ffiüwl y Van alles en nog wat Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen die het goedvinden,- „die de noodzakelijkheid er van, inzien, doch er zijn er ook', die.het niet ge wenscht achten en meenen, dat de prijzen er onder lijden, en dat de veiling dan op den ach-, tergrond raakt. Ik wil niet oord'eeleu over de prijzen, maar mijn overtuiging is, dat wanneer ons produet gevraagd wordt, het ook vertrouwd moet worden. Ons product moet steeds door den consument te verkrijgen zijn, want het zou toch voor de buitenlandsche kooplieden vreemd klin ken,, als er eerst gepubliceerd wordt aan den Langendijk is eon voorraad van 9000 wagons en zij kregen het bericht, dat het niet te krij gen was. Hierover is zeker nog véél te zeggen en er zal dit voorjaar ook nog wel iets over gezegd worden, zoodat wij het hierbij laten. De nieuwe overkapping aan de veiling is dezen ■winter gereed gekomen. Wij hebben thans een veiling, die zeker aan alle eischen voldoet, ten minste wat de ligplaatsen betreft. De overkap ping biedt thans plaats voor minstens 200 vaar tuigen, het middengebouw niet meegerekend. Wij hopen dan ook, dat het tot aller genoegen is. Het afgeloopen jaar heeft ook in bes'uur. om zoo te zeggen druk gehad, is het ware woord niet, maar toch is het een ónrustig jaar geweest, dit is aangaande het lidmaatschap van de Tuin- bouw-Aankoop-Centrale. Wij weten de geseh'ede nis, zooah zij verloopen Is, en wij weten ook, dat de T.A.C. de gelegenheid gegeven heeft, dat gewone tuinbouwverocnigingen in de gelegenheid gesteld worden voor hun lidmaatschap te be danken. Toen dit op de vorige jaarvergadering besproken werd, heeft uw bestuur machtiging gevraagd, om te trachten op een nette wijze uit die vereen, te treden. Dat ging aanvankelijk niet gemakkelijk, maar door het volhouden van uw bestuur is dit ten slotte bij het bestuur van de T.A.C. een ernstig vraagstuk geworden en is het zoover gekomen, dat wij ook den weg heb ben gebaand voor andere vereenigingeni. Toch heeft dit een offer van ons gevraagd en een tamelijk zwaar offer. Het Bestuur dankt u, leden, dan ook hartelijk voor uw royaal stand punt, welke gij in deze hebt ingenomen. Wan neer wij dat flinke en die eenheid steeds mogen behouden, zal het ons zeker goed gaan. Mijne hoeren, de zoo gevreesde Duitsehe toltarieven, waarvan wij ling de hoop koesterden, dat dia niet zouden komen, zijn thans vastgesteld. Door onze vereeniging is wel een verlaging van de autonome tarieven verkregen, maar het is Jang niet bemoedigend, wat net ons zal geven in de toekomstis nog niet te overzien. Wij willen hopen dat- het reclame-maken en het zoo zuiver mogelijk verzenden van ons product, ons in staat zal stellen, dat oü3 bedrrijf loonend blijft. Mijne heeren, het is mij een behoefte, hier te geden ken de Eere-voorzitter van de L.G.C. De Eere voorzitter, oud-burgemeester Slot is op 2 Jan. overleden. Wat hij voor den tuinbouw geweest is, kunnen oudieren meer van spreken dan ik, maar toch weten 'wij uit de geschiedenis, dat hij steeds vooraan stond bij verschillende ernstige vraag stukken. Die veiling en het spoor, de laadplaats aan het eind van Broek, hebben steeds zijn volle aandacht gehad- De veiling is voor ons van groote beteekenis, maar ook het spoor is voor ons van groot belang, want dat behoort bij elkaar, en voor het verkrijgen daarvoor heeft hij zeker veel toe bijgedragen. En het is het vorige jaar nog zoo terecht door ons, bestuurslid Kramer opge merkt, dat de andere bestuursleden ook niet al tijd onverdeelde dank genoten. Doch daar heeft dc eere-voorzitter zich nooit op laten voolstaan, steeds ging hij kalm zijn gang en wist veelal het juiste middel te treffen, waarvoor hij geen dank verlangde, maar dankbaar was, dat het tot, stand zou komen. Vanaf 1916 h'eb ik het genooegen gehad onder zijn leiding bestuurslid et zijn van de L.G.C. en ik kan getuigen, dat alle bestuursleden hem hartelijk genegen waren,- Toot aan 1921 toe heeft hij als voorzitter de belangrijke marktvergaderingen geleid'. Naaien werd hij spontaan tot eere-voorz. benoemd'. De laatste paar jaren kon hij de vergaderingen niet, meer bezoeken, daar het loopen hem te moeilijk werd, maar tot 'het einde zijner dagen wa3 hij steeds vol aandacht voor hetgeen in de tuin bouworganisatie geschiedde. Dankbaar widen wij hem gedenken voor al hetgeen hij voor de tuin bouw heeft gedaan. Onder applaus werden -leze woorden beantwoord. Daarna las de secretaris de notulen voor, welke zonder op of aanmerkingen werden vastgesteld. Aan het Jaarverslag, dat door den secretaris werd uitgebracht, ontleenen we het volgend©. Met waardeering werd gememoreerd wat het oua- lid de heer 3. Zeeman, die wegens hoogen leef tijd zich uit de organisatie terugtrok, voor de vereeniging was gedaan. De pogingen bij het betrefefnde Polderbestuur om verbreeding in ue vaart te brengen, hadden niet het gewenschte resultaat, maar toch heeft uitdieping der vaart plaats gehad. De vereeniging telt thans 102 le den,, 7 donateurs en 3 eere-leden. Gehouden zijn 4 leden en 16- bestuursvergaderingen. De kunstmest werd ook in het afgeloopen jaar coöperatief betrokken. Vijf boeteheffingen moes ten plaats hebben wegens het niet nakomen van het verplicht veilen op eigen markt. Dezen win ter is de gelegenheid opengesteld voor het volgen van een cursus in BedTijfscontröle eh in Bemes tingleer. Aan eerstgenoemde cursus namen 12 en aan den anderen 18 personen deel. De neeren S» de Visser Kz. en W. Muller vormden het correspondentschap van den Plant-onzie^tonkun digen Dienst te Wageniagen. In de kunstmestoommissie worden benoem! ue heeren Jb. van Twuijver en A. Schrijver, in de mandencommissie de heeren J- Horin en T. Klif fen,, in de zetkooleommissie de heeren P. "Won der en J. Muller. •De rekening van den penningmeester gaf ain in ontvangsten 1219.61, in uitgaven f 1467.32. alzoo een nadeelig saldo van f247.71. Het vo rige jaar wafs in kas f387.16, zoodat de aan- y&ztgé. kb.siaMdelefi th'arfö f 139.44' De contributie werd ook het vorige jaar va3t- verteeren, waarom het wensehelijk werd geacht, hem voor den nacht elders een verblijfplaats te Verschaffen; Hii zal vermoedelijk voor een geneeskundig onderzoek naar Leeuwarden worden getranspor teerd. scfinaie iifywti-uupe huid gesteld op 2 oent per snees, zoo-noodig zal leze tweemaal geind worden. De aftredende leden van het Bestuur, üe heeren S. de Boer en Jb. Kramer werden met 47 stem men herkozen. In plaats van de heer P, de Rui ter Cz„ die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wensclite te komen, werd geko zen de heer Jb. Kroon met 35 stemmen. De heer S. de Boer Kz. werd met 36 stemmen herkozen als afgevaardigde in het Bestuur van de L.G.C. Bij monde van den heer W. Muller werd de heer De Booer dank gebracht voor wat hij als bestuurs- li dder L.G.C. hieeft gedaan en feliciteerde hem en de vereeniging met djeze herkiezing. De heer De Boer van zijn kant dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte zijn krachten ver der in dienst van de organisatie te kunnen ste'lett. Bij punt 8, voorstellen Algem. Vergader ng L.G.C., werd bij mondie van den heer Jb. Kra mer een bestuursvoorstel ingediend, om het bon- nenstelsel te laten funetioneeren tot 1 Januari en later alleen verplicht vei.en „toe te laten. Twee stroomingen kwamen bij de discussies over dit voorstel tegenover elkaar. De eene meent er be lang bij te hebben als zij in de gelegenheid zijn hun producten met permissiebriefjes te kunnen verkoopen, anderen zijn van het tegenovergestelde gevoelen. Na breedvoerig het voor en tegen te hebben overwogen, werd het bestuursvoorstel met groote meerderheid verworpen. I nkt kan volgen. Weest verstandig en knevel Een motie van den heer Zeeman, waar.jij de u „z^]f eer ,je aanbreekt, dat gij gekne- leerd had, moest ook voor de heeren verschij nen. Tegen hem eischte het 0.M. f 25 boete of -25 dagen hechtenis. Als de portemonriaie in 't gedrang komt, kun nen velen den booze niet wederstaan. 't Ge beurde onlangs aan een plaatskaartenbureau van een der stationnetjes, dat een darre lpgr jes kocht voor haar en twee kinderën. De spruiten: voor half geld meende do moeder, doch de be ambte kwam de leeftijd van èen rW kinderen verdacht voor. .Aardige lrinderén" begon hij diplomatisch Jawel" zei de teotsche moeder, ..negen jaar oud het zijn tweelingen." „Zoo ging de man achter het loket voort en waar zijn ze geboren?" 't Antwoord was „de een in Leiden en d' ander in Delft." 't Maken van valsch geld lijkt ons, als 't mee I loopt, loonender al is de risico groot dat dit niet zoo zal zijn. Een paar Nijmeegsch? vri 'W j den hebben op eigen gelegenheid een 170 stuks i briefjes van f10 gefabriceerd en in omloop In mijn jonge jaren Zoo schreef onlangs gebracht. Het product moet wel niet zoo zijn een Hollandsche huismoeder aan de redactie als de Haarlemkche persen van de firma En- van een onzer bladen zeiden de meisjes: schede ze aflevert, maar tóch ook weer zoo dat „zonder knevel geen kus, zonder knevel geen ei 45 stuks als wettig betaalmiddel werden ge- vrouwenliefde." Eenmaal gezoend door een „ge accepteerd. Te Rotterdam js de affaire den kneveld mah, nooit meer verlangd gekust te I nek omgedraaid toen een sigarenwinkelier ge worden door een man zonder knevel. Moraal: slachtofferd werd. H crenl laat groeien de snor! het staat man- j Vroeger was het Jan Boezeroen die op pri- nelijk en het schijnt in deze moderne tijden miticve wijze als concurrent van de Staat op- I het eenige waarin „tde zon van uw leven" u ntet kan vnlcren W,p<»<;t verstmntdip' en knevel veld zult worden! Men kent wellcüit de fabel van den schrijver IGellerts, waarin deze een veulen opvoert, die lin zijn jeugd de toom als het hoogst denk bare voor een paard droomde. Maar met den afschaffing van het bonnenstelsel als niet ge- wenscht werd gevorderd, werd met bijna algem. stemmen aangenomen. Nog werd er op gewezen, dat den oenen dag per bon wortlt verkocht en den volgenden ge leverd. Deze handelingen zijn ookvan druk- kenden invloed op de markt. Gewenseht wera het geoordeeld dat hiertegen klemmende maatre gelen genomen werden. Voorz. deelde mee, dat het reglement hierin wel voorziet, maar de mo gelijkheid is, dat men nooit de namen der over treders weet. Verslag werd uitgebracht van een vergadering van den Proef- en Schooltuin Kennemerland te Alkmaar. Ten slotte werd nog eens met klom aange drongen op de- noodzakelijkheid, dat de leden nkt te laat zij-n voordeel mee: hun producten veilen aan de markt, waar ze lid zijn. Geantwoord werd, dat daaróp zooveel mogelijk wordt gelet- Na een woord van dank aan leden, eere leien en pers, werd de vergadering gesloten. trad en met veel geduld een surrogaat te voor schijn bracht, waarmee nu ja nog wel e ns een eenvoudige van harte er invloog, maar verder dan de tweede man het nooit bracht. Toen pro beerde men het bij voorkeur met zilvergeld, maar de rollen zijn gekeerd. Nu is de adel en wat daarmee annex is aan het werk om de grondslagen van het muntwezen in miscrediet tijd vervlogen de idealen van het dier, want te brengen. Menschrn van „standing."' Voor- toeri het op zekeren dag in het gareel liep en, j loopig komen de heeren uit Hongarije en Por- meer dan anders de pijn op de borst voelde j tUga), maar verrassingen uit andere landen zijn toi ten slotte een schrijnende wonde ontstond, niet uitgesloten. De heeren hadden „money" toen haaue het de toom en vond het siersel een noodig, lekker knisterende bankbiljetten, om slaafsche keten, alleen ten nutte van den. voer man. 't Gaat met de jongelingschap precies een der, zegt de auteur van dezen fabel, en hij zegt verder in poëtische woorden hoe het eind dezer dwazen wezen zal. Men doe. er indien Door de enorme gladheid van den weg, had de Directie der Autobus-onderneming Oud karspel—Alkmaar, gisterenavond den chauf feurs de opdracht gegeven, de passagiers aan het Zuideinde van Broek te laten uitstappen, om verder den weg te voet af te leggen tot aan de Witte Kerk te Sint Pancras, waar we der een bus gereed stond voor Alkmaar, daar het vervoer oer auto over den Broekerdijk en Twuijverweg levensgevaarlijk was. Zeker een bewijs van groote voorzichtigheid van genoemde Directie ten aanzien van een vei lig vervoer der passagiers en tevens voor de dringende noodzakelijkheid dat deze weg ver beterd dient te worden. -OUDKARSPEL. Verloren voorwerpen: een heerenportemonmaie met inhoud, een damesportemonnaie met inhoud, een grijze vingerhandschoen, een damesportemonnaie met inhoud. Gevonden voorwerpen: een paar grijze vingerhandschoanen. Inleihtingen bij dein gemeente-veldwachter. Frustig vliegon$r.al. Boven het vliegveld Furbara te Civita Vec- chia (Italië) zijn twee vliegtuigen op een hoogte van ongeveer 1000 Meter met elkaar in boGing gekoomen. De vliegtuigen stor ten haar beneden. De twee vliegers werden gedood. Familietwist. Maandagavond had ten huize van ae familie G. aan de Midstraat te Joure een vrij ernstige familietwist plaats Ten huize van den tegen- woordigen bewoner (de vader is het vorig jaar overleden) woont in diens - broeder, de ongeveer 23-jarige Th. G., die, wat beginsel betreft, lijn recht tegenover zijn broeder en diens echtge- noote staat. Reeds meermalen gaf dit aanleiding tot huiselijke onaangenaamheden. Vooral was dit het geval met zijn schoonzuster. Toen Maandagavond te zijnen huize (in het pand is een bakkerswinkel gevestigd) zich een geestverwant van elders vervoegde, werd Th* G. door zijn schoonzuster op duidclijken toon te ver staan gegeven, dat zij dergelijk „gespuis" niet weer in den winkel wenschte te heblben^en dat hij ook maar moest gaan naar dat „plets", waar hij zich het best thuis gevoelde. Dit was aanlei ding voor Th. G. om zijn rechten in Let huis op te eischen, doch daarbij maakte hij zich zoo driftig, dat, na eerst met een ander voorwerp geslagen te hebben, hij naar een mes greep en. daarmede zijn schoonzuster een vrij ernstige won de toebracht aan den rechterschouder; het mes, aan de punt zelfs omgebogen, stuitte gelukkig op het borstbeen. Vervolgens bracht hij zijn broe der, die tusschenbeide kwam, een wonde aan <ic wang toe. De ontboden geneesheer verklaarde do wonde niet.direct gevaarlijk, maar wanneer bij de schoon zuster in plaats van den rechter- de linkerschou der was geraakt, hadden de gevolgen zeer noon- lottig kunnen zijn. De dader, in verhoor genomen, zegt het. „I* Nbld." bleek in hoogst overspannen toestand te Zoo ziet men dagelijks jongelingen Door vrouwenschoon wei rukt, verblind, Naar 't huwelijksaltaar zich verdringen, En tot den echtstaat zeer gezind. M;n spoed zich met vernoegde zinnen, Urn van zijn vrijheid te ontslaan, En neemt, om luister aan te winnen,. De zwaarste slaafsche ketens aan. Dezer dagen trad te Meppel zekere Jan D. in 't huwelijk, welke deserteur was van het Ne- derlandsche legér. De politie, die van de zaak op de hoogte was, had zich vooraf in het Ge meentehuis opgesteld om de huwelijksplechtig heid af te wachten. Nadat de formaliteiten af geloopen waren en D. dus in 't huwelijksbootje was gestapt, werd hij uitgenoodigd om langs de achterzijde het gemeentehuis te verlaten. Op het bureau van politite zou hij wel vernemen wat hiervan de reden was. Aldaar aangekomen, werd hem medegedeeld, dat hij over eenige dagen naar het garnizo .n Assen zou worduj ov rgebracht om zijn tijd uit te dienen. N en, de „dingen zijn niet zoo ze schijnen" en 't gesprek in de tram tusschen een klein meisje en haar pop bevestigd ons in dit ver moeden. Ze begon tegen haar pop te praten, zooals kleine meisjes dat doen kunnen, ze ver maande haar recht te zitten, haar kleertjes schoon te houden en beloofde haar een lekker koekje als ze straks thuis zouden zijn De passagiers keken en luisterden vermaakt. De moeder trotsch natuurlijk. En met welge vallen keck die naar hdar pop, haar kleine lieve keurig gekleede meisje, dat de elegance van haar eigen persoontje nog verhoogde. Plotseling in overmoed, door al die belang stelling, riep het kleine meisje, terwijl ze wenk brauwfronsend haar pop aankeek: „Maarwat is dat! hoe kom je zoo roodl wat een kop heb jel je bent zeker weer aan het zuipen geweest, hè? Sensatie!Bescheiden wendde ieder het hoofd af, durfde mama niet aankijken, wier aardige dochtertje plotseling zoo'n grof woord gezegd hadlDe moeder voelde zich natuurlijk verplicht, alleen al voor de om standers, om het kind onderhanden te nemen: „Foei, Lisette, schaam je je niet zoo'n woord 1 waar haal je het in vredesnaam van daan! foei! foei! je moest je schamenl Waar haal je het vandaan II „Maar mammie," zei toen verschrikt een klein stemmetje, „Mammie, dat zei jij laatst toch zelf eens op een avond tegen Pappie 't Spreekwoord: Kwaad gezelschap bederft goede zeden en kwaad voorgaan doet kwaad volgen, 't is niet te ontkennen. Een 22-jarig stucadoor te Hoogezand, die bij een inwoon ster oen karweitje verrichtte, vertelde en pas sant dat ze zooveel voor het electrische licht kon betalen als ze zelf wilde. De vrouw had daar wel ooren naar en op aanwijzing van den stucadoor verwijderde zij een boutje uit^ den meter, waarna met een haarspeld de schijf tot stilstand werd gebracht, zoodat dus de ver bruikte K.W.-uren niet meer geregistreerd werdne De echtgenoot van de vrouw leerde hel kunstje ook en zoo werd de gemeente Hoo gezand heel wat electriciteit afgesnoept. Maar eindelijk werd het feit toch ontdekt en zoo moest het echtpaar zich dezer dagen voor de Winschoter rechtbank verantwoorden. Tegen de vrouw werd f500 bóete gevraagd of ICO dagen hechtenis en tegen den man eveneens. De stucadoor, die den menschen 't trucje ge- het leventje van weleer te kunnen voortzetten. Hun positie bracht mee, dat ze gewend waren aan andere getallen en terwijl een gewoon ster veling in het klein begint met een lapje van 25, deden zij het in de millioenen. Maar het zaakje is fout geloopen. Zoo'n doodgewone Haag- sche winkelier heeft die heeren ontmaskerd. Gek, zooals een groot man evengoed struike len kan over een bananenschil als een gewoon sterveling. Hoe had prins Windischgratz in z'n paleis, z'n kasteel in Hongijare nu ooit kun nen denken, dat een Haagsche winkelier een factor en nog wel de beslissende factor in het mooie plan zou worden. Het is de knoop van z'n jas, die de moordenaar op de plaats des misdrijfs heeft achtergelaten. De „Telegraaf'-schrijver ziet niet z'n gees- oog reeds dat zoo'n valsche geldgolf voortaan de weg is om elk oorlogsgevaar den pas af te snijden. De bulletins zullen dan er aldus uit zien: Den Haag: De algemeene mobilisatie van alle drukpersen is bevolen. De persen der ge broeders Enschede zijn in prachtige conditie, en wachten slechts op het eerste sein om haar „verdammten" vaderlandschen .plicht te doen. Die van de Landsdrukkerij worden gesmeerd, maar men houdt zijn hart vast. Amsterdam: De eerste operaties zijn met grootsucces bekroond. Wij zijn meester van het slagveld. Reeds werden twaalf kisten ieder bevattende 10.000 valsche 10.000 markbiljet- ten het land van den vijand binnengesmokkeld. De mark noteert drie om een dubbeltje. Den Haag: Er is hier nog één echte zilver bon ontdekt. Vermoedelijk heeft men hier te doen met de laatstovergeblevene. Men hoopt hem met inspanning van onze laatste krachten voor het vaderland te behouden. Met inspanning van alle krachten zijn even eens de gevolgen van dein watersnood tot een proportie teruggebracht, waardoor met bijstand van goedgeefsch Nederland, wel door te ko men is. Veel ellende, veel leed en zorgen, we zullen ze niet memoreeren, we halen liever uit al die misere e-n idylle op, die is voorgevallen tusschen een boer en een haas, met gevolg dat de boer nooit meer op de hazenvangst zal gaan. Maar w^et ge lezer, hoe men op het platte land op de kiezersvangst gdat. Attie Nieboer vertelt er van twee Betuwsche boeren, Drikkus en Hanje, die er or> uit zijn om stemmen te wer ven voor hun camTdaat Jan Bolk. V e vernemen hierin hoe ze propaganda voerden: Hedde oew kiezersplicht al vervuld, Hoog veld? zeg 'k toe ve d'r in kwammen. 'k Stem nie op Jan Bolk, zeit ie. Die kjerl (kerel) is nog veel stommer as ik eigesl 'k Zeg Dien man die het gin verstand noodig! zeg ik. Daorveur het ie dan toch de centen! En woude gij dan zo'n akelig kjerljen in de Raad hebben as dien Frikkei? Het die der 't pestuur veurl? Vijnde gij dat 'n mooi gezicht, zo'p peti- trieg klein kjerlje mè zo'n muizeköpke, daor èin zo'n groo'e deftigen eikenhoute stoel!?....... Da lijk ummers op niks. Da kan to.ch 'n klein kijnd begrypen, dat daor 'n kjerl in heurt, die 'n biet jen veurkommen het! Neeje!Wat dat aongaot, zei Drik kus DDèn d'n burgemeester!A'ge 'h daor zoo aon d'n ketting (ambtsketen) ziet liggen daor zoo mit d'n buik achter d'n grune tafel, en dan zoo mit de prizedent-hamer in de hand. Dan motte eerlijk zeggen: 't Is of dat d'n kjerl derin vast gegruyd is, zoo waordig ziet ie der dan uit. Da's waorlAldat 't 'h lamzak van 'n kjerl is! Ja nou, ziet-ie, daor is wel wat van waor, En wa kan 't mijn ook schèle wie dat er in kummtlDDan maor Jan Bolk.... As der tenminste 'n rondje aon zit?

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 5