NIEUWE Nieuwe Foto-Tentoonstelling Zaterdag ^7 Maart 1926 36e Jaargang m% Mm mat Firma R. J. HOUWING, Revue van de Week HIKE BREIJER's Fa. A. GROOT Hz. to Hoordschaiwoude Arpadi IWoldovan NO 87 INTERC. TELEPHOOM 52 LANGEDIJÓR COURANT DU nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. O0ÉS* I letfe* }eegjia aeeu §&aaisiï$s©o MIEHT 7 TEL S44 ALKMAAR „The RawBplyg" Onmisbaar in iédere woning. Vraagt inlichtingen GAREL. J.SGKMIDT ElKELEriBERfi5TRAAT2fi ALlKgAAH Paardehaarbewerking. ide Fournituren. De Tweede Kamer toont wel met de daad, dat 't haar ernst is met het streven tot het zooveel mogelijk inhalen van de „crisis-tijd schade". Zij gaat nu, van 23 dezer af, de hoofdtrekken der Staatebegrooting voor 1926 in „vliegend tempo" met tijd-rantsoeneer ing tot tien minuten!'afdoen. Hopend nog voor Paschen het Staatsbudget voor den Senaat rijp te hebben. Na Paschen zal dan ge legenheid worden gegeven van over verschillende kwesties te bespiegelen. Feitelijk wordt, zooals president Buys zei, de gewone volgorde omge keerd. Eerst de Begrooting, daarna de Algemeen® Beschouwingen. Voor dezen krachttoer zal 't noo- dig zijn, avondvergaderingen te houden en 's och tends te elf ure in plaats van 's middags te 1 ure bijeen te komen. Of de Kamer er op deze wijze in slagen zal zich voor Paschen dioor de Begrooting te werken is en blijft devraag. De Plattelander Braat is namelijk op Vrijdag 19 dezer begonnen met obstructie uit woede over 't nog altijd te onzent bestaan van den Zomertijd. Hij wil bij allerlei artikelen redevoeren en boven dien herhaaldelijk stemming vragen. Bat'de heer Braat op 'deze manier zich in zijne diverse '.desi derata" gehaat maakt, schijnt deze Plattelander niet in te zien. Over de Regeerings-verklaring van 11 Maart, j.l. is door de Kamer in hare vergaderingen' van 16, 17 en 18 Maart bespiegeld. Ik verwijs voor den inhoud van deze beschouwingen natuurlijk naar de verslagen. Het antwoord van Minister De Geer maakte over 't algemeen een voortreffe- lijken indruk. Zelfs Mr. Heemskerk, die den nieuwen premier op zoo bitse, hardhandige wijze te lijf was gegaan, zag zich genoopt in zijne repliek wat verzachting aan te brengen, zoodat het woordenduel tusschen den Chr. Hist, bewinds man en den anti-rev. oud-minister tenslotte, tot een soort van verzoening leidde. Althans, de beide heeren stonden Donderdagmiddag weer vrij gemoedelijk aan de groene tafel met elkaar te „boomen". Uit de rede van Ekc. de Geer teeken ik aan, dat voor 1926 moet worden gerekend op 29l mil- lioen meer uitgaven dan geraamd was. En welacht millioen meer voor het Invalidi- teitsfonds, vier millioen meer voor de Zuider zee-werken, hetzelfde bedrag meer vooi* annui- teiten in het Pensioenfonds; het overschot van. zeven millioen op de Posterijen zal worden be steed aan Tariefs-veflaging, de zes millioen van de Bijwielbelasting 'zullen een Wegenfonds vor men. Daarbij zullen eenige millioenen komen ten. gevolge der voorgenomen verlaging vair de spoor wegtarieven. De Directeur heeft een voorloopig plan daartoe gepubliceerd, naar men weet. Het streven i.s om 't, in welken .vorm' dan ook, ®pf 1 Juli ajs. van kraclit te doeiv worden. Uit Mr. de Geer's rede stip ik nog aan, dat de Regeering ia de rechterlijke uitspraak in de gevallen beslis sing t.a. van art. 40 'Bezoldigingsbesluit moet berusten. De behandeling der Bioscoop-wet door de Eerste Kamer zal zij niet tegenhouden- In de vergadering der Tweede Kamer van Vrijdag 19 Maart is gevallen de beslissing, wel ke ieder kon tegemoet zien: met 4841 stem den heeft het Lagerhuis beslist, dat het Neder- landsche gezantschap bij het Vaticaan op 1 Jan. ajs. zal worden opgeheven. Slechts de katholieken en de anti-revolutionairen steunden het nadere ^egeerings-voorstel tot handhaving van het sinds 1915 herstelde gezantschap. Na de beslissing ver klaarde Dr. Nolens, dat de Katholieke fractie, met het oog op het bijzondere karakter van het de Begrooting van Buitenlandsche Zaken zou ntemtnen. Dewelke zonder „telling der neuzen ^rd goedgekeurd....! Tot de „topics of the day", 't meest de aan dacht trekkend, blijkt nog behooren de zaak- Geelkerken,' door de -Synode der G,eref. Ketfk ■j i ,j extra-parlementaire Kabinet-de Geer, niet tegen op de bekende gronden uit zijn ambt ontzet, maar die rustig bleef preeken. Hierbij van verschil lende zijden 'krachtigen steun ontvangend. Te Utrecht werd gehouden een bijeenkomst van per sonen, die zich „bezwaard" gevoelén doof de uit spraak van de Synode. Epn Commissie werd uit huun midden benoemd. Tot de „vele loopenie geruchten", behoort de verzekering, dat welhaast (zeker tot veler vreug de) met 'het banderollen-stelsel in de Tabaks wet zal worden gebroken. De Rijksmiddelen over Februari brachtén f 2.42 millioen meer op dan in de tweede maand van 1925 het geval was. In de „stijgende lijn" komt gelukkig nog geen gevaarlijke kromming"!... Volgens het „Centrum" is een Rechtsch ini tiatief-voorstel op komst tot wijziging van art. 123 ludiseft Regeerings-reglement (verbod van Zending in Indië zonder toestemming van de burgerlijke overheid). Het oude bekende Katho liek?! „desideratum". De N.O.T. is eindelijk ontbonden. Ruim 'vier ton kas-saldo, alsmede drie pereeelen in Dep Haag zijn aan het Kon, Nationaal Steun-Comité over gedragen. Onze Koningin maakte in de afgeloopen week den tocht naar het land van Maas en- Waal. Zoo als men weet, werd de TielSche streek nogmaals door watersnood geplaagd. Gelukkig werd het gevaar vrij spoedig gekeerd. Uit de jongste Personalia: Den Raad van Am sterdam is voorgesteld, Mevr. Mann.Bouwmees- ter een jaargeld van f 3000 toe te kennen. Dr. N. Japikse is'benoemd tot leeraar van prinses Juliana in de nieuwere geschiedenis. De Haag- sche wethouder Drees schijnt aangewezen voor het (gesalarieerde) voorzitterschap van de 8.D. A. P. Zéér verontrustende berichten zijn ontvan gen over den gezondheids-toestand van den 72- jarigen, eenmaal zoo ge vierden zanger Jos. H. Orelio. De oud-minister Dr. de Visser is door de Frjn- sche Regeering benoemd tot Groot-officier van het Legioen van Eer. Uit de jongste doodenlijst: Mr. J. M. Ch. E.. Ie Riitte, directeur van de Nederl. Spaarkas, 60 jaar te Hilversum, Mr. N. Cramer, hoofdredac teur van de „Gemeentestem", 62 jaar Den Haag. Uit de jongste „■criminalia" noteer ik: het O. M. bij liet Amsterdamse he Gerechtshof eischte in ds zaak-Muylwijk zes jaar. Nog verschillende deskundigen (medici) zullen worden gehoord. Dé Haagsche Rechtbank veroordeelde de Hongaar- sche vakche munsters resp. tot drie en twee jaar. De eischen luidden: negen en zeven. Te Schoten en Haarlem zijn opnieuw diverse inbraken gepleegd. De directeur van het „Noord- Nederl. Landbouw Crediet" te Veendam, is ont slagen onder verdenking van vervalschingen te hebben gepleegd. Te Culemborg zijn verschil- lened personen in arrest gesteld, werdacht van betrokken te zijn bij den aldaar indertijd ge pleegde, nog steeck onopgehelderdea dubbelen roof moord. Bij den pastkantoorhouder te Lutterade is voor een waarde van f 600 geroofd. De procuratiehouder van de Plantenboter Mpij. te Amsterdam is wegens verduistering van een halve ton gouds veroordeeld tjot een jaar, met aftrek van voorarrest. Te Maastricht zijn amb tenaren van den Raad van Arbeid aangehouden, beschuldigd van vakchheid in geschrifte én ver duistering van duizenden guldens. Uit de lijst der ongelukken: Bij Beuningen is een militair vliegtuig neergestort. Twee -onder officieren werden gedood. Een ingezetene van Helde rraakte met zijn auto in het Nd.-Holi. kanaal met doodelijk gevolg. Te Middelburg overleed eene vrouw "door ver giftiging, berokkend door gebruik van gesterili seerde groenten. Te Rotterdam raakte een 7- jarig meisje onder een auto, met doodelijk ge- volg. De „roode haan" spookte in de afgeloopen week op geweldige wijze! In de gebouwen van 'Stokvis en Zonen te Rotterdam, woedde een brand, die voor minstens een millioen schade veroorzaakt heeft. In dezelfde" gemeente werd het restaurant Hasenkamp een prooi der vlammen. Te Someren is eene s- roohulzenfabriek in de asch gelegd. Bekend werd, dat de „Hollandsche Handels bank" sureeance van betaling zal aanvragen. In de sfeer der „financieele" misero ligt ook de veroordeeling van den bekenden Mr. F. A. van Hall, te Amsterdam, tot uitkeering van twee ton gouds aan de Vereeniging voor de Weerbaar heids-loten. En men vraagt zich af, tot welke, „sfeer eigenlijk moet gerekend het geval van het Rot- terdamsche comité voor hulp aan de veenstrekon, |dat. f62000 bleek te hebben uitgegeven aan ad ministratiekosten en honorarium.... I Om ouder gewoonte met niet-luguber bericht •te besluiten :de 14e Utrechtsche Jaarbeurs is, na jfiegen dagen, gesloten en was een extra-ordinair succes, x Ter gelegenheid van Paschen én Pinksteren zullen onze Spoorwegen weer vacant iekaarten uit geven. In de komende week zal het reusachtig warenhuis De Bijenkorff, in Den Haag, zijne ^deuren voor het publiek openen. De Vrijz. democratische Bond vierde het zilve ren feest van zijn bestaan. Waarbij, in genoe- tgelij ke stemming, herdacht werden de „faits en „gestes" van de oude Radicalen, van wie er feich nog maar weinigen in het land der- levenden oevinden. De lente is er thans „officieel". Maar zijl dient ons nc.g door koesteernd voorjaars-zonnetje te j overtuigen dat zij inderdaad arriveerde!..... BUITEINLANDI. De CConferentie van Geneve is mislukt. Ziet- daar het nuchtere feit van een week vanf inspan nende conferenties en belangrijke besprekingen- De delegaties zijn huiswaarts gekeerd zonder dat ér een resultaat bereikt is en in September1 kun nen zij weer naar Geneve reizen om ophieuw te gaan opbouwen wat in de afgeloopen weken( is vernield. t Europa heeft de debacle van Geneve te danken 'Aan den Braziliaanschen vertegenwoordiger Mel de Franco die op last zijner regeering tot( het laat ste moment gedreigd heeft tegen Duitschlands ,toetreding te zullen stemmen tenzij Brazilië even eens een permanenten zetel zou krijgen. Aange zien dit niét kon worden toegestaan zonder den •Volkenbond in gevaar te brengen hebben de mo gendheden besloten de kwestie van Duitschlands toetreden weder aan de-orde te brengen in Sep tember, wanneer de Volkenbond opnieuw bijeen komt. Op dit tijdstip zullen de nieuwe verkiezin gen plaats hebben voor den Bondsraad, hetgeen tot gevolg zal hebben dat Brazilië uit den Vol- kenbondsraad zal worden gewipt. Zonder tegen kanting' van oppositioneele landen zal Duitsch land dan lid kunnen worden van den Volkenbond. jMen begrijpt dat de mislukking der conferentie een diepen indruk gemaakt heeft in alle landen waar men het goed met den Volkenbond meent. In Duitschland hebben de Duitsch-natiomalen onmiddellijk de gelegenheid aangegrepen om een heftige oppositie te voeren tegen de regeering, doch het valt aan te nemen dat deze öpositie niet voldoende zal zijn om de regeering te daenj vallen. In Engeland is de oppositie tegen Chamberlain eenigszins aan liet. luwen en naar alle waarschijn lijkheid zal deze wél morgen in het Lagerhuis een voldoende meerderheid behalen, aangezien de regeering besloten heeft hem te steunen. In Frankrijk is wel critiek uitgeoefend op Briand, doch de binnenlanidische toestand is te precair, dat de Kamer het in haar hoofd zou krijgen, Briand daarom te doen vallen, door de publicatie van een rapport over den Euifo- iSénsati'e en groote verontwaardiging is gewekt peeschen politieken toestand dat overhandigd is door den Amerik. gezant te Londen Houghton aan President Coolidge. In dit rapport wordt ge er in Duitschland in geslaagd niet minder dan 121/2 millioen handteekeningen te verzamelen op de lijsten, ten gunste van'een volksstemming in zake de onteigening der vorstelijke eigendommen. Het is thans noodzakelijk dat een dergelijk refe rendum zo-r spoedig mogelijk wordt uitgeschreven en aangezien het zeker is dat duizenden en nog eens duizenden rechteche kiezers geteekend heb ben is de uitslag nog lang niet zeker voor de vorstelijke schadevergoedingseischers. Het valsche muntersschandaal schijnt in Hon garije thans ten einde te loopen, in zooverre dan dat de regeering besloten heeft nieuwe verkiezin gen uit te schrijven teneinde het volk zelf zich te laten uitspreken. Het valt te hopen dat de Hongaarsche bevolking zich een regeering zal kiezen, waardig om aan het hoofd te staan van een ongelukkig doch vruchtbaar land als Hon garije en bereid om het schandaal volledig te li quideeren. Deze week is belangrijk voor den vrede in; den Britschen mijnindustrie. De regeering zal con- fereeren met de mijnwerkers over de adviezen 'van het z. g. kwleorapport, waarna de mijneige naren en mijnwerkers hun standpunt zullen be palen. De toestand in China is zeer precair geworden. De regeering is uit Peking gevlucht en de "troe pen van de vijandelijke legers van Wu Pei Fu en van Tsang Tso Lin zijn op marsch naar Tient sin .De voorhoede van het vijandelijke leger is reeds Tientsin binnengerukt. Het valt te ver wachten dat met de overwinning der anti-Bolsje- wi'sl ische troepen een nieuw rustiger tijdperk zal aanbreken. Het zal dan mogelijk zijn de bolsje wistische propaganda te onderdrukken en een overeenkomst te sluiten met de mogendheden.! Spaciaal Corsettenmagazijn ALKMAAR Mient 17 Tel. 526 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. Depót PALTHE - Almelo. wezen op de intriges in de Europeesche politiek, de lamlendige Britsche politiek en de sluwe po litiek van Frankrijk. Groote verontwaardiging is vohra lgeweki in Frankrijk. De bladen zijn bui ten zich zelf van woede en noemen Houghiton den grootsten vijand van den vrede. De Sociaal-Democraten en Communisten zijn in de Etalage van de Deze zijn afkomstig uit het Fotografisch Atelier van Lees de advertentie in dit blad. Uit den Omtrek. KRABBENDAM. Naar we vernemen is op Krabbendam "druk gewerkt, voor een bazar ten bate van het Chr. onderwijs. Het initiatief hiervoor werd genomen door de meisjesvereeniging Dorcas. Iedere Krab bendammer heeft zich ingespannen om het goie- de doel te bereiken. De bazar belooft dan ook een succes, te zulleQ worden. We mogfen niet klap pen uit de school, maar' voor de dames zijn er handwerkjes om van te watertanden. Houtsnij werk hoorden we ook roemen. Huishoud, artikelen ontbreken niet, evenmin de beroemde grabbelton voor de jeugd. Naai een pop en een prachtige sprei za.l worden geraden; enz. enz. Nog meenen we er de aandacht op te moeten vestigeni dat aan de bazar verbonden is, naar we boorden, een tentoonstelling van schilderijen van beroemde meesters !We hoorden zelfs noemen „De Nacht wacht" van Rembrandt en „Het Straatje" van Vermeer. Waarschijnlijk zullen wel reproducties bedoeld zijn, maar we zullen zien! STRO; ET. De gymnastiekvereen. „W. I. K." alhier, leed, gelijk velen dezer vereen, aan geldgebrek. Dm dit te verhelpen, was vergunning gevraagd en verkregen van B. en W. dezer gem. toj het hon den eener verloting. Gelegenheid werd geboden aan die goedgeefsche burgers e.a. om gratis het een en ander' voor dit doel beschikbaar te stellen opdat liet finantie,el voordeel zoo groot mogelijk mocht zijn. Nu, tever geefs is dit niet geweest daar bij de verloting, gehouden op Woensdag 24 Maart, niet minder dan 63 prijzen verloot konden worden, welke allen aan de veroen. present waren gegeven. Toestem ming tot verkoop van 400 loten a f25' was ver kregen, terwijl de te verloten prijzen, naar schat ting 70 pet. van het totaal der te verkoopen: loten f 100 bedroeg. De tafel waarop de prijzen stonden uitgestald, geleek dan ook wel op een kleine bazar en menig tentoongesteld artikel werd met begeerige blikken beschouwd en veel hoor de men „ik wou dat ik dat maar won Of een ieder zijn zin heeft gekregen weet ik niet, maar wel dat bij het hnudan 'dezer verloting de zaal van den heer Wit, waar het plaats vond, vol belangstellenden was en het geheel onder vroolijke gezelligheid plaats vond. De vereen, is bierdoor wéér tijdelijk uit haren geldnood ver lost, dus een woord van dank aan do milde ge- versfsters) is van hieruit dan ook wel verdiend.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1