De Watersnood Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek. Nieuwstijdingen Buitenlanfesh Overzicht Marktberichten een groote mogendheid gebeld wordt, ïo* bef zich rcgeeren kén, zou ons toch wel aanbevelens waardig lijken. GRAVE (V.D.) 14 Januari. De ingeval len vorst heeft den toestand in het overstroom de land van Maas en Waal, die, doordat het water viel, begon te verbeteren, veel verslech terd. Op plaatsen waar 'geen sterke stroom staat, hebben zich onafzienbare Ijsschotsen gevormd Het is onmogelijk met bootjes over bet over stroomde land te varen. Grave was gisteren geheel geïsoleerd. Hedenmorgen was het ijë zoo dicjit, dat het vervoer daaroverheen mogelijk was. Bij de doorbraak nabij Neder Asselt stroomt het water het land van Maas en Waal binnen. Wychen ligt geheel in sneeuw en ijs. Reeds is het vervoer mogelijk over het ijs, dat zich gevormd heeft over den vroegeren weg naar Nijmegen. De achtergebleven bewo ners hebben Vreesachtige nachten doorgebracht Het was onmogelijk om hulp te verleenen. De telefonische verbindingen, zijn "doordat de telefoonpalen door het ijs afknapten, verbra ken. I Door het ijs zijn te Breumen 120 huizen ingestort. De geheele Oude Maasdijk is weggeslagen. Het reddingswerk is door het ijs te Breumen gestaakt. Te Alfen aan-de Maas zijn ongeveer 90 hui zen in eene ruïne veranderd. Te Maas Bommel is de toestand iets beter. - SCHIERMONNIKOOG (V.D.) 14 Jan Hier heerscht een strenge vorst met sneeuw stormen uit het oosten. De bootdienst heeft den dienst wegens het ijs gestaakt. naar Megert, terwijl DingsUag 40,mawnen, vrou wen en kinderen uit Maasbommel te Appeltern aankwamen en naar Nijmegen werden overge- bragt. Uit Horssen zouden Dingsdag 70 mem- schen, en den volgenden dag een gelijk aantal naar Megen en Ravenstein worden vervoerd. Te Her -sen is veel vee verdronken. Te Baten burg was de nood nog zeer groot. Men had er nog geene andere lev nsmidcl; len ontvangen dan het weinige dat uit App ltern gezonden werd. Bij Appeltern was het ijs in de Maas nog vast bij een hoogen waterstand. Het vloed water was daarentegen ongeveer 30 duim ge vallen. Den dijk aldaar ziet men geheel over dekt met varkensschotten en noodstallen voor het v-e. De R. K. Kerk staat vol vee; de kerk der Protestanten is onder water. Te Maasbom mel is de toestand nagenoeg dezelfde als te Appeltern. De vrij hevige wind, die Dingsdag woei, heeft, zooals men vreesdehet onheil nog vergroot. Te Horsten en Maasbommel o. a ielen daardoor een aantal huizen in. ZUiniSOHARWOUDEI. liet Bestuur en Raad van Toezicht van de Coop. Boerenleenbank besloot de rente der spaargelden voor 1926 te bepalen op 4 pet., die der voor schotten en credieten in loopende rek. op 5 pot.. Het salaris van den Kassier, dien heer J. -du Bufck, werd op f800 bepaald. - ZUL ,S( HAR,WOUD' We vernamen dat de Langendijker Muziek school zal blijven bestaan, daar een der oud leerlingen van wijlen den heer Olie een deel dor muziek lessen zal geven. - HOEK VAN HOLLAND (V.D.) 14 Jan. Hedenmorgen werden noodseinen vanuit zee waargenomen. De stoomreddingsboot en sleep- booten zijn derwaarts vertrokken. De Dijkgraaf van de Bommelerwaard, de - heer H. C. de Jongh, heeft den volgendein brief gezonden aan de predikanten en kerkeraden der verschillende kerken, de pastoors en aan' den voorganger der Israëls, gemeente in de Bommelerwaard: „De Dijkgraaf van Bommelerwaard boven den Meidijk heeft de eer u mede te deelen, dat de Bommelerwaard onvoorziene om standigheden voorbehouden bewaard is ge- I bleven voor de ramp van een watersnood, die in andere districten de menschen verdreven heeft uit huis en hof, beroofd van have en goed. Met bijna bovenmenschelijke krachten is dag en nacht gewerkt om het dreigend gevaar af te wenden. Maar alle inspanning en toewijding zou vruchteloos geweest zijn, wanneer de Aller- hoogste zijn beschermende hand niet over ons had uitgestrekt. Daarom wendt de Dijkgraaf zich tot u met I het vriendelijk verzoek in de godsdienstoefe ning op aanstaanden Zondag met de opgeko men schare God te danken voor'Zijine genadige bescherming, opdat de gansche bevolking van de Bommelerwaard hare gemeenschappelijke dankzegging op denzelfden dag naar den He mel opheft. De ex-Keizer en de slachtoffers. DDe ex-keizer en zijn gemalin stellen leven dig belang in de slachtoffers van den waters nood. Gistermiddag hebben zij zich in verbin ding gesteld met den burgemeester van Tiel, teneinde te vernemen, waaraan de behoeften zich het sterkst doen gelden. Op diens infor matie hebben zij alle wollen kleeren, die inj Doorn voorhanden waren, opgekocht en ze ter verdeeling aan den burgemeester en den pas toor van Tiel doen toekomen. - WARMENHUIZEN. Als bestuur van de opgerichte ziekenhuisver- eeniging- in de gemeente Warmenhuizen, fun- geeren als voorzitter de heer D. E. Dijken te Schoorldam, secretaris de heer H. G. Rijs, penningmeester de heer D. Mink, 2e voorzitter de heer J. Strijbis. De vereeniging, opgericht op "initiatief van Dr. van Hesteren telt reeds 1400 leden en stelt zich ten doel verpleeggelden in en vervoerkosten naar een ziekenhuis, ter keuze van de leden, tot een zeker maximum te vergoeden. - DIRKSHORN. Het Bestuur van de Banne Harenkarspel heeft besloten de niet meer betrouwbare hooge brug bij Tuitjenhorn te vervangen door een wip brug. Zulks zal koren op den molen zijn van de vereeniging tot behoud van 'Oud-Holland's schoon. In welk belang een goede bemaling voor het polderland is, bleek Maandag jl., toen men in den ScAagerwaard, en niet op het hoogste ge deelte, reeds zag ploegen., En dat na zoo'n bui tengewoon natte periode. - OüDORP. Tusschen een paar jongelieden die Zondag avond uit Alkmaar huiswaarts keerden js het in den Munnikenweg alhier tot een vechtpar tij gekomen, waarbij zekere B. van St. Pancras door zekeren M. van Noordscharwoude met een scherp voorwerp tamelijk ernstig ver wond werd, zoodat deze per auto moest wor den thuis gebracht, en onder geneêskundige behandeling moest worden gesteld. Proces ver baal is van een en ander Opgemaakt. O. B-) - OÜDiE NIEDORP ft VELD). Gister werd in het café van den heer J. Leeg water alhier door notaris Hilbrand van Obdam, v'ooor de erven van Jb. Grootjes, publiek ge veild een landbouwerswóning met erf, wei- en bouwland samen groot 0.68.50 H.Aliggendje in den Oosterkamperpolder, gemeente Nieuwe Niedorp, waarvan kooper werd F. C. Jong al- hier voor zijn lastgever den heer C. Trompetter te Noordischarwoude, voor slechts 'f1095. - OUBlB NIEDORP. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is tot kerkvoogd herbenoemd de heer F. Woutman. De watersnood in 1861. Ho ehet er toen uitzag vertelt het „Hbld." in zijn nr. vain 9 "Februari in dat jaar: Uit 'Nederasselt zijn 30, uit Balgoy circa 50 personen, op uitnoodigiing der commissie te Grave derwaarts vertrokken, om aldaar te wor- I den vr rpleegd en gehuisvest. Dingsdag avond was te Overasselt het vloedwater in de laatste uur een halve el gevallen. Enkele huisgezin- hen kondein dientengevolge aldaar hunne wo ningen weder betrekken. Degenen die op bo venkamers en zolders eene schuilplaats ge zocht hebben, werden. geregeld met schuiten van het noodige voorzien. Men verkeerde in Overasselt nu minder in zorg, vermits het ijs in de Maas, óp de hoogte dier gemeente, Ditigs- dag nacht is opgeruimd. Hoewel de nood al daar, door het vertrek van een aantal behoefti- gen naar Grave, voor dit oogenblik niet drin gend is, ziet men met zorg de toekomst te ge- moet, dewijl door het spoedig oploopen van het water, eene massa levensvoorraad is verloren gegaan en vele ingezetenen hunne woningen geneei or gsüeertefljk ingestort zullen terug vinden. Van Overasselt werden Maandag nog schuiten naar Wijchen gezonden om menschen en vee te redden. I Uit Alphen werden Zondag en Maandag 350 menschen naar Lith overgebragt. Ongeveer 100 j Personen vertrokken uit Appeltern en Altforst Wi® wai htig 2s Onrustig en Overspannen, en zijn gewone Kalmie wil herwinnen, gebruike eenigen tijd de. kal moerende en zenuwsterkende Mijnharidt's ZenuwlabieJen. ölazen buisje 75 ct. Bij Apoth, en Drogisten. Valsche Ndcrlandsche bankbiljetten. Maandagavond, meldt het bureau V.D:, kocht een heer bij een sigarenwinkelier in de Rosestraat te Rotterdam eenige sigaren, wat tabak en een pijp, Hij betaalde den winkelier met een bankbiljet van f 10. Nauwelijks had de kooper den winkel verlaten, of de sigaren winkeli r bemerkte, dat het bankbiljet valsch was. Hij ging den man na en vroeg zoowel de verkochte artikelen als zijn geld terug, waar tegenover hij het valsche bankbiljet wilde te ruggeven. De kooper deed dit en ging verder. De winkelier volgde den man echter, hetgeen aan het einde van de Rosestraat door den kooper gemerkt werd. Deze trachtte toen te ontkomen en liet zijn hoed, die juist afwoei, in' fc, en steek. Even later liep de vluchteling echter in handen van een agent van politie, die hem naar het in de nabijheid gelegen po litiebureau overbracht. Hier bieek de man, een 34-jarige fabrieks arbeider, nog drie valsche bankbiljetten van f 10 bij zich te hebben. Bij zijn verhoor deed hij alle pogingen de herkomst der biljetten geheim te houden. Eerst vertelde hij de valsche biljetten blijkbaar ont vangen te hebben toen hij des middags een bil jet van f 60 had gewisseld. Dit bleek evenwel niet vol te houden, waarop hij den inspecteur van de afdeeling valsche geldcentrale mede deelde, cenige dagen geleden in den trein tus schen Tilburg en Nijmegen een pak van veer tig valsche bankbiljetten van f 10 te hebben gevonden, waarvan de vier, die zich nog in zjjn bezit bevonden, de laatste zouden zfttt. Ook dit verhaal kon, de man evenwel niet volhpuden. Ten slotte deelde hii mede uit Nijmegen te komen en daar met een vriend een kunstschil der, de valsche bankbiljetten gemaakt te heb ben. Onmiddellijk werd naar Nijmegen getelegra feerd. De politie steTl daar ter plaatse een on derzoek in en ten huize van den 26-jarigen kunstschilder te Nijmegen werd- een volledige installatie aangetroffen. Deze werd in beslag genomen en opgezonden naar' Rotterdam. Bij zijn verhoor bleef hij aanvankelijk ont kennen iets met de zaak uitstaande te hebben. Na zijn overbrenging naar Rotterdam legde hij na ook hier allereerst ontkend te hebben toen het bewijs tegen hem te groot bleek, gisteravond een volledige bekentenis af. Het tweetal zal ter beschikking van de Jus titie gesteld worden. Nadruk verboden. We hoeven <Je vele-Nieuwjaersredevoeringen, die in het begin van ieder nieuw jaar van alle kanten plegen los te komen, niet na te lezen om te weten, dat we nog altijd in een crisis-tijd leven. Het economisch leven heeft door dén oor log en de kapitaalsvernietiging, die er het onver mijdelijke gevolg van was, een deuk gekregen, Fn de politiek, ook de economische interuat'o-- die zich niet zoo gemakkelijk laat wegwerken, nale politiek heeft na den oorlog allerminst haar .best gedaan om dat wegwerken te bespoedigen. Het scheen integendeel wel, of men de vernieti ging nog niet. volkomen genoeg achtte en .1 arom met andere middelen, nog het oorlogswerk voort zette. Die nood'oestand hierdoor langzamerhand ontstaan, heeft tenslotte tot bezuiniging gedwon gen. Zelfs in landen als Frankrijk en DuUseh- land, die ook voor den oorlog sterk protectionis tisch waren, begint men te begrijpen, dit men met den oeeonomischen oorlog, die op den mili tairen is gevolgd, het laatste restje levenskracht van de menschelijke samenle\ing dreigt af te tap pen en zoo niet alleen anderen maar ook zich zelf den dood injaagt. Ein van Frankrijk is ae beweging uitgegaan voor het samenroepen van een economische conferentie, die trachten moet, in het oeconomische leven de brug Van toenade ring te slaan voor de noodzakelijke on lerliage samenwerking, en die haar tot een vervolg zal maken op de conferentie en de' verdragen van Loearno. Maar van den geest, die zich in deze verdra gen uitspreekt, zal zij niet het eenige resultaat zijn. In nog verder gevorderden staat van voor bereiding dan de oeconomische conferentie is ue ontwapeningsconferentie, die van Locarno wel net rechtstreéksch uitvloeisel is en waarvan de mede werking van Amerika en Rusland de algemeen heid schijnt te verzekeren. Zij is een andore po ging om het oeconomisch leven te ontlasten, waar zij zoowel de onderlinge toenadering moet bevor deren als de begrootingen der Staten te bevrijden van den ontzaggelijken fi'nantieelen druk d^r be wapeningen. En zij is het bewijs mede, dat da menschheid eindelijx tot bezinning begint, te ra ken, die haa rtoestand nog den weg doet ?)ekeit om uit de ellende en de crisis van het oogenblik te banen. Maar al deze pogingen teekenen tevens want alleen door schade en schande wor itook de mensehheid wijs den omvang en den ernst der crisis, waarin we nog leven. En het is dan ook geen wonder, dat deze crisis in de tallaoze ontstellingen, die het lichaam van Europa over- al teisteren, haar verwoestende en ontzenuwende j werking openbaart. In aller.iande vorm zien we als 't ware in tal van landen zich de grooie -revs herhalen. Een onwelriekende, we rzinwekkende etteringen, als zioh in de bankbilje ten-verva1-- sching in Hongarije openbaren, waar prinsen en staatslieden en misschien zelfs bisschoppen tot het métier van valsche munters terugvielen, ton nen wel, hoe ziek het lichaam tfan ons werelddeel, maar feitelijk de heele wereld, is. Dat een an ders gezond en krachtig volk als de Hongaren, in zoo bedenkelijke mate de algemeene demoralisa tie, die van de ontreddering van ons leven hef gevolg werd, is waarschijnlijk Ie verklaren ui' de verregaande ontwrichting van den Hongaarschen staat, die het groet .te en beste deel zijner ge- bieden verloor en welke bevolking tot ongeveer de helft gereduceerd werd, de totale ontvvricli ting van het Hongaarsche nationale en oconomt sche leven, die hieruit en uit den gewelido 1 gen ommekeer, die in het land plaats had, voor! vloei en moest en algeheele finanticele verwording van heele klassen ten gevolge moest hebben en uit hei halsstarrig verzet, waarmee vooral de vroe ger vooraanstaande Klassen aan de eigen verloren positie en de vroegere nationale grootheid vast hielden. Ma: r niettemin openbaart d t valsche munters- complot een mentaliteit, die voor Europa nood lottig kan worden. Het is een nawerking van de groote oorlog in haar gevaarlijksten vorm en een. die zich, zij het dan in andere vormen, tel kens weer in de klaarblijkelijke onevenwichtig heid der volken van Zuid-, Oost-- en feitelijk van geheel Zuid-Europa uitspreekt. De militaire staatsgreep in Griekenland is ze ker met deze Hongaarsche affaire, niet recht streeks te'vergelijken. Maar toont toch evenzeer, hoe de volken in dit deel van ons werelddeel lam geslagen zijn. In Italië is Mussoli'ni voorgegaan. Spanje is ge volgd en nu komt in Griekenland generaal Pui- ga los met de dictatuur. Het schijnt het makkelijk- iijkste middel om de crisis en haar ziekte-uitwas sen te bezweren. Maar schijn bedriegt veelal. Eoj het nieuwe gevaar, dat er mee voor Europa wordt opgeroepen, openbaart zich al in het felle imperialisme van Italië, dat zioh blijkbaar gereed1 maakt om op de Turksche kust Klein ïziS de hand te leggen en' daarvoor de goedkenrrg van Engeland heeft gekregen ingeval werk?'ijk Turkije voor Mosoel de wapenen mooht opnemen, waarop intusschen voorloopig de kans niet groot lijkt. Het is de manier van het Zuiden. "Wij in Noord- West-Europa hebben andere gewoonten en ze+ten niet zoo gemakkelijk parlementen af en koningen op zij. Maar dat wil niet zeggen, dat de gevolgen der crisis zich niet ook bij ons openbaren. Is er wel een land misschien, dat er oogenblikkelijk zoo onder lijdt als Frankrijk? Doumer zal nu trachten er den financieelen Augius-stal te rei nigen .Maar het lijkt wel twijfelachtig of hij over de Herculische krachten beschikt, die daar- I voor noodig zijn. Zou Lloyd George ze hebben? Hij heeft al meer getoond dat hij er zelf in geloofd. Fn zijn poging om de liberale partij in Engeland als 't ware binnenste buiten te keerea door zijn nrapi- ganda voor land-nationalisatie is wel een ni-utw tewijs van dat geloof. Voorloopig schijnt de kans j cp slagen van zijn pogen niet erg groot maar het I eenig resultaat een nieuwe verdeeldheid van ae I liberale partij of een nieuwe afval. Maar is' in de poging zelf wellicht als resultaat van de oeco nomische moeilijkheden, die Engeland doorrn-akf niet ook de nawerking van den oorlog te z,-en? Zij openbaart zich overal, in de Duitsche rrree- ringscrisis, zoowel als in den chaos in het verre China. Het is de crisis, die over 1 in haar gevaar lijke ontstekingen uitbreekt en die we nog altijd vergeefs trachten meester te worden. Hevige koude in Rusland en de Ran-Vat-u. Het Duitsche slagschip „Essen" metende 13900 ton, is te Reval aangekomen en in de richting van Leningrad vertrokken om te tvach ten de in de Finsche Golf vastgevror n Duit sche vrachtschepen te redden, waarvan het to taal aantal 28 bedraagt. De Russische ijsbreker „Lenine" slaagde erin 3 der vaartuigen uit een weinig gevaarlijke positie te redden. Het geluk te de ..Lenine" na vele uren vruchtelooze po gingen te hebben aangewend, het stoomschip ..A'terdamm" vrij te maken, die geh°el was sa mengeperst 'qot het ijs, de bemanning is gered. G--durende de laatste 24 uur is de situatie ernstiger geworden en een achttal schepen loopt zelfs gevaar ineengedrukt te worden. De ijsbreker „Purgia" heeft door den dntk der ijs massa's ernstige averij opgeloopen. Estlandsehe en Finsche v'iegtuigen vliegm sedert gisteren boven de Golf doch de hevige mist belet het omlaagwer .-en van pakken levensmidde'en naar de schelen, welke nog slechts over geringe rantsoenen beschikken. Gerapporteerd wordt, i thans door een drietal Sovjetvliegtuigen, dat i het hun gelukt is levensmiddelen op de schepen te werpen. De Zweedsche mailboot „Posseidon heeft op haar terugweg uit Reval gerapporteerd dat de hav»n van He'rinvfors niet me"r te be reiken is, terwij", dt Golf langz merhand geheel dichtvriest. De koude beur-agt 25 graden mi nus Reamur. In de straten van'Riga en Reval heeft men-groote vuren aangelegd om het ver keer dragelijker te maken en padvinders pa trouilleeren door de straten, i Uit verschillende streken komen berichten,, dat hier en daar benden wolven gesignaleerd zijn. De Letlandsche politie rapporteert, dat 'n I 13-jarig meisje op weg naar school door wol- j ven is verscheurd. Een schooljongen die door wolven omsingeld was, kon Slechts met groo- j te moeite worden gered. Algemeen wordt een koudegolf verwacht. D **»•- Ae ««nde worden uw Handen ruw en gesprongen, Gezicht en Lippen pijnlijk schraal. PU'ROL verzacht en geneest spoedig. Doozen 30, 6u, 90 ct. Tuben 80 ct. Bij Apoth. en Drogi'ten LANGEDLJKER GROENTEMARKT. 13 Januari. 82000 Kg. roode kool 5.508.2e soort 1.30 5.20, 104200 Kg. gele kool 5.6 90, 2e art. 1.204.80, 73000 Kg. Deenscne witte kool 3 5.70, 25600 Kg. uien 6.907 60, grove uien *5.906.20, drielingen 3.404.70, 2700 Kg. pe^n 4.60, 70 Kg. spruitkool 31..50. 14 Januari. 47800 Kg. roode kool 5.608.10, 2e soort 10 5.30, 88000 Kg. gele kool 5.6 80, 2e so -rt 1.204.80, 38400 Kg. Deensche witte kool 3 70 —6.20, 16300 Kg. uien 7.30—8 20, grove uien 6.206.90, drielingen 4.50, 950 Kg peeu 4.10. NOORDERMARKTBOND. 13 Januari. 6200 Kg. uien 7.307.70, drielingen 7_7.10 grove uien 6.407.20, 7800 Kg. peen 4 20— 1.50 1800200 Kg. roode kool 3.30—7.70, door-- hot 2.50—6.50, 55800 Kg. gele kool 2 70—7.30. door schot 2.50—5.80, 95000 Kg. Deensche witte kool 3.50—5.80,, doorschot 3.50—4 70, WARMENHUIZEN, 12 Januari. Roode kool 3.40—8—, 2e soort 3.20—6 30, uitschot 1.90—3.60, gele kool 3.60—4 90, 2e soort 2.704.30, Deensche witte kool 2.905 50, 2e soort 27.3.—, uitschot 1.60—2.70, uien: drie lingen ö.öOi uien 7.30—7.80, grové uien 7—, Aanvoer: 87700 Kg. roode kool, 11400 Kg., gele koool, 54500 Kg. Deenscne witte kool, -2200 Kg. uien. 13 Janu ri. Roode kool 3.70—8.60, 2e soort 3.20—6 *0 uit schot 2.10—2.40, gele kool 4.40—6.30, 2e s -ort 3.60—6.50, Deensche witte kool 3.20—6.20. 2e soort 2 70—4.10, uitschot 1.90—2 60, uien 7.80 -8.10, grove uien 3—7.- Aanvoer; 547-0 Kg- roode kool, 10300 Kg. gele kool, 38100 Kg. Deensche witte kool, 3.600 Kg- uien

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3