1 ORGELS Overhemden en Dassen Tijdgeest Utilébriefjes Vroeg M eo friese! Wortelzaad. Zl Brieven uit de Hoofdstad G. BOOD NEELTJE DIRKMAAT, „BROEKOPLANGENDUK" Ledenvergadering op VRIJDAG 5 MAART a.s., Voorjaar s-Etalage Van derLIJN's Heeren Modehuis, Langestr. 80', Alkmaar K. AC KEMA, Eenige STUDIE PIANO's D. ZEEMAN, Zuidscharwoude. Jn. WIT ZONEN, BROEK OP LANGENDIJK. Ho. 137. Jn. WIT ZONE BROEK OP LANGENDIJK. Ho. J aangeboden door S. KOK, Marktstraat 112, Wormerveer- word: dooi den Comm. der Koningin bericht, dat het verlof van den burgemeester met één maand is verlengd, tot 1 April. Thans wordt overgegaan tot de benoeming van een tijdelijk wethouder. De uitslag van dc hiervoor gehouden stem ming is dat de h< er Jb. de Boer met 5 tegen 2 stemmen bianco wordt gekozen. Deze verklaart zijn benoeming te aanvaarden en hoopt dat het voor korten tijd zal zijn, door dat er verandering komt in de tegenwoordige omstandigheden. De voorz. feliciteert den benoemde en hoopt dat men voor tijdelijk een goede keuze zal hebber, gedaan. Dan komer. B. en W- met het voorstel om dc stiaat op een paar gedeelten te verbreeden door he-, achteruit plaatsen van eenige hekken, welke verbreeding' met weinig kosten kan ge schieden. Voor dit werk was reeds een post op de begrooting uitgetrokken. De raad gaat hiermede volkomen accoord. Voor de gedeelten, die hierdoor zullen moe ten worden bestraat, is door Bi en W. een par tij van 30.000 steenen aangekocht. De oude uitkomende steenen zullen worden gebruikt voor het straatwerk langs de hekken, terwijl andere gedeelten straat met de resteerende stee nen zullen worden opgehaald. Dan doet voorz. mededeeling dat aan de smeden een schrijven is gericht om geen ijze ren hekken met scherpe punten meer te-plaat - sen Echter staat voor de schoolwoning een ijze ren hek met scherpe punten welke punten zul len worden verwijderd. Ook is de opzeihter met het genomen besluit in kennis gesteld. Door B. en W. is een onderzoek ingesteld naar het schoonhouden der urinoirs, en is ge bleken dat Carnas was aangesteld om op aan wijzing deze te reinigen. B. en W. stellen voor, Carnas hiervoor vast aan te stellen, met bepaling dat»hij iedere week de urinoirs moet behandelen en om de veertien dagen dè riolen. Carnas bleek hiertoe bereid op een loon van f 1.per week. Tot op heden ontving hij hiervoor niet meer; dam f 0.50 en heeft de urinoirs in het afgeloopen jaar 26 maal gereinigd. De heer Paarlberg acht de verplichting van 1 maal per week vast schoonmaken ook goed, maar zou meerdere reiniging willen opdragen wanneer dit noodig wordt geacht. De voorz. antwoordt dat het ook in de bedoe ling van Bi. en W. ligt. Het voorstel" wordt hierna aangenomen,, en zegt voorz. op een desbetreffende vraag, dat het urinoir op de Spoorstraat door Noordschar- woude wordt onderhouden, en zegt verder toe met het hoofd dier gemeente te zullen spreken over een goede reiniging. Dan zegt voorz. dat de eendenkwestie met de betrokken personen is besprokenl en njet succes. Wanneer de eendemhouders uitvoeren wat zij beloofd hebben dan komt alles in orde en is Eecen daarmee tevred«n. Mocht er dan nog iets, aan haperen dan zullen de eendenhouders hun best doera de zaken nog beter uit te voeren. Dan herinnert voorz. aan de woorden door hem in de vorige vergadering gesproken aan het adres van den gemeenteontvanger in ver band met den heer Volkers. Spr. zegt dan dat de heer Hart nergens van wist, zoodat hem geen blaam treft, door het ontvangen van de huishuur. Hij wist niet dat door hem geen huis 'huur mocht worden ontvangen. De heer Bakker meent dat het toch öp zijn weg had gelegen eerst te informeeren. De heer Paarlberg zegt dat de voorz. in de vorige vergadering was medegedeeld, dat geen opdracht was gegeven. Wat de voorz. nu zegt is geheel iets anders. Spr. meent dat de ontvan ger het geld niet had mogen ontvangen. Thans is men genaderd tot de rondvraag. Door den heer De Boer wordt gevraagd aan wie de schoeiing behoort aan het vooreinde van de lient naast zijn woning, daar deze in een niet ai te besten staat is. De voorz. is ervan overtuigd, dat deze aan de fa. Eecen behoort maar zegt toe dit nog nader te zullen onderzoeken;. De heer Paarlberg vraagt hoe het staat met het plantep der boomen door schoolkinderen. De voorz. zegt dit met het hoofd der school te hebben besproken, eri deze zou er met de kinderen in school ^over spreken. Echter is door spr. nog niets nader vernomen. De heer Bakker had verwacht de wijziging der politieverordening. Of is dit nu opgeschort door het vertrek van den rijksveldwachter? De voorz. zegt dat het in het voornemen van B, en W. ligt in de volgende vergadering een desbetreffend voorstel te doen, en wel dat de cafe's om 11 uur moeten worden gesloten. Na dien tijd mag geen sterke drank meer wor den getapt, echter heeft de caféhouder dan nog tien minuten voor het ontvangen van geld. De rondvraag levert verder ook niets op, en sluit voorz. met dank de vergadering. Land- en Tuinboyw. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (Ie helft Maart). Nu de tijd der voorjaarsbemisüng weer aan breekt, denken we aan de klacht in sommige stre ken over het „z.g. zwart in de aardappelen, en kelen noemen het roest. Men treft liet aan op gescheurd grasland op de klei. De planten kster- ven vroeg af, soms maanden te vroeg; de blade ren worden eerst sterk zwa'rtvlekkig en loodglans achtig, daarna bruin. De knollen worden bij hef koken zwart. Proeven, die genomen zijn, deden zien, dat perceelen, bemest (behalve met zw. ammoniak en super) met patentkali, vrij bleven van de „zwartziekte"de stukken, welke geen patentcali ontving „-n zagen er treurig en dood ziek uit. Meh gaf 700 tot 1000 K.G. p.k. per bunder met succes Bij een gift van 200 of 400 K.G. bleef de ziekte niet uit, al wasi ze minder. Gebrek aan kali scheen derhalve de oorzaak te zijn. Het ontsmetten van graanzaaizaad is meer en meer eiseh geworden oedert de dorsoh- machine rondgaat van boer tot boer. de machine is gebleken een besmettingshaard te zijn, b.v. van steenbrand in de tarme. Het ontsmetten geeft belangrijk voordeel en moet algemeene toepassing vinden. Zeer aanbozelenswaardig hiervoor is 0„Germisan"; het Landbouw-Comi.té heeft den Minister van Financiën verzocht om aan dit pre paraat, dat genoemd wordt het belangrijkste ont smettingsmiddel van zaai- en pootgoed vrijdom van invoerrecht te verleenen. Ieder make dus van dit middel gebruik. Telken3 weer blijkt, dat er op tal va? boerderijen -geen goed drinkwater is hetgeen zich wreekt in het bedrijf, en zoowel nadeelig kan zijn voor de gezondheid van mensch als van vee. Drinkwater moet aan de volgende voorwaarden voldoen 1. het moet klaar en hel der zijn, en ook helder blijven als heb aan dé lucht is blootgesteld; 2. het moet kleurloos zijn; 3. het moet smaakloos zijn, een zoogenaamd „zoeten smaak" hebben; 4. het moet vrij zijn van scha delijke bestanddeelen. Zorg op uw boerderij voor goed drinkwater, b.v. door 't laten slaan van) een goede pomp. Laat uw drinkwater, ook voor 't vee onderzoeken! Vele apothekers belasten zich hiermee; kosten plm. een rijksdaalder. Ook in den hof beginnen de werkzaamheden) weer te komen. Ook daar wordt naast stalmest reeds veel kunstmest gebruikt. Echter wordt er nog veel te veel „gegierd en gebeerd". Men geeft dan geen plantenvoedsel (verrotten mest), maar een stinkende, vieze massa waarmee vaak de groentenbedden en later de groenten zelf rijke lijk gedrenkt worden. Zoo wordt hel menschen- voedsel bevuild en besmet. Vooral is dit het ge val met spinazie. De groente wordt „gedreven", groeit snel maar is hygiënisch Viei, ongezond. Wie een eigen tuin heeft, kweeke voor zijn- gezin velerlei groenten en vruchten. Op het ruime ge bruik daarvan wordt in de laatste jaren zeer aan gedrongen: minder vleesch, métér groenten! |Wat is de werking er van? Asperges reinigen het bloed .Selderij werkt gunstig op het. zenuwstel en bestrijdt de zenuwkoortsen. Tomaten zijn goed voor de lever. Papen geven eetlust. Salade ver- frischt. Loof prikkelt den bloedsomloop cn wekt de vorming van speeksel en maagsap op. Ajuin versterkt het spijsverteringskanaal en Alsem den bloedsomloop. Suikerij of cichorei zuivert het bloed. Rhabarber verdrijft de gal en bevordert den stoelgang. Op drogen grond is het spitten begonnen. Men legt de erwten voor de noodige opvolging. Als men niet vreest voor nachtvorst dan kan men een gedeelte uit den bak ook uitplanten; ze kunnen wei tegen een rfachtvorstje en geven den strijd niet spoedig op, maar ze worden' er ook niet bet, èrwan. Men zot de jonge plantjes in dubbele rijen, drie bij elkaar op onderlingen af stand van 5 c.M.dc rijen 1520 c-.M. van el kaar. De afstand tusschen de bedden is gewoon lijk een Meter; past men tusschen-oulturen toe dan 1.40 M.; later kan men er dan stokboonen of augurken tusschen zetten. Men kan over hef erwtenstroo de augurken laten ranken, die dan een droge 'ligging hebben en minder gevaar heb ben voor ziekte. Waar. erwtenrijs moeilijk te.krij gen is, of nogal prijzig kan men kruis- of kip pengaas bezigen; aan flinke palen bevestigen en strak aanhalen. De plantjes groeien er flink tegen op maar bij wind of regen slaan ze er licht over heen. waardoor de stengel knakt en dc Yopbrengst geschaad wordt. 'tBest lijkt ons een erwtensoort of variëteit te nemen die niet tie neeg wordt, b.v. de Meidopper. 'tWas in Februari nog te koud en te nat om in den vollen grond wortelen te zaaien, zoo mogelijk, doe men het dan nu; mesten met ouden stalmest of kunst mest, en den grond flink diep omwwerken, 't Zaad kan men te voren in aanraking brengen, met vochtig zand, waarmee het later wordt uit gezaaid. Ook laat men het wel een etmaal (24 uur voorkiemen in water en hangt het dan in een zakje op den koestal, waar een kamertempera tuur heerscht. Zaai tegelijk met de wortelen wat slazaad uit; later worden de slaplantjcs verplant. Radijs kan men uitstrooien tusschen de erwtenbedden; ook een rijtje spinazie of raapc stelen' .Groote boonen legt men in eenige rijen en uit den bak brengt men de jonge planter, naar buiten. i 1 I Mr. de Vrieze, de welbekende advocaat te Amsterdam, een sieraad van onze balie, heeft de afgeioopen week zijn Haagsche confreres een lesje gegeven en tegelijk voor hen de kas tanjes uit het vuur gehaald. In Den Haag le ven enkele leden van, het O. M. nog steeds in de eeuw van „De Roode Toga" en in hun. ijver vooral scherp te zijn, tegen allen, die aan de andere zijde van het podium' plaats nemen, be trekken zij niet alleen den verdachte in hun oogen altijd een schuldige maar ook de getuigen, als deze hun niet welgevallig zijn en zeifs den verdediger. Een week of drie ge leden deelde een der subst. off. van Justitie bij de Haagsche rechtbank na een incident met den verdediger, zelfs een standje uit aan ad vocaten in de zaal. Dat zoo'n lid van het O.'M. niet gelukkig, is als hij met Mr. de Vrieze be gint, bleek deze week voor liet kantongerecht bij een aanrijdingszaak, waarbij Mr. de Vrieze als verdediger optrad. Zoo oppervlakkig gezien maakte de ambtenaar het heelemaal niet zoo bont, maar de verdediger zag in diens optreden toch een aantasting zijner rechten en verklaar de dat het zeer moeilijk zou zijn, met dezen ambtenaar te debatteeren. Niet onduidelijk gaf hij te kennen, dat, wanneer het O.M. zijn rech ten niet beter respecteerde, hij zich bij de hoo- gere autoriteiten zou beklagen. 4 Maart a.s. pleit Mr. de Vrieze voor de Haagsche recht bank inzake de Hongaarsche valsche-bankbil jetten-uitgevers, en het O.M., dat dan tegen over hem zal staan, zal wel moeten zorgen, de vormen in alle opzichten in' acht te nemen, i meer, waar Mr. de Joncbeere, de vioe-praeS( de onpartijdigheid op voorbeeldige wijze han haaft. Het hierboven aangestipte kantongerecht, zaakje had dat interessante, daf de autobestm der ,-die met zijn vehikel op het trottoir terec| kwam en daar iemand aanreed, was uitgewek voor een dolleman op de fiets, die als een l zetene kris en kras reed en önmiddellijk na h ongeval spoorloos verdwenen was. Wat ge^ zegt. Mr. de Yrieze behaalde dan ook het eele succes, dat dezen bestuurder; zijn rijb, wijs niet werd ontnomen, zooals het O.M. h- geëischt. Wanneer wij de couranten volgend- lezen wij bijna dagelijks, en het meest in sterdam, van au to-ongelukken, waarvan rijders de schuld zijn. Soms betalen de laatstf zeif het gelach, als zij de brutaliteit hebben vl; voor een auto den weg te willen overstelp Ik heb dit onderwerp al meermalen uitvoer! in dit blad behandeld, pleitte in deze voon veiligheid van voetgangers en hoop binnenkt gestaafd door voorbeelden, te bewijzen, waj om het zoo noodzakelijk is een deel van sterdam absoluut fietsvrij te maken. Er is een bres geschoten* i nde bastille-: van sluitingsdwang en de vrienden- van vrijhe mogen juichen. Niet omdat het deze week den raad gevallen besluit, waarbij winkelier die het hoofdzakelijk van den avondverkoo moeten hebben, nu tot een uur 's nachts m gen verkoopen, maar daartegenover overdag vier uur toe door de overheid tot staken w den gedwongen, zooveel te beteekenen he< Het hoofdstedelijke leven zal er niets door v anderen. Waru hij, die des avonds nog iets de boterham wil halen, kan, wanneer hij in buurt woont of daaruit komt) waarin men n de kippen op stok gaat, dank zij de in kwa verlofszaken gemetamorfoseerden broodjes m vleesch of vischwinkels, nog zooveel koope als zijn portemonnaie permitteert. D.och ik he haal het, er is een bres geschoten in het oordeel (kwasi modern en kwasi democratisi (inderdaad fel reactionair en zoo oïidemo: tisch mogelijk) dat het leven gelijk en gelij vormig moet worden gemaakt. Vijftien jaar gestreden en geworsteld tegendien ondra^ lijken dwang en het daghet nu in het Oosta Het steekt den strijders een hart onder de riem, dat door de dogmatische bestrijders (wa, toe zelfs de communisten behooren, dus vroegere vrije socialisten, die van dwang dwangwetten niets moesten hebben) nu gelui terd zal moeten worden naar argumenten het niet meer aan zal gaan hen te verketterd die niet geiooven in het dogma: na acht negen uur geen koop of verkoop in een wir tel meer. Dat nu ook beter en met meer vmc propaganda kan worden gemaakt voor het gemëen belang: dat van het publiek, van h avondleven in de groote stad, van den energi ken ,niet arbeidsschuwen winkelier. Dat k fabeltje kan worden weerlegd, dat de bedia den bij vrijen avondverkoop ook maar eenm nuut langer zouden werken. Maar ook voor zal men nu rustiger het feit onder de ooga kunne nzien, dat"het leven in een groot stad in het bijzonder nu eenmaal eiseh dat terwijl de een rust of geniet of zich va maakt, de ander werkt of omgekeerd. Dat ee leven waarbij allen tegelijk absoluut niet we ten, niet alleen ongenietbaar zou zijn, maar zeer ongunstige economische gevolgen zou brengen. Verheugend is het ook, dat in deze bewegin Amsterdam niet alleen staat, dat het op gebied blijkens courantenberichten' ook gist bruist in verschillende plaatsen eni dat bijvooi beeld in alle Haarlemsche dagbladen nu bijn iedere week propaganda wordt gemaakt voc opheffing van sluitingsdwang, gelukkig zond dat uitsluitend wordt gewezen op' het port monnaiebelang van een bepaalden groep keiiers. Ge boren: JAN. ZOON van I.. KALVERDIJK en Gt. KALVERDIJK—Willems Oudkarspel, 2 Maart 1926. Den 14en Maart a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders en G. BOOO-Kramer hunne 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, K. BOOD. A. M. BOOD-Groot en Kinderen T. BOOD en Verloofde. Oudkarspel, Maart 1926. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd-' en Grootmoeder Wed. D. Wagenaar Cz., in den ouderdom van 82 jaar en 5 maanden. Schagerwaard O. BIJ POST— Wagenaar. C. BIJ POST. Broek op Langend ijk Wed. D. WA GEN A AR— Spaans. Oudkarspel E BORST—Wagenaar. K BORST. C. WAGENAAR. K, WAGEN A A11-Borst en Kleinkinderen. Broek op Langendijk, 2 Maart 1926. Zie? enhuisverpleging in het locaal v.d. heer Jb. VIJZELAAR. Opkomst gewenscht. Het 'Bestuur. in het voorjaar, i Koop tijdig een pot Sprutol 1 Ziet onze buitengewone Nieuwste Modellen - Nieuwste Dessins in zeer lage prijzen. Tandtechnische Inrichting Wilhelminastraat 43, Haarlem, gpy Voor de vele bewijzen, van belangstelling, bij onze 25-jarige Echt- vereeniging ondervonden, betuigen wij onzen oprechten danh. Jn. DE BEURS. Ae. DE BEURS— Swager. Alkmaar, Kennemerstraatweg 48, Maart 1926. TE HUUR gevraagd ong. 40 a 50 snees KOOLLAND. Adres: Jb. PIK, Dijk 13, Broek op Langendijk. Orgels vanaf 25 gulden Verhuur en huurkoop vanaf f per maand. Schoonmaken en stemmen f 2 50 per spel. Orgellessen 12 gulden per drie maanden, twee uit een gezin f20. per drie maanden. te koop, te huur of huurkoop. bijalle agenten wederom verkrijgbaar Hoofdvertegenwoordiger, Verkrijgbaar bij van 10—4 uur bij den Heer OOIJE- VAAR, Ritsevoort hk. Oudegracht. Vraagt op ons spreekuur gratis in lichtingen tegen zeer voordeelige con ditiën. (tusschensoort). Verkrijgbaar bij PIANO- en ORGELLES, Billijke condities Lessen worden aan huis gegeven. INTEEKENBILJET. Ondergeteekende zou gaarne nadere condities willen weten aaV „Q PIANOLES gaande j Doorhalen wat niet verlangd wordt. ORGELLES I Straat: Woonplaats

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4