I Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek. Gemeenteraad SIT MAARTEN. - Z UIDiSC H AR WOUDiF Zaterdagavond waren de leden van het gè^ei- schap „Nut en Genoegen" alhier uitgen-oodigd ter bijwoning van den z.g. „vrouwenavond". Twee maal per jaar minstens placht men zulk een ij<e JHHPHUÜ ravond te organiseeren, waar men dan tracht met ache"kracht' geconcentreerd op den politieman in eigen krachten iets ten beste te geven. De voor- nolitiek trachtte dezen omver te ldopen en koers zitter, de heer P. Berkhout, opende dit samenzijn, te nemen in de richting van eigen acrobatenwo- ttg ÉT" ^.«nra.lr. u.t den nino-, In een oogenblik was hij echter door oen doo reen rèchercheur aangesproken die hem vrien delijk verzocht mee te gaan tot het brengen van een 'bezoek aan het naastbijzijnde politiebureau; wat den acrobaat niet beviel, want het verzoek was een bevel. De veroordeelde 'heeft daarop al zijn acrobati- aantal agenten omringd die uit de verte hadden gehouden een oogje in 't zeil. Het liep uit op een worstelpartij, waarbij de vluchteling het on derspit dolf, de boeien werden hem aangedaan en onder grooten toeloop van het publiek is hij naar liet politiebureau overgebracht. „Wat begint-ie ook", Sprak een oud moedertje, die uit de verte het geval gadesloeg, „wat begint ie? Veul haose binne een hond sin dood!"... Ongevallen. Te kwart voor tien Zaterdagavond hëeft op den Nieuwen Binnenweg bij de Mathe nesseri aan te Botterdam een autobus-ongeval plaats gevon den, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Van ©en bus van den dienst op Schiedam, die uit! de Stad kwam, brak op een gegeven moment de vooras, terwijl tegelijk één der voorwielen afliep. Die bus sloeg tegen den grond.' Een tweetal inzitten den bekwam zoodanige verwondingen, dat ze naar het groote ziekenhuis moesten worden overge bracht. Daar werden ze behandeld en toen naar hun woning vèrvoerd. Het waren de veertigjarige D. W. uit Rtiil- straat, die nogal ernstig aan het hoofd was ver wond, an de 20-jarige monteur H. K. uit Schie dam. Deze hal een verwouden arm bekomen. Van het tiental passagiers werden er nog verschillende door glasscherven licht gewond. De büs was zwaar gehavend. Het ongeval verwekte een groote consternatie en veroorzaakte ter plaatse een oponthoud van "het tramverkeer. De Twickelcr arbeider H., die te Deldcn. bezig was de kruin uit een boom te zagen, viel, tegelijk met de kruin, van een hoogte van on geveer 12 Meter naar beneden. Met gebroken beenen en ribben is hij naar het R.-K., Ziekenhuis overgebracht. De toestand van den patiënt is zeer zorgwekkend. Het slachtoffer is gehuwd en vader van 2 kinderen. De ex-keizer. Volgens een B.T.A.-telegram uit Genève wor den er onderhandelingen gevoerd over het aan koopen van het uitgestrekte landgoed met het kasteel Travano, op een kwartier afstands vaini Lugano, dat bestemd zou zijn tot verblijfplaats voor den ex-keizer, voor het geval dat dc Groote Mogendheden hem zouden toestaan Doorn te verlaten om zich in Zwitserland te vestigen. De malversaties te Bergen op Zoom. Naar Het Volk" meldt, hebben de raadsle den van Bergen op Zoom Van As en Walder een aanklacht ingediend tegen wethouder Ver linden, wegens verduistering van belasting gelden ten nadeele van de gemeente. Van deze aanklacht is kennis gegeven aan den minister van Justitie Het betreft het niet afdragen aan den ge meente-ontvanger, voor wien het bestemd was van een bedrag, dat wethouder Verlinden van den „Kunstkring" voor verschuldigde verma kelijkheidsbelasting zou hebben ontvangen. Noodlottige val. Toen een landbouwer uit Bodegraven met zijn vrouw per tilbury op familiebezoek in Langeruigeweide ging, liep door onbekende oorzaak een wiel van den wagen af, zoodat de ze omsloeg. De landbouwer kwam1 in een sloot terecht. Zijn vrouw schoot onmiddellijk toe en hield hem het hoofd boven water tot hulp kwam De man bleek echter, toen hij op het droge was gebracht, reeds te zijn overleden. ZUWiClHARfWDUDfFj. Zondagmorgen ongeveer half elf heeft alhuer een motoraanrijding plaats gevonden tegen het huis van Mej. de Wed. Visch. De heer W. Kos van Oudkarspel komende, ieende de open plaats bij den heer Horio in to rijden. Zeer waarschijnlijk doordat hij meende niet voldoende den weg te kunnen pasaeeren. Opgemerkt dient te worden het feit, «lat de auto omnibus, welke van Oudkarspel kwam, juist even daarvoor was stil blijven staan om een passagier in te laten, waardoor de aeur van dit vervoer middel open werd gedaan. Vast te stellen is niet of de motorrijder hier door niet zichzelf gebleven is, daar de passeer- ruimte door de open deur zeer verkleind weitd. De passage van den motorrijder was in ieder geval verkeerd, daar hij rechts in plaats van links passeerde. De heer K. kwam mpt gang tegen het huisi aan rijden, \zoodat in den muur 'eenige Gebeuren en „een gat ontstonden, wat nogal tamelijk is aan gekomen. De heer K. zelf kwam er met ser» blessuur aan mond en lip goed af. Naar wij: ver nemen is de motorfiets eigendom van don heer Kostelijk van Oudkarspel. De politie heeft'eeni en ander in onderzoek genomen. N O ORLjSCH A.RW O (IDiEi. Bij het passeeren van de auto-omnibus nabij de R.K. kerk reden Zaterdagmiddag twee fietsers tegen elkaar aan, met het gevolg dat een van hen de heer P. K. van 'Zuidschaxwoude in bewuste- loozen toestand geraakte, gelukkig niet van ern- stigen a^urd. De aanrijding ontstond doordat de fietsers, welke beiden van verschillende richting de auto-omnibus wilden passeeren, elkander niet konden zieu. mei een hartelijke toespraak. Hoewel uit den aard der zaak de gewone 14-daagsche namenkom sten niet zoo druk als deze „vrouwenavonden" zijn, wees 'hij op het nut dat van de gewon» avonden kan uitgaan. Met den wensch dat de belangstelling voor deze avonden steeds mogen toenemen, hoopte hij, dat ook deze samenkom.c van mannen en vrouwen naar wensch moge sla gen, waarna men overging tot gezamenlijken zang. Voordracht, tooneel en zang wisselden e1- kaar af, wijl men daartusschen ook van de bios- ooop kon genieten. De heer S. de Boer ze'te dc prestatie'? in met een ernstige voordracht, geti teld: „Efen tooneeltje uit den oorlog", daarna door den heer Renoud: „Vrouwvolk van boord" (luim); den heer Jb. Rutsen met „De Verleider" (em stigj gevolgd. Ten tooneele werd nu opgevoerd „'Een oud-Hollandsche aara" door een 18-tal da mes en heeren, gekleed in ou l-H. costuum. Het. was een prachtig gezicht, die antieke vertooning, welke met gekleurd kunstlicht werd beschenen. Flinke en vrije beweging en regelmaat in lans, getuigden van flinke vooroefeningen. De opbee- ring van „Jochem Perel", welke nu volgde, is een „echt" éénacte blijspel, dat voor een genoeg lijken avond volkomen past, maar dan moet de vertolking ook in goede handen zijn. En dat was Zaterdagavond het geval. Verder kregen wij den heer Jansonius met: „De fluweelen Kurketrek ker" den heer D. de Geus met „E|en reisje naar Den Haag"; (luim); mej. A. de Boer met „De Spiegel" en mej. Langendijk met „Voorheen cn Thans". Allen mochten een luid applaus in oog sten. Ernst, zeide de voorzitter in zijn sluiting, is goed, maar ook luim mag vooral niet ontbre ken en met een woord van dank aan de medewer- kers viel de hamer. "NOCRTfHR M ARKTBOND- Volgens de telling van 15 Februari kan er 15 Maart bij den Noordermarktbond nog aanwezig zijn: 409 wagons roode kool, 10.000 Kg. 193 gele kool 296 .i Deensche witte kool. 20 peen. 21 uien. NOGRDSfüHARWOUDF, Het onderzoek der verschillende kunstmesistfo fen door leden van „Tuinbouwbelang" j.l. be trokken, weee uit het volgende gehalte. Super fosfaat 13.9 proc., Zwavelzure Ammoniak 20.9 proc., C'hilisalpeter 15.65 proc., Superfosfaat 14 proc. Patent-kali 26.9 proc. en kalizout 40.4 proc. De eerstgenoemde Superfosfaat werd gele verd door „het Landbouwkantoor", vertegenwoor diger de heer D'. Kansen, alhier, en de rest dooi de heeren Haijtema en Verburg te 'Atkmaar. OPENING NIEUWE EERSTE LANGE- PlIJKFiR AUTO-GARAGE. Zondagmiddag had de officieele opening plaats van de nieuwe Eerste Langendijker Autogarage. Reeds vroeg in den morgen werden vele bloem stukken ontvangen en bereikte de directie vele telegrammen en gelukwenschen. Eiene beschrijving va.n het complex gebouw-m hebben wij reeds eerder in ons blad afgedrukt en kunnen wij dus volstaan met hetgeen te Re- wonderen is in de keurige showroom, waarin drie Ford-auto's zijn tentoongesteld, nml. een Ford Sedan, een Ford Touring en een Ford Sedan Tudor. Verder ziet men in de etalage verschil lende onderdeelen Van hetzlelfde fabrikaat. De groote stapel Michelin-banden van het n-'uiwol fabrikaat van verschillende maten valt een ieder op. In de vitrine, welke aan den zijwand is aan gebracht, vindt men een keurcollectie van alle mogelijke onderdeelen van verschillende fabrika ten, waarva tówij noemen de mooie autolampen van de Bos- en Philipsfabrieken. Het geheel maakt een kéurigen indruk. Vele Langedijkers gaven blijk van hunne be- langstelling door een kijkje te komen nemen. Het was een ongewone drukte op dit punt van den weg. Bij de opening merkten wij op' o.a. den archi tect, den heer Zaal van Alkmaar en den heer Met, aldaar als hoofdvertegenwoordiger vaor het noordelijk deel van Noord-Holland van de Ford fabriek. ZUIIiSCHARWOUDE. De heer J. Keuris, winkelhouder Van de Co- operatie „Nieuw Leven" heeft een zaak in krui denierswaren gekocht te St. Maarteravlotbrug, zoodat hij onze gemeente gaat verlaten. De Co- opeTatie verliest in hem een uitstekende werk kracht. OUIhKARSPEL. De heer P. Kuilman alhier, heeft zijn café „De Roode Leeuw" in het gebouw De Olifant uit de hand verkocht aan den heer K. de Hart te Ab- bekerk. bewoond door P. J. Sohikkerman en de Weid. Vader eveneens vlam. Daar men beangst was voor verdere uitbreiding besloot men hulp in te roepen van ie gemeente. Alkmaar en de motorbrandspuit ter assistentie te zenden. De burgemeester van Alkmaar was oogenblikkelijk bereid hulp te verleenen, doch adar de wind eenigszira van richting veranderd», werd van de assistentie afgezien. Men bepaalde er zich nu toe om do dichtbij gelegen woning, bewoond door den heer Lug- tigheid, tei behouden, daar op enkele plaatsten de Vlammen reeds deze woning hadden aangie tast. Vooral door den aanwezigen voorraad brand stoffen en Vaten petroleum, trachtte men hier met all emogelijke moeite het vuur te 6cdwingen. Hierin is men geslaagd, doch de woning heeft, zeer veel, in hoofdzaak door waterschaUe, ge leden. Het vuur was zóó hevig, dat, men onmogelijk den 'Vuurpoel kon passeeren. De voor de woningen geplaatste paal van het Electrisch Bedrijf vatte eveneera vlam, doch deze werd door spoedig ingrijpen behouden. Het was zeer laat in den avond, voordat men het vuur gebluscht had. De puinhoopen geven een treurigen aanblik, daar niets gespaard is gebleven, en de woningen met den grond zijft 'gelijk gemaakt. Naar wij vernemen, moet de ver moedelijke "oorzaak gezocht worden in kortslui ting. Persoonlijke ongelkken hadden niet plaats. Verzekering dekt de schade. iSTROET, Gem. ST. MAARTEN. De koolcampagne begint bier op het eind te loopen, er wordt met het landwerk begonnen^ Geel nepzaad wordt aan de aarde toevertrouwd. Waarschijnlijk gevolg van de gunstige resulta ten, de laatste jaren behaald met dit gewas. ST. MAARTENSBRUG. Motorongeluk. Zondagavond sloeg de motorrijder v. d. El. totaal over de kop, waardoor hij zeer ernstig ge wond werd. Hij moest onder dokters behandeling worden gesteld. WINKEL. Vrijdagmiddag werd te Winkel een bouw plaats verkocht, gelegen in den Groetpolder en groot 40 HJA. 22 Are en 10 c.A. Deze plaats werd in twee gedeelten verkocht, elk deel vormende een bedrijf van pl.m. 20 H.A. De totale opbrengst bedroeg f 110400. WINKEL- De installatie van den nieuw benoemden bur gemeester den heer Kostjer, zal heden met fees telijkheden plaats hebben. GROOTE BRAND) TE KOEDIJK. Dtric woningen in die asch g^legil- Vier gezinnen dakloos. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur ontdekte men brand in de woning van den heer C. Goed, welk huis eveneera bewoond wordt door den heer G. de Maijer. Met eenige emmters water trachtte men, de vlammen te blusschen, doch deze pogingen faalden. De brandspuit van Koedijk was onmid dellijk ter plaatse en begon met het blusschings- werk. Alras bleek, dat men niet tegen het vuur was opgewassen, want in minder dan geen tijd was de woning één vuurzee, sterk aangewakkerd door den kraohtigen Oostenwind. Zeer spoedig vatten de naastgelegjen huizen, Vrijdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Dekker het Bondsbestuur, in hoofd zaak voor de samenstelling der agenda voor dc aanstaande algemeene vergadering. Af wezig waren de heeren Swagerman ein Koste lijk. Na opening der vergadering en lezing der notulen, kwamen in behandeling de in gekomen stukken. Hiervan lokte de beschrij vingsbrief voor de Jaarvergadering van de Groep Veilingen, welke te Utrecht wordt ge houden, eenige bespreking uit. De N.M.B. zal op die vergadering worden vertegenwoordigd door de afdeelingen L.T.B. Hugowaard Noord en Tuinbouwbelang, alsmede door het bestuurs lid, den heer Ootjers. Deze zal mede den N. M.B. vertegenwoordigen in 4e aan bovenge noemde voorafgaande vergadering van het U. C.B., tevens is de heer Ootjers aangewezen voor het nazien dor U.C.B. rekening. De heer Rens deelt mee, dat het ledental der vereeni- ging Sint Maarten recht geeft op drie leden in het Bondsbestuur en dat tot derde lid is aangewezen de heer J. Kuiper te Valkoog. Door den heer Ootjers wordt medegedeeld het verhandelde in een door hemi bijgewoonde ver gadering van „Koophandel." Deze vereeniging achtte het Nvenschelijk de aardappelveiling des middags te houden. Voor den N.M.B. wordt dit vrijwel onuitvoerbaar geacht. Voorts werd aangedrongen op verlichting van de laadplaats en beteren aanvoer van producten op de vei lingen iri December en begin Januari. Deze za ken komen ter sprake naar aanleiding der in gediende voorsteflen voor de Bondsvergade ring. De datum voor deze wordt vastgesteld op 14 April des namiddags half twee in hotel „De Burg." „Waarland en Omstreken" heeft het voorstel ingediend 1 pCt. marktgeld te heffen van de onderhands verkochte pootaard appelen van den keuringsdienst. Dit voorstel zal van een gunstig prae-advies worden voor zien. Deze bepaling ook te doen gelden voor onderhands verkochte dorschkool van bouwer aan bouwer vindt geen instemming. Het door de vereeniging Sint Maarten ingediende voorstel, te trachten een rijksmerk te verkrij gen voor onze producten vindt bestrijding. Blijkbaar wordt niet veel gevoeld voor rijks bemoeiingen. Dit zal in het prae-advies wor den neergelegd, terwijl er de wenschelijkheid aan toegevoegd zal worden, dat zoovéél moge lijk worde bevorderd het gebruik van het U. C.B.-merk. Bij de'hierover gevoerde discussie wordt opgemerkt, dat de producten heel wat te lijden hebben bij verlading in kratten en zak ken, wat moeilijk te ondervangen schijnt te zijn. Het voorstel van „Nieuw Leven" en de afd. L.T.B,. Hugowaard Noord, bedoelende betere voorziening in stalling voor paarden ook voor de toekomst, geeft aanleiding tot eenige bespreking waarbij mogelijke uitbreiding van het rangeerterrein ook ter sprake komt. Wordt daartoe overgegaan dan zullen wellicht stallen en pakhuisjes moeten verdwijnen. Intijds zal dan voorziening moeten worden getroffen. Voorts stelt het bestuur voor tot bijbouwing van plaatsruimte voor 8 k 10 paarden. „De kEendracht" te Oudkarspél wenscht ter alg, kvergadering besproken te zien de mogelijk, heid en wenschelijkheid eener onderlinge ver. zekering tegen hagelschade. Hoewel dit niet een bepaald marktbelang kan wordèn geacht wordt toch besloten het als punt van bespre- king voor de rondvraag op de agenda te plaatsen. Voorts wenscht deze vereeniging vastgesteld te zien, hoe in het vervolg op de algemeene vergadering zal worden gestemd. Besloten wordt dit te doen geschieden door i afgevaardigde van elke vereeniging en wel naar het ledental zijner vereeniging. De Bonds bestuursleden zullen geen stem uitbrengen doch hebben wel het recht hun persoonlijke meening naai' voren te brengen. Door de afd. L.T.B. Langedijk wordt voorgesteld,dat op monster geveilde partijen ook aanwezig moeten, moeten zijn. Na eenige bespreking wordt als prae-advies vastgesteld, den gang van zaken, zooals die thans is, te handhaven. H'et voor stel der afd. L.T.B. 't Veldt om electrische verlichting op het laadterrein aan te brengen, verwerft een gunstig prae-advies. Deze afd. stelt met dc afd. Harenkarspel Oost voor, dat door den N.M.B. pogingen in het werk wor- den gesteld om de sluis in de ringvaart bij de toekomstige kanalisatie daarvan, niet te doen bouwen bij de Roskambrug doch ten zuiden van de Noordscharwouder sluis. Ook „Tuin bouwbelang" van Noordscharwoude acht dit gewenscht. Deze zaak geeft aanleiding tot al lerlei beschouwing en zeer breedvoerige dis cussie, waarvan we als eindresultaat melden, dat als prae advies het bestuur voorstélt voor deze. zaak een commissie van onderzoek door den N.M.B. in te stellen. H'et voorstel de afd. Harenkarspel Oost om in het vervolg de kloet van vaartuigen in de goot geborgen, daar te laten blijven, wordt door het bestuur moeilijk uitvoerbaar geacht. Natuurlijk wa ren voorstellen ingekomen betreffende het bon- nenstelsel. Even natuurlijk zal het worden ge acht, dat hierover in den breede werd gediscus sieerd. Het resultaat is, dat deze voorstellen ge lijktijdig zullen worden behandeld en het ge zamenlijk met één prae-advies zullen moeten doen. Dit prae-advies luidt: „Het bestuur is van oordeel, dat het bonnen- „stelsel in het algemeen als een kwaad moet „worden beschouwd, dat dient te verdwij nen voor een geregeldan aanvoer, en stelt „voor, de bonnen zoo schaars mogelijk te „verstrekken en van op bonnen verkochte „producten 5 pCt. extra marktgeld te heffen. „Op het veïkoopen yan producten zonder „bon wordt een boete gestéld van 10 pCt. „der waarde." Daar door het bestuur de salarissen der be ambten werd gebracht op het peil van voor de verlaging, stelt de comm. van Beheer voor, dit ook te doen met de salarissen van het Dag, Bestuur. Dit voorstel wordt door het bestuur overgenomen, met de wijziging, dat het salaris van den secretaris wordt gebracht op f300 Nog wordt het presentiegeld voor een middag vergadering te'Alkmaar gebracht op f4.— - Hierna sluiting. Gemeenteraadsvergadering te St. Maarten o Dinsdag 23 Maart des voor middags om half 10 ten raadhuize. Hedenmorgen verdaderde d eraad dezer gemeen te in voltallige zitting onder presidium van heer Klerk. De vooxz. opent de vergadering, waarna de no tulen der vorige zitting worden Voorgelezen en onverander goedgekeurd. Ingekomen is: a. Het Jaearverslkg over 1925 van de missie tot wering van schoolverzuim. b. De jaarverslagen over 1925 van den cursus voor het ontwikkelingsonderwijs in de gemeen ten Valkoog, Tuitjehorn, fit roet en Etenigenburg, ■waaruit blijkt dat de hoofden dier scholen over het algemeen tevreden zijn met de bereikte re sultaten. c. Van het gemeentebestuur te Alkmaar is ontvangen de begrooting over 1926 van den Wa- renkeuringsdienst, waarin Vastgesteld is dat de bijdrage der gemeente bepaald is op 18^ een! per inwoner. d. Van genoemd bestuur is eveneens ontvangen de rekening van denzelfden dienst over het jaar 1925, dewelke sluit met een saldo vaA "f 10401.45- e. Ontvangen is de begrooting 1926 van den Vleesohkeuringsdienst. f. Door Ged. Staten is goedgekeurd de be groeting over den dienst 1926. g. Eveneens de «uppletoire begrooting- h. Van het hoofdbestuur van het Witte Kruis is een schrijven ontvangen, waarin onder dank zegging de toegezegde subsidie is aanvaard- i. De heer Teunis, hoofd van de R.' K. School heeft bericht gezonden, dat hij zijne benoeming als lid der schoolcommissie aanneemt. j. Van de Haarlemsche Bank werd bevestiging ontvangen van het schrijven van het gemeente bestuur, waarin'wordt medegedeeld dat. igenoennk bank accord gaat met de te storten waarborg som, groot f 3000, bepaald door de véree: "v" v^n Nederlandsehe gemeenten. k. De voorz. deelt mede, dat de finale afreke ning heeft plaats gehad met de P.'E.N. en breng* verslag uit omtrent de diverse posten. 1. Tevens brengt de voorz. verslag uit van o® gehouden kasverificatie der gemeentekas door ti en W., plaats gehad hebbende op 16 Maart waaruit blijkt dat in kas was f 10794.961/2- m. Vervolgens is van de vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in het kantoor Scha gen bericht ontvangen dat in de laatstleden g® houden vergadering besloten is geen bij drag» heffen voor de kosten dier vereeniging.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2