NORGE-SALPETER VERKOOPING BOELHUIS Voorjaars- Seizoen. C. I. KRUL i Cu KINDERWAGENS DIHM i MAART 1926, een net MEISJE, een goed onderhouden Burgerwoonhuis, geen zitting. 1. Een WOONHUIS met Schuur en Erf, 3. Vier akkers BOUWLAND, Een LANDBOUWERS INVENTARIS, Zuidscharwoude. Alkmaarsch Modemagazijn werkt hijzonder viug en ie belangrijk geeikooper dan Chilisalpete I. Een akker Bouwland en Water VOUWWAGENS 2.90—3.30, Z. redstar 2.9Ó—3.1Ó, Z, bonte poter? 2.25—2.30, Z. eigenheimer poters 2.40—2.70, Z, eigenheimers 3.75—3.25, Friesche blauwe borgere 2 753.Dientsche eigenheimers 2.—2.50, Flakkeesche roodstar 2.90—3.10, Fl. juin 50 kilo 2.50, Spuische roodstar 2.90—3.10, Spuisöhe po ters ei genii. 2.70, iSp. roode star poters 2.50, op. blauwe eigenheimers 2.90—3.30. Eigenheimer en roodstar zetpoters uit de Hoeksche Waard: 2.70 per H.L. Van aSies en nog wat Nadruk verboden. Fien zeker koning verloor eens, toen hij met een groot gevolg op dé jacht was, het spoor van een hert, dat hij gaarne zou hebben neerge legd, op zoek naar het dier, raakte hij voortdu rend verder van zijn gezelschap af en kwam' ten slotte hij een eenzame hut, waarvoor een blinde fakir zat, een Hindoe-heilige. „Geëerde heer," zeide de koning tot den fakir, „Is hier niet een hert voorbij gekomen?" .,0 ja," antwoordde de fakir, ,.ik heb een dier hooren voorbij loopen, dat was zeker het hert. Het is in rechtsohe richting verder gegaan." „Dank u zeer," zeide de koning en sloeg recht? af. Niet lang daarna kwam ook de vizier, >p zoek naar den koning, de hut voorbij. „Fakir", riep hij den blinde toe, „is jhier kort geleden niet iemand voorbij gekomen?" - „Ja zeker," gaf hem de fakir ten antwoord.. „Zijne Majesteit is hier rechts afgeslagen, om een hert te achtervolgen." Die vizier bromde een „dank je" en ging den koning na. Kort daarop riep 'n lijf jager den fakir aan: „Zeg eens, is hier iemand voorbij gekomen „Ja jager," antwoordde de fakir. „Zijne Maje steit en de vizier zijn rechts afgeslagen." Ook de lijfjager zette zijn weg in die richting voort en haalde weldra den koning en 'dep vizier in. Zij begonnen onwillekeurig over hun ontmoe ting met den fakir te spreken en daarbij viel het'hun op, dat de blinde den koning, den vizier en den jager had herkend. Daarover ten zeerste verwonderd, keerden de koning langs denzelfdien weg terug, sprak den fakir aan en vroeg hem, waaTaan hij het verschil in hun stand had on derkend. Die blinde antwoordde: „Sire, aan de mate zijner beleefdheid is een man te herkennen." Nu kan d,e geschiedenis leert het men ook al te beleefd zijn. Ook dit isl natuurlijk niet aan te bevelen. We zullen dit u in 't port even vertellen, 't Gebeurde te Rotterdam. Hij liep de stad rond met een arm: in een doek en dischte een heel verhaal op van zijn romaiyi- schen levensloopdat hij te vondeling was gelegd voo rhet stadhuis te Rotterdam met f1800 bij zich; opgevoed in een kinderhuis; gestudeerd tie Wageningen, tuinwerk verricht bij mevrouw v. d. Lugt; daar een ongeluk had gehad'met een naaimachine en geen vergooding had gekregen, omdat hij voor eigen rekening werkte; in het zie kenhuis aan den Coolsingel slecht behandeld was een pleegzuster een blauw oog had geslagen; dat men hem naar Maascord had willen sturen, wat niet gelukt was; dat hij nu geen reisgeld had om naar Apeldoorn te gaan, waar hij heer. wilde om bij eien tante zich verder te laten verplegen. Een jonge machinist kreeg medelijden-mei. hem en nam hem mee naar zijn moeder, mej. Adriaunsen- De Rooy. De'machinist wist zijn moeder-te be wegen, den ongelukkige een stel kleeren met een pet en ondergoed te geven, benevens f7.50 Onder veel dankbetuigingen vertrok hij. Latei- ontving der familie Adriaansen uil Alphen a.d. Rijn een rouwbrief, .onderteekend door den ui- recteu rvan het ziekenhuis aldaar, waarin deze mededeelde, dat de persoon, die zij destijds zoo goed bedacht hadden, thans overleden was. Die brief was echter door den „doode" zelf geschre ven, maar bij vergissing had hij er geen Alphen, maar Apeldoorn opgezet. Dit wekte argwaan bij de familie Adriaansen, die naar de politie ging. Toen kwam uit, hoe snood ze bedrogen, was. i..e bedrieger werd" opgespoord en is thans door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld. De handigheid van den pseudo-rechercheur in Dien Bosch getuigt van meer overleg. Daar vond 'n -vrouw 'n portemonnaie, raapte haar op en A .ging verder. Een mijnheer reed'haar per fiets achterop. Hij sprak, niet erg vriendelijk, het vrouwtje aan. Wat raapte u daar juist op? Wel, gaat jou dat wat aan, was het weinig te gemoetkomende antwoord. Geef die portemon naie maar hier! verduidelijkte de heer. net gaat jou toch niet aan, persisteerde de vrouw. - Geeft u die portemonnaie over! Ik ben recher cheur! Ja, daar kon het vrouwtje niettegen op. D'aar! zei ze. Misschien dacht zij op dat, oogenblik, dat .hier mede alles wa3 afgeloopen niet zoo de reehtev- echeur. Ein nou krijgt u, aldus hervatte deze het gesprek, bovendien nog een procesverbaal we gens je grooten mond tegen de politie! Tegelijk diepte hij een groot notitieblok uit zijn zak op en noteerde naam en adres van het nu toch wat beteuterde vrouwtje. Beiden vervajglen hierna hun weg. Waarmee de zaak een voorloopig einde zou hébben gehad, zegt de „Volkskrant wan neer de rechercheur een rechercheur trewes t was. Nu dit niet het geval is, is de Bossche ri oherchp aan het werk gegaan en zoekt zij ijverig den „re chercheur". De brutalen hebben de halve wereld; dat wii zeggen voor 'n oogenblik meestal, want wat ver overd is, gewoonlijk niet langs geor lenden weg, moet na eenigen tijd „betaald" worden. Land- en Tuinbouw. RITNAALDiEN en KAINIET. Ritnaalden, ook bekend onder den naam van „koperwormen, hardwormen en draadwormen" béhooren zeker wel tot de zeer schadelijke insecten in den grond. Het zijn die larven van de knip- torren. Zij 'hebben een zeer harde huid, geelbruin van klenr. Als larven blijven zij) 4 a< 5 j'aar in den bodem en kunnen gedurende dien tijd groote scha de aanrichten aan verschillende cultuurplanten, omdat de meeste soorten zich voeden met Je wortels van levende planten. Wortels van ooft hoornen, van rozen, van verschillende greentan, als sla, kool, uien, wortelen, van graanplanteo, van bieten, van koolzaad, van grassen, we zou den bijna zeggen, van alle planten worden de rit - naalden als voedsel gebruikt, met het onmiddel lijk gevolg, dat de meeste jonge planten ten gron de gaan. Óok de knollen der aardappelen en die bieten zijn voor hun vraatzucht niet, veilig. Door ondiep zaaien kan wel eenige echade voorkomen worden, doch niet alle sefhade. Kraaien, kwikstaarten, spreeuwen en meeuwen verdelgen er vele na het ploegen, als de ritnaal den min of meer boven komen. De dieper liggende ontkomen echter aan hun natuurlijke vijanden en zetten hun zoo schadelijk werk in den grond voort. Een nieuw bestrijdingsmiddel wordt ons in een der laatste afleveringen van het Duitsche Tijd schrift „Die Ernahrung der Pflanze" bekend ge maakt, n.l. fijngemalen kainiet. Wij lezen in die aflevering o.m. het volgende: Ongeveer iy4 H.A. suiker- en voederbieten werd door ritnaalden geteisterd en dje rijen werden hoe langer hoe dunner, zoodat de bieten réed? over de geheele uitgestrektheid begonnen te ver dwijnen. Helaas was het niet mogelijk, van wego den grooten spoed, fijngemalen kainiet te ver krijgen, die het vorige jaar zulke goede dienshen had bewezen; daarom werd gebruik gemaakt van de gewone grove kainiet. De volgende proef bracht de proefnemer hiertoe. Op de geopende hand werd een korreltje kainiet gedaan, daarnaast een koperworm; een druppeltje water w.erd aan het .kainiet toegevoegd. De koperwurm werd oogenblikkelijk gedood. De overtuiging werd hierdoor bevestigd, "dat de koperworm door de sterke zoutoplossing het leven gelaten had. In den tijd, dat op den akker getracht zou wordlen met kainiet koperwormen te dooden, was 'het zeer dToog en bevatte de grond weinig water, zoodat de kans bestond, dat het kainiet, vooral omdat het niet gemalen was, niet tot oplossing zouu komen. Daarom werd dadelijk' na het uit strooien van 750 K.G. kainiet over het aangetaste perceel, het bestrijdingsmiddel ondergewerkt e„ daarpa werd de bodem begoten met water, het groot natuurlijk niet toe te passen. Opg,,. veer 100 M2. werd niet bestrooid, noch begoten Op dit laatste stuk heeft de koperworm nog eenigen tijd staande gehouden, op het beliap delde gedeelte werd de koperworm volkomen ver' nietigd. •- Met voederbieten werd een dergelijk resultaaj verkregen. Een stuk van 6 H.fA. was bemest met stikstof mest en de bieten stonden prachtig doch sleóhts gedurende twee weken. Toen vet.' anderde de toestand en werd1 de stand van h«t gewas langzamerhand bedroevend slecht. werd verondersteld, dat de koperworm de schul dige! was en nam men zijn toevlucht tot fijnge. malen kainiet, dat gelukkig terstond verkrijg, baar was. Zeer spoedig werd met de meststrooinja. chine 600 K.G. per H.A. uitgestrooid en met hakselmachine ondergewerkt. Het begieten wm uitgesteld, omdat de verschijnselen wezen op a.s regen, die 'dan ook na twee dagen in Voldoe wj mate kwam. In korlen tijd was het resultaat, de bestrooiing 'duidelijk te zien. Die groei werj met den dag beter en toen wat bizondier op. viel tengevolge van de droogte, die in <jt Juni- en eerste Juli-weken heerschte, de bieten op de aangrenzende stukken te lijden hadden ,n de bladeren geel' begonnen te worden, bleef weelderige ontwikkeling der behandelde bieten geen oogenblik ten achter. D|e gunstige groei. en ontwikkelingsverschijnselen werden, o.i. te recht, ook toegeschreven aan de mestwerking de kali uit het kainiet. Met het oog op het steak dreigend gevaar van de beschadiging door koper wormen verdient het aanbeveling vóór het uit i planten een voldoende hoeveelheid stikstof te ?e I ven en vóór de eerste aanvaarding een overbemej j ting van 600 K.G. fijngemalen kainiet en 10J K.G. chilisalpeter als medicijn voor de planten die beschadigd zijn door de koperwormen. Men denke er aan, dat fijngemalen Kainiet verreweg de voorkeur verdient. Dit lost spoedig op en juist daarom is het te doen, waarbij zoovee mogelijk gestrooid _wordt in den regentijd. Behalve van koperworm hebben onze cultuur planten ook vaak te lijden van ©meiten, larven var. sommige langpoot© muggen. Eanelten worden ook wel aangeduid als „hamel" óf „grauwe worm". Zij bezitten geen pooten, de kop is niel duidelijk zichtbaar en aan het achtereinde bevin den zich kleine doorntjes. Wellicht, dat de emel- ten en ook de aardrupsen, die veel zachter huid 'hebben dan de koperworm, met hetzelfde ge volg door fijngemalen kainiet bestreden kunnen worden. Deze dieren komen 's avonds boven den grond. Indien men nu tegen den avond aangetaste perceelen béstrooit met fijngemalen kainiet, sal dit door den dauw oplossen en zoodoende de lar ven kunnen dood,en, het is althans te probeeren. GEVRAAGD met 1 April voor dag of dag en nacht, bij S. V O [.KERS, Sint Pancras. TE KOOF: waarin berging voor 3 wagens kool. Te bevragen bij W. BAK K E R, Boomgaard, Zuidscharwoude. PUT Be Gemeente-Ontvanger Ie OUDKABSPEL, houdt Vrijdag 12 Maart a.s. Johann W. C. Kroon, Notaris te Zuidscharwoude, is voornemens op des avonds 6 uur, in het café van den Heer P. KUILMAN, te Oudkaropel, publiek te -verkoopen Onder-Oudkarspel aan de noordzijde van deKroonstraat a. Huis met oostdeel erf b. grootenieuwe Koolschuur met middendeel erf c. Tuingrond, waarvan een gedeelte beplant met Appel- en Besse- boomeif. zijnde westdeel. 2. Een PLANTENBAAN, ten noorden van perc 1. a. zuiddeel ('11/2). b. noorddeel (lVa). Onder Warmenhui/.en genaamd „Reel", a. oost, b. 2e, c. 3e en d. 4e van oost, elk (II). r Te aanvaarden 2 en 3 dadelijk en 1 op 1 Mei a s. Eigendom van Mej de Wed. Jb. Breed. te Oudkarspel, op Donderdag SI Maart '26, des morgens 9 uur, in het Café en op het erf van den heer C. VIS, „Het Huis de Brederode9', ten verzoeke Mejuffrouw de W'ed. M. ROOTJES Cz., ten overstaan van den Notaris Mr. A. P. H. de Lange, van bestaande uit; 1 praam, 3praam, ';2 praam, 4 tons ijzeren vlet, 3 schuitjes, 100 nieter Spoor met lorrie, ploegen, eggen, 2 en 3 paards eve naars, luxe tuigen, werktuigen, kool- en aardappelmanden, een partij zakken, kool- en dorschkleeden, bas- cu'e met gewichten, aardappelbakken, kruiplanken, klaver-ruiters, pl.M. 1200 K.Q. HOOI en betgeen verder zal worden.aan geboden. Alles om contant geld. Mr. A. P. H. DE LANGE, Notaris. Johann W. C. Kroon, Notaris te Zuidscharwoude is voornemens op Vrijdag 19 iflaart 1928, des avonds 6 uur, in bet café „De Roode Leeuw" te Zuidscharwoude, publiek -te verkoopen Pracht sorteering tegen de alom bekende lage prijzesi. Ziet onze Etalages. Schitterend is de sorteering in Langesta»aai 4- Alom bekend adres. Gpnastiek-Vereeniginp „HeicÉs" en „Hygiéa" te Oudkarspel-Haordscharwoiid Groot Gymnastiekfeest os 22,23 en 24 Dei [Pinkster] te Oudkarspei op het terrein van de Voetbalclub D.T.S. INSCHRIJVING naar verpachting van plaatsen van IJs, Sigaren, Palingtentjes enz. Opgaven voor 15 MAART aan ondergeteekende. Aanwijzing 18 MAART, 's namiddags 1.30 uur, in lokaal J. de Bakker; Noordscbarwoude. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Secr. der feesten F; G. NOL, Ileerhugowaard (Noord) IJZERSTERK zijn onze Kousen met dubbele knie en hiel. Probeert ze eens. U kocht ze nooit sterker. Dames- en Kinderkousen in elke gewenschte soort. Als steeds elk artikel uitflui tend prima kwaliteit Extra voordeelige prijzen. E. BUERS, Houttil 52. Alkmaar. KUUPT 111! Levarbasr direct of op af iPkiJUB i üa U roep in hef wcorjaar. Vruehtboomen-Garbolineum merk „KRIMPEN" leveren wij tegen fabrieksprijzen uit voorraad. Ook SPROEIMAGHINES. Denkt er om, nu is het fijt Aanbevelend v.h. Fa. Joh. F. MORRA' ALKMAAR aan de westkant van de huizen (7) in 7 gedeelten. aan en ten oosten van de Kossloot (18). In buur tot Kerstmis a.s. bij B. v.d. WAL tegen f66.— Behoorende tot de nalatenschap van den beer W. KOOIMAN. in Engplsche uitvoering vanaf *29.75 vanaf 10,—. Bezoekt de Groote Uitverkoop Prachtig Vloerzeil, 1,83 M. breed, f 1,39; 2 M breed f 1,79; 3 X 4 Kar petten f7,60; zuiver wol f 14,40; Tapis Beige 3 X 4 f 40,75,. zuiver w pracht dessins 3 X 4 f 18,90; 16 els idem f26.90; Jute looper fJ5U dubbele bouclé looper fl.33; Cocoslooper f0,59; Pluche Tafelkleedenf7y Ribstof, dubbel breed f 0,55Pluehette f0,95; Chinamat 33 cent per eb Kamermat 95 cent, prima idem f 145180 X 830 f2,99; Alloverne (vitrage) 25 en 30 cent, pracht dessins; Cocosmatten 79cent; Japanmatjes 44 cent enz. Ziet de Etalage^ B, ZAKKSBERGEN Hekelstraat BO Alkmaar Koopt Lederwaren bij een Vakman Prachfsorteering in de nie&awsfe modellen Damestasschen Portefeuilles, Portemonnaies, Sigarenkokers, Reistasschen, Aktemappen, Scbooltasscben enz. J. LINO Az., Heerensfraa! i, Tel. 88, Alkmaar

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4