aaitdejfuid Uit den Omtrek. Stemmingsbeeld op de Broekerveiling, fflfeB «teüuwt fle openbaarheid. miefi BcKuwt de neutraliteit. De raad van commissarissen duet uit spraak op een mededeeling van den dokter der maatschappij, welke mededjeeling niet op weten- éeLapppèhjJien grondslag is gebaseerd. De klachten over de behandeling door „Boer- haavé'' zijn érnstig en het aantal gedupeerden is groot. Er zijn thans nog vele mensohen, die op de reclame van de maatschappij, ingaan, er daar door invliegen en later er Bpijit van hebben, dat zij1 dit gedaan hebben. Voor de Verzekeringsmaatschappij! trad op mr. de K-at van 's U-ravennage, die zich voorname1 ijk be2ig hield met het onderhavige geval en betoog de, dat de raad van commissarissen bij zijn bes'is- sing naar goede trouw heelt gehandeld. De raad heeft beslissing genomen op mededee- Üugen van den oontroleerenden dokter, dat ook n&a rzijn meening in het onderhavige geval de ziekte chronisch was, door welke mededeeling uitooodiging van. het Bestuur van „Het Witte ze in massa gevangen en gedood te worden, hetzij f„ 7' a^ler' d,1®,ro?if)r®°c ïaten vertoonen door middel van den stofzuiger, hetzij door be en deze persoonlijk heeft verklaard. Er waren, sproeiing met lysol ë.d. niettegenstaande het slechte weer, een tamelijk groot aantal bezoekers. Of het de belangstelling beteekende voor de zaak, waarom het, ging of geprikkeld door een zekere nieuwsgierigheid Jat men den gang naar „Concordia" had gemaakt, het doet er niet toe, -gedurende de vertooning was men vol belangstelling en keek men, als het ware, z'n oogen uit. De onderhoudende en ge zellige causerie daarbij gehouden, werkelijk, het was een leerrijke avond. Wij hebben het boek van Dr. Jac. P. Thijsse: tln iM T tWOe andere dnk" »Van en malaria" voor ons liggen. Wij Pa 1?6enm? kan hebben het met de belangstelling cn öernalve de beslissing van den raad van .*>m- j aandacht gelezen, om daarbij telkens kan de filrn- m~t Ta I Prent te WOTd&a ^rinnerd. Alles leefde en bewoog Keeds uit de data blijkt, dat het hier betrof een zjeh weder voor onze oogen: de muggen, de lar- chromseh ziektegeval. Wanneer nu de raad van ven. de poppen. En te verklaring kan Dr. CnmmiSHflTlSSP.n iri P*Vn /IPTOAnilr fWAXral xrrza mr T^. j i commissarissen in een dergelijk geval wel een uiu keering Zou toekennen, zo uzulks gescnieden ten koste van de andere aangeslotenen. Verscnii van meening, 't zij zoo, maar dan geen eigen rechter zijn, zooals een vrouw in den Haag, die zich aanmeldde om bedeeling, doch werd af gewezen. Ze ging hevig te keer en schold den ambtenaar uit, die daarop den aanwezigen po litieagent gelastte haar u.t 't lokaal te verwijde ren. Haar man, die buiten stond, wilde net lo kaal binnendringen en geraak ie slaags met een tweeden agent Koster, die zijn gummistok ge bruikte. De man riep de hulp van eenige vreem den in. Gezamenlijk drongen zij het gebouw bin- nën en overmanden den agent Koster. Deze werd op den grond geworpen, en zóó op het hoofd ge slagen, dat hij ernstige verwondingen kreeg. Toen de agent 'door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis was gebracht, bleek, dat zijn sleu telbeen gebroken was. Intusschen waren meer agenten ter assistentie gekomen en de vechtlus- tigen werden uit het gebouw verwijderd. Dit ging echter niet zonder moeite en de politie was ge noodzaakt, eenige schoten te lossen. Niemand werd echter getroffen. Twee personen zijin ge arresteerd. 't Kwaad loont zijln meester, de afre kening komt gewoonlijk onverwacht. Aan te co a atructiewerkplaats te Zwolle was een bankwer ker die uit hoofde zijner werkzaamheden op een zeker aantal vrijbiljetten per spoor recht had'. Dat voorrecht wist hij en z'n vrouw te benutten en menig slippertje maakte het echtpaar naar Groot Mokum. Als ze in hun heimath terug wa ren .hadden ze ook telkens koopjes, nu eens vul pennen, dan weer andere snuisterijen, en tegen civielen prijls. Dat leek den collega's en er werd heel wat verhandeld als er weer wat „ingekocht" was. Maar nu is uitgekomen dat dat inkoopen heel eigenaardig in de Bijenkorf gebeurde en de eassière er buiten bleef. Toen de vrouw weer de gelegenheid te baat nam was ze d'r bij. De staat van vrijbiljetten van den man is opge vraagd, en gebleken moet zijln, dat telkens op de dagen, dat hij naar Amsterdam ging, diefstal in de Bijenkorf werd vastgesteld. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft den diefachtigen em ployé die locomotief-bankwerker was met een sa laris van f 34, ontslagen. We besluiten ons overzicht met eenige cita ten uit: „Catechismus van de hovelingen of vra gen van het lot", een boekje in 1868 te Keulen verschenen. Het Fransche Hof van de 17e eeuw wordt hierin gehekeld met scherpzinnigheid, wereldkennis en hatelijkheid. Vraag: Wat is een koning? Antwoord: Een man, die altijld bedrogen wordt; een baas, die nooit zijln ambacht verstaat. Vr.: Wat is een beul? A.: Een moordenaar, die niet misdadig is. Vr.Wat is een geneesheer? A.: Een achtenswaardige beul. Vr.: Wat is een procureur? A.: Een grijlpvogel, die al kakelend de beurs van zijn cliënt weet te ledigen' zonder er in te pikken. Vr.: Wat is een financier? A.: Een royale dief. Vr.: Wat is een dienstbode? A Een noodzakelijk kwaad. (Dus toen-ook al). Vr.: Wat is een acteur?! - A.: Een bezoldigd leugenaar. Vr.: Wat zijn kleeren? A.: Lompen, die onze schande bedekken en onze ijdelheid ontblooten. Vr.: Wat is de dood? A.: De gelijkheid. Vr. Wat is het huwelijk? A.: Een aaneenkopppeling van levende mar telaren. Vr. Wat is een bibliotheek? A.: Een magazijn van gedrukte dwaasheden en grillen der menschen. Vr.: Wat is Parijs? A.: Het paradijs der vrouwen, het vagevuur der mannen en de hel der paarden. En nu het laatete, met niet zeer vleiend ant- wooord op de vraag: Vr.Wat is Holland A.: Een land, waar de vier elementen niets deugen en waar de goudduivel, met een krans van tabaksbladeren om het hoofd zetelt op een troon Van kaas. Doyer stemden zoo volkomen overeen met de populaire en wetenschappelijke gegevens van .Dr. Thijsse. Welk een hardnekkig, geduldig en lang durig onderzoek is er uoodig geweest om de ver kregen resultaten te kunnen boekstaven, een on derzoek, dat tot ontdekkingen hoeft geleid, die de mensenheid tot een zegen en tot een heil zijn geworden. Wij vullen het eerste artikel in hoofdzaak 'met het laatste hoofdstuk van Thijlsse's boek: Eene korte samenvatting. 1. De malaria in haar verschillende vormen heeft het menschdom reeds sinds overoude tijden geteisterd. 2. Malaria wordt veroorzaakt door de aanwe zigheid in het bloed van parasitaire ééncellige wezentjes, die zich sneil door deeling kunnen vermenigvuldigen en hun ontwikkeling volbren gen binnen in de roode bloedlichaampjes, die ze daarbij vernielen. 3. Deze oeldeeling geschiedt telkens om de 48 cf 7-2 uren. De omstandigheid, dat da,n duizen den nieuwe parasieten vrij komen veroorzaakt een min of meer hevigen koortsaanval. 4. Men onderscheidt drie soorten van malaria: de derdedaagsche (quartana), de andjerdaagseh© der warme landen (tropica) en de gewone ander- daagsche (tertiana). Alleen de laatste is voor ons land van beteekenis. 5. Onze malaria is in den regel niet dkx> lelijk, maar kan in verband met andere ziektetoestan den noodlottig worden. Zij veroorzaakt, bloed armoede en lusteloosheid' en berokkent dus door verlies aan werkkracht reeds ontzaglijk groofe schade. 66. Het ziektebeeld van malaria is niet altijd1 even duidelijk en kan verward worden met dat van andere aandoeningen. Door bloedonderzoek is echter met groote zekerheid die diagnose te stellen. Dit onderzoek wordt op groote 3chaal ver richt door de Gemeentelijke Geneeskundige Dien sten te Amsterdam en te Zaandam. 7. De malariaparasiet kan na het oogenschijn- lijk herstel van den patiënt geruimen tijd in het bloed aanwezig zijin zondier koortsaanvallen te veroorzaken en te kwader ure door snelle deeling weer een nieuwen aanval (recidieve) te weeg brengen. 8. Behalve door dieeling, vermenigvuldigt ue parasiet zich ook door geslachtelijke voortplan ting, die plaats heeft in het lichaam van be paalde muggensoorten, bij ons zo ogoed1 als uit sluitend in d'at van de vrouwelijke malariamug. Anópheles maculipennis. 0. De vrouwelijke malariamug is dadelijk te her kennen aan haar kaaktasters, die even lang zijn als de zuigsnuit zelf. Zij heeft duidelijk gevlek te vleugels en ongevlekte pooten en een karak teristieke rusthouding. 10. De verschillende muggen voeden zieh met allerlei sappen, maar de wijfjes hebben, voordat zij eieren leggen, bloed noodig, hetzij van men schen, fee of vogels. Ontneemt zij dat bloei aan een malarialijder, dan raakt zij zelf besmet. 11 Dat bevruchting van de vrouwelijke mala riaparasiet heeft plaats in de maag van ie mug. Het bevruchte wezentje dringt door den maag wand heen en vormt ee ngroot aantal kleine le vende celletjes, die in 't muggebloed worden uit gestort en zich ten slotte ophoopen in de speek selklieren. Dit gebeurt alleen bij temperaturen boven 16 gr. Celsius. A Is een besmette mug een mensch steekt, brengt ij m$t zijn speeksel meteen de malariakiemen in diens bloed. 1.3. De ma laria pa ra? ie ten in het menschelijk bloed kunnen gedood worden door kinine, dat dus oen specifiek geneesmiddel is tegen malaria. 14. De malariaparasieten worden aangevallen en vaak vernietigd door de witte bloedlichaam pjes. Goed bloed1 verschaft dus eenige bescher ming tegen malaria. 15. Het is niet zeker, of het geregeld innemen van kinine wel een afdoend voorbehoedmiddel is tegen malaria. 20. In Maart en April vliegen de malariamug- I gewijifjes uit en gaan eieren leggen in helder wa ter met eenigen plantengroei. Die eieren liggen los van elkander en lijken kleine bootjes. 21. De larven van de malariamug liggen lang uit aan de oppervlakte van het water. Ze hebben korte ademhalingsbuizen. 22. De duur dor ontwikkeling van ei tot vol wassen insect is zeer ongelijk, maar kan afloo- pen binnen drie weken. De pop toestand' duurt slechts enkele dagen. 23. Onze Hollandsche muggelarven kunnen, een tamelijk hoog zoutgehalte in het water verdragen. 24. Wij weten nog maar weinig van de betrek king tusschen de malariamuglarve en de dieren- en plantenwereld om haar heen. Hét zou van het grootste belang zij'n, om haar natuurlijke vijan den te leeren kennen. 25. Men kan zonder schade voor vee of visscherij de malariamuglarve dooden door het water te besproeien met fijn verdeelde paraffine. 26. In Denemarken is malaria tegenwoordig onbekend, hoewel de mug er talrijk genoeg is, maar deze vergenoegt zich daar met het bloei van het vee. 27. In Engeland komt malaria tegenwoordig bijna niet v'oor. 28. 'tls nog al bedenkelijk, dat de knappe Ne derlanders nog steeds door malaria geplaagd wor den. Door samenwerking van buurtschappen en gemeenten, zoo noodig met steun van het Kijk, maar ook en vooral door verdelging van muggen en larven in eigen stal en sloot zou dat spoedig anders kunnen zijn. 29. Ik hoop het nog te beleve. In een volgend nr. iehs over de bestrijding* 16. Wie nooit door een malariamug gesteken wordt, zal ook nooit malaria krijgen. 17. Malariamuggen rusten overdag op beschutte plaatsen en beginnen hun werk kort voor zons ondergang. Het is dus van het allergrootste be lang, om slaapvertrekken te beveiligen tegen mngg°n. Bij den bouw van huizen dient men er ST. PANORAS. P nsdagmiddag vergaderde de vereen, de [Tuin bouw in het lokaal van H. Gerritsen. Deze verga dering was uitgeschreven, nadat van 10 leden een verzoek daartoe was ingekomen ter bespre king van het „tonnenstelsel" zooals dit thans wordt toegepast. Met genoegen constateert de neer Kloosterboer de flinke opkomst, niettegenstaande het toch op den dag is. Spreker hoopt op een zakelijke bespreking en verzoekt een der aanvra gers het onderwerp te willen inleiden. De heer H. Gerritsen zegt het niet noodig te achten den toestand met feiten of voorbeelden te ïllustreeren, daar toch een ieder, welke den laat sten tijd de markt bezoekt, zelf kan zien hoe door het tweeslachtige verkoopsysteem onza v ling, waaraan zooveel duizenden guldens todeeu zijn geworden, zoo vlug als het kan wordt ver trapt,. En waar het Murktbestuur, dooo net mis bruiken van haar macht, hieraan mede schuldig is„ wilde spreker en medeonderteekenaars traeh ten hieraan een einde te maken en zoo mogelijk door te voeren het verplicht veilen, (applaus). Na deze inleiding komen in de eerste plaats klachten over het feit, dat men met het veilen zoo aan banden wordt gelegd; als het niet mogen ophouden met monsterveiling, terwijl v. d. Wou de nog een geval noemt, dat zijln zoon, welke kool per vaartuig ophield, door den veilingleider werd toegevoegd: We zulten jou vandaag maar niet meer veilen. Waar net dien dag ongeveer 1 gulden minder was, vindt v. d. Woude di' geen manier van optreden. De veilingleider is daar om ons en wij niet voor hem. De heer Hoogland beantwoordt deze klachten met te zeggen dat S. de Boer volgens besluit der A. V. der L. G Centrale, gehouden te Heerhugo- waard, gerechtigd is naar zijn persoonlijke op vatting uit te maken of ite hoog wordt opgehou den. Hoewel deze toen al zelf wees op het moei lijke daarvan, is hem dat recht toch verleend. Thans wordt dieper op de kwestie „bonnen- stelsel" ingegaan. Verschillende personen bren gen hun meening naar voren, de een al krachtiger geargumenteerd dan den ander, echter unaniem voor het verplicht veilen, met als uiterste nood zaak uitgifte van een aanvullingston van ten hoogste 2000 K.G. voor verladmg op den/elfden dag. Be heer Kuijis achtte net nog wel mogelijk met dit stelsel door te gaan, indien een zeker per centage van den prijs der op ton verkochte kool als boete werd gegeven, zoodat deze dan natuur lijk heel wat boven marktprijs gekocht zal moGten worden. Dit foorstel achtte de heer Gootjes wei aannemelijk. handel zoowel als tuinbouw, sinds het invoere van de veiling. Door den voorzitter wordt krachtig pleidooi gehouden voor het veilen; wan bil deze de zomermarkt als voorbeeld neemt. Dj hoort men ook geen klachten over het niet kiu nen uitvoeren van bestellingen en heeft de has del zich ook aan te passen aan de veiling. De heer Wagenaar. Maar dan is ook van onze, kant een natuurlijke noodzaak aanwezig, terwji het in den winter zal gebeuren, dat bij! vriezeoi weer de boel juist, wordt vastgehouden. S,-haf men het tonnenstelsel af, dan zal men een bete, stelsel daarvoor in de plaats moeten stellen, waw do kool moet zoo vlug mogelijk weg. r, Voorzitter. Maar u is toch ook niet genegen u»| kool maar te verkoopen, om een bestelling t, doen uitvoeren. Laat een ieder toch van het al of niet verkoopen zelf de risico dragen. In iedci pval, zegt Schuur, zouden we nu eens 3 jaat kunnen probeeren met alles veilen, zooalsWe thans 3 jaar hebben geknoeid met tonnen. Gootjes meent nog een waarschuwend, woord te moeten laten hooren over het laten pas-ieem van een onuitgevoerde order om kool. Hoe in den winter van '21 op '22 soms gespot werd <wer het feit. dat tegen flö.— soms bestel lings n>t konden worden uitgevoerd, terwijl de kool lat» in het voorjaar slechte f5.— opbracht. Voorzitter stelde hier echter direct tegenop de winter van '23 op '24, hoe toen vele, hoof* zakelijk kleine touwertjes de dupe zijn gewor den van het op bon verkoopen. Thans zij'n door dc goedgeefschheid van het Marktbestuur tal vaa leden verraders van hun organisatie. Verschil- lende argumenten totdoorvoering van verplicht veilen worden nog naar voren gebracht. Tenslotte wordt door den voorzitter voorgsteld in dezen geest een motie te zenden aan het Marktbestuur, Als ze het dan maar niet bijl hun zij laten neer zakken, zegt Bakker. Ben stem: Volgens Mussolini's systeem. Voorzitter zegt hierover gerust te zijn, daar ook de heer Tromp als afgev. van Heerhugowaard (Auid) het huidige stelsel ook al te berde heefi gebracht. r De heer Tromp meende het beter te vinden, om gewoon op monster te veilen. Om dan het te hoo-u: ophouden tegen te gaan, wilde hij daarop een boete stellen, om misbruik te foorfeomen. In elk geval, aldus voorz., begint het onder de tuinders te. leven, daar ook op Koedijk stemmen opgaan tegen dezen gang van zaken. Tenslotte wordt de volgende motie aangenomen: „De Vereen. „De Tuinbouw" in vergadering bijeen geeft het Marktbestuur der L.G C? in era stige overweging, den veilingleider op te dragen staken Perkt V6r3trekken van »k°opbonnen" te dringt er met den meesten ernst op aan dit te beperken tot ten hoogste 2000 K.G. .aan elk erkend koopman als aanvulling bij het verladen' van een wagon producten, waar dit noodzakelijk ilijkt; hieruit volgt-, dat dit moet geschieden na ai loop der veiling met directe levering; besluit eenparig deze motie aan het Marktbe stuur te richten met verzoek spoed te betrachten ter behandeling." Tevens wordt besloten deze motie te zenden aan de zusterverenigingen. Met een woord van dank v'tor het aangename verloop volgt sluiting. OUDE NIEDORP. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd tót notabel de heer C. Slijboom en tot ouderling de heer P. KooijL OUDE NIEDORP. Bij de gehouden aanbesteding voor het herstel len van de Oude N'iedórperbrug was laagste in schrijver de heer Ei. van Leeuwen te Zijdewind HFIERHUGOW AARD'. Aan het Oranje-Comité is uit onze gemeente afgedragen een bedrag van f52.35 voor het hul- deblijk aan het Koninklijk echtpaar, voor f 413.50, aan wien het werk is gegund. De heer J. Wagenaar deed zich kennen als tegenstander van verplioht veilen. Biji alles vei len zal het voorkomen dat niet alle aanvraag kan xvorden voldaan, wat hij niet goed achtte, aange zien de kool wel in de schuur aanwezig is en deze toch van de hand moet. Echter scheelt het toch veel, zegt Madderom, voor welken prijs en als het voorkomt, dat soms tekert kool wordt aangevoerd, zonder dat de koop man op een andere manier kan bijkoopen, zal dit zeker aan den prijs ten goede komen en behoeven wij ons niet bezorgd te maken over de achterblij vende hoeveelheid, Waar toch de veiling zoo in Wij verkeeren nog onder den indruk van het- een we hebben gezien bij de ver toon ihg van 3 malaria-film. Wij zijn er wat laat mede, er nu nog de aan dacht op te vestigen, Jat de neer Dr. Doyer, op I hokken, veestallen en voor te zorgen, dat gemakkelijk ijzergaas-afslui- orde wordt gebracht, vond spreker het een 3>hai tingen kunnen worde naangebraoht. j de, dat op zoo'n tweeslachtige manier wordt ver 18. Men vangt en doodt de muggen (alle soor- kocht. Op deze manier dient de veiling; o-eheel ten) gemakkelijk door middel van ton prop wat- i voor aanvulling. Echter wil Madderom de' bou ten, gedrenkt met petroleum op een stok of een wers niet vrijpleiten. Er zijn er nog te veel die glas, dat met petroleum is omgespoeld'. j op ton verkoopen, want dan weten ze, wat zii 19. In October—November sterven ^de manne- krijgen. De eene touwér bedriegt daar den ander tjes en de wijfjes gaan overwinteren in varkptis- Een stem: 8. de Boer zijin schuld. op zolders. Daar behooren Gewezen wordt dan op de ontwikkeling van (Nadruk, ook met vermeldhg van de bron, verbod-n.) Even een kort bericht, 'n momentopname vaf een bijzonder evenement ter veiling. 'kWil een bokkenpraatje houden; neen-, jon ge dame, haal uw welgevormd neusje maar niet op, laat eau de cologne of parfum maar in uw chique handtaschje, deze bokken, (ik wil het netjes zeggen) rieken niet kwalijk. En mocht ik soms een Amsterdammer onder mijn lezers tellen, ook hem wil ik nadrukkelijk zeggen, dat ik 'tniet hebben zal over dat vier been ig dier, voor enkele jaren zoo geestdriftig bezongen en wiens melodieus geluid hij met zoo groote virtuositeit in het „bokkie bè, bè" wist na te bootsen. We zullen het hebben over bok (of bokken?) in de kool. Ja, daar heb je nu weer een Langedijker vak term; geen mensch ter wereld buiten ons kool kringetje, (zoo stel ik me voor), weet wat dat zeggen wil, bok in de kool. Maar ik schrijf voor koolmenschen, en ook zij die er buiten staan, in onze omgeving, we ten wel wat er mee bedoeld wordt. Nu is^ het een akeligheid met die bokken; zoo op 't oog is het een kwaad, dat inwendig zit, in 'thart van de kool, bijna niet te zien. 't Binnenste van de kool is soms geheel ver rot en van buiten is 't kooltje schitterend mooi voor 't oog, een prachtexemplaar. De waarde is door dat gebrek zeer garing. De vorst schijnt toch nog heel wat bouwers

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4