liet een kostbare platinna broche zien gaarde ongeveer f 3000. Hm! 'tWas wel aardig, maar toch niet dat, wat de Fransch sprekende dame wenschte. u XI. In de frissche October-namididagen was Alle- gra's geliefkoosde wandeling naar Neptune Point en hoogerop, langs kronkelende voetpaden, waar het Rasleigh-Mausoleum, een geschikte begraaf plaats voor een ras, dat binnen het bereik va/i het zeeschuim gewonnen en geronnen was; een statige graftombe op een rots aan het einde van een voorgebergte, als het nest van een zeevogel, dat boven de golven hangt. Allegra as in verrukking over deze merkwaar dige rustplaats. „Die bevalt mij veel beter dan zulke begraaf plaatsen, die op een bloemtuin gelijken,' 'rie zij uit. „Welk een grootsch denkbeeld voor altijl daarbinnen bij het geruisch van die zee te lig?*1 die verschrikkelijke, onpeilbare zee, wier toon de dood is die kalme zomerzee, wier golv«' op het strand kabbelen en een slaaplied zingen lk zou wel een graf ergens tusschen de rotsspk ten en heuvels illen hebben een bescheiden klein graf, onder gebladerte verborgen, dat nie mand ooit kon opmerken. Maar ik zou de zee even goed hooren als de Rashleighs in hun mannen' gTaf tombe." „Ach, Allegra, hoe kan je zoo luchtig ovï den dood spreken?" zeide Lsola. „Voor mij is h' altijd verschrikkelijk er aan te dienken toch moet hij eenmaal komen." Allegra sloeg meelijdend haar arm om de ten gere gestalte van "haar schoonzuster, terwijl A in den Oetoberzonsondlergang bij het hek v.oi het Mausoleum stonden, en stilzwijgend liep®1 zij tezamen den heuvel af. „Huiver je werkelijk bij de gedachte aan dc dood?" vroejg zij. „Ik niet. Ik ben er alleen m*1 zeer nieuwsgierig naar. Herinner je je die verlm ring van Sir Thomas Brown wel, die Martin on heef tvoorgelezen. „Die Djocd is de lichtaanbr®11

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 2