De Langedijker Groentencentrale Vergadering van de Langedijker Groenten- Centrale op Donderdag 4 Maart '26, des mor gens half elf in het lokaal C. Reoses te Stom- petoren. Aanwezig zijn de afgevaardigden van aan gesloten vereenigingen, terwijl wij verder aan wezig zien dpn burgemeester van Oterleek, den Burgemeester van Broek op Langendijk, den heer D. de Boer, voorz. van de Holl. Mij. van Balk, den heer Balk, secretaris van de Prov. Comm., het eerelid Zeeman van Zuid- scharwoude, en afgevaardigden van de han delaren ver eeniging „De Koophandel." Als voorz. fungeert de heer S. de Boer Kz. van Zuidscharwoude, die de vergadering opent met het uitspreken van cl£ volgende rede: Mijne Heeren, het is mij een genoegen u op onze Jaarvergadering het welkom toe te roe pen. Het is altijd een bijzondere dag een Jaar vergadering van zoo'h groote vereeniging. Het is de dag dat alle aangesloten vereenigingen als één 'geheel tezamen zijn, om de belangen van den tuinbouw te behartigen. Dit jaar is feitelijk een bijzonder jaar, daar onze, bond thans 10 jaar bestaan heeft. Het is dan reeds 10 jaar ge leden, dat onze bond, de Langedijker Groenten Centrale is opgericht en wij kuninen met vol doening op dien tijd terug zien. Wanneer wij de Jaarvergaderingen nagaan, waar toch alle zaken worden behandeld, dan moeten wij ge tuigen, dat die stonden in het teekén van op bouwende critiek en van volkomen samenwer king. Steeds kon men getuigen dat de bloei van de vereeniging bij ieder voorzat en dat steeds de gemeenschappelijke belangen in het oog werden gehouden. De verstandhouding en samenwerking met de vereeniging „De Koop handel" zijn in deze 10 jaar steeds goed ge weest. Al meer en meer dringt het door, dat de belangen van koopman en tuinder met el kaar parallel loopen, zoodat dan ook samen werken zeer gewenscht is. Tot deze goede verstandhouding heeft zeker medegewerkt, dat steeds afgevaardigden van Koophandel de ver gaderingen van het marktbestuur bijwoonden. Het is hier dan ook zeker op zijn plaats om de vereeniging „De Koophandel" een woord van dank te brengen voor hare medewerking en in het bijzonder aart hare afgevaardigden in ons marktbestuur. Wanneer wij art. 3 van onze statuten lezen, dan geloof ik wel dat al de pun ten welke daarin worden vermeld, ten zeerste zijn behartigd en dat wij over de resultaten te vreden kunnen zijn. Nu dat ik dit memoreer wil ik tevens gedenken oinzen eere-voorz., die 2 Jan. j.l. overleden is; bij de oprichting van) onze vereeniging burgemeester van Broek op Langendijk. De heeren Zwetsman en Bouwens. waarmede ondergeteekende het genoegen had een commissie te vormen, aangaande het ver krijgen van de veiling, kunnen mede getuigen, den grooten steun, dien wij toen van hem mochten hebben. Hij heeft het tienjarig bestaan van onzen Bond niet mogeaj! beleven, maar hier op onze Jaarvergadering wil ik mijn hartelijke» dank uitspreken voor het vele, dat hij voor onzen bond in het bijzonder, maar ook voor den geheelen tuinbouw heeft gedaan. Ik ver zoek u allen een oogenblikf op te staan oitri zijne nagedachtenis te eeren. „Dat hij ruste in vrede." Ik dank u. Zoo gaat de tijd dan heenen, met al zijn lief en leed, voorspoed en rampen, zoowel in ons dagelijksch leven als ook op tuinbouwgebied. In deze tien jaar heb ben wij zeker de grootste schommelingen ge had, wat betreft de uitkomsten van ons bedrijf Wij hebben daarin gehad dei oorlogsjaren, voor al i917 en '18 met hooge opbrengsten, maar wij hebben ook gehad de jaren 1920-'22-'23 met zeer lage opbrengsten. De laatste paar jaar is de opbrengst goed te noemen en zoolang het dat is kunnen wij ein zijn wij tevreden. In het begin van dit winterseizoen stond het er zeer duister voor; er was een zeer groot kwantum' aanwezig en de; toestand in Duitschland (on ze grootste afnemer) lang niet rooskleurig wat de finantien betreft en dan daarbij de toltarie ven, dat alles maakte dat de toekomst niet gunstig was. Toch kwam er heel spoedig ople ving in den handel; het weer was ons ten dien- vraagd. Dan is direct He geest onder de min ste; de winter trad in en onze kool werd ge- ders heel anders, wat ook ten zeerste te verkla ren is* want het winterseizoen; is voor velen den belangrijksten tijd voor de uitkomsten van hun bedrijf. Voor de Deensche witte kool kwam vooral veel afzet naar Amerika, zoodat het in de laat ste helft van December en in de maand Janu ari een groote doch gezellige arukte was in den afzet van onze producten. Dè maand Fe bruari liet zich heel anders zien, de afzet van Deensche witte kool bleef nog wel gehand haafd en de prijzen gingen' weinig terug, maar de roode en gele kool ging in prijs sterk terug. Als het weer ons in Maart niet helpt, dan staat het niet gunstig, want het kwantum is nog te groot en de kwaliteit van de kool gaat dan te sterk achteruit, zoodat de aanvoer dan te groot zal zijn. Het vorige jaar heb ik reeds ge zegd- dit jaar zou aanleiding kunnen geven om den volgenden winter de kool langer te bewa ren en thans zijn wij zoover. Ofschoon de prij zen in Januari goed waren, kwam er toch te kort kool aan de veiling, wat zich nu wreekt. Velen zijn er die hun hoop op Maart hadden gevestigd en hun product daarvoor, vasthiel den trots den enormen voorraad. Dit moet op den duur schade veroorzaken, want vraag en aanbod beheerschen nog altijd de prijzen. Het is ook met het aanvoeren van doorschot nog lang niet zboals het moet zijn. En zijn er altijd nog teveel die te lang wachten met het door schieten, zoodat hun product "kort aan uitschot grenst. Nu kan men wel zeggen, dat moet toch een ieder weten, ja, dat is zeker waar, maar toch wil ik erop wijzen, dat het voor de betrok kenen ten eerste schad edoet, door het ont vangen van een lageren prijs, en ten tweede berokkend hij zich zelf veel meer arbeid. Maar ook doet het schade aan het geheel, want dLe kool gaat ook de wereld in en het is een van zelfsprekend iets, dat die kool slecht voldoet, zoodat er allicht minder bestellingen op komen. Reclame wordt er gemaakt voor onze kool op ruime schaal, dat zich zeker aanstonds zal uit breiden tot-Amerika. Steeds wordt er in de re clamebladen onze prima kwaliteit aanbevolen, maai daar komt in de eerste maanden, zooals in December, Januari en Februari al heel wei nig van terecht, daar het meeste doorschot te laat wordt opgeruimd. Verleden jaar heb ik hierover, met het oog op de komende toltarie ven reeds gesproken en thans zijn de toen drei gende toltarieven werkelijkheid geworden en 't is mijn vaste overtuiging, dat alleen onze prima producten Duitschland als kooper zullen doen behouden. Daarom zijn ook dit jaar maatrege len getroffen dat kool die tot „bok gevroren was, niet in consumptie te laten brengen, enkel en "alleen opdat de eters zulke slechte waar niet zouden ontvangen, wat ten slotte terug zou slaan op de goede producten. Toch is dat verkoopen van „bokken"kool niet geheel ondervangen, daar er geen rekening was ge houden met de oostersche veilingen, zooals Avenhorn, Bovenkarspel en nog enkele veilin gen daar, maar dat zal in de toekomst wel be ter aangepakt worden. Het is zeker wel een leering geweest voor velen, dat wanneer men kool wil overhouden, daar oog goed voor klaar moet zijn, daar het maar niet opgaat in onge schikte ruimten of zelfs buiten t'e bewaren. Het zal dan ook een ernstige taak zijn voor de besturen om daar terdege maatregelen voor te treffen. Mijne Heeren, onze agenda is dit jaar zeer kort. maar toch verheugt het mij, dat er een punt op voorkomt aangaande de toltarieven. Het is zeker waar dat ons hoofdbestuur daar alle aandacht aan schenkt, maar het is toch ook zeer goed, dat uit de vereenigingen ook de drang naar voren komt, dat hier liet bij stilgezeten wordt. Wij zijn ervan overtuigd, dat er door ons hoofdbestuur en door de regeering alles is gedaan om de autonome tarieven ver laagd te krijgen, wat dan ook voor een deel is gelukt waarvoor wij hun onzen daink brengen, Maar toch zijn de tarieven nog van dien aard, dat het voor enkele producten noodzakelijk is, dat die nog wat worden verlaagd. Mijne Heeren, het is zeker allen een genoe- hier in dezen mooien vruchtbaren polder te vergaderen. De vereeniging hier is nog jong en het aantal leden niet groot, maar ik voorzie, als het groenten kweeRen loonend is, dat dit zich hier al meer en meer zal uitbreiden. Met dezen wensch wil ik de vergadering openen. Ik heet onze gastenj hartelijk wel kom, die ons de eer hebben aangedaan deze belangrijke dag met ons door te brengen; ook het bestuur en afgevaardigden hartelijk welkom en de Pers, hier vertegenwoordigd, is ook ten zeerste welkom in ons midden, waarvan ik ver trouw, dat al hetgeen hier besproken wordt, in hunne couranten vermeld zal worden. Met den wensch, dat de besprekingen van dien aard mogen zijn, 'dat ze nog tot meerde ren bloei van onze vereeniging zullen leiden, verklaar ik de vergadering voor geopend. (Applaus.) De notulen, die door een commissie zijn na gezien, worden op advies daarvan goedge keurd. Uit de mededeelingen blijkt dat de statutenwij ziging is goedgekeurd, dat besloten ïs dat alle bestuurderen van aangesloten vereenigingen vrij en toegang hebben tot de veiling; dat de statu ten van den L.T.B. niet in strijd zijn met de statuten van de L.G.C. (rechtskundige uitspraak*! Uit het Jaarverslag van den Secretaris nemen wij het Volgende over: De zomer van 1925 was bij het begin met de vroege aardappelen goed, bospeen was best, bloem kool best, de allereerste vroege kool best, dreh hiervan waren de prijzen al spoedig van dien aard, dat het onvoldoende genoemd moest wer den. Dit maakt de uitkomsten voor de bouwers zeer verschillend, die na de aardappelen véél bloemkool geveild hebben, hebben een goede uit-* komst en die enkel vroege kool had, daarvan wa de uitkomst zeker slecht. Ook de herfstkool heef'' zee rweinig opgebracht, waarvan de oorzaak voor een groot gedeelte kan toegeschreven worden aan de m'et 1 October ingevoerde toltarieven. Zoolang er behoefte is aan onze kool, zoodot de prijzen hoog zijn, zal het geen schade doen, maar in den nazomer is het normaal, dat door onz ©beter ekwaliteit de Duitscher onze kool koopt voor een matigen prijs, maar dat i3 meestal een prijs iets hooger dan thans dé invoerrechten zijn, zoodat nu voortaan de concurrentie wel te ongelijk zal zijn, zoodat er voor onze kool een zeer lagen prijs zal kunnen betaald worden. En kel kunnen wij onze hoop vestigen op het reclame maken in de verschillende landen en waar dat bij behoort het afleveren van prima kwaliteit- Wanneer wij daar, koopman en tuinder, van door drongen zijn en allen daar ons best voor doen, geoof ik dat ons bedrijf loonend kan blijven. De bedrijfsresultaten van 1925 waren dan ook voor een groot gedeelte der tuinders niet schitterend, zoodat dit voorjaar het veilen van onze bewaar- kool nog veel moet goed maken. Bij de inventarisatie is gebleken, dat er oen voorraad is van 9000 wagon3 kool of wel 2000 wagons meer dan het vorige jaar en het dubbele van het kwantum van de jaren vóór 1924. In de maand December waren veel bestellingen voor Amerika er. aan de Veiling kunnen wij wel zeg gen, kwam niets. Nu meen ik, dat 'het» een moeilijk op te lossen kwestie is om dan de bonnen tot het minimum te beperken. Ik hoop echter dat er een oplossing voor gevonden wordt, welke evengoed, ja zelfs betere resultaten zal geven. Bij de L.G.C. zijn aangesloten 14 vereenigingen te zameu met 1369 leden. Het Bestuur vergader de dit jaar 9 keer, het Dagelijksch Bestuur 17 keer, met „de Vierbond" 2 keer, terwijl er 1 Algem .Vergadering gehouden is. Op 31 Dec. '25 was er geen verandering van bestuursleden. In het D'agel. Bestuur echter is in de plaats van den heer S. Zeeman, Secret., gekozen de heer S. de Boer Kz., en/ als 2e Secret, de heer W. Viseer. Met „de Vierbond" is verga derd in Mei en in December. In de! Dee.-v'ergade- ring, waar tevens het Bestuur van „Koophan del" tegenwoordig was, is besproken het verhan delen van bókken-kool. Algemeen was men van gevoelen die kool welke verdacht was, tijdelijk te weren, opdat die niet in consumptie zoud? komen .Toch wil ik nog enkele punten opnoemen, welke uitgevoerd zijn als uitvloeisel van de Alga- meene Vergadering. Ten eerste de weg St. Pan- erasKoedijk. Uw secretaris heeft aan alle om liggende Gemeente- en Polderbesturen een pchrij- ven gericht, waarin het doel was omschreven en tevens met het verzoek een eventueel later te houden vergaderin gte willen bijwonen. Die ver gadering is later gehouden, waar enkelen gevolg aan hebben gegeven en wel Polder en Gemeente Broek op Langendijk en dezelfden van St. Pan- j eras en Koedijk met uwe vereeniging de L.GjC. In di evergadering kwam reeds een begrooting van de kosten naar voren, waaruit bleek dat een rijweg te duur zou zijn, dooh een goed loop- en fietspad was wel te bereiken. Hier is dan ook op doorgegaan en is later de 'weg gemeten, waar j op een nauwkeurige kostenberekening zou vol- gen, doch door ziekte van den burgemeester van. Koedijk is het tot heden opgeschort. De machtiging, die door de Algem. Verg. gege ven is, tot het bouwen van een grootere over- kapping, is door uw bestuur uitgevoerd, en wij hopen dat het tot aller genoegen mag zijn. Eten woord van dank moet hier gebracht wor den aan de heeren P. Slot Az. en C. Wagenaar D'z.. voor de bereidwillige medewerking, welke zij betoond hebben met het Verkoopen van hunne gedeeeltens akker. Ook den aannemlers van het grondwerk, den heer S. Kuiper van Schoorldam, komt een woord van dank toe voor het vlugge en beste werk dat hij geleverd heeft. Dien bouwkun dige, de Heer W. Dirkmaat, die het plan' ontwor- Dc aanvoer bedroeg wan 1 Januari tot 31 Deo.: Roode koojl Gele kool Witte, kool Aardappelen Uien 1924 18.264.190 K.G. 11.024.008 20.652.933 1*3.589 834 2.650.181 Wortelen (losse) 1.638.123 Slaboonen Rabarber Ramen as Bieten Rapen Witlof Witlof Wortelen (bos Bloemkool 58.866 153.940 31.622 598.137 31.073 14.147 14.147 a 684.888 bos 1.561.102 stuks 1925. 21.998.182 KG 14.470.152 15.497.150 14.396.845 2.028.113 1.173.078 89.508 151.755 26.175 527.139 10.070 1.536 1.536 430.467 bos 1.927.992stuka Wanneer wij deze getallen nagaan, dan blijkt hieruit dai globaal zijn geveild in 1924: 6871 wagons en in 19257037 wagons van 1000 K.g. behalven de bos wortelen en de bloemkool. In '25 minder bos wortelen, doch circa 400.000 stuks bloemkool meer; ook in 1925 80 wagons aard.ip. pelen meer en de opbrengst ruim f200.000 min der dan in 1924. Als wij nu nagaan dat de bloemkool een h.u- ger prijs heeft opgebracht en de aardappelen oen goede, dan kunnen wij wel nagaan dat de kool in het najaar van 1925 te kort heeft opgebracht. Wat de omzet der markt betreft deze bedroeg van 1 Januari tot 31 December: in guldens 1923 1924 1925 Jan. 99.670.13 474.146476 382.418.67 Febr. 117.322.12 619.191J76 306.011.32 Maart 214.140.98 551.214.60 701.290.60 April 70.204.92 36.473.4,7 150.070.11 Mei 8.241.96 5.780.42 12.692.47 Juni 122.090.93 260.829.33 486.797.68 Juli 428.143.14 824.028.61 250.472.89 Aug. 441.922.47 308.519.67 260.4/72.08 Sept. 228.512.02 267.730.28 252.8(72 35 Oct. 194.174.89 295.076.90 132.270.52 Nov. 138.993.71 199.783.07 98.546.94 Dee. 153.542.38 141.410.— 224.560.42 Totaal 2.216.959.65 3.974.184.87 3.702429.65 Uit deze getallen blijkt dat het verschil van d eomzet in 1924 en 1925 niet groot is, toch bob ik al eerder in dit verslag gezegd, dat er velen geen goed jaar hadden tot 31 December, maar dat zit in het groote prijsverschil van de pro ducten. Als illustratie kan ik mededeelen dat wij pen heeft, komt een woord Van lof toe, ten i hebben gehad dat een schuit bloemkool eerste voor het mooie geheel dat thans ontstaanl is, 6Q stak opbraidllt eil een schuit beste roe- naar ook vooral voor het ontwerpen van J kunstige constructie van het middengebouw. Al was dan ook de aannemer Van het gebouw, de heer C. Kloosterboer, volgens contraot te laat klaar, toch komt ook hem een woord van lof toe voor de solide afwerking. Zoo hebben wvj dan thans een overkapping, welke ruimte geeft voor minstens 200 vaartuigen. Door de Algem. Verg. is besloten 1/10 pet. van den omzet uit te trekken voor den' reclame dienst. Dit is'ook uitgekeerd, doch niet over den omzet van 1924 doch van 1923, hetgeen een ver schil gaf van f1700 ten voordeele van de L.G.C. Voor de L.G.C. is in het afgeloopen jaar een keuringsdienst voor vroege aardappelen saamge- steld, waarin zitting hebben de heer A. Hoog land, St. Pancras, (voorzitter) j Jb. Kostelijk, Br. op Langendijk, (secret.-penningm.)W. de Geus Koedijk; C. Madderom, SchcrmoerP. Smit Jbz„ Heerhugowaard»en D. Stapel, Hensbroek, waarbij als Keurmeester optrad de heer T- Kostelijk van Heiloo. Reeds enkele jaren bestonden er keuring-dien sten in Noord-Holland, welke zeer nuttig werk verrichtten, zoodat het ook goed was, dat de L.G, C. een keuringdiienst daarsteldie. En het is g bleken dat er eenige behoefte aan was, daar zij dit- jaar reeds voor de leden '30.80 H.fA. vroege aardappelen hebben gekeurd en voor mensch(en buiten de L.C.G. 2.42 H.A. Het is echter nog to betreuren dat de verkoop van gekeurd poot goed, nog zeer onregelmatig geschiedt. Dienaangande was door de L.G.C. een voorstel ingediend vooy de Algemeen© Prov. Comm.-Vnr- I gadering om ook dat produkt over de veiling te verkoopen, wat tot resultaat heeft gehad, dat iedere veilingvereeniging zal trachteH daartoe t'e komen. Hadden wij het vorige jaar aanvankelijk ge hoopt dat. de Zomertijd niet meer ingevoerd zou worden, zoo is dat toch geschied, maar ik meen dat het ons goed bevallen is dat wij eenparig den Zonnetijd hebben gehandhaafd. Als bijzonderheid kan ik nog vermelden, dat in den tijd van het veilen van vroege aardappelen wij bezoek hebben gehad van den Minister-Presi dent, Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck. Voot het sorteeren van re'uzenbloemkool. heeft uw bestuur een regeling getroffen, die zeker ein delijk afdoende zal zijn. Dit was dan ook zeer noodig, want alle veilingen in den omtrek sorteer den beter dan hier, wat beslist schade deed', niet alleen aan den prijs van dat product, maar ook de prijzen van andere producten leden er onder. In het afgeloopen jaar Heeft de L.G.C. aan zegging gehad van de Kamer van Koophandel, dat ✓zij zich daarbij moest aansluiten en dat Je bestuursleden moesten teekenen in het handels register. Na onderzoek is gebleken dat dit bi] de wet verplichtend was. zoodat wij ons dan ook hebben laten inschrijven. De bestuursleden zijn steeds trouw op hun post en het blijkt steels dat ieder de verantwoordelijkheid gevoelt, waar voor hij geplaatst is. Een woord' van dank is hier dan ook zeker op zijn plaats, aan de bestuursle den, die steed3 de belangen van hun leden in het bizonder, maar ook voor den geheelen tmnbouvr Trachten te bevorderen. Ook een woord van dank aan de ambtenaren voor hunne trouwe plichts vervulling. Het aantal keuringen bedroeg in idit jaar 142, terwijl het vorige jaar 110 keuringen hebben plaats gevonden. In de maand December alleen hebben 37 keuringen plaats gehad, wat in hoofdzaak ging over bokken kool. per stuk opbraöht de kool 60 cent per 100 K.G., zoodat! wij hieruit kunnen zien, dat het veel uitmaakte welke pro ducten men gekweekt had. Al is de totale omzet niet zoo groot als in 1924, toch kunnen wij die bevredigend noemen. Mijne heeren, het heeft ons zeker allen getrof fen, het overlijden van onzen geaehten eere-voorz. den E;.Achtb. heer A. Slot Pz. Al was hij bij de leden niet zoo bekend als bij de bestuurders.' toen meen ik dat hij aller vriend was. Het was al reeds een paar jaar dat wij hem op' onze verga deringen moesten missen, maar toch Btaat de kal me, vriendelijke oudé heer zeker nog allen helder voor den geest. Op hoogen ouderdom is hij over leden en hij heeft niet voo rniets geleefd. Reed'; van voor 1887 stond hjj vooraan om de belar^pn van den tuinbouw te dienen. Zoo zou ik de jaren tot 1916 kunnen laten voorbijgaan, omdat ik in die jaren niet tot Se bestuurders behoor ie, die met hem samenwerkten, maar toch moet ik hier noemen het veilingwezen en het stichten van de veiling, waarvoor hij al het mogelijke heeft gedaan om het tot grooter bloei te bren gen, waarvoor wij thans de vruchten plukken. Ook het verkrijgen van het spoor aan het dorp is zeker door zijn stuwkracht tot stand gek: men, waardoo rden tuinbouw steeds in bloei is toegenomen. Vanaf 1918 was hij onze markt- voorzitter en steeds moesten wij getuigen van zijn helderen blik en vluggen geest. Uw Dag. Bestuur heeft hem naar zijn laatste rustplaats begeleid en hét was ons een genoegen de groote belangstelling, die er was uit waarden- ring en vriendschap bij zijne ter-aarde-bestelling. Dankbaar willen wij hem gedenken en het isl onze hartelijke wensch dat bij ruste in vrede. Djt verslag wordt ónder applaus goedgekeurd. Naar aanleiding van het Jaarverslag betuigt burgemeester Slot zijn hartelijken dank voor do waardeerenjjle woorden aan zijn overleden vadter geuit, en de vergadering voor de sympathie, daar aan geschonken. Dank voor de eere .aan het ver scheiden van mijn vader geschonken. Uit de rekening blijkt dat de ontvangsten heb ben bedragen f 77.165.35, de uitgaven 76.325.04, saldo f840.31. Aangevangen werd met een saldi van f 334.83. Aan keurboete werd ontvangen een bedrag van f 6995.90, van de N.U.M. is ont vangen een som van f2866.30. Uit de balais der bezittingen blijk! dat de schuld f9400.15 be draagt. De nieuwe overkapping vorderde een uit gave van f31647.4Ö. De commissie van onderzoek brengt lij monde van de afd. Stompetoren rapport uit en adviseert tot goedkeuring. De penningmeester ontvangt een woord van dank voor zijn accuraat beheer. D eheer Spaan doet dan nog mededeeling dat op de balans is verzuiirtd te plaatsen een' bezitting aan land van f2850, zoodat deze' sluit met een bedrag van f73096.04. Nadat een enkele inlichting is verstrekt worJt de rekening met balans- goedgekeurd. Door den heer Mulder van Koedijk wordt voor gesteld f100 beschikbaar te stellen voor den Watersnood. De heer De Vries (St. Pancras) vindt het bedrag te laag. 1 De heer Madderom van St. Pancras stelt voor een bedrag van f500. De vereen. „De Toekomst" stelt voor een be- j drag te geven van f 250. Het verheugt den voorz. dat er stemmen op gaan om iets te geven aan den Watersnood. De heer Zwetsman van Koedijk zegt dat zijn

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4