E Gemeenteraad Oudkarspel Dinsdag 16 Februari 1926. 8&e Jaargang nthee NO 20 IMTERC. TELEPHOON 52 NIEUWE LAIIGEDIJKM De raad dezer gemeente vergaderde gister- lvond in voltallige zitting. Lo.-Burgemeester, de heer Jb. Kroon, voorz. Deze opent de vergadering met welkom, ioöpt dat de besprekingen in het belang van Ie gemeente mogen zijn en deelt mede dat !en burgemeester opnieuw 2 mnd. ziektever lof is verleend tot 1 Maart. Spr. hoopt dat hij spoedig hersteld in de ge- ieen:e terug zal zijn. De notulen worden hierna goedgekeurd. Ingekomen stukken. B.erichi van goedkeuring van de politiever. an Derg- er, Kerkmeer. Bij de gehouden kasopname bleek in kas je zijn f4279 53. De begiooting en winst em verliesrekening an den waienkeuringsdienst worden voor ken nisgeving aangenomen. Dankbetuiging van Blokker en Hart voor het inzake hun bioscoop genomen besluit. Tcrug^ ntvangen de gemeente-begrooting met Icenige bemerkingen, welke overeenkomstig 't ver'; neen van Ged. Staten zullen worden aan- jgebracht. Bericht van G. Hoogeboom, dat de auto- dietist op het station Noordscharwoude is stop- czet. Het bekende adres van de gemeente Midde- lie inzake de waterlevering aan veehouders. Op voorstel van B. en W. wordt besloten [adhaesie te betuigen Een verzoek van J. IJff om van gemeente wege nog f 1 toelage te mogen ontvangen voor het vervoer van zijn kind uit de Diepsmeer. B. en W. stellen voor om het in de vorige vergadering genomen besluit te handhaven. De heer Bakker zegt dat de regeling tot 1 April blijft, zou tot dien datum aan het ver zoek willen voldoen, om dan weer te zien. De heer Groen wenscht zich aan het besluit te houden De heer Paarlberg zegt dat hij reeds fl.50 betaalc volgens de regeling van de Diepsmeer- bewoners. Voor het verder afhalen van het kind moet door hem f 2.50 extra worden be- waarvan door 'de gemeente f 1.50 wordt vergoed, zoodat hij nog f 1.— moet bijbetalen. Spr. is van oordeel dat de gemeente ver genoeg is gegaan en zou het genomen besluit willen handhaven. De heer Bakker handhaaft zijn voorstel. Hij wil de verantwoordelijkheid niet dragen, dat het kind geen onderwijs krijgt, daar de vader, zooals hij zegt, niet bij machte is die f 1.nog te betalen, en bij niet inwilliging genoodzaakt is het kind thuis te houden. De voorz. vindt het voor de gemeente een lastig geval. De heer Kostelijk zegt dat het motief van het eerste verzoek was, dat het kind natte voeten kreeg, maar spr. is van oordeel dat dit niet iioqdig is. De heer Bakker zegt dat IJff verder dan 4 K.M. van de school woont, en om aan de wet te voldoen, gelooft spr. dat men het verzoek zal moeten toestaan. Uk het voorlezen van een desbetreffend art. blijkt echter, dat desverlangd een tegemoetko ming uit de gemeentekas -kan worden betaald voor kinderen, die verder dan 4 "K.M. van de school af zijn. De voorz. Dus het is aan de gemeente of zij hieraan wil voldoen. Het voorstel van B:. en W. wordt hierna aan genomen, met de heer en Bakker en De Boer tegen. Van den heer A. Eecen is een schrijven in gekomen waarin deze klaagt over overlast van eenden en verzoekt de politieverord. zoodanig te wijzigen, dat het loszwemmen van eenden Wordt verboden. Deze zaak is door Bi. en W. onderocht, en is door hen een schrijven gericht aan de een- denhouders, waarin zij geween worden op hun verplichting te zorgen, "dat de bouwers geen l^st van hun eenden hebben. Het betreft hier de eenden van Hoogeboom en Heertjes, ter wijl over de andere eendenhouders geen klach ten zijn ontvangen. Echter is door Heertjes de toezegging gedaan, dat na den leg van de eenden, deze door hem zullen worden opge ruimd. Zij stellen daarom voor de politieverord. ttog niet te wijzigen, maar het verloop af te wachten. Nog wordt medegedeeld, dat de eenden van 1 Mei tot 1 Nov. moeten worden vastgehouden. De heer De Boer zegt met Hoogeboom ge broken te hebben en deze verklaarde dat Heertjes en hij genegen ware de schade te vergoeden. Ook was Hoogeboom genegen het 'and over de geheele lengte af te rasteren. Maar buitenom had Hoogeboom gehoord dat Eecen "it niet wilde hebben. Op de verklaringen van Hoogeboom afgaan de, is spr. er niet direct voor de verordening te wijzigen. Geen der heeren gevoelt iets voor wijziging, en zullen B. en W. trachten met de betrokken drie personen de zaak in het reine te brengen. Een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening groot f5000.— wordt goedgekeurd. Aan Ged. Staten zal worden bericht dat on veranderd van kracht blijven, de bouwveror dening, de politieverordening, en de verorde ningen op de keuringsdiensten voor vleesch en waren. Hierbij brengt de heer De Boer ter sprake de scherpe punten op de hekken, en zou gaarne zien dat deze bij het plaatsen van nieu we hekken werden beschermd. De voorz. zegt dat B. en W. met dezen wensch rekening zullen houden, terwijl aan de smeden een verzoek zal worden gericht, geen hekken met scherpe punten te pfeatsen. Dan stellen B. en W. voor aan den sluis wachter een vergoeding te geven van f50.—, voor den tijd dat hij niet heeft kunnen schutten. De sluis is 14 dagen onder handen geweest, terwijl met de vernieuwing van de brug mee, gedurende vier en een halve week geen groo- te vaartuigen konden worden geschut. De sluiswachter was gedurende de vernieu wing van de brug tevens belast met het nach telijk toezicht daarop, waarvoor hij extra is betaald. f Het voorstel wordt zonder discussie aange nomen. Thans komt in bespreking de verpachting van de sluis. De verpachting geschiedt voor den tijd van 5 jaren. De verpachtingsvoorwaarden worden hierna voorgelezen en wordt besloten hierin op te nemen, dat bij het verlaten van de sluis niet mag worden gestoomd, terwijl tevens voor de- sluis twee borden zullen worden aangebracht, waarop staat: „Machine stoppen." Het pachtcontract wordt goedgekeurd, ter wijl met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten de sluis bij- inschrijving te verpachten. De gunning wordt bepaald op 4 Maart a.s. De voorz. zegt dat er een post op de begroo ting voorkomt voor aanplanting van boomen, en stellen B. en W. voor een 50-tal boomen aan te koopen en uit te planten tot aan het huis van Vlug op den dijk. De heer Bakker vraagt of de kinderen deze boomen niet zouden kunnen planten, vooral waar hij hier een opvoedende kracht in ziet De voorz. zegt toe deze zaak met het hoofd der school te zullen bespreken. De aanplanting wordt goedgekeurd. Dan zegt voorz. dat een conferentie heeft plaats gehad met het Dag. Bestuur van Npord- scharwoude in verband met verbetering van de Spoorstraat. Door ons is voorgesteld een goot of riool aan te brengen. Noordscharwou de is echter de uitvoerende macht en gevoelde hier niet veel voor. Men- vond den toestand nog niet zoo slecht. Wel was men genegen nog eens extra goed met basalt tè beharden. De slechte gedeelten zouden hoofdzakelijk te wijetn zijn aan opgravingen voor het gas. Bi. en W. van O. hebben de toezegging gekregen dat het verste gedeelte van de straat opnieuw zou worden behandeld en zoo zal worden ge legd, dat de straat naar de zuidzijde afloopt. Dan zou men de bewoners van O. kunnen verzoeken een-gootje te maken voor afvoer van het water van het niet bestraatte gedeelte. De heer Bakker. Dus we zijn aan de genade van Noordscharwoude overgeleverd. Echter moet het daar afdoende verholpen worden. Wil Noordscharwoude niet meewerken dan zouden wij kunnen trachten zelf de straat in beheer te krijgen. De heer Kostelijk zegt dat Noordscharwoude verklaarde dat de perceelen daar te laag zijn. De weg wordt goed wanneer er een flinke hoeveelheid basalt komt. De heer Groen. De menschen krijgen het water van den weg af. De voorz. zegt dat toen de sloot daar ge dempt werd, er een hoofdriool zou komen, waarvoor door eenige bewoners ook is betaald. Echter is dit riool nooit aangebra'cht en dit moet geweten worden aan het Dag. Bestuur van O. van toen. Anders had men er nooit dien last gehad. De heer De Boer zegt nog, dat hoe meer ba salt er op komt hoe hooger de weg wordt. De heer Paarlberg zegt dat de basalt in de ze niets zal helpen. De natte erven blijven er toch. En wij dienen er voor te zorgen dat het gemeentewater niet op 'de erven komt. Dat er betonnen voetingen bij het plaatsen van nieu we hekken worden gemaakt, is nergens anders om, dan het water van de erven te houderu. Zooals het nu is liggen de belangen van O. in handen van Noordscharwoude, terwijl Nrd.- scharwoude er niets geen belangen heeft. Het is absoluut noodzakelijk dat de Spoorstraat goed wordt verbeterd en spr. zou geen mede werking verleenen willed voor het strooien van basalt. Voorz. zegt dat niet meer van Noordschar woude kon worden verkregen. Rondvraag. Door den heer De Boer wordt gevraagd een goed in orde laten houden van de urinoirs, waarvoor voorz. toezegging doet. De heer Paarlberg vestigt de aandacht op de woning aan den dijk, bewoond door Volkers en jzegt dat deze niet in orde is om bewoond te övorden. Spr. zou de woning willen laten betimmeren, evenals aan den anderen kant. Verder om er waterleiding in te laten aan brengen. En ten laatste wordt er voor die wo- nirfg huur betaald en dat is voor een doorgangs huis niet in orde. De voorz. zegt dat het huis is gebouwd voor doorgangshuis. Toen Volkers mij vroeg of hij daar in mocht, zei hij meteen dat het voor een maand zou zijn. Door hem werd gevraagd wat voor huur hij moest verwonen, waarop door mij is geantwoord dat hiervoor geen huur moest worden betaald. Toen is door mij toestemming gegeven de woning te betrekken, met de ge dachte dat hij er spoedig uit zou zijn. Blijft hij. er echter in, dan moet waterleiding worden; aangebracht en de woning worden betimmerd. De heer Paarlberg zegt dat hem bekend is, 'da' f 1.50 huur wordt aangenomen. De voorz. Ook ik stond er paf van toen ik hoorde dat er huur betaald werd en de ge meente-ontvanger zoo vrij was deze aan te nemen. Hij had in de allereerste plaats direct het Dag. Bestuur hiermede in kennis moeten stellen. Ik wil de woning niet verhuren. De hierop volgende besprekingen zijn, van te persoonlijken aard om te kunnen vermelden. Het slot is dat door den heer Paarlberg wordt voorgesteld, de woning in orde te ma ken en door te gaan met het ontvangen van huur, terwijl door den voorz. wordt voorgesteld de reeds betaalde huur terug te geven en de woning tegen September in te richten. Het voorstel Paarlberg wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen, terwijl het voorstel van ;den voorz. met allen voor wordt aangenomen. De heer Paarlberg zegt, dat toen Volkers 'ill uoriee wrminor writer Tl «n W. de toe zegging hebben gedaan dat deze niet eerder 7zou worden bewoond, alvorens de eigenaar l deze in orde zou hebben laten maken. Er is j misschien voor een zeven stuivers aan verdaan, j en wordt de woning op het oogeinblik bewoond Bi. en W. zijn hier wel een weinig te licht over heen gegaan. De voorz. antwoordt dat de eigenaar hem be loofde de woning te zdllen opknappen. De wo ning was voor wij het wisten bewoond, en na onderzoek hebben wij er wederom werk van gemaakt, dat de eigenaar de woning opknapt. Voldoet hij hieraan niet, dan zullen andere maatregelen worden genomen. De heer Bakker zou gaarne zien, dat der gelijke woningen onbewoonbaar werden ver klaard. De voorz. zal ook met dezen wensch reke ning houden. Dan zegt de heer Paarlberg een voorstel van Bi. en W. te hebben verwacht voor het wijzi gen van de politieverordening, in verband met het in den laatsten tijd kinderachtige en erger lijke optreden van de politie. Misschien is het nu rustiger, maar spr. acht het toch noodig. De voorz. zegt dat dit een verzuim is. Wel gaat het nu beter, maar hij is toch niet vreemd van een dergelijke wijziging. Spr. doet toezeg ging in de volgende vergadering met voorstel len te zullen komen. De heer Paarlberg wijst tenslotte op een plaats gehad hebbende verandering im het ra!ad hui,s zonder dat de raad er iets van wist. De voorz. zegt dat men voor de administra tie en voor de boeken een slechte plaats had. Met weinig kosten heeft een groote verande ring plaats gehad. De kosten waren zoo gering, dat B. en W. het niet noodig achtten hierover eerst den raad te raadplegen. De heer Paarlberg zegt er toen men het hem vertelde er vreemd van te hebben opgehoord. Spr. zag zulke plannen liefst eerst medege deeld. De secretaris zegt dat het uitgevoerde werk tot onderhoudswerken behoort, en dan tot de bevoegdheid van R. en W. is. De voorz. zegt er rekening mee te zullen houden en eventueel voorkomende gevallen eerst in den raad te zullen behandelen. Nog vraagt de heer Paarlberg hoe het staat met de malariabestrijding. 'Voorz. antwoordt dat Flyosan en spuit zijn aangekocht, maar er door de burgers weinig gebruik van wordt gemaakt. Wel is een mu-g genverdelliger van de Prov. Comml hier geweest die in verschillende woningen is geweest. Hij deed toezegging nog eens te zullen rondgaan. De heer Bakker zegt het door hem ge- wenscht wordt geoordeeld, nu de burgemees ter met ziekteverlof is, en weth. Kroon, lo-bur- gemeester, zoodat Kostelijk de eenige wet houder is, het college van Bi. en W. weer op 'drie te brengen door de benoeming van een tijdelijk wethouder. Spr. vraagt of het ook in de bedoeling van Bi. en W. ligt dit te doen. De heer Kostelijk zegt dat bij besprekingen met den burgemeester, deze verwachtte met een maand wel weer hersteld te zijn. Waar 't nu echter zóólang loopt, acht ook hij het nood zakelijk. Mocht de burgemeester 1 Maart niet terug- keeren zoo zal in de volgende vergadering tot benoeming worden overgegaan. De heer Groen vraagt hoe de vaccinatie van de kinderen bekend wordt gemaakt. Geantwoord wordt dat dit medegedeeld wordt aan de schoolkinderen en' tevens aangeplakt wordt. Op verzoek van den heer Groen zal het ook aan de bijz. scholen worden medegedeeld. Hierna volgt met een woord van dank voor de aangename besprekingen sluiting der ver gadering. Nog wordt de plaats gehad hebbende ver andering op de secretarie bezichtigd, en kan met genoegen worden geconstateerd dat hier een groote verbetering heeft plaats gehad. Raadsvergadering te Dirkshorn op Zaterdag 13 Februari 1926, 's namiddags 2 uur. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd 4e heer Duijvis. Voorzitter de heer Burger, Secretaris de heer Dam. De voorz. opent de vergaderingd met de ge bruikelijke wenschen voor het jaar 1926 voor do raadsleden, gemeente en inwoners. Hierna voorlezing van de notulen, welke on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen zijn: Rekening en Jaarverslag van den iWarenkeu- ringsiienst lering Alkmaar. I)e voorzitter doet. hierna mededeeling, hetgeen door het ooilege van B. en W. besproken i3 om trent de malariabestrijding. Voorz. acht dit punt zeker van belang ter na dere bespreking. Het vorige jaar is reeds veel voor de bestrijding gedaan vooral door het Witte irruis, iitt-weik veel reclame heeft gemaakt en tevens spuiten bescKikUoor ovate.ld. en heb ben verschillende inwoners zich een spuit aan geschaft. Doo rreorganisatie van den dienst is Dirkshorn nu geressorteerd onder het distrikt Alkmaar en is reeds een vergadering gehouderi met genoemden dienst om overleg te plegen op welke wijze de bestrijding het meest afdoend zal zijn. De voorzitter van dezen dienst was gaarne bereid de zaak ter hand te nemen. B .en W. adviseeren den raad om dit jaar spui ten in de verschillende gedeelten van de gemente beschikbaar te stellen en de kosten der bestrijding te bepalen in het geven van subsidie. De bedoeling van Het Witte Kruis is de verdel gingsmiddelen zooals Flyosan en Rids tegen den kostenden prijs beschikbaar te stellen. De nee rh'rancis vraagt of het de bedoeling is om evenals de spuiten ook de verdelgingsmidde len gratis beschikbaar te stellen? De voorzitter antwoordt, dat hij gaarne zou zien, de middelen gratis te stellen, mits de kosten niet te hoog worden voor de gemeente, daar de voorzitter dan in overleg wil treden met het Wit te Kruis. De heer De Vries is er van overtuigd, dat de bevolking zeer zeker zal. meewerken doch dat er veel meer nog gedaan zal worden, indien de bewoners de gratis beschikking over de middelen zullen hebben. De heer Francis is van meening dat de kosten niet zoo hoog zullen zijn. i De bespreking hierover wordt voorloop ig ge staakt. Door Ged. Staten is vervolgens goedgeksurl het besluit der goedkeuring omtrent de rekening '24 van de veraoop van water van Raaksmaatboezein aan Geestmerambacht. i Tevens is ingekomen het jaarverslag van dea schoolarts over 1925, hiervan wordt voorlezing gedaan. De voorzitter brengt een woord van hulde aan den dokter voor het uitvoerige verslag en voor de groote verbetering welke is ingetreden op het gebied der hygiëne. Vervolgens maakt een punt van bespreking uit, dat de post van uitgave voor verplegingJ- kosten van on bemiddelden van zulk een ingrij penden aard is. Het vorige jaar bedroeg deze post f1000, ongeveer en zal dit jaar bedragen pl.m. im De voorz. brengt in het midden, dat in deze ge meen te destijds een vereeniging' is opgericht, die 1en doel heeft de verplegings- en ziekenhuiskos ten harer leden te voldoen. De leden besloten hier voor eene contributie te heffen. Een woord van hulde mag zeker den oprichters hiervan niet ont houden worden voor het mooie doel. Het is een schitterend idee zulks uit eigen middelen te be strijden, waar anders de hulp der gemeente moet worden ingeroepen. De vereeniging telt nu meer dan 500 leden. De voorzitter stelt voor de inwo ners vooral op de instelling te wijzen. De heer De Vries vindt het noodzakelijk' dat de gemeente zelf zich bij deze vereeniging aan sluit metr het oog op de verschillende ondersteun den dezer gemeent eof desnoods deze personen er

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1