Abdijsiroop Genees Uw hoest voordat het te laat is!l W. Balk, wor vergadering ge. van aank nan keurd. door de Prov and, helast met ran Kanen land (Voor dit rep. ;nd nummer). Isch zaaizaad Italië, onder uwconsulen tar het oog ge. irten is 21/2 ons hiermede proe- Dordscharvvoude De beste soor- geven. Ook ia nomen. De re- kend. Het ligt 1 de beste snot je veiling mag worden onthouden met het oog ,p de vrije concurrentie. Het is van oördeel jat óok in de naaste toekomst de goe^ge..eur. .e jootaarüappeten over de veiling moeien wor- jen verkocht. De heer S. de Boer L.G.C. zegt dat het mis- cihen vreemd schijnt dat dit punt op de agen- |a is geplaatst waar de Prov. Noorüh. de eerste Pas die het verplicht veilen doorvoerde. De ^G.C. die met het keuren der aardappelen enigszins ten achter kwam, meende aan naar :euringscommissie te moeterj. verzoeken ook Ie goedgekeurde aardappelen over de veiling e doen verkoopen. Waar de comm. hier een rewillig oor aan leende, werd een dag voor iet veilen van dit product vastgesteld, met het esultaat dat de veiling hiervan mislukte. En |e mislukking moet gezocht worden bij de ioordh. commissie die de aardappelen onthou- [en aan de veilingen. De eeaue commissie ver dopt de aardappelen uit de hand, terwijl de mdere er een eigen handeltje op na houdt, jok door onze commissie worden thans de lardappelen uit de hand verkocht. Maar dat nag geen verkoopsysteem genoemd worden. In wanneer de aardappelen zijn gekeurd, zegt je commissie ,,de aardappelen zijn nu van ons" naar ze liggen geheel voor risico van de tuin iers. En moeten we nu daardoor het beste van iet beste onthouden aa nde actieve kooplui u.t )oordhoHand? Wie den strijd in Friesland eeft gevolgd, zal de kooplieden daar gelijk noelen geven. Én wij moeten ons dan ook aan iet principe van veilen vasthouden. De heer Groen N.M.B. heeft met verwonde- ing het voorstel op den beschrijvingsbrief ge en temeer waar dit van de L.G.C. komt. fen heeft daar absoluut nog geen ervaring 1 deze zaak. Men is er dit jaar pas mee be- onnen. Reeds veel eerder is ook door ons een roef met veilen genomen, die eveneens is mis- ukt. Als secr. van de Noordh. keuringscom missie kan ik dan ook beslistheid verklaren, dat het verkoopen van dit product over de eiling niet gaat. Ook weet ik niet -waarom de handel recht op deze aardappelen zou heb- en. En nog minder waar dit recht vandaan efua.d wordt. De handel heeft niets gedaan m het afzetgebied voor^ dit product te ver- rooten. Dat moest de keuringscommissie zelf doen. De verkoop over de veiling gaat dan ook net. en wel in de eerste plaais omdat dez- ardappel een andere bestemming heeft dat de :onsumptie-aardappel. Dan wijst spr. er op dat de Prov. Comm. een weetal commissies heeft benoemd voor het mderzoeken van de import van zaaizaad, met iet oog op de hierin voo. komende zwendel, en den goeden handel niet te ha gesproken, ook net cf epootaardappels zijn staaltjes van uioeierij bekend. "En wat het koopen aangaat, ieder handelaar can de pooters koopen, maar mij is er nooit naar gevraagd geworden en dat kom'; ook, door de handel hiervoor geen debiet bejft. De praktijk heeft ons dan ook geleerd dat het ve r koopen over.de veiling niet gaat. Nu moet men niet denken dat de keuringscommissie tegen1 het bevorderen van het veilen van goedgekeur de poters is. Maar wanneer de verplichting lor veilen wordt geforceerd, dan zal de k u- ringscommissie er zeker het bijltje bij neerleg gen. Dan wijst spr. op het feit dat de Prov. Comm. uitgenoodigd zich te doen vertegenwoordi gen in de keuringscommissie om met dien ver- egenwoordiger deze aangelegenh- id zoo goed Tenslotte vraagt hij aan de L.G.C. het woord verplicht uit het voorstel te lichten, omdat het dan weinig kwaad kan uitrichten. Mocht men, hieraan geen gevolg geven, zoo zal de N.M.B. zich verplicht zien tegen het voorstel te stem men. De heer Rietsema, Rijkstuinbouwconsulent voert hierna het woord en zegt het met Groen eens te zijn dat de handel er geen recht op kan laten gelden. Het groote voordeel van veilen acht spr., dat vraag en aanbod elkaar in een centraal punt ontmoeten. Op de vraag welke artikelen er ge- vcild kunnen worden, geeft hij antwoord door te zeggen: die artikelen, waaryan men niet hang behoeft te .zijn, dat ze vermengd zullen worden met een gelijk maar minderwaardig product. Om goedgekeurde aardappelen van andere te kunnen onderscheiden, zal men deze moe ten veilen onder certificaat en plombe, maar dan zal intensieve reclame gemaakt moeten worden voor het waardemerk, om dit burger recht te doen verkrijgen, zoo dat het algemeen bekend wordt. Dan eerst zal vervalsching bij na onmogelijk geworden zijn. De heer Band N.M.B. zegt dat toen in het begin de N.M.Bi. de pootaardappelen op de veiling bracht, alle handelaren den rug toe draaiden en anderen met een schamper gezicht toezagen. Toen hebben wij zelf getracht een afzetgebied te veroveren. De handel heeft er tot nu toe geen debiet voor gevonden. En de prijs die voor de pooters bedongen werd, kon ook door de keuringscomm. gemaakt worden Ook had de keuringsc. geen eigen handeltje, maar fungeerde als tussclienjrrsoon tusschen de producenten en de afnemers, die dezelfde tuinders waren als de producenten. De keurings comm. heeft als administreerend lichaam voor de producenten gewerkt. Dan zegt spr. dat men niet tegm verplicht v'eilen is, maar voor sommige artikelen zal wa fer in den wijn moeten worden, gedaan. In Fries 'and heeft men het geforceerd, maar ervaren, de (handel onbevorderlijk is voor den keu ringsdienst in het algemeen. En ook Tiier in Noordh. is men daardoor gehandicapt. Spr. verwacht dat in de toekomst de goedge keurde pootaardappel een exportartikel zal worden en roept de vergadering toe daarin mee te werken. Tenslotte zegt hij, dat wanneer de keurings commissie meent dat de pootaardappel uok over de veiling kan, zij zeker zal medewerken om dit te bevorderen. Verschi,lende sprekers voeren nog het woord waarvan <ie een meent dat de verplichting wel, de ander niet worden gesteld. Het eind van de discussie is dat tenslotte een voorstel van den heer- Klant (Warmunhui- zen) wordt aangenomen, dat iin principe be sloten wordt tot verplicht vei'en, maar de uit voering van het bes.uL in andan wordt gesteld van de Prov. Comm. in ovc.ieg met de Keu ringscommissie in Noordhoiland. Punt 9. Voorstel van de Veilingsvereeniging „De Volharding" te Wognum. Wordt door onze regeering, gedurende het tijd- vak 15 October15 Mei, invoerrecht op witlof van België geheven Zoc ja., is deze dan voldoende voor een goede' ontwikkeling van eigen productie. Zoo neen, is het dan niet wenschelij'k stappen bij de Regee ring te doen, om, zijl het slechts een lichte be scherming ten opzichte va ndit prodlukt te ver krijgen Toelichting: Toen voor eenige jaren onze tuin ders een begin maakten met hét kweeken van witlof, waren de prijzen nog heel goed' te noe men .De aanvoer was toen echter van zeer geringe beteekenis en bovendien was het hier klaar, wan neer België's aanvoer sterê verminderde. De laat ste jaren is dit geneel andiers gefeest. De teelt van dit product heeft zich hier meer en meer uitgebreid, maar ook vervroegd, waardoor na een Hoesten is een verschijnsel van den strijd, dien het lichaam voert tegen alles wat de ademhaling belemmert. Zuiver Uw luchtwegen en kom de natuur te hulp met de slijm- oplossende en ontsteking genezende groot gedeelte klaar is, wanneer België onze marlc ten nog volstopt. Dit is van zoo'n groote beteene- nis op den prijs, zoodat er van een toonenden prijs geen sprake meer is. Het feit echter dat d.t pro- dukt hier op verschillende plaatsen, wat kwaliteit betreft, met succes kan worden gekweekt en de neiging tot het kweeken en uitbreiding van dit prodükt aanwezig is, meent ons bestuur dan ook, dat,, wil men eenige vrucht zien in de ontwikke ling dezer teelt, wil men de Binnenlandsohe be hoefte .die werkelijk niét klein meer is, voorzien doo rdie produktie van onze eigen kweekers, .het eon aller noodzakelijkst belang- is, België, onze eerste concurrent in deze, niet geheel en al maar vrij- onze markten te laten volstoppen. Prae-advies. Het bestuur is van oordeel, dat bet niet cp den weg ligt dier organisatie, te bevorderen dat invoerrechten zullen worden gfeheven van enkele produkten, d'ie af en toe ons op eigen markten beconcurreeren. Verder yerwijlst het be stuur naar punt 11 der agenda, waarbij dit onder werp nader behandeld wordt. Het bestuur is van oordeel dat men niet voor één product bescherming kan vragen. Gaat men hieraan beginnen dain komt men op een veel breeder terrein. Hierop zal nader worden teruggekomen. Punt 10. Onze Reclame-dienst, in te leiden door den heer W. Balk. De heer Balk begint met te zeggen overtuigd te zijn dat reclame voor ons product noodza kelijk is en dat die noodzakelijkheid bleek, toen in de vergadering van de Prov. Comm. besloten werd f 10.000 voor dit doel te reser veeren Het scheen wel of de zucht tot' re clame wakker we d geschud. Men beschouw de de reclame als een noodzakelijke actie om den afzet in binnen- en buitenland te verhoo- gen. Maar niet alleen hi -r, ook andere afdee-, lingen in het land achtten het mak-11 van re clame noodig. Door het Centr. Bureau word f25000 voor de reclame beschikbaar gesteld. En men had de overtuiging gekregen, dat, wil de men met succes reclame maken, dit niet af zonderlijk moest geschieden, moar uit één cen traal punt moest worden geleid. De reclame werd dan ook door het C. B. krachtig aange pakt en werd het voorstel gedaan, dat alle veilingen een tiende procent van hun omzet voor reclamedoeleinden zouden bijdragen. Echter is men teleurgesteld in de actie hier voor in den boezem def verschillende organisa ties De tuinders kregen niet het gevoel dat reclame noodzakelijk was. Men zei „wat heb ben we aan reciame voor andere dan onze producten. Maar wie de zaken nagaat, zal we ten dat bij overvoering van de markt met een zeker product, ook de andere, producten dee- len in de drukking van de prijzen. Hieruit .volgt dus, dat bij reclame voor een zeker pro duct, indirect reclame wordt gemaakt ook voor de andere producten. Het gaat er hier om om den afzet te ver- grooten. Ook in verband met de invoerrech- etn is reclame de aangewezen weg om ons van afzetgebied te verzekeren. Zoo troffen mij dan ook sterk de toegezeg de bedragen aan het C.Br. voor de reclame. Er werd gestort door de gezamenlijke Ne- derlandsche veilingen, met een omzet van 45 millioen gulden f 17300.—, terwijl toegezegd is geworden f 14000.—, en deze toegezegde be dragen kwamen hoofdzakelijk uit Zuidholl. Thans is er gestort f29000 terwijl er is toe gezegd ruim f 3000.—. Door de prov. Noordholland wer.d met een omzet van 13V2 millioen gulden gestort een bedrag van f 6500 terwijl er f 300 werd toege- zegt. Door Zuidholland werd met een omzet van 21 millioen f 13000 gestort, terwijl onge veer f3000 werd toegezegd. Door drie of vier van de grootste veilingen in Noordholland werd gestort f4000, en door de overige dertig veilingen dus ongeveer een öe Irag van f2000.—. Natuurlijk waren er veilingen die niet konden betalen, maar. er waren er ook onder die' het wel konden, maar daar heerschte dus zeker de gedachte „reclame is wel goed, maar de reclame gaat niet voor ons product." Dat is juist een verkeerde gedachte. Ik sta op het standpunt, dat wanneer recla me, noodzakelijk wordt gea ht, de reclame ook tl wordt die op een geg- vdh oogenblik voor een bepaald product gevoerd, dienstig is vooi alle producten." Dat zegt spr. dat de reclame niet alleen wordt gevoerd door te wijzen op de voordeelen en de voedingswaarde van een product, maar ook wordt bij den uitvoer door het product zelf reclame gemaakt, doordat door het U.C.B. een merk van deugdelijkheid is ingevoerd. Spr. acht het den plicht van ieder veilings- bestuur reclame te mak.n voor de reclame en zcih daarvoor offers te getroosten. S..r. ein- igt met te zeggen, aangetoond te hebben hoe het standpunt moet zijn, en hoopt 'at di. zijn ui.werking zal hebben op de Jaar vergaderingen der veilingen. I e voorz. brengt e'en secr taris e:n woord van dank voor het kloeke woord en zegt dat men in Noordholland beneden zijn stand gaat. Spr .ro %nt de vergadering dan ook toe: h.h. bestuurs.e'en uit ons gewest, bepleit in uw eigen vergaderingen met warmte de reclame. Punt 11. De Duitsche invoerrechten en invoer rechten in het algemeen, te behandelen door den WelFd. Heer Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau. Nu de onderhandelingen met Duitschland- zijri afgeloopen en resultaten zijn bereikt zoc vangt spr. aan wil ik eens bezien wat er bereikt is en wat de onderhandelingen ons hebben geleerd. Wat er bereikt is heeft men reeds gelezen in de verschillende bladen. Het handelsverdrag van 1851 tusschen Duitschland en Nederland gesloten, gaf aan Nederland de meestbegunstiging voor visch en koloniale producten. In 1854 werd dit handels verdrag uitgebreid en verkreeg Nederland de voordeelen die België had verkregen, dus werd ook voor andere producten de meestbegunsti ging toegestaan. Sinds October 1925 is hierin verandering gekomen 'doordat België een nieuwe handels overeenkomst met Duitschland had aangegaan Hierdoor werden verschillende producten van de meestbegunstiging uitgesloten, nadat vanaf 1 Jan. Nederland de eenzijdige meestbegunsti ging had gehad. De meestbegunstiging is voor Nederland van groot voordeel, en die voordeelen heeft men kunnen lezen in ..De Tuinderij" door de verla ging van de tarieven in de handelsovereen komst aan België en Italië toegestaan. Dat zijn voordeelen die groote beteekenis hebben voor industrie, landbouw en scheepvaart, i Nu zou ik deze bijzondere voordeelen kun nen aantoonein. Echter wil ik er op wijzen, dat een groote tuinbouwcentra door de over eenkomst van Duitschland met Italië groote voordeelen heeft verkregen, i Nu is er niet alleen een overeenkomst geslo- 1 ten voor meestbegunstiging, maar is er ook onderhandeld over het douanetarief en de cre- dietregeling. De Duitsche kweeker is over het verloop der onderhandelingen z er optimistisch ge stemd. Wij niet. De Duitscher heeft getracht- voor zijn product bescherming te krijgen cn de'onderhandelingen met "Nederland hebben, hem die bescherming gegeven. De „Deutsche Alg'. Ztg." schreef over de ond rhandelingen dat deze voor Duitschland gunstig zijn verloo- pen.'Dat deze geen offers vragen, maar een verlichting beteekenen voor verschillende krin gen. De autonome tareven werden door Duitsch land zoo hoog gesteld, dat er veel af kon zon der in conflict te komen. Er is van de tarie ven afgegaan, zooveel als er voor Duitschland aan kwaad geld aan zat. De Duitsche kwee kers hebben de gewenschte bescherming ver- kregen En dat was de tendenz vain de onder hart de'ingen. Wat er bceikt is gewoH-n is me"r n Duitsch belang dan een Hollandsch belang. Met de bloemkool zijn we in ongunstiger con ditie gekomen dan Italië. Duitschland moest echter met alle landen onderhandelen, hetgeen ook nog gebeuren moet met Frankrijk en Spanje. En nu is nog de hoop daarop gevestgid, dat door het be dingen van gunstige tarieven door die landen, Nederland daarin zal deelen, door de meest begunstiging aan ons lanid toegestaan. De onderhandelingen, die in Berlijn zijg ge voerd hebben ons echter veel geleerd. De sobere resultaten die zijn bereikt, zijn een gevolg van een gebrek aan wapenen om- met Duitschland të onderhandelen. Van deze gewichtige zaak is een politieke zaak gemaakt en hebben de politieke partijen alles voor ons bedorven. Echter zal men in Nederland de bakens die nen te verzetten, omdat de resultaten niet van dien aard zijn dat we met een onbezorgd hart de toekomst kunnen tegengaan. De zomer- en herfstkool zijn te zwaar belast geworden en zullen de tarieven deze teelt ten zeerste drukken. Wij hebben geen zekerheid dat we op hooge prijzen kunnen rekenen. Kon den we dat wel, dan zouden we er, nu nog niet zoo ongunstig voorstaan. De industriegebieden in Duitschland verkee- ren in moeilijke omstandigheden. De looraen van de arbeiders zijn ongunstig. De arDeiders zullen daar niet deze prijzen voor ons product kunner. blijven betalen, met als gevo'g dat ons afzetgebied zal inkrimpen. De moeilijkheid voor de commissie bij de onderhandelingen was, dat ze geen goed tegen- object hadden. Nederland moet retorsiemaatre- gelen hebben om met succes onderhandelingen te kunnen voeren. Daarmee moet men echter in geen geval den weg der protectie opgaan. In deze zal men vooral de industrieele kringen in de gaten moeten houden. Daar spreekt men ook van retorsiemaatregelen, maar men bedoelt nrotectie. En dien kant. moeten de tuinders in geen geval uit. De commissie miste «de wapenen om de on derhandelingen met succes Je kunnen voeren. Alléén door middel van de credietregeling heeft men iets kunnen bereiken, maar er zou meer bereikt zijn, indien men Duitschland iets had kunnen aanbieden. Een eerste taak rust dan zoo op ons, om te trachten onze plaats op de wereldmarkt te be houden. Wanneer vyij daartoe den weg zien. versperd zullen de tuinders moeilijk het hoofd boven water kunnen houden. Reeds worden ook vanuit Engeland pogiinTen gedaan onzen handel te bemoeilijken. Men d-ra ke slechts aan het hooi- en stroobesluit. En reeds hebben daar de organisaties getracht, verschillende Hollandsche artikelen als ge vaarlijk te doen kwalificeeren. Qm onze plaats op de wereldmarkt te kunnen behouden, daarvoorhebben wij een sterk wa pen in den vorm van de reclame. Daardoor is het mogelijk onzen afzet naar het buitenland te bevorderen. En de moreele verplichting rust dan ook op de tuinders hieraan mee te werken. Nog andere wapens voor ons zijn de sortee ring en verpakking. Zorgt men 'dat onze pro ducten steeds in goede conditie en uitstekende kwaliteit aan de markt komen, dan zal het den tuinders daardoor mogelijk worden het hoofd boven water te houden. Dat zijn wel de krachtigste maatregelen om ons te verdedigen. Retorsiemaatregelen, is een kwestie die zeer geschikt po den langen baan kan worden ge schoven, en daarom moeten wij in de eerste plaats zorgen 'dat de producten in de aller beste conditie op de markt komen om de con currentie het hoofd te kunnen bieden. De voorz. brengt den heer Valstar een woord van dank voor deze uiteenzetting. Dan verkrijgt de heer Bonthuis, lid van de Nederl. delegatie die in Berlijn de onderhande lingen heeft gevoerd, het woord. Spr. begint met te zeggen, dat met hoe meer wapenen men bij onderhandelingen komt, hoe meer men zal kunnen bereiken. Had. ook de Nederlandsche delegatie over meer wapenen kunnen beschikken, hoe meer er was bereikt geworden. Toen Nederland begon met onderhandelen, had Duitschland alleen nog meer een verdrag afgesloten met België. Nu heeft Duitschland met velschillende lan den handelsverdragen. M~t 43 staten leeft het op voet van meestbegunstiging. Geeft het dus aan Nederland reductie op de tarieven, zoo geeft Duitschland dat automatisch ook aan 42 andere staten. Wij hebben op 'de onderhandelingera meer ge vraagd dan we verkregen hebben. En is er door de Duitschers gezegd dat deze tarieven nog lager kunnen worden wanneer de andere verdragen tot stand komen. Op grond hiervan, kon Duitschland terecht geen grootere vér- laging toestaan. De sluitkool is belast geworden met 2 en 3 mark en was'het tarief voor den oorlog 2V2 mark. Toen dacht men dat de kooU dat niet dragen, kon en toch is het gegaan. Duitsch land had het tarief gebracht op 4 Mk.. Door ons wérd verlaging bepleit tot 1 Mark en de kool niet zwaarder te belasten. Maar wat we verkregen hebben, is tot .stand gekomen na veel moeite. De bescherming van V.<sn Duitschen kool- bouw, waar het om ging, is, en dat moet men riet vergeten, voor Duitschland van groot be- lang. Met veel moei'e is verkregen dat op sommi ge tijden voor de kool het tarief lager is dan voor 'den oorlog. Wat retorsiemaatregelen be'reft, het is een moeilijk werk om 'die te verkrijgen. Het e nige wat wij konden aanbieden was verlenging van het crediet en verlaging van den rentevoet.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 5