J. B. KÖSTER GemeeÉraal Sint Pancras inwf imei eobbakt - tr«efa Bid! VOORJAARS-COSTUMES Uit den Omtrek ZATEiRDlAG 27 MAART 1926. O Vrijdagmiddag 3 uur vergaderde de'Kaa l van gemeente Si. Paneras ten raadhuize on:i,er vöórzitterschap va a deu lieer Kroonenbiirg. Aanwezig waren alio leden. Ge voorz. opent de vergadering en heel d« raadsleden welkom. Hierna worden de notulen der vorige vergade ring voorgelezen en zonder wijziging goedgekeurd en ge teekend. Hoor loting zullen de slemmingen beginner, bij den heer Snel. Ingekomen stukken en mcdiedeelingen. 1. Van de directie der H-S-M. is een schrijve.; ontvangen waarin vermeld wordt' de rekening over 1925 van den spoorlijn van het goederen vervoer Alkmaar-Den Helder naar Beoek op Langendijk. De gegarandeerde opbrengst voor '26 groot f12000 is verlaagd, tot f 8649.91waarvan het aandeel der gemeente bedraagt f1081.24. 2. Van Ged. Staten is ontvangen de bijdrage vastgesteld voor de Warenwet groot f223.68. 3. Ontvangen is het verslag van den toestand der gemeente 1925. 4. Door B. en W. is opgemaakt het proces-, verbaal omtrent den stand der boeken en kas: van den gemeenteontvanger. Het aanwezige kas geld bedraagt f3025.24. 5. Teruggekomen is van den heer Lamot te Alkmaar de bijgewerkte legger der wegen. De kosten hiervoor bedragen f600. Deze legger zal worden opgezonden aan Ged. Staten. B. en W. stellen voor deze ingekomen stok ken en mededeelingen voor kennisgeving aan te nemen. Conform het voorstel wordt besjoten. Vervolgens wordt door B. en iW. voorgesteld de wijziging der begrooting over 19-25 goed te keuren. Aldus wordt besloten. Het voorstel van B. en W, om de af- en over schrijving over het dienstjaar 1925 goed te keu ren, wordt aangenomen. Ingekomen is een verzoekschrift van de Arb. Vereeniging St. Deus dedit te Koedijk betref fende tewerk stelling in de veen bed rij ven van uitsluitend arbeiders aangesloten bij Kon. goed gekeurd eorganisatie's. Eveneens was een schrijven ontvangen van tie Arb. Ver. te St. Pancras, behelzende een zelfde verzoek. Dit verzoekschrift werpt heel wat stol van bespreking op en lokt dit oen groote discussie uit. De voorz. is vau meeniug dat zoowel georgani- seerden als ongeorganiseerden aan dit "bedrijf te werk gesteld moeten worden, vooral met het oog op vrouwelijke hulp. De veencommis.-Ae is toch geen propagandacommissie voor arbeiders- - vereenigingen. Deze commissie moet hierin vrij Wijven. De heex Lek is Voorstander van georganiseer- den. De heer Snel wil een ieder vrij laten en de gelegenheid voor _beide partijen openstellen. De heer v. Kampen vindt dat in de zei de orga nisatie te ver gaat. Het verzoek geldt hiier niet om da georganiseerden üe voorkeur tie geven, doch er wordt gevraagd om de ongeorganiseerden niet te werk te stellen. 1 De heer Lek sluit zich hierbij aan. De heer Huurling zegt voldoende voorbeelden te kunnen noemen, dat de ongeorganiseerden lid der organisatie werden gedurende bet veenbedmijf en na afloop der werkzaamheden zich weder te rugtrokken. Spr. vindt dit niet juist. De heer Duif dringt er op aan, dat de raad ee» zuiver standpunt zal innemen, daar het hier be treft eene instelling vau algemeen belang. De voorz. zegt dat het Gemeentebestuur te ver zou ^gaan 'indien de ongeorganiseerden aan hun lot worden overgelaten. De organisatie is jgeen sterk staand lichaam. De belangstelling der arbeiders voor organisatie is te klein, dus mag zulks geen invloed hierop uitoefenen. ine heer Lek wil eene wijziging omtrent het verzoekschrift. De heer idnel ziet een verplichting tot orga nisatie- van ongeorganiseerden indien men die ge organiseerden de voorkeur geeft. .1 De heer v. Kampen wenscht de regeling van tewerkstelling over te laten aan de veencommissie Na een zeer drukke discussie trekt de heer Lek zijn voorstel in omtrent wijziging en brengt de voorzitter het voorstel van B. en W. om het verzoekschrift voor kennisgeving nan te nemen in stemming. CConform het voorstel wordt met lalgemeen e3temmen besloten. Ter tafel wordt gebracht de opnieuw 5-jaar- 'lijksch vaststellingen der gemeentelijjce strafver ordeningen. In verband hiermede vraagt de heer olijker meer politietoezicht op.de jeugd, die ongeacht het groote gevaar hieraan verhonden -steeds achterop de passeeïende auto's springen. Be voorz. zegt dit toe, de politie hierop te zullen wijzen. De heer Snel verzoekt e.en schrijven te willen richten aan de directie der autobusonderaeming om hunne chauftours vooral er op te wijzen dat de weg niet alleen voor autobussen is, maar ook voor wielrijders. Spr. noemt een geval, waarin een wielrijdster gedwongen werd af te stappen, zulks door opzettelijk rijden van den chauffeur. De heer Slijker wenscht bekendmaking van deu chauffeur, die zulks bedreef, daar wellicht 'gezien het aantal chauffeurs dier onderneming, de verkeerde maar de schuld zou krijgen. De heer Lek vindt zulks overbodig en zal het wel voldoende zijn, indien de directie hare chauffeurs hierover inlicht. De voorzitter zal een desbetreffend schrijven cuu genoemde onderneming zenden. heer Sin ei zegt, dat in de plaatselijke ver ordening toch een bepaling is opgenomen omtrent ihöt aanbrengen van prikkeldraad, waarbij tiet ^Prikkeldraad aan den binnenkant dér palen, hek- Len, enz. moet zijn bevestigd, doch spr. heelt opgemerkt, dat hij de jonge boomen, geplaatst aun den overkant der Witte kerk hier door de gemeente zelf niet de hand is gehouden,- gezien hekjes om de boomen. De voorz. zegt geen ander middel te weten! om 'deze te beschermen om ze te laten opkomen,, doch zal er desondanks ijzergaas laten aanbrengen.' Hierna wordt het voorstel van B. en W. tot vaststelling der verordeningen aangenomen. Vervolgens is aan de orde het voorstal van B. en W. inzake de vaststelling van het collier' Ier Hondenbelasting over 1926. Conform het voor stel wordt besloten. Door het college van B. en W. wordt den Ka- 1 •voorgesteld om over te gaan tot net plant en: van .closets in de O.L.S. tevens in de onderwijzerswo ning en secretarie. Teekening en bestek zijn ter tafel aanwezig en worden door den voorz. toege licht. Het plan is de aanbrenging ten spoedigste te doen uitvoeren en wordt met algem. stemmen het voorstel aangenomen. Door de aanbrenging van de closets in de on derwij zerswoning ontstaat ook hier een groote» verbruik van Water en zal een wijziging worden aangebracht in de woninghuur van het hoofd der school, waarmede de Raad zich vereenigt. Eveneens stellen B. en W. den 'Raad voor dp daar.s lolling van brandkranen in de geheele ge meente. Het genoemd college vindt den tijd nu gekomien met. tiet oog op brandgevaar en de brandkranen te plaatsen volgens het destijds gemaakte plan. waarvan de teekening ter inzage ligt. De begrooting wordt beraamd op f2000, inbe- )grepen al het benoodigde materiaal zooals kra )nen, slangen, sproeiers, enz. Na ecnige discussie wordt ook dit voorstel aam genomen met 6 tegen 1 stem. Tegen den heer Kloosterboer. In verband met de twee voorgaande voorstel len, stellen B. en W. den raad voor een geld lee ning uit te schrijven tegen een rente van ten hoogste 5 pet, voor den tijd van 10 jaar om hier- moeten on middellijk verzorgd worden, zorg er dut voor neventtaand doosje steeds in huis te hebben. Dan heeft U tevens een uitstekend middel tegen wonden, huiduitslag, jicht, rheumatiek. schrale en ruwe huid. Akker'* is onmisbaar, daar het door zijn veelzijdige eigenschappen dagelijks te pas kan komen vergoeding. i De voorzitter brengt den raad ter kennis, het- geen door B. en W. wordt voorgesteld aangaande de regeling, waarmede de Raad zich geheel ver- eenigt. Ingekomen is een verzoekschrift van het 11. K. Kerkbestuur, waarin den Raad verzocht wordt gelden beschikbaar te stellen voor'de inrichting -der school. Door de uitbreiding der school zullen de GROOTSTE VERSCHEIDENHEID en W0ORDEELSGSTE prijzen vindt tl in de magazijnen van Langesti*aat 22 ALKEVSAAR. Magiia§enenstsiaat It Kosters Volkszaak uit de noodige onkosten te kunnen bestrijden. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Als laatste punt der agenda wordt door het college van B. en W. voorgesteld de vaststelling van het vermenigvuidigingscijfer der Inkomsten- Obelasting over 1926/'27 te bepalen gelijk het vorige jaar 1,1. De heer Lek zag gaarne het aftrekcijfer, thans bepaald op f650, verhoogd. Het vorige jaar is door spr. hierop aangedron gen, doch moest spreker dit uitstellen totdat bo vengenoemd punt in behandeling zou komen. De voorz. zegt, dat hij dit onmogelijk gezegd kan hebben, daar dit nu niet kan plaats hebbën en wellicht dit op eene vergissing berust Van dén heer Lek. Na re- en dupliek wordt besloten dit punt; der agenda aan te houden tot de volgende verga dering. De rondvraag levert niets op, waarna de voor zitter de vergadering sluit. Gisteravond vergaderde de Raad der ge meente Noordscharwoude onder voorzitter schap van den edelachtb. Héér Burgemeester. Afwezig de heer A. de Geus, wegens eene lichte ongesteldheid, terwijl de heer P. Zut bericht vn verhindering had ingezonden. Wegens ongesteldheid van den secretaris, den heer Reindefs, is de heer Kunnen, secre taris van Zuidscharwoude ,zoo bereidwillllig diens functie voor heden avond waar te hemen. De voorzitter opent de vergadering en heet de leden welkom. Hierna wordt den heer Kunnen verzocht de notulen der vorige vergadering voor te lezen. Zonder wijziging worden deze goedge keurd en geteekénd. De voorzitter deelt mede, dat bij de laatstge houden kascontrole het aanwezige kasgeld vol gens de diverse boeken en beseheiden in orde is bevonden. In kas was: f3594.31 plus een. gestort bedrag op de Bank van f 3000. Van de heeren P. Beemsterboer en H. Reek is bericht ingekomen dat zij de benoeming als lid der commissie van toezicht op het LjO. aan vaarden. r De heer A. de Geus zond bericht dat hij zijn benoeming als lid van het Armbestuur aanneemt. Van Ged. Staten is het besluit inzake dé pen sioenregeling goedgekeurd. Het college van B. en !W. stelt voor deze ingekomen stukken voor kennisgevingen aan te nemen. Conform het voorstel wordt besloten. Ingekomen is het verslag over 1925 van dé oom missie van Toezicht op het L.O. Eveneens het verslag over 1925 van den cursus voor het vervolgonderwijs. Door de Nederl. vereeniging van Burgemeesters en'Secretarissen werd besloten de gemeente Noord scharwoude in de 4e klas in te doelen. B. en W. stellen den raad voor dit schrijver( voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Ontvaagen is een schrijven van Ouders, wier kinderen de UiL.O.-school bezoeken, waarin ver zocht wordt de schoolgelden te Verlagen. B. en W. stellen voor dit schrijven aan te hou den en in overleg te treden met de andere ge meenten. Conform het voorstel wordt besloten. Van het R.K. schoolbestuur en, het schoolbe stuur van de school met den, Bijbel zijn'ontvan gen de verzoekschriften omtrent voorschot van de inrichtingskosten bedragen f 1554.10. Door B. en W. wordt geadviseerd hierin gun stig te beschikken, vooral daar het schoolbestuur bereid is de hiervoor gestelde waarborgsom te storten. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Hierna is de rondvraag, waarvan door geen dér leden gebruik wordt gemaakt en sluit de voor zitter de vergadering. iSTROiETST. MAARTEN. Ook wij hadden Dinsdag n.m. van de gebodten' gelegenheid gebruik gemaakt om de nieuw ge bouwde christelijke school alhier te bezichtigen en bij de officieele opening, welke in de consis torie der christelijke kerk plaats vond, tegen woordig te zijn. Velen hadden van deze gelegenheid gebruik gemaakt en gezegd kan worden dat bij de ope ningsdag de schooi al goed bevolkt was. Het is dan ook voor hen, die voor de gelijkstel ling van het openb. en bijz. onderwijs,^ kosten nog moeiten hebben ontzien om op de Stroet reeds voor 24 jaar terug-een dergelijke onderwijs inrichting te stichten, een groote genoegdoening ee nblik van het. oude naar het nieuwe gebouw te richten. Reeds vanaf de weg is het door ai- i of niet ingewijden te zien dat dit nieuwe ge- bouw eene school is, wijl het- oude gelijk' is aan i een burgerhuis met daarbij koolbergplaats. Een mooi breed schoolplein met daarbij, over dekte speelplaats is de entree bij het nieuwe, ter wijl men bij het binnentreden van 't lokaal in een mooie ruime vestibule komt, hierna een groot portaal, waar de W. C.'s zijn gebouwd, voorzien van closet, dus het nieuwste op dit gebied,; voorts afdoende ruimte voor het bergen van ja-ssen, man tels, klompen enz. Bij 'het binnentreden toer schoollokalen doet het al direct zoo aangenaam aan, wanneer men 1 muurvlak geheel ziet ingenomen, door groote ramen welke tevenszoo zijn aangebracht, dat zonder tocht of anderzins voor frissehé "hicht kan worden gezorgd. Het geheel geeft een helder en zindelijk aanzien, zooals dit bij nieuwbouw steeds het geval is. Bij dit, nieuwe is echter enkel de zaak t.w. het onderwijs beoogd, Want al is hier alles keurig in orde, van luxe kan niet gesproken worden, daar alles eenvoudig en oolide is. De verwarmkachels wijzen hier ook op voor uitgang, daar dit ook wel door een kachel ge schiedde, doch een van geheel andere constructie dan onz ehuiskachel. Het is een vinding van Dr. Meidener. Deze kachel is gelijk vele oude soorten van een z.g.n. pot voorzien, doch niet omgeven van een omhulsel van 'lofwerk, maar van plaat ijzeren-mantel waarbij de koude lucht van onderaf wordt opgezogen en de warme lucht van boven de mantel weer verlaat, 't welk het groote voor deel geeft dat' de warmte meer over het geheele locaal verdeeld wordt en niet zooals met het oude systeem n.m. die er bij zit zich verbrand en de rest bevriest. Na bezichtiging der school werd door een fo tograaf der „Stad Amsterdam" schoolbestuur en i genoodigden. waarbij B. en W. van St. Maarten en HarenkarspeT, benevens 2 raadsleden van St. j Maarten, tegenwoordig waren, deze op de ge- voelige plaat gebracht om straks in genoemd blgd een plaatsje te vinden. Na dit gebeuren ging een elk naar de consis torie. waar de officieele opening zou plaats vin den. Eivol was dit zaaltje en moeite gaf het om ieder geplaatst te krijgen. Het gaf hier een ge zellig aanzien, de tafel gedekt, theepotten met kop en schoteltjes, schalen met koek en een si gaartje, voorwaar dit lokte tot een gezellig zitje. Op verzoek van den voorz. van het schoolbest. den heer L. Doekes, werd overgegaan tot het zingeii Van ps. 75; 1, waarna door dezelfde lezing volgde van ps. 172. Hierna nam voorz. het woord en in een goed gekozenbewoording besprak hij de noodzakelijk- heid van dezen bouw. Ee oude Voldeed aan- niets meer, geen voldoende lucht, zoodat het -er op warme dagen stonk, 't welk voor onderwijzer en kinderen nadeelig voor dé gezondheid was. Na dank te hebben gebracht aan B. en W. en.raad der gem. St. Maarten voor de mooie en loyale samenwerking, bij hen ondervonden gedurende de voorbereiding der schoolbouw, eindigde spr. met dank aan den grco'en gever aller dingen. De heer Dun, inspecteur v m het lager onder wijs in het arrondissement Alkmaar, getuigde ook in zijn hierna volgende reden vau de groote nood zakelijkheid tot stichting dezer school, hem was bij liet eerste bezoek aan de ou Le school een toe stand. geopenbaard, wat schoolruimte enz. betrof, als nergens anders. Lang heeft hij dezen toestand gelukkig niet bestendigd gezien daar deze nu is opgelost, en dank zij het ijverige schoolbestuur, waar hij steeds heel gezellig mee samenwerkte en de loyale houding van het gem. bestuur" is het nieuwe verrezen.Die loyale houding stelt spr. te meeT op prijs, daayr deze gem. klein in zie lental, toch bedeeld is met- 5 scholen, 't welk vele kosten met zich brengt. Gemakkelijker in deze "kwestie's heeft dit de gem. Harenkarspel, daar deze veel grootere gem. slechts 3 scholen bezit waarv-an 2 bijz. dewelke zonder 'geldelijke opoffering van openb. tot bijzondere zijn over gegaan, terwijl te St. Maarten 2 nieuwe bijz. scholen met de daaraan verbonden groote kosten zijn verrezen. Hulde dus aan dit bestuur (appl). Na een woord van hulde aan den heer Zaal. architect, te hebben gebracht, welke door zijn seheppings talent deze mooie doelmatige en toch eenvoudige school heeft doea verrijzen, eindigt spr .zijn mooie rede, de hoop uitsprekende dat deze school aan het onderwijs ten goede zal ko men en dat de heer Nieuwenhuizen, hoofd der school, wiens onderwijs steeds op hoog peil stond, nog lang zijne krachten hieraan mag geven, want wel heeft het schoolhoofd gezegd, oude boomen worden niet zoo gemakkelijk verplant, doch deze overgang zal ook u mijnheer Nieuwenhuizen 'be slist ten goede komen en dan doet ook( u deze ver planting goed; Burgemeester Klerk, hierna hét woord ver krijgende, zegt ook namens den raad te spreken (en ook voor hen dank te zeggen voor de uitnoodi- ging tot bijwonen dezer blijde gebeurtenis. Was het bestuur, zegt spr. ten volle overtuigd, dat het daarstellen dezer school weer groote gelde lijke offers zou vragen van deze al reeds! op on derwijsgebied zwaar belaste gemeente, niet min der waren zij overtuigd van de noodzakelijkheid! hiervan, wat dan ook bleek bij het met algem. stemmen genomen besluit tot overgaan van den bouw. Heeft de wet van 1920 zegt spr. te veel billijks' gebracht op onderwijsgebied, ook veel on billijks behelsd deze en wel inzonderheid het fanancieele gedeelte, gehoopt wordt dat in deze door de regeering ook verandering wordt gebracht opdat contrasten, zoo juist door den heer Inspec- t eur- gesehetet,—tot—het -verleden zullen -gaan be - hooren. Ook de Burgemeester hoopt dat de heer Nieu wenhuizen zijn onderwijs, 'twelk steeds op hoog peil staat, ia deze nieuwe school op dezelfde wijze voort mag zetten en dat ook daar zijn werk' in samenwerking met zijn personeel weer goede vruchten mogén voortbrengen. Burgemeester Burger van Harenkarspel spreekt ook namens hem en de wethouders er zijn ge noegdoening over uit hier te zijn uitgenoodigd, Was zijn eerste gedachte, wat moeten wij toch; bij de opening eener school te St. Maarten' doen, bij nader inzien, bleek hem de juistheid hiervan, daar ook veel kinderen uit zijn gemeente op deze school onderwijs ontvangen, dus de nieuwe bouw wel degelijk gemeentenaren van Haren karspel belangt. Na het schoolbestuur gecompli menteerd te hebben met deze nieuwe school doet Burgemeester de belofte om wat betreft de fi- naneieele regeling, hetwelk St. Maarten met Ha renkarspel heeft in deze kwestie steeds een ruim standpunt in te nemen. Door den heex Nieuwenhuis wordt thans het woord gevraagd, welke zegt dat naast de vreug de, dat hij dezen dag nog beleven mocht-, ook een droeve gedachte zijn innerlijk roert, daar de oude school, welke heden als een onnut beschouwd wordt ook zijn glorietijd beleefd heeft voor 24 jaar terug, toen met veel moeite en groote gel delijke offers deze stichting onzer 1ste school plaats vond, Wa3 ook alles nieuw en glanzend en de vreugde van ons groot. -Het getal van 24 kinderen, waar wij mede begonnen, vond ook toen ruime plaatsing in de school. Thafis, nu het is uitgebreid tot 73 is de ruimte ten ©enen male onvoldoende en voldoet het geheel op lange na niet aan de bij de wet gestelde eiscben, het welk ons dan ook heeft doen besluiten tot den bouw dezer nieuwe school. Doch met het verlaten der oude laat ik tevens een stuk leven achter en Wel het mooiste en beste deel, de jonge tijd, Spr. brengt, hierna dank aan de Burg. Van' St. Maarte, bij welke hij gedurende den tijd van zijn Burgemeesterschap steeds welwillend en vriend^ schappelijk was ontvangen en behandeld. Ook de heer Dv.de Geus voerde hierna, nog het Woord en spr. deed dit niet om het verschil tus- schen de oude en de nieuwe school te memoreeren, 'doch om het verséhil van een goede en minder goede rede te doen uitkomen. Velen hebben, zegt Spr., op keurige wijze het woord gevoerd en, daarom zal men nu het- verschil in deze goed hooren uitkomen. Door hem wordt de schoolstrijd besproken, welke eindelijk, in 1920 wel niet ge wonnen is, maar dan toch verkregen werd en te danken is aan den Minister Gort v. d. Linden. Voorts wordt door hem dank gebracht aan B. en W. en Raad, voor de eminente wijze waarop door hen steeds is gehandeld. Nadat ook de heer Zaal dank gebracht had aan de verschillend e bes turen en allen die mede tot, opbouw van de school hadden bijgedragen en me- degeholpen, werd deze bijeenkomst na zingen Van ps. 72 laatste vers, door den heer Nieuwenhuizten met dankgebed gesloten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3