lig ;maa UT offen, zoos No 14 ««M. telephoo* M Dinsdag 2 Februari 1920. 1 86e Jaargang Sport en Wedstrijden FEUILLETON svering. uhl, ISOLA I r derzoeken aan voor prijzen nieu we m LANGEDIJKM COURANT de WEDSTRIJDEN TEi DAVOS GOEDE RESULTATEN VAN DE NEDERLANDERS. Jeeds eenigen tijd behooren ijs en sneeuw ons land vain mist en regen tot het voorbij- jane. Maar, dat neemt niet weg dat hier in dkarspel en elders in ons land verschillende dstrijden zijn gehouden. Vaarom wij onze aandacht wijden aan de ationale wedstrijden in het hardrijden te vos, mede om het feit, dat er twee leden van olharding" van Oudkarspel hebben medege len om de Hollandsche eer op het schaat- isportgebied hoog te houden, nl. de heerew Ros van Oudkarspel en Nic. Pronk van umenhuizeh. lij het lezen van de thans bekende uitslagen i de te Davos gehouden wedstrijden op 30 31 Jan. 1.1., gingen wij onwillekeurig in ge- hten twee jaar terug. Kampioenschapswed- jden voor Noordholland op de banen van olharding." Willem Kos kampioen. Een on- iachte gebeurtenis. Vie herinnerd zich nog niet het enthousias- in onze geheele gemeente vooral toen de ion op dit alles werk gezet door de uitzen- ;n van Willem Kos naar Zwitserland voor N ederlandschen Schaatsenrijdersbond. a>' zijn schitterende successen op de iini- tationale banen. en haid groote bewondering voor de door rv "geleverde prestaties, n dit jaar. Op de banen van „Volhar- r" de Proefwedstrijden uitgeschreven door Nederlandschen Schaatsenrijdersbond. e bondsvertegenwoordiger had gelijk, toen bij het uitreiken der prijzen de aandacht ig.de op de prestaties van Cor Kos, en zei- „er zijn er die als harddraver worden ge- ;n, maar er zijn er ook die als hardrijder den geboren. Het hardrijden zit de fami- Kos in het bloed." e waarlijk schitterende prestaties van Wil- Kos ook dit jaar op de internationale banen Davos gaven ons deze regelen in de pen. hij gepresteerd heeft valt niet te onder- atten, wekt opnieuw bewondering. Getraind ft hij en met succes. Dezen rijder en de ub „Volharding" onze felcitatie met het it daarvan. v'ij laten hier de verschillende uitslagen 1500 meter. 1. Skuttnab 2 min. 24.2 sec. 2. Kos (Ne derland) 2 min. 34 sec. 3. Hooftman (Ne derland) 2 min. 34.8 sec. 4. Pronk (Neder land) 2 min. 36.5 sec. 5. Schilling 2 min. 37 sec. 6. Jongbloed (Nederland) 2 min. 41.2 sec. 7 en 8. Fous 2 min. 43.8 sec. en Kuipers 2 min. 43.8 sec. 9. Leicht 2 min. 50 sec. 10. Dix 2 min. 51.8 sec. 11. Wil- dervanck de Bléeourt 3 min. 2.5 sec. 12. Redburn 3 min. 8.6 sec. - Rumban, die buiten mededinging medereed legde de 1500 M(. af in 2 min. 27.2 sec. 1000 meter. 1. Skuttnab 1 min. 32.8 sec. 2. Hooftman 1 min. 39. 3. Pronk 1 min. 39 6. 4. Schil ling 1 min. 40.2. 5. Jongbloed 1 min. 44.8. 5. Kuipers 1 min. 44.9. 7. Fous 1 min. 45.6. 8. Wildervanck 1 min. 49 2. -- 9. Leicht 1 min. 50.5. 10. Kos, gevallen, 1 min. 53. 11. Redburn 2 min. 1.6. Bumba deed buiten mededinging mede. en reed de 1000 m. in 1 min. 33.4. 5000 meter. 1. Skuttnab 8 min. 47.1. 2. Pronk 9 min. 23.8. 3. Kos 9 min. 27.2. 4. Hooftman 9 min. 32.2. 5. Jongbloed 9 min. .37.8. 6. Schilling 9 min. 51.8. 7. Kuipers 9 min. 54.9. 8. Fous 10 min. 5. 9. Wildervanck de Bléeourt 10 min. 22.4. 10. Leicht 10 mni. 37.2. 11. Redburn 11 min. 22.6. Bumba buiten mededinging 9 mix 8. Het algemeen klassement volgens de nieu we puntenberekeniing luidt: 1. Skuttnab. 2. Hooftman. 3. Schilling. 1 4. Kos. 5. Fous. 6. Kuipers. 7. Jongbloed. 8. Wildervanck de Bléeourt. 9. Leicht. 10. Redburn. 11. Pronk. Het kampioenschap kunstrijden heeren werd gewonnen door Boeckl, Weemen, tweede Preis- sec-ker, Weenen, derde Gautschi Davos. 500 meter eststoffe ikuttnab 45.8. —-2. Schilling 46.8 sec. en belove |<0S 47.1 sec. 4. Hooftman 47.2 sec. Fous 50 sec. 6. Wildervanck de Blè rt 50.6 sec. 7. Kuipers 51.4 sec. 8. ht 52.8 sec. 9. Jongbloedt 54.4 sec. 10. Redburn 58.1 sec. ronk viel, terwijl Bulten en Schuringa zich ens ongesteldheid terugtrokken. Ijs en we- waren goed. Rumba, die buiten mededin- startte, maakte een tijd van 45.8 sec. n. et drietal zat dien avond vroolijker aan ta- lan in langen tija lsola was in een»opgeruimde taing en haar echtgenoot was niet weinig eugd over dit verschil met de toenemeune doasheid, die hem zoo ongerust had gemaakt, dames waren nauwelijks van tafel opgestaan, 1 kapitein Hulbert kwam en de eetkamer binnengelaten, waar Martin Disney in het van den haard zijn pijp na het diner rook te beide mannen gaven elkaar de hand, en I' ging John Hulbert aan de tegenovergestelde 5 van den haard zitten, en zij begonnen ernstig de toekomst te spreken, waarbij Martin Dis- zieh met de meeste hartelijkheid uitliet over water, die bijna als een dochter voor hem was, a r moeder was een allerliefste en brave 'i' zeide hij„en haar vader had een van biste karakters, die ik ooit in een man ont- heb. Ik weet niet of hij wel geheel en al 'bikt -was voor de kerk. Het ontbrak hem geestkracht en beslistheid; maar hij was iw zijn geloof, oprecht en onbaatzuchtig, kunstenaar tot in de toppen van zijn Haar liefde voor de kunst heeft Alle man hem overgeërfd: alleen met diifc onder- DtE TOONEELWEODlSTRIJDi VAN „nET KLEINE TOONEEL". Zondag was 't die laatste avond van den uitge schreven tooneelwedstrijd, al was dit dan geen wedstrijdavond. Aangekondigd was dat de uit schrijvend e vereeniging zou opvoeren „Stille Stroomingen" na afloop waarvan de prijsuitrei king zou plaats hebben. Wanneer de zaal gehee lgevuld is, doet le voor zitter van „Het Kleine Tooneel" echter mede- deeling dat zijn vereeniging niet kan optreden wegens ongesteldheid van mevr. StamDe Geus; waarvoor in de plaats nu zal optreden de ver eeniging „De Maskerspelers" van Bergen met „IJnske", tooneelspel van Jan Fabricius. opr. brengt de op;redende vereeniging hiervoor dank. En voegt hierbij eveneens zijn darnk aan dezelfde vereeniging en „Crescendo" van Noordscharwou de voor de aangeboden bloemstukken. Men houde ons ten goede dat wij geen over zicht geven van den inhoüd van het opgevoerde tooneelwerk, noen de spelers aan een uitge breide bespreking onderwerpen.. Wij zouden willen volsta n met te zeggen, dat het stuk van begin tot einde heeft geboeid, de aanwezigen in een gespannen aandacht heeft ge- soheid, dat- terwijl hij de kunst als een liefheb berij beoefende, zij zich met alle ijver en al de kracht van haar doorzetlenden -aard, er op heeft toegelegd. Dat heeft zij van haar moeders fami lie overgeërfd, die êen geslacht van werkers was mannen voor wie het bereiken van hun doel een noodwendigheid tot bestaan was man nen, die streden, en mannen, die dachten man nen van het zwaard en van den tabbaard." Disney glimlachte om de strenge voorwaardia van een jaar proeftijd die Allegra haar minnaar gesteld had. „Dikwijls gaat er wel wat van zulk een vonnis af," zeide hij. „Ik beken, dat ik eonige hoop op genade heb," antwoordde kapitein Hulbert. „Er heerseht een meening dat huwelijken in Mei ongelukkig zijn; en misschien is het beter, dat wij ons aan dlat volksbijgeloof houden. Maar het komt mij voor, dat Juni een uitmuntendie maand is voor de wittebroodsweken van een -man, die een jacht houdt; en als ik Allegra kan overreden om mijn proeftijd een half jaar te bekorten en den lsien Juni voor onzen trouwdag te bepalen, zou ik juist een half jaar gelukkiger zijn, dan ik nu ben.." „,Hebt gij er al over gedacht, wat voor soort van leven ge zult leiden als ge getrouwd zijt? Ik hoop dat het geen zwervend leven zal zijn. Isola en ik zouden onze zuster gaarne in onze nabijheid houden." „En Allegra en ik zullen gaarne doen wat u aangenaam is," zeide Hulbert lachend1. „We mo- vangen ge.ioudeu. Het spel? Ynsko hebben wij reeds eerder ge zien, en ook nu voor haar spel niets dan lof. Zij mag alles „meehebben", maar ook zonder dat was haar vorm van spel bijzonder boeiend. Petro had een zware taak met het uitbeelden van de hem toegedlachte rol. Een rol die ern stige studie en inleven van den toestand vereisent. Maar oo khij heeft zich gegeven aan het moei lijke spel, en is in de vervulling daarvan op lof waardige wijze geslaagd. Evenzoo ging het met Hanna en Douwe.'Al leen ondanks haar mooi spel zouden wij bij Hanna nog meer hartstocht hebben willen zien. De bijrollen van de Manke en Jel'.c waren van minder belang. Hud men- voor Jelle geen andere figuur? Deze toch paste o.i. .absoluut niet in het kader van het stuk. Onder diep estilte werd het spel gevolgd. Men kon een speld hooren vallen.-De Maskerspel era hebben hun naam niet alleen hoog gehouden, maar hebben zich nog meer vrienden en vriendin nen verworven, die steeds met warme belang stelling de bloei van de vereeniging zullen volgen. Het warm applaus aan Le einde, waarbij eenige malen moest worden gehaald, was voor de ver eeniging meer waard en zei meer dan woorden. Dian wordt gewacht op de Jury, voor de prijs uitreiking. Na eenig wachten verschijnt de Jury met de heeren-leden van „Het Kleine Tooneel" op het podium. De heer v. Gulik van Alkmaar richt woor den van dan kaan „Het KI. Tooneeel" voor den schitterend georganbeerden wedstrijd ter bevor dering van het tooneelspel onder dilettanten. Hij uit daarbij den wensch dat Mevr. StamDe Geus weer spoedig hersteld in het midden van „Het KI. T." mag terugkeeren. Dank aan net public kvoor de stilte cn de bijzondere aandacht waarmee het optreden van de verschillende ver eenigingen is gevolgd. Dan is het de heer Holzmuller die naar voren komt voor het uitbrengen van het critisch ver slag. Van dat verslag mogen wij gerust zeggen, dat de uitgebreidheid, de daarin besproken onder werpen, de gegeven wenken en gemaakte aan merkingen, getuigen van een ernstig volgen der spelers van de optredende vereenigingen. Niet om te fitten of af te kammen, maar uit liefde voor de di le tanlen-tooneelkunst, om deze op zoo hoog mogelijk peil te brengen. Voorzeker had de Jury een ondankbaar, maar tevens dankbaar werk omdat het haar gegeven was, wenken te kunnen geven in het belang van spel en spelers, daarbij dienende dezelfde kunst die de vereeni gingen beoefenen. Een woord van lof voor haar werk. Bij de kritiek over de vereenigingen en spel en spelers, rigie, samenspel, uitbeelding, opvat ting, mlkennis en spreektaal, was de darrin door. stralende s'emming niet opgewekt; bleek hieruit dat het spelpeil over het algemeen niet hoog stond. Bij de aanklieeding, grime enz. is sim» veel smaak ten toon gespreid. De bezetting van de boofdrolle was zwak. De rolkennis ging wet. Zwa ksamenspel met enkele goede scènes. gen een weinig op zomerzeeën rondzwerven, maar wij zullen een vast verblijf hebben, en dat zal in uw nabijheid zijn. Zoolang Lostwithiel vrij gezel blijft, kunnen wij op de Mount wonen; ma .r noo ik ook aa ndie oude plaats gehecht ben, zou ik mijn broeder toch gaarne gelrouwd zien. Er is in zijn tegenwoordige leefwijze iets, dat mij niet bevalt; en ik heb maar al te veel reden om te vreezen, dat hij niet gelukkig is." „Hebt ge eenig begrip wat de oorzaak is, dat hij zich ongelukkig gevoelt?" '„Alleen maar zoo mijn eigen gedachten louter veronderstellingen, die misschien geheel ongegrond zijn. Het komt mij voor dat hij wat te woest geleefd heeft, en <$e nasmaak van een woest doorgebrachte jeugd is als de smaak van j stof en asch. Misschien heeft hij ook herinne- j ringen van een vroegere dwaasheid herinne- ringen, die levendig genoeg zijn om het tegen- 1 woordige Ite vergiftigen. Ik weet, dat hij onge lukkig is. Ik heb ge raeht de oorzaak te weten te komen, en het is alles uitgeloopen op een harct- ne kki ge terughouding van zijn kant en niet an ders dan veronderstellingerf van den mijnen." ,„Ik heb gehoord, dat hij, de universiteit veria- I ten hebbende, in slecht gezelschap is geraakt." „.plecht gezelschap ja, dat is het. Een man, die zijn leven in zekeren kring begint, is als een arbeider, wiens arm of been onverwacht gegre pen wordt in een machine, die, door stoomkracht- wordt gedreven. In een oogenblik is hij er zoo in verward, dat redding niet mogelijk is. Hij is weg. Iemand gaat den verkeerden weg op. niermee is men genaderd' tot aan de prijsuit reiking. Deze taak wordt door den heer Trom pet vervuld. Het a-ntal pun'en dat door de vereenigingen kon worden be aald was 135. le prijs zilveren lauwertak en f 100— „De Maskenpelers" van Bergen met „Tzingani" 94.69 punten. 3e prijs verguld zilveren medaille en f 600.— „Ormenio" van Anna Paulowna met „De Grond" 89.20 punten. 3e prijs zilveren medaille en f25.— „Nieuw Leven" van Beverwijk met „De Zwerver van Prodnetskói" 83.61 punten. „Oefening Kweekt Kennis" te Assendelft ver kreeg met „De Hoogste Wet" 77.26 punten. Fereprijs voor de beste Nederlandsche uitspraak „Ormenio" van Anna Paulowna. Fereprijs voor het beste samenspel „De M aa kerspelers" van Bergen. Eereprijs voor de beste regie „De Maakerspe- lers" van Bergen. Eereprijs voor de beste tooneelaankleediug „Or menio" van Anna Paulowna. Pers. prijs voor den besten tooHeelspeler: Ge neraal Warden (Bart Groene veld) uit „De Zwer ver van Prodnetskoi". Pers. prijs voor de beste tooneelspeelster: An na, (Greet Rensink) uit „Tzingani". Pers. prijs voor de best gespeelde bijrol (heer): Driek (P. van Ham) uit „De Hoogste Wet". Pers. prijs voor de best gespeelde bijrol (damei Aafje (A. v. h. Veer) uit „De Hoogste Wet". Dan is het de heer Slikker, voorz. van „Het KL T." die woorden van dank richt tot no Jury voor den grooten arbeid en ondervonden samen werking. D>ank aan de dames en heeren om deze wedstrijden bij te wonen. Dank aan de verecni- ggingen voor hun optreden. Dank aan den hotel houder voor de wijze waarop hij steeds ons ter wille is geweest. Onder applaus uit bij den wensch, dat Mevr. S'tam-De Geus spoedig her steld mag terugkeeren en wordt deze avond offi cieel gesloten. Hiermede behoort deze tooneelwedstrijd alweer tot j«et verleden. Maar lang, zeer lang zal hieraan een aangename herinnering verbonden blijven, en zal men „Het KI. T." dank weten voor deze avonden van groot genot. Het bestuur en leden van „Het KI. T." kunnen met voldoening op dezen wedstrijd terugzien. Nietstoch is onbeproefd gelaten om een vlot verloop te waarborgen, om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. KOLVEN. Uitslag kolfwedstrijd op Zondag 31 Janu ari, gehouden in het café „De Schelvisch" te Zuidscharwoude. Aantal deelnemers 22. le prijs W. Kostelijk 132 pt. 2e prijs G. Mettes 132 pt. 3e prijs Jb. Zijp Mz. 121 pt. 4e prijs A. Boon 117 pt. 5e prijs P. Engering 116 pt. 6e prijs J. Ruiter 115 pt. 7e prijs J. Bruin Jz. 115 pt. lste serie J. Vlug 54 pt. 2de serie A. van Kleef 51 pt. Tien ja-r la'er misschien, als hij kaal en gerim peld is, zal hij mogelijk het rechte spoor inslaan en trach'ea zich va nde blaam, die op hem ligt, te zuiveren en een ander leven te leiden, maar ze'den gelukt het hem. Het spijt mij voor mijn broeder Hij heeft een gevoelig hart, ©n hij is niet misdeeld van tlaent. Hij hd zijn eigen leven niet moe en bederven." „.Laten we hopen, dat hij zich intijds intoomt en een jonge vrouw krijgt voordat hij veel jaren ouder is. Ik heb geen verlangen dat de zoon van mijn zuster een pair zal worden. Ik wensch haar alleen gelukkig te zien met een man, die harer waardig is." XIX. Het was een week in het nieuwe jaar en' Mar tin, Isola en Allegra stonden op een bergvlab, in een land, waar Januari middagen heeft, zoo zonnig en zacht als een Engebchc Juni. In een ruimen landauer, met twee paarden bespannen, waren zij zig-zags-gewijze de steile hoogte op- gezwoegd, en nu, cp een plateau dioht bij de kruin, waren zij net rijtuig uitgestapt aan den kant van een bijna rechtstandige helling, met olijfboomen en dennen begroeid, en uitloopendö in een afgrond, waar de blauwe zee lag als een schitterend saffier. Daar stonden zij en staarden met verrukking op de schoonheid en verscheiden heid van het vergezicht, dat zich voor hua ba- wonderende blikken uitspreidde.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1