NIEUWE m Donderdag Maart iv*6. 8te Jaargan m Buitenlandsch Overzicht FEUILLETON ISOLA Plaatselijk Nieuws DE „GEISHA" Uit den Omtrek NO 8b INTERO. TELEPHOON 52 LniiEDUkERlUOIKAn Nadruk verboden. Nood leert, bidden, nietwaar? Ein wanneer heel Kuropa en de Fransche schatkist op een nieuw Fransch ministerie zitten te wachten, lan kan men zich daarover geen weken lang bedenken. Briand, de aftredende minister-presidient, waar die zich gemakkelijk had laten overreden om ook nieuwe te worden, vVas er trouwens juist de man naar om zoo'n ministerije in een paar da len in elkaar te knutselen. Een paar radicalen hier, een paar socialistische radicalen van ginds, wat socialistische en andere republikeinen en het ministerie zat in mekaar. Of nu wel goed de juiste mannen op de juiste plaatsen kwamen, en niet wellicht de minister van onderwijs minis ter van financiën of oorlog had moeten zijn, daar heeft hij zich niet al te moe over gemaakt. Er moest in de kamer een meerderheid zijn, waarop te steunen viel, en deze meerderheid moest door de keuze van leden van de verschillende in aan merking komende partijen tot ministers aaneenge bonden warden. Dat was de hoofdzaak. Dan moes ten de Fransche finantiën opgeknapt worden; daarvoor had de nieuwe minister van finantiën, Péret, te zorgen. En ten slotte, maar niet in de laatste plaats moesten de zaken te Genève opge knapt worden en daarvoor zou Briand zelf zorgen. Die zaken te Genève toch betroffen niet in de eerste plaats Emropeesche, maar Franschie be langen. En dat treeft' het wel vooral zoo moeilijk gemaakt ze in het reine te brengen, waar do machinerie te Genève, die Volkenbond Neet, toch eigenlijk op het herwerken van "Furopeesche be langen ingericht was en er naïve volken en af- gévaardigden waren, die aan die bestemming vast hielden cn zelfs meenden, dat net aan de machine enorm schaden zou, zij wellicht zelfs stuk zou breken, wanneer andere dingen, dan waarop ze was ingericht, te verwerken kreeg. Dat waren degenen, die te Genève "de zaken bedierven en tegen wie Chamberlain en ande ren op heftige wijze uitvoeren, omdat ze bet wilden hebben, zooals het hoorde te wezen en niet, zooals Engeland en Frankrijk en Italië en larije en Polen en Brazilië het hebben wilden. Maar het hielp niet, dat uitvaren. Zweden hield voet bij stuk, ook al dreigde (Spanje met opzegging van net handelsverdrag. Dn Duitschland bleef niet anders vragen dan toelating tot den Volkenbond en tot een raaÜs- zetel en wilde daarvoor geen enkele belofte doen omtrent zijn handelingen en beslissingen, wan neer het eenmaal lid was. De heeren raakten er een beetje verlegen mee Het was waar, dat de vergadering van Volken bond en Volkenbondsraad waren bijeengeroepen, enkel en alleen om over DuitschLand's toelating to beslissen en dat, wanneer zij nu meteen toe lating van Polen en Spanje en Brazilië ei3chten, zij het waren, die roet in het eten wierpen. Het was ook waar, dat Zweden volkomen reicht hal zich tegen een verandering in den Volkenboni te Verzetten, die een geheele wijziging in de verhou ding tusschen Raad en Vergadering ten gevolge moest hebben, wanneer het di eniet in het belang van den Bond achtte en er, wanneer het die groote heeren'werkelijk om de belangen van den Bond en niet om versterking van eigen positie in dien Bond te doen was, geen enkele redeni was om nu op dit oogenblik de toekenning van raais- zetels aan Spanje en Polen en Brazilië te willen doordrijven tegen het verzet van andeilen in. Maar waarom moest dit nu alles zo ojduid'elijk en breed uitgemeten gezegd worden? Duitsch land en Zweden hadden toch „ja" kunnen zeggen. Fin daarmee was de zaak tot hun en aller tevre denheid opgelost geweest. Nu ze dat niet deden, toonden natuurlijk allereerst de drie candidéten voor een raadszetel China, de vierde, was hen minste zoo verstandig zich stil te houden zich gebelgd. Aanvankelijk scheen het, of zoowel Spanje als - Brazilië het op het uiterste wilden laten aanko men en zich niet alleen togen Doiitschland's toe lating in den Raad verzetten, wanneer ze niet Ojok zelf een vasten zetel kregen, maar zich ook, zoo ze hun zin niet kregen, uLt den Bond terug trekken. M'aar de groote vrienden, Engeland en Fraaie rijk en Italië, die het voor 'hen hadden opgeno men, hebben blijkbaar den raad gegeven, zibh aan vankelijk maar te schikken. En met des te hard nekkiger ijver zijn die toen voor een vastten raads- ze'tel voor Polen opgekomen, dat trouwens van den aanvang af Frankrijk's favoriet geweest was. Chamberlain, de Emgelsehe minister deed dit vooral uit vriendschap voor Frankrijk, en han delde daarmee ongetwijfeld togten don wil van de groote meerderheid van z'ijn volk. Maar Frank rijk had er verder strekkende bedoielingen mee. De plannen omtrent een verdrag tusschen Italië en Zuid-Slgvië, dat de correspondent van de Dimes al gesloten noemde, maar dat in elk geval wel in den smaak zal zijn; bewijzen wel, hoe de uit drukking in de Temps omtrent de slagboomen tegen het „Deutscbtum" in Midden-Europa geen fraso geweest is. Tusschen Zuid-i3Iavië en Italië gaat het ook nog om andere dingen. Em de toestand op dien! Bal kan en in de Adriatische Zee blijkt dan een ;lér hoofdonderwerpen van het verdrag. Maar daar naast is ook het gezamenlijk verzet tegen de aan sluiting van Oostenrijk bij Duitschland een der voornaamste oorzaken. Ein hij dat verbet zullen zich niet alleen de kleine EintentJe Staten en Polen, maar ook Frankrijk aansluiten, die zien allen door den natuurlijken groei van Dui'.-rli- land in hun huidige machtspositie bedreig! zou den achten. Maar houden dergelijke nieuwe bondgenoot schappen tegen een bepaalden staat niet weer een dergelijken toestand in als die in 1914 de wereldoorlog veroorzaakte? Em is een dergelijke XXVVII. Kerkklokken luiden altijd in die stad van vele kerken, en plechtig klonk het klokgelui -.oen Isola zwak de trap naar de kamers, die kolonel Disney gehuurd had, opliep. Zij liep zelfs nog langzamer dan gewoonlijk en 'haar echtgenoot kon haar "Zwoegende ademhaling hooren, toen zij trede voor trede, en zich aan de leuning vast houdende, naar boven ging. Hij had haar zijn arm aangeboden, maar onder aam de trap had zij hem bijna ruw teruggestooten. Zij traden de met bloemen versierde zitkamer binnen, waar het zonlicht door de Yliohte jaloe zieën scheen. Het was daar zoo stil, dat zij' het plassen van de fontein op het Piazza en het; zacht ritselen van de lindeboomen in den tuin konden hooren. Man en Vrouw stonden tegenover elkander, hij la groote ongerustheid, zij doodsbleek en met glinsterende oogen. ,Nu is zij weg zij is nu mevrouw' Hulbert, zij behoort 'hem toe, en ons niet meer," zei ie Disney om maar iets te zeggen, terwijl hij zijn vrouw met een zeker angstig voorgevoel hij wist niet waarom gadesloeg. „Wij zullen haar ®j®t weinig misseQ. Spijt het je eigenlijk niet dat zij getrouwd is, Isola ,»0f het mij spijt? Neen, het verheugt mij het verheugt mij van ganscher harte Ik beb daarop gewacht." En 'eensklaps wierp zij zich aan zijn voeten, eri lag daar geknield, met neidèrhangend hoofd! el1 gevouwenhanden als een boetvaardigp smaakt ah room iMagdalena. „Ik heb gewacht totdat zij getrouwd 'wa ren zoodat je niet kon weigeren haar te' laten trouwen met zijn broeder daar heb ik op: ge wacht om je te zeggen, wat ik je terstond had moeten zeggen toen jij uit Indië kwam. 'Mijn eenige hoop op vergiffenis of vrede was het je toen gezegd te hebben je toen misschien voor altijd te moeten verlaten je nooit weer de durven drukken mij nooit weer je vrouw te durven noemen nooit de moeder van je kind te worden. Sedert dien dag is mijn geheele leven een leugen geweest; en alles wat ik geleden heb al de foltering van mijn wroeging - - kan geen boetedoening zijn om mijn schuld uit te wissehen." „Isola, qm Godswil, houd op!" Weer overviel haar een hevig» hoestbui, en sprakeloos zonk zij aan zijn voeten neder. Hij hief haar in zijn armen op, droeg haar naar desofa en sloeg de jaloezieën open om licht en lucht binnen te laten, terwijl zij daar uitge put lag en haar witte - lippen met een zakdoek, waa rbloedvlekken op te zien waren, afveegde. Hij beschouwde haar met een gevoel van mele- lijden en schrik. Hij dadht dat zij ijlde, da! de opgewondenheid van dien ochtend op een ijlende koorts was uitgeloopen. Hij wilde om hulp schel len en dadelijk haar dokter laten komen, maar zij 'hield hem tegen, en legde haar vormagerdte koude hand op zijn arm. „Kom hier naast mij zitten, Martin laat mij uitspreken ik moet je alles zeggen d® volle waarheid." Die woorden kwamen langzaam en hijgend over haar lippen, en haar weinig, nog overgebleven krachten bijeenzamelende ging zij met een zwakke bevende stem. maar op den toon van een vast politiek als nu vooral Frankrijk, Italië en de kleine Entente voeren in overeenstemming met de gedachte en de bedoelingén van dien Volken bond? De onderlinge strijd te Genève om versterking van 'eigen positie tusschen de leden van den Volkenbond gevoerd, heeft ons geen denkbeeld j kunnen geven van de internationale samenvver- I king. Met allerlei oompromissen heeft men dén toestand trachten te redden. Het heette zelfs, dat Zweden en België onmiddellijk afstand van hun zetel wilden doen, om zoo zonder wijziging ijc- len, dat in hun plaats gekozen kon worden, in den Raad te krijgen. Maar dergelijke nieuwe -:tn- ten-groepeeringen als zich in Midden-Europa vor men, kunnen slechts den indruk versterken, die Genève ons gaf. De oude tegenstellingen leven nog even kracfi- tig en het gaat nog als altijd om het enge eigen belang. Ein zullen wé dan nooit de internationale samenwferking en de nieuwe internationale sa- menleving krijgen, waarop de Volkenbondsgo- da,chte het uitzicht schéén te openen? Wie weet? Nood leert bidden. De nood-van den wereldoorlog heeft den Bond Van Genève geschapen, die slechts een eerste aanloop bleek. Wellicht is nog fel lere nood noodig, om de gedachte, die in ,1eze j poging uitgedrukt lag, eindelijk te verwerke lijken. De operettevereeniging „Caecilia" te Ou'lkar- spel, heeft van zich doen spreken op eene wijze, die haar naam opnieuw zal doen klinken. Zon dag- en Dinsdagavond heeft deze vereeniging opgevoerd „De Geisha", eene schitterende ope rette, vertolkende een Japanschie Theehuis Ge schiedenis. Men moet er niet te licht over den ken, wat er voor noodig is geweest om te be reiken wat is verworven, n.l. een algemeen er kend succes, wat de vertolking in haar geheel betreft, daaronder begrepen dan zang, décor, spet en cöstuums, maar niet te vergeten ook bege leiding en directie, dat hebben allen gezien, 'die de uitvoeringen hebben bijgewoond. Waarlijk, er hadden er meer kunnen en moe ten zijn om de belangstelling evenredig te doen zijn aan de prestaties der leden. Zooals we reeds zeiden dan. De muzièk is ge ïllustreerd met lustige melodieën, die op stree- besluit, voort: „Er is een tijd geweest dat ik meende het je nooit te kunnen zeggen d,at ik in 't graf zou gaan zonder mijn zonde bekend' te hebben, en dat je nooit zou weten, welk een onwaardige vrouw je hebt liefgehad. Toen heb ik op mijn knieën voor God de gelofte afgelegd, dat ik je iii mijn laatste levensuur alles zou zéggen en de dood' is nu niet meer veraf, Martin. Ik heb het te lang te lang reeds uitgestaldNu is er nauwelijks meer boetedoening in mijn beken tenis. Ik heb je liefde verbeurd ik heb je bedrogen." Hij zag haar met ontzetting aan, hun gezichten waren dicht bij elkander, terwijl hij zich over de sofa heenboog. Neen; dat was geen ijlen; in haar woorden was verschrikkelijke waarheid. De oogen, die tot hem opzagen, glinsterden niet van koorts, maar van het vast besluit om een door Schuld bezwaard geweten te ontlasten. „Je hebt mijn liefde verbeurd - je hebt mij bedrogen!" herhaalde hij langzaam. „Wil je daar mee zeggen, dat je me dien avond in Lonlfen hebt voorgelogen dat je meineodig bent ge weest, toen je God tot getuige riep dat ja rein en trouw was „Toen was ik je trouw, Martin. Ik ha! be rouw over mijn zonde. Ik was toen je liefhebben de, getrouwe vrouw, zonder een enkele andere gedachte dan aan jou te hebben." j „Liefhebbend, getrouw riep hij met smadolij- ken toorn. „Je hebt mij bedrogen cn onteer! i je hebt je naam tot een schimpwoord gemaakt tot een spot en een smaad voor zoo'n man als Van Sittard Crowther en voor hoe velen al niet meer! Je hebt gelogen je hebt mij voor gelogen door eiken blik, door elk woord, dat ja lende wijze bij fluit en clarinet echode. Op die dartele tonen worden de koornrs. gedragen, trip pelen en dansen de Geisha's, flirt Fairfax met Mimosa, die schertst en treurt in imponeerend spel, klaagt Wunhi, de Chinees, fladdert Molly in haar papegaaienlied, lokt Juliette met aan minnige lieftalligheid. [Wij hebben hartelijk genoten. De hoofdrollen zaten in uitnemende handen. Wat is er mooi gezongen door Mimosa, Juliette, Molly, Fair fax en Gunningham. De voordracht en het losse en guitige spel van Juliette en Molly waren schit terend. Welk eerwaardige tooneelaankleeding en kleurige costuums, waaraan blijkbaar bijzonde re zorg was besteed. Over de vertolking 'Lei- koren, duetten en kwartetten, mag een woord van lof niet onuitgesproken blijven. Zoowel 't een als 't ander was uitnemend verzorgd, sommige tooneeltjes waren af. De heer II. Zaal, die den heer Kéeman als directeur verving, zat er kranig in. De heer Klee- maii moest zich wegens gezondheidsredenen de leiding laten ontzeggen en de heier Zaal kweet zich uitnemend van zijn taak. Wij sluiten ons geheel aan bij de woorden van den heer Van Twuijver, die hoopte dat de direc teur weer spoedig mocht herstellen. Voorts richt te hij woorden v'an dank aan allen, die aan het succes Van den avond hadden medlegewerkt. Wij zouden het jammer vinden, wanneer dit aardige Japansche spel hierbij was afgeloopen. Naar verluidt, zou het ook -in Zuidscharwoude kans hebben opgevoerd te worden. Aanbevelen kunnen wij het wel. W ARMENHUIZEN. De politie dezer gemeente mocht er in slagen de dieven op te sporen, die vorige week een! hoe veelheid lood wisten te kapen van de school alhier. BIRKSHORN. -Het huisgezin van den heer B. werd verblijdt door het fortuintje van een prijsje met de Eöipl- weisszeep een horloge. - SIT. PANCRiAS. Woensdagavond werd in het lokaal van den heer Gerritsen een lichtbeeldenavond georgani seerd door de afd. St. Pancras van Volksonder wijs, hoofdzakelijk Voor kinderen der leden. In grooten getale opgekomen, heb bea de kleinen ter dege van de verschillende platen genoten, welke door den heer Sinjewel op bevattelijke wijze werden toegelicht. In de pauze werden de school gaande kinderen onthaald op een reep- en kop chocolade, hetwelk met uitbundig gejuich werd begroet. Het bestuur van Volksonderwijs, welke zidh dezen avond heel wat moeite getroostte, kan zich zeker verheugen met de gedachte, vele kinderhartjes verblijd te hebben. Het was een waar genoegen de verheugde gezichten te aan schouwen. een deugdzame en getrouwe vrouw deed schij nen. Mijn God, wélk een ellende!" „Martin, heb medetijden?" „Medelijden! Ja, met die laaggezonken vrou wen, die voor geld veil zijn, heb ik ook! medelij den. Moet ik medelijden met je 1 nebben, zooals ik het met die heb met jou, die ik! aanbad die ik zoo rein als de engelen waande? Ein al dien tijd ben je vatsch geweest zoo v'alseh als de ihel de speelbal van den eersten lichtmis, die je voorkwam! Het was Lostwithiel! Crow ther had gelijk. Hij zou het nauwelijks gewaagd hebben zoo over je te spreken als hij gelaan heeft, wanneer hij niet zeker van zijn zaak was geweest. Lostwithiel was je minnaar." „Martin, heb medelijden!" herhaalde zij, met de handen voor het gelaat. „Medelijden! Ik zeg je immers dat ik medelij den met je heb medelijden met jou. die ik placht te vereeren! Groote God! Wat is het grie vend, achting voor een wezen, dat men lie.fhéeft in medelijden te moeten veranderenIk heb je gezegd, dat ik geen schande over je zal brengen, Isola. Jo hebt geen hardheid van mij te vreezen. Maa rje hebt'mijn hart gebroken, je hebt mijn vertrouwen op alle menschen, man of vrouw, den doodslag gegeven. Ik zou met mijn leven voor je reinheid 'ingestaan hebben, ik had den man, die je belasterde, wel kunnen dooden en je hebt me een valschen eed gezworen -» je hebt den hemel tot getuige geroepen van een leugenellendig, misdadig schepsel, Mar tin. Ik kon er niet aan denken je liefde te zullen vérliezen. Als de dood mijn eenige boete was geweest, dien had'ik kunnen verdragen, maar het verlies van je liefde niet." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1