Land- en Tuinbouw Burgerlijke ötand Veilings Weekoverzicht Mn rlvt berichten hte aan de' allee a e die verkk Martin oo iohtaanbre» peller keerde rich" om,.teneinde andere TfoeKea voorschijn te halen: f. v\, In dien tusacheutijd is het gebeurdi Even 'later 5ok het drietal geen keus te hebben. Het verliet winkel, maar nauwelijks waTen de dame en heeren op straat, of de juwelier ontdekte, dat Ök de platinabróche was verdwenen. i p,en paar seconden later was de juwelier reeds straat, maar van die korte spanne tijds hadden „vreemdelingen*' gebruik gemaakt in de me- jgte te verdwenen. gij de politie is aangifte gedaan. Het is gie cken, dat ook een winkelier in de Kalverstrajit j jzoek van het drietal had gehad, doch daar lueb- i in de bezoekers geen kans gezien iets weg te eInen. Het is niet onmogelijk, dat de vreemde- ngen Polen zijm. Moord. Zaterdagavond omstreeks 11 uur vonden fooroijgangers in de Kazernestraat te Oss den 3-jangen J. L. Hartogs badende in zijn bloed ggen. Hij werd opgenomen en eun huis bm- engeoracht, waar hij spoedig overleed Hei bieek, dat hij niet minder dan 6 messte en had gekregen, waardoor 2 slagaders waren oorgesneden. Hen viertal vrienden van Hartogs ,met wien ij dien avond was uitgeweest, is in arrest resteid en wordt ter beschikking van de Jus- tie gehouden voor het onderzoek naar den adei van dezen moord. Mevr. Vvilh. Drucker. t Te Amsterdam is Zaterdagavond in haar woning in de Van Baenestraat geheel onver dacht overleden op 78-jarigen leeftijd mevr. \ilhelmina Drucker, de bekende presidente pan de Vrije Vrouwenvereeniging. In de geschiedenis van de Nederlandsche prouwenbeweging heeft mevrouw W. Drucker een belangrijke plaats ingenomen. Zij is daar- n een pionierster geweest, schrijft „de Crt." dis de eerste vrouw, die in het openbaar durf- ie optreden voor het recht op betaalden ar- oei-d, op vrijheid van beweging en economische jnafhankeiijkheid van de vrouwen. Op 30 Sep ember 1847 geboren, behoorde zij in de da- ;en van de opkomende arbeidersbeweging, in 885 en volgende jaren tot de trouwe bezoek- ,ters van de vergaderingen in het Volkspark te Amsterdam. Zij kwam daarbij in aanraking met bekende socialisten, zoowel vrouwen als mannen, nam o.a. persoonlijk aandeel in de stichting van het gebouw „Constantia", doch tot de socialistische vrouwenvereenigingen wenschte zij toch niet toe te treden omdat zij zooais zij ook in latere jaren meermalen uit een zette van dien aanvang af inzag, dat de vrouwen dienstbaar werden gemaakt voor de politieke propaganda en dat de belangen van de vrouw hierbij op den achtergrond zouden geraken. Naar hare opvatting behoorde een vereeniging van vrouwen niet in het gareel te loopen van een bepaalde politieke partij, maar moest zij neutraal zijn, zoowel op politiek als opp godsdienstig terrein, om al hare krachten aan uitsluitend femistische doeleinden te kun nen wijden. Een logger vergaan. Het te Maassluis thuisbehoorende stalen log- gerschij) „Nelly" van den reeder K. van der Bent is vermoedelijk in den stormnacht van 25 op 26 November j.l. met alle opvarenden vergaan. Aan boord bevonden zich 5 personen nl. 3 zóóns van den reeder een kleinzoon en een Scheveninger. Te Maassluis neemt men aan, dat de logger in den stormnacht overvaren door het Britsche stoorfteéhip „Midland Star Naar men zich herinnert, heeft de kapitein van'dit schip bij aankomst* trf den Nieuwen Waterweg verklaard, een vissóhersvaartuig overvareh te hebben, waardóór ^aanvankelijk het vermoeden rees, dat de loödsschoener van Terschelling het bedoelde vaartuig was. Thans gelooft men echter te Maassluis, dat j :t de „Nelly" is die door het Britsche stoom schip geramd werd. Er heerscht in het stadje ;groote verslagenheid. dag ook tor. üort van der Linden mót H. M. Ide 1 'darmstoormssen te voorkomen. Tn detï TferFst Kóningin een onderhoud gehad over dè~crisiswordl^jweleens wat veel van de verschillende Be houdïng van dfcn heer Colij'n. voedergewassen gevoederd. Ook hebben de In een „driester" van de „Standaard" lezen wij-, beesten dan soms veel te Hjden van het natte Onze inlichtingen wijzen... op het feit, dat koude herfstweer. Gevolg o.m. vuil worden van de Minister-president van het oogenblik af, dat den uier, vuil- en mestdeeltjes in de melk. Dan net conflict is ontstaan, een volkomen passieve 'wordt heel wat zorg vereischt door den vee houding aanneemt, omdat hij van oordeel is, houder om de melk behoorlijk te winnen, dat rixin rrrr\„00L- oWtófc» i». zindelijk en gezond. Toch is dit noodza- dat er in den grondden zaak slechts een ge schil bestaat tusschen de Christelijk-Htetori- sehen en de R.-Kathiolieken, en het herstel der breuk tu&sohen die twee alleen op zijn weg zou kunnen liggen indien hij daartoe uitgenoodigd mocht worden. Binleiil;m<| Een rechterlijke uitspraak over die kat. Voor een der Engelsche rechtbanken is dezer dagen in hooger beroep een merkwaardige eisck tot schadevergoeding behandeld, van een duiven- houder, die dertien duiven verloor aan de kat van een zijner buren. Bit proces heeft ieo reen ter aanleiding gegeven tot een vermeldenswaar dige uitspraak over de kat. Hij was n.l. van mee ning, dat k_atten en honden niet verantwoordelijk gesteld konden worden voor schade, die zij aan richtten, tenzij de eigenaar va zulke huisdieren wist dat zij een karakter hadden, afwijkend van het- gewone karakter van zulke dieren, met name een kwaadaardig karakter. Wat de kat in het bizonder aangaat was de rechter van oordeel, dat aan de kat niet dezelfde banden konden worden aangelegd als den hond en dat de aar van de kat in het algemeen voor vogeD vernie tigend was gebleken, zoodat de verantwoordelijk heid voor het gebeurde niet kwam te rusten op den eigennaar van de kat, doch op den duiven- houder, die had moeten zorgen dat de duiven niet. het slachtoffer van de kat konden worden. De duivenhouder neemt met deze uitspraak echter geen genoegen. Hij heeft zijn voornemen te kennnen gegeven, de zaak voor het hoogste rechtscollege, i.e. het Hoogérhuis, te brengen. Elen oplichter als luit^nant-ter-zec. Onder de officieren van het garnizoen van Versailles heeft de arrestatie van den z.g. luite nant-ter-zee, Pierre Sarda, gróote sensatie gewekt, daar is gebleken dat deze joviale kameraad noch Pierre Sarda heet, noch luitenant-ter-zee is. Hij heet in werkelijkheid Lionel de Wiet en word in Konstantinopel geboren. In 1917 werd hij reed's een keer gearresteerd wegen3 het onrechtmatig dragen van den uniform van vliegofficier, doen zijn vader, die Fransch consul-generaal in Ge nua was, wist te bewerken dat hij in een zenuw- inrichtin gwerd gebracht. Nauwelijiks was hij her stcld of hij ontvreemdde in een hotel aan uo Champs Elysées een collectie gouden sieraden van een Emgelsche dame. Hij verkocht ze in Mar seille en vertrok naar Beiroet. Daar werd nij gear resteerd, naar Frankrijk teruggebracht en tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Niet ontmoedigd door deze tegenspoed trad hij, aanstonds na zijin vrijlating, in het huwelijk. Ou der tal van valsche nnamen ging hij op avontuur uit, pleegde in-Parijs en Toulouse oplichtingen en zakte einde September naar Versailles af, waar hij zich twee uniformen van luitenant-ter- zee liet aanmeten en er een paar ordeteekéns, 'het Legioen van Eer en het Oorlogskruis opspelde. Hij wierp zich toen onverschrokken in de mili taire kringen aldaar en was juist bezig zich vele vrienden te maken, toen een officier argwaan kreeg door de opvallende onkunde in marine- zakenn, die De Wiet ten toon spreidde. Eir werd geïnformeerd óp het departement van marine, waar een luitenant-ter-zee De Wiet onbekend was. Hij werd toen gearresteerd. Men vermoedt, dat ditmaal De Wiet's manoeu vres verband houden met spionnage. Per Telefoon limiieiilaiul DE CRISIS. Nog een adlvies. Naar de „Standaard" meldt, heeft 1.1. Wocns- _;r van het Leven?" De doodi opent alleen de deuren van de verborgen wereld, die ons allen wacht. Hij is niet3 anders dan een schrik aanja gende naam voor een nieuwe geboorte. Ik droom gaarne van de -oneindige mogelijkheden der toe komst evenals een knaap droomt van den tijd wanneer hij een man is geworden. Zie, Isola, zie, daar komt een jacht binnen! Is dat geen mooi gezicht Het was een lang, smal vaartuig, met alle zei len bijgezet, di ezilverwit in het schijnsel der opkomend emaan blonken. Langzaam, en met sta tige beweging zeilde het om Neptune Point naar den mond van de haven. Er was slechts weteig wind, en de golven braken zacht tegen den voet der rotsen van het voorgebergte; het as een zoo kalme avond als in Juni. „Ziel" herhaalde Allegra, „is 't niet mooi? Van wien zou dat jaoht wel zijn? Het ziet er uit als een snelzeiler, niet waar?" Isola gaf geen antwoord. Drie jaar geledieo had zij zulk een jaoht geziennj zij had er zoo een. dat gerepareerd werd, in de havlen zien liggen; hijad er zo oeen naar Mevagissey zien uitzeilen i een proeftooht in de winterzon. Ongetwij feld waren er veel jachten van dlenzelfdeu bouw in de ereld. (Wordt vervolgd). DEN HAAG, 8 December (V. D.) H. M. ue Koningin heeft Dr. de Visser opdracht gegeven tot vorming van een parlementair kabinet. HET VRIEST! Clinge Doorenbos dicht in die „Tel.": Alle schaatsen van den zolder! Ieder ijstrui uit de kast! Sinterklaas heeft Schaatsenholland IJs'lijk- fijn met ijs verrast. Nee, ik wil geen zeurpiet wezen En geen ouwe tante Chris, Maar er is een schaduwzijde Aan die ijsgeschiedenis. 'tIJs i3 nog héél onbetrouwbaar, De geboorte was te snel, Heel veel sneeuw, veel open plekken, Hier een wak en daar een wel. OgpepastGéén stoute stukjes, Rijdt met vreugde en verstand, Werkt nniet mee aan lange lijsten Ongelukken in de krant. Profiteert! Geniet! Rijdt schaatsen, Haalt een rooden natten neus, Laat den winter hoogtij vieren, iMaar „Voorzichtig" zij de leus. En verloochent niet den volksaard, Onze Vad'ren waren wijs; Noch in zaken, noch op schaatsen Gingen z' over één nacht ijls. kelijk en het "is goed, dat hierop steeds meer toezicht wordt geoefend. Melk, boter en kaas zijn uitstekende producten mits de melk af komstig is van gezonde dieren en goed gewon nen wordt. In den winter valt dit gemakkelijker dan in het voor- en najaar. De darmstoornissen houden dan op en een goede veehouder houdt niet alleen zijn stal schoon, zorgt bovendien niet enkel voor een droge ligging, maar on derhoudt óok z'n beesten zelf zooals het be hoort. pe aardappels zijn geoogst en ge borgen maar hoe? Hierop dient vooral ook gelet door hen, die last hadden van „onder zeeërs" van ontijdige knolvörming: de plan ten komen in het geheel niet of zeer slecht op en spoedig na het poten worden jonge knollen gevormd. Vooral de vroege soorten en speci aal de schotsche muis lijden soms sterk aan dit euvel. De wijze van bewaring zoo is gebleken heeft hier veel invloed op. Zoo koel mogelijk bewaren, maar toch vorstvrij, kan als eerste middel genoemd worden ter voorkoming van onderzeeers. Verder heeft het onderzoek uitgemaakt, dat bewaring in het licht de kans op vorming van onderzeeërs ver mindert. Daardoor toch wordt het sterk uitloo- pen der oogen verminderd en behoeft men niet de spruiten meermalen weg te nemen. Dit laatste bevordert de vorming van onderzee ërs. Er dient derhalve gezorgd te worden, dat de lichttoetreding zoo groot mogelijk is. Er is buiten voor den landbouwer nog wel wat te doen. Wij noemen ditmaal het slechten der j mojshoopen, een nuttig werk. 't Is goed dat de mollen het grasland, dat anders licht te dicht zou worden, toegankelijk houden voor de lucht. Dat wroeten en maken van ritten en gangen kan iin sommige tijden onpleizierig en schadelijk zijn, maar met dat al blijven de j mollen onze vrienden. Waar mollen zijn, hui- zen ook emelten, veenmollen, engerlingen, rit naalden enz., welk ontuig door de mollem wordt verorberd. Enkele jaren geleden voer de men een verdelgingsstrijd tegen de mollen maaibij vele boeren die door de ervaring wij zer zijn geworden zijn de diertjes weer in eere gekomen. In den tuin: Zie, wat aan on kruid en zieke plantendeelen in uw tuin is ach tergebleven en vernietigt het vooral niet op de mestvaalt. Ook niet de koolwortels met knol voeten. die eveneens onschadelijk gemaakt moeten worden. Bij los weer kan men bemes ten met stal- en kunstmest en spitten. De tuin kan in winterbedden worden gelegd. Ook uw frambozenbedden kunt ge reeds be handelen, beter zelfs dan in het voorjaar, om dat de wortels hoog in den grond zitten en 'licht worden beschadigd. Dus nu ook ondiep spitten en bemesten. Ook nieuwe rijen kunt-ge nu aanleggen, 't kan op verschillende wijzen. Op pollen of op rijen, waaflangs een ijzerdraad waaraan de stengels worden vastgelegd. Som migen leggen ijzerdraad of lat zóó, dat de sten gels min of meer komen te liggen. Hierover misschien nader; men kan, zoo noodig, -de stekken alvast bestellen. Draag zorg voor uw vruchtboomen. Velen willen wel vruchten zien liefst vele en mooie mpar hebben er v2ak geen arbeid" of kosten voorover. Zoo klaagde mevrouw H. tegen haar tuinman telken jare weer, over half uitgegroeide wojmsteke- rige vruchten. Op haar vraag „Is d%ar niets aan te doen?" antwoordde de tuinman gere geld „Zeker wel, mevrouw" en hij gaf 3an zijn meening. Dan liep mevrouw weg zonder bescheid. Tot zij eindelijk den tuinman vrij heid van handelen gaf. Nu kregen de boomen een goede beurt. Zij werden doelmatig bemest met stal- en kunstmest, werden flink gesnoeid en afgeborsteld en er werden rupsenbanden omgelegd. Wat zagen de boomen er opge knapt uit. In het voorjaar prijkten ze met ge zonde bladeren en bloesems, en in den oogst tijd plukte men niet slechts een paar worm stekige half uitgegroeide peren, maar wel een ohnderdtal mooie, gave vruchten. Huismoe der, wilt u weten, hoe ge uw winteraardappe len eenvoudig en lang kunt bewaren, zonder dat ze dus gauw uitspruiten? Dr. Schiller be val aan: bewaring in een kist, met een vol doend aantal gaten in den bodem, om de lucht toegang te geven. De kist plaatsen op bakstee- nen of turven. Voorts op den flink doorboor den bodem een laag cokes van pl.m. 15 c.M. dikte en hierop de aardappelen. De cokes mo gen niet te fijn zijn, zoo groot als een walnóot Dr. S. paste deze methode jaren achtereen met succes toe. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT JLe helft Dec.) Wij zijn in den overgang van herfst tot winter Wij, veehouders, bedoel ik. De herfstvoeder- gewassen zijn of raken op, onze staldieren krij gen meer droogvoeder. Die overgang dient zoo geleidelijk mogelijk te geschieden, om Gemeente OUDE NIED'ORP. Over de maand November 1925 Geboren: Wilhelmina Johanna, d. van J. W. Willemse en van J. G. Heijten. Jan, z. van J. Biersteker en van G. Stammis. Geertrnidu Catharina, d. van Jan Wit en van E. Ligthart. Adrianus, z. van J. Bakker en van J. S. Brin::. Johannes, z. van Jb. Jong en van C. Hegge- laar. Johannnes Mariè, d. van H. P. A. Blaauw en van M. Boon. Overleden, ondertrouwd en getrouwd geene. Gemeente ZUIDSCHARWOUBlE. Over de maand November 1925. Geboren: Johannnes Theodoru3, zoon van Ja cobus Groen en Antje Duyves. Jan Pieter, zoon van Jan Keuris en Dieuwertje Muntjewerf. - ïrïjlaantje, dochter van Jan bmit en Neeltje Zee., Pieter, «an de Graaf .en.-Dieuwertje .Mpddei.'-- Overleden: Maria Cornelia de Nijis, 19 jaar, '3, van Klaas de Nijs en Fijntje Leegwater. Wil tem Kliffen, 79 jaar „echtgen. van Ma art je de Boer. Helenna Catharina Burgers, 66 jaar, eéht genoote van Pieter Woestenburg. Ondertrouwd: Paulus Nan en Maria .©órnefia Kraakman. Getrouwd: Dezelfden. D<j, vot?t heeft in de afgeloopen week een heete* onpnekeer teweeggebracht in'het ver loop aan de veiling/En al moge de strengheid van het winterweer einde der week reeds eeni- ge stagnatie in het vervoer hebben gebracht, met vreugde is de winter begroet. En niet ten onrechte, want reeds nu valt een belangrijke verbetering te constateeren, Intusschen was de. totaalaanvoer nog niet groot. Eerstens zijn een tweetal producten van de veiling verdwenen. Maandag en Dinsdag was er nog een geringe aanvoer van bloemkool en daarna was het geheel afgeloopen. Ook ge wone witte kool is van het toóneel verdwenen. Maandag werden te Noordschanvoude de laat sten geveild en voor f 1.10 afgedrukt. Tot het laatst toe is het dus met dit prodüct slecht geweest. Veel hoop dat er van de nog te veld staande iets zal terecht komen is er bij dezen strengen, vorst ook niet meer. Dat ef meer en dringender gevraagd, zoti v/orden naar kool was natuurlijk te verwachten Vooral voor de rogde kool werd de kóóplust dagelijks beter en reeds begin der week was voor het mooie kleingoed f6.— pör 100 kg. reeds-de hoogste noteering. Het aanbod nam dan ook geregeid toe en werd nog in de hand gewerkt doordat zij, die nog partijen buiten hadden liggen hiermee een goed heenkomeint zochten. In totaal werden 118 wagons van de ze soort aangeboden. In het laatst der week was de prijs voor de grootere kool gestegen tot f2.50 k f3.50, voor middelgroote werd van 13.50 tot f5.50 betaald en kleinere noteerde in doorsnee f 7.— met f8.als ina ximum. Óok het „doorschot" werd graag gekocht, 'natuur lijk tegen iets lagere prijzen. Ook voor gele kool ontwaakte de belangstel ling. hoewel echter eerst de laatste 'dagen'van een beduidende prijsver hooging gesproken kan: worden. Vandaar dat de aanvoer nog beperkt bleef en in totaal nóg slechts 38 wagons be droeg. Zaterdag kwamen de prijzen die van de roode nabij en liep het kleine goed tot hoog stens f 7.—, terwijl voor soort var* 2 k 2V2 killo gauw f5.— gemaakt kon worden en voor de grootsten f3 f3.50. Van Deenen was het aanbod" nog beperkter in- totaal een 35 -wagons. Hiervoor is eveneens de kooplust beter -geworden, maar blijkbaar kan hiervoor nog'met datgene betaald worden wat de'bouwers ervoor in het - hoofd hebben. Het koopen-vair kool van 2 a 2\'-> kilo,, voqx zendingen naar Amerika schijnt althans voor den handel nogakmoeilijkheden op te leveren. Wat aan de veiling kwam-bracht hoogstens f4 op en groote kool gemiddjeld-f a perjlÖÓ kilogram. Het weer leende zich ook niet voor uitzoe ken van uien en peen, er kwam van deze pro ducten zeer weinig. Gevolg was dat de prijs opliep en de laatste dagen voor uien f 6a f7 en voor peen f4.— a f 5.— per 100'kilogr, betaald werd. Intusschen is de strenge vórst reeds oor zaak van stagnatie en is het met aanvoer te water reeds afgeloopen en zal volgende week opp monster geveild moeten worden. Ook is deze remmend voor de verzending. Zoo) ziet men dat aan dit mooie ook weer een leelijke kant zit. Feit is echter dat de winter een op luchting teweeggebracht heeft, welke men het beste bemerkt aan' de drukte^ en levendigheid, die nu weer in ëh om de véilingeiv heerscht. - LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 7 December. 70200 kilogram roode kool le soort 5.60—7.90 idem 2e soort 1.60—5.—. 41500 kilogram gele kool le soort 3.40^6.70, idem 2e soort 1.50 --3.— 13200 kilogram deensche witte kool 2.10 —3.80. 1250 kilogram uien 6.6.60. 1475 ki logram peen 5.30. 8 December. 56000 kilogram roode kool le soort 5.6.50 idem 2e soort 2.4.80. 540CQ kilogram gele kool le soort 3.40—6.30, idem 2e soort 1.40 —3.—.' 5500 kilogram deensche witte; kool 3.50 —4.90. - NOORD'ERMARKTBONDi. 7 December. 50800 kilogram roode kool 3.10—6.70, doorschot 2.30—5.30, 37200 Kg. gele kool 2.60—6 30, door schot 4.30, 13400 Kg. DeenscKe.witte 2.504.40. 8 December. 1000 Kg. grove uien 5.30, uien 7.10, 1500 Kg. peen 4.83200 Kg. roode kool 2.706.70, (Joor- sehot- 1.50—6.20, 46800 Kg. Deensché wil te kool 2.40—4.90, 31400 Kg. gele knol 3.--5.60, door schot 3.603.80. - WARME N'"H UIZEN 7 December. Roode kool le soort 3.-7,10, idenv. 2e soort 3.60—5.30, idem uitschot 2.20—4 50. Gele kool le soort 4.7.20, idem uitschot 3.20, Dëen sche witte kool le soort 2.10—4.10 idem -2e soort 3,10, idem uitschot 1.30. Aanvoer: 32800 kilogram roode kool, 13600 kilogram ge le kool, 13800 kilogram deensche -wittekool

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3