m Nieuwstijdingen -Keelpijn Anga-bonbons Buitenlandse!) Overzicht Springende handen ■worden gA&f en zucht Kloosterbalsem Brieven uit de Hoofdstad hebben verrad er koirtqn partgen ter vei- I Neïferl. Vereen". „Landverhuizing", Emigratie naar Canada. De Emigratie Centrale Holland te 'sGraven- tage, deelt ons het volgende mede: De emigratie naar Canada staat thans inhet midden van de belangstelling van degenen, welke zich in overzeesche landen wen.sehen te vestigen. De beste tijld voor het verkrijgen van een plaats 'a den landbouw in Canada, is de maand April. Teneinde de plaatsing goed voor te kunnen be reiden, wende men zich feeds thans tot de vol gende ins tellingen of personen Emigratie Centrale Holland, Den Haag. ling, die „bok" zijn. Ér üoen zich nu de volgende moeilijkheden voor, dezè' hebben zich Dinsdagmorgen ter" velling doen kennen'. Je-hebt nog altijd van die bouwers, met bok- liennaturen, die probeeren hum bokkenkool voof goede kool te verkoopen. Dit heeft zich ook nu tveer vdbrgedaan, de koopman is dan de dupe, zijn wagen loopt niet dien dag; de strop is en blijft voor hem, hij heeft geen ver haal. -Loopt de bouwer al boete op, de koop man staat daar naast en krijgt niets, 'k Consta teer alleen het feit en treed niet in beschouwing hierover. Noordscharwoude heeft beter rege ling. Nu komen de moeilijkheden. Wij Broekers vinden het eigenlijk benedein onzen veilingsstand om „bokken" te .veilen. Maar zeer adrem merkte de marktmeester op- als ze niet geveild worden, worden ze evengoed verkocht. Dat kon dus nieti Enfin, we weten van plooi en en schipperen; officieel veilen we nu geen .bokken" en eigenlijk weer wel. Waarom niet officieel? Omdat een kooper van „bokken" geen recht op keur kan dóen gelden. Waarom wel officieel? Omdat behoudens de keur, de bokken-trans actie ter veiling, geheel over het betaalkan- toor loopt. Zelfs is de stem gehoord Wij ('t is bene den onze waardigheid) veilen geen koude kool. Onder koude kool verstaan we lichtelijk of meerdere mate bevroren kool. Daarin zitten de twijfel-exemplaren goed als 't meeloopt, bok als 't scheef wil. Maar nu zegt een bouwer weer: Een koude kool is nog geen bokke kool. Dat gaat niet op. Daarin heeft de bouwer op zijn beurt weer gelijk. Waarop een koopman weer niet mmder juist opmerkte de bouwer weet best of zijn kool koud of niet koud, bok of niet bok is. t Geval is geregeld; wie bokken voor goéde kool tracht te verkoopen, vliegt er in; hij moet een zware boete betalen. De gedupeerde koopman te Broek op Lan gen dijk koope in dit geval een staaltje zoet hout; dan heeft hij ten minste iets, om al kau wend zijn zinnen te verzetten, hij bijt dan ook letterlijk op 'n houtje. En wie willens en wetens bokken koopt, nu daar is eenmaal niets tegen. Nu had ik over die bokgeschiedenis nog 'n napraatje met een plantkundigen en natuur kundigen koopman over het ontstaan van bok in de kool. Want 't valt niet te ontkennen, er is vari atie in dien boktoestand, soms in 'thart een' enkel verschrompeld blaadje, maar ook komt tvoor 't geheele hart is verrot. Zoo ziet ge soms sterk aangevroren kool en toch niet „bok." Daarover hadden we dispuut zeer vriendschappelijk, ondanks eenig mee- ningsverschil. Thuisgekomen liet me die „bokhistorie" niet los en wilde ik er het mijne van hebben. 'kSloeg ér „Ziekten en Beschadigingen van landbouwgewassen" van Prof. Ritsema Bos eens op na. Zie, zegt deze Professor 't gaat met planten bij' temperatuur ondier 0°, precies als met stijfselpap die bevriest. Uit die geleiachtige massa treden eerst- waterdjrupppeltjes uit, die onmiddellijk bevriezen. Blijft 't VTiezen, dan vormt zich weer ijs, ter. koste van het watergehalte van de stijifselpap. Na ontdooiing echter heeft de stijfsel zijn kleef- vermogen verloren. Zoo ook ongeveer gaat 't bevriezingsproees bi* een plant. Het protoplasma van de plantencellen bevat water, water is voor 't plantenleven on misbaar; elke cel sterft als *t watergehaltè be neden een bepaald minimum komt. Bij vorst nu scheidt zich water af, wordt ijs, blijft de koude aanhouden, dan wordt te" veel water afgezet, dan sterft de pÊmtenoel aan wa tergebrek, aan vérdroging. Sommige planten kunnen betrekkelijk veel wa ter afstaan, anderen weer weinig alvorens te sterven. De dood van de cellen 'treedt niet langzamer hand in, dioch plotseling door de wateronttrek- king aan de oellen door ijsvorming. IJsvorming treedt bij planten niet in op 0 rat bij lager temperatuur, bij uien b.v. eerst j 3.5 gr. C., aardapppelen 3 Czelfs zijn er plantendeelen die een temperatuur van 7 gr. C. kunnen verdragen. Feitelijk komt het proces bij dood door verdro ging in heete zomers op 't ze fde neer als 's win ters bij ijsvorming in de cellen. De practische bouwer kan uit deze theorie, die op proeven berust en geen dorre bespiegeling is„ zelf de gevallen oonstrueeren, waarbij een kool koud en niet bok is. En verder wensch ik mijn lazers, en roep hen navolging van onze Oosterburen toe Fröhliche Weihnaclhten. crHolijfc De ycraghiljendeEmigjarie commi De Directeffrenvan Di|tric+s- óf gei Arbeidsbeurzen. De Correspondenten van de Arbeidsbemiddov ling, ten .gemeentehpize van .de plaats van inwoning. Doos 6Ö-90ct. Bij Apoth.en Drogisten. Een arbeider, werkzaam in een der fabrieken te Enschede, die in zijn loonzakje naast ander geld een nieuw gouden tientje aantrof, zag dit grij stuk voor een gaapenning aan en vervoegde zich deswege er mede op het fabriekskantoor. De dienstdoende beambte kon hem eerst na eenige moeite van de waarde van dit geldstuk overtui gen. Eenige getuigen waren aanwezig in een der wachtzalen van het paleis van justitie te Ant werpen, waar ze aren geroepen om te worden gehoord in een echtscheidingsaanvrage tusschin A. v .d. Vorst en zijn vrouw Eilise Lissoir Beide echtgenooten bevonden zich eveneens in de zaal. Mevr. v. d Vorst was in gezelschap van haar moeder. Plotseling trok v. d. Vorst ce revolver van groot kaliber en schoot 7 maal op zijn vrouw, zonder dat de aanwezigen konden ingrijpen. Door 5 kogels werd zijt getroffen en viel neer, evenals haar moeder. Men dacht aanvankelijk, dat ook de laatste doo- delij'k getroffen was. Het lijk van het slachtoffer werd in het kabinet van een der rechters gebracht, terwijl de moeder weer bijkwam. De moordenaar had gebruik gemaakt van de algemeene emotie en nam de vlucht. Vanuit de eerste etage sprong hij in een tuintje, waar hij zijn-wapen wegwierp. Toen hij zich bedacht had, kwam hij weer in het paleis binnen en gaf zich gevangen. De moordenaar verklaarde Zaterdagmorgen net wapen gekocht te hebben, met de bedoeling zijn vrouw neer te schieten, als zij! een valsche getui genis gaf. v. d. Horst is 24 jaar en het slachtoffer 22 jaar. Een aap in een Belgisch boséh. Te Kapéllen en Hoogboom loefde sedert eenigen tijd in het bosch van den heer Bunge een groote aap, aldus vertelt „Het Laatste Nieuws". Het monsterachtig dier, waarvan niemand de herkomst kon verklaren, was niet bijzonder kwaadaardig. Wel scheen de aap vermaak to hebben met denappels te werpen met zulk een kracht, dat hijl naa rmen althans beweert een paard uit de stallen dor Antwerpsehe polo club, welke aldaar gelegen zijn, kreupel had ge gooid. Overigens toonde het beest zich weinig aanvallend en het had een waar plezier als het zag dat de menschen voor hem op don loop gin gen. Dan lachte het monster op akelige wijze. Daar het invallen van den winter en dikke sneeuwvlagen het monster beletten voldoende voedsel te vinden, werd de aap brutaler. Hij ach tervolgde de menschen, stal de broodzakken der werklieden en maakte 'savonds de wegen onvei lig. Toen werd besloten het dier te vangen. Men loofde een. premie uit voor dengene, die het beest levend in handen kreeg. Éen groep inwoners besloot het dier te lokken door 's nachts een vuur aan- te steken. De „bavi aanvangers" kregen echter twist over politieke zaken en lieten het vuur uitgaan, zoodat hun poging geen resultaat opleverde. Den volgenden dag lag heel het woud bedolven - onder de sneeuw. Een meisje, dochter van den boschwachter, dat naar school ging, zag den aap zitten, geleund tegen een boomstam. Zij wilde naar huis terugloopen, doch het beest lachte haar toe, en maakte een beweging, die beduidde, dat hij eten wilde hebben, Het kind gaf hem een stuk brood, dat het beest goed scheen te smaken. Althans, de aap klopte zich vergenoegd op den buik, en toen het meisje weer naar hui3 terug keerde, volgde het groote "beest heel gedwe, voort durend nog de lippen likkend. Thuis gekomen, gaf het meisje, tot grooten schrik harer moeder, het dier meer eten en het gevolg daarvan was, dat de aap niet meer weg wilde van zijn weldoenster. Af en kon hét dier heel gemakkelijk ketenen en overbrengen naar den Dierentuin te Antwerpen, waar men bevond, dat het dier tot de zeldzaam ste apensoorten behoort. Het meisje kreeg de uitgeloofde premie van 200 frank. iO Wa nacht door het gebruik van Akkers K'owïcrbalsem, de wondere balsem die U ftls 't ware een nieuwe huid kan geven. Inwrijven met hijt niet, doch verzacht! Beroemd huismiddel bij schrale en ge sprongen huid, winterhanden, winter roe- tra, kloven, wonden, open plekken, uitslag Aloa verkrijgbaar, i ilJJ nog voordteltgcrl Nadruk verboden. Het is uiterst moeilijik recht te doen. Dat lijkt zoo niet. Men zou zeggen, recht doen, het rechte doen is die eenvoudigste en natuurlijikste zaak der wereld! en men moet om onrecht te doen de natuurlijke loop der dingen, de natuurlijke ver houdingen geweld aandoen en zichzelf -n zijn denken in allerlei gevaarlijke bochten wringen. ALaar die redéneering gaat uit Van de naïeve op vatting, dat alles recht is in die wereld en men dus den natuurlijken toestand, don natuurlijken teop slechts heeft te vólgen, om het rechte, om recht te doen. Ein in werkelijkheid, is de rechte, de rechtvaardige toestand in de wereld niet de natuurlijk voorkomende. Dat wil nog niet ze?- gen, dat het tegenovergestelde het geval is. Recht en onrecht zij'n in de wereld wonderlijk dooreen gehaspeld, zoo wonderlijk vaak, dat men het oen niet goed meer van het ander onderscheiden kan. En de eigenaardige verhouding, waarin hel eigenbelang van den mensch, van het volk. van den staat soms staat tot het redht, maakt le onderscheiding nog moeilijker. Afcn kan een hoogst eerlijtk mensch zijn en toch niet precies meer het rechte en rechtvaardige kunnen onder scheiden, zoodra uw eigenbelang aan het rerii' tegengesteld is. Ja, men zou kunnen-zeggen, dat niemand precies recht en juist ziet, wanneer zijn eigenbelang in de zaak betrokken is. Deze onvermijdelijkheid verontschuldigt wei- licht ook den Volkenbondsraad, ten opzichte'van de beslissing, die hij in zake Mosoel genomen heeft. Maar daarmee is tevens opnieuw bewezen dat de Volkenbond als vertegenwoordiger van deverschillende regeeringen nooit de'taak kan volbrengen, die hem is omgedragen. Eerst wan neer het lukken zou eon Volkenbond te vormen niet samengesteld door regeeringen en staten, maar door Volken en waarin hoogstaande man nen van overal uit de wereld zitting hadden, niet omdat se Eingelsehman, Franschman of Brazili aan waren, maar omdat ze geschikt waren voor het zware ambt, van internationale rechter, eerst dan zou de Volkenbond kunnen worden, wat mer, dacht ervan te maken en zou men hem volkome, gerust de beslissing künnen opdragen over eer. geschil tusschen Engeland en Turkije over Mo soel. Het is de vergissing van Turkije, dat het dit niet onmiddellijk begrepen heeft, en zich met een opdracht aan den Bond acöoord heeft verklaart. Nu het dat eenmaal gedaan had, moest het zich feitelijk ook onderwerpen aan de beslissing, aJ luidt die dan ten voordeele van Engeland. Engeland is de invloedrijkste, groote mogend heid Van Eiuropa, min of meer de beschikker van Europa's lot. En in den Volkenbondsraad zitten allemaal vrindjes en vrindjesmaats van Enge land. Het was toch wel wat het boven mensche- lijke verwachten, wanneer men nog hoopte op een beslissing zonder aanzien des persoons, die wel grootendeels ten voordeele van Turkije moest uit vallen. Zeker, in het Grieksch-Bulgaarseh ge schil had de Bond zich een streng en onpartijdig rechter getoond. Maar nietwaar, bet eigenbelang. Deze beslissing was de proef op 'de som na de proceduren in het Grieksch-Bulgaarsóh incident. Zij is niet uitgekomen. Ook de Vólkjenbondlsraad heeft bewezien het rechte niet altijd goed te kunnen onderscheidien en daarmede zijn ongeschik heid voo rde hem toegedachte taak bewezen. Maar Turkije zit er maar mee en Eturopa en de wereld ook. AVij behoeven den dreigenden toon, dien thans de Turksche bladen aanslaan, nog niet voor volle ernst- te nemen, om te erkennen, dat de toestand gevaarlijk is. Turkije heeft alweer bewezen, zich zelfs door grooten en machtigen niet in een hoek te laten dringen. Ein de vrees voor een conflict, die zich in de Emgelsche pers uitspreekt en he beset van de noodzakelijkheid om Turkije te ver zoenen, bewijlzen, dat men met de mogelijkheid van een conflict ook in Engeland rekening houdif. Engeland behoeft zeker een gewelddadige bot sing niet te vroezen. Maar het is de vraag, of d- Engelschman de opoffering die het zou kosten om Turkije te verslaan, voor Mosoel en de be!an gén der petroleummagnaien over zou hebben. B,, vend.en 'is het niet onmoge ijk. dat het confl:. t niet tot Engeland en T-rk e 'jeperkt zou lijve Rus'and i mei Turk e do r ee *er -o ui Vonden. Eu de Russen zijn er heelemaal nie ai'keerig van Engeland, voord in Azië, moeilijk heden in den weg te leggen. Meer dan in de lam ste jaren voor den grooten oorlog streeft Rusland naar uitbreiding van zijn macht en invloed! ii Azië. Het maakt da: rbij handig gebruik van de ontwaking der Aziatische volken, die den drang naar bevrijding van vreemde overheersching wek' een drang, die zich vooral tegen Engeland keert. Want overal stuit het op den Engelsclhen con current. Vooral in Voor- en Midden-Azië. In he verre Oosten daarentegen is Japan de groote mededinger. En de bezetting van Afoekde door Japansehe troepen, nu de strijd tusschen ie Chi neesohe generaals in de nabijheid Vin die stan woedt en Tsjang-tso-lio haar niet meer vdldoendc verdedigen kan, bewijst wel, dat het een mede dinger is, waarmee te rekenen valt en die voor hands Rusland nog de baas is. Zal Rusland dat willen erkennen en naar aanleiding van deze be zetting geen twist zoeken? Voorloopig schijnt het zich bij het feit te willen neerleggen. Maar wil het zich in Alantsjoerijë handhaven, dan zal het Japan toch niet onvoorwaardelijk zijn gang ..kun nen laten gaan. En het lijkt dan ook wel waar schijnljjk, dat het al zijn invloed in China zal. aanwenden om een algemeen verzet tegen Japan uit te lokken, Wai den cbiaoiischen ïoeeVand) slechts kan verergeren. I 'Gelukkig ontbreekt voor oorlogvoeren vrijwel overal het geld. En dat maakt zoowel in het verre als in het nabijië Oosten den toestand1 ongetwij feld minder gevaarlijk. Het ergst openbaart zion dat geldgebrek wel in Frankrijk. De Afatin heeft bet al uitgeschreeuwd, hoe die toestand er in dat opzicht, evenals in China hoogst precair is. .Hebben de industriëelen van Noord-Frankrijk op dien angstschreeuw geant woord? Zij willen met hun ere diet de staat hel. pen,, door. een leening van 10 milliard in Amerika te sluiten, waarvoor hun activa borg staan, op dat de Fransche schatkist de vervallen schuld kan betalen. Het lijlkt een mooi gebaar van vader landsliefde. Maar er schuilt een klein addertje onder het gras. Deze industriëelen ondervinden rechtstreeks schade en moeilijkbeden van.het dalen van den franc, doordat ze hun Belgische werklieden niet kunnen houden. Hun eigenbelang doorkruist blijk baar niet enkel het recht, maar ook de vader landsliefde. Drie Zondagenheel wat provincialen zul len ons komen bezoeken, want al is Mökum nu niet meer je dit, er zal toch altijd veel to genieten zijn. De theater- en bioscoopdirecteu ren zitten nu dan ook al ia aanbidding voor lie driedagen verzonken. De ijsduivel, die hen had kunnen ruiinieeren is voorloopig weer van de baan en zij smachten op de drie lagen besproken uitverkocht voor de theaters en de zooveel voorstellingen per dag voor de aio's. Want het ging slecht de laatste dagen..... Wat gaat niet slecht in Amsterdam? Ook de trams; ik heb er u al menigmaal van verteld eh zij die den moed hebben gehad de begrootings- debatten te volgen, weten nog over aillèflei bizonderheden mee te praten, waarmee ik u niet heb willen vervelen, omdat het mi. alle maal kwakzalversmiddeltjes zijn, waardoor on ze Gemeente-Tram-Bedrijf niet beter" zal wor den. Kkwakzalversmiddelen, die ook vooral dit tegen hebben, dat verzuimd wordt een goede geneeskundige behandeling te volgen. De groote kwaal is de zuinigheid, die de wijs heid bedriegt. Nog altijd moet mén om bepaal de afstanden af te leggen van twee lijnen ge bruik maken en dus twintig cents betalen. En dan is er nog zooveel waarover door de clien tèle wordt gemopperd, zoodat men met recht mag zeggen dat het trammen in Amsterdam geen lust maar een last is. Om daarover weer eens een algemeen overzicht te geven, gevoel ik op het oogenblik geen lust. Interessant is 't zeker dat de Overheid-exploLante bij ons, vóór ons. over ons en zonder ons, erkent dat het zaakje misloopt, soms een krankzinnigheidje uithaalt kwasie om het publiek ter wille te zijn (bet gescharrel met den loop. van lijn 8) en dan weer met de diepste minachting de wen- sclfen "én éischen zoowel van het' publiek 'als' van het personeel negeert. U begrijpt wel dat ik hierbij in de eerste plaats aan de niet nader :e kwalificeeren eenmanswagens deink. Eeni- gen tijd geleden werd in de Kalverstraat na mens de personeelvereeniging een manifest ver spreid, waarin al het gevaar, de ongemakken voor het publiek, de onpopulariteit van dit ver voermiddel, het nadeel voor de gemeente, de bedreiging voor werkloosheid pnder het perso- neel en het verdere zondenregister vain de een manswagens werd opgesomd, geheel conform1 aan hetgeen door mij van af de invoering van dit sïsteem in de hoofdstad werd geschreven. Doch onze tram-autoriteiten of gemeentebe stuurders (bij wie ligt precies de schuld?) heb ben harde hoofden. Zij ontzien zich miet de publieke opinie een feilen kaakslag toe te die nen door te publiceeren dat de drukste lijn, die steeds overvol door de nauwe Vijzelstraat kruipt, die de verbinding vormt van Eet eind punt van plan Zuid via het drukste centrum der stad, naar het Centraal Station, dus lijn IV, tot eenmanswagen zal worden verknoeid. Ik acht commentaar hierop overbodig, doch wil alleen constateeren dat zoo binnenkort geen Ier Raadsleden deze minachting van het pu bliek, door een aan duidelijkheid niets te wen- -dien overlatende rede en voldoening schen dend voorstel niet wreekt misschien om der )partijbelangen willehet met Amsterdam .'el ver gekomen is. Ondanks het actueele „Pax Vobiscum" is in Amsterdam weer een oorlogje uitgebroken. E< n .ïelkoorlog. i.en gevaarlijk onderwerp voo. vei» ournalist om over te schrijven, zooals mij vroe- ;er uit ondervinding is gebleken. Er is moed /oor noodig om als beroepsschrijver te protes- eeren tegen een winstmarge van tachtig pro- ent, zooals een jaar geleden werd gemaakt. Ik zal bij dezen oorlog, waarbij sommige huis moeders in den Jordaan nog al profitoeren, -aar zij laat op den dag drie kan melk voor oen kwar tje krijgen (de gewone prijs is 10 ets. per Liter), iet geschil tusschen veehiouders en slijters (de Amsterdammer noemt zoowel dien een als den an der melkboeren) maar niét uitziften. Alleen wil ik curiositeitshalve «ven vaststel len dat de gewone melk in Amsterdam, bij de groote en kleine slijters het duurste is van het geheele land. Die kost in Amsterdam (en in Am sterdam alleen) 20 oents pier liter, in Haarlem 19, den Haag en Rotterdam 18, in Groningen 15Va oen in Hengelo 14 oents per liter. Wanneer we „glimlachend" bedenken dat Amsterdam in 't midden van de. veetleeltgronden ligt en Hengelo in een industriestreek, dian blijkt hieruit dat, aaa- genomen dat in Hengelo een bruto winst van veer tig proeent zou worden gemaakt, deze in Amster dam niet mincler dan 100 lrooent bedraagt. Gek, dat sommige menschen hier ook wel eens zao'n stukje Mussolini zouden wensohenl

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 5