Uit ons Parlement Plaatselijk Nieuws ZILVERMAAND. tegen Pljlien Nieuwstijdingen ||[f E hl Rechtzaken geijverd. Onder applaus "der aanwezigen wordt de héér Kloosterboer daarop tot eere-voorzit ter benoemd. Gevraagd ,"werd waarom -niet reeds Zaterdag 1.1. v&of het in ojde brengen van een baan was zorg gedragen. De secretaris zegt van oordeel te zijn geweest, dat Get ljS"toen nog hiet be trouwbaar was. Wanneer in zoo'n geval de Ijsbond aan hqt werk gaat, wordt een officieel cachet verkregen en meenen de ouders hun kinderen - gerust op het ijs te kunnen laten gaan, iets waarvoor het bestuur zich niet ver antwoordelijk wilde stellen. In verband met een opmerking over het baanvegen door een ongehuwden persoon, wordt geantwoord, dat men aan het werk stelt dengene, die zich daar voor aanmeldt. De secretaris deelt nog mee, met B. en W. van Sint Pancras een bespreking te hebben gehad over subsidieverleening, welk geld dan besteed zou worden aan werkgeld. In dat geval zullen natuurlijk gezinshoofden het eerst aan de beurt zijn. Tevens zal dan aan eed ijsbaan kunnen worden gedacht als ver- bindingsbaan tusschen het Noordelijk en Zui delijk gedeelte van het dorp, hetwelk zeer wen- schelijk wordt geacht. Besloten wordt nog wat materieel aan te schaffen ten behoeve van wed strijden. Hierna sluiting der officieele vergadering. Nadien volgde een verloting. - SINT PANCRAS. Dat de koolschuren hier dit jaar overvol gestapeld zijn', blijkt wel uit het feit, dat bij meerdere personen zich werking in de mure-a begint te vertoonen. Speciaal de nieuw gebouw de boeten schijnen danig verknoeid te zijn. Zelfs gebeurde het hedennacht, dat van een door P. Rok verhuurde schuur de muur zoo danig afweek, dat het dak gedeeltelijk naar be neden kwam, natuurlijk heel wat kool bescha digende, welke daar lag voor rekening van den heer Heinis. Haar laatste creatie? Het Fransch op de lagere school. De „Konink lijke Paketvaartmaatsch. wil vorste lijk betaald worden. De vroed vrou wenschool in Heerlen. Zomertijd of zonnetijd. Iets nieuws op parlementair gebied; een regee ring, die haar ontslag gevraagd (maar nog niet verkregen) heeft, doet eenige harer wetsontwer pen in de Kamer behandielen. Waarom ook .ugen- lijk niet? De oplossing der crisis kan nog lang genoeg op zich laten wachten; maar daarom be hoeft toch niet alle wetgevende arbeid' op te houden. Er zijm zaken genoeg te behandelen, die los staan van elke politieke of religieuse anti these. De Kamer begreep dat en maakte dun ook geen enkel bezwaar. Intusschien heeft de regee ring 9leehts enkele, z.g. urgente voorstellen in behandeling willen brengen en zal het feest der reünie maar enkele dagen duren. Deze voorstellen hebben intusschen aan enkele ministers, die nog niet in de Kamer verschenen waren, gelegenheid tot optreden geboden, o.a. aan den Minister van Koloniën, den heer Welter, die nauwelijks uit Indië overgekomen voor het aanvaarden van zijn ambt, door Kersten uit wandelen gezonden werd. Nu mocht hij toch nog iets komen vertellen met de kans, dat zijn maidenspeech ook zijn zwa nenzang zal zijn. Aangenomen werden gisteren een wetje tot an nexatie van toekomstige haven- en kadeterreinen te Schiedam cfoor Rotterdam; een ontwerp, dat den overgangstermijn der Tabakswet in afwach ting van de stichting van Centrale werkplaat sen met een jaar verlengt en een wet, die nog voor één jaar het onderwijs in het Fransch op de lagere school toelaat. liet laatste ontwerp kwam er niet zonder slag of stoot door. Tn het vorige jaar nam de kamer een initiatief-voorstel Westerman aan om het onderricht in de Fransche taal weer in te voeren op de lagere school, maar de Eerste Kamer verwierp het. Dit nieuwe ont werp was dus een uitstel van executie voor het Fransch, waardoor een kans op behoud werd gegeven, daar een ontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijlswet in voorbereiding i3. Met 50 32 werd het voorstel aangenomen, de stemmen der sociaal- en vrijez.-democraten, alsmede die der katholieken waren verdeeld. De Koninklijke Paketvaartmaatschappij heeft aan den Staat een goeden klant voor wat betreft personen- en goederenvervoer; de tarieven zijn contractueel vastgesteld, maar moesten op ver langen der maatschappij, gezien de ongunstige uitkomsten van het bedrijf, wordlen verhoogd. Zij werd het tenslotte met de regeering eens over eene verhooging van 30 pet. Laten we d'r 20 pet. van maken, stelde de nieuwe, Vrijz. Dem. af gevaardigde Mr. Joekes voor, want sinds het ongunstige jaar 1921 keert de maatschappij weer belangrijke dividenden uit. Minister Welter ech ter verdedigde de 30 pet. aan de hand van in dex-cijfers en die meerderheid der Kamer, 56 30, ging met hem acooord door het voorstel-Joekes te verwerpen. Aan de misère met de Vroedvrouwenschool in èHeerlen is voorloopig een einde gekomen, ten- miDste wat de subsiddekwesties betreft. De school is een zeer nuttige (zuigelingensterfte in het Zuiden!) instelling, maar een dure. De bouw en inrichting hebben millioenen gekost en de jaar- lijksche subsidie van f170.000 bleek niet vol doende; voor 1925 werd 80 mille mééér gevraag Daartegen rezen vele bezwaren. Eerst afgewe zen; toen op voorstel van Mevr. De VriesBruin (S.D.A.P.) al vast de helft, dus f40 000 ge geven en nu kwam minister Kooien om de an dere helft, d'ie intusschen tot f27500 was terug gebracht door de invoering van verschillende be zuinigingen. Een goed resultaat van den nieu wen minister, waarover de Kamer het eens was. Deze S had het bovendien zóó geregeld, aat de gebouwen als eigendom van dien Staat overge schreven zouden worden. Mevr. de Vries-Bruins wilde de heele school in eene Rijksinstelling om zetten. een gedachte, die de heer Snoeck-Henke- mans uitstekend vond, al wilde hij daarnaar eerst, nog eens een onderzoek laten doen. Een voorstel daartoe werd evenwel met 4735 stemmen afge weken. De Keer Snoeck Henkèmans, de leider der Chr. Hist, fractie stemde voor, maar zijm fraetiegenooten stemden tegen. Krij'gt de coali- ti emog, een kans? Overigens was 'de stemming rechtslinks, waarbij echter ook de heer Kersten links stemde en clc heer Braat rechts. Hét ont werp zelf werd met 6812 stemmen aangenomen. Terwijl we dit overzicht schrijven, ordt er ge debatteerd over den zomertijd. Men wil en zoekt allerwegen een compromis, wat o.i. niet te vinden zal zijn. Het ontwerp-v. d. Waerden om den mid- den-Europeeschen tijd1 als zomertijd in te voeren is al afgestemd. Méétr kans maakt o.i. het ont werp-Braat om de zomertijd slechts voor de maan den Juni, Juli en Augustus te laten gelden. Wordt het aangenomen en door de Eerste Kamer bekrachtigd, dan is een belangrijke schrede ge daan naar de volkomen afschaffing van den zo mertijd, want op eene klokverzetting alléén in de drie midden-zomermaanden stellen de steelin gen geen prijts. Nog een of twee jaren een Verkorte zomertijd dus en 't is er voor goed mee gedaan! HET GEMEENSCHAPPELIJK GASBEDRIJF. Tn de laatst gehouden vergadering der Com missie van Beheer der Lichtbedrijven werden de vólgende mededeelingen gedaan: Het gasverbruik I tot en met October steeg met 41851 M3. of 7.7 pet., het electriciteitsverbruik steeg met 10802 KWU. of 11.1 pet., het grootstroomverbruik steeg met 751 KWU. De afname van de ih 1926 te produoeeren kool teer werd gegund aan de Pa. Touwen oa &te Amsterdam; het vervoer der steenkolen werd &wederom aan C. Schot gegund als laagste in- sohriTver en het drukwerk aan dien heer J. H. Keizer te Noordscharwoude. Verder werd' door de Commissie besloten in verband met het feit, dat door sommige brana stofhandelaren te hooge prijzen gevraagd wor den van de burgers voor de cokes, dat de korting Van 10 cent per H.L. alleen aan die handelaren gegeven zal worden, die de cokes hoogstens ver- koopen tegen de volgende prijzen: Geklopte cokes 75 cent; parelooke3 70 oent, grov ecokes 65 oent. BROEK OP LANGEND!JK. Ghr. Geref. Kerk. Gekozen tot ouderling S. Schoon. Herkozen tot ouderling W. de Groot. Gekozen tot diaken Joh. van der Molen. BR01 iK OP LANGEND1JK. Gedurende de maand November werd op 19 dagen regen of sneeuw in den meter gevonden tot een gezamenlijk bedrag van 724 m.M., terwijl de gemiddelde val der maand 59 mM. beraagt. In 't geheel is dit jaar nu 683.4 mM. afgetapt, tegen 630 mM. gemiddeld. De jaarlijksehe re genval is 691 mM. BROTIK OP LANGENDIJK. In de Woensdagavond druk bezochte buiten gewone Algem. Vergadering van de vereeniging ,,'t Belang der Jeugd1" is met algemeeue stemmen besloten tot het houden van een Feestavond1 ter viering van het 25-jarig bestaan der vereeniging. Een commissie van 5 leden is benoemd' tot het samenstellen van een programma; een comm:s- sie van 4 leden voor het innen van bijdragen tol dekking der kosten van den feestavond, en een commissie van 3 leden voor de versiering van dcD nog te kiezen feestzaal. Met het oog op de beperkte ruimte hebben tot den feestavond' uitsluitend toegang de leden der vereeniging met hun dames. Als leden worden beschouwd alle voorstandiers van Openbaar On derwijs, die op de laatste echoolfeestlijsten heb ben geteekend. ZUIDSCHARWOUDE. De echtgenoote van den heer d. J. kwam deze week te vallen, waardoor ze haar linker arm brak. Onlangs had ze door een val haar rechterarm gebroken. ZUIDSCHARWOUDE. Tot voorzitter van den Raad van Toezicht van de Coop. Boerenleenbank is gekozen de heer C. de Jong; tot vice-voorzitter de heer G. Gutter. NOORDSCHARWOUDE. De zoo gunstig bekend staande gymnastiek verenigingen „Hercules" en „Hygiéa" geven door middel van een advertentie in dit mr. kennis, dat zij morgen, Zondag 13 Dec., een openbare uitvoering zullen geven in het lo kaal van den Heer J. de Bakker alhier. De liefhebbers van deze zoo alzijdig ontwik kelende sport en zij, die de prestaties van deze verenigingen kennen, zullen zeker niet nala ten deze uitvoering te bezoeken. Wij kunnen verzekeren dat ook nu de ver- eenigingen weder iets goeds zullen bieden. NOORDiSCHARWOUim De malariafilm. Donderdag werd in „Concordia" de zoo hoogst- belangrijke Malariafilm vertood. Wij komen op deze vertooning meer breed'- voerig terug. ZUIDiSCHARWOUEIE. In de gisteravond gehouden vergadering van het Kiescollege der Herv. Gemeente alhier, wer den herkozen dis hoeren P. Berkhouwer en P. Kei zer, resp. als ouderling en diaken. Wij hebben deze week weder eenige urn van genot en vreugde doorleefd. Het kwam toevallig zoo uit, dat wij naar enkele oude jaargangen van de „Nieuwe Langedijker Cou rant" grepen. In stevige banden, met vergul- de rugtitels, staan deze dikke, groote boeken gerijt in een expres daarvoor vervaardigde kast, die vijftig van die folio's kan bergen. Nog en kele weken, en dan zal de binder den vier-en- dertigsten jaargang tot een boek inbinden. Wat is het een genot ér in te bladeren. Zij be vatten de levensgeschiedenis van deze geheele Streek, van elke gemeente afzonderlijk, van regeeringslichamen, vereenigingem, corporati- I is Togal een nimmer verzakend middel. Sterk urinezuur-oplossend doen de Togal- tabletten de hevigste pijnen verdwijnen. Verrassend snel werkend tegen Rheumatiek Influenza Verkoudheid Hoofd- en Zenuwpijn Groofe genees kracht. Pijnstil lende werking. Bij alle Apoth. ën, zij getuigen van hun oprichting, bloei, in zinking en opleving, zij spreken ons van wel vaart en vooruitgang, van krachtige energie en voortvarendheid, helaas ook van tweedracht, onderlingen strijd, naijver en afgunst, maar gelukkig ook van eendracht en eensgezinde samenwerking, zij bevatten het- werken en streven van een nijvere bevolking, de resulta ten van een krachtig en kloek volksleven, dat zooveel tot stand bracht tot heil onzer sa- rrtenleving. Wij schreven „zilvermaand" boven dit ar tikel. En terwijl wij dit neerschreven, kwam de gedachte naar voren, dat het jaar 1900 ze ker een hoogst belangrijk jaar is geweest. Wie daaraan twijfelen mocht, willen wij in herin nering brengen, dat er toetn maatregelen zijn genomen en voorbereidingen getroffen, die van hoogst belangrijken invloed op de welvaart dezer streek zouden blijken te zijn, en een nieuw tijdperk zouden doen inluiden. De Naamlooze Landbouw- en Handelsver- eeniging bestond toen reeds. De Handel was echter nog niet georganiseerd, doch om even wicht te brengen in de veelal toentertijd tegen strijdige belangen, en, georganiseerd, overleg te kunnen plegen met de invloedrijke „Naam looze", zooals de vereeniging eenvoudig werd genoemd, vereenigden zich ook de kooplieden en werd de Vereeniging „De Koophandel" ge constitueerd. Er was zeker veel over de vroegere toe standen en bestaande voorrechten en misbrui ken te schrijven, maar dit is ons plan niet. De „Naamlooze" zag een organisatie tegen over zich, waarmede in de toekomst terdege .rekening moest worden gehouden. Meerma len kwam het dan ook voor, dat men in den grooten belangenstrijd macht tegenover macht plaatste, maar op het groote terrein van eco nomische- en handelsbelangen wist men el kander te waardeeren, elkander de hand te reiken, en had men slechts oog voor de groo te lijnen, die een geest van kameraadschappe lijke saamhoorigheid uitstippelden. In erken ning van elkanders streven., met waardeering voor elkanders arbeid, wist men elkanders be langensfeer te onderscheiden en zocht men steeds bij geschillen naar eene gezonde en vriendschappelijke oplossing, die ten goede kwam van de welvaart en den bloei van deze streek. Decembermaand van het jaar 1900 stond in het teeken van gebeurtenissen, die verstrek kende gevolgen zouden hebben. Twee figuren traden daarbij op den voorgrond, mannen, wier namen nu nog met eere kunnen worden genoemd. In het nr. van 2 December, nu vijf-em-twin tig jaar geleden, lezen wij de volgende mede- deeling: INTERCOMMUNALE EN INTERNATIO NALE TELEFOONVERBINDING. Het resultaat van het ingezonden adres en de audiëntie bij den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid, betreffende de Intercom munale en Internationale Telefoonverbinding, is eene missive van genoemden minister, d.d. 22 November 1900 No. 3863, van den volgen den inhoud: „Aangezien een plaatselijk telephoonmet in „de door u bewoonde streek naar uw ge voelen .„volkomen overbodig en onbestaan baar is", omdat aan onderling verkeer van „belanghebbenden geene behoefte bestaat, „zal de vestiging van een intercommunaal „en internationaal Rijkstelephoonbureel te „ZUIDSCHARWOUDE afhankelijk moe- „len worden gesteld van het aantal personen, „die eene rechtstreeksche aansluiting van „hun perceel aan dat bureel, op den voet „van het bepaalde bij het eerste lid van ar- „itkel 5 van het Koninklijk Besluit van 16 „September 1897 (Staatsblad no. 200) gewij zigd bij dat van 28 December 1897 (Staats blad no. 267) wenschen te doen aanleggen „en onderhouden. „Ik ben dan ook bereid de vestiging van „zulk een Rijkstelephoonbureel te bevorde ren, indien 25 personen zich verbinden om „hunne perceelen op bovenvermelden voét „aan dit bureel aan te sluiten." De toezegging tot medewerking, welke in dit schrijven ligt opgesloten, bewijst wel, dat, als nog 19 personen, (stel 5 in elk der Lan gedijker gemeenten) zich tot aansluiting ver binden, de plaatsing van een, Telephoonpost zeer waarschijnlijk is. Daarom wekken ondergeteekenden belang hebbenden op, zich voor aansluiting bij cem hunner aan te melden, opdat het benoodigde aantal zoo spoedig mogelijk worde verkregen. Zij verklaren zich gaarne bereid de noodi- ge inlichtingen te geven en alle pogingen in het werk te stellen om de bedoelde Telephoon post, die den handel zal bevorderen en de wel vaart zal doen toenemén, te verkrijgen P. G. DUKER. J. W. C. KROON. Zuidscharwoude, 1 December 1900. Wie brengt aan deze mannen van beteeke- nis nu nog niet een eere-saluut voor hun stre ven en pogen, den handel en den tuinbouw, de nyverheid in het algemeen te hebben willen die- i ''Aarzelt niet, maar slaat ze 'doóct. Ziel ge muggen, lang van poot, ,,De pommissie voor de Malariabestrijding door de bevolking" ten met al hun invloed en, liefde voor deze streek! Wij hebben slechts de resultaten te vergelijken, verkregen door hun krachtig stre ven en hun met zoo veel succes bekroond inj. tiatief. Van welk een enormen invloed is de telefoonverbinding voor de welvaart dezet streek geweest. Een krachtige opleving en uit- breiding van den handel is er door bevorderd, De vijf-en-twintig vereischte aansluitingen zijn nu geklommen tot een honderd-negentig-tal waarbij Sint Pancras inbegrepen. Hulde aan hen, die dit groote belang hebben gevoeld en begrepen en zoo doortastend hebben bevor derd. Van welk een groote 'beteekenis is de telefoonverbinding geweest voor het veiling, wezen, voor den handel in het algemeen, voor industrie en nijverheid. Niet genoeg kan er de nadruk op gelegd worden, dat deze mannen hun tijd begrepen, dat zij hebben gewerkt in het algemeen belang. Want ook indirect heeft de bevolking haar welvaart ook aan dezen tak van dienst,te danken, en belanghebbenden zul len moeten zegenen het bezit van het tele foonnet, dat de economische- en handelsbe langen zoo zeer heeft bevorderd. Aan den Heer P. G. Duker, Oud-Notaris, en den Heer J. W. C. Kroon, Notaris te Zuid scharwoude, brengen wij bij dezen in „zilver maand" onze welgemeende hulde en dank. (Wordt vervolgd.) DE CRISIS. Ook de inlichtingen van „Het Volk" d'uideu op de waarschijnlijkheid, dat een overeenkomst tusschen de coalitiepartijen niet ibot efcand' is ge komen. „Een van katholieke zijlde voorgestelde ap. lossing van het gezantschapsgeechil zou n.l. van ehrist.-hist. zijde afgewezen zijn, terwijl een christ.-hist. denkbeeld1 op katholiek verzet ZAT Van or Laat ik gokkers" erfl wordei lebben kui liet. Hoogs rradueel v mnstje op als 't n ipeciaal in, meest ge va tenen den trafbaar s Fit eiger ger burger geld terug moest word toog ware risico was tomen met gaf waard dag „verdi te doen. Zetter, teekens nie zijn alleen In Amst mer der R< wijk-affair, de Langed tioneele va ning houdi en familjaa Zij, die i lang geen helft lange wier dikte Gisteravond half zes heeft dr. J. Th. de Visser zich andermaal naar de Koningin voor een con ferentie begevten. Hervatting scheepvaart» Uit Enkhuizen meldt men: De veerdienst Urk- Enkhuizen is gisteren met de Gieusau hervat. Het beurtschip West-Fries is van Enkhuizen ver trokken. De zee is in alle richtingen van Enk" huizen, vrij van ijs. RinkhuizenStavoren. De veerdienst Enkhuizen-Stavoren wordt Maan dag hervat. De rijivielbelastingplaatjes. Deze plaatjes worden van 1 Januari af ver krijgbaar gesteld. Den 7en Januari begint oontróle. Nog te voorkomen sehadle. Door de samenwerkende Zen<Jingsoorporaties 1 werd gedurende, de maand November ontvangen f161.485. Hierin is begrepen het bedrag vin circa f 125.000, dat tot op 30 November als op brengst der Zendingsweek inkwam. Het totaal der ontvangst over dit jaar steeg daardoor tot f573.267. Waar de raming voor dit jaar met inbegrip van het tekort over 1925 f909.000 bedraagt, moet dus nog gedurende de maand December f 335.733 inkomen, om zonder tekort te sluiten. Gedurende December wordt nog een bedrag van ongeveer f 155.000 verwacht aan inkomsten, waar op min of meer staat valt te maken, zoodat nog een bedrag van ongeveer f180.000 aan buitenge wone ontvangsten zal moeten inkomen om het dreigend tekort te voorkomen. De Besturen doen daarom in deze maand nog een krachtige poging om hul pte verkrijgen en de schade, die voor het Zendingswerk uit een tekort zou voortkomen, af te wenden. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 11 December. In den tijd van aardsche zaligheid. Een boerenarbeider uit de Wijkermeerpol- der had op 26 Juli in het Heilooërbosch buiten de wegen en paden geloopen en stond thans voor dat feit terecht. Het bleek natuurlijk wel dra dat hij te diep in een paar bekoorlijke vrou- wenoogen had gekeken en aldus van. het ge oorloofde pad was afgeweken. Hij had ge tracht de zaak met f2 de wereld uit te maken, doch door verkeerde voorlichting was dit niet rondgeloopen. De kantonrechter hield rekening met alles wat in het voordeel van bekl- pieitte en veroordeelde hem tot f 1.50 boete of 1 dag. Tegen de regels van het verkeer gezondigd. De bestuurder van een luxe auto verzuimde op 5 Juli kenbaar te maken, dat hij de Baan- straat te Alkmaar wenschte in te rijden met gevolg dat een fietser de dupe werd van die nalatigheid. Zijn rijwiel werd beschadigd en de reparatie kostte f 3.50. De automobilist werd thans duidelijk gemaakt, dat hij de regels van het verkeer in acht heeft te nemen door een geldboete van fl 6, subs. 8 dagen hechtenis. Voorts is hij veroordeeld de toegebrachte scha de te vergoeden. Die kreeg zijn vet. Een motorrijdende loodgieter te Alkmaar, bracht op 26 Juli volgens het oordeel van agent Dalenberg, door zijn onbehouwen manier van rijden in de drukke Langestraat de veiligheid van het verkeer in gevaar. Hij stond heden dan terecht wegens overtreding van artikel 15 der motor- en rijwielwet. Niettegenstaande hij den verbalisant op alle punten erg tegensprak, werd, de wilde motorrijder veroordeeld tot f25 boete of 10 dagen en wat erger was, ontzegging van zijn rijbewijs voor den tijd van 4 maanden- Een kleine commissie. Een ingezetene van Amsterdam stond te- Rijm en N mee uit de En daar in de eerst cshen aan zonde vin, winnen en leen zich 1 de hebzuel Wat de niet in dei en financi, een wraak den ar bek tot op zijjr duwe en d I, zij h< handel ,do smokkelha; «ebracht andgenoot ken en no£ recht hebb Ik heb. ste, voor in 't open ik geen p vertellen karakter, kwijt raak Het zijn ke nvan '1 levenswijz, moeten do, gewerkt, c en als zij door „spik der eenige:

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 2