i WE *o. 147 •«tam». as Zaterdae 13 December 1935. '84e /- ar«ra g Firma R. J. HOUWING, 7 - - TEL 644 - ALKMAAR HALLER PETROLEUMKACHELS en BLAUWBRANDERS. Revue van de Week Uit den Omtrek L4WGEDIJKER COÜRAIÏT Die nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. 8 December. Zelden zal Sinterklaas zijn tocht over die daken, en door de straten onzer steden en dorpen heb ben gemaakt in een zóo fel-koude temperatuur als op 5 en 6 December 1925 't geval was!.... De Ivoorspelling ,dat wij' ditmaal een vroege en zeer strenge winter zouden krijgen, is reeds ten volle in vervulling gekomen. Van Zuider en Gouwzee kernen uur aan uur tijdingen over ijs... Uit le loodgrijze lucht daalt de kille sneeuw neer. Drie weken vóórdat de „officieele winter" begint, zit ten wij midden in de felle vorst, zooals wij ge woonlijk eerst in Januari kregen, volgens het oude rijmpje: „A Ls de dagen gaan lengen, Dan gaat de koude strengen..." De Sint en zijn trouwe Pier zijn nu weer naar de zoelere zuider-streken vertrokken. En inmiddels begint men in Patria zoetjes aan... genoeg te krijgen van de 'diverse „geruchten" en meer of minder officieus® mededeel ingen over de KKabinetscriisis. De Tweede Kamer wern> bij eengeroepen in openbare vergadering tegen Don derdag 10 December. Op het lijlstje staan enkele z.g .spoedontwerpen, alsmede de voorstellen v.ti. Waerden en Braat betreffende den Zomertiji. ;tls juist een maand geleden, dat ons Lagerhuis genoopt was op gedwongen-reces te gaan. Vrij algemeen wordt vermoed, dat hot Staatsbudget- 1926 niet vóór het nieuwe jaar is ingetreden, ver der zal worden „aangesneden". En ook de profe tie, dat het eind van het liedje zal zijn, terug- i )keer van het kabinet-Colijin, werkte lichtelijk- j jvorlammend op de belangstelling. Na de weige- i ring der fractie-Nolens om met vrijz. en soc.- I democraten saam te werken, kreeg men allerlei bespiegelingen „in 'sBlaue hinein", zoo- 1 als een samengaan van katholieken, anti-revolu- j tionairen en... Vrijheidsbond. Eindelijk wekte net j bericht, dat Dr. De Visser zich naar het Loo had begeven, vanzelf tot de veronderstelling dat j H. M. dien Chr- Historischen Staatsman met de Kabinetsformatie had belast, terwijl toen ook voor de hand lag de waarschijnlijkheid dat ae Koningin den heer De Visser zou hebben, ge raadpleegd over 'het eventueel door de Chr. Hist, berusten in behoud van den gezantschapspost bij het Vatieaan, desnoods... zonder bezwaar van sRijks Schatkist! Men ziet, het fantastische ont breekt bij het verloop der Kabinetscrisis van 11 November j.l. allerminst!..... Nieuws van algemeenen aard is er thans na tuurlijk, voor zoover de BBegeèrings-cuisine oe- treft, al zeer weinig. Zij, die zich een nieuw fiets-plaatje moeten aanschaffen, dienen te wach ten tot na 1 Januari a.s. De drukte aan de post kantoren, toch al met werk overladen, is nu overstelpend. Er dreigt een oorlog tusschen de Ver. Staten en Nederland. Gelukkig een bloedlooze. Uncle Sam bemoeilijkt in hooge mate den invoer van planten uit ons land. Ein dat heeft geleid tot het bera men van repressaillemaatregelen t.o. van Ameri- kaansch fruit. Uit de jongste Personala: Ir. van Sandiick. de algemeene secretaris van het Kon. Instituut van Ingenieurs, heeft ter gelegenheid van zijn zevedtigsten verjaardag, vele blijken van waar deering ontvangen. Mr. Zimmerman zal optreden al «commissaris van den Volkenbond te Dantzig. De hee rHoward is benoemd tot commandant van het Leger des Heils te onzent. Uit de jongste lijst van „eriminalia" teeken ik aan, dat bij Heerlen een mijnwerker bij een vechtpartij doodelijk werd getroffen. De lader werd in arrest gesteld1. Te Rotterdam ontstond hevig vecht-tumult in het „Chineescho kamp 'Een der geje zonen van het Hemelsehe Rijik schoot er he tleven bij in, Het O.M. bij do Am-ster damsöhe Rechtbank eiadhte tegen de beide ex- directeuren van de Brusselscho Bank De oong en Briedeé, vier jaren govangenisstraf. Te Eind hoven wist men een wijdvertakte dievenbende op het spoor te komen. De politie is in den laat- aten tijd met haar recherche-werk niet ongeluk kig naar de „leege plaatsen" bij het boevengilde worden helaas steeds met verbijsterende vlug heid aangevuld!.... Op het Koningsplein te Amsterdam werd een juwelier slachtoffer van een paar geslepen guiten, die kwasie inkoopen kwamen doen om hem bro ches ter waarde van f3000 wisten te ontste'en. In de ongelukken-serie der aohte rons liggende week vindt men natuurlijk weer ongevallen, door de roekelooze sneeuwballen-gooieriji berokkend. Te Sittard werd ds. v. d. Bergh, op de fiets zittend, dermate hevig door een sneeuwkluit gewond (te gen een der slapen) dat hij enkele «ogenblikken erna bezweek. Te "Wassenaar is eene dame door kolendamp- verstikking overleden. Men zij, in iese dagen van felle kou en ook des naohts voortsnorrende kachels, voorzichtig!.... Bij Diemen is door oen noodlottig toeval een brandmeester verdronken. Nevel en gla-Dc'd ver oorzaakten tal van grootere en kleinere onge vallen. Bij' de Amsterdamsche Vaart kwamen niet minder dan zes auto's met elkaar in botsing. Wonder boven wonder liep de eollissie af zonder persoonlijke ongelukken te berokkenen. Te Cu lemborg is een meubelfabriek in de asch gelegd, aan het Rotterdamsche Hang stortten enkele oude gevels in. Het welhaast verdwijnende Hol- landsehe stoomtrammetjevan Den Haag naar Scheveningen hoeft een vijfjarig meisje uit het zeedorp overreden. Met doodelijken afloop. In de Hofstad werden grootsche plannen beraamd .tot. stichting van een Concertgebouw. Verschil lende percseelen in het allerdeftigste kwart er Lange Voorhout, bij het paleis van H.M. de Ko ningin-Moeder, zouden daarvoor worden aange kocht. Men ziet, ook voor de ernstige muzen i- in onzen tijd nog wel geld beschikbaar. Dat de Haagsche muziektempel er komen zal, 't is bo ven twijfel verheven. BUITENLAND. De eindelooze Iersche grenskwestie schijnt dan toch wel opgelost te zijln. De beide Iersche re geeringen hebben een overeenkomst ge loten met de Britsche regeering wielk© voor de drie landen een bevredigende oplossing schijlnt te zijn- In het Lagerhuis is de overeenkomst zonder belangrijke oppositie tot wet verheven, in het parlement van den lerschen Vrijstaat zal dit waarschijnlijk eveneens geschieden al hebben de Republikeinsche .afgevaardigden getracht door obstructie de goede gang van zaken te beletten. Het is te hopen dat eindelijk de Iersche kwestie uit den weg zal zijn geruimd, zij heeft al lang genoeg aanleiding gegeven tot ernstige conflicten. De Britsche regeering heeft tevens de wetten inzake de beschermende rechten door het Parle ment doen aannemen, zoodat. verhoogde invoer rechten ge'egd zullen worden op verschillende artikelen. In het Huis kwam het hierbij tot inci denten zoodat een Labourlid geschorst moest wor den. Fen ander lid merkte een „vreemdeling" op in het Par ement, zoodat de tribune moest worden ontruimd en in geheime zitting verder moest worden vergaderd. Het Duitsöhe Par'ement is thans zonder regee ring ,het KKabinet-Luther is afgetreden. Presi dent Hindenburg, die zich uitgesproken heeft voor de groote coalitie, confereert met de partij leiders over de vorming van een dergelijke regee ring. Weer blijkt temeer welk een goede keus het Duitsehe volk gedaan heeft door den ouden veld maarschalk tot President te kiezen. Hij is genie- ken een trouw dienaar te zijln va"n de Republiek, zonder voorkeur voor de nationalistische heersu en recht doende zonder aanziens des persoons. Dergelijke mannen heeft Duitschland thans ten zeerste noodig, na de finamciqele delicten der laatste maanden en die politieke schandalen van rechts en link3. Het nieuwe Fransche Kabinet-Briand heeft in het Parlement verschillende successen geboekt. Zoo zijh de financieele voorstellen van Louoneur in de Kamer aangenomen nadat Briand zelf een hartstochtelijk beroep had gedaan op de afge vaardigden. Daarna nam de Senaat de voorstellen aan met een ongekende meerderheid. Hij »ectt thans nieuwe financieele voorstellen ingediend welk emoeten dienen om de Fransche financieele crisis te helpen oplossen. Dezer dagen zal het Fransche Parlement met de behandielmg van deze voorstellen aanvangen! De Volkenbondsraad komt thaös weer te Ge neve bijleen en zal wel verscheidene dagen bijeen blijven aangezien een groot programma meet worden afgewerkt. Zoo is de Raad onmiddellijk aangevangen met de bespreking van de ontwa peningscommissie welke do ontwaponingsconie- rentie zal moeten voorbereiden. Er bestaan gr co te verschillen tusschen .Frankrijk en België oener zijds en Groot-Brittanni ëanderzijds over de taak der commissie. Ondertusschen is overeenstemming bereikt over de samenstelling van de oommissie. Negentien landen zullen er in vertegenwoordigd zijn. De oommissie zal tot taak hebben do werk zaamheden voor te bereidlen voor het houden van een Ontwapeningsconferentie die zal moeten leiden tot een ingrijpend^ beperking der bewa peningen. In België hebben de socialisten thans het voor stel gedaan dien militairen diensttijd terug te brengen tot zes maanden. Het is de vraag of de liberale en katholieke groepen het hiermede eens zullen zijn, zoodat indien de socialisten hun voor stel doorzetten, vroeg of laat een minisferieelo crisis verwacht kan worden. De Liberale Partij! in Engeland ondervindt thans groote moeilijkheden. In de partij is een groote strijd ontbrand tusschen de aanhangers en bestrijders van Lloyd George. Zelfs verluidt dat deze groote staatsman binnen niet te langen tijd met al zijn legioenen toe zal tiieden tot ie Arbeiders Partij. De oproep van Mac Donald zou hieraan niet vreemd zijln. Afgewacht dient te worden of deze beweeglijke man uit Wales hier toe zo uovergaan. Doch indien zulks zou geschie den kan de volkomen ineenstorting van het libe ralisme in Engeland verwaoht worden, gepaard gnane dmet een groote machtsvorming van de Labour Party en een toespitsing van den klassen strijd. Want het tweepartijenstelsel zou leiden tct den strijd1 tusschen Labour en Conservatie ven,, een strijd die niet andiers gestreden zou kun nen worden dan op het gebied van den klassen strijd. i HIKE BREIJER's Spttciaal Corsettenmagazijn 2 Groote keuze. Lage prijzen, q CORSEITFN fe BUIKBANDEN BUSTEHOUDERS M RBCHTHOUDERS M ELASTIEKEN KOUSEN DAME8VERBAND SOUSBRAS. an ROK BESCHERMERS. (Depót Palthe Almelo) - OUDE NIEDORP Gisteravond vergaderde de IJsclub Oude Nie dorp in het lokaal van den heer A. Mijts te Verlaat. 7 personen waren tegenwoordig. Nadat de voorz., de heer A. Mijts, de ver gadering met een welkom had geopend, en de notulen na lezing werden vastgesteld, werd de rekening over het afgeloopen jaar nagezien door de heeren D. Kriller en A. Mijts en op advies van deze heeren goedgekeurd met een voordeelig saldo groot f 168.5'6V2- Ontvangen was f 173.89V2 (dit was het saldo van het vo rige jaar, want contributie was niet geïnd.) Uitgegeven f5.33. Tot bestuurslid werd gekozen de heer W. Langedijk, in de plaats van den heer P. de Geus, niet herkiesbaar. In de plaats van Jb. Pluister vertrokken werd tot bestuurslid gekozen de heer F. Leek. Na eenige 'bespreking werd bij stem ming uitgemaakt om geen afgevaardigde naar de algemeene vergadering van IJ. H. N. die gehouden zal worden te Amsterdam den 14 Dec. a.s., te zenden. Voorts werd besloten bij goed ijs kinderwedstrijden te houden. Een en onder werd aan het bestuur overgelaten. Hierna werd de vergadering na rondvraag, die niets opleverde door voorz. met woorden van dank gesloten. - OUDE NIEDORP. Het schilderwerk van de nieuw-te-bouwen arbeiderswoningen te Zijdewind, voor reke ning der gemeente is door B» en W. opgedra gen aan den laagsten inschrijver, W. Lange dijk, alhier. r SlN T PANCRAS. Dnze ingezetene, de heer J. Roos ontkwam Vrijdagmorgen ternauwernood aan een ern stig ongeiuk. Bij het oversteken van den oriy bewaakten overweg aan den Achterweg, let te hij niet op het naderen van den trein uit de richting Heernugowaard weike hier ongeveer 10 uur passeert. Het gevolg was, dat de tree plank vah den trein m. aanraking kwam met het voorstuk van den auto, waardoor dit ge- netr'te geheel werd vernield. Daar de trein aan de spoorhalte stopt, was de snelheid al niet "meer zoo groot,terwijl bovendien de machi nist krachtig remde. De inzittende had boven dien het gemk, dat slechts een botsing werd veroorzaakt, zonder dat de auto werd vastge grepen. De eigenaar kwam alzoo met den schrik vrij. Echter bekwam hij, behalve mate- rieele schade, nog een proces verbaal op den koop toe. Waar het uitzicht op de lijn hier niet wordt beiemmerd, kan hier zeker van on voorzichtigheid gesproken worden, temeer waar de betrokkene, naar wij vernamen, al reeds een paar maal was gewaarschuwd. - SINT PANCRAS. Gisteravond vergaderde de afd. St. Pancras van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier, onder voorzitterschap van den heer Klooster boer. Al zijn de omstandigheden op het oogenblik niet gunstig, zegt deze in zijn ope ning, zoo hebben we toch noodig geoordeeld deze vergadering te beleggen, opdat wij ge reed zijn, als soms weer de winter intreedt. De secretaris leest daarop de notulen, welke worden goedgekeurd. Hierop volgt meteen voorlezing van het verslag der laatst gehou den algemeéne vergadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek, met inbe-grip van het saldo 1924, een ontvangst van f 149.875 met een uitgaaf van f39.56, alzoo in kas een bedrag van fllO.31 V2 De boeken en bescheiden werden bij monde van Boskamp in orde bevonden. De aftredende bestuursleden P. Madderom en P. Bus werden als zoodanig herkozen, ter wijl in de plaats van den voorzitter, die om gezondheidsredenen moest bedanken, werd ge kozen de heer P. Groen. Volgde behandeling beschrijvingsbrief der A.V. te houden in Amsterdam. Als voornaam ste punt kwam daarop voor een voorstel van Wieringerwaard om f 2.— boete te heffen van die afdeelingen, welke niet op de A.V. zijn vertegenwoordigd, terwijl dispensatie door het hoofdbestuur zal kunnen worden verleend. Waar dit hoofdzakelijk zal slaan op arme vereenigingen en beter bij kas zittende vereeni- gingen niet zullen malen om f 2.— boetebeta- ling, verwacht de heer Hoogland meer succes van het op dat voorstel ingediende amende ment door den heer Stikkel. Hierover ontstaat eenige discussie, met als resultaat, dat besloten wordt voor het amen dement te stemmen, hetwelk bedoelt f 1.— van elke afd. te heffen, waarvan op de A.V. onder de vertegenwoordigende afd. een verloting zal worden gehouden. Bij de rondvraag verkrijgt de heer P. Mad derom het woord. Irr eenvoudige, treffende be woordingen brengt deze hartelijken dank aan den scheidenden voorzitter, welke vanaf de oprichting met hart en ziel voor de afd. heeft

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1