Het ïractaa! met ielgië nieuwstijdingen Uit den Omtrek Per Telefoon Marktberichten toenemenden bloei mag: verheugen, werd dé vergadering met een woord van dank voor de geanimeerde besprekingen gesloten. Hi. Kanalen. Het. verdrag van 1839 bepaalde, dat de scheep vaart op de binnenwateren tusschen de Scheld» en den Rijn, om van Antwerpen naar den Rijn te komen en omgekeerd, wederkccrig vrij zou blijven. Nederland heeft, dan ook ten .behoeve van Antwerpen o.a. gegraven het kanaal door Zuid- Beveland, waarin een tiental jaren geleden bij Hansweert een groote zeer kostbare schutsluis is gebouwd. De afkomende Lijnschepen, bestemd voor An1- werpen, volgen onze rivieren lot Dordrecht, van waar zij op kosten van den Belgischen Staat nanr Antwerpen worden gesleept. Dit kosteloos sle pen geschiedt* uiteraard niet uit liefde voor Lie reederijen, maar om de concurrentie-mogelijkheid van Antwerpen ten opzichte van Rotterdam op onnatuurlijke wijze te vergrooten. Daarmede kon België echter niet wegnemen hlet feit, dat de Zeeuwsche wateren geen idealen binnen-sehfeep- vaartweg vormen, om de eenvoudige reien, dal stormen en getijden zich niet de wet laten voor schrijven. Om dit, natuurlijk voordeel van onze havens op te heffen, willigt, het nieuwe verdrag den Belgischen ei3öh in van een kanaal Antwer pen—Moerdijk, deze scheepvaartweg moet zoo weinig mogelijk sluizen bevatten en zoodanig gemaakt worden, dat te allen tijde over de ge- heele lengte drie Rijnschepen van de grootste ton- nenmaat of sleeptreinen langs elkander kunnen varen. Deze laatste eisch is wel meer dan bui tensporig; het kanaal zal een dwarsprofiel ver krijgen, zooals ter wereld nog geen kanaal voor de binnenscheepvaart ook slechts bij benadering bezit. Daar men niet zeggen kan, hoe groote Rijnschepen in de toekomst zullen kunnen voor komen, zijn de maximumafmetingen van dit ka naal feitelijk onbegrensd'! Het zal zelfs den minst deskundigen lezer duidelijk zijn, dat dit kanaal een aanslag van Antwerpen is op onze N'ederlandsche havens. De bepaling omtrent dit kanaal is in werkelijkheid niets anders dan een voetstoots toegeven aan eei: Belgischen ei3ch, waarvoor geen schijn van re -b is te vinden. Dit kanaal waardoor Nederland veel van zijn natuurlijke voordeelen en dus van zijn levenskracht prijs geeft, zelfs met de toe zegging er bij, dat wij er nög aan zullen meebe talen, is voor ons Nederlanders onaannemelijk. Hetzelfde geldt voor de andere kanalen, wel ke door België worden geëischt. Teneinde Lim burg nader te brengen tot Noord-Nederland, is men aan het werk getoogen om een doorgaanden grooten scheepvaartweg tot stand te brengen van Maastricht naar de Waal. Deze nationale arbeid, die reeds gedeeltelijk is gereed gekomen, dircigt door het nieuwe verdrag te worden ondermijnd. In het tractaat toch. geeft Nederland zijn toe stemming tot den aanleg van een kanaal in vrij wel rechte lijn van het Ruhr-gebied naar Ant werpen, welk kanaal aan dezelfde hooge eischen zal moeten voldoen als het kanaal Antwerpen Moerdijk. De groote sommen, aan de Nederland- sche scheepvaartwegen besteed teneinde Limburg, D'uitschland's meest Westelijke industriegebieden en het bekken van Luik tot achterland van onze havens te maken, zullen dus grootendiyete verloren gaan! gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Hierna doet de praeses, dr. Diji?,' voorlezing /an het besluit zelf. Ten tweede besluit de Synodte: overwegende, dat de kerkeraad van Amster dam-Zuid, in plaats van dr. Geelkerken té ver manen, hem integendeel in zijn verzet voortdu rend heeft gestijfd, overwegende, dat hij gewei gerd heefl te voldoen aan het verzoek der 'Sy node om te traenten dr. Geelkerken tot tokening van de synodale verklaring te bewegen. overwegende, dat de kerkeraad van Amster dam-Zuid dr. Geelkerken ondanks het schorsin gs besluit, heeft laten optreden, en daardoor, ernstig is tekort geschoten in haar toezicht op de be diening des woord3, een aantal leden van den kerkeraad van Am sterdam-Zuid uit hun ambt van ouderling cn diaken 1e ontzetten; aan de kerkeraad van Am sterdam de opdracht te geven met de overgeble ven Jeden van den kerkeraad van Amsterdam- Zuid over te gaan tot formeering van een nieu wen kerkeraad, en van deze beslissing evenals van het vorige besluit aan de betrokkenen ime dedeeeling te doen. Ook dit besluit werd -met algemeene ttennnen aangenomen. Voorts verneemt het „Hbld." nog: De classes worden door de Synode vermaan dl toe te zien, dat zoo noodig soortgelijke maatrege len worden getroffen ten opzichte van predi kanten of kerkeraden, die openlijk de zijde van dr. Geelkerken mochten kiezen, Na een ernstig droef gestemd slotwoord van den praeses, dr. Dijk, werd daarna do zitting gesloten. De zas k Geelkerken De eiudvergadering dier Synode te Assen- Gistermiddag te tvvee uur is te Assen de bui tengewone algemeene Synode door den scriba dr. Keizer van Rheden geopend. De voorzitter, dr. Femhout, was door ongesteldheid verhinderd en de als plaatsvervanger aangewezen assessor ds. Laman voelde zich physiek niet tegen de taak opgewassen. Bij het appel nominaal bleek, dat professor Van Gelderen afwezig was. De verkiezing tot voorzitter van de Synode wees dr. Dijk van -den Haag als zoodanig aan. Onder zijn leiding werden de ingekomen stuk ken behandeld, waarna de vergadering overging in comité-generaal. Dr. Geelkerken en de meerderheid van den kerkeraad van Amsterdam-Zuid afgezet. Men meldt uit Assen Van half acht af vergaderde de Synode in co mité-generaal. Langzamerhand verzamelde zich een talrijke menigte voor de gesloten kerk en werd over de te verwachten besluiten druk ge discussieerd. Over het algemeen verwachtte men, dat de vergadering tot radicale maatregelen zou overgaan. Deze verwachting bleek spoedig juist te zijn, want toen net publiek ongeveer tien minu ten voor negenen in de'synodale vergadiering werd toegelaten, deelde de praises, dr. Dijk, de vol gende besluiten mede: Ten eerste: de Synode, teruggekomen op haar besluit tot schorsing van dr. Geelkerken, besluit thans gezien1 de weigering van (diy Geelkerken om dé door dé Synode verlangdte verklaring4 te on derteekenen; gezien het voortduren van het verzet van dr. Deelkerken tegen de Synode, daarin bestaande dat hij weigert zich aan het schorsingsbesluit te onderwerpefi en dat dr. Geelkerken haars in ziens tot scheurmaking is overgegaan; ziet, zich genoodzaakt op grond van art. 80 der Gereformeerde Kerkenordening dr. Geelkerken u't zijn ambt te ontzetten en van deze ambtsont heffing mededeeling te doen aan dr. Geelkerken, den kerkeraad van Amsterdam-Zuid, den kerke raad van Amsterdam, de Particuliere Synode van Noord-Holland en dé Gereformeerde Kerken ',tt en buiten Nederland. Dit voorstel wordt i», hoofdelijke stenfming Te Leiden werd 13 maanden geleden een tweeling geboren, twee meisjes, Petronella en Francisca van V. De beide kinderen zijn nu ook op denzelfden dag, nl. Maandag, overleden Minsiter Kan onderzoekt zelf. I Eerder dan iemand had kunnen verwachten, i heeft de nieuwe minister van Binnenlandsche Zaken, rnr. J. B. Kan, zich ter plaatse op de' j hoogte gesteld van het Haarlemsche annexatie- i plan. In.tegenstelling met vele zijner voorgan- gers is minister Kan de opinie toegedaan, dat men zulke bezoeken incognito moet brengen. Eenige dagen geleden trok hij dus, zoo vertélt i het „Haarl. Dagblad" naar Haarlem besteeg i zijn fiets en ging alle oude en nieuw-geprojec- j teerde grenzen op'zijn eentje af. Toen later te Den Haag iemand hem vroeg, of hij nu niet eens naar Haarlem kwam, antwoordde hij, dat hij de heele situatie in détails kende, en vertél de van zijn merkwaardigen fietstocht. Op de vraag of hij niemand was tegengekomen, die hem herkende, antwoordde de minister: .Gelukkig niet." j Het blad meent uit dit nieuws te mogen af- j leiden, dat de nieuwe regeering niet verder zal talmen met de behandeling van Be annexatie- i voorstellen Een boos echtgenoot. I Gisternacht werden de bewoners van de Naaldwijksche straat in Den Haag opgeschrikt i door een schot, dat in een der perceelen ge- j iost moest zijn. De politie werd gewaarschuwd I en het bleek al spoedig, dat het schot gelost was in de woning van den veekoopman F. J. J. 1 die echter zelf niet meer te vinden was. Zijn vrouw verklaarde, dat haar man een re volverschot op haar gelost had. De politie hoorde, dat de veekoopman bij een van zijn familieleden aan den Noord-West-Buitensingel was, en arresteerde hem daar. De man bekende een revolverschot te heb ben gelost en gaf de volgende verklaring van j het geval: I Omstreeks 4 uur- in den middag was hij thuis gekomen en vond tot zijn. verbazing de deur gesloten. Zijn vrouw was afwezig en had den eenigen huissleutel die er was, meegenomen. De man moest dus voor de deur blijven wach ten totdat zijn vrouw thuis kwam. Ten langen leste begon hem dit wachten te vervelen en tegen 8 uur 's avonds slaagde hij er in, door verbreking van een.- ruit aan de achterzijde van het huis zijn woning binnen te komen. Hoe later het werd, des te heviger werd 's malis woede. Temeer, daar hij nog steeds geen eten had gehad. Eindelijk omstreeks middernacht, kwam de vrouw, die naar een feestje geweest was in zeer opgewonden stemming thuis en toen de man eenige opmerkingen maakte over haar lange uitblijven, begon zij hem op dusdanige wijze uit te schelden, dat hij in zijn woe'de een revol ver greep en een schot loste. De kogel vloog echter tegen het plafond zonder iemand te raken. De man is gisternacht opgesloten. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Gisterochtend is het tweetal door Be politie gehoord, waarna de man is vrijgelaten. Relletjes. Zondagavond is het in de volksbuurt de Krim» te Enlchedé 'zeer rumoerig toegegaan. Hei begon te ongeveer 11 uur, toen iin een café iri de Alsteedsche straat een twist ontstond, waarbij de bezoekers met messen gewapend tegen elkander stonden. Nadat de polkie in gegrepen had, keelde de rüst tijdelijk weer. Eén kwartier later werd de politie echtër op nieuw gealarmeerd, wijl eveneens in de'Krim nl. in de Lindelaan, bij S. eenige ruiten waren ingeslagen. De bewoners uit die buurt, die op straat verkeerden, werden in hun huizen gedre ven en twee agenten bleven ter surveillance ter. Op een gegeven oogenblik werden, deze aangevallen, waarop zij en inmiddels ook ande- ie gealarmeerde agenten van den wapenstok gebruik maakten. Hiermee werden harde klappen uitgedeeld en liepen A. en v. B. zoo danige verwondingen op, dat ze 'door een 'dok ter verbonden moesten worden. MTegen hen is bovendien proces verbaal opge maakt. Te ongeveer 1 uur 's nachts was de rust in de buurt weer hersteld. De politie te Bloemendaal arresteerde den bouwondernemer H. te Overveen, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Het bedrag waar 't om gaat, moet, volgens de „Msb." in de tien duizenden loopen. Thans is de zaak in han den van den Officier van Justitie te Haarlem. - Gistermorgen werd in den winkel van de firma H. de Vijver aan den Katshoek te Rotterdam in bewusteloozen toestand aange troffen de winkeljuffrouw A. L. C., temidden 1 van een plas heet water. Zij scheen twee em mers kokend water gehaald te hebben en daar mede gevallen te zijn, zonder dat iemand liet' bemerkt heeft. Mej. C. had tengevolge daar van alle bewustzijn verloren, doch tevens vrij ernstige brandwonden bekomen aan hals, ge laat en schouders. De Geneeskundige Dienst die weldra ter plaatse was, probeerde aanvan kelijk het bewustzijn weer op te wekken doch 'dit gelukte niet. Mej. C. werd overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg en daar opgenomen. Gisteravond was de bewusteloos heid nog niet geweken. Men weet niet, of er andere oorzaken zijn dan het vallen met heet water. Die school met djen Bijbel. Uit het 47ste jaarverslag der Unie „Eien seliool met den Bijbel" blijkt, dat net g^tal scholen met den Bijbel 1 Januari bedroeg 1732 (vorig jaar 1682) met 250.069 (vorig jaaJ 245.689) leer lingen, 7695 (v. j. 7749) leerkrachten en 3 (v. j. 8) vacaturen. Van deze 1732 scholen zijn er 531 aangesloten bij de véreeiiiging voor "Christ. Nat. Schoolonderwijs, 337 bij het Gercf. school verband; 392 bij de Ver. voor Chr. Volksonder wijs; 1398, waaronder 14 kweekscholen bij den schoolraad. In 1925 hebben 644 (tegen 573 in '21) kweekelingen de acte van onderwij zeh(e3) ver kregen. Op 1 Jan. bedroeg het aantal kweekelin gen 3384 (v. j. 3742). Het aantal kweekscholen met den Bijbel bedraagt 21 met 126 leerkrach ten met volle betrekking, onder wie 7 vrouwe lijke en 147 vak-onderwijzers onder wie 43 vrou welijke. Het aantal normaallessen met deri Bijbel be draagt 37 met 256 mannelijke en 28 vrouwelijke vak-onderwijzers. Het aantal locale comité's der Unie bedraagt thans 855. De rekening van ontvangst en uit gaaf over '25 wijst een bedrag aan van f20.266.2.) met een batig slot van f9255.52. ZIJDEWIND. Voor den bouw van een transformatichuAjc ten behoeve van te stichten Electrische bema ling voor den Slootgaard en W.O.L.polder, over eenkomstig bestek en teekfening van het TngenL eursbureau WjC. en K. de Wit te Amsterdam, zijn vier inschrijvingen binnengekomen, ab volgt- E.. van Leeuwen voor f 1300, O. Scholten voor f 1250, beiden te Zijdewind, C. de Graaf voor f1207, te Nieuwe Niedorp en Gebroeders Boekei te 't Veld, voor f1200. De gunning is nog aan gehouden. - 'T VElLBu OUDE NIEDORP. Door de CCoop. Stoomzuivelfabriek „Nooit Ge. dacht" alhier wordt uitbetaald voor ie melk (half zoet) geleverd in het tijdvak 17 Januari 13 Februari j.J. gemiddeld f8.30 per 100 Kg. het vorige jaar was dit f 10.13 en voot twee jaar terug f9. Binnenland Mr. Limburg en ito Vrijz.-Diem. BonJil. Thans heeft mr. J. Limburg zijn ontslag in gediend als lid der Prov. Staten van Zuid-Hol land. De dezer dagen aangekondigde buitengewone, vergadering van Pro\* Staten van Zuid-Holland zal plaats hebben op Vrijdag 9 April e.k. en in deze vergadering zal o.a. voorzien worden m de vacature in het college van Gedeputeerde Sta ten, ontstaan door het bedanken van mr. "Lim burg als Statenlid. Het nieuwe Ministerie. Volgens „De Rsb." heeft de Ministerraad be sloten, dat in den vervolge de departementen op een Zaterdag, vallende na een officieel erkenden Ohristelijken feestdag, gesloten zijn. Be valsche bankbiljetten'zaak. AMSTERDAM (V.D.). De Haagsche recht bank veroordeelde heden de drie Hongaren Kolonel Jancovitcli, Dir. Marzofski en Manco- witch, beschuldigd van hét ter verspreiding in voorraad hebben van een groote hoeveelheid val sche Fransche bankbiljetten en den eersten ver dachte bovendien van het uitgeven van een Jer gelijk biljet tot respectievelijk drie, twee en twee jaar gevangenisstraf. Het" O.M- had heg*n,' zeven en ze{ven jaar ge- ,'eischt. Land- en Tuinbouw. Bedlrijfsproeveu met kali op de Groninger Zavelgronden in 1925. Door den heer G. J. Naschaupt, directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Groningen en "den heer P. G. Meijers, Rijkslandbouwconsulcnt tc Groningen zijn reeds in 1294 60 bedrijfsproeven met kali op zavelgrondgenomen en deze prat' ven werde nin 1925 bij 30 deelnemers voortgezet Deze proeven werden opzettelijk op de lichtere, kleigrondén, Zooals die ook in onze provincie voor komen, aangelegd, omdat de zware kleigronden bijna geen werking werd waargenomen. i Ten einde de kosten zoo gering mogelijk te doe nzijn, werd de noodige kalimest door den directeur van het kalisyndicaat te Utrecht gratis j afgestaan. I De gunstige werking van kalimest werd bij I 18 proefnemers geconstateerd, De kaliwerking werd Waargenomen bij de volgende gewassen. Vlas bij 19 proeven 16 maal. Gerst hij II proeven 3 maal. Aardappelen bij 5 proeven 2 maal. Erwten bij 8 proeven 2 maal. Klaver bij 5 proeven 3 maal. Kanariezaad bij 2 proeven maal. Hoewel de werking bij vlas het sterkst naar voren komt, zegt het verslag. „Maar ook andere gevéassen tornen zich dankbaar voor een kali bemesting; wij noemen k Evers, erwten, gierst, en aardappels. Opmerkelijk was de uitwerking op witte kla- ver. Deze was op het bemeste g»deelte weelde riger en lleverde veel weide op, terwijl op liet niet bemeste de klaver een. arm aanzien had, ze stoelde slecht uit, de fijnere blaadjes waren don- ker en de randen bruinachtig gekleurd; het ge leek wel iets op verdorren. Door het fleurig groene klaverperceel liep als een dofbruin groene strook het onbemeste gedeelte. Wel is de klaver in het leven gebleven, maar levterde geen wei de op. Het verschijnsel van bruinkleuring is niet op zich zelf staande. Bij allerlei gewassen, die ge brek aan kali hebben treft men dit aan. Onze land- en tuinbouwers dienen aan dit vérschijnsel hun volle aandacht te schenken. Zij zullen daar door dikwijls zelf in staat zijn door kalibcmes- ting vermindering van oogst te voorkomen. Ook omtrent gerst vermelden wij nog enkele bizonderheden. Door het gure weer in het laaist van April en begin Mei begon de gerst gele vlek ken te vertoonen, terwijl op de kaliveldjes dit niet het geval was. Hier hield de gerst een fris- sche, groene kleur en groeide beter. De „kali"- gerst stond wel drie a vier dagen eerder n A? aar en was wel een handbreed langer. (Mededeeling van den heer J. S. Oosterdijk 1e Zeerijp). Bij den heer R. Lammerts te Hornhuizen was een perceel goudgerst gedeeltelijk met kali be mest. Dit deel was kerngezond, terwijl het niet met kalibemeste doodziek was. Het verslag zegt o.a. nog: „Overzien we nog maals de resultaten der beidie proefjaren, 24 cp '25, dan mag geconstateerd worden, dat uit deze ruwe maar in groot aantal genomen proeven, voor de practijk heel wat kan worden afgeleid-, al ging de beoordeeling bij de meeste op het ge zicht. We konde nde meest gevoelige gewassen en vele der belangrijkste kenmerken van kali- armoede op deze manier signaleeren, terwijl reeds vroeger, en thans opnieuw, door nauwkeurige proeven werd aangetoond, dat de opbrengstver- schillen belangrijk kunnen zijn. Ieder, die bij kalibemesting belang meent te hebben, kan nu zelf den gebaanden weg wei bewandelen." Hoewel het Onderwerp niet nieuw is, meenden wij goed te doen onzen lezers ook eens iets mede te deelen uit een andere provincie, waaruit blijkt, j dat het kalibemestingsvraagstuk op zavelgron den ook daar niet aan de aandacht ontsnapt! - LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 17 Maart. 11200 kilogram roode kool 3.80—10.70, idem doorschot 3.40—10.30. 158000 kilogram gele kool 5.30—10.70, idem doorschot 4.8.30. 54500 kilogram deensche witte kool 6.7011. idem doorschot 4.20—9.40. 14700 kilogram uien 4.505.50 grove uien 3.404.30, drielingen 6.80 —6.90. 6375 kilogram peen 3.40—7.40. 2600 kilogram bieten 1.10—1.60. 18 Maart. 111000 kilogram roode kool 4.—10.10, idem doorschot 3.40—9.50. 213000 kilogram gele kool 6.—t—11.—idem doorschot 4.60—7.70. 82000 kilogram deensche witte kool 6.6012.20, idem doorschot 4.6Q—6.90. 10600 kilogram uien 4.60 —5.50, grove uien 3.60—4.30, drielingen 7.10. 3775 kilogram peen 3.50—7.60. 1300 kilogram bieten 1.80—2-50. - NOORDERMARKTB.OND. 17 Maart. 11200 kilogram uien. Uien 5.—6.30, Drielin gen 7.10—7.30. Grove uien 4.30—4.70, 16400 kilogram peen 6.80—7.80. 215500 kilogram roo de kool 4.40—9.50, idem doorschot 3.50—7.90 113200 kilogram gele kool 5.70—9.80, idem doorschot 4.90—7.50. 154200 kilogram deensche witte kool 6.40—10.90. idem doorschot 6. 8.90. 2900 kilogram kroten 1.20—2.50. 18 Maart. 14000 kilogram uien. Uien 4.80. 13600 kilogram peen 5.90—7.20. 212000 kilogram roode kool 4.509.30, idem doorschot 3.70—8.50. 95400 kilogram gele kool 5.50—10.40, idem doorschot 4.90—9.— 142200 kilogram deensche witte kool 6.5011.90, idem doorschot 5.609.20. - WARMEN HUIZEN. 16 Maart. Roode kool le soort 4.90—9.10, idem 2e soort 4.50—7.20, idem uitschot 1,30—2^50. Gele kool le soort'i5.50*-7i6O> idem- 2e soort. ,-3.50—5.,70. Witte kool le soort 5.70—<9.10, idem 2e. soort 3.805.50. Grove uien 4.90. Uien 6.20. Drie lingen 6.70—7.—. Peen 6.60—6.70. Aanvoer 114475 kilogram roode kool, 26265 kilogram gele kool, 37695 kilogram witte kool, 1700 ki logram uien, 3750 kilogram peen. 17 Maart. Roode kool le soort 5.50—10.10, idem 2e soort 4.70—8.60, idem 3e soort 1.20—2.90. Gele kool le soort 5.70—8.90, idem 2e soort 4.7.80. Witte kool le soort 7.70—10.50, idem 2e soort 4.50—7.20. Grove uien 4.4.30. Peen 7.10— —7.50. Aanvoer 112320 kilogram roode kool 29460 kilogram gele kool, 27060 kilogram witte kool, 150p kilogram uien, 3825 kilogram peen:

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3