[je ;us NIEUWE or kmm m Omstreken, Aikmi Zaterdag 18 Februari 1920. 86e Jaargang HOUWING, ALLER PETROLEUMKACHELS I ze sreii :e voor den lu open. TIEL, :r mi Staat zal h offers moeten brengen. ons gevoerd p de agendj wordt nog döni zuidwes emakkelijkirij wordt aange aadplaats y verbeterit tg in de ri ir den N.M.I :s. s dat deze bestuur 5t op een ge e verbeter de mogelijk ttschappij de t voor uitbi kan daar Caannog of oordermarkii or het voeren arieven. onderwerp punt van 1 'lijke Organii a is toevertro 5 in Berlijn eelige dat ba verschil met nnp vanplan tot het beni algemeens ktbolnd.% verloopt de wijze, waan ;rpe woordi en beleedj eenigimg, gekozen de leiden bestuu T. Kostelijk Wageinaar. 5. Swager cn ide rekening ren P. Roo id van dank 80 Alkmiii lts één weel irkoop sprijzen NO 19 IHTERC. TELEPHOOH 52 LANGERIJKER COURANT Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. nagels, Schar haltpapier, T [rammen, monicagaas, ap bij ons, anbevelend, LBCMAAR it per stuk. Bokking en irnalen. TS, kmaar. Tel. 11-113. 9 Februari. Het is begrijpelijk, dat een kabinetscrisis, ewelke naar de 90 dagen van duur loopt, aani- iding geeft tot een zee van. geruchten, waar- mder uitermate fantastische. Mr. Limburg, de abinetsformateur van het oogenblik, zal wel elfbedwang noodig hebben gehad om' niet on geduldig te worden door het rinkelen van zijn elefoontoestel, berokkend door menschen, die ilder. weten hoe het er nu mee stond. Telkens werd vooral in de Haagsc"he „Wit- die anders het monopolie van splinternieu- „primeurs" meent te hebben,, verzkeerd, lat het nieuwe kabinet op. z'n pooten stond. Lijst van namen werd gepbuliceerd, zij het lan niet in de bladen. Per slotte bleek telkens pnieuw, dat men voorbarig was geweest, en ar. Limburg de hoop op succes nog niet had pgegeven, maar de eindpaal toch nog niet «reikt had. Intusschen doorleefde Mr. Mar- hant, de leider der Vrijz. Democratische Partij, lie vruchteloos getracht had een ministerie amen te stellen min-prettige dagen. Hij werd enoopl te erkennen, ook tegenover Mr. Lim- urg, zijn partijgenoot, te hard van stapel te ijn geloopen, excuses aan te bieden. En in- usschen kwam de „perkara" van den curator Ier gefailleerde „Cetem" die tegen den heer 'larchant eene vordering vajni circa drie ton ;ouds heeft ingesteld. Moge er in de politieke atmosfeer ,te langen este nu wat rust komen, welke tot vruchtba- en Arbeid de mogelijkheid schept. Wij gaan u naar half Februari. De watersnood-ellende is achter den rug, naar de misere van de geteisterden blijft nog. LM. de Koningin schonk zeker ter gelegen fcid van Haar zilveren huwelijksfeest, dat den en Februari in vorstelijken familiekring werd ïrdacht waar Koningin Emma, de Konin- in, de Prins Gemaal en de Kroonprinses ver- ■enignj^ waren een tweede gave van tiendui- end gulden voor de slachtoffers van den. wa- ersnood. Terwijl alle giften bijeen gebracht ooi het aanbieden van het huldeblijk aan het koninklijk Echtpaar, volgens weinsch van Hare lajesteit weet men voor doorde dijk-, reuk geteisterden zullen worden besteed. Het 'articulier initiatief heeft ruim zestien duizend ro gouds bijee ngebracht. Doch zelfs dit op ich zelf enorme bedrag is niet heel veel meer an „druppel in brouwketel" de gemeenschap Er is nu in het arme Patria zooveel bitteren ood te lenigen. Prins Carnaval is wederom ten troon geste un, maar hij gevoelt ondanks al zijne luch- gheid .lustigheid en blijheid tot fuiven, dat °k hij moet meedoen aan de schoone generale iak van nood, ontbering lenigen. Vreeselijk is de ellende in de veénstrekem. 'otroerende verhalen en schetsen komen uit de "gelukkige 43.000 zielen tellende gemeente •ramen, waar ijzingwekkende woningtoestan- en bestaan. Prins Carnaval als helper en bondgenoot van Wantropie is een sympathieke figuur, maar de Opende, nood lenigende menschenliefde moet uJden boventoon' hebben. Het is zoo ver gekomen dat een Nederland- :!je gemeente, Vaals, moest besluiten haar 'alissement aan te vragen. Er is daar een te- ort ongedekt van f128.000. En de gemeente- ttj*anger te Lithoven blijkt f 12.50 in kas te ,ken. Het tekort aldaar is op f6000 vastge- eld. .Zulke dingen kenschetsen een wanverhou- 'Pg tusschen rijk en gemeente, het zoo dik- in 's Lands raadszaal aangeroerde onder- ®rP> waarover in het Parlement nog wel feens j, worden gesproken, wanneer eindelijk de agen van Staat in het rechte spoor zal zijn i!pggebracht. van Posterijen, T. en T. kwam uit de aam- £*%ing reeds lang verwacht, dat er in herland postagentschappen (in. winkels e.d.) zullen worden ingericht. Het zal een heilzame ontlasting zijn voor de bijkantoren in groote gemeenten. Een practische maatregel waartoe «(op Engelsch voorbeeld) al lang liad kunnen zijn overgegaan. Den Haag was daarentegen haantje-de-voor ste met het initiatief voor gemeentelijke radio- aansluiting, zoowel voor bij het telefoonnet aan geslotenen als voor anderen, en dat tegen wer kelijk matig tarief. Men mag aannemen, dat, dit residentale voorbeeld navolging zal vinden. Over de. gevolgen, die van dezen maatregel voor kunst- en amusementsbedrijf en voor de nog andere „maatschappelijke sferen" "kunnen vei wacht worden, is heel wat meer te bespie gelen, dan binnen de grenzen van mijn weke- lijkschen terugblik kan wonden s'aamgevaf. De commissie voor steun aan de Zuiderzee-; visschers, die door de demping schade zullen lijden, is eindelijk saamgesteld. Mr. G. Visse ring is haar leider. Uit de jongste Personalia stip ik slechts aan het festijn gehouden ter gelegenheid van den zestigsten geboortedag des heeren Henri ter Hall te Rijswijk (Z.H.) waar dit oud-kamer lid, revue vorst en weldoener van het fonds ten bate der Helder-zeeredders, van wie Do- ris Rijkers de prins mag lieeten, op wezenlijk- hartelijke wijze, o.a. door prof. Treub, den voor zitter van het feestcomité, is gehuldigd op den 5den Februari j.l. Uit de jongste criminalia teeken ik aain, dat de ongelukkige psychopaat, die in den joing- sten tijd Den Haag onveilig maakte, door meis jes messteken in een been toe te brengen, ge pakt is en bekend heeft. Het is een zestien)- jarigé zenuwpatiënt. Een wissell'ooper te Amersfoort simuleerde aanranding om een sommetje van f 4500 te kun nen „graaien" maar- werd tot bekentenis van het misdrijf gebra.cht. Bij Epe (G.) nad een drama plaats, waarbij een man door zijn krankzinnigen oom werd vermoord. Men weet bij het opkomen en wegvallen der bladeren is het voor neuras thenie! een harde tijd. Te Enschède werd een uitgebreide diefstal van manufacturen ontdekt, ten nadeele van een daar gevestigde firma gepleegd, pnkele ver dachten zijn gearresteerd. Vermoedelijk zal de zalfek een vrij lang staartje blijken te hebben. Te Haarlem heeft een 49-jarige man, die ont dekt had dat zijn vrouw hem door overspel be droog, de trouwelooze van het leven beroofd. Hij meldde zich bij de politie aan. Het roode haantje heeft in de afgeloopen week gespookt in het hotel „Oranje Nassau" te Arnhem. Door krachtdadig optreden werd het vuur tot een verdiping beperkt. Het stakingconflict bij de trami Zutphen Emmerik duurde voort, kreg zelfs, uitbreiding, Het -werd van eldrs gesteund. Bemiddelingspo gingen hebben tot nu toe gefaald. De Zuid Afrikaansche studenten, die ons land bezochten, zijn vertrokken. Zij moesten een 22-jarig collega, door pokziekte aangetast, achterlaten, en deze jonkman, is overleden en in het vreemde land ter aarde besteld. Bijna dagelijks leest men vonnissen uitge sproken overr menschen, die op 1 Juli 1925 hun stemplicht verzuimden, vankiezeressen) komt hier oppositie. Te Rotterdam werd een vrouw, die haar boete wel degelijk had betaald, toch in het huis van bewaring opgesloten, daar zij de kwitantie van de door haar geofferde fl.50 niet snel genoeg kom vertoonen. Twee uien moest zij de ganschelijk onschuldige ia den kerker toeven. Terecht heeft het kamerlid J. ter Laan, via Vragen tot den minister Schokkiag gericht, tegen zulk bureaucratisch gedoe geprotesteerd Ik besluit bijna nooit mijn weekkromiek zon der iets van de „note communique." Aan het Centraal Station te Amsterdam werd uren lang jacht gemaakt op een aap, uit eeia menagerie ontsnapt en die zich maar niet wilde laten vangen. Toch is de vlugge langstaart ten leste gepakt, door aapje te doen bezwijken voor de verlokking van een banaan. De avonturen van het vlugge beest zijn door sommigen mis schien met meer aandacht gevolgd dan de zwaarwichtige crisisbespiegelingen. Zoo zijn en blijven wij nu eenmaal, Wat er op ons planeetje ook veranderd. BUITENLAND. Een heugelijke gebeurtenis heeft deze week plaats gehad. Duitschland heeft thans officieel aan den Volkenbond het verzoek gericht tot dit lichaam te mogen toetreden. Nadat de Mi- nistérraad het besluit genomen had om het verzoek tot den Bond te richten, werd onmid dellijk een koerier naar Geneve gezonden, wel ke het besluit der Duitsche regeering aan den secretaris-generaal van den Bond overhandigde De secretaris-generaal heeft den Volkenbonds raad thans op Vrijdag (gister) bijeengeroepen te Geneve. De Raad zal thans moeten bepalen op weiken datum en waar de Volkenbond zal bijeenkomen, teneinde Duitschland officieel in te halen als lid van dit belangrijke lichaam. Terwijl zulk een belangrijk land. als Duitsch land door zijn toetreden tot den Volkenbond alle vredelievende elementen heeft verheugd, is van andere zijde een conflict ontstaan dat ern stige gevolgen zal kunnen' hebben. Toen het Verdrag van Versailles gesloten werd, moest Duitschland Zuid Tirol afstaan aan Italië. De eerste Italiaansche regeeringen werkten er ver standig toe mee de Duitsche elementen in Tirol tc verzoenen met het idee dat zij voortaan zou den leven onder Italiaansch bewind, doch niet zoodra was het Fascistisch regiem' aan het be wind gekomen of de toestand verergerde met den dag. Allerlei anti-Duitsche maatregelen werden doorgevoerd, de Duitsche bevolking werd verbitterd tegen de Italianen en een on aangename verhouding ontstond. De anti-Duit sche houding der Italiaansche regeering ver bitterde oveens de Duitsche publieke opinie, zoodat de Duitsch edagbladpers een heftige agitatie ontketende tegen Italië. Het gevolg hiervan was dat Mussolini dezer dagen een heeft gehouden vol bedreigingen aam het adres van Duitschland. Deze rede is in het Duitsche Parlement beantwoord door den Duitscheni mi nister van buitenlandsche zaken Stresemann, 'dfe iri gematigde bewoordingen "het buiten land paraat te blijven tegen de oorlogszuchtige ROOKTABAK ThLODORUS NIEMEJJE.R. GRONINGEN ALKMAAR ient 17 Tel. 526 O CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTHOUDERS- CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMÊSVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. Depót PALTHE - Almelo. het Parlement en vooral tegen premier Poulet. Uit 'de menigste stegen vijandelijke kreten., op. Eén der leiders verklaarde dat de revolutio nairen spoedig een tweede poging zouden wa gen om zich van het Parlement te bevrijden. Vooralsnog gelooyen we niet dat het Fascisme sterk genoeg is om de Belgische regeering door een staatsgreep omver te werpen. Daar voor zal haar aanhang nog wel te gering zijn, en zal hét wel 'bij bedreiging blijven. Het bankbiljettenschandaal in. Hongarije neemt nog steeds grootere vormen aan. Het politie onderzoek inzake den geheimzinnigen Schultze is thans voltooid. Gebleken is dat deze inder daad niets te maken heeft gehad met de moor denaars van Erzberger en met de Beiersche Hakenkreuzler. Wel is hij de technische uit voerder geweest van de vervalsching der bank biljetten. Het is tevens gebleken dat de geruch ten over een aanstaand aftreden der regeering uit de lucht gegrepen zijn. De regeering denkt er niet aan af te treden, integendeel zij zal niet eerder rusten voordat de geheele zwendel der vtrvalschingen is opgehelderd. Een nieuwe strijd is ontbrand in Marokko. De troepen van Abid-el-Krim schijnen uit hun winterslaap te zijn ontwaakt en nieuwe gevech ten worden gemeld. Wanneer zal het Fransche Bestuur eens zoo verstandig zijn met de Ma rokkanen een vrede te sluiten welke een einde zal maken aan hetbloedvergieten in dit schoone land? stemming van den Italiaanschen dictator. Men verwacht dat een handelsoorlog zal uitbreken tusschen Italië en Duitschland. Een dergelijk conflict zal natuurlijk veel schade doen lijden, aan beide kanten. Het is daarom te hopen cn te verwachten dat de Volkenbond bijtijds zal ingrijpen om een erger conflict tusschen beide landen te voorkomen. Nog steeds is de financieele crisis in Frankrijk niet opgelöst. Reeds vele dagen is het Parlement bezig met do voorstellen van de regeering en die van het Kartel. Dan weer lijden de voorstellen van het Kartel een neder laag, een andere keer moeten de regeerings- voorstellen het onderspit delven. Briand heeft thans medegedeeld dat de regeering thans zeer spoedig haar bestaan op het spel zal zetten. Een votum van vertrouwen zal van de Kamer gevraagd worden. Doch intusschen daalt de frank en blijven krachtige maatregelen uit. Is het wonder dat het aanzien van het Parlement gedaald is? Dit is ook gebleken tijdens een fascistische demonstratie welke te Brussel heeft plaats ge had. Daar hebben tijdens het overbrengen van vaandels naar het Brusselsche museum! Fascis ten gedemonstreerd tegen de regeering,, tegen f 25000 voor 3.25.. Sedert geruimen tijd worden door de Utreoht- éehe Eimissiebank Hollando-Belge certifacaten uitgegeven tegen den prijs van f3.25. Bij net begin van iedere maand vindt de winstverdeeling plaats. Daar ieder kooper tegelijk aandeelhouder is heeft hij dus het recht op verdeeling van die 1 winst. 'Die winst wordt verdeeld in bedragen van f 25000, f 10000, verder meerdere bedragen I van f2000, f1000, f500 enz. enz., in totaal 10000 winst uitkeeringen. Volgens achterstaande advertentie is de eerst volgende winstverdeeling ,op 2 |Maart a.s. en wor den dan weer f 135.000 uitbetaald. Daar genoemde Emiseiebank een solide instel ling is die haar gelden uitsluitend in Nederland belegt, vernamen wij van doorgaans goed' inge lichte zijde dat de verkoop dezer voortdurend^ certificate stijgt en dat tal van koopers reedis be duidende bedragen kregen uitbetaald. In de voornaamste plaatsen zijn agentschap pen gevestigd. Door aankoop van een of meer certificaten is men zijn geld nimmer kwijt, want niét alleen dat men binnen een paar weken in het bezit kan ge raken van beduidende bedragen aan winst, doch de Bank betaald' ten alle tijden nog gaarne een gulden voor elk stuk' terug, óók wanneer men daarop reeds winst kreeg uitbetaald. Wij vernamen dat in Januari, bij de vorige uit gifte, velen die op 't laatst kochten, moesten worden teleurgesteld. Het is dus zaak niet tot den laatsten dag met koopen te wachten. Het is een instelling die een schitterende toe komst te gemoet gaat. Voor verdere bijzonderheden raadplegte menjach- terstaande advertentie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1