Iedereen kent Abdijsiroop Nieuwstijdingen Uit den Omtrek Franschen reeds aan de opstandelingen moeten En als dit alles nu niet gebeurt? vroegen wij j afstaan Doch van de andere zijde verluidt dat tenslotte. een belangrijke stam zich-onderworpen heeft. Dan is 't maar 't beste, dat aan het zelfstandig j En de bladen melden dat de vertrouweling van bestaan van Petten een einde wordt gemaakt! Abd-el-Krim Kapitein Canning thans weer te Pariis vertoeft om de vredesonderhandelingen Vervroegen van de leting, weer te openen. Veel onjuiste berichten wor- De minister van Oorlog heeft een schrijven van den gepubliceerd. Doch in ieder geval is bet de nnavolgenden inhoud gericht aan verschillende waar dat de toestand in Marokko veel te wen- militair eaütoriteiten. schen overlaat Het wordt werkelijk eens lijd „ZooafÜs ubekend is, wordt jaarlijks een niet dat inderdaad een poging gedaaml wordt om de strijdende partijen tot elkander te brengen. Dit Japan komt thans het bericht dat de Mikado ernstig ziek is. Dagelijks komt een groote menigte bijeen voor het paleis van den keizer om voor zijn geondhezid te bidden. Reeds lang was het bekend dat de Keizer on gesteld is. En daarom verwonderde memand zich over het langdurige regentschap van den Kroonprins. 1 Amerika is dezer dagen verrast met een be langrijke belastingverlaging, welke alle volks klassen omvat en in de honderden millioen' dollars loopt. Welk een gelukkig land is Ame rika toch waar het belastingbiljet dit jaar eert belangrijke verlaging zal aanwijzen. Is het wonder dat vele landen met een tikje jalouzie naar het land van den dollar uitzien? Die financiën van Petten. .,Het Handelsblad" schrijft'. Naa raanleiding van de berichten omtrent den slechten financieelen toestand de rgemeente Pet ten (N.-H.) en de heerscbende meening, dat, alleen doo rcombinatie met een andere gemeente een gun stige wijziging in den toestand kan komen, heb ben wij den burgemeester van Petten, den heer Eriks, inlichtingen gevraagd. In 191Ó, vertelde hij ons, stonden wij er nog slechter voor en hadden een tekort van f 16000. Toen ben ik bij Minister Ruys op audiëntie ge weest en heb Z.E. duidelijk gemaakt, dat het zóó niet langer kon. Minister Ruys beloofde toen te helpen, en hij heeft woord gehouden; sort na mijn bezoek ontvingen wij een Rijkssubsidie van f 10.000, waarmede wij zeer gelukkig waren. Ge heel afdoende hulp hebben wij echter nooit, ge kregen en daardoor is 't altoos tobben gebleven om heit hoofd boven water te houden. De toestand, waarin Petten zo olaagzamerhand geraakt is doordat de inkomsten ver onder de noodzakelijke uitgaven blijven, maken oogenblik- kelijk ingrijpen zeer noodzakelijk. Is de begroo ting toch voor 1926 wordt o.m. geraamd onder „inkomsten" een bedrag van f 14000 subsidie ter dekking van bestaande tekorten. De steeds terugkeerende tekorten zijn oorzaak, dat de kasgeldleening niet alleen steeds hooger onbelangrijk aantal dienstplichtigen voor kader opleiding bestemd, daarvan onttrokken door het overigens uit een maatschappelijk oogpunt niet te vermijden verleenen van uitstel van eerste oefening. Weliswaar komen theoretisch' gesproken, de uitgestelden in een der volgende jaren onder de wapenen, doch de practijk is daar om aan te toonen, dat dit in werkelijkheid slechts ten deele geschiedt, en dat, door vertrek naa rlndië, vrijstelling e.d. een niet onbelang rijk percentage der uitgestelden nimmer onder de wapenen komt. Zooals de toestand thans is ontstaat op dez9 wijze een tekort in encadreering, dat vrij aan zienlijke afmetingen aanneemt. Teneinde aan dit tekort zooveel mogelijk een eind te maken, overweegt de minister een gewij zigd stelsel van loten voor de gewone dienst- plichtingen, waarbij door een centraal college te den Haag gevestigd, geloot zal worden voor alle gemeenten tegelijk. Aan dit stelsel, dat groote vereenvoudiging en bezuiniging zal meebrengen, zal gepaard gaan een keuring, na de loting. Dit geeft groote bezui niging, omdat alsdan circa 30000 man per jaar minder behoeven te worden gekeurd. Verder zal het geen bezwaar opleveren, om bij dit stelsel de loting in de toekomst 2 a 33 jaar vóór het jaa rder lichting te doen plaats vinden, alsdan zal elke jongeling 2 a 3 maanden vóór inlijving met een vrij grooten graad van waarschijnlijk heid kunnen beoordeelen, of hij zal moeten dienen of niet. Aan het invoeren van dez erege?ing zou de eisch gepaard gaan, dat allen, die daarvoor in de' termen vallen op hun 20e levensjaar den serge- geant- (vaandrigs) rang moeten bereiken, zoodat hiermede de uitstelkwestie van de baan zou zijn. D» kieswet-overlfedlens. Naar aan de „N. Haarl. Crt." wordt medege deeld, zijn de kinderen van de vier gearresteerde communisten aan den Slaperdijk, te Schoten, tot Dinsdagavond 6 uur aan het bureau van politie in de Gen. Cronjéstraat te Haarlem gebleven, waar zij rijkelijk van brood en melk zijn voorzien. De Inspecteur van Politie te Schoten, de heer Adriaase, is Dinsdag in den loop van den dag persoonlijk naar den Slaperdijk gegaan, om te trachten de kinderen bij families aldaar onder te brengen. Voor een drietal kinderen gelukte dit, doch bij verdere besprekingen bleek den inspee- wordt, maar daarop nog komen renten enz., di onmogelijk betaald konden worden. De te geringe - teur, dat er tegenwerking bestond Van de zijde inkomsten hebben ten gevolge, dat verschillende uitgaven achterwege moeten blijven en in dit verband noemde burgemeester Eriks: de bijdrage ingevolge werkloosheidsbesluit 1917, de pensioen- stortingen, de schoolgelden aan inrichtingen van onderwijs in andere gemeenten waarvan leerlin ge nuit Petten gebruik maken, noodzakelijke tim merwerken, enz., jaarwedden van ambtenaren en onderwijzers. In den loop der tijden steeg het tekort tot f 14.00b, welk bedrag aan het gemeen tebestuur als kasgeldleening is verstrekt tegen de hooge rente van 7 pet. door het kantoor Scha- Haarlem ondergebracht, gen van de Nat. Bankvereeniging. Deze bankin- In de val geloop-en stelling weigert thans niet alleen verder crediet, doch eischt terugbetaling, en heeft beslag gelegd i op de gelden die voor Petten op de Bank voor Ned. Gemeenten worden gestort. Het gevolg van een en andier is dat op dit oogenblik de inkom van de Oversteegens, zoodat verdere plaatsing der kinderen aan den Slaperdijk onmogelijk zou zijn. De inspecteur heeft toen zijn pogingen daar ge staakt en zich in verbinding gesteld met de Ver- eeniging van Maatschappelijk Hulpbetoon, door wier bemiddeling alle kinderen bij families in Haarlem zijn ondergebracht. Daar zullen ze blij ven tot de gearresteerden uit de hechtenis zijn ontslagen, wat waarschijnlijk Vrijdag plaats vindt Ook de drie kinderen, die die Inspecteur aan den Slaperdijk onder dak had kunnen brengm, zijn sten vrijwel geheel stop staan. De burgemeester heeft thans weer verschillende bezoeken bij de Regeering en Ged. Staten afgelegd, zonder dat tot nog toe de reddende hand werd toegestoken Eien kleedingmagazijn te Rotterdam werd op gebeld door iemand, die voor gaf een ledlerhande- laar aldaar te zijn. Hij deed een verhaal van een aan lager wal geraakten broer, die bij de firma zou komen om zich van een nieuw pak te voor zien. Natuurlijk zouden de kosten voor rekening van den handelaar komen. De boodschap werd aangenomen, maar toen later bleek dat de milda lederh andelaar niet tot de klanten van het klee- Meermalen is aan B. en |W. gezegd, dat! de heffing dingmagazijn behoorde, belde men den „opdlraoht- de rinkomstenbelasting niet op de juiste wijze is geschied gezien de veel hoogere aanslagen se- dert de inning der belasting door den Rijksdienst. De burgemeester betoogde echter, dat de hef fing zo ojuist mogelijk is geweest. De verhooging toch gder aanslagen dagteekent van den tijd, dat het hoogheemraadschap N.-H. Noorderkwartier de werken in en om Petten in handen kreeg. O age- j arbeiders ontvingen van dien tijd een gever eens op. Hem echter was van een pak voo r„een aan lage rwal geraakten broer" niets bekend, Toch verscheen na eenigen tijd de „broer" om zich van een nieuw costuum te doen voorzien. Hij werd in de paskamer gelaten en terwijl hij bezig was uit een keur van colbertciostumes een keus te doen, belde men de politie op. Toen da nde „aan lager wal geraakte" zoo on- geveer tot een beslissing gekomen was, verscheen hoogere betaling, bedragende per hoofd, ongev. j jn pjaats van den coupeur, de politie in de pa3- f500. Buitendien werd vrijwel gelijktijdig de af- kamer. De man die een 42-jarige bankwerker trek voor noodzakelijk levensonderhoud verlaagd 1 van het Boschpolderplein bleek te zijn werd met f 200. Een belangrijke stijging van het be- aangehouden en wegens poging tot oplichting in lastbaar inkomen was dus het gevolg, doch stond geheel los van vroegere heffingen, die op de ver ordeningen, toen geldende, juist, in ieder geval zoo juist mogelijk geschiedden en waarvoor toen ook reeds de schattingen der rijksinkomsten be lasting als leiddraad golden. De gemeente, aldus betoogde de burgemeester voorts, kan zich uit eigen middelen niet bedruipen, en kan subsidien van rijk en provincie niet mis sen. Een jaarlijksch bedrag, na oplossing van den thans bedaanden toestand, is noodzakelijk en hij twijfelt e rniet aan oi het zal ook door het rijk en de provincie worden ingezien. Daearom is thans door den Raad een adres om subsidie van f 7000 zoowel van het rijk als van de provincie verzonden, waarbij overwogen is dat anders de ifnancieele toestand van Petten niet houdbaar 13. De opneming van f 140000 kasgeld onder zeker heidsstelling van bijv. de provincie N.-H., zou volgens den burgemeester mogelijk zijn, doch daar mede worden z.i. de moeilijkheden niet ondier- vangen. De oplossing naar zijn meening is allen deze, dat Rijk en Provincie de gemeente van de schuld afhelpen en buitendien in de toekomst eene iaar- lijksche subsidie van f 2000 verleend wordt door beiden. D|an toch pas zal de zaak in orde kun- nen'komen en eindelijk het gemeentebestuur aan zijn verplichtingen kunnen voldoen en door zui nig beheer kunnen rondkomen. en weet, dat het het aan gewezen middel is tegen ver koudheid, influenza, hoest, bronchitis, heeschheid, kink hoest, asthma en andere ziek ten der ademhalingsorganen. Onbegrijpelijk i* het daarom dat er nog men.chen zijn dio met hun telken» terugkeerende bronchitii* aanvallen blijven voorttukkelen. Probeer toch Akker'» Abdijsiroop. Op den Utrechtsehen straatweg te de Bilt kwam een auto in volle vaart in botsing met een bespannen voertuig. De auto werd vrijwel vernield, terwijl de wagen in tweeën brak. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. De 18-jarige W. C. B. aan den Kruisweg te Haarlemmermeer had het ongeluk met een buks in zijn borst te schieten. De kogel drong in een der longen. Hij werd in vrij ernstigen toestand naar het Gasthuis te Haarlem overgebracht. bewaring gesteld. Ongevallen. De werkman N. Gagestein, Eendrach'straat te Schiedam,was in een schip, liggende aan de scheepsbouwwerf „Nieuwe Waterweg", aau bet bikken in z.g. vulling tusschen een tank. Boven hem lag op eenige leggers een stapel hout, bijeen gehouden met twee touwen. Door tot nu toe onbekende oorzaak is di estapel hout gevallen en neergekomen op G., die onmiddellijk dood was. Door nog onbekende oorzaak is ain de hoog ovens te Velsen de groote verladingsbrug inge stort en in twee stukken gebroken. Een lorrie met drie werklieden gleed met groote vaart naar beneden. De werklieden kwamen er met deo schrik en klein everwondingen af. De materieele schade is zeer groot. Op de Wouwschebaan te Roosendaal had een auto-aanrijding plaats, waarbij P. van der Bemt gedood werd. Hij begaf zich 's morgens per rij wiel naar zijn werk, toen hij doo reen uitwijkende auto vau de familie Bi. uit Wouw werd aangere den en zoodanig kwam te vallen, dat hij' bewuste loos bleef liggen. In deerniswekkenden toestand werd de man in 'n café binnengedragen terwijf geneeskundige hulp ontboden werd. In den mid dag is het slachtoffer aan de gevolgen overleden. De auto reed na het ongeluk in een sloot en werd ernstig beschadigd. - OUDE NIEDORP. Dinsdagavond hield „Nut en Genoegen" al hier in het lokaal van den heer Balk de twee de, tevens de laatste bijeenkomst in dit sei zoen. Deze bijeenkomst werd geopend met een hartelijk welkom door den voorzitter, den hr. F. Woutman, die er zijn vreugde over uit sprak dat de opkomst zoo groot was. De bur gemeester had op zich genomen om de lezing te houden. Hiervoor had spreker twee stukjes gekozen. Het eerste was een ernstig stukje, gettield „Wat Moeder deed" en het tweede, hu mor: „Critiek door Barbarossa." Deze stuk ken vielen evenals de vele bijdragen, die dooi: verschillende dames en heeren (de dames ble ven dezen avond lang niet achter) ten beste j werden gegeven, zeer in de smaak. Verder wer- I den wij vergast op een tooneelstukje, getiteld „Terug van de Congo" welk stukje heel aardig werd opgevoerd, het was soms een onbedaar lijk gelach. De woorden van 'dank, die de voorzitter, bij het sluiten bracht aan degenen, die dezen avond zoo gezellig hadden gemaakt waren dan ook wel verdiend. - WARiMEiNHüIZEiN. Inventarisatie per iö Februari 1926 van stapel groenten van de leden aangesloten bij de veilings- vereeniging „Warmenhuizen en O.", in totaal 1.188.600 K.G. gele kool. 1.775.500 K.G. Deousche witte kool. 246.650 K.G. uien, 143.100 K.G. peen. De voorraden zijn over de verschillende ver- eenigingen als volgt verdeeld: Warmenhuizen 2.400.800 kilogr. roode kool, 421.850 Kg. gele kbol, 408.400 Kg. Deensehe witte kool, 62.800 Kg. uien, 33.100 Kg. peen. Harenkarspel 997.400 Kg. roode kool, 180.100 Kg. gele kool, 238.300 Kg. Deensehe witte kool, 36.800 Kg. uien, 3100 Kg. peen. Eenigenburg. 380.500 Kg. roode kool, 95000 Kg. gele kool, 197600 Kg. Deensehe witte keel 49.700 Kg. uien, 27.200 Kg. peen. Krabbendam. 206.500 Kg. roode kool, 110.600 Kg. gele kool, 65.500 Kg. Dieensche witte kool 800 Kg. uien, 2000 Kg. peen. 1 Schoorldain. 222.700 Kg. roode kool, 73.700 Kg. gele kool, 31.700 Kg. Deensehe witte kool, 3000 Kg. peen. In vergelijking met de inventarisatie per 15 öFebruari 1925 zijn thans grooter de voorraden van roode kool 110 wagons, gele kool 61 wagons, uien 12 wagons. Em kleiner de voorraden van: Deensehe witic kool 65 wagons, peen 31 wagons. Op 15 December j.l. bedroegen de voorraden: 9.132.850 Kg. roode kool. 2.101.200 Kg. gele kool, 3.871.200 Kg. Deensehe witte kool. 466.3500 Kg. uien. 187.000 Kg. peen. Voor Huis en Hof Kamerpalmen. De palm is ongetwijfeld de meest gewilde ka merplant, doch betrekkelijk weinigen slagen erin de plant mooi te houden en velen zijn ge woon geworden om zich elk voorjaar een palm aan te schaffen, die dan tegen den winter haar aarcjsche bestaan al weer geëindigd heeft. Ee nige wenken: koopt geen groote palmen. De overgang van kas- naar kamertemperatuur knauwt vele planten en hoe grooter ze zijn, hoe meer ze ervan lijden. Kleine planten passen zich het beste aan en geven, groot geworden, ook meer voldoening. De pot moet diep zijn, maar nauw, terwijl de plant niet diep mag zijn in gezet. Ze gaat pas goed groeien, als de pot goed volgeworteld is en dan mag ze niet direct in een ruimere pot worden overgezet, zelfs al komen de wortels boven de aarde uit, wat bij palmplanten een normaal verschijnsel is. Eerst dan moet een ruimere pot genomen wor den als men bemerkt dat de groei ophoudt. In den zomer moet veel water gegeven en im den winter weinig, des zomers geeft men om dé week een besproeiing van de aarde met sterk [verdunde koemest. De bladeren worden ge- Iregeld met een nat sponsje afgenomen. Noch Iveel zon, noch geregelde schaduw worden ldragen en de meeste palmsoorten kunnen in iden zomer buiten geplaatst worden en des winters in een vorstvrije kamer overgehouden worden. Naarmate men de planten! houdt in vorstvrije onverwarmde, licht verwarmde 0[ sterk verwarmde kamers, kieze men de soorten en late zich daarbij leiden door het advies van een ervaren bloemist. Droge, dorre punten aan de blaren worden gewoonlij kjveroorzaakt, doordat delucht in de kamer te droog is. Kanarie-pleegmoedertjes. De kanarievogel is een cultuurproduct ge. worden. Vele natuurlijke eigenschappen, is ze ontwend en de broederij baart daardoor vaak moeilijkheden. Het overkomt iederén kwee- ker wel eens, dat hij van het paartje, waarvan hij de beste jongen hoopt te krijgen, geen jon gen kan trekken, doordat de ouders er slecht voor zorgden. In zoo'n geval kan een pleeg, moeder heele goede 'diensten bewijzen. Hij plaatst dan in afzonderlijke broedkooitjes ee nige popen, die geen man bij d'r krijgen. Bij goede voedering gaan ze niettemin een nestje bouwen, leggen eitjes en gaan daarop zitten broeden. De eitjes van de vogels, waarvan men jongen wenscht, worden nu onder gelegd, nadat de eigen eitjes zijn weggenomen. Zulke pop pen zijn bijzonder trouw voor de jonge vogels die ze steeds prachtig grootbrengen. Ze hou den het voederen ook veel langer vol dan an dere poppen, daar ze niet door lust naar het mannetje worden afgeleid. Onze poes. De tijd dat een hond een hond was is geluk kig voorbij. Vroeger was een rashond uitzon dering, 'thans regel. Dat is verstandig, want een huisdier schaft men zich aan voor jaren, een beest van zuiver ras eet evenveel als die zonder bekendverleden. En waarom" zouden we nu 10 tot 12 jaren gaan staren op "het aantrekkelijk uiterlijk van een „kameraad" als we alleen voor wat hoogere aanschaffingskos- etn een dier van behoorlijk uiterlijk en mooie raseigenschappen kunnen hebben? Een rasdier heeft het ook beter dan zoo'n streetterrier, want onwillekeurig besteed men er meer zorg aan. Met onze pöes zijn we nog zoover niet, al hopen we op beterschap. Poes is nog de ou de verschoppeling, die eens een scheutje melk op een schoteltje uitgegoten krijgt, als een der huisgenooten eraan denkt, wat doppen toege gooid krjjgt als we toevallig garnalen eten en graten als we gebakken schol nuttigen. Als poes haar menu dan wil aanvullen met het roo ven van een malsch biefstukje als ze de kans krijgt, dan schelden we op „zoo'n leelijken dief van een kat." Met de rooversnatuur van katten valt best mee, als wij, menschen, zoo vriendelijk willen zijn ons te herinneren, dat zoo'n beest er toch eigenlijk ook recht op heeft om "P geregelde tijden eten te krijgen van behoorlijke samenstelling, melk, een stukje vleesch visch, kaas of brood, afwisselend dus en heel weinig maar want een poes eet niet veel. Als men een lcat er van jongs af aan aan went om geborsteld te worden dan is ze er heel dankbaar voor. Het zijn werkelijk heel gezellige beesten en vaak als poes op ons bureau zit te spinnen, moeten we haar mooien bouw bewonderen. Wat kun- j nen ze bovendien lief-aanhalig zijn. Wat loopen er echter een afschuwelijke bees ten rond. Jammer, dat de Hollanders nog niet geleerd hebben het mooie te zien in katten van bepaald ras of van bijzonderen bouw en tee- kening, als Angora's, Perzen, de mooie Russi sche pelsdragers e.a. Wat zouden we ons ven meer voldoening kunnen verschaffen, wan neer we poes, die we jaren lang aanhalen en verzorgen, een mooi en goed verzorgd uiter lijk had. In het buitenland vooral Engeland 'doet men veel aan kattenteelt. Veel fokkers houden er een keurig ingerichte „catterij" °P na, bewoond door een „strain" (stam), die ze# kostbaar is. De kattententoonstellingen wor den er door vele duizenden bezocht en fokkers van mooie katten maken fancy-prijzen. Een wit te kater „Snow King" werd reeds 25 jaar ge leden op een Engelsche tentoonstelling voor 1200 gulden verhandeld. Gek? Waarom? Ge wilt in uw kamer gee" prullen hebben staan, waar ge altijd tegen aan moet zien en hebt veel over voor een m°0' schilderij. Waarom dan niet wat meer besteen voor een levend schilderij, als een mooie zijn kan en waar ge toch ook vele jaren pleizie Ivan kunt hebben? Spreeuwen- Hoewel spreeujven door 'haar onverdroten jacht op insecten tot de nuttige vogels ger® kend moeten worden, weten vélen ze niet waardeeren, of omdat ze ook kersen lusten: omdat ze onbestelde schilders van het zijn. Maar weet u, dat de spreeuw zoo'n pra° van imitator is en kostelijk' allerlei gelui" niet alleen nabootst, maar ook de zang van W ter en merel prachtig weet weer te geven/ Is werkelijk een aardig beest.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2