PUROL „fdeeling er geen voorstel van maakt, omdat ae 1,0.0. geen philantropische instelling is peze zaak wordt verder overgelaten aan 'iet bestuur. Naar aanleiding van de aandeelen van Obdam vraagt de heer Zwetsman van Koedijk of die fd. niet afloot? Voorz. antwoordt daf de leening eenigp jaren terug renteloos i3 gemaakt, en naar hij heeft ver nomen is men thans aan het uitloten. Pe Algemeene Vergadering zal volgens art. 10 der statuten, het volgend jaar gehouden worden te Broek op Langendijk. Thans is men hiermede door de gewone plicht plegingen heen en gaat men over tot punt 7. a. Voorstel van het bestuur: Het bestuur stelt voor, dat het koopen op' bon nen voor aanvullen gehandhaafd blijft; maar dat - tuinders slechts éénmaal in de veertien dagen op zoo'n bon mogen verkoopen. Toelichting: Daar het gebleken is dat enkele tuinders, als het ware steeds op bonnenverkoop zitten te wachten, heeft het bestuur gemeend dit voorstel te moeten doen, zoodat er dan allicht meer kool aan de veiling komt. De voorz. wijst erop dat dit een ernstig punt en hoopt dat de vergadering ernstig zal na denken alvorens eern beslüit wordt genomen. Al meermalen is er op gewez'en ,,kom geleide lijk qp de markt, dan hebben we de bonnen niet noodig." En dat kan wanneer de specula tor ons is. Wanneer er weinig aanvoer is, veel vraag, dan moet de koopman gelegens heid hebben zijn bestellingen uit te voeren. Wij zijn niet de eenige plaats waar groenten aan wezig zijn en wordt er dan niet aangevoerd, dan zal dat de prijzen drukken? JVij moeten zorgen dat onze producten zoo geregeld mogelijk de wereld ingaan: Komt men ook in den voortijd geregeld aan de markt, dan zullen de bonnen systematisch verdwijnen. Door Sint Pancras is een amendement hierop ingediend ,,dat bonnen tot 31 Dec. kunnen wor den uitgereikt en nadien niet meer" omdat ze m niet noodig zullen zijn door gröoteren aan- ier. De heer Beets van Koedijk stelt de vraag: hoe lang denkt het bestuur dat de bonnen zul len loopen? Gaan die op 24 uur? Opdat ande ren eveneens op bonnen kunnen" verkoopen, zou spr. gaarne een tijdsbestek aangegeven zien. De voorz. antwoordt dat deze vraag een groot gevaar inhoudt. Gaat men een 'langen tijd be palen dan zullen de omliggende plaatsen van de bonnen kunnen profiteeren. Vandaag een bon en morgen leveren, dat doet schade aan den aanvoer van morgein. De heer Zwetsman van Koedijk zegt dat de praktijk heeft bewezen dat er vandaag een bon werd gegeven en morgen geleverd. Wan neer de bon is voor denzelfden dag leveren, dan kan Koedijk meegaan met het voorstel, an is de kanker die hierin zat weggenomen. Voorz. zegt dat de bonnen altijd zijia afgege ven voor denzelfden dag leveren. De heer Zwetsman zegt, dat het op Koedijk egel was dat vandaag werd gekocht en mor gen geleverd. Voorz. antwoordt dat dit. aan de vereeniging :elf ligt. Vanaf de bestuurstafel wordt nog gezegd ,t de boeren zelf schuld dragen, door niet naar den datum van de bon. te zien. Van groot belang zou zijn, wanneer de bon op denzelfden dag door den verkooper op het betaalkantoor moest worden ingeleverd. Door Koedijk wordt nog medegedeeld dat door de vereen, te- goeder trouw is gehandeld. De heer Kramer van Zuidscharwoude herin nert aan een door zijn afd. ingediende motie vast te houden aan den bèstaamden toestand Aan de hand van deze motie zal „De Toekomst egen moeten stemmen. Spr. had verwacht dat deze motie zou zijn voorgelezen. De heer Hoogland van. Sint Pancras zegt dat zijn afd. bij aanvaarding vain het voorstel niet van het ingenomen standpunt afwijkt. Zij aan vaardt dit voorstel omdat hiermede de eerste >tap is gezet op den weg tot afschaffing. Spr. iet in de bonnen een belemmering van de marktprijzen. De afd. heeft het amendement in gediend omdat men van het bestuur nooit an ders hoorde dan dat de bonnen noodig waren 'an half November tot einde December. Dat e ook na 1 Jan. noodig zijn, heeft hij nooit ernomen. Zooals in de vereen. „De Een dracht" te Oudkarspel is gezegd, zegt ook ij: de bonnen belemmeren den aanvoer en drukken de prijzen. De afd. Broek zegt tegen het voorstel te dien stemmen en vraagt daarbij hoe het be tuur de controle had gedacht. De voorz. Doordat de bonnen direct op het betaalkantoor moeten worden ingeleverd. Wat de bonnen betreft, zegt de heer Wage- nar (Koophandel) persoonlijk veel liever op de veiling te koopen dan op de bonnen.. Dat "vas ook de meening van onze gister gehou den vergadering. Echter zijn de bonnen een toodzakelijk kwaad. Toen het verplicht veilen verd ingevoerd moesten de handelaars zich impassen aan den1 gewijzigden toestand en hebben dit gedaan, doordat zij evengoed hun stellingen konden uitvoeren, maar de bou- fSs zelf hebben zich niet aangepast. Echter het bewezen dat wanneer het koud wordt, t de aanvoer gering wordt en moet de han delaar zich bepalen tot de door hem ontvan- !en orders, terwijl anders getracht wordt meer a te zetten. Kan de koopman niet voldoende 5°°Pen, wat met aanname van dit voorstel het ev°lg is, dan zullen er geen groote partijen laar Amerika kunnen worden verzonden, zoo- "s dit thans geschiedt. Er moet in dit verband htstig rekening worden gehouden met de con ventie uit andere landen. Aanneming van dit r°orstel zal den handel belemmeren en den af- :et beperken. De voorz. dankt voor deze woorden en geeft 'egtnaals in overweging ernstig na te denken 'vorens te stemmen. De heer Hoogland van Sint Pancras is van meening, dat wanneer de bonnen in groot aan tal worden uitgegeven de aanvoer op de markt nog meer wordt tegengehouden. Het eerst wordt hierna in stemming gebracht het amendement van de afd. Sint Pancras. Voorz. zegt nog, dat wanneer het amende ment wordt aangenomen, men ook geregeld aan de markt moet komen. Wij moeten dan elkan der stilzwijgend beloven meer geregeld aan te voeren. "Burgemeester Slot van Broek op Langendijk herinnerd aan het woord van zijn vadereerst te definieeren het punt waarom het gaat. Ik heb in het streven van Sint Pancras gezien om zoo goed mogelijk het veilen van onze winter- producten uit te voeren. Het gaat niet alleen om het veilen maar ook: hoe komen wij vlug van onze producten af. Er moet een middel zijn en daarom meende het bestuur dat dit voorstel een stap in die richting was. We moeten den handel in onze producten bevorderen Het amendement wordt hierna verworpen met 858 tegen 390 stemmen en afd. blanco. Tegelijkertijd wordt de kern van de motie van Zuidscharwoude bekend gemaakt, dat de bonnen alleen geldig zijn op den dag van afgif te met overigens handhaving van den bestaan- den toestand. Alvorens tot stemming werd overgegaan vraagt de heer Wagenaar (Koophandel) of het niet mogelijk is onbeperkt bonnen beschikbaar te stellen voor Amerikaansche -zendi-gen. Spr. vraagt dit om de partijen zoo mogelijk tot el kander te brengen. Indien de controle hierop goed uitgevoerd kan worden is de afd. Koedijk genegen dit als een amendement op het bestuursvoorstel "in te dienen De voorz. zegt dat het^amendement door het bestuur <vordt aanvaard met dien verstande, dat geen bepaald land wordt genoemd, maar de afgifte van bonnen vrij is voo'r alle groote zendingen. Alvorens tot stemming wordt overgegaan wordt de vergadering geschorst om den geza- menlijken maaltijd te gebruiken. Deze verlooptonder gezelligen kout. We kunnen met ee.i gerust geweten en een „voldaan gevoel" constateeren dat de tafel in orde was. We zullen het menu niet opnoemen om de afgevaardigden niet de gelegenheid te ontnemen, nog eens zoo heerlijk te consumee- ren. 'Nadat men weder in de vergaderzaal veree- nigd is, en de vergadering wordt hervat, gaat men over tot stemming over het voorstel, aan gevuld met het amendement. Het voorstel wordt aangenomen met 1041 stemmen voor, en 202 stemmen tegen. Blanco stemden 2 vereenigingen met 123 stemmen. Nadat men weder in de vergaderzaal vereen igd is, en de vergadering wordt hervat, gaat men' over tot. de stemming van het voorstel' aangevuld met het amendement. Het voorstel wordt aangenomen met 1041 <st. voor en 202 stemmen tegen. i Blanco stemden 2 vereenigingen met 123 at. Voorstel b van-het bestuur. Groenten, welke aan hét spoor geladen moeten worden in vlet of pakhuis (wagon) moeten te t uur 's namiddags gelost zijn, anders is er overleg- geld voor verschuldigd. Deze punten worden op de agenda geplaatst omdat de kleine partijen tot het laatste oogenbbk moesten wachten en kunnen lossen na het laden van 'het spoor. J De afd- Koedijk vraagt of mlet b en' c kunnen gecombineerd worden." Dan is 't volkomen in de lijn zooals Koedijk het wenscht. Voorstel c: Motoren voor beurtbevrachting moeten uiterlijk 2 uur 's namiddags aan het laden zijn. Wanneer dit niet het geval is, heeft de tuin der het recht naar huis te gaan en is de koop man voor elke schuit of wagen overleggeld ver schuldigd. De voorz. gelooft niet dat het bestuur er te gen is. hoewel hij de noodzakelijkheid er niet van inziet. Voorstel b wordt zonder -hoofdelijke stemming aangenomen. In behandeling komt thans voorstel c. Dft voorstel is op de agenda geplaatst omdat do tuinders soms tot vervelens toe moeten wach ten. f De heer Wagenaar (Kooph.) zegt dat -deze puunten ook in koophandel zijn besproken. Het komt voor dat de tuinders er ook niet om 2 uur zijn, en wilde men de tuinders die over tijd} komen, ook beboeten. Bij grooten aanvoer is het echter onmogelijk, en wil Koophandel voor druk ke dagen graag ontheffing van de bepaling. Wat het lossen aan schuiten betreft, zag spr. eerst graag in Broek geladen. Men heeft nu een jaar of 5 in Broek moeten wachten, laat men het nn eens in Noordischarwoude doen. De voorz. zegt dat de bepaling dat de bou wers ook worden beboet blijft bestaan en de be paling van overmacht voor de schippers even goed blijft bestaan. Dan wordt er geen overleg geld geheven. Men komt hiermede aan Kooph. ten zeerste tegemoet. Het voorstel wordt eveneens -zonder hoofde lijke stemming aangenomen, en treedt in werking met het nieuwe seizoen. Voorstel b van „De West" te Koedijk „De West" te Koedijk, stelt voor: het vroeger genomen besluit, dat aanvoerders aan de veiling die om 4 uur 's middags niet los of aan het los sen zijn naar huis kunnen gaan en recht hebben op overleggeld, beter te handhaven, en er bij „Beurtbevrachting" op aan te dringen, dat de motoren vroeger 'dan 's middags of tegen den avond aankomen om te lossen. Preadvies: Het bestuur acht aanneming van dit voorstel Diet gewenscht. (Zie voorstel B. cn C. van het Bestuur). Voorz. zegt dat het niet gewenscht is, dat men de zaak gaat forceeren, door overleggeld te vra gen, wanneer men aan het lossen is of nog los sen moet, wanneer de zaak haar gewone verloop heeft gehad. Het voorstel wordt door „De We3t" inge trokken. Voorstel a van „De We3t": >,De West" te Koedijk stelt voor, dat de L.G.C. doorgaat met- pogingen het Duitsche toltarief nog meer ver laagd te krijgen, redenen het is nog veel te hoo-r voor een loonend bedrijf. Preadvies: Het bestuur is het hiermede eens. De voorz. zegt dat het hem verheugt dat deze drang uit de tuinders komt. Dit punt komt reeds voor op de agenda van de Landelijke*Organisatie. waar Prof. Diepen-, horst een lezing zal houden over retorsiemaatre- gden. Dit punt zal bij de Groep Veilingen ter sprake worden gebracht. Hiermede is men genaderd tot aan de rond vraag. 1 Het eerst verkrijgt het woord de burgemees ter van Oterleek, de heer Huizer van Reenen, i die hartelijke woorden van dank spreekt voor de uitnoodiging om deze vergadering bij te wonen, wat voor hem een genoegen is geweest onder de eminente leiding van den voorz. Hij 1 feliciteert de leden, die hun belangen aan zoo'n j bestuur kiihnen toevertrouwen en wenscht de j organisatie alle goeds voor 1926. I Door- den heer D. de Boer wordt in den zelfden geest gesproken die daarna een uiteen- j zetting geeft van de inrichting van de zuivel- fabriek te S.ompetoren, die na afloop van de vergadering zal worden bezichtigd. Ook de heer Balk, secretaris van de Prov. Comm. spreekt hartelijke -woorden van dank voor het bijwonen Van deze vergadering. Uit de betrekkelijk kleine agenda wordt door hem het bewijs geput, dat de leiding in goede han den is en ieder tuinder doordrongen is van de goede samenwerking. Dan zegt spr., heeft het hem getroffen dat men in Broek gebouwen heeft durven plaats-en aan de veiling, die een Overweldigenden indruk maken. Hij wenscht dan ook zijn felicitatie uit te spreken met het bezit van zoo'n bergplaats voor de producten. Hij wenscht den leden toe, dat bij het afsluiten van het jaar 1926 dit voor hen gunstig mag zijn geweest. Dan is het de heer De Vries van St. Pancras die vraagt wat het motief is geweest om de functies van veilingleider, secretaris en voorz. in één persoon te vereenigen. Spr. vindt dit niet goed. Onze organisatie is gevestigd op democratischen grondslag, en die grondslag moet gehandhaafd blijven. Nu wordt door deze combineering de fascistische gedachte gehul digd. Spr. zegt met deze woorden den geest in de vergadering van Sint Pancras te vertolken en zegt het niet met het fascistisch stelsel eens te zijn. De heer IJ. Visser van Koedijk zegt dat de veilingleider lederen dag aan de markt is en hij daardoor het best in staat is de correspondentie te behandelen. Spr. ziet er niet in dat de vei lingleider door het secretarisschap een groot-er macht heeft gekregen. Spr. vraagt den heer De Vries eens uiteen te zetten waarom een groo- ter macht is verkregen. De heer De Vries zegt dat een klacht ge stuurd was aan het bestuur. Deze kwam na tuurlijk in handen van den secretaris en stuur de deze terug zonder dat de betrokken persoon gehoord was. De voorz. zegt niet te kunnen toestaan dat door St. P. iets op den mouw gespeld wordt. Van der Woude heeft alles gekregen wat hij wenschte en zijn klacht is niet behandeld door een fascistisch secretaris. Hij is door mij be hoorlijk geantwoord. Later zeide v.d. Woude dat hij gehoord had willen worden en dat is gebeurd. De heer Madderom zegt dat niet alle leden van.St. Pancras over één kam moeten worden geschoren. Niet allen zeggen wat De Vries zegt. De heer Kloosterboer van Sint P. vraagt verbetering van de vaargeul bij de akkers van de L.G.C. door het wegnemen, van een paar palen. Voorz. antwoordt dat dit in de bedoeling ligt De heer Kramer van Zuidscharwoude wijst op het voorkomend verschijnsel dat leden van de L.G.C. bij den N.M.B. gaan veilen en her innerd dan teven-s aan het in „De Toekomst" genomen besluit, dat dit tot 15 Maart is verbo den terwijl dit daarna wel mag, met toestem ming van het bestuur. Spi. verzoekt de andere afd., inzonderheid de afd. Koedijk een dergelijk besluit te nemen Deze wensch wordt door den voo-rz. onder steund. Dan zegt de heer Kramer van Zuidschar woude gelezen te hebben dat de keurboeten ten goede komen aan L.G.C. en Koophandel. Waar deze voorheen altijd aan de L.G.C. kwa men, vraagt spr. of liiervoor geen machtiging van de ledenvergadering Tiad behooren te worden gevraagd. De voorz. zegt dat voorheen een gedeelte kwam aan de L.G.C. en een gedeelte aan den kooper. Doordat er misbruik van werd ge maakt hield de L.G.C. het geheele bedrag aan zich. Nu is er door Koophandel weer om ge vraagd met dit verschil dat het geld in de kas van die vereen, vloeit. Het bestuur meende de vraag billijk te achten, en is dienovereenkom stig het besluit genomen. 'Nog wordt de wensch geuit dat bij het uit de veiling komen van motorschippers, deze niet direct gaan stopmen. De voorz .zegt toe dat hiermede rekening zal worden gehouilen. Dan is het de heer D. Slot van Broek op Langendijk die van oordeel is dat er tekort ruimte is in de veiling voor het plaatsen van het publiek, en zou dit tekort eventueel opge heven willen zien door uitbreiding naar het noorden of het aanbrengen van een galerij. De voorz. is van oordeel dat het vooralsnog niet zoover is, maar bij noodzakelijkheid, hier aan ;ekér de noodige aandacht zal worden geschonken. Nog wordt besloten aan het bestuur machti ging te vérleenen tot het opnemen van gelden bij de boerenleenbank. Op verzoek van den heer Zwetsman van Koedijk zal worden besproken: dat bij zwaar ijs het leveren te Zuidscharwoude niet meer verplichtend wordt gesteld. Dan gaat voorz. tot sluiting over en brengt in de allereerste plaats een woord van dank aan de afd. Schermer voor de waardige wijze van ontvangst, tevens voor het extratje bij den maal tijd, tei gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Dank aan de gastvrouw-kasteleines voor de prachtige ontvangst en keurige bediening. (Ap plaus). Dank aan de perS voor haar aanwezig heid en aan de gasten om met ons te willen samenzijn. Dank tenslotte aan afgevaardigden en bestuur voor de aangename samenwerking waaruit gebleken is dat we alle willen: „een dracht maakt macht." (Applaus.) Hierna wewUde zuivelfabriek bezichtigd. Jongens stoeien en révolten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos 1 Doos 30 cent. Land- en Tuinbouw. Intensieve [Weiidjebouw. De bemesting van hooi en weiluid is een onderwerp, dat zich tegenwoordig nog al in de belangstelling mag 'verheugen, gezien de massa artikelen, die daarover in de landbouw- en locale bladen verschijnen. Ook in ons land is reeds meerdere malen ge schreven over hooilandbemesting en daarbij aan de hand van proefveldverslagen aangetoond, dat- een Ghilisalpeterbemesting op hooiland de op brengst belangrijk verhoogt. We willen het ditmaal echter eens hebben over weiland- en wel meer speciaal wat de stikstofbe mesting aangaat. De voedingswaarde -van hooi en gras wordt in hoofdzaak bepaald door haar gehalte aan eiwit. Hoe hooger het eiwitgehalte, hoe hooger de voedingswaarde. Hoe meer eiwit er dus geproduceerd wordt ,hoe grooter het aantal dieren, dat op een bepaald stuk land gebonden kan worden. In talrijke werkjes en artikelen over bemesling komt een geliefkoosde stelling naar voren, dat hooiland zwaarder bemest moet werden dan wei land, omdat met de vaste- en vloeibare uitwerp selen een gedeelte dér voedingsstoffen wee aan het weiland wordt teruggegeven. We zijn het met deze uitspraak maar gedeelte lijk eens. Zekér, een gedeelte der voedingsstoffen komt met de uitwerpselen weer op het land. doch naar onze meening is de waarde in theorie hooger, dan in de practijk. Het effect toch van de vaste uitwerpselen der dieren is afhankelijk van de zorg, welke de landbouwer-veehouder aan dé uitspreiding besteedt. M-a.w." in de practijk zal het zeer vaak voorkomen, dat de vaste uit werpselen op het land blijven liggen, zooals de dieren het er hebben neerglelegd, waardoor .qp die plaatsen geilplekken ontstaan, welke door het vee slecht, of in 't geheel niet worden ge geten. Een andere vraag dringt zich echter bij ons op en wel deze: Waar kan in de gegeven omstandigheden het meeste voedsel geproduceerd wordien, op hooi- of weiland We zullen trachten hierop in de volgende regels een antwoord te geven. Uit de proeven van Prof. Neubauer is geble ken, dat bij een zeer zware stiks tof bemest i ng jong gras arm is aan ruw vezel en rijk' aan ruwe: wit zelfs van 2023 pet, In oud gras wordt maar van 1012" pet. eiwit gevonden, dus bevat jong gras pl.m., 2 maal zooveel ruw-eiwit als oud gras. Hoe vaker dus gemaaid kan worden, hoe hooger opbrengst aan voedende besfanddeeleo in 't algemeen en aan eiwit in 't bijzonder. Door telkens te maaien, als het gras 10 a 12 c.M. lang is, is de opbrengst aan hooi in é(ën seizoen.ter een ongekende hoogte qp te voeren, waarbij niet alleen kwaliteit maar ook* kwaliteit wordt ver kregen. In dp praktijk stuit dit echter on bezwaren, zoo het niet geheel onmogelijk is. Immers ongeacht nog de groote moeilijkheid om het korte hooi bij elkaar te krijgen vraagt een dergelijke behandeling te veel aan arbeidskos ten waardoor de kosten boven het gewin gaan. Iets geheel anders is het echter met weiland. De' „weidedieren verrichten hier het werk v >.n maaiers en hooiers tegelijk, zonder dat de arbeids kosten worden verhoogd. Naast een voldoende kali- en ïosforzuurhemès- tfng kan door een zware ChilisalpeterbemesViig een massa gras worden geproduceerd, waardoor intensieve beweiding mogelijk is. Eten scherp be weiden is daarbij noodzakelijk om te voorkomen dat er plekken met oud gras ohtstaan, we'ke door de dieren niet, of slechts noode worden ge geten. Hoe moet nu de aanwending van het Chilisal neter plaats hebben. Wij zijn geen voorstander van een groot kwanfum ineens. cloch zouden he: liever doen in meerdere malen. "Zoo ongeveer in de tweede helft van Maart, ock al naar gelang van de weersomstandigheden 200 K,G. chilisal peter pcr'H.A. en pa 3e eerste twee de en derde maal afweiden telkens 100 Ke. jjer H A. Het weiland moéf in twee of meer sjtukKe.;. afgerasterd worden, zoodat het vee verweid kan worden. Zoodra een stuk afgegraasd is, wordt het vee. verweidt het Chilisalpeter gestrooid en het stuk land eenigen tijd rust gegeven. Op die manier kan practisch de productie van weiland hooger worden opgevoerd, dan van hopi land en zal in verband daarmee de bemesting in het algemeen en van stikstof in 't bii zonder .welland zwaarder moeten zyn. dan op hooiland.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 5