ID mimi DFFII iDinsdag fe6 Januari 1926. 8Ce Jaargang 113 IL Cj gazijn Rechtzaken rïlen verkil Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek. STEMMINGSBEELD ÜIT GRdTntFnLAMD. NO 11 IITCRC. TELEPHOON 52 lupan Alkmaa rootste partij naar, uifver- irten in egt U EUWE LAMJKER courant VOOR DEN KANTONRECHTER Strafzitting van Vrijdag 22 Jan. Slordige chauffeur. )p een dag in Juni reed de chauffeur van, verhuisauto uit den Helder op den Heiloo- traatweg nabij villa „Sumpal" een groenten en aan. De materieele schade bestond uit vernield weegtoestelletje. Aanvankelijk ver erstelde men dat de groenteboer de schuld doch bij de voortgezette behandeling bleek er ruimte genoeg was voor de auto over aten en werd de onvoorzichtige bestuurdèr oordeeld tot 15 gld. boete of 10 dagen. Ook van de baan geschoven, oorts werd voortgezet de behandeling van zaak betreffende ordeverstoring in dron- schap, gepleegd door een feestvierenden! nond Zeeër visscher op 16 Augustus. Hij toen een caféhouder gemolesteerd en diens rhemd „verskeerd." Beklaagde die thans was verschenen, werd veroordeeld tot 8 boete of 4 dagen. olgens een der getuigen, is hij geen perma- te dronkaard. Hij lijdt aam toevallen em is voor hem het gebruik van sterken drank aan te bevelen. rouwens ook niet voor hen, die 'niet aan allen laboreeren. Plichtvergeten brandblusscher en dienstplichtig spuitgast van de gemeem- ke brandweer van Zuidscharwoude, had, «rel behoorlijk geconvoceerd en bij publi- e opgeroepen, verzuimd de uitgeschreven ningen op 17 Augustus mede te maken.. De ndmeester had zijn afwezigheid genoteerd, es verbaal werd opgemaakt en de nalatige :n veroordeeld tot 7 gulden boete of 3 Een modëlwagen. oi> de vorige maal ©en te schoorl woneinde rmaker, die wegens overtreding der motor- rijwielwet moest terecht staan, door een in de dagvaarding den dams nog ontsprin thans tippelde hij er bij de hernieuwde .ndeling in voor 15 gulden boete of 7 da- Het door hem bestuurde motorrijtuig was ts voorzien van 1 werkende rem, wat een ar voor ('de veiligheid van het verkeer werd ht Daar wordt krap op toe gezien. n te Het Woud gemeente Bergen woon- jige dorpsslager, had vergunning gekregen 'en verkoop van voorwaardelijk goedge- d vleesch. Hij mocht dat vleesch bij klei- oeveelheden en omder toezicht verhande- Daar echter de negotie niet druk liep, ht hü den geheelen voorraad'bij zijn zoom, veneens het slagersbedrijf uitoefent. Maar deze finale opruiming had onze oude sla- strenge vleeschkeuringswet geschonden s hem heden door een geldboete van 30 of 15 dagen werd duidelijk gemaakt, nvermijdelijke bakker was weer present, tourlijk mocht ook nu geen bakkerszaak et menu ontbreken. Een strafzitting van antongèrecht zonder een overtredende bak gelijk aan een appelflap zonder appelen, akker, die heden de eer wederom genoot, verleden week ook al terecht gestaan. Dit was het geincrimineerde feit het werk verrichten door een bakkersgezel voor tijd dat het hem vergund werd aan den ,(d te gaan, n.m. 6 uur in den morgen, pakker leuterde zooiets over ziekte van eerste bediende, maar daar kon de wet rekening mee houden. 6 gulden boete of [gen. aanmoediging om eigen zaken te drijven. n ambitieus toekomstig zakengenie te Alk had een groentenhandel overgenomen, bij tot de inventaris ook behoorde een col gewichten. De man controleerde niet of gewichten behoorlijk geijkt waren. En dit tm was oorzaak dat hij zijn gewichten, 1 n,en 5 koperen onherroepelijk kwijt is en ïJf11 nog veroordeeld werd tot 6 maal gld. boete of 6 maal 1 dag hechtenis. VPr7liiniir1i(\ mI!/>U X 4- Alkiiir?* 1 duurt aanbevelend Verzuimde plicht, geen achterlicht. j?n voormalig chauffeur van de stopgezette busdienst van de fa. Parma op Biergen, een prentje omdat het achterlicht aan |ns niet was ontstoken en werd heden met ^'neming van verzachtende omstandighe- de man had zijn best gedaan het gebrek ferhelpen, zonder succes, veroordeeld tot boete of 1 dag. om art. 154 politieverordening 3e lid. I verboden met bespannen rij- of voertui- Pitgezonderd hondenkarren te rijden als de ij re weg met sneeuw bedekt is, zonder I e trekdieren een of meer luidklinkende tn dragen. landbouwer uit Biergen, die zulks op r.n- jk had verzuimd, kwam in conflict jdat zwaarlijvige wetsartikel en stond he- erecht. Die eer kostte hem f 1.50 boete Jdag. |had er klosjes onder moeten laten zetten. Een koopmannetje uit Hleiloo, die gebruik maakt van een hondenkar, werd aangetroffen in het bezit van een tweetal honden, die na zorg vuldig te zijn opgemeten bleken een schoft- hoogte te hebben minder dan 60 c.m. De man stond nu voor d^t feit terecht en werd met ter zijdestelling van zijn mager verweer dat de vorige eigenaar van de honden nimmer was las tig gevallen veroordeeld tot 2 maal 3 gld. boe. te of 2 maal 2 dagen he'chtenis. - ZUIDSCHARWOUDE We vernemen dat de hier bestaande tooneel- club het stuk ,,Het Onvermijdelijke" nogmaals zal opvoeren in de kolfbaan van den heer Kramer. - SINT MAARTEN. Zaterdag hield de afd. van den Bond voor Staatspensionneerilng alhier, hare propaganda- vergadering in het lokaal „Rust en Lust." Te omstreeks acht uur opende voorz. de vergade ring er zijn genoegen over uitsprekende dat niettegenstaande het ruwe weer zoovelen naar hier waren gekomen. Op de voorste rij zag men zitten de gepenskmneerde oude van da gen, welke voor dezen avond expres door het bestuur waren uitgenoodigd en op koek en melk getracteerd werden. Na deze opening kre gen we 2 nummers muziek van onze sympho- nie, welke wederom hare zoo hoog gewaardeer de medewerking verleende en dezen: avond bij monde van den voorz. als bewijs van waardee ring met een muziekstuk werd vereerd, hetwelk onder dank door de symphonie werd aanvaad. DDe heer A. de Boer uit Anna Paulowna, hier na het woord verkrijgende bracht in duidelij ke bewoordingen het recht van premievrij staatspensioen naar voren er op wijzende dat dit tot ernstigen plicht van den Staat gerekend moet worden. Daar thans de vorming van een' kabinet weer aan een vrijzinnig democraat is opgedragen en tevens dat ook aan de rechter zijde enkelen het premievrij pensioen een warm hart toedragen, meent spr. dat wij weer in goede banen komen tot vervolmaking van -ons ideaa. Opgevoerd werd thans een blijspel getiteld „Gemeubileerde kamers te huur" een stukje in 2 bedrijven door J. Nuijen. Dit bleek een heel aardjg stukje te zijn hetwelk op goede wijze werd vertolkt. De rol van Van Staveren, die door ziekte van den heer P. de Geus, door den heer K. de Wit te Stroet, werd gespeeld en de ze hiervoor slechts 1 dag studie had, werd niet- teegnstaande dit heel goed vertolkt. Het spel en de inhoud bracht menigeen een traan in 't oog. De heer M. Louw en Mej. R. Breed-S,chrij- vei vergastten ons op zang en voordracht, hetgeen hun een welverdiend applaus bezorgde Óp verzoek werd hierna het woord verleend aan den gepensionneerden 72-jarigen heer C. Smit, die in goed gekozen woorden en vlot gesproken, dank bracht aan het bestuur dezer af deeling voor hét gul onthaal, hun hedeni al hier bereid Tot slot werd ons nog een tableau vertoond met bengaalsch vuur belicht en getiteld „Mijn ramp." Eenige momenten zijn door een foto graaf van het geïllustreerd blad „De Stad Am sterdam" in foto gebracht, zoodat in vele ge zinnen het beeld van dezen avond zal worden ingedragen. Eindelijk, het was omstreeks 1.30 uur, was het einde bereikt en sloot voorz. onder dank aan allen voor hun welwillende en belanglooze medewerking, dezen goed geslaagden avond er bij kunnende voegen dat zich 7 nieuwe le den voor deze afd. hadden opgegeven. Wanneer het 1 uurtje vroeger kon afloopen,, zou dit wel aanbeveling verdienen. - SINT PANCRAS. Aangezien de competitiewedstrijden door den: N.H.V.B. waren afgelast, had op het S.D.W.- terrein, hetwelk goed bespeelbaar was, een vriendschappelijke ontmoeting plaats. S.D.W. 1 en een Vrone-oombimatie, ondier wie de oud- Vronespeler Ploeger. Vooral voor de rust vlot te het samenspel slecht en was het dan ook beslist aan den keeper te danken dat S.D.W. voor den wind spelende, hoewel sterker, toch niet wist te doelpunten. Vlak voor rust maakte de r.half het eerste doelpunt. Na hervatting maakt de middenvoor het 2e doelpunt, ter wijl de gastheeren een door Rein onvoldoend weggewerkten bal in het net weten te plaatsen Dan gaat het spel langen tijd gelijk op, totdat C. Oud de fout begaat om voor te spelen. Van de verzwakking in de achterhoede maakt Ploeger direct gebruik. In samenwerking met de 1.-buiten (een adspirant) weet hij zich in een vrije positie te plaatsen en met een mooi schot brengt hij den stand op 3—1, met welke uitslag het einde komt. - SINT PANCRAS. Maandagavond vergaderde de voetbalvereen. „Vrone" ten huize van den heer Gerritsen, on der leiding van den heer C. Kloosterboer. Deze opent met een woord van welkom en geeft hierna een uiteenzetting van de bespre king voor dé comm. van onderzoek te Alk maar over de ingediende klacht door scheids rechter Koning over het bekende incident op het Vroneveld. Goedkeuring der notulen volgde. De rekening gaf aan een ontvangst van f 1321.09 met inbegrip van het saldo 1924 te gen een uitgaaf van f 1190.22. Echter moet de terreinhüur nog worden betaald. Ingekomen was een verzoek van N. Niedorp tot deelname aan een estafettenwedstrijd op schaatsen. Hiertoe werd besloten. Tot bestuursleden werden herkozen de h.h. Jb. Wit en R. Koeleraei. Als bode Werd benoemd de heer P. de Koning. i 21 Februari zal een gezellige avond worden gehouden, waartoe de aandeelhouders zullen worden uitgenoodigd. Voor zoover beschikbaar zullen entréekaarten worden, verkocht, echter met dien verstande dat geen heeren zonder da me toegang zullen hebben. Besloten werd wederom Nederlaagwedstrij den, uit te schrijven, terwijl bij de rondvraag nog eenige zaken van. huishoudelijken aard werdhn behandeld. Met den wensch. dat succes het komende iaar voor Vrone niet zal uitblijven, werd de vergadering gesloten. (Nadruk, oov met vermelding van de bron, verboden.) Alcmaria Victrix. Van Alkmaar begint de victorie. Eindelijk een opponent, een die me .dof tot schrijven bezorgt. Daar was ik werkelijk om verlegen, en nu komt de heer Jn. Madderom me helpen. Eerlijk gezegd, toen ik het stukje van m'u geacht en bestrijder voor de eerste maal las, dacht ik „niet veel zaaks". 'kBen van dat oordeel teruggekomen, heb net als oppervlakkig verworpen. Er zijn m.i. veer mooie gedachten in, ondanks de ietwat noncha lante aankleeding. 'k Ga 't welwillend beantwoorden, aan 'n lieh- te critiek onderwerpen, en wil trachten weer te geven, wat mijn opponent vrij zeker heeft willen zeggen, ma.ar waarvoor hij blijkbaar toch de juiste woorden niet vond. 'k Snijdt 't stuk (figuurlijk lezer) daartoe in drie stukken, ten eerste in 'n inleiding, een kort j middenstuk, en een goede groote 3taart. 't Beste van 't 9tuk zit m.i. niet als bij de visoh ia die middenmoot, maar in de staart. Ten eerste de inleiding, ,,'tStemmingsbeeld ts ditmaal wel 't toppunt van dwaasheid. En oe redacteur wordt, wijl 't niet onderteeken t is of onder „ingezonden" voorkomt, woor dien onzin verantwoordelijk gesteld." 'kWil dit als een welwillende inleiding be schouwen!! Basta. De korte middenmoot moet ik lichtelijk becri- tiseeren. In 't Stemmingsbeeld 13 het denkbeeld bespra ken en aan critiek onderworpen van St. Pancras, om den bouwers de verplichting op te leggen, in November en December zeker deel van hun pro ducten te veilen. Daartegen werden practische bezwaren aange voerd; de bouwers zouden gedwongen moeten worden van werkmethode te verinderen, ook zon 't mogelijk kunnen zijn, dat bewaarkool zou moeten worden geleverd, die nog te velde staat. Een derde bezwa r, niet in 't Stemmings beeld I is vroeger nooit gebeurd. Em dan werpt de histo rie soms zoo'n verrassend licht op 't gebeuren van het heden; dan zien we vaak dat eenzelfde, of gelijksoortige gebeurtenis zich vroeger ook heeft afgespeeld. Sterker nog, dat in de wisse! in. gen der toestanden zekere regelmaat is te ont dekken. 'k Noemde de polen, waartussöhen het econo misch leven zich blijkbaar beweegt, vrijhei N- drang eenerzijds zekerheidsdrang voor 't tij delijk leven anderzijds. Als bewijs hiervoor dienden de voorheelden bij de Joden, 't gildetijdperk, de Fransehe omweo- teüng. Hier ligt zoo'n rijkdom van gedachten; neel de historie predikt ons de eindigheid van 'smenschen kennen en kunnen; de smarxdijlte verbreking in dé harmonie van vrijheid en ze kerheid. Altoos weer zien we 't overhellen naar één zij le, met altijd weer bedenkelijke gevolgen voor geheele volksgroepen. Er is groote wijsheid noodig, voor hen die moe. ten leiden, om die gevaarlijke eenzijdige punten te oihzeilen. Bandelooze vrijheid leidt tot ehao tische toestanden, te knellende banden maken het uit 't leven opgekomene organisme tot «o mechanisme. Dat Ls „geen toppunt van dwaasheid," maar wijsheid door de grootste staathuishoudkundigen, sociologen, theologen, etc. volmondig erkend en beaamd. 'kTwijfel geenszins, of mijn geachte tegen-spre ker zal, indien hij het stuk van de vorige week, na deze toelichting, eens overleest, het met mij eens zijn. Thans de staart. Dit gedeelte van des heeren Madderom3 stuk staat me 't beste aan. Hier zegt hij rake dingen, die den toets der critiek kunnen doorstaan. 'k Heb hem hier even serieus genomen, als ia de „middenmoot". Ben zelfs eens op onderzoek uitgeweest, wat hij bedoeld kan hebben met z'n „Broek was altijd weer de rem en St. Pancras de voorlooper." En om nu meteen den heer Madderom te too- ne.n, wat de historie voor rijke stoffen biedt, ter bevestiging tof weerlegging van meeningen, wil ik een greep doen uit de geschiedenis van het veilingsleven in z'n opkomst. De onlangs door mij doorsnuffelde notulen dor „Oude Naamlooze" leveren de stof. Uit die gegevens blijkt inderdaad, dat hier de heer Madderom gelijk heeft. De invoering van de contante betaling is het harebt tegengewerkt door de Broekers zij waren „de rem", om in de terminologie mijns tegenstandiers te blijven. Even hard remden zij in 't geven van medewer king om de vroege kool to veilen. Dat is bewijs baar, en hier heeft de heer Madderom weer ge lijk. In dat opzicht ga ik volkomen met de heer Madderom aecoord; een objectief onderzoek leidt tot eenzelfde resultaat en vond bevestig) ag bij een van de mannen, die deze zaak hebben meegemaakt. Maar mag ik u opmerken, dat hier absolaut geen verschil tusschen ons bestaat? U geeft op 't eind als uwe meening te kennen, de overgangstijd moet nu maar eens uit zijn. We moeten 't stelsel van verplicht veilen conse quent. doorvoeren. Eilacie, hier brengt u oen gedachte naar vo ren, die niet door mij is gelanceerd! Is daartegen eenig bezwaar geopperd? Immers in dat stuk niet, hier hebt u, vergun me 't op te merken, als Dion Quichot uw zwaard of betor uw pen tegen windmolens gehanteerd. 'kRaad u aan, in dit verband óók 't versbg nog eens te lezen van de vergadering van de L. G.C. in de „N.LjC." van 16 Januari j.l. gencoemdj maar dat ik er tSans aan (door f arden bijgebracht) is wel gelegen in ae kwaliteit van de kool zelf. Stel iemeni heeft erge „taaie" kool, die lang kan worden bewaard, waarop gerekend is in 't bedrijf, ook lie kool zou dan gedeeltelijk moeten worden geve-la. Op deze groniten heb ik de idee van St. Pao eras onaannemelijk geacht, terwijl ook Ie na- tüurlijke loop der djngen zich tegen deze ge dwongen regeling verzet. Dat staat er, en ik verzoek' mijn opponent dit nog eens na te lezen. Hierop reageert de heer Madderom, blijkt ae samenhang van het stemmingsbeeld niet begre pen te hebben en'schrijft: ,,'kben er eigenlijk wol voor, maar vrees dat dit 't allermoeilijkste zal zijn, wat we ooit hebben uitgevoerd." Tk moet er ook niets van hebben, de heer Mad deroom uit Alkmaar is vol vrees, ergo er tegen- conclusie: wij zijn het omtrent het voorstel of te wel denkbeeld' van St. Pancras roerend eens. Nu zou ik gevoegelijk van de middenmoot kun nen afstappen, maar toch wil ik nog op een misvatting en vergissing van mijn tegenspreker, of beter onbewust medestander wijzen- Gedachtig aan het gezegde van Bilderdijk: In 't vérleden, ligt het heden, In het nu, wat worden zal, is het altijd van belang eens na te gaan, vat de historie leert. De geschiedenis is zoo rijk, De door u en mij geachte voormannen uit die L.G.C. zitten juist voor 4e moeilijkheid, dat 't met- 't stelsel van verplicht veilen gedurende de maanden November en December niet wil. Ex komt da.n geen aanvoer, óók niet van St. Pancras. Dat zit 'm deels in de gewoonlijk lage prijzen, anderdeels in de vele werkzaamheden in dat druk ke tijdperk. De voorzitter van de L.G.C. merkte zeer te recht op, dat wij hebben leiding te geven, 't ge heel te overzien, 't Is van het allergrootste belang, gezien den grooten voorraad, dat in die "beide genoemde maanden zooveel mogelijk verzonden wordt. Denk aan de verzending naar Amerika, welke afzet gebonden is aan het vertrek der transatlan tische booten. Er' moet voor gezorgd worden, dat aan die vraag onder alle omstandigheden wordt voldaan, terwille van het groote algemeeu belang. Is daar iets tegen in te brengen? Immers neen. Om nu dit resultaat-, ondanks do geringe aan voer ter veiling, toch te verkrijgen, woTdt thans 't bonnenstelsel toegepast. Beschouw het als een noodzakelijke, door de praktijk geboden maatre gel, als een aanvulling aan 't veilingsstelsel. En dat 't- waarlijk aanvulling is, bewijst wel, dat er bij normale aanvoer maar zeer weinig gebruik van wordt gemaakt. Maar 't bestuur van do L.G.C. bestaat niet uit doctrinaire menschen, die door dun en dik vast- I 5<rij meenen vaak, wat wij doen, beleven en zien, I houden aan een eenmaal gevolgde methode,

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1