ÜRQ ■dt de lippen rzaoht pe raad dezer gemeente vergaderde gister- ond in voltallige zitting, pe notulen van de vorige vergadering wor- >n na opening goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen van 8 Febr. <rt de heer Zeeman dat door hem geen be- ht van verhindering, maar bericht van af- .zigheid is gezonden. Deze wijziging zal worden aangebracht, jn verband met de opmerking van den hr. e succes ïiM-amer. betreffende de berekening van vergoe- iVaar de ng voor de bijz. scholen, als zou Noord-, har'.voude wel de schoolgelden ontvangen, aar de uitkeering doen zonder schoolgeld, gt voorz.' dat deze bemerking op een mis sstand berust. Dan wenscht voorz. nog eenige woorden te jden aan-den plaats gehad hebbenden brand. p.A. wenscht hulde en dank te brengen aan brandmeesters en manschappen voor de ichtsgetrouwe wijze waarop zij hun taak heb- ,n vervuld en daardoor den brand zoo spoe- g meester waren. Het stemt tot groote tevre- mheid wanneer ieder zijn best doet om den and zooveel mogelijk te beperken. Ook wil in dit verband noemen de ontvangen hulp n Noordscharwoude en breng een woord n dank a'an gemeente en manschappen, die [es gedaan hebben en niets nalieten om de andweer hier ter zijde te staan. Daaruit blijkt ch een groot gevoel van saamhoorigheid en it stemt uitermate tot dankbaarheid. Hulde en dank aan de bediening van de mo- spuit van de gasfabriek. Ik meende deze en in het openbaar te moeten memoreeren zou hieraan willen toevoegen: tot wéder - ;nst bereid, volgaarne. Dan zoo vervolgt voorz. zullen er mis- utten, naai 'men menschen zijn, die de opmerking heb- n een' in di n gemaakt dat het vlugger zou zijn gegaan de a.s. wis mneer men iin het bezit was geweest van andkranen vooral in verband met het sparen rperceelen aan de overzijde. Daar werd, toen itseling brand werd ontdekt, het begin ge- lofd met een waterleidingslang. En wanneer ioud voor ik vinden kleintjes eker bijg^ opvoeren^ 3e bedriji det gespe aandeed. toeluister,] voering. gl jaderzaal ehouden edoeling ]j ,it werk, ils huisinda worden mag heett ie der dam, /an deze i prettige, sters omtn expositie modellen oor de da® ïtworpen r hedendai in België' Door eeni, •atie van I et zien, •t isjp prat ten hove H.M., wel! het in Vest-KapeL Ook werd» 211 in "et "ezlt 1S van branidkranen, kan bijna et zekerheid worden gezegd, dat men gevrij- nrd is voor overbrenging van brand. Gaarne ik zien, hoewel er nog niet in Bi. en W. er is gesproken dat aan Bi. en W. de op- acht werd verstrekt, om met nadere voorstel- te komen voor het daarstellen van brand lanen. Heeft men braindkranen dan kan men ggen, dat men zoo goed als zeker gevrijwaard voor brand. Toen besloten werd de spruit- iikken te laten aanbrengen in de waterleiding ,m f 101 jB21 bedoeling om d'aar brandkranen op te nnen plaatsen, heeft men a. gezegd, laat imdan in de volgende vergadering het gehee- alphabet erbij nemen en overgaan tot het tatsen van kranen. Natuurlijk zal dit kosten :t zich brengen, maar middels een geldlee- ig, kunnen" deze over verschillende jaren ver- e!d worden. Men moet het ijzer smeden als het heet is, zeker is het nog nooit zoo heet geweest. Dan meent spr. nog dat de prijzen der kra- zijn teruggebracht van f 90 op f 70. De heer Zeeman. Wanneer niemand er te- is zou ik er ook over willen zwijgen. ik ik meen dat met brandkranen het gevaar igger kan worden voorkomen dan met de uit en het vuur vlugger bestreden. Ook heb opgemerkt dat de druk van onze brandspuit :t zoo schitterend was als die van de spuiten de andere gemeente. Wat de kosten betreft, ze kunnen geen bezwaar zijn. Wij moeten ér n denken, wat kajn de menschen bespaard 'rden. En de raad kan niet zeggen alles te bben gedaan wat gedaan kon worden. Is 500 nu zoo'n groot bedrag? Ik wil graag w toezegging doen dat ik van a. tot z. wil its van i!(| ^werken. De heer Bekker meent dat het begin van and bij Dijkhuizen.'niet vlugger gebluscht d kunnen worden met brandkranen. Men ■eb gekocht] )et niet vergeten dat het de gemeente f75 obeeren. De voorz. Was deze brand des nachts uit- ate kost per jaar en f 5 per kraan voor het broken, dan had het met de spuit nog 3 aal langer geduurd, terwijl het met brandkra- n net zoo vlug zqu zijn gegaan als vanmorgen De heer Kroon wijst erop dat de brand be zorgen vrjjwel is uitgespoten en het bene- «gedeelte van het huis vrjjwel .gespaard is bleven. Als onze spuit op tijd is, en met 'P vanuit andere gemeenten, kan een brand aden uitgespoten, en verbrand het perceel :t- Spr. kan er zich nog niet mee vereenigen 1 20-tal brandkranen te laten aanbrengen, acht het, gezien de kosten ook nog niet zoo ijk Huis ook" hier g eeft in dei een met olleeteerd 5. Op Kral f 350 wer 3 veiling f( Kg. roode Kg. Dem 48885 K« f 165.417.2! tuim. wering vai loorldam ci heeren S en tot se- lijken en 1 ge te Alt sstraat, ge A. 40 c.A, iiin aan oor f 2( stwal groc' er te Zijp® g 23 Febr. ■lfbaan van i leden van ïouden door rp „Kwat d resultaat hebben 'P niett Woeaa emaakt. den ha# De voorz. z'egt dat het een verkeerde gedach- ls de spuit uit andere gemeenten te kunnen luireeren. De eigen brandweer moet in de ereerste plaats in orde zijn. Dan is men ver boord. Maar de consequentie het woord Zr al meermalen genoemd van het ge- toen besluit eischt, dat er brandkranen wor- n aangebracht, waar toen de spruitstukken 1 gemaakt. pe heer Groen meent 'dat er bij de vorige 5Preking is gezegd, dat wanneer deze werden "gebracht, de spuit buiten werking Zou kun- worden gesteld, althans min of meer over- tog was. En wat hulp uit andere gemeenten, toft, daar wordt steeds op gerekend. Üat is r altijd gewoonte geweest. Wanneer men dan 3 spuiten zou hebben en brandkranen, zóu men,van het goede spoedig teveel krijgen. En dan wordt bijna iedere brand tot het betrok ken perceel beperkt. Spr. kan nog niet met den wensch van den voorz. meegaan. De voorz. zegt dat men niet moet vergeten dat het bij brand in den aanvang dikwijls een kwestie van 2 minuten betreft. De heer du Burck zou dit onderwerp op een volgende vergadering willen bespreken. Men kan er nu zoo weinig over zeggen, omdat men er nog niet over heeft kunnen denken. Spr. gevoelt veel voor de redeneering van den voorz. Wordt het punt aangehouden, dan geeft het niet den indruk van een overrompeling. De heer Zeeman meent te moeten comstatee- ren dat het er bij brand op aan komt, spoedig klaar te staan. Men kon vanmorgen niet vlug genoeg water geven. Daar leent de' bediening van de spuit zich niet toe. Het heeft vanmor gen te lang geduurd. De heer Kramer heeft er altijd voor gevoeld zoo volledig mogelijk de brandkranen daar te stellen maar is er ook voor dit punt op een vol gende vergadering te behandelen. Aan B. en W. wordt hierna opgedragen met nadere voorstellen te komen. - Thans komen B. en W. met een verordening op vermakelijkheden. Doordat het woordje „openbaar" bij de jongste wetswijziging uit de gemeentewet is vervallen is de belastinghef fing daardoor verruimd. Deze verordening bepaalt een belasting van 10 pCt. van de onzuivere opbrengst, terwijl van alle vermakelijkheden in de gemeente be lasting wordt geheven, uitgezonderd voorstel lingen voor een liefdadig doel en tentoonstel lingen riiet uit winstbejag ingericht. Eveneens zijn vrij alle voorstellingen, op godsdienstig, wetenschappelijk, sociaal en politiek gebied. Verder zijn B. en W. bevoegd naar billijk heid of uit gemeentebelang vermindering of kwijtschelding te verleenen. De heer Groen wenscht 10 pCt. te heffen gelijk in Noordscharwoude, maar niet van uit voeringen zonder entréeheffing. De voorz. antwoordt dat in Noordscharwou de de verordening bestond voor het woord „openbaar" uit de wet werd gelicht, en daar door eenige vereenigingen een uitvoering kun nen geven voor donateurs. De heer Dijkhuizen zou B. en W. willen verzoeken eerst een concept aan de leden ter inzage te geven om beter te kunnen oordeelen. De voorz. zegt dat B. en W. meenden dat hun weg een betere was. De heer Groen ondersteund het voorstel- Dijkhuizen. De beer Zeeman gevoelt dat er vele klippen in deze verordening zijn, en zou daaróm den toestand bij het oude willen laten. Door den heer Kroon wordt dit ondersteund. Het voorstel Zeeman wordt met de twee voorstellers voor verworpen en zullen Bi. en W. een concept bij de stukken ter visie leggen. Ingekomen is hét adres van de gemeente Middelie om een andere tariefsregeling voor waterlevering aan veehouders. B. en W. stellen voor geen adhaesie te be tuigen, omdat dit niet de juiste manier is om te adresseeren. De raad besluit met vier tegen 3 stemmen wel adhaesie te betuigen. Van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen op de gemeente-begrooting '26. Voor kennis geving aangenomen. Uit het ingekomen Jaarverslag van de Comm. tot wering van schoolverzuim blijkt, dat er in '25 geen enkel onwettig verzuim is behandeld. Ingekomen is een adres van de budercomm. waarin gevraagd wordt over te gaan tot stich ting van een Fröbelschool. Daarbij wordt ge- ten. waardoor haar inziens het peil van het on- wezen op de vermindering van onderwijskrach- derwijs moet dalen. Door B. en W. wordt in overweging gege ven afwijzend ob het adres te beschikken. Men meent dit te moeten overlaten aan het particu lier initiatief in verband met het gering aan tal onder teekenaars. Ook zegt voorz. dat deze handteekeningen niet spontaan zijn geplaatst, want wanneer Bi. en W. goed zijn ingelicht is den menschen gevraagd of zij bezwaar had den hun handteekeining te plaatsen. Dan wijst voorz. erop dat men dit adres niet moet zien ais een adres van de oudere., hoewel wel het cacehï eraan gehecht is, want het ligt in het geheel niet op den weg der oudere. De oudere, heeft uitsluitend tot taak den band te bevor deren tusschen kinderen en school en kinde ren en onderwijzend personeel. B. en W. stellen dan ook voor afwijzend te beschikken. Het spijt den heer Du Burck dat de betee- lcenis van de oudere, zoo wordt uitgelegd. Spr. meeijt dat men moet uitgaan van deze gedachte of de oudere, iets 'deed in het belang van het onderwijs en niet moet zien of het op haar Weg lag. Het ligt op den weg der'oudercommissie alle middelen aan te grijpen om het onderwijs beter te maken. Het moet de oudercommissie en den raad een eer zijn voor het onderwijs op te komen. De voorz. antwoordt dat de goede gang van het onderwijs naast de onderwijsautoriteiten is opgedragen aan B. en W. en de Commissie van Toezicht. De heer Zeeman zegt dat de behoefte aan een dergelijke inrichting reeds lang is gevoeld de moeilijkheden hieraan verbonden zijn niet zoo zwaar, dat tijdstip daar is om dit onderwerp te behandelen. Bij vele ouders bestaat de be hoefte van voorbereidend onderwijs voor hun kinderen, vooral ook om de kinderen onder dak te brengen, om ze van de straat af te hou den. In de arbeidende klasse moeten de kin deren teveel aan hun lot worden overgelaten. In deze beteekenis is het onderdak brengen een goed iets. Ook wordt de stichting mogelijk gemaakt door het aanwezige leege schoollokaal De overheid heeft hier een taak te vervullen. Spr. zou gaarne zien, dat Bi. en W. eens een onderzdék instelden naar de oprichting, in richting en kosten van een dergelijke school. De heer Dijkhuizen meent dat hét een be zwaar is dat de jonge kinderen zoo vroeg in het gareel moeten loopen; maar nu de ouders het zelf verzoeken en hun kinderen heen wil len zenden is hij ervoor dat er een onderzoek naar de kosten wordt ingesteld. De voorz. antwoordt dat B. en W. zich aan bevolen houden om van de voorstanders een eenigszins uitgewerkt plan te ontvangen, want het is wel gemakkelijk dit aan B;. en W. op te dragen. Wat het leege lokaal betreft, dit was er al zes jaar terug, door andere omstandighe den. Dan wijst voorz. op een door hem gelezen oproeping voor een onderwijzeres aan een der gelijke school op een salaris van f 1400.—. De'heer Kramer is het met den heer Zeeman eens dat voorbereidend onderwijs een) nood zakelijk iets is. Wij geven het al 6 k 8 jaar aan onze school en zijn: zeer tevreden over de verkregen resultaten. Daarom heb Ik het adres ook met sympathie beschouwd. Maar wanneer men hiertoe zou overgaan, moet men ook de gelijkstelling voor oogen houden, en, dat zal voor de gemeente zeer bezwaarlijk worden, en zal men terugschrikken voor de hooge kos ten voor de gemeente. Een oplossing is dat de school door een vereeniging wordt gesticht en dan kan subsidie gevraagd worden aan de gemeente, maer zal men zich ook persoonlijk een offer moeten getroosten. Ook twijeflt hij er niet aan of een dergelijke subsidie zal wor den gegeven. Dan wordt het voor de gemeente ook geen groote financieele uitgave. Spr. is tegen het adres om zulk een zwaar offer van de gemeente te vragen. Volgens zijn bereke ning zou het de gemeente 3 a f4000 kosten,. Het doet den heer Du Burck genoegen dat verschillende heeren het met het adres eens zijn. En men zal het er ook mee eens, dat het beste wat men het kind wil geven, niet best genoeg kan zijn. Wanneer het eenigszins mo gelijk is zou spr. over de kosten willen heen stappen. Ook zou hij er niet tegen zijn om sub sidie te geven aan het voorbereidend bijz. on derwijs, van welke godsdienstige of politieke richting ook. wanneer subsidie gegeven wordt aan het voorbereidend openbaar onderwijs, om dat spr. dit onderwijs ziet als een zaak van gewicht. De voorz. Wanneer zou blijken dat het peil van het onderwijs daalde door vermindering van onderwijskrachten, dain zou men een leer kracht moeten aanstellen, maar een, verhooging verkrijgt men niet door het voorbereidend on derwijs. In dit verband wijst Z.E.A. op Nrd.- scharwoude waar hjet onderwijs niets minder is. De heer Groen meent dat van de onderteeke naars van het adres niet gezegd kan worden, dat de opvoeding der kinderen voor hen moei lijk is. Spr. beschouwt het adres voor hen dan ook niet als een complimentje. Wanneer de ou ders zelf de inrichting stichten en zij vragen om subsidie, dan ziet men hieruit de behoefte. Voor subsidie zal zeker een meerderheid wor den gevonden, omdat het nut erkend wordt. Met de heeren Zeeman, Du Burck en Dijk huizen tegen wordt hierna besloten afwijzend te beschikken. Thans wordt ingediend een verordening tot verhaal van een vierde gedeelte van de inkoop- som voor pensioengerechtigdheid van twee ambtenaren van de gasfabriek. De heer Zeeman zegt op het standpunt te staan van premievrij pensioen. Indertijd is dit aangenomen voor inkomens beneden f2000 Kan dat nu weer niet toegepast? De voorz. antwoordt dat de. ambtenaren der Lichtbedrijven premievrij pensioen genieten. Het gaat hier om de premie voor de inkoop- som en dat betreft honderden guldens. Uit billijkheidsoogpunt tegenover de anderen mee- nen B. en W. het bedrag te moeten verhalen, dat betaald kan worden in 10 jaar. De heer du Burck dacht dat de Lichtbedrij ven het volle bedrag wel konden betalen. De wet zal dit toch wel niet verbieden. Spr. trekt zich van de onbillijkheid niet veel aan. De voorz. zegt dat B. en W. er niet bij heb ben stilgestaan dat de andereti, ontevreden zou den zijn, maar zij voelen de billijkheid dat de betrokkenen betalen. Het is een groot bedrag. Eenigen tijd terug is door den Dir. gestort f2000 voor inkoop van 2 ambtenaren. De lieer Zeeman. Kan het bedrag niet door het bedrijf betaald worden? De voorz. Men kan geen uitzonderingen gaan maken. De heer Du Burck is van oordeel dat men niet mag aannemen dat het in 1913 onwil van de betrokkenen is geweest. Spr. meent ook dat de gemeenschap het beter kan dragen. De heer Dijkhuizen zou het een onbillijkheid vinden, wanneer zij niet betaalden, waar de anderen reeds 12 jaar het bezwaar hebben ge had. Hét voorstel B, en W. wordt hierna aange nomen met de heeren Zeeman) en du Burck tegen. De politieverordening, de bouw- en woning- verordening, de vleeschkeuringsverordening, de warenkeuringsverordening, de verordening op het drankverbod voor jeugdige personen, de verordening regelende het verkeer op de wegen, en 'de verordening óp de winkelsluiting worden, als nog van kracht zijnde, aan Ged. Staten toegezonden. In verband met de opheffing van 'de spoor lijn Alkmaar—Broek op Langendijk, zegt voor- z. dat dit inderdaad een feit is, helaas. Alkmaar wenschte niet in de hopgere garantie te treden en vond pok geen termen voor verdere samen werking. Dat spijt ons erg. Wij hadden ver wacht, dat door Alkmaar een ander standpunt zou zijn ingenomen. Ook hebben we den in druk gekregen dat de Ned- Spoorwegen wei nig gelegen was aan dezen dienst, in verband met een schrijven, dat, wanneer voor 15 Febr. geen antwoord was ontvangen, dit zou worden opgevat dat de gemeenten niet in een hoogere garantie wenschten te treden. Het is jammer, dat wat met zooveel moeite is verkregen, door één pennestreek teniet wordt gedaan. Komt aan de orde het benoemen van een plaatsvervangend gascommissielid ter voorzie ning in de vacature Berkhout. De eerste stemming heeft tot uitslag: Zee man 2, Dijkhuizen 3, du Burck 2 stemmen. De tweede vrije stemming: dezelfde verhou ding. Hierna wordt een tusschenstemming gehou den tusschen de heeren du Burck en Zeeman, wie met den heer Dijkhuizen in herstémming zal komen. Uitslag: Zeeman 4, du Burck 2 stemmen, blanco 1. De uitslag van de herstemming is: Zeeman 1, Dijkhuizen 4, blanco 2. De Jieer Dijkhuizen zegt zijn benoeming niet te kunnen aanvaarden door gebrek aan tijd. De voorz tot den heer Kramer: U dacht ze ker aan de vermakelijkheidsbelasting. Een tweede stemming wordt begonnen, en de uitslag hiervan is: Groen 3, Zeeman 2, du Burck 2 stemmen. De voorz. We hebben straks de publieke vermakelijkheden gehad. Ik verzoek den raad meer respect voor zich zelf te hebben. Anders zou ik willen voorstellen dit punt aan te hou den tot een volgende vergadering. De heer Groen. Wat voori nut heeft dat? De voorz. Wanneer men de verordening leest komt men misschien tot andere gedachten. Ik verzoek nog éénmaal te stemmen. Daarna zal ondergeteekénde geen nieuwe stemming meer uitschrijven. Ook deze stemming heeft geen resultaat. De voorz. Dit punt zal op de convocatie voor de volgende vergadering worden geplaatst Qok de andere pupten worden aangehouden tot de volgende vergadering. Rondvraag. De heer Dijkhuizen. Blijkens de notulen is in de laatste vergadering door den heer Kra mer gesproken over 'een actie tegen het feest, door personen, die zich in de raadszaal uitge sproken hebben voor het feest. Ik vermoed dat hij hiermede op het oog heeft mijn persoon en du Burck. Ik zou gan Kramer willen vra gen of dat het geval is. Zoo ja, dan zou ik hem aanraden eerst beter te onderzoeken, inplaats van iemand klakkeloos te beschuldigen. Ik sta geheel buiten deze actie. Ik wist er niets vanaf. Dus zou ik den heer Kramer willen ver zoeken zijn beschuldiging in, te trekken De voorz. geeft den heer Kramer in over weging hierop niet te antwoorden daar dit niet terzake dienende is. De notulen zijn reeds vast gelegd. De heer Dijkhuizen. Hét is een persoonlijk feit. Ik wond beschuldigd van iets dat ik niet heb gedaan. De voorz. Het prestige van dezen raad brengt mee dat men zich niet in staat van beschuldi ging behoeft te achten. De raad zal zich ver schillende zaken ernstiger dienen voor te stel len. Meer dan straks is geschied. De heer Dijkhuizen vraagt verder, of de lee ningen voor de lichtbedrijven: al geconverteerd zijn. De voorz. antwoordt dat dit de volle aan dacht van de cofnmissie heeft. De heer Kramer wenscht den heer Dijkhui zen te antwoorden. De voorz. geeft in overweging1 dat niet te doen. De heer Kramer. Ik word thans beschuldigd. Het deert mij echter niet. Wat ik gezegd heb, was niet op hem van toepassing, waar hij, geen. kinderen hebbende, niet meewerkte aan de actie. De heer Zeeman zegt niets gelezen te heb ben over goedkeuring van verkoop van een stukje grond. De voorz. meent hiervan in de vorige ver gadering mededeeling te hebben gedaan. Dan vraagt de, heer Zeeman of het juist is, dat door den voorz. in sommige gelegenheden is gevraagd aan een bepaald persoon niet meer te geven dan bepaald goed voor hem is. De voorz. antwoordt bevestigend. Dit doet den heer Zeeman groot genoegen en verzoekt hiervoor een persoonlijk onder houd, dat wordt toegestaan. Dan vraagt de heer Zeeman of het niet de aandacht verdient dat eens een onderzoek in gesteld wordt naar woningtoestanden in de gemeente, die volgens spr. zeer slecht is. On bewoonbaar verklaarde woningen zijn be woond. Spr. zou dan gaarne een commissie be noemd zien om na te gaan waY gedaan kan worden. De voorz. zal hierop in 'de volgende verga dering terug komen. Hierna volgt sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3