Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen Uit den Omtrek. Alge anne i deren wotfden getracteerd in de zaai van den heer P. Kramerp waar ter' afwisseling prof. Meiloc de kinderen zal vergasten op zijn gees- - OUDKARSPEL. 1 tige en luimige goocheltoeren. Na thuis het Bij Ide gehouden stemming voor de verkm- middagmaal te hebben gebruikt, worden de zing van een bestuurslid voor den Derg- en ónderen 's middags half twee weer in de zaal Kerkmeerpolder werd als zoodanig gekozen de terUo- verwacht, waar zij wederom' feestelijk zful Wr Th de Boer in de plaats van den heer L. :1 1 ,vrir>.irr. onthaald. Het liederenboek je „Kun heer Jb. de Boer in de plaats de Wit. BROEK OP LANG EN DIJK. Maandag slaagde voor het certificaat 2e klasse radio-telegrafist de heer J. de Vries, stuurman b ijde koopvaardij, wonende te Broek op Lan- gendïjk. NOORDiSGHARiWOüDEl Die hegrafenisvereeniging hield Maandagavond de 12e jaarvergadering in het lokaal van den 'lueer L. Dekker. Aanwezig 14 leden. Voorzit ter de heer P. Kramer. Die notulen worden gelezen en onveranderd vast Uit het jaarverslag blijkt, dat 12 begrafenissen zijn uitgevoerd, waarvan 9 voor niet-leden. Het automatisch toestel, dat. langen tijd niet goed werkte, is nu goed in orde, dank zij de hulp van dien heer F. Moeijes te Oudkarspel die daarvoor een woord van dank ontvangt. Er is slechts 1 leden- en 1 bestuursvergadering gehouden. In liet personeel en bestuur is geen Verandering gekomen. Ex zijn 12 nieuwe leden ingeschreven, waardoor het ledental gestegen is tot 398. i Uit het verslag van den penningmeester bleek een ontvangst van f 1421.32, met inbegrip van f92.64 batig saldo vorig jaar. De uitgaven neb ben bedragen f 1315.46, waarbij f350 op de spaar bank geplaatst. Het bezit der vereeniging is ge stegen tot f575.07, tegen f 192.64 het vorig jaar. lm verband met de rekening kwam de wen- sc'hjelijkheid naar voren een reservekas te vormen voor eventueelen tegenspoed of koopen »van nieu we costumes. Tjenslotte wordt besloten, de reservekas liet Beneden de f300 te laten komen. 13 het kasgeld tot dat bedrag teruggeloopen, dan zal de finan- tieele toestand onder oogen woilden gezien. Die heer R. Kuiper brengt verslag uit van de gehouden bondsvergadering, welk verslag zon- dfe» 'bespreking aanvaard wordt. Met bijna algemeene stemmen worden nis be stuursleden herkozen dc heeren K. van Dijk en K. Hémke. Bij de rondvraag wordt, er over gesproken, of h'et niet mogelijk is dat de bond de invoering van een unifcrin reglement bevordert. Het bestuur is echter van oordeel, dat lit moeilijk uit te voeren zal zijn, omdat de eene> vereeniging meer gratis geeft dan de andere cn ook de finantieele toestand niet overal dezelfde is. Er wordt geen voorstel van gemaakt. Als afgevaardigden naar de bondsvergadering wordien gekozen de heeren K. van Dijk en R. Kuipér. Voorgjesteld wordt den veldwachter eenige ver goeding te geven voor de begeleiding der begra fenissen. Dit punt zal verder in 'het bestuur ondier oogen worden gezien. Het personeel verzoekt om verhooiging yan" sa laris, vooral voor begrafenissen in buitengemeen ten. Het Bestuur zal dit punt overwegen. Het bestuur bespreekt het vaststellen van pen sioen voor voorlooper en dragers, evenals dit in Oudkarspel aanhangig is. Een voorstel zal later worden gedaan. Nu dé automaat weer goed in orde is, wordt ljesloten aan den voorlooper een vergoeding toe te kennen van f 10.per jaar voor het in orde houdlen daarvan. Na bespreking van nog enkele huishoudelijke aangelegenheden wordt de vergadering gesloten. N O ORÜSCH AR: W O U DiEL Tot hoofd dier te openen R.K;. school is be noemd de heer Andriesma, onderwijzer aan de R.K. school te Alkmaar. - ZUIB®CHAR,WOUD|E. In allen eenvoud werd op het kerkhof alhier hegraven het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. G. Duker, oud-notaris alhier. Behalve familieleden waren enkele ingezetenen tegenwoor dig, onder welke de oud-gemeentesecretaris, 6e lileer Parma en de oud-burgemeester, de heer iW. C. Kroon, thans notaris. Dleze laatste sprak woorden van troost tot de familie en schetste dien overledene als een stoere merker, die n rust vond naast zijn onviergetelijken zoon op den doodenakker ia onze gemeente. - ZUIDSCHARWOUDE. Oranje-Comité. Dinsdagmiddag half vijf vergaderde het Oranje-comité ten raadhuize, waarbij ook de meisjes waren uitgenoodigd voor het afdragen der gelden. Wegens lichte ongesteldheid van den voorz., den heer Jn. Kroon, werd de ver gadering geleid door den eere-voorzitter, den WelEd. Achtb. Heer van Spengler. Gezien de tegenactie welke thans heerscht in onze gemeente, viel de opbrengst der lijsten geweldig mee. Een totaal bedrag van f 186.30 is ingezameld. Warme woorden van dank werden door den voorz. tot de meisjes gericht waarbij spr. ook hoopte voor de verdere mede werking, waarvoor allen zonder uitzondering zich bereid verklaarden. Vervolgens werd het programma voor den feestdag besproken. Het feest zal gehouden worden Maandag 8 Februari a.s. Voorop werd gesteld dat alle schoolgaande kinderen wor den verwacht. De kinderen moeten alle getooid met oran je om pl.m. half negen bij de school in de Koog aanwezig zijn. Negen uur optocht door het dorp met muziek. Daarna zullen de kin len worden onthaald. Het liederenboek je je zingen, zing dan mee" allen, meenemen. Na een kleine tractatie, die voorloopig een verras sing moet blijven, zal het kinderfeest onge veer half 5 worden gesloten. Des avonds zeven uur feestelijkheden voor de burgers. De burgerij wordt verzocht gedurende de zen feestdag te vlaggen. - OUDKARSPEL. Maandagavond vergaderden ten lokale van den heer Vis de l.o.burgemeester en wethouder met eenige raadsleden, schoolfeestcommissie en bestuursleden van de V.V.V.V.V. om te bespre ken het organiseeren van een kinderfeest ter gelegenheid van het zilveren huwelijksjubileum var. Koningin Wilhelmina. Wel werd besloten tot hef geven van een kinderfeest, maar de vergadering werd over het algemeen beheerscht door de gedachte, een kinderfeest o(p bescheiden schaal. Het feest dan, was het besluit van de verga derden, zal Maandagmiddag worden gehou* den. Des morgens wordt school gegeven tot elf uur opdat de kinderen gelegenheid hebben te zorgen om één uur gereed te zijn. De kiru- ren die ver van het dorp wonen, kunnen voor deze gelegenheid reeds des morgens vrij van school bekomen. Om iets te kunnen «rganiseeren voor de kinderen, werd besloten dat door meisjes bij de ingezetenen zal worden rondgegaan om een kleine bijdrage te vragen voor dit feest. De commissie mag zeker terecht verwachten gezien de meermalen door de gemeentenaren betoonde sympathie dat een ieder het zijne naar vermogen zal bijdragen. Het verloop van het feest zal zijn, dat de kinderen eenige malen zullen worden onthaald en daarbij kunnen genieten vani de plaatjes en dergelijke door middel van de projectie lantaarn der openbare school, en Larette. Door de kinderen van de openbare school en de kinderen uit deze gemeente, die de bijz. scholen te Noordscharwoude bezoeken, kan aan het feest worden deelgenomen. Nog eens, een ieder offere naar zijn vermo gen in het busje dat door de meisjes zal wor den gepresenteerd. Daarbij doet de commissie het vriendelijk verzoek aan de burgers om te vlaggen. Des avonds bestaat er gelegenheid voor de gróoteren -zich in de verschillende lokalitei ten te vereenigen 'en gezellig samen te zijn. club je een herinneringsmedaiHe ce moeten aanbieden. Nogmaals welkom in Holland. Een driewerf hoera wordt hierop uitgebracht Voorgelezen wordt nog een artikeltje uit het ..Handelsblad" waarin op zeer waardee- j rende wijze over de Hollandsche rijders wordt geschreven. 1 Willem brengt hierna hartelijke woorden van dank voor de wijze waarop hij is ontvangen, I voor de hem aangeboden huldeblijken, cn be- loofd bij weder-uitzending zijn 'best te zullen doen, om nog beter tijden te maken. De voorz. gaat hierop tot sluiting over en doet dit met een woord1 Van dank aan het dagelijksch bestuur van deze gemeente, aan bestuur, commissarissen en eereleden van de IJsclub en belangstellenden voor hun aanwe zigheid om Willem te huldigen. Dank aan den K. N. S. B. om voor de derde maal een lid van „Volharding" uit te zenden;. Ik hoop dat men hiermede zal voortgaan, nu Willem zulke mooie successen heeft behaald. (Applaus.) Na nog een oogenblik toevens toog ieder weder huiswaarts, voldaan bver deze eenvou dige- maar hartelijke huldiging. Overspannen Zenuwen vragen een Kalmperen en Zenuwsterkend middel. Mijnliardt's Zenuwtabletten be antwoorden volkomen aan dit doel. Glazen buisje 75 ct. Hij Apoth. en Drogisten B|e faillis.se incnt.s van Vaals. Die faillissementsaanvrage van de gemeente Vaals kan worden beschouwd als een poging van de meerderheid van den gemeenteraad om trachten zoo mogelijk een faillissement uit lokken en de aandacht der regeering te vestigt op den treurigen toestand, waarin de gemeen); Vaals verkeert, en verder om hierdoor de Regej. ring te bewegen het verzoek, om steun te ver leenen, in te willigen. KANALISAQ oorstellen to met algei de Dinsdag g kwamen Ged. Staten volgens de aalvereeni ging nieur van den voorstellen kanalen, w van de pro1 De schuldenlast der gemeente werd door vei rbetering van <3 - OUDKARSPEL. Schreven wij in ons vorig nummer over de successen van Willem Kos, onzen; bekenden rijder op de banen te Davos, bij zijn terugkeer in II, Hand (Dinsdag 1.1.) meende de IJsclub „Volharding" hem officieel te moeten ontvan gen en huldigen. Twee bestuursleden trokken met de ouders van Willem naar Alkmaar om hem per luxe auto af te halen. Wanneer de trein van 6.4Ö is binnengeko men heeft de eerste begroeting plaats te vens is de tweede rijder van „Volharding" Nico Pronk thuisgékomen, die'door zijn plaatsgenoo- ten op het pui fön met een groote krans wordt gehuldigd. Na de 1 gioeting nog een oogenblik toe- vens in Alkmaar ut dan gaat het op huis af. In Oudkarspel aangekomen, köïnen Willem zijn ouders broers en zusters, te ongeveer half negen in de bo ver zaal van den heer Vis, waar bestuur, cornmis:-arissen en eenige eereleden van „Volnarding" met wat belangstellenden reeds verctnigd zijn. Er gaat een „hoera" op wanneer „hij" in de- zaal vu schijnt,, getooid met de gewonnen medailles. Algemeen er, hartelijk zijn de gelukwenschen. Wanneer allen zijn gezeten is het de voorz. van „Volharding", de heer C. J. de Wijn, die het woord neemt en Ongeveer het volgende spreekt Beste Willem, Wanneer ik thans iets wetnsch te zeggen, is het om tot jou het woord te richten Was het voor jou weder een groot genoegen om naar Zwitserland te vertrekken, al waren de om standigheden bezwaarlijker, voor de IJsclub was het genoegen niet minder groot. Thans ben je teruggekeerd, en heeten wij je in ons Nederland van harte welkom. En wij doen dit op blijdere manier dan het vorig jaar. Nu. is de v.eugde uitbundiger. De successen door jou op de internationale banen behaald, hebben de teleurstellingen weer doen vervagen. Daar om zijn we verheugd dat je met zooveel succes uit Zwitserland terugkeert. Thans sta je no. 4 in de algemeene klassificatie, hetgeen beter is dan het vorig jaar toen je no. 5 werd ge-, plaatst. Willem, naam maken is niet moeilijk maar naam houden dat is moeilijker taak. Ga op den ingeslagen weg voort, en wij vertrou wen dat je ook hierin zult slagen. Het bestuur van de IJsclub' meende dan ook dat een officieele ontvangst moest plaats heb ben, mede om je iets te kunnen aanbieden. Als hulde voor je schitterende prestaties bied ik je namens de IJsclub dit bloemstuk aan. (Ap plaus.) Maar nog meer kan je worden aange boden. Wijhebben kunnen constateeren dat door jou het Nederl^pdsch, record op de $00 meter is verbeterd en gebracht is van 47.8 op 47.1. Willem Kos, de Hollander, is de eerste op dezen afstand. Daarvoor meende de Ijs- IJssport. Van ter zijde vernamen wij, dat Dinsdagavond onze dorpsgenoot N. Pronk uit Diavos zou ar- riveeren. Om! 7 uur werd hij (aan het station Alk maar verwelkomd door eenige dames en heeren, die hiertoe het initiatief hadden genomen en werd hem een krans aangeboden, welk moment doo reen' fotograaf werd vereeuwigd. Vervolgens werd hem een diner aangeboden in het Gulden Vlies te Alkmaar en om 8V2 uur arriveerde hij per auto in ons dorp. Wij Waren nog niet in de gelegenheid van hem persoonlijk te vernemen hoe hij het in Davos heeft gemaakt, volgens de cou ranten heeft hij schitterend werk verricht. - HEERHUGOWAARD. Zijn hier de laatste 'jaren heel wat nieuwe huizen verrezen, ook dit jaar staat weer "in het teeken van bouwlust. In de afgeloopen maand tocrh zijn niet minder dan 7 vergunningen ge vraagd voor de uitvoering van bouwplannen. Heden, Maandag, werd de aanbesteding ge houden va^i een woonhuis voor den heer D. Stam, waarbij zes inschrijvingsbiljetten wer den ingeleverd. De hoogste' inschrijving van den heer N. A. Gerritsma te Oudorpp bedroeg f 2999 de laagste van J. C. Klercq aan wlen het werk werd gegund, was f2488. - HEERHUGOWAARD. Dezer dagen werden door een aantal jonge dames lijsten gepresenteerd ten bate der slachtoffers van den watersnood. De opbrengst dezer lijsten bedroeg ruim f 880. Reeds was eerder een collecte gehouden in de drie R.K. kerken alhier, waarvan de totale opbrengst tus- schen de f 5 en f 600 is geweest. - SCHOORL. Voor de lichting 1927 zijn ingeschreven 14 personen. - SINT PANCRAS. In de Dinsdag gehouden' vergadering' van den polder Daalmeer werd tot bestuurslid ge kozen de heer G. Booij J'z., in de plaats van den heer Jb. Tol die zich niet meer herkies baar stelde. - SINT PANCRAS. Benoemd tot controleur en icasseerdervder gelden bij de gemeenschappelijke lichtbedrijven voor onze gemeente de heer Jb. Miesen alhier. ITevens werd hij aangesteld met een jaar proef - c lijd. tot hulp-lijnwerker. - SINT MAARTEN. Dinsdagmorgen had alhier een ernstig on geluk plaats. Het 16-jarig zoontje van den hr. P. Tesselaar alhier, zou het paard van den hr. L. Roozendaal berijden. Een goed paardrijder zijnde stoorde de knaap er zich niet aan 'dat „de bruin" niet veel neiging tot het zich la ten berijden toonde en1 eerst telkens omkeerde orn den stal weer op te zoeken, totdat het zich eindelijk gewonnen gaf en bliksemsnel wegholde. Op den hoek van den Rijperweg wist het paard zijn berijder af te gooien met het noodlottige gevolg, dat de, jongen onder het paard kwam te liggen, Het paard trapte hem op de borstkas, zoodat' de jongen in hevige pijnen naar zijn ouderlijke-woning is vervoerd. Dat de toestand bepaald ernstig is, bewijst het feit dat op dokters verzoek de pastoor vap Tuitjenhorn is gewaarschuwd, welke hem, de H. Sacramenten heeft toegediend. - W ARMENHUIZEN. (Watersnood. Maandagavond had ien Raaohuize eene ver gadering plaats in verband met het op te rich- te nsteunoomitéé voor de noodlijdende bevolking in die Zuid-Oostelijke Drovinciën van ons landi Ondpr voorzitterschap wan den heer burgemees ter J. Burger werd een comité samengesteld', bestaande uit de heeren J. Burger, burgemeester, pastoor Lasanoe, dominéé Hornstra en Van der Marei, J. Swan, J. de Groot, H. G. Rijs, P. 3e- vienhuijsen Gz., P. Sevenhuijsen Hz., K- Mole naar, S. G. Rijp ma, J. Ligthart, G. Gutker, D. Wildjeboer, G. Beemsterboer en J. Turkstra. De Deden van het Comitéé zullen binnenkort eene collecte houden langs de huizen cn hopen wij, dat de ingezetenen door hunne milde gave len nood van de geteisterde bevolking zullen lenigen. Dienstplicht. Het aantal ingeschrevenen voor de lichtiag 1927 dezer gemeente nadraagt 24. Vaccinatie. Naar wij vernemen zal op (Woensdag 10 Pebr. n.m. 2 uur in de 0- L. School en om 3 uur in de R.K. jongensschool gelegenheid bestaan tot inen ting. Op Woensdag 17 Februari a.s. n.m. 2 uur zal hiertoe gelegenheid bestaan te Schoorldam en om 3 uur te Krabbendam in de scholen aldaar. schillende omstandigheden hoe langer hoe groo ter, voornamelijk door diverse crisisuitgaven, nl8. méde door de oprichting van een güsfabriek, teen eilectrische centrale en deelneming in Limburgsche Tramwegmaatschappij. Daarvoor heeft de gemeente Vaals nu een sehulj van f700.000 en in totaal een schuld van een kleine anderhalf millioen. Op allerlei wijzen heeft mten getracht in dezen noodtoestand te voorzie Dé belastingopbrengst bedroeg het vorig jaai ongeveer f76.000; niettegenstaande dit, zal jaar nog een tekort ontstaan van plm. f96000, Om uit dezen noodtoestand te geraken, stela« een lid aan B. en W- voor een faillissemenlsaan, vrage in te dienen, .welk voorstel vervolgens me 7 tegen 5 stemtnen werd aangenomen. - Die burgemeester was van oordeel, dat het fail lissement van de gemeente overigens uitgesloot is, d;aa rde ïoopende schuinen worden betaald Alleen is een deel der rente (welke in het af ge loopen jaar aan Rijk en verschillende instellingen verschuldigd was niet betaald. Een oplichter. Een dezer dagen vervoegde zich op een dei vele makelaarskantoren, welke Zeist rijk is iemand, die buitengewoon veel zin had in het koopen van een heereinhuis aan den Utrecht schen weg. In een auto, vergezeld van den directeur vat het woningkantoor, werden verschillende pen ceelen bezocht en ten slotte viel de keus op een bepaald perceel de tusschenkomst vat den notaris bleek noodzakelijk, Tot dusverre was alles volkomen; normaal Den volgenden dag werd eeini rijtuig bestelt met een vlot paard ervoor en vielen de oogen van den kooplustigen aspirant heerenhuisbezit ter, die voorgaf van Dijk te heeten en zich tol tot dusverre vermeid had met hot smokkelen rmeer en rond 1 82.500 voor A kapitaal sl [dleening te ver jaar. stellen zich op meer dt welk geval he van de va Ged. Staten doo rbet Ri; door de 's bracht. [Het 'gepaste e zoo was i Haar zilver zoo gel ereenstemming wieetal nationa Toch is er huwelijkshei aan het ko hoogste goe nnen koningin, de jonge, vee! boorte brachf vreezen en merkt men', E|en aardige lgtode. Voor d wachtkamer ibben we daar doorgemaak stond heel van paarden over onze Oostelijke grens, op di Jassa, maar 't sclioone dier. Hij bood er op maar niet genoeg Een paard alleen was echter niet voldoende er behoorde een dogcart achter Weer werden onderhandelingen gevoerd, nu met een rijtuigfabrikant, onderhandelingen aantoonden dat terzake geen leek aan woord was. Inmiddels was een pension gevonden - het ook met zeer veel inschikkelijkheid van de zijde der verhuurders, De onderhandelingen werden nu uitgebreid tot het bestellen van eenige ameublementen, eveneens bij een Zeister firma, 'Mede in verband met eenige uitlatingen, dis een vreemde indruk van 's mans mentalitei wettigden en daar niemand geld zag ,werd lonl geroken, Het makelaarskantoor stelde zich Zondag morgen in verbinding met de politie, net laat. De pensiongast had zich om 7 uur laten wekken en is het laatst gesignaleerd te 8 uur oef vriendelijk voorm. door een der stalknechts van een sta houder, het jagershoedje met het triomfante liike veertje op, de fiets van den pensionhouder eurt- nog leven aan de hand, zijn leerem vest aan, een bouffante van hem om en naar bleek f 10 van hem den zak. Onder Chimeezen. De Chinees C. J., timmerman aan boord vau een der schépen van den Rotterdamschen Lloyd is te Rotterdam aangehouden als ver dacht van het smokkelen van wapens. Op politiebureau vertelde hij, dat hij tot de tanden gewapend rondliep om drie andere Chineezea die werkzaam waren aan boord van het stoom1 schip „Bandoeng" van plan waren, hem in zak te naaien en ina het bedrijven van grieze ligheden in de rivier te gooien. Bij onderzoek bloek, dat de drie bedoelde Chineezen I. I.. P. op Katendrecht in een logement vertoe- venden aan C. Jeen' bedrag van f 700 hadden ter hand* gesteld om te smokkelen, doch zij van een smokkelaffaire sindsdien niet meei hadden vernomen. Zij hadden C. J. inderdaar bedreigd met een aanslag op zijn leven, maa' slechts met de bedoeling om hun geld terug te krijgen. C. J. heeft daarop f500 terug be taald, doch de rest op onkostenrekening on der zich gehouden. De politie stelt naar den omvang van den eventueelen smokkelhandel een onderzoek H®1 dansen in Italië verbotilm. Onlangs werden te Rome op last van Mussolt11 zeer strenge maatregelen genomen tegen zen®0 niet zeer gunstig bekend staande dansgelegente dén. Thans is volgens een bericht van het ojp':l.' schap Fournier aan de Franache bladen de0t maatregel algemeen gemaa'kt. De prefecten Df ben qrder gekregen alle danszalen te aluite"' daar volgtens de circulaire der regeering deze len slechts oorden des verderfs zijn. Alleen fn"11 liebala. worden toegelaten, maar de ianseresse° moeten boven de 16 jaar zijn en haar ouders m°e' haar ujerfezei moeten de zedelijk gedi acht dagen 1 geslóten. cegen morgen, ises geboren, g op de been, hossende en rijk, &11< toeters to door de luc komen bij zul] ijk volkje is 't verschijnt e luwsgierigheid open koe knikt vrien weg door de volk grijpt mt den ander het; één gol joelende, op pulair lied; elk ó-ó-óh, was ii En de gelukki Crisis-bulletin maatregelen, nog te vern druppeltjes t er slikken. Mr. Merchant degenen, di de meesten fimde hij onb< wil hebben, "rover moet h den R,aad ocaten, want fdë is de advo de Cetem, ee iem en eer verkeerd 1 nuldiei3chers v; volstorting v ze krijgen zul ien hebben vei innen ©en zaal «pannen ze van „mazen «k van de Cl die van de Ce voor de regee: promotors staking v Ndigd, juist Indien bij h of stuk gai door uty €èrst in te 0-90 ct.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2