NORGE-SALPETE G. GEUS, BOELHUIS LAMPEN en H.V. G. J. KROL S Co.'s Kunstmesthan PUROL er op een HUIS GONCORSIA-BAZAAR. Ledenvergadering „Steunt Elkander" IEMA8SD Prima zuivere Eigenh., Brave's, en Red Star lipters v.d. klei, De Pathéfoons Een LANDBOUWERS INVENTARIS, fa. WILLEM VAN VUURE werkt bijzonder vlug en is belangrijk goedkooper dan Cbilisalp Datzelfde zaad had in 1924 een gewas opge leverd, waarin ontzettend veel „vallers" voor kwamen. De opbrengst was ip 1924 ongeveer 1/4 van het normale. De meening, dat overjarig zaad geen vallers oplevert, w;erd niet bevestigd, want de planten, opgekweekt uit het niet-ontsmette gedeeelte van het zaad, leden voor pl.m. 20 pet. aan de ziekte. En nu het gedeelte, dat wel ontsmet was: Onder de planten daarvan kwamen geen vallers voor (op 2 perceelen ui'tgeplant). Het verschil was opvallend. Liep men den ak ker over, dan kon men met één oogopslag het „ontsmette" gedeelte van het „met-ontsmette" on derscheiden. Men zij echter voorzichtig mét het trekken van een conclusie. "Wie met de wisselvalligheden van het nemen van proeven eenigszins bekend is, kent bij de eerste proefneming aan een succesje een niet te hooge waarde toe. Wij zouden er alleen dit van kunnen zeggen: Het verkregen re sultaat is een aansporing op den ingeslagen weg voort te gaan. Het- ontsmetten geschiedt op de volgende ma- nierMen lost i/2 gr. Germisan op in 100 Gr. zuiver waterj de' sterkte is dus 1/2 Pct- Voor 1 L. water moet men dus nemen 5 gram Germisan. Door even te roeren lost de korrelvorm! ge stof gemakkelijk op. Voor 1 Kg. zaad is 3 L. oplossing vold.onde. (dus 15 gram Germisan nemen!) Het zaad moet 2 uur ondergedompeld blijven •n daarna goed gedroogd, wat geschikt kan ge schieden, door het natte zaad uit te spreiden op grauw pakpapier. Met het oog op het opnemen van vocht lijkt het mij raadzaam, het ontsmetten kort vóór het uitzaaien uit te voeren. De kosten zijn gering, ik meen f 1 voor IOC Gr. Germisan. De importeur voor Nederland is M- Wiersum te Groningen. Het doodshoofd op de verpakking duidt cp giftigheid. Voorzichtigheid is dus geboden. Van belang is verder de kool tijdens het) bewa ren goed in het oog te houden met;1 het oog op de „kankerstronken". Tot mijn spijt kan over de partij, waarover hierboven een en aiider is ver meld, omtrent het bewaren niets met zekerheid worden meegedeeld, omdat ze niet apart is ge houden. Gaarne onderschrijf ik het laatste ge deelte van het schrijven van den heer G. eu wek ieder houwer op mede te werken, om te komen tot. een goed einde. L. MALL(E|KOTE. ÜiÏÊÉI - Pluimveeteelt SOHOORL. Donderdagavond vergaderde in de zaal van den heer Jac. Schuit de V.P.N. Pluimveevereeniging van Sehoorl en omstreken. De voorz. opende met een woord van welkom de vergadering. Uit de presentielijst bleek dat 26 leiden waren opgekomen De notulen worden nu vervolgens gelezen en zonder eenige op- of aanmerkingen met 'dank zegging goedgekeurd. Nu volgt inekomen stukken er. wel eeu schrijven van het Watersnood-comité, om ondersteuning voor de pluimveehouders, een levendige bespreking volgde, totdat det bestuur voorstelde om f 10 weg te sturen, wat werdi goed- gevondenA Ook nog een schrijven uit Bussum, om een bond op te richten over 't geheele lanjd van pluimveehouders, waar veel in wordt ge sproken van postduiven enz. wat volgens de ver gadering meeer op sport aankwam, en dat niet is het doel onzer vereeniging en als zoodanig dan cok als kennisgeving wordt aangenomen. Hierna volgt Jaarverslag van den Secret., waaruit bleek dat onze vereen, bloeit, en wel wat ledental aan gaat en wat de verkoop van fourage aangaat, 'hetgeen uit de cijfers blijkt. Het ledental steeg van 48 tot 69, en de omzet van mteel bedroeg ruim 63.000 pond. plm. 20.000 meer dan het vorige jaar, ook werd nog omgezet voor f7000 aan hardvoer, zoodat over 't geheel de Vereen, tevreden kan zijn over haar bloei. Ook nog wanneer het volgende punt van :de agenda ter tafel komt en wel: Rekening en ver antwoording van den penningmeester, die begon met een voordeelig saldo 1924 -van f 196.74 en vervolgde 1925: met uitgaaf van f282.60 en een inkomen van f417.47, zooda't een batig saldo was <e boeken van f 134.87. Nu komt aan de orde punt 6 van de agenda, reglementsherziening. Art. 6 van het jHuish. regie ment luidt alzoo, dat elk jaar het geheele bestuur aftreedt, en nu na eenige bespreking alzoo wordt- gewijzigd, dat nu vervolgens elk jaar twee be stuursleden aftreden, maar ook weer herkiesbaar zijn. Nu volgt bestuursverkiezing, voor de eerste kee rzullen er thans twee aftreden, en wel de hoeren N. Kaag en T. T. Meedendorp, welkó met groote meerderheid weder worden herkozen, en door genoemde hoeren wordt aangenomen. Thans volgt benoeming van afgevaardigde vflor de vergadering der eierveiling, waarvoor worden benoemd de heeren Kaag en Stam, het welk door genoemden wordt aangenomen, i Punt 9 gaat over vaststelling contributie voor 1926, welke wordt vastgesteld op fl.zonder de Kleinveeteelt, en met f3.50, zoo®; deze met de Kleinveeteelt voor nieuwe leden met f0.50 is verlaagd. 1 Nu wordt even gepauzeerd, terwijl tegelijk de uitkeering plaats vindt van 30 cents reductie voor elke 100 pond meel van de gezamenlijke inkoop, en een 1/2 pet. van de eierveiling. Nadat de pauze is opgeheven, krijgen we punt 11 van de agenda, welke is gratis verloting eb wel van twee prijzen: le prijs 10 pond ochtonjd-' voer, welke gewonnen werd door den heer Hees terman, en de tweede prijs 5 pond ochtendvoer. door dén heer Meedendorp. 'tWordlt al laat cn nu moet de rondvraag nog ter tafel komen, waar dan ook direct mee wordt begonnen; de heer N. Kaag stelt voor gezamenlijk petroleum in te koopen voor de komende broedtijd, eenige prij zen zouden dan wonden onderzocht, die reed$ werden opgegeven, en men kan dan bij den heer Kaag opgeven wat verlangd wondt. Aldus wondt besloten. Door een der leden wondt vervolgens nog gewezen op 't op tijd komen, daar deze vergadering om 7 uur stond uitgeschreven en 't bestuur om half acht eerst ter plaatse kwam. Hij vraagt of er op gerekend kan worden, als 't om 7 uur wordt uitgeschreven dat 'de verg. dan een half uur later begint, 't Bestuur noemde het een kwade gewoonte, maar beloofde er mede te breken. Ook wordt nog gesproken over het a.e. optreden van den heer Van Laar op 11 Maart des avondjs 7 uur in de zaal van den heer T. Tim merman met het onderwerp broeden en opfokken, hetwelk verduidelijkt zal worden met lichtheel- beelden. Besloten wordt toegang vrij voor allen ook voor niet-leden. De heer Kaag vestigt de aan dacht op de a.s. landbouwtentoonstelling om daar onze vereeniging flink te vertegenwoordigen. Het bestuur zal hierin voorgaan, hopende en ver wachtende dat de leden niet achterblijven. Door nog eenige leden wordt opgemerkt dat het inenten der kippen nogal duur is, maar vol gens het bestuur is de mogelijkheid niet uitgeelo ten dat het iets goedkooper zal worden. Nadat nog wat over een en ander is gesproken, wordt door den heer Schuil opgemerkt, dat het bijna elf uur is, waaruit blijkt, dat de 'tijd snel is gegaan onder een gezellige atwosfeer, hetwelk door den voorz. in het sluitingswoord dat nu volgt ook werd opgemerkt, waarna hij de vergadering met een woord van dank aan allen die medegewerkt hadden aan deze zoo gezellige verg., sloot-. Brieven uit de Hoofdstad In telegramstijl dit. Geen kiesdwang, inte gendeel niemand kiesgerechtigd die door ge controleerd zelfstandig schrijven, dat tevens als bewijs geldt voor elementaire ontwikkeling daartoe den wensch niet heeft te kennen ge geven. 2. Verkiezingen. Bij de eerste wordt door deeling (het heele land een kies district) uitgemaakt op hoeveel zetels elke lijst rceht' heeft. 3e. Verkiezing. Aanwijzing der personen, uitsluitend door meerderheid vani stemmen waarbij elke kiezer op elke lijst daar voor de noodige aanwijzingen kan doen. Dit laatste is echter niet verplichtend. Alleen, eeri op zoodanige wijze samengestelde Kamer zou een beeld geven (in miniatuur doch met gelijke proporties) van alle partijen, rich tingen en schakeerimgen, maatschappelijk, po litiek en religieus anders denkende en zich voor het algemeen belang interesseerende kie zers. Aan veel onbillijke en" oneerlijke, om geen harder woorden te gebruiken, dingen, zou dan een eind zijin gemaakt. Mocht er onder mijn lezers iemand zijn, die wenscht dat ik mijn oordeel nog eens in details toelicht, dan ben ik daartoe gaarne bereid. In .de Nieuwe Apeldoornsche Courant" vond ik deze week onder den titel „Wettelijk ge oorloofde zwendel" een interessante causerie over Kwakzalverij, meer gepreciseerd de met veel reclame aan den man gebrachte Geheim- middelen. Eerlijk gezegd betwijfel ik of dit kwaad in Londen in verhouding tot de be- volknig veel grooter is dan in Amsterdam. Al leen over rheumatiek worden per jaar min stens 20 middelen aangeprezen', die alle vol ledig herstel, zelfs in de ernstigste gevallen, beloven. Een kennis van mij, een welbekend artiest te Rotterdam, die al vier jaar door rheu matiek niet kan optreden, heeft ze alle 20 gebruikt en het geld dat hij niet kon missenj is hij erdoor kwijtgeraakt en er geen cent beter door geworden. Het is eigenlijk een gek geval. Iemand, die individueel als dokter op treedt, zonder bevoegdheid, wordt gestraft, ter wijl hij die het als fabrikant of importeur doet van een geneesmiddel, straffeloos uitgaat. De kosten die op het Geheimmiddel drukken, zijn in hoofdzaak de reclamekosten. Deze kosten bedragen bij een normalen verkoop ongeveer 50 pCt. van de bruto-ontvangsten. De ingre diënten zelf kosten meestal niet meer dan 5 pCt;, zoodat als het zaakje eventjes loopt, er een dikke boterham aan te verdienen is. In- tusschen ^s het aantal concurreerende midde len zoo groot geworden (en' een deel der menschheid misschien wat wijzer), dat sommige middelen ondanks de reclame toch absoluut niet meer willen, de verkoop daalt. De exploi tatie van een bepaald geheimmiddel' is zelfs alleen mogelijk, wijl de aandacht der Justiti.e daardoor wordt afgeleid van -den geheimen handel in cocaine, enz., waarover ik later wel Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, OntvelihuJ en bij verdere Huidverwondinap,, Hei verzacht en genees meer zal vertellen. Bezien wij het onderwerp alleen van zakelijken kant, dan is de groote grief 1 genomen dat een bepaald middel in som» gevallen wel eenige verbetering of ver Ik kan brengen) het veel te hooge winstr^ Maar daarover moet de Pharmaceutische tenschap zwijgen. Als men boter op zijn heeft, moet men niet in de zon gaan ]0o Ernstiger vind ik het feit, dat sommige zalvers annonceerein dat zij hun uitvindin» de regeering hebben aangeboden, doch deze .geweigerd zou hebben de? proef te men. Hierbij zijn twee gevallen mogelijk kwakzalver zuigt alles uit zijn duim otn j mee de goe-gemeente op te lichten (Waa looze rommel voor goed geld te verkoor In dat geval behoorden parket en strafr ter onmiddellijk in te grijpen. De oplicj door middel van valsche voorgevens z0ll juridisch gemakkelijk, te bewijzen zijn. j als het meegedeelde nu eens niet onwaar de kwakzalver in zooverre waarheid sp dat hij werkelijk de regeering had aangtbo onder controle proeven te nemen met zijn neesmiddel? Ik heb eenige jaren geleden gesproken met een man, die een arbeiders ning in Broek op Langendijk bewoonde, zijn beroep meen ik huisschilder was en dis vens een onfeilbaar middel tegen tuberci in den handel bracht. Hij bood mij aain te wijzen, dat hij verschillende personen had nezen en stelde mij voor een paar dagen hem erop uit te gaan om die menschen te zoeken. Ik ben daar toen niet op ingeg maar de indruk dien ik kreeg was dat hij in de kracht van zijn medicament geloofd erniet rijk door was geworden. Hij klaarde dat een voornaam bestanddeel van middelpetroleum is. De officieele wc schap zou' volgens hem allang weten dat troleum een doeltreffend maar paardenmi tegen tuberculose is, dat weliswaar in on mengden staat de tuberculose geneest maar giftigingsverschijnselen teweeg brengt, die dood nog bespoedigen. Volgens zijn ver ring had hij echter iets gevonden waardoo schadelijke werking der Petroleum geheel dwijnt. Waar dit alles' openlijk werd gepi ceerd, vraag 'ik mij af, of het belang der vo gezondheid het niet meebrengt, dat naar geheimmiddel, rekening houdende met door den fabrikant meegedeelde, een ser onderzoek wordt ingesteld en de resultat daarvan worden gepubliceerd. Het komt voor dat men daarmee verder; opschoot dan allerlei kantongerechtzaakjes over onbevo heid, waarmee het publiek niet altijd inst Bilijkt het zuivere oplichterij te zijn dan tre officier en rechter in alle strengheid op. Is het tenslotte alleen een kwestie van hooge winstmargeja, wat dan? dan men moeilijk den handelaar in huismiddelt tegen keelpijn enz. ^vervolgen en die in m in Amsterdam en zooveel andere winkel en koffiehuishouders vrij uit laten gaan? 0 deze kwestie moet ik nog eens nadenker Heden werden wij verblijd met de geboorte van onze Dochter JILL C. LANGEDIJK. C. LANGEDIJK— Gernler. Oudkarspel, 27 Februari 1926. TE KOOP: aan ruim Vaarwater, direct te aan vaarden, bij J. BRUIN, St. Pancraè. Voor het inzenden van goederen, zooals Handwerken, GlasAarde werk enz. enz., bestaat nog gelegen heid tot VRIJDAGAVOND a.s. Zendingen het liefst direct naar ÏIOP, Pachter van »Concordia«. HET BESTUUR. ZieLenhuisverpIeging „BROEKOPLANGENDkIK" op VRIJDAG 5 MAART a.s., in het locaal v.d. heer Jb. VIJZELAAR. Opkomst gewenscht. Het Bestuur. Ziekenfonds te Broek op Langendijk Leden van bovengenoemde vereeniging, die zich willen verzekeren voor een hoogere uitkeering, worden verzocht dit vóór 1 APRIL a.s. fe doen. Na dien datum wordt alleen in de maanden Januari en Juli van elk jaar, daartoe de gelegenheid opengesteld. HET BESTUUR. Gevraagd voor spoedige indiensttreding voor district Noord- en Zuidscharwoude, Broek op Langendijk en Oudkarspel, voor 4 dagen per week, om te venten met dage- lijksch gebruiksartikel, op vast loon en provisie. Goed verkooper beslist vereischte. Brieven enz. te richten onder letter L, bureau van dit blad. concurreerend verkrijgbaar bij D. MEINDERS te Oirksland in elk gezin. De Pathéfoons al leen spelen met een onverslijt- baren saffier, dus geen naalden verwisseling meer en geven het geluid natuurgetrouw weer. Prijzen onder het bereik van een ieder. Gehoorzaal Langestraat 44. Alkmaar, Telefeon 236. te Oudkarspel, op Donderdag Ifi Ulaart '26, des morgens 9 uur, ten huize van Mejuffrouw de Wed. M. ROOTJES Cz., ten overstaan van den Notaris Mr. A. P. H. de Lange, van bestaande uit1 praam, 3/4 praam, V2 praam, 4 tons ijzeren vlet, 3 schuitjes, 100 nieter Spoor met lorrie, ploegen, eggen, 2 en 3 paards eve naars, luxe tuigen, werktuigen, kool- en aardappelmanden, een partij zakken, kool- en dorschkleeden, bas cule met gewichten, aardappelbakken, kruiplanken, klaver-ruiters, pf.m. 1200 K.D. HOOI en hetgeen verder zal worden aan geboden. Alles om contant geld. Mr. A. P. H. DE LANGE, Notaris. Mi ent 15 Alkmaar voor elite verlichting. IfUflPT Ü1SI V Leverbaar direct of op i lly i roep in het voorjaar. Vruehfimomeii-Carbolineum merk „KEtÉPEH" leveren wij tegen fabrieksprijzen uit voorraad. Ook SPROEIMAOHINES. Denkt er om, nu is hetti Aanbevelend, ALKMAAR v.h. Fa. Joh. F. MOR» Oe sigaar voor kenners. Alleen-verkoop voor ALKMAAR en Omstreken, tegen fabrieksprijzen Magdalenenstraat 14 - Alkmaar Spaar uw oogen Belangrijk Berich Door de naar de eischen des tijds ingeric Electr. Optische Werkplaats en het in raad houden van alle soorten Glazen, kunn Brillen, Pince Nez enz. nog d p n z e 1 fd dag vervaardigd worden en répara' binnen enkele uren gereed zijn. JOH. LAUWERS, Opticien. Payglop 3. WMMIWIN6. Laat uw recepten, brillen en «f gereed maken door 'n vakkundig bekend opticien PIANO- en ORGELLES, aangeboden door S. KDK, Marktstraat 112, Wormervasf Billijke condities. Lessen worden aan huis gegeven. INTEEKENBILJET. Ondergeteekende zou gaarne nadere condities willen weten aai' gaande j Doorhalen wat niet verlangd wordt. ORGELLES Naam: Straat: Woonplaats:

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4