Donderdag 4 Maart 1626 36e Jaargang ¥ergrootingen f1' NO. 27 INTERC. TELEPHOON 52 NIEUWER A LAMJKER COURANT BuitenSandsch Overzicht Nadruk verboden. Het gaat nu eenmaal niet anders, we moeten ops met het leven trachten te verzoenen, dat wil zeggen ons naar den gang van dat leven schikken, willen we er niet door van de beei nen gegooid worden. Dat ondervinden we al lemaal. Het kan soms lang duren voor we de les dier ervaring in praktijk willen brengen, De onuitbluschbare drang in ons, naar eigen geluk, het groeiende verlangen en de begeerte naar vreugde en liefde en zonneschijn laten ons niet met rust. En de wil in oins verzet zich tot het wanhopige toe tegen den weg, die het le ven ons opdringt. Maar wij eindigen, wij moe ten eindigen met ons gewonnen, te geven en lijdzaam te volgen. En als mét ons, gaat het met allen, me«schen en volken e nregeeringen. Zij allen schikken zich morrend of zwijgend of soms ook mét een stillen glimlach der berusting, die den glimlach van het gezochte geluk zoo dicht kan naderen Het andere dat ze niet willen, aanvaarden ze tenslotte alemaal, omdat het nu eenmaal niet anders kan, willen ze zich niet te pletter loo- pen tegen den onwankelbarem muur der onver mijdelijkheid. Er is een tijd geweest, dat de Entente meen de de wereld naar haar welbehagen te kunnen inrichten en door de gesloten.' vredesverdragen en door de na den oorlog gevolgde politiek1 deden ze daartoe krachtige pogingen. Het was de tijd van het Poincarisme aan den Rijn, de Turksche vrede van Sèvres en de expedities van Wrangel en Demikin en Koltsjak in Rusland. Maar op den vrede van Sèvres is de vrede van Lausanne de vrucht van de Turksche her leving gevolgd. Voor het Poincarisme hebben we het verdrag van Locarno gekregen, door Briand dezer dagen zoo geestldriftig in de Fransche Kamer verdedigd en de door de En- tente-mogendheden gesteunde expeditie tegen het Russische sovjetbewind zijn vervangen! door de conferenties over de Russische schulden, zooals er nu een te Parijs tusschen Fransche en Russische vertegenwoordigers gevoerd wordt. Het is een hard gelach voor Frankrijk, die Fransch-Russische conferentie ih Parijs. Van alle staten heeft Frankrijk finantieel zoowel als politiek het zwaarst geleden door de revolutie der bolsjewiken, die voor milliarden aan Russi sche papieren in handen van Fransche houders tot scheurpapier maakte en den Russischen bondgenoot, die Frankrijk tegen Duitschland zoozeer behoefde, tot een mogelijken vijand omschiep. En het is daarom te begrijpen dat Frankrijk zich tegen de erkenning van den sovjetstaat en het waardeloos verklaren van de leeningen uit den Russischen Tsarentijd het halstarrigst verzette en van geen onderhandelingen met Rusland weten wilde, in geen geval tenminste zoolang Rusland de andere schulden niet er kend had. Maar de onvermijdelijke drang van het leven heeft ook dit verzet ten slotte gebroken. Frank -rijk bleek niet bij machte het Russische sovjet bewind tot erkenning der schulden te dwingen En zijn eigen belang, zoowel het politieke als het economische drong het naar nieuwe connectie met Rusland. Zoo bleef er ten slotte niet anders over dan het voorbeeld van andere staten, minder halstar rig dan Frankrijk gebleken, te volgen en te trachten met de sovjetregeering tot een schik king te komen en een conferentie te beginner.. Dat ging te gemakkelijker, omdat ook deze sovjetregeering intusschen de les van het le ven geleerd had en die les ook ten opzichtei van mogelijke erkenning van oude schulden, heel wat inschikkelijker had gemaakt. Het geld dat de sovjetmannen eerst zoo veracht hadden, bleek een levensbehoefte voor het Russiscke rijk, ook in zijn communistischevorm. FEUILLETON ISOLA De,-Engelsehe dokter te Rome was even zorg vuldig en oplettend als de dokter te San Remo; •naar hoewel hij het geval niet hopeloos had- ver klaard, zag nij den toestand van zijn pahëat toch ernstig in. Hij ried kolonel Diisney aan, vóór de derde week in jMei de stad te verlaten, ziin vrouw, bij kleine afstanden reizende, naar Zwitserland te brengen, en alles te doen wat haar aangenaam kon zijn en waarin zij belang stelde. Als het daarentegen voor kolonel E isney van eenig gewicht was in Engeland te zijn, kon hij in Juni zijn vrouw naar Cornwallis brengen Maar in dat geval moest zij in October naar net Zuiden terugkeeren. Longen en hart waren bei.te te zwak om het er op te wagen een winter in ingeland door te brengen. „Wij zullen niet naar Engeland terug gaan,' besloot Disney. „Mijn vrouw houdt niet van Cornwallis. Zij heeft het in Italië verrukkelijk gevonden, en Zwitserland zal weer een nieuw Kinderportretten, Familiegroepen, Busten, en alle andere soorten fotografische opnamen in zuivere artistieke uitvoering. Ook aan huis te ontbieden zonder prijsver- hooging. naar elk portret, ook naar oude en verbleekte foto's. Matige p r ij z e n. Geopend 's Woensdags den geheelen dag. 's Zondags tot 12 uur. Fotografisch Atelier Arpad ioislevan, Noordscharwoude. Maar dat geld was alleen van de kapitalisti sche staten^e krijgen, met wie het over de ou de schulden en tal van andere dingen overhoop lag. Zo owas een toenadering en daarvoor dus een, zich althans ten deele schikken naar Jen, zin der mogendheden, onvermijdelijk geworden. Hoe ver dat schikken nu naar Frankrijk's zin gaan zal en hoever Frankrijk oude eischen en wenschen zal moeten opgeven, daarover zal nu de Parijsche conferentie te beslissen krijgen De Russen willen wel een deel der schulden! erkennen eja speciaal een deel der leeningen aan spoorwegen, steden, particuliere nijverheid enz., die 8 tot 12 milliard francs beloopen, mits ze nieuwe Fransche credieten krijgen. En de Franschen zijn bereid over de oude schulden te praten, wanneer ze daarvoor niet de petro leum en het koren en het koper en het platina in ruil voor de dure ponden en dollars behoe ven te koopen, maar uit Rusland 'kunnen be trekken, maar hebben voor de credieten op 't oogenblik niet veel geld te missen. Het oude verzet heeft dus alle gelegenheid zich opnieuw te laten gelden. En het is 't ou de verzet tegen de levensonvermijdelijkheid y die zich nog overal doet gelden. Is het ook dit verzet niet,, dat zich in de Fransche kamer, bij monde van Marin, de woordvoerder van het nationale blok, tegen de rede van Briand uitsprak? Frankrijk heeft het Poincarisme, dat op de vernietiging van Duitschland en de Fransche oppermacht ge richt was, niet dan tot eigen schade kunnen voortzetten. En de lofrede van Briand op de verdragen van Locarno was niet veel pieer dan een erkenning daarvan, al sprak' zich daarin ongetwijfeld een ruimer, een rustiger geest van internationale verzoening uit. Maar is het juist niet dezen geest, die niet alleen bij Marin en het Fransche nationale blok - maar overal in de wereld verzet ontmoet? De nieuwe toenadering tusschen het Italië van Mussolini, dat zich zoo dreigend naar het Oosten vooruit dringt is er feiteljjk-evengoed een uiting Van, als de studentenrelletjes te Leu ven, waar fascistische en Vlaamsch-democrati- sche studenten elkaar bebloede lippen sloegen. Maar ook in het gesjacher en geknoei over nieuwe zetels in den Raad van den Volkenbond spreekt het zich duidelijk uit. Chamberlain mag nog zoo mooi praten, we weten te goed, dat het niet om het belang van den Volken bond en de internationale samenwerking/maar om de belangen van Polen en Spanje en Frank rijk en Engeland en Duitschland gaat en dat het de tegenstellingen in, den Volkenbond zijn, die we in dit dringen en eischen en weigeren van' en om nieuwe vaste zetels, zien verscher pen. MacDonald heeft zeer terecht opgemerkt, dat, wanneer het ging om 'de versterking van den Volkenbond als internationaal onpartijdig lichaam en om de versterking van zijn pres tige niet staten als Polen eax Spanje, die hun spel meespelen in de evenwichts politiek der terrein voor haar zifn. God geve dat de zomer verbetering, voor haar moge aanbrengen De dokter zeide ^zeer weinig en beloofde niets. Hoe oplettend degenen,, die haar liefhaddten en haar dagelijks zagen, haar ook met bezorgde blik ken gadesloegen, konden zelfs zij haar trapsge wijze verzwakking, de 'toenemende ondermijning van haar levenskrachten, niet opmerken. Zij klaag de 'nooit, de hoest, die sedert Februari het ken merk was van de kwaal, welke zich op haar longen had gezet, was niet hard of oogenschijn lijk verontrustend. Slechts nu en dan, als zij* beproefde den heuvel te beklimmen of zich op de eeen of andere wijze overspande, werd haar lav waal smartelijker in 't oogvallend door haar zwoegende borst, haar gloeiende wangen en haar Jiijgende ademhaling; maar zij telde deze ver schijning licht, en verzekerde haar echtgenoot dat Rome haar genas. Sedert de komst va.n 'Pater Rodwell was haar gemoedstoestand minder gelijkmatig geweesL Beurtelings was zij koortsachtig opgewonden en diep neerslachtig. Die veranderingen van stem ming waren plotseling en schijnbaar zonder oor zaak; en wie haar gadesloegen en haar liefhadden mogendheden en alleen de positie van een oe- paalde groep zullen versterken, maar Noorde lijke landen aan de Oost- en Noordzee, die het juiste begrip getoond hebben van de taak van den Volkenbond en in1 de eerste plaats recht op een zetel in den Raad konden laten gelden .Maar het is juist tegen dezen geest van vrede en internationalisme, dat het streven om nieuwe zetels in' den Botnd te bezetten, zich richt. Is het ook een verzet tegen het leven? Gaan we werkeliik in de richting van. interna tionale samenwerking en een nieuwe wereld vrede? Maar als we dat niet gelooven, dan hebben ir« immers geen Volkenbond van noode. Rechtzaken VOOR, BiEiN POLITIFREECHTER. Zitting van jMaandag 1 Maart. Blijft <?at zoo-? Het was vandaag ook al weer een slap zit- tinkje. De eentjes worden tegenwoordig op de zitting van den politierechter met maffen ver diend. We begonnen heden met een oud dik be schimmeld zaakje tegen een winkelier in gerookte en zure visctiwaren te" Alkmaar, die een ambte naar van den keuringsdienst op minder vriende lijke wijze had bejegend. Deze zaak was reeds een- of tweemaal uitgesteld, maar ook nu scheen 't gevalletje nog niet voor elkaar gebokst, al thans de Pol. Rechter stelde de behandeling op nieuw uit tot 29 Maart. Maar 'n beetje inbinden is gewen ,cht. Op de bekende bedevaartplaats te Heiloo, ge naamd Olsdoom op Ka-pel woónt een caféhouder, die zonder twijfel een veelzijdig geoefend en ijverig man is. Vooreerst is hij de vader van een groot gezin, welke eerekroon men ook niet met dutjespakken na 't eten verwerft, voorts fabri cceert hij verschillende houtwaren voor huishou delijk gebruik en ten slotte voert hij niet onver dienstelijk het penceel als kunstschilder. SMaar ondanks al dez esdwonc gaven Van geest, hart en hand wordt de arme kerel door het noodlot zeer zwaar vervolgd. Bijzonderlijk kan hij 'tniet al te best vinden met een buitengewoon gjemeen- tevelflwachter en bewaker van het bodevaart 'terrein en het was nu reeds voor de, tweede maal dat hij wegens beleediging van deze autoriteit terecht stond. We zullen maar niet alles relniee- ren wat er alzoo tusschen die twee elkander niet welgezinde mannen was iXoorgevallen. Volgens den verbalisant was het heel wat en volgens oen verdaente al zeer weinig, maar vast staat het dat van hun- verhouding niet kan getuigd wor den als wat in de H. Schrifstaat opgeteeken.i over de eerste christenen: ziet, hoezeer zij elkan der liefheb ten! Maar het ergste is echter, dat ook de politie rechter zieh niet kan vereenigen met het optre den van den caféhouder tegen den onbezoldigd veldwachter en hem thans heeft veroordeeld tot f40 boete of 40 dagen. Wij zouden metf onze veel jarige rechtspraktijk dus den goeden man wil len toeroepen: Bid voor uw vijand, maar houdt u buiten alle conversatie. Begrijpt, dat een po litierechter niet zonder reden dreigt met gevan genisstraf 1 Hij verloor zijn positie uit, het oog. De adspirant schoonzoon van een Uitgeester kachelsmid, 'n 41-jarig gentleman met een karmo zijnen voorgevel en 'n dun en grijzend behaard schedeldak, sloeg op 22 Januari, teen hij zijl» ,27-jarig meisje een bezoek bracht, vermoedelijk eenigszins onder den invloed va nBols beroemde oude snik, zulk een hoogen toon aan, dat schoon papa in spe hem de deur ui£ complimenteerde met de assistentie va'n zijn vrouw en dochter, welke laatste als buitengewoon rechtgeaard kind, de partij van haar vader trok. De aldus minder wel willend behandelde galant, ook willende tooien, dat hij een kerel was van stavast, trok' een groot schedemes, maar werd op zijn beurt weer over- konden niets doen om de neerslachtigheid, die haar dikwijls overviel, te verdrijven. Als men haar ondervroeg, kon ^ij slechts zeggen dat zij vermoeid was. Nooit wilde zij een reden voor haar droefgeestigheid opgeven. XXYl. Kapitein Huihert was niet zoo zelfzuchtig om voor zijn persoonlijk geluk te pleiten in een ge zin, .waarover de schaduw van de voorteèkenen eener zware droefheid ïag. Als jMartin Disney in die oogenblikken, waarin haar snel toenemende verzwakking maar al te merkbaar was, naar zijn vrouw zag, was dei uitdrukking van zijn gelaat reeds genoeg om het ongeduld van een minnaar te bedwingen. Hoe kon iemand aandringen op rozen en zonneschijn op zijn eigen levenspad, als h'ij van zulk een wanhoop ggtuige was? Hij berustte in zijn teleurstelling, sprak met meer over Venetië, de door het sterrenlichtbe schenen lagunen en de zomernachten op de Lido maar hij kwam dag aan dag aan de uitstapjes van het gezin deelnemen, waarheen die ook zijn mochten Hij had daarbij ruim zijn bekomst vao kerkelijke architectuur en van de oude meesters. troffen door den woest geworden kachelsmid die hem zeer vakkundig met een stuk ijzer op zijn kersepit timmerde. Het laatste bedrijf van het drama speelde voor den politierechter, die gehoord partijen en ge tuigen, den eenigszins ruwen maar goed hcdoo lenden kaehelsmid, veroordeelde tot flö boete of 15 dagen. De verdediger, jMr. Sluis, volgens het nieuwe wetboek van strafvordering optre dende voor den verdachte, voorzien van een be wijs van onvermogen, hield voor zijn snert van i St. Willehrordusklant 'n luisterrijke verdediginX- waarvoor hem zeer zeker een iwoord van lof' i niet mag worden onthouden, j We voegen er ten overvloede nog bij dat de i eerlijke verkeering tusschen de smidsdochter en de door haarpapa met een ijzeren roede gekas- tijde Klorus definitief is afgebroken. E-ventu- eele nieuwe mededingsters naar de -gunst van dezen schoonen jongeling zullen dus een kans i kunnen wagen. Wreed! en on beschaaf!!, i Een tweetal personen te Enkhuizen, hebben op 30 Januari op het z.g. Eiland 'n kat die ze hadden meegenomen, letterlijk aan pap getrapt. Het jammergeschrei van het gemartelde dier wek te gélukkig de verontwaardiging van een toe schouwer en aan zijn getuigenis was het heden te danken, dat dez etwee onhebbelijke diefenheulen ieder tot flö boete of 15 dagen hechtenis wér den veroordeeld. Ben. dubbele portie. Eien te Helder thuis behoorénd varensgezel, i J. R„ had zich in den nacht vam 1 op 2 Febr. op 1 schromelijke wijze verzet tegen eenige agenten, die hem wegens het ver keer en in kennelijken staat, wenschten op te hergen. Deze "flinke wtets- dienaren hadden een taaie kluif aan 'm en het werd een gevecht als van eenige concurreeren Ie deensche doggen, die zich met een slanke scbóone van het geslacht canus fam-iliarus wenschen te occupeeren. Maar per saldo trok het recht aan 'het langste eindje. Vooral heden in de rechtzaal, toen de officier, lettende op de antecedenten van den verdachte, de officier 1 maand gov. vir-_ derde en de politierechter, óverwegende dat hier <--lke clementie kon worden uitgeschakeld, lie straf verhoogde tot 2 maanden gev. Nota bene was er nog wel een verzoek inge komen voor 'n voorw. veroordeeling! Het schoone gieslaXflit in actie. Een te Alkmaar wonende, werkende en lief hebbende fabrieksarbeidster kreeg op 4 'Februari een bevlieging om een ander op dezelfde fabriek werkende jonge dame in de haren te vliegen en haar zoo de wet van het vuistrecht onder het oog te brengen, dat het arme afgeknokte kind door nevige pijn geplaagd, zich tot een genees heer moest wenden om weer in' een normaal sta dium gebracht te kunnen worden. De verwekster van al die trammelant stond heden terecht wegens mishandeling en werd tot f 10 boete of 10 dagen veroordeeld. Diat is niet wat jof noemt. 'n-26-jarig kantoorheertje werd voor den po litierechter geroepen ter zake een feit, dat naar het oordeel van den officier noodwendige met gesloten deuren behandeld moest worden. We hadden dus niets anders te doen dan Onze papiertjes bijeen te grabbelen en te verdwijnen. 'tWas gelukkig de laatste zaak. ARR ONIFiSFiM FNTSREC H TB ANK. Zitting" van 2 Maart. UITSPRAKEN. Chr. J. en Joh. K., Alkmaar, diefstal in ver- eeniging, ieder 8 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren. P. A. de L., Heiloo, Hoogerberoepzaak fl.— boete of 1 dag. W. N., Alkmaar, als voren 6 maal f 30 boete of 6 maal 6 dagen. 26 Apellanten, vonnis kantongerecht Held'er, allen te Anna Paulowna 2 maal f5 boete of '2 maal 3 dagen. Hij hoorde meer dan genoeg van brooddronken Caesars en van wreede Caesars, van slechte keize rinnen en gunstelingen van lag?e geboorte, van dwingelandij door lang misbruikte macht be dwelmd, en verraad, dat slechts op die gelegen heid loerde om den eenen gewfctenloozen tiran voöV een ander te verwisselen, bereid tom het met den nieuwen Caesar te wagen en den laag- sten slaaf als meeste/ aan Ie nemen, als Mj tb- Keizerlijke- schatkist maar wijd genoeg voor de roofzuchtige handen der praetorianen opende. .,De menschen bekijken die vervallen oude mu ren met een bewondering alsof zij in de dagen van Caligula wel hadden willen leven," zeide de zeeman, toen pater Rodwell over een van die overblijfselen der oudheid hadi uitgeweid. ,.Het zou tenminste een schilderachtige tija geweeest zijn om in te leven,* zeide 'Allegra. ,,"A l- lee wat men zag moet als een der schilderstuk ken van Alma Tadema geweest zijn." Kapitein Hulbert werd uit zijn staat van kalme berusting gewekt door de tusschJnkomst van een zeer onverwachte bondgenoot. i li I v - i (Wordt vervolgdi).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1