Boerenbeenbank Nrd.-Scharwoude Buiteniandsch Overzicht Deze bank vergaderde Dinsdag 23 Februari des avond3 7 uur in de groote zaal van „Concordia Aanwezig waren 90 leden. De voorz., de heer G. Barten opent de vergade ring met. ongeveer de volgende woorden: M. H., onze boerenleenbank bestaat uit 157 leden, maar als wij het getal opgekomenen zien, bemerken wij, dat lang allen niet zijn opgekomen. .Wel blijft er altijd een gedeelte achter en zijn er voor een gedeelte daarvan wettige redenen aanwezig, maar thans kan het geval zich voor doen, dat men meent niet in het bezit van een< convoöaat te zijn. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden in het feit, dat de eonvocaten gelijk met de statuten en het huishoudelijk reglement zijn bezorgd en daartusschen was goevoegd. Dan M. H„ zal ik kort zijn. (Mij isf verzocht 3poed te maken, omdat hier nog een andere vergadering wordt gehouden, waarbij eenige leden tegenwoor dig moeten zijn. Ik zal trachten om halfl 9 klaar te zijn en de leden weten dus dat zij èn be3tuur en Baad van Toezicht en mij ten dienste zijn door de besprekingen zoo kort mogelijk te doen zijn. Misschien dat de natuur en de handel in onze producten ons triestig stemmen, en wij daardoor kort zijn. Maar wij als bestuur en E. v. T., zijn triestig gestemd omdat wij in deze vergade ring afscheid nemen van een mede-bestuurslid en wij weten, het valt zoo moeilijk van een trouw lid te scheiden. Niettegenstaande deze triestheid! hoop ik dat dit niet van invloed is op onze verga- deirng. Wij moeten het hoofd er voor houden. Lr heet u allen hartelijk welkom, ook de heeren van de Pers en verklaar hiermede de vergadering voo rgeopend. Door het bestuur en R. v. T. is besloten een kwartje in vertering te geven met vrij rooien. Als secretaris voor deze vergadering wordt aangewezen de heer J. Keizer. Hierna leest de heer J. Paarlberg dejnotuleo van de vorige vergadering, die onder applaus en dank worden goedgekeurd. Dan is het de heer K. Opperdoes, die het woord verkrijgt voor het uitbrengen van zijn Jaarver slag. Dit luidt als volgt: De totaalomzet over '25 bedraagt f3600816.32 Het aantal leden was Januari '26 157. Het aantal spaarboekjes in omloop is 288. Het aantal voorschotten 71. Cred. in loopende Rekening 21. Mede door koersstijging onzer waardepapieren bedraagt onze winst over '25 f 1567.94. Met Januari '26 achtte Bestuur en Raad van Toezicht een wijziging van den rentevoet ge- wenscht, welke werd vastgesteld op 31/} pet- voor spaargelden van leden, 3 pet. voor spaargelden van niet-leden en 43/4 pet. voor voorschotten. Aan 't einde van 't afgeloopen jaar werden de Statuten en het Reglement gewijzigd en opge richt eene afzonderlijke Spaarbank. Dit, n.m. de Statutenwijziging, wordt genoemd een feit van groote beteekenis in de geschiedenis van onze organisatie. Over de samenwerking van Bestuur en Raad van Toezicht ook ditmaal niets dan goed3. Steeds is weer ieder op z'n post geweest en altijd kunnen we op elkander rekenen. Ten zooveelste male past mij in mijn verslagje een woord van hartelijke dank aan onzen Kas sier. Niets is hem ooit te veel om' de zaken zoo goed mogelijk te doen loopen en boeken etc. accuraat en keurig in orde te houden. Als ik 't nu een oogenblik mag hebben ove rstipte opvat ting van een taak, dan denk ik hierbij aan ons aftredend bestuurslid A. v. Nienes. Door zijn vertrek naar elders is 't niet wel mogelijk dat hij de taak, die hij 17 jaar trouw: heeft vervuLl, blijft vervullen. Het doet ons Bestuur zoowel als de leden van de Raad van Toezicht leed, dat hij'heengaat. Wij zullen zijn steeds zakelijke en heldere adviezen zeer noode missen. Dit zij hem onze beste (of- spraak. i M. H., Ten slotte nog deze wensch: Dat het u in 1926 wei mag gaan, opdat wij krijgen een steeds krachtiger en bloeiender instelling. Ook dit verslag wordt onder applaus en dank ontvangen. Rekening en verantwoording van den kassier. Ontvangsten Inhoud der kas 31 Dec., vorig jaar f 4525.69 Ontvangen Spaargelden f 139027.56 Terugbetaalde voorschotten f 19245.-- 0ntvang3ten in loopende rekening: a. van de medeleden f 72134.02 b. van de Centrale Bank - 110362.22 d. van verk. waarden - 1000.— f. op de res. gebr. winst - 1721.92 f - 185218.16 Actief of voïderingen. Inhoud der kas 31 Dec. dit jaar Uitstaande vooTscnotten Tegoed in loopende rekening:- a. van de leden f 31350. b. van de Centr. Bank - 93612.85 d. Aand. Centrale Bank - 70. e. Waardepapieren Koers 31 December - 11900. f. Meubilair - 1. Totaal Passief of schulden Schuld in loopende rekening a. aan de leden f 12609.02 c. Reservefonds f 8674.25 f 6095.01 - 102365.— f 245393.86 f 222542.65 Het saldo of de winst van dit jaar I Totaal Balans der Spaarbank. Vordering op de Boerenleenbank Spaargelden Stichtingskapitaal - 21283.27 - 1567.94 f 245393.86 f 222542.65 f 222492.65 50.— Ontvangen rente: a. van voorschotten b. in loopende rekening c. van de Centrale Bank Diverse ontvangsten Totaal Uitgaven: Terugbetaalde spaargelden Gegeven voorschotten Uitgaven in loopende rekening: a. aan medeleden f 67747.84 b. aan de Centr. Bank. - 117303.38 d. Koerswinst - 1125.. Uitgegeven rente: a. aan spaargelden c. in loopende rekening Bijdrage Centrale Bank Salaris van den kassier Diverse uitgaven Op de reserve gebrachte winst Jnhoud der kas 31 Dec. dit jaar Totaal Naar aanleiding hiervan zegt de heer IJ. Kaan onder ontvangsten en uitgaven een post te. zien op de reserve gebrachte winst f 1721.92 en te vens onder ontvangsten: koerswinst f1125. Spr. vraagt of dit laatste bedrag bij het eerste is in begrepen. Do kassier antwoordt ontkennend. De f1721.92 is de zuivere winst over 1924, waarover de ver gadering beèlist wat er mede gedaan moet wor den. In den regel gaat dat bedrag op! de reserve. De koerswinst is begrepen in de winst van '25. Stonden de waardepapieren in 1924 op 873/4,tovejJ '25 stegen deze tot bijna 100. Deze strijging vormde de winst. De' heer Kaan is over dit antwoord tevreden. Dan is het de voorz. die iets over de winst; wenscht te zeggen namens bestuur en R. v. T. Ik behoef hier zeker niet te herhalen wat er is voorgevallen in het Zuiden des lands. Dat weet een ieder. Ook kent men den schrijnendien nooi die daar is ontstaan door de waterramp. Bestuur en R. v. Toezicht meenden dat het voor ons een kleine opoffering was om een flinke som te geven tot leniging van den watersnood. Zij stellen der- halve voor een bedrag van f 030 beschikbaar te j stellen tot leniging van deze ramp. Uit de vergadering komt echter een andere mee- I nig naar voren, niet om niet te geven, maar het bedrag wordt te hoog gevonden. En daarbij wordt ook gewezen op den grooten nood in de Drent- sche Venen, waarvoor waarsohijnlijk toch ook ge vraagd zal worden. Het slot van deze discussie is dat de verga dering besluit om f150 te 'geven aan het Waters noodcomité. De rest van de winst wordt bij besluit van de vergadering overgebracht op de reserve. Aan de orde wordt hierna gesteld de verkie zing van 2 leden van het bestuur (aftr. de heer K. Opperdoes en A. van Nienes vacature). In verband met het aftreden van den h;er A. v. Nienes zegt voorz. dat de Statuten zoo lui den, dat iemand die in Alkmaar woont geen lid j althans geen bestuurslid van de bank kan zijn. En dat spijt bestuur en R. v. T. erg. Als er iels I cp gevonden had kunnen worden om hem te J behouden, was dit zeker gedaan. Gedurende de 1.7 jaar dat de bank bestaat hebben wij in den; j heer Van Nienes gehad een buitengewone kracht. Dit zeg ik nu niet om hem te vleien, maar het is de waarheid. Altijd was hij op zijn post, behan- j delde de zaken steeds accuraat. Zijn bedanken; beteeekent voor bestuur, R. v. T- en bank "een verlies. Namens het bestuur en R. v. T. vrjend' Van Nirenes dank ik u voor (Wat uj steeds in het belang der bank hebt gedaan. Nooit zullen wij 1 vergèten de aangename manier en de accurate wijze waarop door u de zaken van de bank wer den behandeld. Het doet ons waarlijk leed dat u van ons gaat vertrekken. Echter daarbij ho pen wij dat uw plaats weder op waardige wijze mag worden vervuld. En zeker spreek ik ook namens de vergadering wanneer ik u nogmaals dank breng voor datgene wat door u voor de baak is gepresteerd. Van harte hopen wij dat het u en uw vrouw ini uw nieuwe woonplaats wel moge gaan. Wij gelooven, dat al zijt n niet meer in ons midden, uw liefde voor onze bank niet zal wegvallen en u nooit zult vergeten wat u met ons hebt gedaan Voor de boerenleenbank. Dan vergadering hebben het bestuur en R. v. T. in aanmerking genomen dat het werk voor de boerenleenbank nooit wordt betaald en steeds belangeloos geschiedt. Nu gaat Van Nie nes weg en vonde nwij het wel wat erg hem zo ote laten gaan. We hebben dan ook gemeend hem een blijvend aandenken aan de bank te moe ten geven. Hierop overhandigt de voorz. den heer Van Nie nes in humoristische woorden een keurige wan delstok en hoopt dat hij er veel genoegen van. mag hebben, (applaus). De heer Van Nienes brengt hierop dank am j den voorz. voor de hartelijke woorden, die daarvan is hij overtuigd uit het hart komen. Dank aa,n den secret, voor de waardeerende woor den in zijn Jaarverslag. Aan het bestuur en R. v. T. voor de prettige samenwerking en aan de leden voo rhet vertrouwen, gedurende deze 17 jaar in mij gesteld. Ik hoop dat deze bank steeds de sympathieke instelling mag blijven, die zij al die jaren is geweest, (applaus). Hierop wordt overgegaan tot de stemming. De voordracht in de plaats van den heer K. Opper does bestaat uit de heeren: 1. K. Opperdoes, 2. K. Swager Pz., 3. J. Lindeboom. Het stembureau, bestaande uit de heeren J. Kliffen, K. Wagenaar Kz. en F- Smit rapporteert als uitslag: K. Opperdoes 87 stemmen en 3 blanco De hee rOpperdoes neemt zijn benoeming aan onder dank voor 't in hem gestelde vertrouwen. De voordracht in de vacature A. v. Nienes luidt als volgt: 1. C. Keeman, 2. IJ- -Kaan, 3. 3. tie Geus. i De uitslag van de stemming is: C. Keeman 5-1 stemmen, IJ. Kaan 18, G. de Geus 7, blanco 6 360816.32 en de heeren D. Barten en J. Kliffen teder 1 ah 5213.21 1591.07 4282.03 570.— 1125.— f 133741.20 - 21850.— 9018.31 529.48 76.15 600,- 1008.03 1721.92 6095.01 Ook de heer Keeman neemt zijn benoeming on- do rdank voor 't vertrouwen aan. Verkiezing voor een lid voor den R. v. T. (af tredend de heer D. Barten). Voor deze stemming bestaat het stembureau uit de heeren: K. Wagenaar ÏWz., J. Kater en C. v. Nienes. De voordracht bestaat uit de heeren D. Barten, Jb. Jong en D. Kansen. De uitslag is dat de heer D. Barten' 69 stemmen verkrijgt, D'. Kansen 9 en Jb. Jong 3 stemmen, 6 biljetten waren van onwaarde. Ook hier neemt de heer D. Barten zijn herl*> noeming onder dank voor 't vertrouwen aan. Reglementsherziening. Vólgens het reglement mag door het bestuur in loopende rekening worden ontvangen f20000 en met toestemming van den R. v. T. f 40000.—. Voorgesteld wordt deze bedragen te verandteren respectievelijk in f 100.000 en f200.000. De vergadering gaat hiermede accoord. De rondvraag, die thans wordt gehouden, levert niets op. De voorz. sluit dan de vergadering te ruim halff 9 met dank voo rde ondervonden samenwer king. - ZUI D|SC H A R W O U DiEi. Zaterdagavond hielden de ouders der school gaande kinderen van de openbare school een ouderavond in een der lokalen va ndit gebouw. Ongeveer 20 ouders waren aanwezig, die door den heeer Renaud, ambtshalve voorzitter, werden verwelkomd. Ingekomen was een schrijven van de afd. Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Nederl. Onderwijzers, waarin werd ge vraagd, om in oontact met deze afdeeling te wil le ntreden als er belangrijke zalten worden be sproken op onderwijsgebied. Zonder hoofdelijk© stemming werd aan dit verzoek voldaan. Wegens periodieke aftreding van de leden der Oudercommissie moest hiervoor een nieuwe ver kiezing worden gehouden. Van den heer 5. Je Boer was bericht ingekomen, dat hij zich niet meer verkiesbaar stelde, terwijl de heer J6. Kra mer zich wegens drukke werkzaamheden genood zaakt zag, geen functie meer te kunnen aanvaar den. Mevr. Kuiper-Boontjes kwam op aandrang der vergadering op haar voornemen terug, om niet meer in aanmerking te komen. Herkozen werden Mevr. Kuiper-Boontjes en de heeren J. du Burck, en P,. Winder, gekozen de heeren J. Kor- ver en C. Oudendijk. Naar aanleiding van een verzoek, dat de ouders zich abonneerden op het tijdschrift „Schaal, en Huis" werd door den heer Du Burck een korte inleiding gehouden over de samenwerking tus- schen de school en het huisgezien. Hij constateer de. dat bij vele ouders nog de meening bestaat, alsof zij toch niets van het onderwijs afwetende, dit gerust aan de onderwijzers konden overlaten. Hij vond die meening verkeerd. iWat de didactiek van het onderwijs betreft, moge dit waar zijn, de algemeene beginselen, waarnaar gehandeld moet worden, om het onderwijs op zoo uoóg mogelijk peil te brengen, zijn ook een zaak der ouders. „Onbekend maakt onbftnind" is ook hier van toepassing om de weinige belangstelling in onderwijsvraagstukken te demonstreeren. Vandaar de noodzakelijkheid, dat die ouders zich op de hoogt estellen van wat er in 't algemeen op het terrein van het onderwijs voorvalt. Het lezen van een tijdschrift, geschreven in eenvoudigen populairen vorm, kan veel bijdragen tot de verhel dering van tal van onderwerpen op onderwijs gebied. Enkele stukjes uit genoemd tijdschrift werden ten bewijze daarvan voorgelezen of toe gelicht, waarbij wel bleek, dat verheldering noo dig en noodzakelijk is. De heer Renaud dankte den heer Du Burck voor zijn duidelijke uiteenzetting. Door een paar ouders werd aanmerking ge maakt op de tegenwoordige regeling der sjhcol- tijden, welke verandering werd ingevoerd, volgens mededeeling van het hoofd der school, al3 gevolg van de vermindering van het aantal leerkrachten. Gevraagd, hoe en door wien zoo'n verandering wordt ingevoerd, werd breedvoerig stil gestaan bij art. 25 van de wet op het Ijo., waarin o.m. voorkomt: De regeling van de schooltijden, die van de vacantiën, het leerplan, de lijst der bij het onderwijs te gebruiken boeken en de ver deeling der school in klassen worden door het hoofd der school, na, bespreking m©t Je geza menlijke onderwijzers, ontworpen en door burge, meester en wethouders, na kennisneming van .Ie bij die bespreking ingehouden afwijkende voor stellen, in overeenstemming met den inspecteur vastgesteld en zo onoodig gewijzigd. Daarna werd stilgestaan bij art. 73 der wei- op het l.o., dat handelt over de mogelijkheid- van oprichting van scholen door besturen van ,re:hts persoonlijkheid bezittende instellingen of vereeni- gingen, die eigen scholen kunnen oprichten, dus' ock op neutralen grondslag. Ten einde de wer king van zöo'n neutrale schoolvereeniging beter te leeren kennen, zal men nadere inlichtingen in winnen, doch buiten oudercommissie of Puder- avond om. De voorz. bracht bij het sluiten der vergadering dank voor de aangename besprekingen. De bestuursfuncties werden aldus verdeeld- voorz. de heer Du Burck, eeer. de heer J. Korver, 2e secr. de heer C. Oudendijk, 2e voorz. de heer P. Wonder, lid Mevr. Kuiper-Boontjes. - NOORDSCHARWOUDE Gisteravond is door de Gymnastiekvereeni- gingen „Hercules" en „Hygiéa" een schitte rende uitvoering gegeven iin het lokaal van den heer J. de Bakker alhier. Het programma was vol afwisseling. In ons volgend nummer komen wij nader op deze uitvoering terug. Nadruk verboden. „Mooi praten", noemt men het wel. En in den toon, waarop dit woord wordt uitgespro ken, kan men al de minachting hooretn van den e'envoudige, die van een schoonen schijn der woorden de bekoring voelt, maar zich niet temin bewust blijft, dat het een schijn is en het 'toegeven aan die bekoring gevaarlijk. Zij is niet altijd gerechtvaardigd, deze minachting. Er zijn menschen, die mooi kunnen praten, in geest driftige woorden soms edele neigingen uitspre ken en zeer juist kunnen zeggen, hoe het zou moeten zijn, maar die, wanneer hun daden hun levenswijze met deze uitgesproken begi^. selen en opvattingen lang niet altijd in over. eenstemming zijn, het zelf het meest betreuren dat ze niet sterk genoeg blijken altijd het ije' eele te zoeken. Dat zijn niet de werkelijk mooi-praters, al worden ze met dezen' vaalt over één kam geschoren. Maar er zijn er anderen, die als een verblik dend-glinsterend rad anderen den wonderen cadans hunner woorden voor de oogen draaien maar geen oogenblik den diepen zin der woor. den voelen noch van plan zijn, zich daarnaar te gedragen. Dat zijn de menschen, die <]4 woorden noodig hebben om daarachter hun bedoelingen en gedachten te verbergen. Heeft een beroemd Fransch diplomaat niet gezegd, dat het de diplomaten en staatslieden waren? Ik wil van die menschen niet te veel kwaad zeggen. Maar nietwaar? de feiten kunnen z0o welsprekend worden, dat ze luider en duidelij. ker nog spreken dan de woorden- der mooi. praters. En tegen feiten valt nu eenmaal niet te redeneeren. Het is het beste maar, dat we aannemen, dat de menschen niet anders kun. nen Moesten in den oorlog de Franschen, de Engelschen, de Russische regeeringen en staats lieden niet volhouden, dat het de Duitschers Om den ondergang der beschaving te doen was en deze Duitschers een soort barbaren, halve kannibalen, voor wie het sprookje van het ge. bruiken der lijken van hum eigen menschen vooi vetbereiding uitgevonden werd, om de# rechten afschuw en den geweldigen haat bij de volken te wekken, die den oorlog gaan.de hield? En moesten de Duitsche politici niet bewe. ren, dat de halve wereld Duitschland naar de keel vloog uit pure afgunst en lust tot vernie tiging, wilden ze hun volk tot het uiterste ver- zet opzweepen? Een oorlog kan zoo goed ais nooit met enthousiasme gevoerd worden, wan- neer de strijders precies weten waarom hij gevoerd wordt. Maar zoo we dan ook deze noodzakelijk, heid erkennen, was het noodig, dat de leuzen na den oorlog werden volgehouden? Vlak het tot stand komen van den vrede was het nog begrijpelijk. Engeland -en Frankrijk en hun bondgenooten konden niet zeggen, dat de Vol kenbond in de eerste plaats ten eigen behoeve werd opgericht. En Wilson maakte het hun gemakkelijk, het sprookje van de internationale samenwërking en den eeuwigen vrede en- de belangen der gansche menschheid over te nemen. Maar be hoeft Chamberlain die mooipraterij nu dan 7 jaar na den oorlog nog voort te zetten? Niei mand wordt er trouwens meer, de dupe van hij zelf, wanneer hij de kwestie van uitbreiding van vaste raadszetels besprekende, vertelt, dat het alleen de vraag is, hoe wij den Volkenbond sterk genoeg kunnen maken om den vrede te handhaven en het moreel overwicht van zijn oordeelen en beslissingen zoo groot, dat ook die leden, dié door de uitspraken getroffen worden en thans nog in de vooroordeelen van de oor- logsatmosfeer bevangen zijn. Zich naar die uit spraken voegen, wanneer hij er tegen waar schuwt elke kwestie te benaderen met de ver denking, dat eenig volk een verdekt, onoor baar doel heeft en een zelfzuchtige politiek nastreeft ten nadeele van anderen. Wij hebben dergelijke praatjes nu vaak ge noeg gehoord.. En wanneer hij aan het déjeuner van de bui- tenlandsche persv-ereeniging te Londen ver klaart, dat het niet de kwesties van het op den een of andere wijze scheppen van een meer derheid in den Raad van den Volkenbond, om- .dat dat een ontkenning van het doel van dit lichaam zou zijn, dat juist tegenstellingen te verzoenen en op te lossen! heeft, dan weten we heel goed dat we, evenals we te onderschei den hebben tusschen het officieele en het wer kelijke doel van de oprichters van den Volkea- bond, we ook in deze kwestie van de Raads zetels tusschen officieel en werkelijkheid fei telijk een duidelijk onderscheid hebben te ma- ken. j. De Engelsche pers redeneert trouwens niet anders. En wanineer ze over het algemeen niet voor de toelating van Polen ein Spanje en Bra zilië als vaste gezanten in den Raad is, maar een verandering voorstelt van. het aantal vaste en losse zetels beide, dan is dat niet uit zorg voor den Volkenbond en de belangen dei menschheid. In Frankrijk redeneert men trou wens heel anders. En het schijnt, dat de Fran sche iegeering de opname van Polen en Span je als een tegenwicht tegen Duitschland eischt Maar hoe rijmt Chamberlain die eisch en zijn oorzaak met zijn mooie woorden? Trouwens in het Engelsche Lagerhuis is juist dezer dagen een kwestie aan de orde geweest, die den Volkenbond wel in een beetje ander licht heeft gesteld, maar die tevens ieen nieuw bewij leverde van Chamberlain'ss moo-ipraten) Hoe zou, vroeg deze minister aan Mac Donald den vorigen premier, toen deze en- diens par tij zich tegefi de verlenging van het mandaat over Irak met 25 jaar verzette, de beslissing van den Volkenbond, die Irak aan Engeland toewees anders beantwoord hebben dan me' 1 aanvaarding zonder het gezag van den Bond afbreuk te doen? Hef antwoord had moeten luiden: „Wanneer ik aan de regeering gewees' was, had de Volkenbond een dergelijke besli» sing niet genomen." Hield Mac Donald net terug, om het gezag van den Bond geen af breuk te doen? Want ieder weet, dat de BionO zoo besliste, omdat Engeland het zoo wensen- te. Misschien is het daarom ook niet noodig die dingen te zeggen en kunnen Chamberlain anderen rustig hun schooine leuzen uitspre ken, omdat ze althans den schoonen schijn oP' houden, die de wereld liefheeft, 't Is all©6 maar, dat soms de ontnuchtering zoo afschil welijk kan zijn. r. Dat ondervindt nu Frankrijk. Cijfers zijn rtie' door mooi-praten tot andere cijfers te herleiwj En Frankrijk worstelt hoe lang nu al? met cijfers. De franc is opnieuw gedaald de kamer, al is nu een deel van het finanti^ ontwerp afgehandeld, treuzelt nog altijd. Griekenland ondervindt het ook, waar we

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2