Dinsdag 23 Maart 1926 Qbe Jaargan Ulf den Omtrek FEUILLETON ISOLA Sport-en Werfsfrijiiesi BuMand Nieuwstijdingen NO. 35 INTERC. TELEPHOON 52 - I NIEUWE^ mi.t;iiiJhi;ii coiibait - STROEIT. Zondag hielcl de gymnastiekvereniging W. 1. K. een openbare uitvoering in lokaal „Halfweg" alhier. Onder leiding van haar directeur den heer Keesman, werden de verschillende nummers aan rek en brug zoowel als de vrije en orde-oiefenm- gen keurig uitgevoerd en getuigde dat de naam W. I- K., Willen is Kunnen, hoog werd gehóuden. Een aantal voordrachten door damesleden voor 't voetlicht gebracht, genoten de volle aandacht van het talrijk publiek. De leden kunnen weer met gerustheid op 'dezen avond terugzien, daar zij als een alleszins goed geslaagde beschouwd kan worden. Kien gezellig bal sloot den avond. - ST. PANCRAS. Dezer dagen is de vereen. „Samenwerking'', hoofdzakelijk bestaande uit kleine bouwers en indertijd opgericht met het doel elkaar bij ziekte behulpzaam te zijn door voor zoo'n lid om de beurt te werk te gaan, ontbonden. Door verschil lende omstandigheden was het ledental dermate geslonken, dat de vervulling van de plichten te bezwaarlijk werd. Wel was nog getracht door een tasschenvoorstel van den voorzitter, om 3 da gen per week te werk te gaan, ontbinding «e voorkomen, maar tekort voorstanders hiervan was oorzaak dat tot het laatste werd besloten. bT. MAARTEN. - De verpachting van grasgewas van den West- friesehen Zeedijk, heden ten lokale van den heer Zwekman gehouden, bracht op f1769.met 1 park als opgehouden. In 1925 bracht het in' totaal op f 1603. De verpachting grasgewas der wegen van de Banne op polder St. Maarten, gelijktijdig gehou den, bracht in totaal op f265.50. In 1925' was dit f275. - - SINT PANCRAS. „OP HOOP VAN ZEGEN Wanneer men dezen titel leest, denkt men tegelijkertijd aan den auteur, den grooten schrij ver, Herman Heijermans, van wiens hand dit welbekende to-oneelspel afkomstig is; Maar daarbij zou ook direct de vraag kun nen worden gesteld: ,,wie kent het niet?" Reeds door verschillende tooneelvereenigin- gen is het stuk uitgebeeld, de een mooi, de ander minder mooi, maar steeds opnieuw werd men getroffen door de diepe strekking van dit stuk, belichaamd in een paar woorden: „de visch-wordt duur betaald." Welnu, ook „Kunst naar Kracht" vain Sint Pancras heeft de zware taak op zich genomen <jit spel van de zee den 2den Paaschdag voor het voetlicht te brengen in het lokaal van den heer Gerritsen. We zouden een ieder willen aanraden zich De deur werd geopend en. het vriendelijk ge zicht van pater Rodwell zag de kamer in. „Ik heb de jonggehuwden uitgeleide gedaan op hun weg naar Florence", zeide hij, „en kóm vragen hoe het met- mevrouw Disney is, na haar vermoeienden ochtend." „Ik ben gelukkiger dan ik lang geweest ben," antwoordde Isola, hem de hand toestekende. ,,Ik wacht, mijn uiteinde met kalmte arf." Hij wist wat zij bedoelde en dat de zondares' 'haar zonde beleden had. „Ga een wandelingetje met mij doen, D'isrtey," »ide hij, „en laat uw vrouw een poos haar rust houden. Ik vrees, dat zij haar hartelijke verpleeg ster zal missen." Disney zag afgetrokken op, als een slapende, die wakker gemaakt wordt, en keek op zijn hor ige. „Ik geloof dat ik een geschikte plaats vervangster voor haar heb," zeide hij, en schelde. „Is die vrouw uit Eingeland aangekomen vroeg hij de dienstbode. „•Ia, mijnheer. Zij is hier al een kwartier. „Verzoek haar dadelijk binnen te komen." „G, Martin, je hebt tooh, hoop ik, niet om ziekenverpleegster gezonden riep Isola. op gewonden. „Zoo erg ben ik waarlijk niet. Ik zou geen vreemde bij mij kunnen dulden." „Maar het is geen vreemde, Isola." Terwijl hij sprak, werd er bescheiden aan de .deur geklopt. „Binnen," zeide hij, en een welbekende ge daante, in een grijs merinos kleed en met een "ette witte muts op, trad bedaard de kamer in kwam bij de sofa, waar Isola op lag. van kaarten te voorzien, teneinde van dit zoo mooi geteekend stuk, te genieten. Bi. T. IS. II—Uitgeest II. 'tls om wanhopig te worden. Daar voorspelt hij me weer dat Di.T.S. verliezen gaat. Natuur lijk weten allen wie ik met dien „hij" hedóeL' Veteraan 11 is d egoede uitslag. Beide partijen kunn-cp "met dit gelijke spel tevreden zijn. Zoo wel D. als U. hebben gemasseld. Ook is 't ons meegevallen, dat we in Uitgeest gekomen zijn, want toen we dachten ,/lit is de goede weg," kwamen wc tot de ontdekking, dat we bij een - bóer op 't erf belandden. Die keek dan ooit' wat raar, toen hij zoo'n stelletje lefschiopperige jon gelui aan zag komen. Eindelijk waren wij er dan toch. Als scheidsrechter Snijders, die uil ste kend voldaan heeft, de elftallen in 't veld melo- diëert, zien we dat D. 1 invaller 'heeft en dat U versterkt uitkwam. We spelen voor de wind. Dadelijk is U. in de meerderheid, wat zij echter; niet in doelpunten weet om te zetten, daar de achterhoede weer safe is. Na de rust komen we overdonderend opzetten en 't is 'de rechtsbinnen? die van een mooie kans gebruik maakt. Zou den we 't winnen? Edoch, 't mocht niet. Vijf minuteh voor tijd wist U. gelijk te maken. Einkele oogenblikken daarna einde van dezen spannenden, mooien wedstrijd. Volgende week gaat Rood Wit er aan. Help maar kijken. KNULTJEi. Qudjorp—Bergen 3 Onder de bekwame leiding van 6cheidsreehit|er Meerman had de ontmoeting plaats Oudorp Bergen. Als wordt begonnen speelt Oudorp met de wind in den rug, en een invaller.. Voor rust! weet Bergen eenmaal ons doel te doorboren, de' rust gaat dan ook in met 10. Na rust weet Bergen nog tweemaal te doelpunten. S-Di.W. 'hóeft toch de eer nog weten te reddón, want de uit slag is 31 in het voordeel van Bergen. Gezien dezen uitslag en dan de bovenste teglen de ondier ste, en daar nóg bij dat na de rust Cor Oud niets meer kon uitvoeren wegens verstuiking van zijn voet, is deze uitslag mij ook ter-lege meegevallen. Jongens, met van 'de zomer een trainer te ne men, en een beetje goeden wil geloof ik dat jelui het volgend jaar een 'beter figuur zult maken.;' Nou nog eenmaal een uitwedstrijd en dan is de competitie voor dit seizoen achter den rug: OUDORPER. ST. PANCRAS. Zondagmiddag trok het eerste elftal van Vro ne na veel gehaspel tenslotte onvolledig op Span broek aan om S.O.V.V. haar laatsten wedstrijd in deze competitie te spelen. Ejvengoed als in deh eersten wedstrijd, welke oostwaarts werd ge speeld, moest Vrone ook thans het onderspit del ven. Zij kwamen met een 30 nederlaag thuis. „Tabitha!" riep zij uit. „Zeg niet dat 'het u spijt oen oud gezicht weer te zien, mevrouw Disney. Ik heb mijnheer Mar tin gezegd, dat als gij ooit ziek mocht worden, en oppassing noodig 'hadt, ik' "bij u zou komen om u te verplegen al waart gij aan het andjere einde van de wereld en mijnheer Martin heeft mij geschreven dat gij in uW ziekte Ie zorg en ervaring van een oude dienstbode noodig hadt. Ik heb mij onderweg nergens opgehouden dan aan de buffetten, en ik moet zeggen dat Rome overal ver van daan is, en dat het land, waar ik doorgereisd ben niet in vergelijking komt bij CCornwallis." Zoo sprak zij in één adem voort, terwijl zij bij de sofa ging zitten. Misschien sprak zij zoo druk onPden schok te verbergen, dien zij 'gevoel de, toen zij bet vermagerd, wasachtig bleek ge laat van haar jonge meesteres zag, die zij in de ure van schande verlaten had. Zij had haar ver laten, omdat zij geen omgang wilde hebben mei een vrouw, die haar braven en haar zoo-hartelijk liefhebbenden echtgenoot zulk een grievende be leediging had aangedaan. De trouwe dienstoivle had afscheid van haar genomen met woorden, die Isola door het hart sneden. „Het spijt mij voor u, mevrouw D'isnov,had zij gezegd. „Gij zijt jong en bevallig, en gij zijt zeer te beklagen en God we|et dat ik u heb liefgehad, alsof ge mijn eigen vleesoh en bloed waart. Maar ik wil niet onder één dak blijven met een vrouw, die schande over zichzelf ge bracht en den beste der mannen onteerd heeft. Isola had niets ontkend, ook niets bekend, en Tabitha laten heengaan. Eln nu ontmoetten zij elkaar voor 't eerst weder na die bedroevende scheiding, en tranen van medelijden stonden de Odienstbode in de oogen, en haar lippen spraken slechts de zachtste woorden. Welk een macht Beter bracht 't tweede elftal 't er af. Dieze wonnen namelijk met 1—0 van Sc hoor 1 II al daar. Men vertelde nog een eigenaardige beslis sing van den scheidsrechter. Een penalty, welke .door Vrone in een doelpunt werd omgezet, metest worden overgenomen, daar een Schoorl-speler bin nen de lijn stond. De tweede keer werd de bal gestopt. Echter behield men toch de overwinning. Bij het Japansche parlement is een wets ontwerp ingediend, waarbij Amerikaansche en Eiuropeesche dansen, als zijnde immoreel, worden verboden. 'De droogte in Noord-Australië, die nu lan ger dan twee jaar heeft geduurd, is eindelijk verbroken, door den zwaarsten regenval dien men sedert vele jaren heeft meegemaakt, aldus meldt de „Times". Als de droogte nog langer had' aan gehouden, zouden vele oer veehouders geruïneerd' zijn geweest. Het was zoover gekomen, dat het vee bijna niet langer in het leven kon worden gehouden. Tot nu toe is de sterfte onder die schapen evenwel niet groot geweest. De veekoniog van Noord-Australië Sir Sydney Kidman, raamt echter zijn verlies aan vee op circa 40.000 stuks. De iaatste dag van den officieelen winter (Zaterdag) heeft zich in Eingeland en aan de kust van het Kanaal geducht doen gevoelen. Te Londen viel om S uur .een fikschen sneeuwbui en bijna overal wóei een ijzigkoude Oostenwind. In Schotland heeft het op verschillende plaat sen in de dalen gevroren, en men verwacht, dat de koude nog eenige dagen zal aanhouden. Zaterdag na afloop van de middagvoorstel ling, is er in de bioscoop te Liverpool een pak- ke tinei Amerikaansche spoorwegaandeelen on der ee nfauteuil gevonden, onder nagenoeg dezelf de omstandigheden als veertien dagen geleden te Cheltenham. Alleen waren het 'ditmaal prefe rente Rock-Island-aandeelen, ter waarde van» 4liE! duizend gulden. De politie heeft nu dó mjédIn werking van Scotland Yard verzocht. Die burge meester van Cheltenham is nog in het bezit) van de f 100.000 Amerikaansche Staatsleeningen, waarvoor zich ook nog niemand heeft aangemeld. De rechtbank te Cieef heeft den koopman H. M- uit Hilversum, die in 1924 en '25 vijf auto's uit Nederland naar Pruisen zonder vergun ning heeft ingevoerd, met behulp van de koop- moet er in den dood zijn, als den stervende, zoo veel vergeven wordt! Martin Disney ging met den priester uit, maar aan den hoek van het Piazza bleef hij eensklaps staan. „Die hoestbui van Isola heeft mij meer van streek gebracht dan haar," zeide hij. ,,Ik ben voor niemand een geschikt gezelschap, dus zal ik maar alleen ergens gaan omdwalen, en u later aan tafel ontmoeten, als ik in een betere stemming ben." ,,A riverderci," zeid ede priester, zijn hand v|attende. Ik wensch u .geluk met de verbinte nis, die vandaag gesloten is. Dat zal een geluk kig huwelijk zijn, of ik heb volstrekt geen men- schenkennis." „Ik weet het niet," antwoordde Disney, op neerslachtigen toon. „De vrouw is trouw als staal de man stamt van een slecht ras af.j Gij weet wat de Schrift van den boom en de vrucht zegt." „Eer is nooit een ras geweest, dat geheel slecht was," zeide de priester. „Deugden kunnen zoo wel als ondeugden" van verre voorzaten op 'het nakroost overgaan. Gij hebt mij, meen ik, ge zegd dat kapitein Hulbert's moeder ,oeh bravie vrouw was." „Dat was zij. Zij was; een Vriendin van mijn moeder." „Dan moest gij een beter dunk van haar zoon hebben. Als ik ooil in mijn leven een door en doorebraaf man heb ontmoet, geloof ik dat bet op dien dag was, toen ik met 'kapitein Hulbcrt kennis maaikte." „God geve dat ge gelijk hebt," zeide Disney met een zucht. „Ik ben geen goed beoordeelaar van karakters." Daarop keerde hij zich om, en liep langs den! heuvel den weg op naar den tuin van de Villa j lieden B. M. en K. R,. beiden uit! Hagen veroor- deeld tot een boete van 128.136 mark en vijf weken gevangenisstraf. Aan beide médieplichti.- gen werd 53,136 en 45.280 mark boete öpge- i legd. Drie der auto's werden verbeurd verklaard'. Den brutale Ireindiefstal. Een heer, die zich Vrijdag per trein van Am sterdam naar zijn woonplaats, een "klein dorpje in Zeeland begaf, is het slachtoffer geworden van een brutalen treindiefstal. Op het station te Amsterdam maakte hij ken nis met een persoon, met wien iiij samen reisde tot Den Haag. Voordat de trein Amsterdam ver liet, voegde zich nog een tweede persoon bij1 hen. Voorbij Leiden maakte een der beide personen met geinoemden heer een praatje en probeer.de hem een horloge te verkoopen. Deze had wel ooren naar het voorstel en "be sloot ar op in te gaan. Hij haalde een portefeuille voor den dag eii zocht tusschen een stapel bankpapier naar wat klein geld. Inmiddels was de trein te Den Haag aangeko men. Een der beide personen c tap te uit, de an der hield genoemden heer, die het bankpapier nog steeds in de hand had, nog even aan de praat en rukte, toen de trein weer in beweging* kwam, het bankpapier, ter waarde van bijna f300, uit de handen van hét verblufte boertje en sprong ermee uit de coupé. In een oogwenk was hij verdwenen. Eierst te Delft had de bestolene gelegenheid van het voorgevallene melding te maken en keer de naar Den Haag om aangifte Van den' 'diefstal te doen. I La&tige arreïiatie te Amsterdam. Eén sigarenwinkelier, wonende in de omgeving van Haarlemmerplein, oefent nog een ander vak uit, is in zijn vrijen tijd... acrobaat. Bij zijn kunstemakerstoeren is hij blijkbaar gegaan... „over dé schreef", althans, zooals de politieverordening het opvat. Hij is deswege ge verbaliseerd, '1 werd-een zaakje voor den politie rechter, die den delinquent tot eenige dagen hech tenis veroordeelde. Na eenigen tijd werd hij aan de hem! opgeleg de boetedoening herinnerd en uitgenoódigd tot een tijdelijk verblijf in het-gebouw met. dief goede sluiting aan de "Weteringschans. Hij gebaarde van: „Oók me zorg, en mompelde: „Of zij daar dachten dat hij niets anders te- doen had dan om zoo'n bagatel te gaan zitten. Hij liet de zaak op haar beloop, de gerechte lijke administratie echter niet, want daar is de boekhouding-nog altijd goed. Toen de man hedenochtend een brief wildé posten en daartoe ziju woning verliet, werd hij Borghese, waar hij in den' vroegen namiddag schaduw en eenzaamheid vond. Die rijtuigen der beau monde van Rome reden nog niet het hek binnen. De ripreslanen, de eeuwenoude steeneiken, de groene grasperken, waar fonteinen sprongen, waren slechts bevolkt door marmeren beelden van boschgod en dryade, helden en goden. Martin Disney liep een van die lommerrijke lanen in; en terwijl de zon met bijna tropisChen glans op de opene ruimte in het verschiet scheen, was hij daar in die donkere schaduwen als met uacKte- llijke duisternis omgeven een duisternis in overeenstemming met den nog donkerder-nacht in zijn wanhopig hart. Groote God, wat had hij haar liefgehad! Wat had hij tegen haar opgazien, zelfs de toerhëiJ van haar voorkomen als de uitdrukking van een kinderlijke reinheid vereerd! Em terwijl hij voor haar bad, en van haar droomde, en naar haar ver langde, en aan haar dacht als oen toonbeeld van vrouwelijke kuischheid, zeker van haar onschuld, terwijl hij haar zoo had liefgehad en haar had vertrouwd, had zij zich in de armen van een lichtmis geworpen. Dat had zij gedaan, en toen had zij hem met de flauwe glimlach van ge huichelde blijdschap bij zijn terugkomst verwei- komdzij had hem den beker der schande ia ten drinken hem misschien tot een smaad en een spot gemaakt voor het geheele kerspel zoowel als voor den man, die op kwaad had durven zin spelen; en tooh had hij haar vergeven, omdat al leen door zijn vergiffenis haar uiteinde kalm kon zijn. Het Evangelie leerde immers dat ven heilig 'en albarmhartig God den berouwhebben den zondaar vergeeft. Hoe kon hij haar dan zijn vergiffenis onthouden (Wordt vervolgd).',

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1