NIEUWE Dinsdag 9 Februari 1920. 36e Jaargang NO 17 IHTERC. TELEPHOON 52 LANGERIJKER COURANT Plaatselijk Nieuws S ZUIDSCHARWODUE. Ten lokale van P. Kramer vergaderde gis- eravond de vereeniging voor ziekenhuisverple- ing onder voorzitterschap van deni heer S. de loer Kz., die er in zijn openingswoord op wees lat de vereeniging nog jong is, maar het niet- emin een nuttige instelling kant worden' ge- oemd. 'Wijzende op het spreekwoord, „éen- |racht maakt macht" vond hij het jammer, dat r twee vereenigingen met hetzelfde doel zijn, andaar hier niet dat groote ledental als elders De notulen wonden ongewijzigd vastgesteld. Uit het Jaarverslag van den secretaris stip- ,en we aan, dat het ledental bij de oprichting 91 bedroeg, dat dit later werd opgevoerd tot 90 per 31 December 1925. Het aantal gezin- en was respectievelijk 159 en 178. Vrij van etaling, als uitvloeisel van het reglement, wa- en 59 kinderen, Voor 3' -zieken met 62 lig agen is f186 betaald. Dei contributie heeft edragen 5 cent per maand. Het verslag van den penningmeester ver- neldde een ontvangst van f 446:90, een uitgaaf an f283.70, zoodat er een voordeelig saldo ;as van f 163.20. De bescheiden waren na- ezien en in orde bevonden door een commis- ie, bestaande uit de heeren Jb. Kroon en Jb. kootjes. Den penningmeester weid dank ge- racht voor zijn gehouden beheer. Dooi den heer Bpuman werd gevraagd, wat r gebeuren moet, als de, kas zich niet kan edruipen. Geantwoord wordt, dat er dan een ïaatregel zal moeten worden getroffen door en te houden vergadering. Door den heer C. Kramer; wordt bepleit met iet heffen van dezelfde contributie door te iaan-. Er is in het afgeloopen jaar al heel wat esteed aan oprichtingskosten. Op een desbetreffende vraag wordt geant woord, dat gemeente en armbestuur, er nog iet aan meebetalen, doch mocht de noodza- :elijkheid blijken, zou men daar kunnen aan- loppen. Als bestuurslid moet aftreden de heer S. de er, die met 31 van de 33 uitgebrachte stern en werd herkozen. Hij neemt zijn benoeming an en zegt er verleden jaar niet blij mee ge- eest te zijn, als bestuurslid! gekozente orden. Om het mooie doelydat aan de vereeni- ing ten grondslag ligt, neemt' hij nu met enoegen de benoeming aan. Nogmaals be- mmert hij het bestaan van 2 vereenigingen in hoopt, dat ze nog eens samen- mogen smel- Bij de autobespreking verklaart de heer lthoff zich er voor een auto te nemen, uit- jluitend voor ziekenvervoer, omdat een gewo- FEU1LLETON ISOLA XX.; dien rit in Februari in den wind en het lof, was Isola zoo wel niet meer. Uit gevatte uhad zieh een lichte hoest ontwikkeld «sr licht en onschadelijk, maar toch een hoost n de dokter van iS,an Remo, wien dokter Bayn- een langen brief over zijn patiënt had ehreven, en die eenmaal 's'weeks naar haar kwam ten, zeide haar dat zij voorzichtig moest zijn. Be Bataille de Fleurs was voorbij; de n /rd- wstenwind was naar zijn -hoek teruggekeerd cm P de eerstvolgende gulden gelegenheid te 1 e- ~n ,en de zon scheen weder op de heuvels, hal ogen en paden, op koepels, kerken en markt-- 'tein. De Disney's waren nu bijna zeven weken 11 Italië geweest, en het Bcheen Tsola even na- turlijk toe, als zij 'a morgens haar oogen opende, j?' gezicht te hebben op het blauwe water van e Middellandsche Zee, als op de rivier, die langs e heuvels bij Fowey stroomde. Die Italiaansch'e dlingsehap viel in haa rsmaak. D;e zon en de lauwe lucht hadden een heilzamen invloed uitge- efend op de knagende pijn van de verborgen '«ndte in haar hart. Die voo ïhaar nieuwe we- ftId van bosch en gebergte was- haar lief, en bo- fcttal was haar de volkomen vrijheid van die hondjering en de troost der eenzaamheid lief. 'at haar hoest of pijn in ide zijde betrof, of een an die verschijnselen, waarover de dokter zoo Mistig met haar sprak, die telde iij zeer licht. Was gelukkig door de liefde van haar echt enoot, gelukkig in zijn bijzijn, als zij met, hem het olijfbosch, of den verlaten tuin wandelde, °P de kleine promenade aan zee, waar éénmaal *teeks eeij muziekcorps speelde; of naar den ne auto daartoe ongeschikt is. Van bestuurszijde wordt meegedeeld, dat de firma Kok en Tuinman er geen licht in zag vanwege de hooge kosten. Het tarief voor ver voer zou te hoog wtortden, zoodat er weinig ge bruik van zou worden gemaakt. De heer J. Kramer zegt dat het niet gaat, om zieken per I luxe auto te vervoeren, daar anderen er dani geen zin in hebbeini met zoodanige auto te gaan. De Federatie heeft het ter hand geno men, zoodat we op de uitwerking daarvan moe ten wachten. De heer Swart bepleit een; schriftelijk be- wijs van den dokter, indiemf iemand met de auto vervoerd moet v worden. Geantwoord j wordt, dat dergelijke zaken maar door het Bie- stuur moeten worden behandeld. I'p dergel ij- 1 ke gevallen moet toch met het Bestuur wor- den overlegd, omdat zij het bewijs van den dokter aan den penningmeester moeten over- leggen. Bij de bespreking over het salaris van dep bode waren er twee voorstelleneen vala f 50 j en een van f40. De penningmeester meende dat het voor f40 kon, terwijl de heer C. Kra mer het te laag vindt. Het wordt op f40 be paald, doch blijkt het tekort te zijn, dan krijgt het Bestuur machtiging het op f 50 te brengen. Als bode wordt benoemd de heer R. Schrie- ken. Na nog enkele minder belangrijke be- 1 sprekingen wordt de vergadering gesloten. - ZUIDSCHARWOUDE. Raadsvergadering ter officieele herdenking van het zilveren huwelijksfeest van het Kop. Echtpaar, op Maandag 8 Febr, 's morgens 10 uur. Aanwezig de leden Kroon, Bekker, Kra mer en Groen. Dc voorzitter opent de verga dering met zijn genoegen uit te spreken dat de meeste raadsleden' aan zijn oproeping ge- volg hebben gegeven en deelt vervolgens mee dat de heer Zefeman bericht van afwezigheid heeft ingezonden, omdat de herdenking van het zilveren huwelijksfeest der Koningin- voor hem geen aangelegenheid beteekeint, die ver band houdt met de gemeentelijke zaken. Tn een schrijven deelen de heeren du Burck en Dijk huizen tegelijkertijd mede, verhinderd te zijn wegens werkzaamheden. Wanneer de convoca tie eerder was verzonden en de vergadering zouden zij aanwezig zijn geweest. t Ides avonds ten 8 uur zou zijn uitgeschreven-, Voörz. 'verwelkomt hierna de leden van den raad en van het Oranjecomité, dein heer Kroon gelukwenschende met zijn herstel, alsmede ver dere belanghebbenden, die aanwezig zijn en stelt voor de notulen aan te houden en zich te bepalen bij de herdenking van het feit, naar aanleiding waarvan deze vergadering is uit geschreven: hiertoe wordt besloten. tuin in -de stad, waar hetzelfde muziekkorps cp ■een anderen dag speelde en die stoffiger en min de rluohtig was aan het plantsoen van palm- en cnPtusb>cmen aan den zeekant. Zij deed uitstap jes met hem naar bijzonder echoone punten op die bergen -zij op een muileziel, hij naast het dier loopende, terwijl de gids vroolijk in het stof op den kant van het bergpad' voortstapte. Dé3 avonds speelde zij hem voor of zat naast hem, tierwijl hij zijn pijp rookte, ofzij hield' zich met 'een handwerkje onledig, terwijl hij haar voorlas. Nooit waren zij hartelijker met elkaar geweest, nooit mteer als een paar gelieven dan zij nu waren .Menschen, die hen alleen van aanzien kienden, spraken bewonderend over hen, alsof nun liefde een interessant natuurverschijnsel was. „Hij moet wel twintig jaar ouder wezen dan zijn vrouw," zeide men: „en toch schijnen zij zoo gelukkig met elkaar te zijn. 'tls verkwik kelijk tegenwoordig een zoo aan elkaar gehecht echtpaar te zien." Het eenige waarover Isola zich bekommerde, was iets, dat veeleer Allegr adian haarzelve aan- i ging .Zij .haddfen E|ngeland nu reeds bijna twee j maanden geleden verlaten, en tot dusverre had- j dén zij taal noch teeken van kapitein Hulbert i gfehad zelfs niet zooveel als een pak nieuwe hoeken of muziek niet eens een tijdschrift of een geïllustreerd blad'. „Hij heeft mij gevraagd of hij mij schrijven mocht, en ik heb hem gezegd van neen," zeide Allegra op zekeren ochtend droevig. Ik' zei dat wij niét zoo dwaas moesten zijn als sommige ge- engageerden, die elkaar eiken dag over niets schrijven. Hij is verbazend gehoorzaam geweest: maar mij dunkt dat hij in1 twee maanden -tnelj wel. één of tweemaal had kunnen schrijven. Hij had moeten weten, dat al heb ik hem gezegd dat hij niet moet schrijven, ik toch wel verlan- g'tnd zou zijn om wat van hem te hoor-en." „Het moet je niet verwonderen, dat hij je Voorzitter houdt hierna de volgende rede: „Gisteren 7 Februari was het 25 jaar ge leden, dat onze Koningin in het huwelijk trad met iden Prins der Nederlanden, vóór dien dag nog slechts Hertog van Jdecklenburg-Schwe- rin. Ongetwijfeld zullen gisteren en heden de gedachten van velen naar het zilveren paar zijn uitbegaan en in veler gemoed zal de bede ge rezen zijn dat, Koningin en' Prins ons nog véle jaren zullen worden gespaard. Ongaarne zou ik nagelaten hebben om" ook in het huis der gemeente) officieel uiting te geven aan ons medeleven met en verknocht heid aan het Koninklijk gezin. Zulks niet ter verheerlijking van Hare Majesteit, immers de tijden van vleierij van koningen en1 vorsten zijn lang voorbij. Neen, het doel is op dit zil veren huwelijksfeest uitdrukking te geven aan den eerbied en dankbaarheid voor al wat Ha re Majesteit als Hoofd der Regeering gedaan heeft in het belang van ons land. -Meer dan drie eeuwen lang heeft ons land zich kunnen ontwikkelen onder de leiding van net Huik van Oranje-Nassau. Maar 'nimmer heeft dat Huis ter gezagshandhaving inbreuk gemaakt op ide rechten en vrijheden des volks, of zijn steun gezocht in de bevoorrechting van een of andere stand of klasse. Steeds met het volk medelevende en zijn natuurlijke, maat schappelijke en staatkundige ontwikkeling volgende, heerscht in ons land een staatkun dige vrijheid en gelijkheid als door geen land ter wereld wordt overtroffen. Naarmate het volk in zijn geheel toenam in algemeene ontwikkeling, is de begrenzing van' de directe deelneming aan het staatkundig le ven wijder uitgezet, zoodat thans geen enkele kring van burgers (mannen en vrouwen) van het kiesrecht is uitgesloten. Voor 'de samenstel ling der volksvertegenwoordiging zijn *de laatste "kunstmatige beperkingen, die aan be voorrechting zouden kunnen deon denken, weggenomen. Het recht van vergaderen, het recht van ver eeniging, het recht van kerkvorming, het recht om zijn kinderen naar eigen inzicht tot gees telijke ontwikkeling te brengen is in geen an der land ruimer opgevat dan ten onzent. Even eens wat betreft de vrijheid van drukpers. Mili tairisme in de beteekenis van machtsvorming door geweld, bestaat hier te lande niet. Politie en leger hebben geen andere roeping dan het bestaande recht te handhaven em| de ontwikke ling van dat recht te waarborgen. Hoofddoel van alle regeeringsbemoeiïng is geen ander 'clan rechtshandhaving en ontwikkeling der al gemeene welvaart. Geenerlei privelegie bestaat op belastingge bied. Geen door wetsbepalingen gesteund naar -de letter gehoorzaamd heeft, Allegra. Bij al zijn sehranil|erhoid heeft l\ij een zekere een voudigheid over zich. Hij is zoo door. en door oprecht en eerlijk, en daar eer ik hem voor.' ,..Ta hij is hieel braaf," zeide Allegra met een zucht. „Ik had hiem niet moeten zeggen, dat ik gieen brieven van hem wilde hebben. Maar ia inleende werkelijk wat ik zei. Ik wilde mij een jaar lang geheel aan de kunst en aan jou wijden geen andere gedachten, geen afleiding heb ben - en ik wisit dat zijn brieven! een afleiding voor "mij wezen zouden; dat ik zou verlangen naar den posttijd, dat het mij zou bevreemden als ik mét die of die post geen brief ontvangen! had; ik wist dat dit alles mij zenuwachtig er. mijn hand onvast gemaakt zou hebben. Je weet niet hoeveel er bij het schilderen van de vast heid' van hand, om aan het oog te gehoorzamen, afhangt. Neen, zijn brieven zouden ean dagelijk- sche onrust voor mij geweest zijn en toch toch zou ik zoo gaarne weten wat hij doet of hij nog op de Mount is of hij nog plan heeft met zijn jacht te S;an Remo te komen v/aar hij van gesproken heeft." „Ik twijfel niet of hij zal wel komen. Niets is natuurlijker voor hem. Op een goeden namid dag zal je de witte zeilen in den zonneschijn zien blinken." Isola's voorspelling werd verwezenlijkt, behal ve in 'het uur van Hulberts aankomst. Zij ge bruikten, bij wijze van picni-d, een luncheon in een bosschage van citroenboomen, waarlangs, dooi een diepe bergkloof, ean ruisehende stroom in de zee uitliep. Opeens kwam er lang» de blauwe streep in het verschiet een vaartuig met alle zfeilen uitgespreid in 't gezicht, koers zettendjê naar San Riemo. Allegra keek naar de witte zeilen, maar zeide geen woord'. Toevallig zagen Martin Disney noch zijn vrouw dien kant op, totdat hét kind op de schoot van zijn min eens klaps begon te braaien van pret. groot-grond- of groot-kapitaalbezit. Integen deel, bevordering zoowel van vermogens- als van kapitaalsverdeeling; belasting naar draag kracht. 1 Zoo zou ik nog velerlei kunnen opnoemen, j Deze toestanij van recht en rechtsontwikkeling I kwam en kómt steeds tot stand onder leiding van het Huis van Oranje-Nassau. De spreuk van het.wapenschild van de Oranjes „Je main- tiendrai" heeft onze Koningin met inspanning j van al Haar krachten steeds gehouden. I Laat het ook ons een behoefte zijn, onider betuignig van trouw. Haar op onze Tteurt toe te roepen: „Nous maintiendrons" Wij zul len handhaven daarbij beseffende dat wij in Hare Majesteit eeren de „sterke vrouw" der Heilige Schrift, wier „schilt ende betrouwen" God de Heer is." Hierna werd spontaan door alle aanwezi- gen het „Wilhelmus" gezongen en een dronk gewijd aan het geluk van het Koninklijk gezin, i Wethouder Kroon voelt behoefte den voorz. dank te zeggen voor de woorden tot hem ge richt. 't Spijt spr. dat zijn ongesteldheid hem den laatsten tijd verhinderd heeft als voorz. van het Oranjecomité op te treden, spr. dankt den heer S .de Bper, die zijn plaats heeft vervuld. Ook brengt spr. dank aan het Fanfarecorps voor de medewerking op dezen dagi De heer Kramer sluit zich volkomen aan bij de woorden van den voorzitter en bejammert het dat het weer onze gemeente was, waar ge- probeerd is de feestviering niét algemeen te doen zijn.. En dat dit het gevolg is van een ac tie, op touw gezet door personen, die eerder, hier verklaarden ten volle met de hulde aan het Kon. Echtpaar in te stemttien.'Tegen diezen wanklank wenscht spr. te protesteeren en hij hoopt dat door het grootste deel .der b.utggrii deze viering op prijs zal worden gesteld. De heer Groen onderschrijft eveneens de woorden van den voorz. enl meent dit te mogen doen namens de kath. raadsfractie. Al moge, wanneer van het Oranjehuis worldt gesproken, laan de hand van het verleden pijnlijke ge- dachten bij ons Katholieken opkomen, geens zins is dit het geval met onze Koningen, die werkelijk is een Koningin1 'door geheel het volk beminid. En wij mogen oniS: dankbaar herin neren, hoe zij steeds met het volk 'heeft mee geleefd en bij den jongsten ramp in het land nog zoo'n schitterend voorbeeld van moed en opoffering heeft gegeven. Dit feit, dat zij is een Koningïune die leeft voor haar vólk, wilde spr. op dezen dag en 'bij deze gelegenheid tot uiting brengen. De heer S. de Bper wijdt namens het Öran- jecomité nog eenige woorden van) hulde aan I ,„Zag hij daar zoo'n mooi wit scheepje?" zeid'e de min, hem in den zonneschijn omhoog h'ou- dénde. Niemand nam er notitie van. Die kolonel las zijn,„T imes", de voornaamste schakel tussdh'en dén balling en zijn vaderland.- Isola breidde een wollen kleedingistuk voor haar eerstgeborene, i Twéé uren later stapte kapitein Hulbert den tuin in. Allegra bad de klink van het hek hooren op- en dichtslaan terwijl zij in de veranda zat, en liep hem snel tegemoet. Zij was al dien tijen in afwachting geweest, hoewel zij er geen woord van gesproken had dat zij die witte zeilen had gezien, om niet verdacht tee worden van te ho pen dat haar minnaar kwam, en 'bovenal om. niét beklaagd te worden, als het later op den dag bleek dat het schip de Vendetta niet was. Ja, hij was 't. Zij werd bleek van blijdbehap toen zij haar hoop verwezenlijkt zag. Nu eerst gevoelde zij hoeveel zij eig^plijik van hem hield. Zij liet toe dat hij haar in zijn armen sloot en haar kuste alsof hij een gemeen matroos was, die zijn liefje „eeuwige trouw had' gezworen." „Ben je werkelijk blij me weer te zien?" fluis terde hij. overstelpt van vreugde over die nar- telijke verwelkoming. „Ja. 'tls voor mijn gevoel alsof wij jaren laag gé-scheiden zijn geweest. Geen enkele brief om mij te zeggen waar je was of waf je deed'iIk begon te twijfelen of je nog wel van' me hieldt. ..Wrieede ongeloovig-e! Je hadt me immers ge zegd dat ik ,niet moest schrijven, dus had ik géén andere keus dam te komen. Ik ben al éenigq weken onderweg geweest. 'Wje hebben in de goH zwaar weer gehad en een van- mijn raderen brak ik moest alleen op mijn zeilen vertrouwen, dus bleef ik een week' te Toulon om mijn jacht Ve laten repareeren. Maar hier ben ik nu; 'de Vendetta is weer zoo gaaf als ooit, en ik ben je gehoorzame slaaf. Hoe gaat het met mevrouw Disney (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1