I AbdüsïroOP NIEUWE LANfiEDIJKER COURANT - (Tweede Blad] Revue van de 'Week MAART (Lentemaand) De Kaïaalplannen in Noord-Holland Het tractaat met België ZATEÏRDiAG 6 MAART 1926. Op den elfden dag dat in de pers gepubli ceerd werd de tijding, over het vermoedelijk' weldra gevormd zijn van hel door Mr. J. Lint burg samengesteld extra-parlementair Ministe rie kwam.het bericht dat Mr. Limburg aan de Koningin gemeld had, de hem door H.M. verstrekte opdracht niet te kunnen vervullen. Wij zPijn dus nu weer even ver als op 12 No vember 1925, toen de Kabinetscrisis ontstond. Na Dr. de Visser en Mr. Marchant moest oko de heer Limburg de zware taak opgeven. Aan de vrij algemeen tot uiting gekomen wensch tot publicatie van wat „achter de scher men" der pogingen tot crisisoplossirtg is voor gevallen, verklaarde Mr. Limburg niet te kun nen gevolg geven, daar het hier. vertrouwelijke besprekingen betrof, welke niet ten doel had den de vorming van ecin! Parlementair Ministe rie. Jan Publiek moet zich dus voorloopig nog tevreden stellen met „gissingen.'en bespiegelin gen." Vermoed wordt, dat de oude onoplosbaar lijkende kwestie van 'het Gezantschap bij het Vaticaan op het laatste oogenblik door wei gering van Chr. Historische zijde, de zaak door mr. Limburg aangevat, heeft doen mis lukken. Ook wordtgezinspeeld op de moge lijkheid, dat het nieuwe tractaat met België waarvan in de jongste dagen- werd verzekerd dal het met medewerking van Belgische zij de beduidend zou worden verbeterd in voor Nederland gunstiger zin een „struikelblok" zou hebben gevormd voor den kabinetsfor mateur. Den 2en Maart zou ons Lagerhuis in behan deling nem'en het voorstel-Albarda. a,s„ strek kend om de Koningin te verzoeken om de Tweede Kamer te ontbinden. Zeer waarschijn lijk zal dit ontwerp met groote meerderheid worden afgewezen door de Kamer luidden de berichten, zoowel uit Linksche als uit Rechtsche sfeer. Dus: toch terugkeer van het demissionair Ministerie-Colijn? Of: nieuwe opdracht thans bijvoorbeeld aan een staatsman uit de Katholieke gelederen tot vorming van een extra-parlementair kabinet?! Het is en blijft voorhands een chaos, zooals nooit tevoren in onze parlementaire historie is voorgekomen. De politieke partijen werpen elkander de verantwoordelijkheid toe» voor het gébeurde. De Katholieke fractie weigert te be rusten in het votum van 13 November (de aan neming van het amendement-Kersten) terwijl de Chr. Historische even onverzettelijk aan haar opvatting vasthoudt. Indien men blijft weigeren eenig offer te brengen op het altaar des vaderlands in den vorm van iets prijs geven van zijne „desiderata" dan is het pers pectief inderdaad weinig bemoedigend of ge ruststellend Tot de tallooze „vragen" thans aan de orde, behoort de „perkara" bij dc Posterijen T. en T. Zooals men weet, liep op( 1 IMaart het „gedwon gen verlof" den directeur-generaal Ir. Damme door minister Bongaerts verleend af. Een aantal oud-hoofd en andere iwspecteuren bij P. T. en T. hebben een adres aan de Staten- Generaal gericht, waarin gevraagd wordt een koninklijke commissie van onderzoek in ver band met „het conflict Bongaerts-Damme." Voorhands is de bedoeling van dit verzoek niet zeer duidelijkIntusschen heeft de mi nister' van Waterstaat een accountant opdracht verstrekt tot het ontwerpen van een algeheels; reorganisatie der administratie van het dienst vak der P. T. erf T. Temidden van veel misere-nieuws vindt men de verkwikkende tijding, dat het kapitaal, toe gestroomd ten bate van de watersnoodslacht offers, de drie millioen reeds met ruim een ton gouds heeft overschreden. De noodstand vergt nog veei meer hulp, maar de vaderlandsche lief dadigheid schijnt ook nu onuitputtelijk. Ten paleize te 's-Gravenhage zijn de ge schenken het Koninklijk Echtppaar .ter gele genheid. van de zilveren bruiloft aangeboden, ter bezichtiging gesteld. Tegen het offeren van een klein entrée, hetwelk geheel ten goede zal korflen aan de döor watersnood geteister- den. Ook uit deze bron zal het kapitaal, bij het steuncomité in kas gekomen, vermoedelijk be- duiednd worden vergroot. In de afgeloopen week werd onze groote bouwmeester dr. Berlage ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag met warmte gehul digd. En de tachtigjarige tooneelspeelster, me vrouw Wilhelmina Kleij, vierde haar zestigja rig jubileum in een „atmosfeer" van zeldzaam voorkomende, warm spontane hartelijkheid en bewondering. Uit de jongste doodenlijst Jhr. Mr. L. H. J. Moesen de Sombreff, de Katholieke senator, op U-jarigen leeftijd te, Heèrlen.— Mr. J. Wil- üngs, Staatsraad en oud-Kamerlid, 76 jaar, Den Haag. De wetenschap werd getroffen door het over lijden van Dr. P. J. Barnouw, oud-voorzitter van het Witte Kruis, op 84-jarigen leeftijd te s-Gravenhage, alsook door het verscheiden, 67 jaar oud, van prof. F. Pijper, oud-hoogleer aar in de Neologie té Leiden. Uit de jongste criminalia toeken ik aan het Wederom voorkomen van de misdadige liefheb berij om op een trein te schieten. Ditmaal ge beurde het bij Schiedam met een windbuks, en een twintigjarige jonkman werd in een oog ge- hofen. In de boterfabriek te Erp is ingebroken voor f2000 beroofd. De oud-ontvanger te De venter is met de noorderzon verdwenen. In de aas zooals -hij die achterliet, is een tekort J'an 66.000 onntdekt. Het lijk vain een onge- kkkigen man is te Zeist gevonden. Te Am-; Verdam had een uitgebreide inbraak plaats in een magazijn van heeranartikelen in de ie Con stantijn Huijgenstraat. voor Uw borst. Al die straffe en prikkelende middelen kunnen niet heilzaam zijn voor Uw gestel. Akker's Abdijsiroop wordt bereid met kruiden extracten en bevat dus geneeskrach tige stoffen in den vorm waarin de natuur ze aanbiedt. Indien U ven Uw hoeit of bronchit» wilt afkomen, koopt dan nog heden een fieich De onovertroffen heilzame werking op Uw ademhalingsorganen zal U spoedig overtuigen, dat ge inderdaad het bette genomen hebt. Overal verkrijgbaar a f 1.50, f 2.75 en f 4.50 per fleaéh. Het O.M. van de Haagsche rechtbank vor derde tegen een vrachtauto-berijder, die een anarijding met doodelijken afloop berokkende, negen maanden, een jaar intrekking van' rijbe wijs en vernietiging van de auto, zfRke vonnis sen kunnen er den schrik wat inbrengen. —Te Rotterdam deden roovers een overval in de roef van een motorboot en wisten f90 aan buit te graaien. De malversaties indertijd te Bergen op Zoom gepleegd, hebben de woelige discussies in den raad veroorzaakt, waaruit ten slotte een motie van wantrouwen tegen den wethouder Verlinden werd geboren. Van de recente ongevallen noem ik: het schrikkelijk geval van een vrouw en twee kin deren, die bij een brand aan de Noordblaak te Rotterdam in de vlammen zijn omgekomen. Aan de Haagsche Hochtskade is een 18-jarige jongen door een vrachtauto overreden met doo- delijk gevolg. Een 64-jarig weduwnaar, wonend aan den cSbenkweg in Den Haag, is door gasverstik-/ king om het leven gekomen. Op de Nieuwe, Haven in de hoofdstad, waar 'het verkeersge vaar misschien wel het allergrootst is, werd een tweejarig knaapje "ónder een wagen ver pletterd. Ditmaal, bij hooge uitzondering, niet door een via motor bewogen voertuig. Bij Beu gen berokkende het in aanraking komen met een electrische leiding den dood van een 24- jarigen jonkman. Va nde euveldaden in de afgeloopen wéék door den rooden haan berokkend, noem ik een geweldigen brand te Beverwijk, waarbij een kis tenfabriek en twee huizen in de asch zijn ge legd. Ook ditmaal zal ik niet eindigen zonder een paar „lichtpunten" te hebben aangewezen. Het optreden van de Nederlandsche „Coöperatie" het reeds vermaarde opera-ensemble in de Fransche hoofdstad is een buitengewoon succes geworden, dat de verwachtingen der optimisten overtrof. Mr. Aalberse, de oud-mi nister 'van Arbeid, Nijverheid en Handel, is door eenige hoofdambtenaren van het departe ment op hartelijke wijze gehuldigd, voor wat hij als bewindsman heeft gedaan. Vooral in de sfeer van handelsbestier c.a. is .waardeering, erkenning van verdiensten, een „artikel" waarmee men allicht iets royaler kon zijn dan over het algemeen'het geval is BUITENLAND. De stiijd om de permanente zetels in den Volkenondsraad bwordt voortgezet. In En geland is een strijd ontstaan tusschen de leden van het kabinet. Austin Chamberlain, de Brit- sche minister van buitenlandsche zaken is voor uitbreiding van den Volken-bondsraad, terwijl de andere ministers hem Franschgezindheid verwijten en tegenover uitbreiding van den Raad staan. Het 'verluidt dat Chamberlain ge dreigd heeft met ontslag, indien zijn houding niet goedgekeurd wordt. Doch in ieder geval staal vast dat de Britsche minister vail buiten landsche zaken vergezeld van Cecil naar Ge nève zal gaan ter bijwoning van de buitenge wone zitting van den Volkenbond op 8 Maart aanstaande. In Frankrijk staat men natuurlijk niet afwij zend tegenover een uitbreiding, aangezien men daar Polen een goed hart toedraagt. Doch al daar heeft men nog immer te lijden van de finantieele crisis, welke nog steeds niet is op gelost. In de eerste plaats heeft de commissie van finantien van de Kamer het voorstel tot heffing van een belasting op de betalingen op nieuw verworpen. Verwerpt de Kamer - het voorstel eveneens dan zal Briand wellicht moe ten aftreden. Doch in Frankrijk is men steeds sterk in compromissen, zoodat waarschijnlijk nog juist op tijd een vergelijk tot stand zal ko men. i Dat het Linksche Kartel, hoewel hopeloos uit eikander gevallen, nog steeds steunt op een meerderheid in het land, heeft de tusschentijd- sche verkiezing bewezen, welke Zondag jj.l. plaats had in het Departement van de Marne. Twee kamerzetels werden door het Kartel ver overd met een meerderheid van 12000 stemmen boven den candidaat van 'de verbonden oppo sitie. De Fransche kamer is eveneens nog niet ge reed gekomen met de behandeling van het Pact: van Locarno, doch vast staat dat dit ver drag zaï worden aangenomen-, vooral na de grootsche rede welke Briand heeft uitgespro ken ter verdediging der verdragen. In Noorwegen is een kabinetscrisis ont staan door het aannemen van een motie, waarin aan het kabinet-Winckel geen vertrouwen ge geven wordt. Thans worden pogingen in het werk gesteld om de bekende Poolreiziger Nan- sen met de kabinetsformatie te belasten. Denemarken, Zweden en- Noorwegen hebben dóen ewten, dat zij eenzelfde standpunt inne men inzake de permanente Raadzetels. Alle drie landen zij ngekant tegen uitbreiding van den Volkenbondsraad. - Eén groote uitsluiting dreigt uit te frreken in de Èngelsche machineindustrie, wélk eniet minder dan 1.200.000 personen dreigt te om vatten. Het gaat hier om een plaatselijke sta king welke is uitgebroken en als gevolg waar van de werkgevers de uitsluiting hebben ge proclameerd. Indien niet voor 13 Maart de sta king is opgeheven zal de uitsluiting ingaan. Dit zal een der grootste arbeidsconflicten zijn, wel ke in de laatste jaren zijn uitgebroken. In Marokko is de strijd weer ontbrand. Met wanhopige kracht hebben de Marokkanen zich met aanvankelijk succes geworpen op de Fran- schè en Spaansche zones. De Franschen trek ken terug doch van een definitief eind van den srtijd is nog geen sprake. Verheugend echter is het aannemen door de i- ransche kamer van een amendement, waarin verklaard wordt dat de strijd zoo spoed'ig rno,- gelij kmoet worden beëindigd. In verband hier mede is de begrooting met een millioen francs verminderd. Ook in China en 'Syrië wordt nog gevochten. Dezer dagen kwam uit Damascus het bericht, dal. aldaar 6000 personen vermoord zouden zijn Bevestiging, hiervan is gelukkig nog niet ont vangen. Wel is de toestand verward en Damas cus geïsoleerd. Na half Januari is het weer buitengewoon zacht geweest en tnans is „lente"-ma.and reerls weer in het land. Men spanne zijn verwachtingen echter niét hoog! Verleden jaar winter vroor en sneeuwde het in het geheel niet, totdat Maart reeds voo reen deel verstreken was. Op den 12en J daalde het kwik in den thermometer te Winters wijk tot 11 gr. C. onder nul en bedroeg het I maximum 2.4 gr. C. In 1899 'vroon het te de I Bildt en te Winterswijk zelf3 respect. 13 sn 14. i gr. 0.! D-at is evenwel een zeldzaamheid, tempe- ra turen van boven de 15 gr. C. komen daarente gen vrij veel voor, terwijl als maximum 2? gr. G' .slaat aaugeteekend, eveneens in het oosten van het land. De gemiddelde temperatuur is 5 gr.' L. i In de maanden Maart en April zijn noordooste- i lijke winden talrijker dan in andere maanden van het jaar. Daardoor juist is ons voorjaar zoo koud, maar ook droog en vaal* helder. De regenval be draagt gemiddeld slechts 46 m.m. D-e dagen lengen aanzienlijk en wel met 21 uur en 2 minuten, Op den lsten komt de zon op te 6.49 en op 31 Maart te 5.40; op d'ie dagen ver dwünt zij resp. te 5.36 en te 6.29 onder de kim. Op 'den 19en zijn dag en nacht even lang. Het. aantal uren met zonneschijn bedraagt aan de vijf hoofdstations in doorsnee 95. Die avonden en nachten omstreeks 29 Maart (övolle maan) zijn door maanlicht verhelderd. IV. Tn een vorjg artikel wijdden we beschouwingen over bevolkingsdichtheid, grondgebruik en wa terwegen. We hebben gezien, hoe de invloed van 't' een grondgebruik op de bevolkingsdichtheid in (•Cijfers is aan te geven; tevens d,at het' grondge bruik weer sterk afhankelijk is van goede ver keerswegeu te land -en te water. Ongetwijfeld zal de aanleg van de nieuwe ka nalen van grooten invloed zijn op d-e wijze, waar op de land- en tuinbouw zal worden uitgeoefend. Onze bevolking neemt telken jare toe, en liet probleem dringt zich al meer naar voren, hoe aan die groeiende bevolking bestaansmogelijkheid ie geven. Die mogelijkheid wordt sterk bevorderd door de uitvoering van de kanaalplannendocr die sterk verbeterde afvoerwegien te water, zal de land- en tuinbouw nog veel intensiever w-~r den uitgeoefend; de geproduceerd^ hoeveelheden zullen vermeer-deren, en vele handen arbeid en veel monden brood verschaffen. Gaan we nu over tot de bespreking van de richting der ontworpen kanalen. Als men eens een kaartje bekijkt, waarop dc waterstanden van alle Noord-Hollandsche polders zijn aangegeven, blijkt een ieder, dat het o ado's n lijk is al die polders te verbinden. Men is .ge noodzaakt zich te beperken; anders zóu het aan tal sluizen zeer groot moeten worden en de vs.xrc zeer belemmeren. Om dit bezwaar te ontgaan, besloot men al leen in groote polders het kanaal gemeen mier de nfpolder te leggen, het kanaal het peil van den boezem te geven, en het aan die kleine, pol ders zelf over te laten, door aanbouw van slui zen en overtoomen aansluiting te maken aan het kanaal. Drie groote polders zijn niet door boezemwater gescheiden en wel de Westerkoggte, de Mier N .or derkoggen en het Grootslag. Wel door boezemwateren gescheiden zijn ü;e polders Heerhugowaard en Geestmerambacht. Daarom zijn door -deze polders geen kanalen ont. worpen. Nu noem ik de ontworpen kanalen. 1. AlkmaarHoornBakhuizen. 2. Stolpen Schagen Kolh-orn. 3. AlkmaarLangendijk Lutjewinkel Kolhorn. 4. Hoorn -Medem'blik. 5. Zijtakken van deze kanalen: a. Oudkarspel Dirkshom. b. Rustenburg Obdam. c. GrootebroekAndijk. Hierbij sluiten zich aan de vólgende kanalen, die ontworpen' zijn in verband met de Zuiderzee, plannen. Deze ontworpen kanalen zijn: 1. Aartswoud Kolhorn Helder. 2. Het kanaal door Wieringen. 3. Het ringkanaal van den Hoornschen poldor. Zeer gewenseht is het dat de lezer, om' van hel teer voorafgaande eenig beeld te krijgofi, can kaart voor zich neemt. Aangezien ik het geheel der plannen wel moest noemen, doe ik dit het liefst in éfén artikel. Nu willen we straks elk kanaal op zich zelf eens gaan beschouwen. Vooraf dient nog te gaan een beschouwing over den waterstaatkundigen toestand, die straks een verandering zal ander gaan. Voor ditmaal genoeg. Q CORSETTEN. Z KINDERLIJFJES. 3 BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOIJSBRAS en ROKBESCHERMERS. Depót PALTHE Almelo. I. Geschiedenis en ontstaan. Onze verhouding tot België men denke slechts aan de scheiding in 1839 is altijd van kieschen aard geweest. Dat onze zuidelijke na buren in den wereldoorlog werden, getroffen doore en noodlot, waaraan Nederland ontkwam moest de stemming in België jegens Nederland wel tijdelijk bederven. Wij kregen na de over winning der Entente met een nabuur te doen, die de fvermeende) gunst van het oogenblik ten voll etot zijn particulier voordeel trachtte te gebruiken. Nederland gaf echter in het be gin van 1919 ondubbelzinnig te kennen, dat het elke-overweging van getriedsafstand uitge sloten achtte, en de Opperste Raad ging dan ook niet verder, dan een herziening der trac- taten van 1839 noodzakelijk te verklaren, waar bij én commissie zou hebben 'te onderzoeken of de Belgische wenschen alleen te bevredigen waren door overdracht van grondgebied dan even goed op andere wijze. Hel gevaar, dat Minister van Karnebeek had af te wenden, was dus nog ernstig genoeg; hij trad het echter onverschrokken tegemoet. Om erger te keeren, legde hij een zóó groote tegemoetkoming aan den dag inzake Schelde- beheer en Belgische uitwegen, dat hij in Juni 1919 in de Kamer kon verklaren, dat de be dreiging, die uit het naburige land was opgeko men, terzijde was gesteld. Ongetwijfeld zouden dan ook in 1920 door België en Nederland in gemeen overleg gevonden formules aan de Ge allieerde Mogendheden zijn aangeboden had niet België te elfder ure door het op de; spits drijven van het Wielingeugeschil (in 1919 met geen woord aangeduid) die aanbieding verhinderd. In het afbreken der onderhandelingen door Belgic kon worden berust; wij hadden aan Bel gië zeer weinig te vragen en België zeer veel aan ons. Het was Minister vain Karnebeek zelf, die toen zeide, dat Nederland, hetwelk de her- zieinng der tractaten van 1839 niet gezocht heeft, de Belgische verklaring (van afbreken der onderhandelingen) rustig naast zich kon neereggen. Totdat pllotseling op 28 April 1925 aan de Staten Generaal -een webontwerp werd aange boden tot goedkeuring van een verdrag, op 3 April tevoren gesloten tusschen de Ministers van Buitenandsclhe Zaken van Nederland en België, ter herziening van dat van 1839. Er dient helder licht op te gaan over de vraag, hoe het mogelijk is, dat een tractaat, al leen als uitvloeisel van den geest van Versail les te begrijpen, doch waarvan België de tot standkoming in 1920 zelf heeft verhinderd een tractaat dat de levensbelangen van Nederland aantast en ons lasten oplegt, die niet binnen re delijke grenzen zijn beperkt, ons desniettemin ter ratificatie wordt voorgelegd op een oogen blik, dat Europa leert ademen in de sfeer van Locarno. Moet men besluiten, dat Minister van Karnebeek door zijn verklaring in 1919 zich meer gebonden rekent dan- eenig Nederlandsch staatsman het thans zou wenschen te zijn? Im mers dit tractaat levert voor Nederland politie ke. economische en finamcieele bezwaren op, welke niet noodzakelijk verbonden behoeven te zijn aan de tegemoetkomingen, welke ook wij ten opzichté van België zouden willen be- toonen. Het bedreigt de goede verstandhouding met België eerder dan dat het die zou bevor deren. Eer het te laat is, opene de natie de oogen voor wat haar boven het hoofd hangt

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3