AbdusïroOP Hoesten is gevaarlijk L.anoedijk één Plaatselijk i'ieuws Bij de rondvraag "bespreekt de secretaris een hooging van de Fransche invoerrechten, waar van een uittreksel ter inzage ligt aan het secreta riaat van het Bureau. Voor den handel is het zeker van _groot belang om inzage vhn deze plannen te nemen. De heer De Baat vraagt of er geen dingen kunnen worden gedaan om verhooging tegen te gaan. iSpr. meent dat de Kamer gegevens moet verzamelen om den Min. van advies te bunnen dienen. 1 De heer Hoogland meent dat de verhooging plaats heeft tot ondersteuning van de franc, en ziet 'hierin dan ook geen protectionistische be weging. De voorz. zegt d!at dit ook thans het geval is. maar in '27 zal een algeheele herziening plaats hebben, zoodat tegen verslechtering voor den Nedierlandschen handel geageerd moet wordlen. De heer 'Grondlsma noemt deze plannen zeer vaag en meent dat men moeilijk kan ageer en, wanneer er verschillende artikelen niet in wor den genoemd, Spr. wenschte liever in deze voor- loopig een afwachtende houding aan te nemen. Spr. gelooft ook niet dat retorsiemaatregelen kun nen worden genomen. De heer Grunwald meent van wel en noemt verschillend «artikelen door Frankrijk ingevoerd, die kunnen worden getroffen. Aan de internationale Kamer zal om inlichtin gen worden gevraagd, welke mededeelingen daar na in die handelscommissie zullen worden be handeld. j De heer Koister doet mededeeling dat aan De Kooij de nieuwe pontonbrug voor het verkeer j is geopend. De heer De Baat zou een nadere bestudeering wenschen van het triefaat met België, omdat dit bij totstandkoming een zwaren financieelen druk legt op ons land en België alle voordeelen geniet. Bij behandeling in de Kamer der Staten Generaal wenscht Spr. beslagen ten ijs te komen. De heer Grunwald is er ook van overtuigd dat er groote Nederlandsche belangen bij betrokken zijn, die ten achter worden gesteld bij die van België. Door de aanneming van net tractaat zou een zee rgroote fout worden begaan. De eiscnen van België zullen voor Nederland van ontzag lijk groot nade&ig belang zijn. Spr. wenscht dat dëz ezaak nog eens ernstig wordt bestudeerd om zich daarna te wenden tot de Kamer der Stat. Gen. om aandrang uit te oefenen 'dat het trac taat niet wordt aangenomen. "De Voorz. van de Ver'keerscomm., die aan de handelscomm. en het bureau, zullen deze zaal; bestudeeren, om in de volgende vergadering niet voorstellen te komen. De heer Hoogland wenteoht nog een woord van dank ie rich,ten aan |W. C. Bosman, se-e-r. van de Comm. voor Kanalisatie, die In Gel. St. .een schitterende rede hééft gehouden. Dan wijst spr, nog op het in den Alkmaarsehfen. Baad genómen besluit om de jVVillemsbrug vast te leggen, waarin hij ziet een groot nadeel voor de Schipperij, omdat 't Verdkonlcenoord veelal werd gebruikt voor lasplaats e.id. Door den heer Bingens wordt,hierop geant woord met het. doen van cenige mededjeelingen welke de motieven waren voor den Baal. Ook zegt hij dat een verzoek van Schuttevaer was ingekomen om de brug niet vast te leggen,, maar mocht de Baad hier todh toe overgaan, haar dan in geen geval te verlagen. Aan het huldigingswoord van den heer Hoogj land, Voegt voorz. nog een woord 'van hulde aan het adres van 'den heer Bingers, den ontwerp©- van de kanalisatieplannen, en den Comm. Ider Koningin, die zich hiervan zoo n warm voorst an der toonde. Na nog eenige dingen van weinig belang te hebben besproken, volgt sluiting der vergade-" ring. Donderdagmiddag om half drie vergaderde de raad der gemeente Oude Niedorp. Afwezig de heer Waijboer. De notulen der vorige vergaderingen, welke aan de leden waren toegezonden, werden on veranderd goedgekeurd. Volgen de ingekomen stukken. a. missive van Ged. Staten d.d. 27 Tan. j.1 no. 106. houdende machtiging tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling met dé ge meente Heerhugowaard nopens toelating van tieerlingen uit de gemeente Heerhugowaard op !de O.L. School te Oude Niedorp en van leer- llingen uit deze gemeente op een der O. L. Ischoler. in de gemeente Heerhugowaard. .1 b. kantschrijven van 'Ged. Staten d.d. 27 Jan .j.l. no. 134 ten geleide va'n het goedge keurd raadsbesluit d.d. 19 Jan. j.l. tot huur en onderverhuur van de Ned. Herv. Pastorie te Oude Niedorp. c. missive van Ged. Staten d.d. 3 Febr. j.l. no. 70 ten geleide van de goedgekeurde ge- meentebegrooting dienst 1926. d. balans, winst en verliesreken'ng van den keuringsdienst van waren in het gebied Alk maar over het dienstjaar 1924. e.N begroo.i ïg dienst 1926 van voornoemden keuringsdienst. i. missive van Ged. Staten d.d. 13 Jan. j.l. ho. 78 en 20 Jan. j.l. no. 107 ten geleide van de goedgekeurde raadsbesluiten d.d. 18 Dec. j.l. tot wijziging der begrooting dienst 1925. g. verslagen van de commissie van toezicht op het lager onderwijs over 1925. h. verslag betreffende den gehouden cursus voor schoolvrije jeugd te Oude Niedorp. Worden voor kennisgeving aangenomen Vervolgens is ingekomen het verslag van den correspondent der arbeidsbemiddeling '26 B. en W. adviseeren bovengenoemde stuk want het forceert de adem halingsorganen, hetgeen ern stige gevolgen kan hebben. Akker's Abdijsiroop is het hoeststillende middel bij uit nemendheid, doordat het de slijm oplost en de ademhaling ruimer maakt. Neemt daarom voor Uw hoest, bronchitis, catarrh, kinkhoest of ken a t.m. f voor notificatie aan te nemen en de verslagen genoemd sub g tot en miet I voor de raadsleden gedurende de maand Maart ter gemeentesecretarie ter visie te leggen. De voorz. is van meening dat er weinig ge bruik gemaakt wordt van het instituut voor arbeidsbemiddeling en wijt dit aan de onbekend heid en tevens dat de bemiddeling van 'ge noemd instituut teveel onderschat wordt. Men moer niet uit het oog yer'liezen dat faaag en aanbod hierdoor met elkaar in aanraking ko men. Door het element van de georganiseerde bemiddeling bereikt men dat de rechte man op de rechte plaats komt. Het weinige gebruik der bemiddeling is zoo intens jammer, meni gaat maar steeds zoo door in de oude sleur. De werkgevers en werknemers kunnen zich aanmelden bij den heer Schiebroek te 't Veld en door genoemden heer worden alle inlichtin gen gegeven, tevens alle informaties verstrekt, hetgeen op een zeer nauwkeurige wijze ge schiedt. B. en W. hopen dat de openbare ar beidsbemiddeling in het vervolg niet meer zoo over het hoofd wordt gezien. Het verslag wordt voor kennisgeving aangenomen onder dank zegging aan den correspondent der arbeids bemiddeling. Vervolgens wordt behandeld het om advies aan B. en W. gerenvoyeerd adres d.d. 31 Dec. j.l. van B. en W. der gemeente Middelie, daar bij verzoekende adhaesie te willen verleenen aan een door den raad dier gemeente aan Ged. Staten gericht adres inzake tarieven voor wa terlevering aan veehoudersbedrijven. De meerderheid van het college van B. en W. adviseert het adres voor notificatie aan te nemen. Door het college van B. en W. was bericht gezonden aan het Prov. Waterleidingbedrijf waarin om raad gevraagd werd. Het antwoord hierop» ontvangen vermeldde dat de kwestie reeds aanhangig was bij het college van Ged. Staten, reden waarom B„ en W. adviseeren geen adhaesie meer te betuigen, daar dit van weinig nut zal zijn. De heer Liefhebber ziet geen bezwaar om het adres te steunen, vooral daar de onbillijk heid der tarieven duidelijk in gebleken en w»l spr. gaarne medewerken om de verlaging te verkrijgen. De heer v.d. Oord is dezelfde meening toe gedaan en vindt dat billijkheid van het adres sterk naar voren komt, daar het tarief minder zal worden inplaats van riteer. Ook de heer Ligthart wil gaarne kracht bij zetten voor de verlaging. De voorz. ygrklaart geen gewetenszaak te hebben gemaakt omtrent het advies, doch door de oppositie lijkt het alsof hierdoor een votum van wantrouwen naar yoren koptt tegen het college van B. en W. Alleen op grond dat de zaak reeds aanhangig was bij Ged, Staten zag het college van B. en W, er' geen hut in het* adres te steunen. De voorz. heeft in eêji ver slag van een gemeenteraadszitting van oen 'der omliggend eplaatsen het tarief gelezen en vraagt of hetgeen in dit tarief wordt vermeld wel juist is. Door den heer Liefhebber wordt het tarief toegelicht. Spr. is een groot voorstander van een eenheidsprijs b.v. 25 cent en is van meening dat er met kracht tegen geageerd moet wor den om den prijs te doen verlagen. Door den voorz. wordt erop gewezen, dat het beter ware geweest indien het college van li. en W. der gemeente Middelie zich gevend had tot de vereen, van Nederlandsche gemeen ten, daar deze vereeniging de zaak beter kan, beoordeelen, vooral daar tegenwoordig van al le kanten adressen komen om' adhaesie. De voorz. brengt hierop het voorstel van B. en W. in stemming en wordt heDvoorstel verworpen met 5 stemmen tegen 1. In behandeling komt nu een circulaire van hel bestuur der afd. Noordh. der vereen, van Ned. Gem. d.d. Febr. j.l., daarbij verzoekende medewerking te verleenen aan. een te treffen regeling, waarbij de gemeenten ini N.H. elkan der over en weer aan het noodige kasgeld hel pen, zoodat gemeenten, Welke „overtollig" kas geld bezitten, dit verstrekken aan gemeenten, welke kasgeld noodig hebben. B. en W. adviseeren in dezen een afwachten de .houding aan te nemen en mitsdien voorloo- pig de gevraagde medewerking niet "te ver leenen. De voorz. vindt het woord „overtollig" een vreemd woord. Het geld der gemeente is thans gedeponeerd bij de Boerenleenbank en vindt deze regeling zeer goed en spreekt tevens zijn tevredenheid uit over de wijze van zaken doen van genoemde bank. Spr. zag1 in, deze zaak gaarne afwachtende houding totdat de nieu we regeling is ingetreden. De heer Liefhebber vraagt hoe of het komt dat de Ned. Ver. hiertoe gekomen is en vraagt of er wellicht voordeel in gelegen is. De voorz. wijst den èpr. op het ingekomen adres waarin de zaak geheel uiteengezet is. Het betreft hier rentebesparing, omdat indien gemeenten geld noodig hebben zij dit kun nen bekomen do.b tegen hooge rente. Men wil nu trachten dat de gemeenten elkaar onderling behulpzaam zijn met kasgelden. De heer Liefhebber ziet geen bezwaar om aan de voorgestelde regeling mede te werken, indien deze regeling voordeel meebrengt voor de gemeente. Door den voorz- wordt meegedeeld, dat het college van B- en W. eerst wilde weten hoe de nieuwe regeling is. Indien blijkt dat deze goed is, dan zal genoemd collega met een nader voorstel in den raad komen. De heer v.d. Oord is van meening zich bij 't oude recept te houden, vooral daar de ge meente zich in een gunstige positie bevindt wat betreft d efinantien en vindt het wensche- lijk voorloopig zoo te blijven als het is. De heer Liefhebber vraagt den voorz. welk gevaar in toetreding gelegen is. In beginsel is spr. ervoor. De heer v.d. Oord stelt de vraag of het de bedoeling is om in beginsel toe te treden. De voorz.. antwoordt: „moreel wel," De heer Liefhebber zou het kwajongensach tig vinden indien: men eerst toezegging zou doen en zich later terug zou trekken, De heer Molenaar wenscht een afwachtende houding aan te nemen. Tenslötte wordt het voorstel van Bv en W, aangenomen. ("Wordt vervolgd)* - Dit balletje schijnt weer opnieuw te zullen worden opgeworpen. Ir» de „Nieuwe Rott'rdamsche Courant" le zen wij het volgend- bericht: LANGEDIJK. Ingevolge de door de Kroon goëdgekeurde salarisregeling voor burgemees ters en secretarissen in Noord-Holland is al leen Zuid-Scharwoude in de 3e klasse gehand haafd en behooren de drie overige gemeenten tot de 4e klasse. Aan burgemeesterssalarisjscn wordt in deze vier gemeenten f10. 350 en een secretaris-salarissen f 9.550 betaald. Was de Langendijk één gemeente, waarvoor nog aYtijd een wetsontwerp in Den Haag ligt, dan zou volgens de nu vastgestelde regeling f 3600 voor den burgemeester en f 3300 voor den secretaris worden uitgetrokken. Wanneer het nu de bedoeling alleen is het publiek eens voor te rekenen welk verschil het uitmaakt, wanneer vier gemeenten één ge meente zijn ten opzichte van: Burgemeester - en Secretaris-salarissen, dan zou dit berichtje al heel onschuldig kunnen heeten, overigens ook ovgrbodig. Maar, zoo moet men het niet opnemen. Er ligt ongetwijfeld wel een andere bedoeling aan ten grondslag. Er wordt niet zonder opzet in dit bericht melding gemaakt van een desbetreffend wetsofttwerp, dat op het Haagsche Departement berust. In de „N. Rot- terd. Crt." heeft dit bericht dus wel eenige waarde (voor oningewijden) en het is der Re dactie ongetwijfeld uit Zuidscharwoude toege zonden; althans wij gelooven, dat die veronder stelling niet al te gewaagd is. Hoe men in dit geval zoo kan pleiten voor „Langedijk één", terwijl men iir* deze gemeente overigens zoo weinig voor „de eenheid" ge voelt? Het bericht komt toch niet van de zijde, die er zoozeer voor pleitte om deze ge meente in de 4e klasse: te plaatsen? Otnnoo- dige uitgaven eenerzijds en bezuiniging pre diken anderzijds? In welke klasse zou de inzender dap. de „Gemeente Langedijk" willen brengen? Zijn rekensommetje kon dan wel eens falen. - NOORDSCHARWOUDE. Woensdagavond gaf de Weled. Heer Mal- lekote, tuinbouwonderwijzer alhier, zijn laat ster» cursusavond in de bemestingsleer. Deze cursus was uitgeschreven door de vereen. „Tuinbouwbelang" te Noordscharwou- de en werd gevolgd door 26 volwassen perso nen, terwijl de cursus eveneens eindigde met hetzelfde aantal. Na afloop der laatste les sprak genoemde hr. Mallekote de cursisten toe, waarin hij zijn groo te tevredenheid betuigde over het getrouwe be zoek en de belangstelling welke de cursisten gedurende dezen cursus betoond hebben. Vervolgens memoreerde spr., dat deze cur sus voor hem persoonlijk niet zoo gemakkelijk 'was geweest wat zijn oorzaak vond, omdat hij met menschen Van ervaring een cursus in de bemestingsleer was aangegaan, die, door de praktijk gesteund, ook een woordje mee kon den spreken, waarvan het gevolg was, dat er soms een aardige discussje op sommige vraag, stukken volgde, Dit was spr. "het beste bewijs I dat er goed opgelet werd en dat er voor dit onderwerp belangstelling was. j "Hierna wees spr. op. het getrouwe bezoek, wat bijna een unicum genoemd mag worden! jj 20 leerlingen verzuimden nooit, terwijl vol- gens aanteekeninig er nog geen 5 ptt. verzuim in totaal is geweest. Spr. ^besloot zijn betoog met zijn tevredenheid te uiten over dezen, wel- geslaagden cursus en hoopte dat de lessen goe- de vruchten zullen afwerpen voor hen, die de. zen cursus volgden. Hierna kreeg de heer G. Barten als voorz. der tuinbouwvereen. het woord, die den heer Mallekote dankte voor het door hem gepres- teerde, hetgeen door de vereen, op hoogen prijs wordt gesteld. Dat deze cursus voor u niet gemakkelijk is geweest, is voor ons het beste bewijs dat er aandachtig is toegehoord en er belangstelling voor het gepresteerde be stond. Spr. hoopt dat de heer Mallekote, die het lesgeven zoo gemakkelijk afgaat, zich nog menigmaal beschikbaar zal willen stellen tpt heil van onzen tuinbouw. •Namens de cursisten kreeg de heer J. Klif fen h^t woord, die den heer Mallekote als volgt toesprak: Cj-eachte Meester en Vriend Malle- kote: nu onze cursus als? afgelpopen beschouwd moet worden, is het ook ons een behoefte u met een enkel woord toe te spreken. Dit woord zal niet anders kunnen zijn dan een woord van erkenning voor de leerzame en nuttige lessen, welke we van u mochten ontvangen. Als ik eerlijk wil blijven, moet ik zeggen, dat ik me voor dezen cursus opgaf als aan vulling. Niet omdat dit vraagstuk van de be mestingsieer me niet zou interesseeren, maar meer omdat men zich op dezen leeftijd niet zoo gemakkelijk op de schoolbanken laat plaatsen. Nu moet ik echter bekennen, dat ogk ik, zoowel als de overigen, met de meeste bei- langstelling hieraan heb deelgenomen, waar door we allen een ruimeren blik ook hierin verkregen hebben, We hebben, en ik spreek namens allen, een voudig verbaasd gestaan over uwe prestaties, waarmee u ten volle hebt bewezen hoe geheel u dit onderwerp in uwe macht hebt niet alleen tnaar ook hoe gemakkelijk "het u afgaat dit op de meest aangename wijze anderen bij te brengen. Namens allen, die uwe lessen volgden, on. zen hartelijken dank hiervoor. Geachte Heer, als een blijk van erkentelijk heid hebben, de cursisten gemeend u een klein souvenir te moeten aanbieden-. We hadden hiervoor uitgezocht een degelijke fietslamp. We hopen, dat u hiervan nog veel gebruik zal mogen maken en weinschen u toe 'dat ge menigmaal in de gelegenheid gesteld moogt worden het volle licht te werpen op die za ken, waarvoor u geroepen zal worden. Eenigszins onder dein indruk van het een en ander, dankte de heer Mallekote allen voor de hartelijke woorden tot hemt gericht en voor al voor het mooie cadeau hem door de cursis ten aangeboden, waarvan hij een dankbaar ge bruik hoopt te maken. Spr. zegt nog dat hij steeds terug zal denken aan dezen voor hem zoo mooien' cursus. Mocht het nog eens voor komen dat iemand zijn raad noodig mocht hebben, hij kome, dat zal hem steeds aange naam zijn. Na nog een poosje gezellig bijeen te zijn gebleven, waarin geopperd werd dezeri zomer een excursie te maken, behoorde ook deze xavond weer tot het verleden. - NOORDSCHARWOUDE. Naar we vernemen zal den raad van Noord- schar woude een adres worden aangeboden dooi de ouders van schoolgaande kinderani, om 't schoolgeld der u.l.o.school te verlagen. - NOORDSCHARWOUDE. Gevonden voorwerpen 1 horloge met ketting. 1 portemonnaie met 2 kwartjes, 1 bruine nappa handschoen. Terug te bekomen bij de politie te'Noord- scharwoude. - BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagavond zeven uur hield de ver eeniging „Helpt Elkander" bij ziekte iin het tuinbouwbedrijf haar Jaarvergadering in het lokaal van den heer J. de Boer. Aanwezig 17 leden en bestuur. De voorz., de heer P. Stam mes opende dc vergadering met -een hartelijk welkom en memoreerde dat de vereeniging wel degeliik recht van bestaan heeft door het een voudig aanbieden van onze handen, daar waar zulks noodig is. De secretaris kreeg hierna gelegenheid tot voorlezing van de notulen-, welke onder daitk werden goedgekeurd. Uit de notulen bleek dat de vereeniging 41 leden telde en dat er in 't geheel 65 dagen is gewerkt voor 4 leden, die zich aangemeld hadden wegens ziekte en dat een lfd door den dood was weggenomen. De rekening van deini Penningmeester luidde als volgt: Ontvangsten f41.—, uitgaven fl°; saldo f31.—Saldo vorig jaar f 19.19. Totaal bezit f 50.19. Hierna kwam aan de orde salaris secretaris- Algemeen was men van meening dat het be- I drag van f 10.— tekort was, zoodat met al- gemeene stemmen werd besloten dit te bren gen op f 25 per jaar. De rondvraag niets op leverende sloot de voorz. met enkele gepaste woorden cüfeze geanimeerde vergadering. - OUDKARSPEL. Bij de gister gehouden verkjezing van 2 notabelen der Nederd. Herv. Kerk, aftreden de de heeren D. Hopman en Jb. Eecen Pz-;

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4