ftlooskrh AANNEMEN en TROUWEN Sport-en Wedstrijden Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Uitgebreide soiteering stoffen, waaronder prima zwart en blauw voor KLEEDiNG NAAR MAAT. Langestraat J. B. KtiSTER, Alkmaar Magdalenenstraat Nieuwstijdingen Per -Telefoon Predikbeurten tweede kabinet Briand in elkainjde^. Qe moei- lijke taak van minister van Financien zal thans vervuld worden door Péreteen bekwaam man met democratische inzichten. Malvy wordt mi- -nister van Bininenlandsche zaken. Met deze nieuwe ploeg'' zal Bjriand op 14 Maart voor de Kamer verschijnen. Direct zal het finain- oieelc. vraagstuk weer in behandeling komen. Ondertusschen zal Briand zijn zegenrijk werk te Genève gaan verrichten. Genève.De vredesvrienden hebben thans alle hoop gevestigd op deze schoone Zwit- sersche stad waar de Volkenbond gevestigd is. Zal de conferentie van 3em Volkenbond wel ke thans gehouden wordt dezelfde gunstige resultaten opleveren als Locarno? i De Volken bondsraad is thans bijeen om te beslissen over het toelaten van Duitschland. Dit zou zeer eenvóudig in zijn werk gegaan zijn als niet meerdere liefhebbers opgedaagd waren voor een permanenten Raadszetel. De ze zijn: Brazilië, Polen, Spanje en China. De -meeningen over het al of niet toestaan vah een zetel zijn ten zeerste verdeeld. En derhal ve wordt gevreesd dat een conflict zal uitbre ken hetgeen niet bevorderlijk zal zijn voor de goede betrekkingen tusschen de 'naties. De Duitsche delegatie welke naar Genève gereisd is heeft instructies alleen tot toetreden te be sluiten indien geen enkel ander land een per manenten zetel verkrijgen zal. Aan de andere kant is Spanje vast besloten vast te houden den eisch inzake een dergelijkcn zetel, ter wijl ook Brazilië en Polen op hun standpunt blijven staan. Thans wordt gezocht naar een compromis en men zegt dat de bekende Tsje chische minister van B-uitenlandsche zaken Be- i nesj een dergelijk bemiddelingsvoorstel in zijn zak heeft doch dit laten wil voor het allerlaat- j ste oogenblik indjen geeln andere uitweg meer mogelijk is. Met" groote belangstelling wordt tegemoet gezien naar wat Genève ons zal bren gen. De eerstkomende dagen zullen van groot belang zijn. Het is daaromi zoo bevredigend dat Briand nu de crisis is opgelost weer naar Genève zal vertrekken. In Duitschland werken de Sociaal Democra ten en Communisten thans samen in hun po- J ging om voldoende stemmen te verkrijgen op hun lijsten teneinde een volksstemming over de schadeloosstelling aan de vorstenhuizen uit te lokken. Reeds zijn vele honderdduizenden stemmen verkregen, zoodat het wel zeker is 1 dat een dergelijke volksstemming zal moeten j plaats vinden. Daarna .zal het Duitsche volk j zich moeten uitspreken of het een schadeloos- J stelling wenscht te zien toegekend aan de vroe gere vorsten of dat het zich op het standpunt var. onteigening stelt. In Engeland dreigt een conflict uit te bre ken in de machineindustrie. In een drukkers zaak te Londen zijn 300 arbeiders in staking gegaan welke staking door de vakbonden ge desavoueerd wordt. Niettegenstaande 'deze, aesavouatie hebben de werkgevers besloten de uitsluiting in de machine-industrie te procla- clameeren welke uitsluiting meer dan een mil- lioen arbeiders zal omvatten. Teneinde een der gelijk conflict te vermijden worden alsnog po gingen in het werk gesteld om de arbeiders te bewegen het werk te hervatten. Indien men hierin niet slaagt zullen vermoedelijk deze ar beiders uit de officieele vakbonden gezet wor den. Programma ZontUag 14 Maart. 1B. Hollandia 3QS+C. 2 Hon.ijii Uitgeest 1Moervogele 2 W,. Hakhof Alcmaria 3Alkmaar 1 10 uur '2C. N.V.V. 1Heiloo 1 Polak Zeevogels 1Spanbroek 1 Oudorp 1B.T.S. 1 Beauehampe'' Bergen 1Holland 1 Prins 3C. Rood Wit 2—Schoorl 1 van Son Alcmaria 4Groot Stihermer 1 12 uur B'.T.S. 2V.A.F.Cf 2 Zeogers 4C. Schoorl 2Vrone 2 Kroon: Spanbroek 2Bergen 2 de Koning D.T.S. 3— Holland 2, 12 uur P. Buijs Wedstrijden Zilveren Ranch beker. Ie Groep. Voorronde. Alcmaria Victrix 1Z. V. V. 1 Katoen. Voorspellingen voor avj. Zondag. Ik ben nog steeds niet op de hoogte van da verschillende uitslagen in ons district. De redactie van ,,'t Groentje" beeft mij een voorkeurblad en gedurende deze competitie ontving ik dit vrijwel geregeld, doch thans is 't wel eens mis en ont vang ik dit soms Zaterdags met de vroegpost. Dit is natuurlijk veel te laat om nog! overzichten te schrijven en daardoor beu ilé» heden vrijge steld. 1B. Hollandia 3 legt het loodje tegen Q.S.C. 2. Uitgeest wint van Meervogels 2 en Alcmaria 3 weet op 't kantje af te wininen van Alkmaar 't Klinkt wel ongelooflijk maar 't is een feit. 2C. De „sto3"-afdèeling. Niets van te zeggen, nog minder van te raden. N.V.V. zal gelijlf spe len met Heiloo. Zeevogels is sterker dan DT.S. en zal dus behoorlijk voor een overwinning zor gen op Spanbroek, terwijl D.TjS. lummelig au zonder supporters tegen SjD'.W. gelijk speelt. „Nou zalle ze nag eres trappe", zou huurman, .1 asper--zeggen. Holland gaat naar Bergen an aangezien Hol land deze keer als sterk wordt beschouwd geef ik order om ditmaal van Bergen met 21 te ver liezen. We zullen tevens Bergen maar als dei Kam pioen beschouwen.' [E|r behoeven dan geen Ver zoeken om le klasser te mogen worden, te wor den verzonden. 3C. Rood Wit woifdt op eigen terrein door Schoorl geklopt, terwijl Alomaria 4 wint van Groot Schermer (Joost, mag weten wat of dit eigenlijk voor een ploeg is). D|.T.Si. 2, hetwelkl de lichtzijde der Beetjes genoemd mag worden, zal onder hevig protest van Knultje verliezen van VjA.RC. 2. En toch geef ik hem gelijk en hij! mij ook. 1 4C. Voor Vrone 2 heb ik odk al slecht nieuws. Gelijk spel tegen Schoorl 2 is gewoohweg een schandaal. Spanbroek 2 is tegen Bergen 2 niet bestand en verliest. D.T.S. 3 wint van Holland 2, doch ze moeten er niet direct op rekenen dat 't zoo ia, - ZUIDjSOHARWOUDiEi. Meldden we onlangs, dat over de 'Voorburg gracht een tuinbouwbedrijf voor den neer Klingeier Wórdt gebouwd, thans kunnCn we mee deelen, dat op hetzelfde terrein hog! moer Zal worden gebouwd, n.l. voor den heer W. Bikker. Die eigenaar van dat terrein is voornemens allés voor bouwterrein te bestemmen, alsmede een tér- rein ten zuiden en desgewensoht ook ten westen, 'tls te voorzien, dat daarvoor wel liefhebberij zal bestaan, zoodat men mag verwachten, dat liet aantal woningen aanmerkelijk zal worden ver groot. ZUIBlSiöHARWöUDlEi. De 'heer J. Klingeier Kz. heeft zijn bouw rs huis en boet verkocht aan den heer S. Kruier. ST. PANORAS. Donderdagnacht circa half tweee ontdekte heer Riedel brand in zijn smederij. 'Niet ken nende de omvang van het gevaar, waarschuwde hij allereerst de buren, door Welke toen met krachtige hulp van den eigenaar het vuur met emmers water blusohten. Gelukkig nog bijtijds, daar zich in de direote nabijheid eenige bussen olie en koolteer bevonden. Thans bepaalde zich naeten-dadelijk verzorgd wor den. Wnjf de' verstuikte deelen opwaarts me» Akkers Kloos- terbalsem en zwachtel ze. Doe dit 's morgens en 's avonds opnieuw. Akker's Klooster- balsem maakt Uw spieren wéder lenig en is e.en heerlijk wrijfmiddel bij spit. stramheid in de ledematen, stijven nek, spierpijn, ischias, rheumatiek, jicht, lendepijn* AKKER's kleeding-aair h^st hoofdbestuur 'Vah het üft'JêR Roodè. Kruis gezonden. Het totaal bedrag der bij de algemeene yer. eenigde commissie ter leniging van rampen dooj watersnood in. Nederland ingekomen gelden bo. draagt "thans, ira de 43ste verantwoording .3r3l4.G09.43. 6 Te veel ond|arwljze(r,s. Voor onderwijzer aan een u.l. school te hebben, zich 55 sollieitanten aangemeld. 30 jaar telefoon. Den lOen dezer was het. 50 jaar geleden, dat voor de eerste maal de overbrenging vaa menscnelijke stem dooT middel van een toestel is geschied. Die eerste woorden, die aldus op p) Maart 18766 door pTof. Alexander Graham Bell te Boston, naar zijn assistent Thomas A. Wat son werden overgebracht, waren: „Mr. iWatso^ come here/ I want you." ook onovertroffen bij brand- en snijwonden, huiduitslag, zweren, aambeien en win terhanden en voeten. In potten van 20 Gr. f0.50.50Cr.fl.-, Ons steeds toenemend succes is voor IJ een waarborg dat wij werkelijk voordeelen b.eden Bezichtigt alvorens Uwe inkoopen te doen, onze Etalages en vergelijkt model, kwaliteit en prijs. de schade tot heel wat waterschade en hjet ver branden vaa wat materialen. Verzekering 'dekte de schade. Als vermoedelijke oorzaak werd ge noemd het doorsmeulen van rondgespatte von ken. Dat het blnsschingswerk niet geheel zonder gevaar was, ontstond door het onder eleetrischen stroom geraken van sommige gedeelten, tenge volge van het nat worden der leiding. Zeer zeker werd het gemis van brandkranen thans gevoeld. - ST. PANGRAS. Vrijdagavond trad in het lokaal van den heer Gerritsen voor de federatie Langcxidijk van den Modernen Bond van Land- en tuinbo uwarhe Lders op eene Mevr. Lodder van Baarn, welke tot on derwerp had gekozen: „Hebben wij, mannen en vrouwen, belang bij de vakorganisatie?" In emi gloedvollé rede zette 4lj .de noodzakelijkheid uit één van een sterke organisatie om tot verbetd- ring te 'komen van de levensvoorwaarden der landiarbeiders, welke over het algemeen tot de llaagst bezoldigde klasse behooren. Bracht onder meer naar voren het feit, dat vele pachtboeren veel te hoog pachten en dan als de exploitatie niet loonend is, de schuld daarvan op de ar beidlsloonén werpen, daarbij niet denkende aan die vele arbeiders, welke werkloos rondloopen. j\V.an- neer tenslotte in deze maatschappij de arbeiders zich geen betere positie kunnen scheppen, z.il dé economisdhe bouw der maatschappij moeten wor den veranderd; bijv. door medezeggenschap der bedrijven. Zeer zeker zou door velen hierin eerst raar worden omgesprongen, dit hebben wij zeker niet te ontkennen, maar daarom rust ook cp ons de taak de arbeiders te ontwikkelen en vcor een betere toekomst ontvankelijk te maken. Met den wensch, dat een ieder Btraks een steentje zal hebben bijgedragen tot het vormen van een een drachtige organisatie, besloot spreekster haar har telijk toegejuichte rede. Van de gelegenheid tot. debat, werd geen gebruik gemaakt. - SIT- PANGRAS. Deze weeek speelden eenige leden der dam vereen. D.O.S. een wedstrijd tegen de dam vereen, van 'Oudorp aldaar met den volgenden uitslag: St. Pancras (zwart): Jb. Toepoel 2, C. Tol 1, P. Madderom 2, C. Slijker 1, G. Duif 1, D. Rol 1, A. Hoogland 2, K. Troostheide 0, K. v d. Graft 0, C. Duif Jb.zn. '2, D. Koning Pzn. 0, T. Groen Jb.zn. 0, A. Koning 2, totaal 14 punten. Oudorp (wit): Jb. Kunst 0, Jn. Kunst l, F- Kunst Sr. 0, Jb. "Wester 1, K. Wester l, 0. v d. Veer 1, J. Bleeker 0, F. Kunst; 2, A. Tunis 2, A. Korver 0, P. Baltrus 2, J. Morsoh' 2, J. Oud 0. totaal 12 punten. SINT PANCRAS-KOEDIJK De Veenderij. Met ingang van 22 Maart a.s. is er wederom, gelegenheid voor werkeloozen der gemeenten Koedijk en Sint Pancras om' werk te bekomen in de Veenderij. In aanmerking komen alle. arbeiders die het baggerwerk of bereiden der baggerturf vér- richten. Het loon is 17 cent per M2. zonder afgra ven van den bovengrond, wat gelijk staat met 20.cent van vorige jaren, toen voor dat bedrag de bovengrond moest worden afgewerkt. Gehuwden of daarmee gelijk staanden, kun nen dagelijks te werk worden gesteld. Doch als eerste dag niet op Zaterdag, en moeten minstens 3 dagen bij den arbeidsbemiddelaar zijn ingeschreven. Ongehuwden moeten even eens 3 dagen zijn ingeschreven, doch kunnen als le dag alleen op "Maandag worden aange nomen voor de Veenderij. Met kaart van den arbeidsbemiddelaar kun nen de arbeiders zich des morgens om 6 uur. in de Veenderij aanmelden'. - WARMENHUIZEN. Veiling. In Februari werd aan de veiling te Warmenhuizen aangevoerd: 1.601.693 kilo gram rooöe kool, 277.135 kilogram gele kool, 706.650 kilogram deensche witte kool, 37395 kilogram peen, 56615 kilogram uien, 2100 ki logram bieten. De omzet beliep over Februari 1926 een be drag ^van 1115.618.70, tegen f92.419.81 in Fe bruari 1925. Diefstal. Dezer dagen werd van de R.K. Jongensschool ongeve r 80 kilogram lood ge stolen. Van de daders is nog niets bekend. Dienstplicht. De ingeschreven voor den dienstplicht, lichting 1927, zijn verplicht om op Donderdag 8 April 1926, des voormiddags 9.30 uur voor den keuringsraad te verschij nen, die zitting houdt te Heerhugowaard in het schoolgebouw bij het Raadhuis (naast het post kantoor.) - OUDE NIEDORP. Deze week werd alhier opgericht een ver- eeniging voor land- en tuinbouwers met aan vankelijk 23 leden, ten doel hebbende elkan der bij ziekte met de werkzaamheden behulp zaam te zijn. - OUDE N IE DORP. De z.g. kleine boerderij van het R.K. Jon gens-weeshuis te Amsterdam, vroeger in huur bij I .Wit Jr., is thans gehuurd door G. Groen - OUDE NIEDORP. Het tuinbouwbedrijf van Mej. S. Meiten, groot 3 H.A., is gekocht door de Gebr. J. en S. de Boer alhier. TWEEDE KAMER. Het programma van het nieuwe Kabinet luidt ah volgt Voortgezc-ttc bezuiniging, zoowel door 'vereeen- voudiging en reorganisatie van den staatsdienst, als door een zoo efficient mogelijk gebruik van gebouwen en andere hulpmiddelen. Belastingverlaging voor zoover deze mogelijk blijkt - zoowel in de richting van bevordering van kapitaalvorming als in die van ontlasting van groote gezinnen. In verband hiermede als eerste maatregel, naast halveering van de Verdedigings- belasting II, schrappings van- de leeningsopcenten o'p de personeele belasting én op den suiker-, accijns. Herziening van de financieele verhouding tus schen het Ri'k en de gemeente. Krachtige medewerking aan alles wat op inter- nationaal terrein de heerschappij van het' recht bevorderen kan en wat kan voeren tot gelijkma- matige en wederzijdsche vermindering van bewa pening. i Samenvoeging van departementen van oorlog en marine tot één departement van landsverdediging; nadere overweging van het vraagstuk der splitsing van de marine Voortgezette versobering van weermacht, onder meer door 's lands verdediging te concentreeren in de mobiele strijdkrachten, waardoor een be langrijke vermindering van het afzonderlijk per soneel der vesting en kustverd-ediging mogelijk is. Vereenvoudiging van de bevelvoering. Instelling van een staatscommissie om te on derzoeken, of en op welke wijze,, met volledige handhaving van de beginselen der onderwijspacifi- catie, daaraan een minder kostbare toepassing kan worden verzekerd. Verbetering van het wegennet. Besprediging invoering van de Zuiderzeewerken. Térhandneming van eenige groote productieve werken, inzonderheid tot bevordering van de pro ductiviteit van den bodeni, tevens als meest doel matige bestrijding van de werkeloosheid. Nadere wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract. Unificatie van de sociale verzekering. Uitbreiding van de toepassing van de arbeids wet. Wijziging van de drankwet, onder meer tot invoering van plaatselijke keuze. Bevordering van den bloei van de. verschillen de takken van volksbestaan door voorlichting, ver betering van verkeersmiddelen en zoover dit van Overheidswege door handelsverdragen en an derszins mogelijk is opening of bewaring van vreemde afzetmarkten. Verdere uitvoering van het beginsel ,dat in Indië het regeeeringsbeleid zoo veel mogelijk door of met medewerking van uit de bevolking voortge komen krachten wordt gevoerd. Bevordering en organisatie van deri iandbouw en de nijverheid van de inheemsche bevolking. Met het voorgaande meent het kabinet te kun nen volstaan In de overtuiging ,dat de leden der verschillende politieke partijen de taak van het Kabinet zal helpen verlichten. In die overtuiging is dit kabinit opgetreden en gaat het, in vertrouwen op Gods hulp en bijstand, aan den arbeid. Storm- en waterschade te Urk. Van Urk werd Donderdag gemeld: Tengevolge van dén aanhoudenden storm wtaat Urk geheel onder water. De schade ia reed» aan zienlijk. Het weinige vischtuig, dat de vissatoers hebben overgehouden, dreigt thans ook verloren te gaan. Komt er geen hulp, dan worden'" de vis- schers met broodeloosheid bedreigd. Het water wast aanhoudend. De storm, die van het midden van de vorige week tot het eindte bijna onafgebroken woedde, heeft de haringvissebers van Urk zwaar getrof fen. Eerst Maandag is het gelukt, het laatste vischwant binnen te halen. Aan buitengewoon groote schade viel niet meer te twijfelen. Hef verlies aan kostbare netten was schrikbarend de averij niet te overzien. Op initiatief van burgemeester Gravestein heeft zich aanstonds een oommissie gevormd, om in de eerste plaats den omvang der berokkendfe schade vast te stellen en middelen te beramen voor zoo spoedig mogelijke hulpverleening. Het aanvangen van de voorjaarsharingvissche- rij vereischt altijd groote uitgaven voor een lieug van 4080 per vaartuig, en dé verdiensten zijn sedert 2 a 3 weken meest gering geweest. Er zijn door dien storm niet mindter dan 195Q netten Verloren' gegaan, wat met het vérlies van touwen, ankers, knuppels» stengen enz. een to tale schade beteekent van f 10.000. In het begin der vorige week zeilden meer dan 100 Urker reepers, behalve de visschers van elders, de haven uit. Gisteren was geen vijfdje deel in staat de haringbeug en dan nog on volledig in zee te brengen. Meerderen kunnen zoo volgen door herstel Van wat averij, maar om het bedrijf met kans op suooes voort te zetten, moeten er nieuwe netttem aangeschaft wor den in groot aantal, ver boven de draagkraent der viseohers. (Spoedige hulp is een eerste vereischte, nu de vangst juist ruimer loonend zal worden. Watersnood!. Hulpverleening, De Koningin-Moeder 'heeft (en behoeve van de slachtoffers van den watersnood een belang rijke hoeveelheid mannen-, vrouwen- en kinder- Correspondentie (Een verslag van een vergadering, van de Vooruitstr. Vrijz., gisteravond gehouden, ont vingen wij voor dit nr. te laat.) RED. ASSEN (V.D1.). Gisterenavond om elf uur werd de Synode openbaar. E|en groot aantal personci, woonde deze zitting bij. De praeses bracht in stemming het besluit in comité generaal voor bereid, nadat Dir. Geelkerken uitdrukkelijk ge weigerd had de verklaring te teekenen, hem door de Synode voorgelegd. Dit besluit luidt: De Generale Synode besluit, Dr. Jan Geel kerken voor 3 maanden in zijn dienst te schorsen, wegens zijn voortdurend verzet tegen de kerke' lijke vergadering, wier gezag hij niet Prkenraen wil. Vervolgens stemden alle adviseereade leden voor. Be afgevaardigden voor Noord-Holland stemden niet mee, dooh verklaarden zich aan het besluit der Synode te conformeeren. NED. HERV. GEM. OUDKARSPEL. Geen samenkomst. GER. KERK NOORDSGHARWDUDE. Zondag 14 Maart voorm. 9.30 en nam. 4 uur Preeklezen Donderdag 18 Maart 's avonds 7 uur Ds. J- Gillebaard. Biduur voor h. Gewas. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARW. Zondag 14 Maart voorm. 9.30 uur Ds. O- J- Staal. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 14 Maart 's avonds 7 uur Ds. Horn- stra van Warmenhuizen. CHR. GER. GEM. BROEK OP LANGEND- Zondag 14 Maart voorm. 9.30 en nam. 2-30 uur Preeklezen. Woensdag 17 Maart 's avonds 7 uur Biduur Ds. T. A. Bakker van IJmuiden. DOOPSGEZ. GEM. BROEK OP LANGEND- Zondag 14 Maart voorm. 10 uur Ds. Ate- de Jong. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEND Zondag voorm. Leesdienst. Nam. 2.30 uur Ds. Jukema.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2