Gemeenteraad Koedijk \VW1lillcfeFCIY Boerenleenbank Zd.-Scharwoude BUITENLAND. Na langdurige debatten, die niet vrij geweest zijn van rumoerigheid heeft de Fransche Ka mer het verminkte financieele voorstel vain Dou mer aangenomen en het naar den Senaat ge stuurd. Doch Briand heeft zijn oorspronke lijk wetsvoorstel dat door de Kamer, zooals wij schreven geheel verminkt was geworden door den Senaat doen aannemen en het daSf- na naar de Kamer teruggestuurd. Opnieuw zul Ine dus de "vervelende financieele debatten moeetn plaats hebben. Het is de vraag óf de Kamer zich een dergelijke geste zal laten wel gevallen. Doch tevens kan het gebeuren dat de Kamer om tenminste iets te doen de finan cieele wetten in hun geheel zal aanneme». De houding der Socialisten is beslissend. Doch de rede van den secretaris-generaal dier par tij Faure dezer dagen gehouden, en waarin hij de hernieuwde oppositie der Fransche so cialisten aankondigde is niet zeer bemoedi gend voor de politiek der regeering. De Engelsche Liberale Partij doorleeft mo menteel een crisis welke wel eens noodlottig tig zal kunnen wezen voor deze partij. Een felle strijd is uitgebroken tusschen de recht- sche en radicale Liberalen, waarvan het ge volg is geweest dat reeds ettelijke Liberalen de partij verlaten hebben en overgeloopen zijn naar de Arbeiders of Conservatieven. De reeds door de laatste verkiezingen gekortwiekte li berale partij is thans door de crisis zoodanig verlamd dat het voor de beide andere partijen weinig moeite zal zijn de- resteerende deelen uiteen te slaan en het tweepartijenstelsel in Engeland in eere te herstellen. De internatio nale pers houdt zich thans druk bezig met de vraag of het aantal permanente zetels in dep Volken bondsraad uitgebreid dient te worden of niet. Deze vraag is thans gerezen na de aanvraag van Duitschland om tot den; Volken bond te mogen toetreden. Verschillende landen eischen thans een dergelijke zetel' op terwijl de meeste groote mogendheden en Bondsleden zich verzetten tegen uitbreiding van den Vol kenbondsraad. Terecht zeggen zij, dat een grootere Raad grooter moeite zal hebben met de werkzaamheden. Hoe kleiner de Raad is des te sneller kunnen de werkzaamheden wor den verricht. Opnieuw heeft Mussolini deze week van zich doen spreken. Met groot gebaar heeft hij van Oostenrijk verontschuldiging geëischt voor de anti-Fascistische woorden door Ramek in de Nationale Vergadering gesproken. Doch een dag later vertelde Stefani dat het conflict uit den weg was geruimd, omdat Ramek den daar opvolgenden dag een verzoenende rede had gehouden. Mussolini was dus weer-bevredigd doch het groote gebaar was gemaakt. De verkiezingen voor de gemeenteraden in Roemenië hebben plaats gehad, hebben een nederlaag gebracht voor de partijen der re geering, die Önder leiding staat van Bxatinau. Het is thans.vrijwel zeker dat deze liberale mi nister zal aftreden en opgevolgd worden door een man der oppositie welke direct nieuwe verkiezingen voor het parlement zal uitschrij ven. De verkiezingen in Bulgarije daarentegen zijn geëindigd in een overwinning voor de de mocratische regeering. De toestand in Hongarije is verergerd door de onverzoenlijke houding der oppositie wel ke een compromis met graaf Bethlen van de hand heeft gewezen. Deze heeft thans beslo ten den strijd tot het bitter einde uit te strij den. De voorgenomen demonstraties op Zon dag j.l. zijn niet doorgegaan omdat de regee ring ze verboden had. Uit Marokko wordt gemeld dat Abd-el-Krim tot een nieuw offensief is overgegaan tegen de Spanjaarden. Reeds yerluidt dat de op standige Marokkanen meester zijn van den toestand in Tetouan. Op het Fransche front duurt de strijd voort doch er is geen defini-. tief bericht beschikbaar. Tenslotte zij vermeld dat de secretaris-gene raal van den Volkenbond, Sir Eric Drummend een reis gemaakt heeft naar Berlijn en Londen terwijl hij beoogt tevens een bezoek te bren gen aan Parijs. Te Berlijn is overeenstemming bereikt inzake het toetreden tot den Volken bond. Zijn reis houdt tevens verband met de kwestie der permanente Raadszetels. Boerenleenbank, die haar terrein van werk zaamheden slechts over een betrekkelijk "klein gebied uitstrekt, de dorpsbank /15G', die elke burger als zijn lid kan beschouwen, cn van hem dus niet alleen gelden opneemt, doch er ook aan hen verstrekt. Bij de Utrechtsche Centra le zijn 720 locale banken aangesloten, ge voegd bij die van Eindhoven zijn er niet min der dan 1200 plaatselijk» boerenleenbanken bij welke, volgens de laatst bekende cijfers 303 millioèn aan spaargelden waren gedeponeerd, terwijl aan voorschotten 189 millioen uitstond. Bij de Rijkspostspaarbank stond, dit ter yer- gelijknig, op dien datum 305 millioen uit, zoo dat'bij de boerenleenbanken ongevoer even veel aan spaargelden was gedeponeerd als op de Rijkspostspaarbank. Driemaal werd in het afgeloopen jaar een ledenvergadering gehouden, waarvan 2 voor wijzignig van de statuten. Door het bestuur werden 56, en in combinatie met den raad van toezicht werden 8 bijeenkomsten gehouden. Voor rente spaargelden werd 4 pCt. betaald terwijl voor voorschotten en in loopende reke ning 5.25 pCt. werd berekend, zonder eeniga onkosten. In het geheel zijn 1153 posten be handeld. De omzet bedroeg ongeveer -zen mil lioen. De winst bedraagt f 1250.20. Gevoegd bij het reservefonds stijgt dit tot f 10617. Van het oude kweekerscrediet is nog slechts 124.50 te betalen. Het tuinderscrediet onder garnatie van de provincie verminderde van f74330 tot f5830. Het aantal spaarders steeg van 303 tot 316. het aantal verleende voorschotten bedroeg 148 Hiervan waren 23 eerste hypotheken tot een gezamenlijk bedrag van f 5538 en f 3500.— 2e hypotheek. Het aantal rekening couranthou ders steeg tot 35. Het aantal leden vermeer derde met 6 en verminderde met 4, zoodat het ledenaantal op 31 Dec. 1.1. 177 bedroeg. Hieronder volgen rekening, balans, en ba lans der spaarbank. ONTVANGSTENi Inhoud der kas op 31 Dec. van het vorig jaar Ontvangen Spaargelden Terugbetaalde voorschotten Ontvangsten in loopende rekening f 8442.95 115165.05 28877.55 van de leden van de Centrale Bank van uitgelote waarden van afschrijvingen op de reserve gebrachte winst Ontvangen rente: van voorschotten in loopende rekening van coupons Diverse ontvangsten f 57297.83 1000.- 47.25 1667.10 De Rekening UITGAVENi Terugbetaalde spaargelden Gegeven voorschotten Uitgaven in loopende rekening aan leden, f 49782.11 aan de Centrale Bank 97217.19 aan de Zaanl. Bank - 44 Uitgegeven rente: aan spaargelden in loopende r.ekoning a. d. C. B. Bydrage Centrale Bank Afschrijvingen Salaris van den kassier Diverse uitgaven Op de reserve gebrachte winst Inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar 9420.45 3719.71 240.- ËJt Jl I JL zullen ongelukken niet ijf uitblijven. Stooten, vallen, prikken, schrammen, zijn van die dagelijksche onge vallen, die niets te beteeke- nen hebben, als men Akker'* U bij de hand heeft. Zorg daarom steeds een pot in huis te hebben, het kan ,\m U ieder uur van den dag t» pa 6546.57 3944.58 73.56 47.25 800.- 765.18 1667.10 9894.12 De Balans ACTIEF of VORDERINGEN. De inhoud der kas f 9894.12 Voorn-hotten 198571.54 Tegoed in loopende rekening van de leden f 74178.96 van de Zaanl. Bank 11.99 Aandeelen van de Centrale Rank 170.— 4 Waardepapieren 5X30.- Meubilair 330.76 79691.70 PASSIEF of SCHULDEN Schuld a. d. Stichting Spaarbank f 163362.99 Schuld in loopende rekening aan de leden f 3274.44 aan de C. B. „111502.94 a. h Reservefonds 8766.72 it 123544.10 Winst over dit jaar 1250.27 Totaal f 288157.36 Totaal f 288157.36 Balans der Spaarbank Vordering op de Ooiïp Boerenleenbank f 163412.99 Schulden Spaargelden tl 13362.99 Stichtingskapitaal 50.- f 163412.99 f 163412.99 Ten lokale van den heer P. Kramer verga derde de Coop. Boerenleenbank. Aanwezig 85 leden. De voorz. van den raad van toezicht, de heer C .de Jong, verheugde zich over de ruime opkomst. Hij wees er op, dat de Bank zich weer in gunstige richting heeft ontwik keld en al is de toestand der tuinders niet schitterend, toch kunnen we ons nog gelukkig prijzen, als we kijken naar de ongelukkige toe standen in de overstroomde streken. Hij hoop te, dat allen de bank zullen steunen en het groote nut van een Boerenleenbank nog meer en meer zullen inzien, door kennis te nemen van het doel en streven1 van 'deze Instelling. Als secretaris voor deze vergadering werd de heer Du Burck aangewezen. Meegedeeld werd dat het bestuur de rente der Spaargelden heeft bepaald op 4 pCt., voor voorschotten ,5 pCt., in loopende rekening de bet 3 pCt., credit 3 pCt. De notulen, door den heer du Burck gele zen, worden onveranderd vastgesteld. Aan het uitvoerige Jaarverslag van den kas sier ontleenen we het volgende. De ongeveer f 160.000 aan spaargelden, welke bij de Spaar bank zijn gedeponeerd, zijn slechts voor een klein gedeelte van bouwers afkomstig. Het lijkt den verslaggever daarom goed gezien, dat een De heer du Burck bracht daarna verslag uit van de laatste algemeene vergadering der C. B. We ontleenen er aan, dat de voorzitter van den Raad van Toezicht als altijd een goed gedocumenteerde openingsrede hield, waarin uitvoerig werd stilgestaan bij den toestand van land- en tuinbouw en de perspectief, welke zich in deze bronnen van bestaan afteekendc. Zijn voorspellingen en beschouwingen waren optimistisch, wat niet verhinderde om een voor. zichtige financieele politiek voor de C. B. en de lokale banken aan te bevelen. Met waar deering werd gesproken over den arbeid van Besturen, Raden van Toezicht en kassiers. Als voorzitter van het bestuur was Baron vair Ittersum herbenoemd. Volgens de laatstver schenen balans waren tot een bedrag van 25 millioen aan gelden uitgezet, waren voor 4.3 millioen schatkistbiljetten genomen, waren de effecten 9.3 millioen waard, waren voor bijna 11 millioen voorschotten in rek. cour. de locale banken verstrekt, waren 7 millioen aan leenin gen op langen termijn gegeven. Aan deposanten was rond 50 millioen schuldig, aan Deposito obligaties 6.5 millioen. De winst had bedragen f651000, waardoor de reserve tot ,1.825.000.— gulden steeg. Aan gemeenten was 11.5 millioen voor kasgeldleeningen verstrekt, aan jvater- schappen enz. 10.5 millioen. Het aantal aangesloten banken bedraagt ruim 700. Het aantal bij de locale banken kangesloten vereenigiingen (aan- en verkoop- vereen., zuivelfabrieken, afd. Holl. Maatschap pij van Landbouw, polders, waterschappen) 1635. De locale boerenleenbanken hadden 92 millioen aan voorschotten uitstaan, 71 millioen in rek. cour. aan leden, 46 millioen aan de C Bank, 8 millioen in waardepapieren belegd. Terwijl aan spaargelden 188 millioen schuldig was, in rek. cour. aan leden 22 millioen, aan de C. Bank 10 millioen, terwijl een reserve van 4.1 millioen was gekweekt. Het bestuur kreeg machtiging om afgevaar digden naar de alg. verg. te zenden. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. Boon. De voordracht bestond uit P. Boon, C. de Jong en W. Mullet. Als lid van den raad van toezicht werd de heer G. Gutter herkozen. De voordracht be stond uit: G. Gutter, A. Klingeier en C. de Boer Wz. Als plaatsvervangend lid van het bestuur werd uit een voordracht, bestaande uit de h.h. R. Luijting, G. Gutter en C. de Jong, de eerste gekozen. In het huishoudelijk reglement werd een wij- ziging aangebracht, waarbij van rekening-cou ranthouders door het bestuur f 100000 en met toestemming van den raad vanj Toezicht 200 duizend mag worden opgenomen. Ten aanzien van de controle werd het voor schrift van de Centrale Bank gevolgd. Bij de rondvraag werd nader toegelicht de wenschelijkheid om 3 pCt. te geven voor cre ditsaldo der loopende rekening in antwoord op de vragen van de heeren P. Wonder en J. Klingeler. Met dank voor de uiterst aangename bespre kingen en een aanbeveling der Bank aan de leden werd de bijeenkomst gesloten. l Raadsvergadering Koedijk, 25 Febr. 1926 o na middags 2 uur. Heden vergaderde de raad te Koedijk in voltal lige zitting onder presidium van den loco-burge meester den heer Visser, waarnemend secretaris den heer Sloof. De loco-burgemeester herdacht de nagedachtje- nis van den heer kooiman. Die heer Kooiman heeft als voorzitter zeer veel goeds tot standj ge bracht en zal zijne nagedlaChtenis steeds in dank bare herinnering bij die gemeentenaren blijven. Als bijzonderheid vermeldde de heer Visser, dat de heer Kooiman in den tijd van) zijn drie en dertig jarig burgemeesterschap slechts éénmaal afwezig is geweest op de raadsvergaderingen. Hierna opent de voorz. de vergadering en wordt als punt 1 van de agenda behandeeld de benoe ming van gemeentesecretaris. Op de voordracht staan de volgende sollicitanten: 1. de heer A. Sloof, ambtenaar der gem. Koedijk. 2. de heer Jao. Boldewijn, Gemeenteontvanger der gem. Roe dijk. Alvorens tot stemming ovèr te gaan, wilde «Ie heer Hart gaarne vastlegging zien, dat een ge deelte der raadsleden-tegen eene eventule benoé- ming zijn, doch liever het burgemeesterschap ge combineerd zien met het ambt Van secretarie. De economische toestanden zijn momenteel van üieD aard, dat door hoogstaande intellectueelen naar het burgemeesterschap wordt gesolliciteerd. De leiding voor het huishouden van Koedijk is h'euseh zoo gemakkelijk niet en het is van groot belang der gemeente dat aan het hoofd een hoogst ont wikkeld man komt te staan. Het moet iemand zijn, waarop de gemeentenaxen kunnen steunen, die een vraagbaak is voor de burgerij, doch door de benoeming van het ambt van secretaris zullen dergelijke sollicitanten zich terugtrekken. Moot onze gemeente tenslotte aangewezen worden tp een persoon, die gestuurd wordt? Wellicht is het iemand met veel geld, doch iutelleötuecd 10 geen geval. Wij beloopen de kans, dat zoo iemand als woonplaats zal kiezen, Bergen of Alkmaar. Hierdoor gaat er veel belangstelling van zoo'n persoon voor onze gemeente verloren, do^h wij wenschen een burgemeester, die in het midden van onze gemeente is. Dit alles overwegende, zijn wij tegenstanders van de benoeming doch niet voor öombineering. De waarn. votxrz. zegt, de zaken van twee kan ten te bezien. Indien er een stecretaris benoemd wordt,is het nog lang niet zekier, dat hierdoor geen intellectueel aan het hoofd dor gein eeuw zal komen. Door de benoeming van een secretaris wordt het ambt van ambtenaar van het se -retarie opgeheven, zoodat deze post van uitgave gewon nen wordt. De heer De Geus stelt voor de eventueel* .nieuw benoemde secretaris beschikbaar te houfej tot de komst van een nieuwen burgemeester. Wat zeker invloed zal uitoefenen op de sollicitan ten, is eene goede woning of die beschikbaar is, De tegenwoordige ambtenaar van het secretarie heeft een salaris van f 1000, door benoeming van een secretaris vervalt deze post, dus levert dit een voordeel van f600 daar het inkomen van den secretaris f1400 bedraagt. Indien de twee ambten gecombineerd worden, zal geduren fe dfe raadszittingen niemand aanwezig zijn op het se- cretaxie, dat is todh veel te lastig. Door den heer Hart wordt gepleit voor bezui niging en zegt voordeel te zien in een combinatie. Indien de burgemeester op intellectueel geliot een hoogstaande man is, zal deze zeer zekér hot ambt van secretaris kunnen waarnemen en geeft dit een bezuiniging van f 1000 per jaar. Voor de gemeente is het een noodzakelijkhiéid een deskun dige voor het ambt te benoemen vooral met het oog op het hooge belastingcijfer, wellicht- weet zoo iemand dit teverlagen. De waarn. voorz. ziet door de combinatie een aan den kant doen in de toekomst van den amb tenaar volgens de woorden van den heer Hart. Indien de heer Sloof benoemd wordt, doe' dt' Raad een goede keus en kan hierdoor het ambt van ambtenaar worden opgeheven. De heer Hart zegt, dat hetgeen niet noodigi is, aan den kant moet worden gedaan. De waarn. voorz. zegt dat het lang niet logisch is geredeneerd, vooral om de post op de hegrea- ting van ambtenaar zal worden geschrapt. De heer Hart. Indien de post verlaagd worlt zal de ambtenaar uit zichzelf wel weggaan, en zal er tevens veel afhangen van de taktiék v«a den nieuwen burgemeester. De heeer v. d. Woude. De nieuwe burgfemeester zal misschien den secretaris niet kunnen missen. De heer Hart. Dat moeten wij afwachten. De heer v. d. Woude brengt in het midden, dut de secretaris er zelf niet tegen is, dat het ambt van den ambtenaar opgeheven wordt. De waarn. voorz. is overtuigd dat de ambtenaar niet gemist kan worden, daar de burgem. hier en elders tegenwoordig moet zijn kennis te ver rijken. De heer v. d. Woude zegt dat het niet meevalt als men van het zuidelijke deel der gemteente naar "het secretarie gaat en men daar niet geholplen kan worden, daar de bevoegde persoon niet aan wezig is. De heer Hart zegt, dat dit zeer juist is en als dan de nieuwe burgemeester b.v. in Bergen woon achtig is, dat nog veel erger zal worden. De waarn. voorz. is van meening, dat dé kwes tie voldoende besproken is en stelt voor over t« gaan tot 'stemming. De heeren Kramer en Hart worden verzocht stemopnemers te zijn. De uitslagf is 4 stemmen vóór en 3 blan.o, waar door de benoeming van den heer iS-loof als sscrc- taris beslist is. De waarn. voorz. vraagt den heer Sloof of hij de benoeming aanvaardt, hetgeen door den heer Sloof wordt bevestigd. Alvorens de beëediging zal plaats hebben, wenscht de waarn. voorz. gaarne eenige woorden te richten tot den nieuwbenoemde. Gedurende de 7 jaren, dat de heer Sloof in de gemeente werkzaam is, heeft hij de sympathie van de ge' meentenaren gewonnen en zegt dat floor déze benoeming de kroon op het werk gezet is. Hij spreekt den wensch uit, dat de heer Sloof zij" ambt zal vervullen zo^als hij al die jaren work- zaam is. Dte benoeming gaat in op 1 Maart a.s- Hjerna h»eft d|e heer Sloof de felicitatie^ in! ont vangst te nemen van de raadsleden. Hierna volg1 op de gebruikelijke en voorgeschreven wij zo de eedsaflegging. De heer Sloof verzoekt hierna het woord en zegt dat het hem een groot genoegen doet, dat de beslissing is gevallen en verklaart steeds io 1«' belang der gemeente werkzaam te zullen zijn. Vervolgen s'komen de mededeelingén ter tafel- Van het Prof. Bestuur is terugontvangen goedkeuring op de suppl. begrooting. Van den minister is ontvangen de vaststelhn# van den wettelijken tijd, ingaande op 15 ^01 en eindigende op 30 October. (Zie verder 2de bladzijde 2e blad

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2