Nieuwstijdingen Brieven uit de Hoofdstad *- Algemeen Overzicht Marktberichten prestaties noodig geweest zijn om Pangalos dictator op de beenen te houden:. Maar ryinden we het niet allemaal? De ontwrich- js gekomen na de mooie woorden van den |0g en den eersten na-oorlogschen tijd. En jjpbben noch de welvaart, noch het geluk n0Ch den vrede gekregen. ,p het Duitsch-Italiaansche incident is een tsch-Poolsch en een Duitsch-Tsjechisch ge- je wereld staat nog verteld van het Hongaar o schandaal. Lloyd George tracht met zijn jpolitiek, die de eenheid der liberale partij in reland bedreigt, de nieuwe welvaart te ver ben, die eens beloofd werd. Maar de tjch-nationalen doen, alsof er ritóts gebeurd en willen het voor-oorlogsche regiem weer oeren en het jonge Duitsche parlementaris- ora hals brengen. Pen der chauffeurs van den ex-keizer van Duitschland, had gasten naar Amersfoort ge bracht. Juist toen de tram in volle vaart kwam aanrijden, passeerde de auto het kruispunt. Dorp straatAmersfoortsche weg. Doordat een autobus hot gezicht op de tram belette, zag de chauffeur de tram niet aankomen. De auto werd tusschen de tram en een boom bekneld, tengevolge waarvan de wagen ernstig beschadigd werd. De enauf- feu rkwam met den schrik vrij. Toen de voerman Kiezebrink zich met paard en wagen naar de markt in Apeldoorn wilde be» geven schrok het paard voor een auto. Het 3loeg op hol, met het noodlottig gevolg, dat K. onder den wagen terechtkwam en spoedig overleed. Zij kreeg haar gel terug. ea werklooze kantoorbediende uil de Gijsing- at te Rotterdiam tracht hot een en ander t dienen #door bij menschen enveloppee met rijfp'ennen te bezorgen en dan naderhand te jrmeeren, of men die wenscht te behouden, erdag had hjj er een aantal in de omgeving den Schiedamschen "weg in de brievenbus ge ii, ook bij de wed. K. op het Groote Visscheri].. Deze vond, toen ze naar de stad ging, om het postkantoor geld te gaan halen, zulk 'a eloppe en stak die in haar taschje met de achte, later we leens te kijken, wat er in zat. het postkantoor deed zij zonder erg het ont- jen geld, f110 in de enveloppe en begaf zich jwaarte. Juist toen ze de deur van haar wo- j binnenging, kwam de kantoorbediende om 'voord. Toen mej. K. hoorde, dat er pennen de enveloppe zaten, gaf ze deze terug, niet er denkend, dat 't geld er zich in bevond1, en de toorbediende ging heen. Na ©enigen tijd schoot haa rtot haar ontsteltenis te binnen, het geld de enveloppe te hebben laten glijden. Mej. R. onverwijld naar de politie en deze, onmid- ijk op onderzoek uitgaande, wist den man, mog zijn verschillende adressen afliep, te vin- Desgevraagd, zeide hij niets van het. geld weten en bereidwillig gaf de man al zijn' eloppen hij had er wel afgehaald, maar niet aan andere adressen bezorgd om ze 'te kijken. Tot groote vreugde der eigenaresse ik één der enveloppen die 'bankbiljetten te atten. Onregelmatigheden te Deventer. ,an het „Handelsblad" wordt gemeld: i de gisteravond gehouden spoedeischende Jsvergadering deelde de voorzitter nadat raad IV2 uur in geheime vergadering was en geweest mede, dat hij tot zijn leed- en eenige onregelmatigheden op het ont- igerskantoor moest constateerein, welke on- elmatigheden gepleegd waren onder het be- r van den oud ontvanger. Er was een kas- ort van yngeveer f 66.000. )e oud ontvanger was in de gelegenheid ge- d zich te verantwoorden en had bericht ge- den, dat hij in de vergadering van B. en- zou verschijnen, maar is weggebleven, zoo- er niets anders overbleef dan de zaak te len in handen van de Justitie. )e meeste onregelmatigheden zijn gepleegd ir 1914, een enkele nog in 1923, maar deze ustte op een vergissing. Alleen in het Pen- rnfonds kwam na 1914 nog een onregelma- teid voor. )e onregelmatgiheden loopen terug tot 1894 vroeger. Een en ander, voegde de burge- ester er bij, wordt medegedeeld om in het iliek een juisten indruk van de proporties ivekken. iaar wij vernemen is de bedoelde oud-ont- iger sedert gistermiddag 12 uur uit Deventer dwenen. Hij is vermoedelijk per trein in de iting Apeldoorn vertrokken. Dienstplichtigen 1914 en 1917. )e minister van oorlog heeft aan de burge- Esters een schrijven gericht, waarin hij me- 'eelt dat, behoudens onvoorziene omstandig- len in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben voor de gewone dienstplich-' der landmacht van de lichtingen 1914 1917. - Te Purmerend stond op de markt een 'Pman uit Amsterdam, die ongestempelde elkaarten verkocht tegen 35 cent per spel. 1 kommies van de belastingen dacht hier- 'r een vangst te doen. Hij kocht ook een van die kaarten, betaalde de zeven stui- s en maakte zich daarna bekend. loch de koopman vroeg daarop heel gemoe- lik naar het bewijs, dat zijn kooper „van belasting" was. Toen de kommies naar dat djsstuk in zijn zakken ging zoeken, ging Amsterdamïner er in snelle vaart van door. |e man van de belasting, die lang niet zoo 1 was als zijn kaartenlevrancier was al spoe eenige banen achter, met gevolg, dat hij koopman niet te pakken kreeg. De kom- :s had een spel kaarten voor zeven stuivers. Ongevallen. e .politie werd gewaarschuwd, dat er zich in peroeel aan den Schenk weg te Den Haag, geval van gasverstikking voorgedaan zou Een ingesteld onderzoek wees uit, dat alleen-wonende weduwnaar C. El B., 64 jaar 1 ijoor gasverstikking om het leven gekomen 8. De vermoedelijke oorzaak' is, dat de slang o® gaskachel ingescheurd was en de man auimd heeft, de kraan te sluiten, alvorens - «v* gaan' zekeren S. te Zuidbroek onder Lonne l^d met zijn motorrijwiel langs een auto he motor slipte, met het gevolg, dat van le SP de duozitting zat, kwam te vallen en asteloos bleef liggen. De dokter achtte over- naar een ziekenhuis noodig, waar de 60- S„ vader van den bestuurder van deu oyerleden is. fe Boerse (gem. Ommen) is een paard van 'andbouwer'K. op hol geslagen. Een enge vrouw uit de 'gemeente Den Ham, die op ^agen zat, viel er af en wad terstond dood. °®rman kwam er ongedeerd af- Binnenland De Crisis. Er is reden om aan te nemen, volgens het „Hbld."vdat mr. J. Limburg bij de oplossing der kabinetscrisis, in den geest als door hem ontworpen, nieuw oponthoud heeft ondervonden tengevolge waarvan hij de oplossing weer moet zoeken in een andere richting. Gemeld ia, dat hij bijzondere waarde schijnt te hechten aan de medewerking van rechtsche personen als minister. Aanvankelijk moet hij die medewer king ook gekregen hebben van twee Roomsch Katholieken en twee Christelijk Historischen (onder wie minister De Geer), terwijl het Ka binet verder zou worden gevormd door vier personen van links, benevens de heer Van Kar- nebeek. Maar nu zou de tweede 'Christelijk Historische aanstaande minister (niet de heer De Geer) niet heen gekomen zijn over zijn bezwaren tegen het herstel van het gezant schap bij den Paus, waarvan mr. Limburg was uitgegaan. Dientengevolge zal de kabinets-for mateur de oplossing weer in een andere rich ting moeten zoeken. Uit welingelichte bron verneemt „De Volks krant" dat de burgemeester van Breda, mr. dr. A. C. v. Sonsbeeck door den kabinetsfor mateur aangezocht zou zijn de portefeuille van Binnenlandsche Zaken te aanvaarden. Bestellen op Zondag. De bezuinigingswoede der Posterijen, die' de postbestelling op Zondag totaal heeft doen ver vallen, maar de gelegenheid openstelde voor het publiek tot het afhalen van brieven, zal, zegt het „Hóid." te Hilversum' wellicht aan leiding geven tot het invoeren van een parti culieren besteldienst. Iemand, die weten kan met hoeveel tegenzin het publiek op Zondag, zijn post komt afhalen, de rijwi'elbewaarder voor het postkantoor is tot de gedachte geko- ,men, dat er misschien -een broodje in zou zit ten om als gemachtigde van particulieren de post af te halen en aan huis te bezorgen. Zijn zoon is de ondernemer, die al een tarief heeft samengesteld, nl. f 1 per maand en f 2.50 per 3 maanden, bij wijze van abonnement. Afgewacht dient nog te wórden, of het hoofd bestuur dér Posterijen deze misschien winstge vende onderneming aan het particulier initia tief zal overlaten, of wel, wakker geschud, het bestellingbedrijf op Zondag bij abonnement niet zelf gaat ter hand nemen. De evenredige vertegenwoordiging, het kies stelsel, dat indertijd velen, ja bijna ieder, een- ideale oplossing bleek om te ontkomen aai moeilijkheden van het vroeger bestaande zui vere meerderhèidsstelsel, heeft vele teleurstel lingen, ja, laten we gerust zeggen voor de overgroote meerderheid der Nederlanders, een algemeene ongoocheling gebracht. Alleen de „Beroeps-politici" georganiseerd in een der groote partijen zijn hiervan uitgezonderd. Die hebben alles gekregen wat hun hartje kon wen - schen. In de practijk zijn zij het geworden die als een Verbond van Autocraten, ons land be sturen en de menschen aanwijzen, die in de regeeringslichamen zetelen. Organisatie-kunde is almacht geworden, de zelfstandig denkende kiezer een automaat, zonder eenige macht om invloed uit te oefenen, wanneer zijn inzichten niet strookten met die der genoemde Autocra ten-Trust. Bij de jongste verkiezingen is dit onder werp al uitvoerig door mij behandeld en ik zou er thans niet op teruggekomen zijn als de Nederlandsche Vereeniging tot Verbetering van- het Kiesstelsel dezer dagen géén voorstel voor een nieuw Stelsel had iogediend. De beschouwingen over het huidige stelsel, door deze vereeniging gepubliceerd, komen ge heel overeen met die welke reeds vroeger door Schrijver dezes werden gehouden en kunnen' dus onbesproken blijven. D-e vraag is maar: Wat beters wordt ons inplaats ervan aangebo den? In een paar woorden is het niet te zeg gen: zij, die het* voorstel in zijn geheel hebben gelezen zullen wanneer zij geen speciale studie van het onderwerp maken er ver moedelijk maar weinig van begrepen hebben. Het is dan ook te ingewikkeld. Waar ik thans geen speciale artikelen over Kiesstelsel schrijf, zie ik werkelijk geen kans in enkele minuten systeem te beschrijven. Doch aan de vereeni ging in kwestie, zou ik wel eens in overweging willen geven of het vroeger door mij reeds ontworpen stelsel, niet meer aanbeveling ver dient ,waar het eenvoudiger is, volkomen te begrijpen voor ieder die zooveel algemeene kennis bezit, dat kiesbevoegdheid hen (haar) veilig kan worden toevertrouwd, terwijl de in- dividueele invloed van eiken kiezer behoorlijk tot zijn recht komt. We criselen nog steeds gezellig door; waar om is niet duidelijk, want alle records zijn ge slagen, zoodat een verdere -duur, ook van sportief standpunt geen interesse meer heeft. De regeeringsloosheid houdt nu al vier maan den aan en voorloopig schijnt nog geen uit komst mogelijk. Hoefden we over dien duur nu ook maar geen belasting betalen, dan kon men vrede hebben met den overigens zonder- lingèh toestand, maar de fiscus gaat met of zonder regeering zijn gang. Hoever Mr. Lim burg met zijn arbeid gevorderd is, zouden we niet kunnen zeggen, want op welke wijze ge werkt wordt aan de totstandkoming van onze „regeering" daarmede schijnen „we" niets te maken te hebben. Misschien dat er den tweeden Maart een woordje over loskomt, want dan komt de Ka mer bijeen om te beslissen over het soc. dem. voorstel om aan de Koningin te veraoeken de Kamer te ontbinden. Het staat wel vast, dat bedoèld voorstel geen schijn van kans heeft, maar eenige mededeeling over den stand van zaken zal de Kamer en daarmee het volk, wel niet onthouden kunnen worden. Door de geslaagde inzameling van gelden voor de slachtoffers van den watersnood, zal de grootste ontbering nu wel geleden zijn, zoo dat deze menschen weer opwaarts kunnen stre ven. Laten we nu onzen blik eens een oogen- hlik ergens anders heen wenden, n.l. naar de Drentsche venen, waar duizenden beelden van jammer en ellende vallen waar te nemen. De slachtoffers van Borculo, zoowel als die van de .overstrooming hebben eenige weken ont bering gekend, maar die arme Drentsche veen arbeiders en vooral hun vaak groote gezinnen lijden nu al een paar jaar het vreeselijkste ge brek. In Drenthe heerschen toestanden, zoo als die op het einde en kórt na djen oorlog in Rusland, Oostenrijk en Hongarije voorkwamen De kinderen zijn er totaal ondervoed en zien er met hun oude hoofdjes en gezwollen buik jes erbarmelijk uit. Er wordt veel gevraagd, zeker, maar zoudt ge een boterham geheel kunnen opeten, als een kind, rammelend van den honger, naast u staat? Zulke kinderen zijn er vele in het ongelukkige Drenthe. Alleen het feit, dat ge ze vanuit uw welverzorgde omge ving niet ziet, behoeft voor u toch geen reden, te zijn om ze uw steun te onthouden. Er zal veel, geld noodig zijn, want tijdelijk zijn die menschen niet te helpen, ze moeten voor goed geholpen worden. Doordat de levenswijze der overige bevolking verbeterd is, zijn zij in el lende gekomen. Turf immers, wordt tegen woordig bijna niet meer gebruikt en in de venen ^schuilt dus voor hen geen toekomst. Ze moeten emigreeren naar andere streken en de Drentsche gronden moeten- vruchtbaar gemaakt worden ter ontwikkeling van- "den landbouw. Comtié's zijn en worden overal opgericht; steunt ze. Er is toch geen geweld van de na tuur donder,, storm, overstrooming voor noodig om uw hart te vermurwen? Welnu, helpt waar geholpen moet worden. Doet voor land- genooten, wat ge met te prijzen ijver voor Rus sische, Oostenrijksche of Hongaarsche kinde ren hebt gedaan. Ais de steuncomité's voor de Drentsche ve nen, soms straat- of huiscollecten gaan orga- niseeren kunnen ze haar voordeel doen met ervaringen, opgedaan tijdens den jongsten Am- stérdamschen collectedag. Laat uitsluitend lief tallige dames rondgaan. De dame, die in Am- sterejam het meest everzamelde, had meer dan 3000"gulden iia haar bus, de „winnende heer" ruim 200 gulden, een bedrag, waarmee hij nog ver bleef beneden de somi van f 1149.38V2, wel ke door de collectrice was opgehaald, die op de vierde plaats der dames kwam. Het schijnt dat dames bij voorkeur bij heeren en heeren 't liefst bij dames zamelen, zoodat de uitkomst I schijnt uit te wijzen, dat de dames door de heeren heel wat hooger getaxeerd worden, dan de heeren door de dames. O, heeren der schep ping. Een hevige brand in Rotterdam kostte het leven aan een jonge moeder en haar beide I kindertjes. Dat geeft stof tot praten aan de stuurlui, waarvan ook in Rotterdam de meeste j op den wal huizen. Als ze zoo gedaan hadden danZeker, Tiet kan wel vaar .ja maai in tal van ingezonden stukken in de plaatselijke pers worden toch vele noodeloos- grievende verwijten gedaan. We moeten, aan nemen, dat allen, die aan blussching en' red ding hebben deelgenomen, het beste voor had- I den en in critieke oogenblikken zijn niet al tijd- de helderste gedachten ons deel. Een an dere- zaak is het met het materiaal. Dat is Rot terdam beslist onwaardig. De stad is in tal van wijken verdeeld en elke wijk heeft haar brandspuit en vrijwillige bedieningsmanschap pen, die toeterend bijeengeroepen worden. De spuiten gelijken speelgoed en ze wekken ge woonlijk slechts hilariteit als ze door de toete rende premiejagers door de straten gerold wor den. Geven ze eindelijk water, dan dóet de „straal" denken aan die van een glazenspuit. Is de brand ernstig, dan komt een „stoomspuit" zwaar puffend en zuchtend aanrollen, alles grauw kleurend met een zwarte rook van een stevgi aangepookt vuur. Ladders worden „per paard en wagen" aangedragen. Wie de brand weermiddelen van andere steden kent, als Am sterdam en Den Haag, lacht om dat'gedoe, maar den Rotterdammers mag men geen kwaad van „hün" brandweer zeggen. In zijn soort is i die dan ook eenig. Nog een andere vermaardheid krijgt onze groote. havenstad. In elke plaats heeft zoo nu en dan helaas moord en doodslag plaats, j dus ook in een groote stad als Rotterdam. Op- merkelijk is echt-er het aantal gevallen hier, waarbij slachtoffer en dader tot hetzelfde ge- j zin behooren. We herinneren ons b.v. alleen I uit de laatste maanden het geval van den va der, die zijn kind tegen een muur doodgooide; van den man, die zijn vrouw na koel beraad, Joodstak; van den man, die eenige dagen la ter een poging daartoe deed, waardoor de vrouw ernstig verwond werd, .van den 16-jari- gen jongen, die zijn, 70-jarigen vader met een hamer de hersens insloeg, terwijl u deze week weelf een geval bekend werd, dat een man zijn vroüw voortdurend mishandelde, totdat de ze dezer dagen door een gasverstikking om het Teven kwam, wat de politie aanleiding gaf om den man onder ernstige verdenking; in be- waring te stellen, De grootstad met haar vele gevaren heeft het geluk in heel wat gezinnen verwoest, want steeds was het verboden lmfd of zucht naar genieting, die tot deze zware misdaden leidde I BUITENLAND. De knoet blijft regeeren in Rusland. Vroeger was het een Czaristische, thans een Bolsjewis- 1 tische knoet. Voor de slachtoffers maakt het al heel weinig verschil, door Tvfen het instru ment gehanteerd wordt. Hét zijn geen liefe lijke geluiden, welke komen uit het land dat door en voor de arbeiders bestuurd heet te worden. In imperialistische rijken wordt spion nage in vredestijd hoogstens met een pïiar jaar gestraft, maar in Rusland werden deze week weer 13 doodvonnissen uitgesproken over men schen van wie „beweerd" wordt, dat ze gespion neerd hebben. Gebeurde zoo iets in Engeland, Frankrijk en Spanje, dan zou men krijten over „gerechtelijke moorden", nu heet het „prole tarische gerechtigheid." Die proletarische ge- rechtigheid wordt gesteund door de bajonetten van meer dan een half millioen soldaten, waar uit het „roode leger" bestaat. De sovjetbestuur ders vinden dat nog niet genoeg en dezer da gen is, ter gelegenheid van den 8sten verjaar dag van het roode leger, een sterke uitbreiding daarvan aangekondigd. Naar de internationale ontwapening 1 Vanuit Rusland begint de Vic torie In Roemenië blijft de politieke toestand troe bel. De huidige Bratianoeregeering heeft on danks het uitoefenen van: terreur niet kunnen verhinderen, dat ze een nederlaag leed bij de gemeenetraadsverkiezingen, overal in li-et land gehouden. Men zegt nu,' dat ze heen zal gaan. Dan komt het woord aan de oppositie, en daarmee vermoedelijk ook aan 'den thans verbannen kroonprins Carol, die zijn1 vertier in Parijs is gaan zoeken. Daar zijn veel vrou wen en het behoeft dus geen verwondering te baren als men eerstdaags weer van prins Ca rol en een onbluschbare vlam hoort. Gezellige menschen, daar in den, Balkan. I Er vallen overigen^ weinig schokkende din- I gen uit het buitenland te melden. Mussolini's mond is weer in normalen stand teruggekeerd I De bankbiljettenzwendel in- Hongarije en Por tugal blijft een onwelriekende lucht versprei den. Frankrijk heeft no stèeds de hand op de zak, waarin de francs zitten, die intusschen steeds minder waard worden en de Europee- sche meubelmakers zijn allen in „over-ureni" bezig met het samenstellen van zetels in den Volkenbondsraad, waarvoor steeds nieuwe hee ren „eischen" laten 'hooren, nu al vertegen woordigers van Spanje, België, Polen, Tsjecho Slowakije, Servië en Brazilië. De klad komt er leelijk in. De kleine Diaz geeft, geen cent meer voor zoo'n stoel, die iedereen heeft. - LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 24 Februari. 73500 kilogram roode kool 2.208.10, idem dooreshot 1.60—5.60. 120000 kilogram gele kool 1.90—6.30, idem doorschot 1.605.60. 46500 kilogram denen 3.30—6.20, idem doorschot 3. —5.10. 6900 kilogram uien 5.50—6.30. Grove uien 4.60—4.80. Drielingen 6.90—7.30. 2700 ki logram peen 2.605.650 kilogram rammenas 1.30. 25 Februari. 89000 kilogram roode kool 2.50—8.10, idem doorschot 1.10—7.20: 154000 kilogram gele kool' 2 .6.20, idem doorschot 1.40—4.60, 81400 ki logram denen 3.30—6.60, idem doorschot 2.50 —4.—. 12800 kilogram uien 5.20—6.90, Grove uien 4.60—5.20. Drielingen 6.70—7.80. 425 ki logram nep 8.80. 4000 kilogram peen 2.30—5.10 1100 kilogram bieten 2.90—3.10. NQORDERMARKTBOND. 24 Februari. 5800 kilogram uien. Uien 6.50—6.80. Drielin gen 6.80. Grove uien 5.30—5.60. 2600 kilogram peen 5.50—5.60. 107600 kilogram roode kool 2.60—8.20, idem doorschot 2.30—6.50. 538Ö0 kilogram gele kool 2.706.50, idem doorschot 2.50—4.50. 95800 kilogram deensche witte kool 3.20—7.10, idem doorschot 2-806430. 2300 ki logram kroten 1.50. 25 Februari. 5800 kilogram uien. Uien 5.80.730, Drielin gen 6.90—7.10. Nep 8.—. Grove uien 4.70— 5.20. 11400 kilogram peen 4.80—5.60. 191400 kilogram roode kool 2.30—8.10, idem doorschot' 1.80—6.90. 58800 kilogram gele kool 2.20—6.30' idem doorschot 1.30—5.—. 116600 kilogram deensche witte kool 3.6.40, idem' doorschot 2.80—5.—. - WARMEN HUIZEN. 23 Februari. Roode kool le soort 3.8.20, idem 2e soort 1.70—5.80, idem uitschot 0.70—1.50. Gele kool le soort 2.60—6.10, idem 2e soort 2.90—4.70' idem uitschot 0.70—1.50. Witte kool le soort 3 .5.70, idem 2e soort 1.50—3—, idem uit schot 1.2—, Uien 5.40—5.80. Grove uien 5.30. Aanvoer 84435 kilogram roode kool, 15465 kilogram gele kool, 36690 kilogram deensche witte kaol, 4350 kilogram uien, 2850 kilogram peen. 24 Februari. Roode kool le soort 3.8.10, idem 2e soort 1.90—6.^. Gele kool le soort 5.30, idem 2e soort 1.80—2.70. Witte kool le soort 3.5.30 idem 2e soort 2.70. Grove uien 4.50—4.80. Uien 5.40—5.60. Drieliiigen 6.80—7.20. Peen 5.10. Aanvoer 62215 kilogram roode kool, 4575 ki logram gele kool, 12625 kilogram witte kool, 2000 kilogram uien, 1200 kilogram peen. SCHAGEN, 25 Februari. 21 paarden "f120—450, 15 magere koeien f180 faeo, 46 vette koeien f300—450, per Kg. van f0.901.10, 40 kalfkóeien f230400,. 4 vaarzen1 f120180, 421 nuchtere kalveren f8.■22.—.' 214 over hou de ra f24.35.6 magere varkens f35.42.75 vette varkens f0.840.87 per Kg. 115 biggen f22.28.34 Kg. boter f 2,402.60. JLU 23

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3